Sensationele winst iederland op Spanje Elf dagen Programma Bon riekse tennisvader" ■erstoort j oom Fok .-tr„SNEL EN DOORTASTEND OPTREDEN ;GEN VOETBALVANDALISME GEBODEN" .5rt Bij strijd om Europese basketbaltitel DUITSERS FAVORIET IN GROTE PRIJS VAN NEDERLAND met uw krant en american express: LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977 PAGINA INDE Op de tweede (het toernooi om het basketbalkampioen- Oostende heeft Neder- ngetoond ook onder lei- n trainer-coach Jan Jan- ■tot onmogelijk geachte les in staat te zijn. Na vertoning in de ope- tegen Tsjechos- lowakije versloeg Nederland gisteravond Spanje met 114—95. Nederland, dat nog nooit van Spanje had gewonnen vernietig de alle Zuideuropese hoop op een goed resultaat door de On waarschijnlijke trefzekerheid van Kees Akerboom (achttien punten voor de rust, twintig er na). de geweldige inbreng van de Nederlandse Amerikaan Jim my Woudstra (27 punten) en de schotvaardigheid van de beide excellerende spelverdelers Jan Dekker 21 punten en Emill Ha- gens 9 punten. Daartegenover stelde Spanje dat vanaf de vijf de minuut Nederland zag weglo pen. zelfs met een pressverdedi- ging over het gehele veld. wei nig. Het gróótste verschil be droeg zelfs 28 punten: 85—57. De grondslag voor het Neder landse succes werd niet alleen gelegd door de Nederlandse schutterij, maar ook door het uitstekend rebounden onder de eigen basket van (weer) Aker boom, Dekker, Woudstra en Limmen. Stand: 1. Tsjechoslowakije 2—4 (157—134); 2. Joegoslavië 2—4 (167—156); 3. België 2—3 (168—165); 4. Nederland 2—3 (187—185); 5. Finland 2—2 (178-195); 6. Spanje 2-2(171-193). Groep B: Bulgarije—Rusland 96—117 (36—24), Frankrijk—Oostenrijk 86-81 (39-40), Italië—Israël 78—73 (37—32). Stand: 1. Rusland 2—4 (218-157); 2. Italië 2-4 (148-132); 3. Frankrijk 2-3 (145—151); 4. Bulgarije 2—3 (184—203); 5. Israël 2—2 (159-166); 6. Oostenrijk 2-2(142-187). Nederland na eerste dag 11 in Davis Cup Het had zo mooi kun- (i gisteren op het kille irkje van Shot in Zeist, t successen weinig ver- Nederland leek zowaar erste dag van de Davis- strijd tegen Grieken- ,oaen comfortabele voor- 5 Te nemen van 2—0. Maar lje»ne droom werd wreed dfd door Nicolas Kaloge- 6. De pas 32-jarige, ouder ogende Griek- misaartsvader" rekende sets af met Wouter Fok, die Nederlander plezieri- peiUitzichten had gehad op nd(. Maar geheel overeen- ,ierf de aard van het spel mj 23-jarige Oegstgeeste- hij op beslissende ifen tekort, waardoor de (i na het verlies van het glldnkelspel nog alle moge- Ie |n hebben op de uiteind- IjnjCinst. Het dubbelspel zal .^iag daarbij van grote Idyis zijn, want aangeno- ;t ftg worden dat Louk San- ,pt»k morgén het duel met ;h<ropoulos in zijn voordeel rh^issen. j kj voorbereiding die verge- het Davis Cuptreffen fndit jaar tegen Joegosla- procent beter ver een trainingskamp en geJcs oefenduels) startte de jntndse ploeg gisteren rkofend. Louk Sanders t0niet eenmaal tot de bo- rejn zijn kunnen te gaan puil Griekse nummer twee lt n(Kelaides op verlies te jpetn. De man uit Athene, lp fr verluidt al anderhalf gggets anders doet dan ten- wJjlijkt een speler van wei nig allure te zijn. Zijn opslag betekende -niet zo bar veel en zijn volleerwerk aan het net was al helemaal niet om enthousiast over te worden. Alleen aan de achterlijn was Kelaides in staat enige verdienstelijke staaltjes te laten zien, maar die eenzijdig heid was er de oorzaak van dat hij het de Nederlandse kam pioen niet erg moeilijk kon ma ken. In drie sets, 7—5, 6—1, 6—2 boekte Sanders zijn eerste se rieuze zege op eigen bodem na zijn succesvolle toernee door Spanje, die hem tien punten voor de wereldranglijst oplever den, die hij goed kan gebruiken om zijn huidige klassering als 197ste nog wat te verbeteren. Gespannen „Alleen in de eerste set was ik wat gespannen", vertelde San ders later. „Het is toch weer iets anders dan voor jezelf in een toernooi spelen. Maar toen ik zijn kracht zo ongeveer had getaxeerd ging het beter. Ik speelde normaal vandaag, niet echt goed. Maar dat was vol doende om Kelaides te ver slaan." De voor vaderlandse begrippen voortreffelijke voorbereiding op het tennisduel met" de Grieken heeft Wouter Fok niet aan de overwinning kunnen helpen. Vanaf vorige' week dinsdag heeft het Nederlandse team in een hotel in Zeist vertoefd, van af welke dag ook talrijke oefen partijen zijn gespeeld tegen spe lers voor wie Sanders overigens liever wat sterker tennisers had zien optreden. „Maar dit is al een hele vooruitgang", aldus de Wouter Fok nationale kampioen. Opmerke lijk facet rond dit Davis cupduel was dat de door de spelers be dongen onkostenvergoeding niet behoefde te worden uitgekeerd, omdat geen van de vier spelers .daarvoor in aanmerking kwam. Sanders is contractueel gebon den deze wedstrijd te spelen, Frits Don is militair, Rolf Thung studeert en Wouter Fok loopt onbetaald stage in zijn laatste studiejaar voor de oplei ding aan de Hogere Economi sche School. Dat betekent voor de tennisbond een plezierige meevaller. Weinig Wouter Fok wisselde in zijn partij tegen de tegenwoordig als tennisleraar aan de Griekse bond verbonden Kalogeropou- los hoogte- met dieptepunten af. De finalist tijdens de natio nale kampioenschappen, die dit jaar verder op gravel tot wei nig opzienbarende daden was gekomen, kreeg echter geduren de de hele partij kansen op de uiteindelijke winst. Steunend op een bij tijd en wijle buitengewoon sterke opslag de Oegstgeestenaar sloeg over de gehele partij genomen niet minder dan twaalf aces moest Fok weliswaar de eerste set met 6-^4 inleveren, maar hij kwam ongelooflijk sterk terug. Met maar liefst 6—0 bracht Fok, die zich op snelle binnenbanen veel beter thuisvoelt, de tweede reeks in twaalf minuten op zijn naam. De Nederlander trachtte met drop shots de weinig snelle „Kalo" conditiioneel aan te tas ten, maar die opzet gelukte slechts zelden. Fok verspeelde waarschijnlijk de partij door in de derde set twee setpunten on benut te laten, waarna de Griek se kampioen de reeks kon inpal men, 7—5. De beste speler van de slechts 6.000 leden tellende Griekse ten nisbond, die al vanaf 1962 in Davis cup-verband uitkomt, ver speelde weliswaar de vierde reeks (waarin Fok het nota bene presteerde in één game vier aces te produceren) met 6—3, maar de laatste set was voor hem. Fok verspeelde zijn opslag op 2—3, waarna het duel (dat tweeëneenhalf uur vergde) was beslist. Waardoor er in Zeist nog van alles kan gebeuren. FRANK WERKMAN RG/LAHN - Het Ne- se hockeyteam heeft in nste wedstrijd in het lenhockeytoernooi dat nburg aan de Lahn wordt gespeeld met 3-2 ^gen van Engeland. Sederland scoorden Li- T een lange corner, nog- litjens en Leefers. Na de jicht Saini de stand op ,ong bepaalde uit een ler de eindstand op 3-2. ïitsland versloeg Fran- 6-0. Best en Notten (nog) te duur voor Feyenoord (van onze sportredactie) ROTTERDAM George Best is te duur voor Feyenoord. Feyenoord beweert serieus te hebben onderhandeld maar de eisen van Best en zijn Amerikaanse club Los Angeles Aztecs blijken exorbitant hoog te zijn. Feyenoord gokt nu op René Notten. Volgende week is er een gesprek tussen Ajax' voorzitter Jaap van Praag en Notten. Peter Stephan, manager Feyenoord: „Als Ajax verstandig is, verkoopt het Notten nu aan ons. Met december is hij transfervrij. Ajax vraagt nu echter nog te veel." Schaakolympiade AMSTERDAM De Schaako lympiade 1978 wordt definitief in Argentinië gehouden. De aanbiedingen die de vice- voorzitter van de Argentijnse schaakbond, Luis Gonzalez, aan de FIDE deed, hebben de voor zitter van deze organisatie dr. Max Euwe doen besluiten Ar gentinië de Schaakolympiade toe te wijzen. Het toernooi wordt georganiseerd twee we ken na het WK voetbal (in juni) in het zelfde land. WASSENAAR Bijna achten vijftigduizend gulden is het prijzengeld morgenmiddag op Duindigt in de Grote Prijs van Nederland, een ren over 2500 meter waarin acht paarden aan de start zullen verschijnen. Het is niet uitgesloten dat het grootste deel van dit prijzen geld naar het buitenland zal verdwijnen. Vooral de Duitsers komen met Ebano en Felsennelke erg sterk voor de dag en ook het Engelse paard War beck met zijn Engelse jockey Ronald Street heeft de kwaliteiten om zich in de strijd te doen gelden. Het enige Nederlands gefokte paard, Derbywinnaar Frances Hope met de kleine lichtgewicht Toni Tranor, staat onder het gewicht van 58 kilo voor een zeer zware taak. Kansrijk is Henk van der Kraats met de Amerikaanse import van stal Kempkes, Domitor. John Smith met Elan heeft een kans als outsider. De eerste start van de zes drave rijen en drie rennen is morgen om half twee. In de laatste koers is nog een leuk duel te verwachten tussen de Franse import Due de Brou van de Rotterdamse stal Marco en Kees Verkerk. In dit miniveldje ko men slechts vijf paarden aan de start. Het koppel Kees Verkerk- Duc du Brou kan op papier niet kapot. De tips: PARISIEN-PRIJS: 1. Otelho Prise. 2. Ogusto Norton, 3. Oli V en Pando ra Itenska. PREMIER MARS-PRIJS: Olympia Hanover, 2. Odysner, 3. Norman Da kota en oudsider Nok. FRIED-PRIJS: 1. Lenneke G, 2. Na nette, 3. Orpheus en outsider: Nim rod R. NOTEKRAKER S-PRUS: 1. Paulien Maaldrift, 2. Paljas Hanover, 3. O Bento en outsider: Only You. K. J. MEINARDI-PRIJS: 1. Never Worry, 2. Nathan Olivier, 3. Madjou du Bois en outsider1: Majoor. ALLOUEZ-PRIJS: Kees Verkerk, 2. Due de Brou en 3. Jade. GROTE PRIJS VAN NEDERLAND: 1. Ebano, 2. Domitor, 3. Chewalker en outsider: Felsennelke. RHENUS-PRIJS: 1. Lavendel, 2. Lead the Band, 3. Our Lasse en outsider: Albatros. SASQUATCH-PRIJS: Brunny Star, 2. Jet Fligt, 3. Swaytia en outsiders: Hopeful Future S en Florian. (Van onze sportredactie WASSENAAR De Grote Prijs van Nederland is de achtste van de tien rennen voor het door onze krant georganiseerde Duindigt- klassement. Alleen de Cambridgeshire en de Cesarewitch (op 16 en 23 oktober) wachten nog in het toernooi voor de meest constante jockey van het seizoen. Henk van der Kraats heeft na de St. Leger met zijn fraaie overwinning met Clio de leiding overgenomen van Rober Wete- mans. De stand is nu: 1. Henk van der Kraats 24 punten, 2. Rober Wetemans 22 punten, 3. Allen-Jones 18 punten, 4. Frans Vandeuren 17 punten. De andere jockeys kunnèn pas bij een overwinning weer een rol gaan spelen. Van Dijk (Groningen) vrijuit na rode kaart Zeist, Van Dijk, de middenvel der van FC Groningen, die af gelopen zondag in de wedstrijd Eindhoven-Groningen door scheidsrechter Bakker van het veld werd gestuurd, is niet ge straft door de tuchtcommissie van de KNVB. Van Dijk kreeg de rode kaart na een incident met Bloemers, waarbij hij volgens de heer Bakker naar zijn tegenstander zou hebben geslagen. De tucht commissie echter was van me ning dat Van Dijk niet meer dan een afwerende beweging naar Bloemers heeft gemaakt, toen deze hem, terwijlhij op de grond lag, van het veld wilde trekken. Bloemers werd door de tucht commissie gestraft met een boe te van 125 gulden. G „Aard en omvang van het voetbal- le, met name in de trein en in mindere iTK)(de stadions, zijn nu zodanig, dat snel en pvw#nd optreden geboden is. Een té hard en jkkelijk optreden kan echter juist agressie a en daarom escalerend werken. Wij zijn &lÉeel dat de nadruk moet liggen op maatre- fln preventieve aard. Het repressief optre- -^bestaan uit het aanhouden, vervolgen en |--|n van de aanstichters, van de ongeregeld- - - -ruft de projectgroep „Vandalisme door ppjfipporters" (voorzitter: mr. J. F. Hartsui- cureur-generaal bij het Amsterdamse Ge- >f) in haar gisteren door het ministerie van [epubliceerde rapport, ïtgroep kreeg eind vorig jaar, naar aanlei- het ordeverstorende optreden van grote voetbalsupporters in treinen, op stations, inbare weg en in de stadions, het verzoek termijn advies uit te brengen over de ig van het vandalisme door voetbalsup- In de projectgroep hadden vertegenwoor- itting van de NS en enkele ministeries. H|J de werkgroep zijn de tot dusver op de in he| getroffen maatregelen voldoende geble- waa) gemeentepolitie verleent zonodig bijstand ver(jt houden van toezicht en treedt op in geval je Af8*01"^ van de openbare orde. Ook op de Mani^ we6 beeft <J "Tl in de hand. Voor de handhaving van de orde in het stadion is in de eerste plaats de club verantwoordelijk. Zij dient zelf de nodige voorzieningen te treffen ter voorkoming van ongeregeldheden in het sta dion. De projectgroep denkt hierbij vooral aan een goede observatie, opdat plegers van wanordelijk heden zo snel mogelijk persoonlijk geïdentificeerd kunnen worden. Uit de antwoorden van de clubs op de hen voorge legde vragen is gebleken dat zij zich nu min of meer distantiëren van de groep aanstichters en deze niet als supporters wensen te beschouwen. De projectgroep zou willen aanbevelen dat meer dan tot nu toe de clubs door een positieve benade ring trachten om ook deze groep bij het clubgebeu- ren te betrekken. In dit verband wordt als goed voorbeeld gewezen op een initiatief van de FC Den Haag (in samen werking met de gemeente) dat ten doel heeft de supporters zoveel mogelijk bij het clubgebeuren te betrekken. Snél en doortastend Omdat de probleemgroep vooral gevormd wordt door bepaalde groepen jeugd uit de grote steden zouden de betrokken gemeentebesturen een be langrijke bijdrage kunnen leveren door dergelijke initiatieven te beschouwen als behorend tot het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente. Gepleit wordt voor een goed overleg (voor elke wedstrijd) tussen de clubs en de betreffende politiekorpsen. Met instemming heeft de projectgroep er kennis van genomen dat de KNVB al enkele maatregelen getroffen heeft en aanbevelingen heeft gedaan, waaronder het verbod om dranken in flessen en-of blik het stadion binnen te brengen. De project groep pleit voor het in één vak laten plaatsnemen van gelijkgezinde supporters. Treinen Ook wat betreft het vandalisme in de treinen wil de projectgroep de nadruk leggen op maatregelen van preventieve aard. De gedachten gaan uit naar zowel het uitoefenen van toezicht als het wijzigen van de omstandigheden waaronder het vandalisme zich voordoet. De NS hebben goede ervaring opgedaan met de inzet van observanten in de treinen op een zondag dat een groot aantal voet balsupporters zich in speciale supportertreinen verplaatste. Doel van deze inzet was te trachten de daders van aangerichte vernielingen te achter halen. Resultaat was een groot aantal aanhoudin gen van plegers van vernielingen en baldadigheid. De projectgroep vindt dat het aanwezig zijn van voldoende zitplaatsen in de treinen bijdraagt tot vermindering van irritatie. Zij 'pleit voor een snelle vervolging, berechting en tenuitvoerlegging in strafzaken tegen de aanstich ters van wanordelijkheden. Wat betreft de; invloed van de pers in deze zaken zou het, aldus de groep, goed zijn als de pers zich in haar publikaties meer in afkeurende zin over het voetbalvandalisme zou uitlaten. Het rapport is om commentaar toegezonden aan de procureurs-generaal en een aantal organisaties, alsmede aan de burgemeesters van de gemeenten waar betaald voetbal wordt gespeeld. Aan de hand van de reacties zullen de bewindslieden hun defini tief standpunt over deze materie bepalen. Harde kern Volgens de clubs varieert de leeftijd van de daders van voetbalvandalisme van ca. 12 tot ongeveer 25 jaar. De grootte van de groep varieert van ca. 40 tot 100 personen. De indruk bestaat dat zich binnen deze groep een „harde kern" bevindt 10 20 personen, de gangmakers. Voor het meren deel is de groep herriemakers afkomstig uit de lagere sociale milieus. Onder de herriemakers is in het algemeen van overmatig gebruik van alco hol niet gebleken. Als zeer algemene oorzaak van de wanordelijkhe den wordt genoemd een algemene toenemende mate van agressie in de samenleving. In een in het rapport opgenomen overzicht staat dat zich in het seizoen 1974-1975 vier gevallen van wanordelijkheden in de trein hebben voorgedaan, in het seizoen 1975-1976 11 gevallen en in het seizoen 1976-1977 (tot medio maart) 34 gevallen. Wat dit laatste getal betreft: het ging om 6 suppor ters van Feyenoord, 9 van FC Utrecht, 7 van Ajax, 3 van FC Den Haag, 2 van FC Twente, 3 FC Amsterdam, 1 van NEC, 1 van G.A. Eagles, 1 van AZ'67 en 1 van Sparta. Elf dagen Amerika Dat is de unieke aanbieding van uw krant in nauwe samenwerking met American uxpress International. Een snelle Boeing 747 van Pan American World Airways (PANAM) brengt u in korte tijd naar Kennedy Airport en vandaar gaat u per bus naar Manhat tan, het dynamische centrum van New York. Uw verblijf is gearrangeerd in het voorname St. Moritz on the Park Hotel, precies op de grens van het stadscentrum en het Central Park, een oase van rust in het hartje van „The Big Apple". In het met zorg samengestelde programma van deze USA-tour zijn behalve een rondrit door New York en een vaartocht, rond Manhattan twee dagexcursies opgenomen, o.m. naar het regeringscentrum Washington en een onver getelijke boottocht op de Hudson naar West Point (de beroemde Amerikaanse militaire academie) en Bear Moun tain Park.De overige dagen kunt u zelf indelen. U ontvangt tickets voor belangrijke gebouwen en evenementen, waar voor een Nederlands sprekende gids u gaarne adviseert. Een typisch beeld van de „skyline" van New York met zijn vele wolkenkrabbers. In bet midden het 50 etages tellende gebouw van General Motors dat in 1968 eereed kwam De reis duurt van woensdag 9 tot en met zaterdag 19 november 1977. Woensdag 9: vliegreis per Panam-charter naar New York. Na aankomst vervoer naar: ST. MORITZ ON THE PARK HOTEL Donderdag 10: 's Morgens wordt een rondrit door Manhattan gemaakt Men rijdt langs beroemde plaatsen zoals Rockefeller Centre, Empire State Building, Wall Street Financial District, Greenwich Village, Bowery, Chinatown and Battery Park. 's Middags wordt een boottocht rond het eiland Man hattan gemaakt per Circle Line. Vrijdag 11: Gehele dag ter vrije beschikking. Zaterdag 12: 's Morgens vertrek voor een uitgebreide excursie naar Washington D.C. per bus. Lunch wordt gebruikt in het Hogates Restaurant 's Middags wordt een excursie door Washington ge maakt. 's Avonds laat aankomst in New York. Zondag 13: Gehele dag ter vrye beschikking. Maandag 14: Gehele dag ter vrije beschikking. Dinsdag 15: Deze dag wordt besteed aan een volledige dagexcursie naar de Military Academy van West Point en verder wordt een bezoek gebracht aan het Bear- Mountain Park. Onderweg zal de lunch worden gebruikt in de Bear Mountain Inn. Woensdag 16: Gehele dag ter vrije beschikking. Donderdag 17: Gehele dag ter vrije beschikking. Vrijdag 18: Vertrek van J. F. Kennedy Airport voor de terugreis naar Nederland. Zaterdag 19: 's Morgens aankomst op Schiphol De reissom bedraagt 1.795,- per persoon, gebaseerd op gebruik van een tweepersoonskamer met bad. Eenpersoonskamer toeslag bedraagt ƒ330,- per per soon. In de reissom is begrepen: - Vliegreis. - Luchthavenbelastingen van Schiphol en New York. - Hotelaccommodatie gedurende 9 nachten in genoemd hotel op basis van kamers met bad en T.Vi - 9 Amerikaanse ontbijten en 2 lunches. - Vervoer van het vliegveld naar het hotel v.v. - Excursies zoals in het programma vermeld. - Entreebiljetten voor Radio City Music Hall (op werkdagen), Statue of Liberty Ferry, Verenigde Na ties met gids en het World Trade Centre. - Kruierskosten in het hotel. - De diensten van Nederlands sprekende reisleiding gedurende de dagexcursies, alsmede voor enige tijd gedurende de overige dagen in het hotel voor inlich tingen en het boeken van facultatieve excursies.' Genoemde prijzen zijn gebaseerd op een minimum deelname van 40 personen. Alle inlichtingen worden verstrekt erl telefonische of schriftelijke boekingen (spoedige aanmelding gewenst i.v.m. aanvragen visum) worden uitsluitend verricht door: American Express International - Den Haag, Plaats 14, tel 070 469515 - Rotterdam, Meent 92, tel. 010 330300. Te zenden aan: American Express International Plaats 14 te Den Haag of Meent 92 te Rotterdam. Ik neem deel metpers. aan de USA-toer van 9 t/m 49 november 1977. Ik wens wel/geen éénpersoonskamer. Naam: Adres: Woonplaats:Tel.:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9