de dood Nomaden willen zich niet laten binden I I schreef het Indiaanse opperhoofd Chief i een brief aan „het Grote Blanke Opper- r in Washington. „Wij weten dat de blanke ">s niet begrijpt", aldus de Indiaan in zijn „Voor hem is het ene stuk grond niet Sllend van het andere, want hij is een jieling, die tijdens de,nacht komt en van Dd neemt wat hij nodig heeft. De aarde [zijn broeder, maar zijn vijand en als hij jeroverd her-r '-rekt hij verder eder, de aarde, en zijn ^r, de luc 4. 3 ngea die gekocht kunnen [i, geplunu verkocht als schapen of trende kralen. Zijn vraatzucht zal de aar- jnietigen en slechts eon woestijn ^chterla- 1977 is in het Afrikaanse Nairobi een Wie van de Verenigde Naties gehouden [de „verwoestijning" van de wereld. Want [Seattle heeft het gelijk voor een groot deel rti kant gekregen. Overal op de wereld rukt ^estijnzand op. Zelfs in zo'n tempo dat het B is doorgedrongen dat honderdduizenden en grond bedreigd worden te veranderen i gruwelijke, niets en niemand ontziende lakte of rotsbodem. Alleen al in noord-Afri- O^t per jaar zo'n 100.000 hectare landbouw- Tverloren als.gevolg van de oprukkende Jjjjn. Over de hele aarde gemeten wordt ceen van de acht bewoners er door be- yji. s «verwoestijning" betekent wordt duidelijk Ter men naar de Sahellanden in midden- kijkt. De droogteramp, die dat gebied trof N londerdduizenden mensenlevens en miljoe- 2 tuks vee. Op sommige plaatsen viel in zes avjijd geen enkele druppel regen. De Sahel *Ter niet het enige gebied dat bedreigd wordt t^ooi te vallen aan de woestijn. Van het landoppervlakte van de aarde is op dit Riik 19 miljoen vierkante kilometer verloren f h aan de woestijn, terwijl ruim 48 miljoen |nte kilometer in min of meer ernstige vorm wordt. Van die 48 miljoen vierkante i bipter lijkt 13 miljoen reddeloos te zijn verlo- J)e verwoestijning van deze gebieden is 0,<mog een kwestie van tijd. S^kwijt a"ïjn-dreiging komt niet of nauwelijks' voor ist-Europa, of het moet het oostelijk deel Ipaalde stukken van midden-Spanje zijn. lOTlnders is de situatie in Afrika (het noord- f efijk gedeelte, de Sahel-landen en het zuid- k^jjk deel) en Australië dat behalve aan zijn a^st vrijwel op alle fronten door de woestijn ilgd wordt. Verder nog Azië, Arabië, de rikaanse oostkust en grote delen van Zuid- 9enlka. et gevaar van verwoestijning niet een zaak Jarop Afrika het alleenrecht heeft, werd in r lijrtiger jaren in met name de Verenigde 1 duidelijk. In 1936 sprak president gei{lin Delano Roosevelt over de gevolgen van 6, list bowls" in de Great Plains. Het gebeurde |s een verkiezingstoernee van Roosevelt, die iaar onder de indruk was. met gezinnen, die hun korenoogsten waren, die hun mais op het veld, hun vee, tater in hun putten en hun moestuinen \rfen hadden zien gaan. Die het einde van lensmer hebben gehaald zonder ook maar een •99] op zjk en nu geconfronteerd worden met b'j Tinter, waarin mens noch dier voedsel heb- en Great Plains in de jaren '30 bereikte het van verwoestijning er zijn hoogtepunt nen vormden in deze zgn. dust bowls stof- en in die de hemel aan de andere kant van rika verduisterden. ukeGreat Plains vroeger een gebied waar Hen leefden in harmonie met Broeder Na- benen Moeder Aarde. Kudden bisons verschaf- lin het nodige voedsel; niemand leed gebrek. ,veit de blanke kolonisten kwamen om het 'open te leggen. De grote bisonkudden wer- heinagenoeg uitgeroeid, waarna de nieuwko- grote kudden vee importeerden, die ze kavef bewaken door cowboys. Later kwamen de rbouwers, aangelokt door de verhalen over lOfuchtbare grond. Zij gingen koren en mais 124öuwen. Toen kwam de droogte. Een perio- droogteperiode die van de Great Plains een roestenij maakte. De almaar toenemende gecombineerd met latere, niet mjde heersende omstandigheden aangepaste liouwmethoden (mechanisatie) leidden er toe ^-M.biljoenen dollars nodig waren om het gebied enigszins bruikbaar en bewoonbaar te ma- iopdat nieuwe droogteperioden in de jaren medio 1975 niet opnieuw desastreuze Ogen zouden hebben. Iets dergelijks gebeur- sdagi de Maagdenlanden in Kazachstan, waar de uur (tschalige landbouw in de jaren '50 van deze kaJ eens en voor altijd een einde hadden pen»en maken aan het voedselvraagstuk van de' Jet-Unie. enw^-agedies van de Great Plains en de Russische spreken het grote publiek echter meer aan in vergelijking met de landen boden. Het is echter niet de eerste maal geweest dat mensen en dieren de hongerdood stierven in deze Afrikaanse droogte-zones. Een droogte als die welke zes jaar geleden begon teisterde de streek ook in de periode tussen 1910 en 1920, terwijl overleveringen vertellen van soortgelijke klimatologische omstandigheden aan het eind van de vorige eeuw. Waar eenmaal de vegetatie, die alleen kan be staan bij de aanwezigheid van water, is verdwe nen, daar heerst de woestijn. En het is een verontrustend verschijnsel te zien dat gedurende de laatste halve eeuw overal ter wereld aan de flanken van de woestijnen de vegetatie in snel tempo afneemt, waardoor het gebied rijp ge maakt wordt voor verwoestijning, terwijl in de droogteperioden het proces versneld wordt. Het verdwijnen van vegetatie is een zaak, waar aan het optreden van de mens niet vreemd is. Sterker nog: in negen van de tien gevallen is hij de aanstichter er van. Verhalen over door mensen ontboste landstreken doen sinds eeuwen de ronde. Zo verdwenen de beroemde cederwou den van de Libanon, en naarmate de diverse Chinese beschavingen verder het stroomgebied van de Gele Rivier binnen trokken, lieten ze meer verwoeste landschappen achter zich. Plato bleek een vooruitziende blik te hebben toen hij op merkte: „Vergeleken bij wat het was is ons land als het geraamte van een door ziekte aangetast lichaam. De ronde, zachte delen verdwenen en al wat over is gebleven is een kaal skelet". Verstoring Het gebied wat thans als de woestijn van Tsjaad wordt aangeduid, was in de periode tussen 1805 en 1810 nog een landstreek, door sjeik El-Tounsy- beschreven als „een niemandsland tussen de Ouadai en de Barguimeh, bedekt met hoog op gaande bomen en dik, doornachtig struikgewas, dat de leeuw, de olifant en de neushoorn tot schuilplaats dient". En zo kunnen we doorgaan. De Sumerische beschaving ging mede ten gronde aan de verwoestijning van het gebied. Mesopota mia ging dezelfde weg nadat de Sassaniden de bergen ontbost hadden en de slibbelasting hun irrigatiewerken verstopten. Wanneer in een droog gebied de vegetatie wordt aangetast, bete kent dat als het ware een uitnodiging aan de woestijn verder op te rukken. Terwijl in Nairobi de aandacht zich richtte op de VN-conferentie, is in ons land bij de Staatsuit- Randen gras vormen het laatste overblijfsel van een vegetatie voordat de woestijn het definitief gewonnen heeft. geverij een boek over deze problematiek versche nen van de hand van de journalist Matthijs de Vreede.* In zijn verslag van de loop der gebeur tenissen wijdt hij speciale aandacht aan het kolonialisme, dat niet alleen uitbuiting van men sen betekende, maar een systeem wafc met nog schadelijker en kwalijker kanten. „Dat is de verstoring van het evenwicht tussen de structuur van de samenleving en zijn omgeving, alsmede de uitbuiting van die omgeving3', aldus De Vree- de, die opmerkt dat het nog lang niet zeker is dat zij met de fysieke onderdrukking mee ver dwenen zijn. De moderne medische wetenschap van Europese kolonisten was mede de basis van een snelle bevolkingsgroei die op dit ogen blik vooral de arme landen voor enorme proble men stelt. Het beschikbare grondareaal blijkt gering van omvang om de meerdere monden te kunnen vullen, waardoor de mens gedwongen wordt gronden in gebruik te nemen, die hij beter kan laten liggen. De Vreede durft de stelling aan dat „de toepassing van westerse economische groeistrategieën de plaatselijke bevolking vaak meer schade heeft berokkend dan goed gedaan". „Het gebruik van moderne westerse technieken in samenlevingen, die daar qua ontwikkeling nog niet aan toe zijn en in ecosystemen die om een heel andere aanpak vragen zijn al even funest. Met name die westerse technieken en het ontwikkelen van grote op export gerichte land bouwbedrijven, die dikwijls de beste gronden schijnen te moeten krijgen hebben in de afgelopen decennia meer schade berokkend aan de ecosystemen yan de ontwikkelingslanden dan de traditionele landbouwmethodes van de plaat selijke bevolking gedurende tientallen eeuwen hebben gedaan". Het is een stelling die weer klank vindt in een rede, die de Tanzaniaanse president Julius Nyerere in 1967 in Dar-Es-Sa- laam uitsprak. Nyerere zei daarin o.m.: „Onze toekomst ligt in de ontwikkeling van het platte land. Maar omdat we proberen te groeien vanuit onze eigen identiteit en datgene wat in ons traditionele verleden waardevol is gebleken be houden willen, moeten we ook ophouden met te denken in termen van massale landbouw-mecha- nisatie en de verproletarisering van onze platte landsbevolking. Integendeel, we moeten denken aan ontwikkeling door de verbetering van de gereedschappen, die we nu gebruiken en door de groei van het coöperatieve produktiesysteem. In plaats van op onze grote boerderijen, die tractoren en andere moderne machines gebrui ken waarop landarbeiders te werk worden ge steld, moeten we ons richten op het gebrul van door ossen getrokken ploegen, overal in' het land". Basisplan In Nairobi was er een algemeen basisplan voor actie. Een optimistisch, vaag, hopeloos generali serend plan. Een plan dat streeft naar verbeterde landbouwmethodieken, naar betere irrigatie zon der de introductie van besmettelijke ziekten (als gevolg van die irrigatie), naar andere energie bronnen dan brandhout, waardoor de broodnodi ge bebossing in tal van streken gehandhaafd blijft. Technisch is het zeker mogelijk de woes tijn terug te dringen. De vraag is of men zich de kosten er van getroosten wil in een tijd dat de (wereld)economie onder druk staat. Slechts de tijd zal een antwoord op die vraag geven. Niet Nairobi. Ondanks de honderdduizenden levens die vandaag de dag reeds op het spel staan. KLAAS GOINGA Matthijs de Vreede: „Mensen en Woestijnen, Staatsuitgeverij Den Haag; prijs 22,50. In negen van de tien gevallen is de mens de oorzaak van de woestijnvorming (Van onze correspondent) NAIROBI In Kenya worden pogingen ondernomen om de woestijn een halt toe te roepen. Het noordelijke grensgebied van Kenya strekt zich uit van de Koelalberg tot de Lavaber- gen. Daartussen ligt een land schap van zand en rotsen met hier en daar wat bosjes. Het is een woestijn-rampgebied in het klein. De natuurlijke droogte werd neg erger door de ge woonten van de mens: de kud den graasden het land kapot en bomen werden omgehakt voor houtskool en brandhout Dit al les maakt, gegarandeerd in de loop der jaren arm land van rijk land en woestijnland van arm land. Dit proces kan echter omge keerd worden. Een onderzoek- ploeg van Unesco - Unep is aan de voet van de Koelal bezig met experimenten met gecontroleerd graasland. Men wil onderzoeken hoeveel dieren op een gegeven worden er verschillende bomen geplant zoals de acacia tortilis, die goed tegen de droogte kan. Nieuwe bomen, op grote schaal geplant in dit gebied, zouden de watercyclus kunnen gaan veran deren, in ieder geval in de hoger gelegen gebieden als de Hoeri heuvels. Deze liggen bijna aan de Ethiopische grens, waar mis sionarissen bezig zijn een gebied te herbebossen dat eens erg leek op de Koelal, totdat de Gabra- stam de bomen begon te kappen voor brandhout. Maar al deze ontwikkelingspro gramma's veroorzaken tegen stellingen die veel mensen die er werken wanhopig maakt: „De missie is een ramp", vertelde een wetenschapsman die in het gebied werkt ..De missie en de nieken opgericht en hebben veel hoognodige hulp verleend bij de hongersnood in het gebied, maar deze ontwikkeling bete kent dat de nomaden zich op één plaats gaan vestigen en het land kan dat nooit aan". Een van de verschrikkelijke les sen die getrokken kon worden uit de Sahel droogte is, dat de waterputten die geboord wer den met internationale steun fondsen, alleen tijdelijk een op lossing konden bieden, aange zien deze kunstmatige water plaatsen meer mensen en dieren aantrokken dan het land ooit kon voeden. Het resultaat was dat rond de waterplaatsen de woestijn zich in steeds groter wordende cirkels uitbreidde. Een handjevol sociologen en an- madische bevolking geleefd aan de noordelijke grens en de meesten zo niet allen hebben het diepste respect gekregen voor deze complexe en milieubewus te culturen. De nomaden zijn er heilig van overtuigd dat hun manier van leven oneindig veel beter is dan die van de rest van de wereld en blijkbaar hebben ze niet in het minst te lijden gehad van het contact met de moderne wereld. Irrigatie-werk zaamheden langs de drie grote rivieren in het gebied, de Tur- kwell, de Tana en de Dawa hebben enige honderden fami lies uit de hongersnoodkampen kunnen halen, maar er zijn nau welijks wegen en nagenoeg geen infrastructuur, waardoor de in ternationaal gefinancierde hulp- Er wordt met verschillende ge wassen geëxperimenteerd, zoals Spaanse pepers en verschillende noten, maar de stamleden zijn niet geïnteresseerd in landbouw of geld en het zou veel tijd in beslag nemen om hen wel te interesseren. Verkoop op grote schaal van kamelevlees wordt wel geop perd als een methode om twee vliegen in één klap te slaan. Ten eerste zouden de kudden kleiner worden, waardoor er minder ge graasd wordt, en ten tweede zou het de nomaden het nodige geld kunnen opleveren. Maar noch de missionarissen, noch de an tropologen geloven dat de no maden zo gemakkelijk de twin tigste eeuw binnen kunnen wor den geloodst. „Vee is de enige nen waarderen, en ze waarde ren die veel dieper dan wij kun nen begrijpen", zegt een kenner. Het is een ongelukkige paradox dat de door de VN georganiseer de pogingen om de woestijn een halt toe te roepen en de mensen die er wonen te helpen, volgens de meeste experts juist deze complexe en gevoelige samenle ving aan het vernietigen zijn. Nomaden zullen de laatsten zijn die het standaardjasje van de twintigste eeuw willen aantrek ken, maar als ze eenmaal onder richt zijn en in de geld-economie gestapt zijn, lijken ze precies op ons, alleen zijn ze veel en veel armer. Het is geen toeval dat de twee landen die het meeste succes geboekt hebben in het overwin nen van de woestijn ook twee van de meest gedisciplineerde landen ter wereld zijn: China en Israël. „Discipline, dat moeten deze mensen toepassen die het land willen terugwinnen", aldus een milieudeskundige. „Hoe dan 'c i-4 Ti r--*rrtfan)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13