^Leids Academiegebouw onderging stoombad Uitlaatgassen funest voor gezondheid Opknapbeurt van muren en raampartij en Flitsen uit de historie van de Academie Anka is een makkelijk beestje IWlcl ia pp' stenen van een uur in de morgen aan. Thans is negen uur de vroegste tijd dat de student wakker dient te zijn. In de 17e en 18e eeuw was Leiden groter dan alle andere Nederlandse universiteiten te zamen. Nu zijn er al drie uni versiteiten die groter zijn dan de Leidse. Tussen 1630 en 1640 studeerden in Leiden enkele Boheemse keurprinsen. Zij waren zonen van de beroemde winterkoning. De jonge prinsen namen hun hele hofhouding mee naar het Academiegebouw. In dezelfde tijd studeerden de armsten on der de studenten op kosten van de staat theologie in de huidige mensa De Bak in de Kaiser- straat De Bak gold destijds als de strengste faculteit. Door de eeuwen heen hebben meer dan honderdvijftigdui zend studenten en ruim acht honderd professoren in Leiden gewoond llllllllllllllllllllllllllllllll STAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 R ip - - 1763 maakte A. Delfos deze prent: beeld van het Academiegebouw aan het in het tijdperk van trekschuit en karos. Vandaag den dag struikelt de student plaatse over de geparkeerde auto's. In de loop der eeuwen is er heel wat in het Academiege bouw gebeurd. De geschie denis is in dit opzicht niet zo makkelijk weg te wassen als het vuil van de gevels. Om maar wat te noemen: wei nig mensen weten dat er zes jaar na de stichting van de Academie in 1581 een ware beeldenstorm in het gebouw ge woed heeft. Reformatorische twisten richtten tal van vernie lingen aan. Zo werd een be roemd altaarstuk van Lucas van Leyden toen totaal vernie tigd Hef jaar 1607 is zo'n datum dat studentengrappen aardig uit de hand konden lopen. Menig hooggeleerde professor moest het ontgelden doordat men op de vreemdste plaatsen touwtjes spande, waarover hij pardoes struikelde. Hoewel internationaal ver maard mocht de universiteit weinig promovendi onder de studenten herbergen. De meeste jongedelwelgeboren heren stu deerden af in Harderwijk. Daar behaalden zij makkelijker een doctorstitel dan in Leiden. Voor de eeuwwisseling liepen de meeste studenten college bij de hoogleraar thuis. Hiervoor tou cheerde de prof zo'n twee maal per jaar collegegelden. Het lie- velingetje van de hoogleraar kreeg de niet altijd aangename taak van collectant toegewezen. In plaats van geld deelden zijn vrienden hem dan ook menig maal een oorvijg uit. De loondifferentiatie van Klein was in de 16e en 17e eeuw nog niet bekend. Het gemiddelde sa laris van een professor was in die tijd driehonderd gulden. Il lustere tijdgenoten en meer po pulaire geleerden, zoals Scali- ger, verdienden vaak bet tien voudige. Pas in 1815 kwam er een algemene salarisregeling namens Koning Willem I tot stand. Evenals nu het geval is was de Hortus Botanicus een rendez vous plaats voor jong verlief den. Het enige wat wel veran derd is, is de omvang van de tuin. In de 16e eeuw was het een heel klein tuintje. Pas toen Boerhaave en Linnaeus er kwa men werd de tuin .groter". Nog maar honderd jaar geleden werd er in de Academie alleen maar Latijn gesproken door hoogleraren in toga. Dit is er nu niet meer bij. De R.V. van Leiden is nu internationaal be kend vanwege zijn faculteiten voor Arabische en Oost-Aziati sche talen. De enige plaats in bet Acade miegebouw waar inscripties te lezen zijn vindt men op het tafeltje van .diet zweetkamer tje". Wel slaagde student Victor de Steurs er in om in 1865 op de momenten dat hij zich verveel de een muurschildering met zwarte conté aan te brengen. Dit kunstwerk valt nu nog te bewonderen langs de wentel trap van bet monument De voorstellingen zijn een preten tieloos geheel. Het verbaalt de trieste teloorgang van het stu dentenleven, waarbij de keuze tussen drank of studie centraal staat. Niet zo lang geleden is aan de muurschildering een kostbare restauratie aange bracht. De meest recente pogingen om Victor de Steurste evenaren werden met viltstift uitgevoerd. Op het portaaltje boven het zweetkamertje. Deze droegen het karakter van obsceniteiten en werden niet getolereerd. In de tijd dat Boerhaave doceer de vingen de colleges om acht llllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllM tauratiestenen wel een betje uil de toon. Internationaal Die opknapbeurt van de ge vels was in feite een interna tionale aangelegenheid. Het onderste vlak, een oppervlak tefundering waar de buiten muur op rust is oorspronkelijk van Belgisch Leedesteen. Het grootste gedeelte van de ver vangende materialen is een Franse kalksteensoort Deze soort werd voornamelijk ge bruikt voor de vernieuwing van de half vergane venster- lijsten. Dit was het werk van Amsterdamse steenhouwers. Heel anders is het gegaan met de restauratie van de boogvor mige glas-in-lood ramen. In 1974 kwam de aanzet tot stand van de in etappes te geschie den vernieuwingen. Het Aca demiegebouw verdween eer tijdlang achter de steigers. Rechts bij de ingang van ue „Alma Mater" en ook op de binnenplaats werden de eerste raampartijen opgeknapt, en zonodig vernieuwd. Fase I lag achter de rug. De tweede fase werd precies een jaar geleden gestart. Al met al heeft dit karwei ruim een jaar in beslag genomen. Het een en ander had te maken met lichte tech nische vertragingen, aan de andere kant duurde het zo lang, omdat men met het colle- gerooster rekening diende te houden in verband met ge luidsoverlast. Bij de nu uitgevoerde restau ratie werden de glas-in-lood ramen in hun geheel uit de lijsten gelicht. Hierna gingen de, eveneens door het autover-, keer vervuilde, ruiten naar de werkplaats van de heer Dul- laart aan de Korte Mare. Van de zeven verwijderde panelen werden ongeveer driehonderd- dertig glazen vakjes schoonge maakt of vervangen door nieuw materiaal. Dit is een secure arbeid van bijslijpen, met allerlei middelen schoon- wissen, passen en meten en vooral van fantasie en geduld. Twee verschillende soorten „Beiers gleis" zijn er voor de reparaties gebruikt: de pane len van het Groot Auditorium werden opgeknapt met „mondgeblazen antiek glas". Tegenover deze wittige soort staat het .mondgeblazen mo numentenglas", dat in de boo gramen van de bovenzalen is gebruikt. In principe is er sinds de 18e eeuw aan de sa menstelling en de bereiding van deze zeldzame glassoorten niets veranderd. Het in lood zetten van de gekleurde stuk jes was een nauwkeurig sol deerwerk. Om de verwering van het lood tegen te gaan gebruikte het atelier van Dul- laart een speciale kitsoort op plastic-basis. De oude samen stelling waarin lijnolie met pijpaarde verwerkt was, zou door de luchtverontreiniging snel verteerd raken. Dank zij de ingrijpende werk zaamheden staat het Acade miegebouw er thans weer in alle glorie bij. Schoongewas sen en blakend van gezond heid. En toch zijn er al weer heden die menen te moeten klagen. „Men vond het donke re gebouw zoveel fraaier", wordt geregeld gehoord. De heer Mesgotte van de Rijksge bouwendienst daarover: „Het is natuurlijk niet iedereen naar de zin te maken. Zij die de blanke tint van de huidige Academie op prijs stellen kun nen nu tevreden zijn....; oyer een paar jaar kunnen anderen hun hart ophalen. Lang zal het namelijk niet duren, voordat de grijze nevel van benzine dampen weer in de gevel ge trokken is". PETER VIERING ,EIDEN Studenten die vol lende week met hun eerste col- pges beginnen, zullen op het ^rapenburg een totaal opge- Jnapt Academiegebouw aan- b .jeffen. Het „laat-gotische" touwwerk staat er sinds enige yeken weer in volle schoonheid tieooiij. Het accent op schoon is in brtflt geval tweeledig op te vat- leuvin, want de Academie is niet rtegepieen een van de mooiste ge- e aaiouwen in Leiden, maar nu ook titutin van de schoonste. Een stoombad" heeft onlangs de ;n zitfep vervuilde poriën van de gspujevelstenen schoongeblazen. ils dit is het werk geweest van lie vleskundigen van de Rijksge- ouwendienst. Alle raampartij- -katlh. behalve die aan de Nonnen- zij (jeeg, zijn eveneens tijdens de vorepknapbeurt onder handen ge- )neei»men. Vaklieden van het ..atelier de 1'art" (ook •->! bekend als de firma Dul- namen het glas-in-lood leelte hiervan voor hun reke- wasbeurt en de gedeeltelijke van de Academie zVas hard nodig. De intense van uitlaatgassen op de ojevelstenen was funestgewor- :n voor de „gezondheid" van ;t gebouw. Vervuiling dus, dat niet alleen; ook de (waliteit van de bakstenen was de uitlaatgassen danig aan- ■atast. Een deskundige van de Rijksgebouwendienst stelt, dat stenen verpoederd waren ge takt. De behandeling met zoge- lamde „stoomlansen" had tot 'olg, dat de broze steentjes er het ware uitgespoten wer- Nijjen' °*e ^us vrijgekomen igemetseld. Voor de in het ver fden verrichte restauraties aan gevelmuur heeft men ge- Jruik gemaakt van donkere Tteensoorten, wat in feite neer Jwam op het aanbrengen var. Tchutkleuren op een totaal ver juilde pui. Nu het Academiege bouw aldus de Rijksgebouwen dienst „er weer als een plaatje iij staat", vallen die oudere res Pas opgedroogd na een „weldadig stoombad" staat De Academie er weer netjes bij. „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: >rHond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezit- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Anka is nu eens een schoolvoorbeeld van een makkelijk hondje. Na alle problemen die de afgelopen weken deze „revue" gepas seerd zijn, is het een verademing dit poedel- tje te mogen aanschouwen, Anka st^at echter wel in een zekere relatie tot de honden van de afgelopen weken. Samen met .twee andere honden, die inmid dels beide weer een goed tehuis gekregen hebben, werd Anka op 26 augustus j.L door de politie in Katwijk naar het asiel gebracht. Hoogst waarschijnlijk gaat er wel een belle tje rinkelen als we de geschiedenis verder volgen. De drie honden hebben namelijk twee maanden bij een boswachter in Kat wijk doorgebracht. Hetzelfde zinnetje las U twee weken geleden toen het ging om Rutger het op een hazewind gelijkend hondje met die bijzondere kleur. De tweede hond was Jero, een herdershond die, hoewel niet in deze rubriek verschenen, toch ook een nieu we baas heeft gevonden. En de derde hond, en dus de enige die nog in het asiel verblijft,' is Anka. De gmeenschappelijke voorgeschie denis komt in het kort hier op neer. Dwalen de door de omgeving van Katwijk werden de honden één voor een door de boswachter opgepikt en vervolgens bovenmate verwend. Anka en de haren vertoefden kortom twee maanden lang in luilekkerland, maar zoals het altijd gaat kon ook dit niet eeuwig duren. De dierenliefhebbende boswachter moest zijn zeggenschap toch weer afstaan in verband met eventuele eigenaars. Geen der oorspronkelijke bazèn is echter komen opdagen en ook Anka moet dus ergens anders ondergebracht worden. Veel proble men zal dat waarschijnlijk niet opleveren, want zoals gezegd, Anka is eigenlijk voor iedereen geschikt. Anka is erg flexibel en het is moeilijk om een negatieve eigenschap bij Anka te ont dekken. Ze is (uiteraard) zindelijk, behoor lijk gehoorzaam en lief voor kinderen. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden vastgesteld dat Anka een ras- poedel is, al heeft ze dringend een was- en trimbeurt nodig. Na alle omzwervingen heeft zich duidelijk wat vuil in Anka's vacht vastgezet. Anka is middelgroot (ong. 45 cm.) en van zelfsprekend zwart gekruid. Ze is één jaar oud. Anka is erg afhankelijk van de mensen in haar directe omgeving. Dolblij als ze geprezen wordt, diep bedroefd als ze wordt gestraft. Anka moet dus wel-wat omzichtig behandeld worden. Slaan heeft geen enkel effect. Het richt alleen maar schade aan. Maar één vriendelijk woord en Anka gaat voor je door het vuur. Een ander verheu gend bericht is dat Victor de herder einde lijk een nieuwe baas gevonden heeft Zijn tegenwoordige woonplaats is Noordwijker- hout, waar hij op een boerderij woont. Uiteindelijk dus nog erg goed geschoten, want, zoals bekend, had Victor de ruimte wel nodig. Floris Floris heeft nog geen nieuwe baas mogen begroeten, maar voor hem is er nog alle hoop op een goed tehuis. Er is vast wel iemand die graag een klein, vrolijk hondje wil hebben. BART SPIJKER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5