Vier gewonden na crash heer en meester op Duindigt 'ebroke bevestigt doorbraak Rond stelt kampioenschap veilig >L et Luchtschip rijdt naar lubkampioenschap Eerste test nieuwe volleybalploeg I ROTE CHAOS IN RACE «ZANDV00RT IN RUDE PRAVO CROSS SCHULTING STERK Bouwhuis negende H W LEIDSE COURANT/ MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 PACING 13 «IDVOORT Een hersenschudding Leo Steenbergen en een boven- nbreuk van Rlc van Kempen en je lichte verwondingen van Deslree jon en Arthur van Dedem waren gevolg van een uitgebreide crash- tij die gisteren op het circuit van "dvoort plaats vond In de race voor ernule Fordwagens, rj Henk Boekenkamp met zijn Crossle die van jr van Dedem wilde passeren kwamen bij het in van de tweede ronde op het begin van echte eind beide wagens op volle snelheid t elkaar. De Crossle's kwamen schuin op de te staan en versperden de doorgang voor agens die er achter kwamen. De bolide van luidafrikaanse rijdster Desiree Wilson raakte daardoor mede in grote moeilijkheden. De Dulong van Leo Steenbergen reed zich eveneens vast. In totaal werden acht wagens bij de massale botsing zwaar beschadigd. Desiree Wilson, die een gekneusde rechterpols opliep, en Arthur van Dedem werden op het circuit aan hun lichte blessures behandeld. Ric van Kempen, die gerui me tijd in zijn auto bekneld heeft gezeten, en Leo Steenbergen werden per ambulance naar het Elisabethgasthuis in Haarlem overgebracht. Beide coureurs toonden shockverschijnselen. De race werd gestopt. Ook dat leverde voor de hoofdtribu ne nog enige schade op. De reddingsacties verliepen allerminst vlekkeloos. Door het grote aantal kaarten voor de pits, dat ten onrechte veelal wordt uitgegeven, spoedden vele tientallen zich naar de plaats van het ongeval op slechts 100 meter van de start. Het harde ingrijpen van de ordecommissarissen tegen fotografen en jour nalisten leidde ertoe dat de organisatoren 's avonds in een persconferentie hun verontschuldi gingen aan de vertegenwoordigers van de massa media aanboden. Op hardhandige wijze werd het enkele fotografen onmogelijk gemaakt hun werk te doen. De vertegenwoordigers van de pers. verweten de organisatie, dat dit was gebeurd om te voorkomen dat foto's die de autosport in discrediet zouden brengen konden worden ge maakt. Henk van der Ende, verantwoordelijk voor de communicatie, zei hierover: „Bij ons en ook bij de politie kwam de melding van „een ongeluk waarbij waarschijnlijk doden zijn gevallen". Daar door zijn onze mensen onder grote druk geraakt". Ook de rijders waren unaniem allerminst gelukkig met de wijze waarop de reddingsacties zijn uitge voerd. Zij vonden o.m. dat het veel te laag, zo'n 20 minuten, heeft geduurd voordat Ric van Kem pen uit het wrak van zijn wagen was gehaald. Ook NAV-voorzitter Hans Kok was niet al te gelukkig met het optreden van enkele commissa rissen: „Vergeet niet", zei hij, „we hebben te maken met zo'n 700 medewerkers. Maar we staan zeker niet achter dergelijke acties". Hopeloos In de voorafgaande race om de Trophy of the Dunes stond Hans Edvlnsson voor een hopeloze opgave. De blauwe Hansen-renwagen van de Zweed kwam op het circuit van Zandvoort ge woon snelheid te kort. Edvlnsson mocht door knap stuurmanswerk In het bochtige gedeelte van de baan enige winst boeken op de Noor Blrger Dyrstadt, deze wist zich eigenlijk bijvoor baat al winnaar van de Formule Vee 1300-wed- strijd. Immers, de rode bolide van de Noor haalde zijn winst bij het „bosuit" en het lange rechte eind dat daarop volgde. En dat nu voerde rechtstreeks naar de finish. Hugo de Groot werd met zijn Karringer de beste Nederlander. Als vierde werd hij afgevlagd. Chris Berger, leider in het klasse ment om de nationale titel, bracht het nu niet verder dan de 20ste plaats. Daardoor heeft De Groot de mogelijkheid gekregen om in de slotra- ces van 2 oktober als nog het kampioenschap op te eisen. Arie Luijendijk is gisteren winnaar geworden met zijn Lola van een Super Veerace, tellend voor het Europese kampioenschap, op het circuit van Silverstone. De tweede plaats was voor de Fin Varjosari en de derde voor de Duitser Maray. Door dit resultaat staat de Nederlander slechts drie punten achter op de Westduitser Axel Plan- kenheim in de strijd om de Europese titel Formule Super Vee. twee Duitse paarden gingen als eerste over de eindstreep. Het prijzengeld ging Nederlandse eigenaren de neus voorbij. WASSENAAR - Het stond als een paal boven water gistermiddag op Duindigt: de Grote Prijs der Neder landen zou een dubbel Duits succes gaan worden. Het koppel 1/8 was enorm In trek en de uitbetaling bracht voor elke gespeelde gulden slechts tachtig cent winst Ebano, met de 27-ja- rlge Duitse jockey Ralph Suerland, zegevierde voor de tweede Duitse combina tie Felsennelke met Frank Puchta. Het Duitse koppel nam bijna 46 mille van de Wassenaarse baan mee. In de eindstrijd leek het er zelfs even op dat Felsennelke zou gaan winnen. Dit paard liep slechts on der het gewicht van 48 kilo en dat was maar liefst veertien kilo min der dan het Duitse toppaard Eba no. Deze vierjarige hengst boekte zijn tiende overwinning. En waar was de rest? Henk van der Kraats behaalde met de Amerikaanse hengst Domitor nog een fraaie derde plaats. Warbeck, het Engel se paard werd vierde en op de vijfde plaats kwam de enige Neder landse volbloed Frances Hope met Toni Treanor. Frances Hope mag dan vorig jaar de derby hebben gewonnen en nog een handjevol klassiekers, in» dit veld had het paard niets te zoeken. Eén ding is gistermiddag op Duindigt duidelijk geworden. De Nederlandse fokkers behoeven niet met hun borst vooruit te lo pen. Ons land heeft bij de rensport nog steeds een grote achterstand. Zelfs op landen als Duitsland en België, laat staan Frankrijk en En geland. De vraag is dan ook of het verstandig is om een ren als de Grote Prijs der Nederlanden uit te schrijven als daar buitenlandse paarden in buitenlandse training in kunnen starten. Je krijgt er als Nederlandse rensport zo een min derwaardigheidscomplex van. Im mers, voor de derde keer achter een won er een Duits paard dit» Nederlandse topnummer. Supertrio De eerste ren van de middag leverde een grote verrassing op. Afessa, die de wlnnaarsrlng het WASSENAAR De derde plaats van Henk van der Kraats In de Grote Prijs der Nederlanden was toch nog goed voor vijf punten in het door onze krant georgani seerde Dulndlgt-klassement De stand aan kop met nog twee rennen voor de boeg Is nu: 1. Henk van der Kraats 29 punten, 2. Rober Wetemans 22, 3. Allen Jones 18, 4. Frans Vandeuren 17 punten. laatste jaar alleen maar van de buitenkant mocht aanschouwen, stond er nu plotseling met jockey Wilms In tegen een cote van twin tig tegen één. De supertrlo-ren leverde een verwachte en derde zege op rij op voor Swaytia met John Smit Prince Wolter en Top- sle maakten het trio compleet Clara Meltzer is de vlieggewicht met het meeste succes op Duin digt. Gisteren won ze onder een gewicht van 45 kilo met Mairi Blanco. Dat eigenaar Bakx haar op handen zal dragen spreekt vanzelf. De tiende koers bracht de strijd tussen Kees Verkerk en Due du Brou. Op papier kon dit koppel niet kapot. Maar zoals dikwijls pak te het anders uit. Monty Buiten zorg had eindelijk zijn oude vorm weer te pakken en nam met Sjeng Hendrikx de leiding. Jade was di kwijls in zijn buurt en iedereen verwachtte de aanval van Kees Verkerk en Due du Brou. Maar dit koppel ging duidelijk te laat achter de leider aan en geloofde niet in zijn kracht. Monty Buitenzorg zegevierde in de matige kilometertijd van 1.21 rond. Kees Verkerk kwam op afstand op de tweede plaats en Due du Brou moest zelfs voor de derde plaats Jade nog voor laten gaan. ARTHUR VAN RIJSWIJK ,G Op de erelijst met namen Emil Zatopek, Gaston Roelants en se Vlren, die bij de cross van de o le Pravo hoort, prijkt sinds giste- ook die van Gerard Tebroke. De JMerlander bevestigde in Praag nog gjs dat hij op de lange afstand nitief tot de top is doorgebroken. 'zijn fraaie 27.37.6 (Londen) op de tien heter behoorde Tebroke tot de favorieten de 23e editie van de cross, die eigenlijk f een parkloop is. Lasse Viren, viervoudig fpisch kampioen, verklaarde voor de wed- |jl echter: „De uitslag interesseert me niet rik win". steund door de prestatie van de Nederlanders in de voorgaande jaren. Een plaats bij de eerste twintig gold voor hen als een goede prestatie. In de eerste van de vier rondes over 2650 meter bleef het veld van zeventig lopers uit dertien landen nog bij elkaar. Viren, Tebroke en Leibritz liepen op kop. In de tweede ronde handhaafde dat trio zich met de Fin op kop. In de voorlaat ste ronde plaatste Tebroke echter zijn demarra ge. Op een heilinkje sloeg hij een gat. „Tot mijn verbazing konden de anderen niet meer volgen", vertelde hij later. De Nederlander ging de laatste ronde in met een voorsprong van ongeveer zestig meter op Viren. Maar ook die kwam er niet meer bij. Tebroke: „Ik heb niemand meer gezien en als Viren had aangevallen, zou ik nog genoeg kracht over hebben gehad". Bij het passeren van de finish had Tebroke zijn voorsprong uitgebouwd tot 24,8 seconden op Viren en tot 35,3 seconden op de Tsjech Zwiefelhofer. De winnende tijd van 32.56.8 bete kende een nieuw record. Het oude stond met 33.19.6 op naam van Viren, die won in 1971, '72 en '76. Bij de dames, die één ronde (2650 meter) aflegden, ging de overwinning naar de Noorse Greta Waitz in 8.24.8. De Nederlandse kampioe ne op de 3000 meter, Joke van Gerwen, eindig de in 9.24.4 als veertiende. De uitslag is: 1. Gerard Tebroke (Ned) 32.56.8.2. Lasse Viren (Fin) 33.19.6, 3. Vlastil Zwiefelhofer (Tsj) 33.32,0, 33.42,8.'°6 muS'bJ)MjJTe"7FTwioKirS Gerard Tebroke gaal zijn beslissende demarrage plaatsen in de Rude Pravo cross in nen (Fm) 3349.6. e Esdy Rombaux (Bei) 33.51.6. 9 Praaq. De Belq Frank Grillaert (no. 5) zal afzakken naar de zesde plaats en Lasse wan,nn i 56 0 KMA»™ .«ranxv, yjren me( no_i) za| Ujtejn(je|jj|( 24,8 seconden verspelen. (NTEN Twee „kleine" profs en twee amateurs zijn zaterdag p polder van Oostelijk Flevoland Nederlands clubkampioen wlelren- geworden. Jan Allng, Gerrle van Gerwen met Adrle en Jan van luellngen reden voor Het Luchtschip uit Kerkdrlel de 65 kilometer de ploegentijdrit In 1 uur 31 minuten en 16 seconden. viertal was zes ronden sneller JjJ'jhet voor drie-kwart uit gerepu- de profs bestaande viertal van 0 Middelkamp uit Goes, dat üyjan Raas. Cees Priem, Qees en Wim de Wilde vertrok. Luchtschip werd tevens alge- in kampioen omdat het sneltste irtet uit de B-categorie (uitslui- ami amateurs), De Zwaluw uit Vlij- ji, zich wel met de sterkte twee mengde" ploegen kon meten, lr toch een dikke handvol se- iden moest toegeven. clubkampioenschap in ~de Itegorie (amateurs en profs) .I enigszins gedevalueerd door 8- 'ontbreken van enkele vooraan-, Jiijlnde ploegen zoals Swift uif •osoen, dat vorig jaar met renners 9', Zoetemelk en Karstens natio- kampioen werd. Ook de Wind- "'Jens uit Geffen, de jonge renner 6 ^Oosterhout en Ulysses uit Am- ar1 rdam ontbraken, omdat de be- psrenners. die in deze ploegen waren opgenomen, wedstrijden in België en Frankrijk reden. De vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst is gewonnen door de Fransman Bernard Becaas. De Nederlanders hebben gisteren in de zesde etappe van deze ronde een tijdrit over 34,9 kilometer te Kehl, terrein verloren. Jonkers, die als negende de beste Nederlander was, moest bijna anderhalve mi nuut prijsgeven op ritwinnaar Vito da Ros uit Italië. Johan van der Velde, die 22e werd op ruim twee minuten, zakte naar de derde plaats in het algemeen klassement. De Belg Rik van Linden was zater dag de 63e editie van de wieler wedstrijd Milaan-Turijn de oudste Italiaanse wielerkoers. Van Linden was de snelste in de sprint van het peloton dat gezamenlijk de eind streep bereikte. Joop Zoetemelk won gisteren de Grote Prijs van Isbergues. een wegwedstrijd over 236 kilometer in het noorden van Frankrijk. Na voortdurende aanvallen van Eddy Merckx kwam de Belg tenslotte los met Joop Zoetemelk en Sven-Ake Nilsson. In de laatste kilometer slaagde Zoetemelk er met hulp van zijn Zweedse ploeggenoot in een gaatje te maken. Hij won met twin tig seconden voorsprong. Twee en een halve minuut na Zoetemelk won Chalmel de eindsprint van het peloton. DÜSSELDORF Harry Schultlng van PH heeft tijdens Internationale wedstrijden In Dlisseldorf een uitstekende prestatie geleverd op de 400 meter. De Brabander won In 46.6 seconden. Tweede werd Raymond Heerenveen van Clko In 47.6 en de derde plaats was voor de Bredase |unlor Koen Gljsbers met 47.8. Ook op de 1500 meter ging de overwinning naar een Nederlandse atleet: Klaas Lok van Phoenix. Hij passeerde in 3.42.9 winnend het finishllnt met Wibo Lelieveld in zijn kielzog in 3.44.4. Lelieveld noteerde op de 800 meter een tijd van 1.47.6. Joost Born van Excelsior kwam eveneens uitstekend voor de dag met 3.46.4. ST. ANTHONIS Gerard Rond Is gisteren in de motorcross In SL Anthonls Nederlands kampioen In de 250 cc-klasse geworden. De Yamaha-rijder won de laatste wedstrijd om het Nederlands kampioenschap met het maximale puntenaantal van zestig. HIJ eindigde In de belde manches als eerste. Gerrit Wolsink maakte in Anloo tijdens een internationale motorcross in de 500 cc-klasse zijn rentree. Wolsink, die in het Zwitserse Woh- len een knieblessure opliep, deed het rustig aan en eindigde in het totaal klassement over twee manches op de derde plaats. Totaalwinnaar werd Peter Herlings uit Gemert op een Maico. De eerste manche werd gewon nen door Karsmakers uit Waalre voor Peter Herlings. In de tweede manche was de uitslag precies andersom, Herlings eerste en Karsma kers tweede. Het Engelse speedwayteam, bestaande uit Col lins, Lee, Jessup, Davis en Simmons is gisteren in Warschau wereldkampioen speedway voor teams geworden. De Engelsen behaalden 37 punten. Tweede werd Polen en derde Tsjechoslowakije. Peter' Collins was Engelands succesvolste coureur. De Fransen Christian Leon en Jean-Claude Chemarin hebben gisteren de „Bol d'Or", een motorrace over 24 uur op Le Mans gewonnen. De Fransen, die op een Honda reden, legden in één etmaal 3120 km af. ABY In het Zweedse Aby bij Göteborg werd gisteren gereden om het Europees kampioenschap voor vijfjarigen. Na een zeer spannende strijd, waaiblj voor de eerste drie paarden dezelfde kilo metertijd werd opgenomen (1.18.9) triomfeerde het Deense paard Tarok, gereden door Jom Laursen. Tweede werd de Fin Flight Boy, gereden door Tuomi Maekelae en derde de Franse merrie Gustavia met Leopold Verroken in het zadel. De winnaar won een bedrag van ruim 37.000 gulden. De Nederlandse deelneming was weinig succesvol. Nevada K met Manus Bouwhuis ging als negende over de eindstreep. Nubar van Echten met Wim van Buytene moest vijf minuten voor de start worden teruggetrokken omdat het paard kreupel was geworden. VENLO De nationale volleybal- ploeg, voor het eerst in nieuwe samenstelling - dus zonder de spelers van Blokkeer - heeft de eerste test, een oefenwedstrijd tegen Polen-b, redelijk afgelegd. Nederland met Bert Goedkoop, Kees Koomen (geweldig op slag aan het net), Kees Knip, Geert Trompetter, Harris Veldhuis, Peter van Velzen en Ruut de Wit, een mélange van Delta Lloyd en Inter- lance als kern van de ploeg, won de eerste set met 15—8. De tweede set bood weinig meer dan een middelmatige eredivisiewedstrijd. Tot 12—0 liep Nederland uit tegen de hopeloos falende Polen om de set tenslotte met 15—7 te vol tooien. Wat de Polen tot dat mo ment hadden gepresteerd, was be droevend. Maar de ploeg herstelde zich, ging beter aanvallen en combineren, al bleef de stop slecht verzorgd. Po len won niettemin met 15—8. De vierde set was de beste. Neder land had op 1411 matchpunt. Op dat moment echter lieten de Polen hun ware klasse zien. Zij herstel den het evenwicht in sets door met 17—15 te winnen. Voor de veldwisseling in de beslis sende periode had Nederland steeds een kleine voorsprong. Daarna groeide hot verschil tot 12—6 en die marge bleef gehand haafd tot 159. In Waddinxveen verloor een Neder landse damesploeg van een Poolse selectie. De Poolse dames waren veruit superieur en wonnen ge makkelijk met 3—0 (15—8. 15—5, 15-8). Goede weg De eisen die de spelers van de Nederlandse ten- nisploeg op tafel legden na de miserabele voorbe reiding op hef Davis Cup duel met Joegoslavië eer der dit jaar, hebben hun uitwerking niet gemist. De KNLTB koos op aandrang van de ploeg eieren voor zijn geld en organiseerde een veertien dagen durend trainingskamp en een reeks oefenwedstrijden. Dat een dergelijke opzet elders ter wereld als dood normaal wordt be schouwd, zij hier even ter zijde gelaten. Vastgesteld kan nu worden dat er eindelijk een constructieve aanpak is ten toon ge spreid. Dat de Nederland se ploeg in Zeist Grieken land versloeg, kan zelfs als een voortvloeisel van de nieuwe lijn worden ge zien. Want vooral Wouter Fok bleek veel baat te hebben gehad van de se rieuze voorbereiding, wat in het sleutelduel van za terdag - het dubbelspel - nadrukkelijk aan het licht trad. Dat dezelfde speler gisteren voor een voortij dige beslissing zorgde, was des te meer een re den tot tevredenheid. De goede weg lijkt te zijn in geslagen. Onvoldoende De projectgroep „Vanda- lisme door voetbalsuppor ters", waarvan de procu reur-generaal van het Am sterdamse Gerechtshof, mr. Hartsuiker, voorzitter is, heeft een rapport het licht doen zien (zie onze editie van zaterdag) waar in vooral gepleit wordt voor preventieve maatre gelen teneinde het vanda lisme te beteugelen. Het rapport signaleert, bevat ook adviezerf maar lijkt niet geheel getoetst aan de werkelijkheid. Deze is dat er nog steeds rellen zijn, ondanks de preventie, ondanks initiatieven waar van dat van FC Den Haag en de gemeente als voor beeld wordt genoemd. Als de ene groep wordt opge vangen, blijkt er een ande re te zijn die de herrie schopt. Het lijkt een niet uit te roeien kwaad, dat keihard moet worden aan gepakt, wil het niet een vorm aannemen zoals in Engeland is gegroeid. Te recht wordt in het rapport gepleit voor snelle vervol ging, berechting en ten uitvoer legging van de straffen. Maar het is onvol doende herrieschoppers enige uren op het politie bureau vast te houden en dan op de trein te zetten. Het blijkt onvoldoende hen weg te zenden met een proces verbaal want geld speelt bij dergelijke lieden, die ook een dure treinreis kunnen betalen plus een entreekaart die evenmin goedkoop is, geen rol. Ze leggen glimla chend het geld op tafel. Dat het vrijwel uitgesloten is frequent opstootjes ver oorzakende personen de toegang tot het veld te ontzeggen, is onjuist. De clubs maken zich ervan af met te zeggen dat het geen „supporters" zijn. De clubs zijn eerst en vooral verantwoordelijk voor het geen op hun velden ge beurt. Wat dat betreft zou de KNVB ook wel eens strengere eisen kunnen stellen en steviger kunnen optreden tegen clubs waar constant de zaak uit de hand loopt. Er zal een ge zamenlijke krachtsinspan ning moeten worden ont plooid. Preventief kan ook zijn als de politie tevoren plaats neemt vlak bij of op de „bedreigde" tribune en niet pas komt - en dan veelal nog In slakkegang - als het kwaad al is ge schied en de veroorzakers een heenkomen hebben gezocht. Het probleem is te ernstig om er niet alles aan te doen. Het tast ten eerste het bezoekersaantal aan, ten tweede bezorgt het 't betaald voetbal een kwade klank.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13