LSG enige Leidse titelpretendent /Inst Leiden Lions i eerste oefenduel Een middagje zweefvliegen met de Leidse Studenten Aeroclub is het toch helemaal "mnover met 118 teruggewezen KNSB COMPETITIE VAN START pRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977 PAGINA 11 »e sportredactie k! Leiden Lions, het inken IJshockeyteara, is ITtravond in geslaagd de (lefenwedstrijd van het ;e seizoen de Lions Jio'n 36 wedstrijden spe- winnend af te sluiten. Hannover, uitko- in de Oberliga (derde iverd met 11—8 terugge- Een resultaat waaraan ■■ns nog weinig waarde orden gehecht. Niet al- het Menken-team nog drie weken in training, is het voor de Duitse e de eerste maal dit jaar dat er weer eens echt ijs onder de schaatsen kwam. Toch heerst er een optimistische stemming in de Leidse gelede ren. Ton Menken bijvoorbeeld „We mogen niet ontevreden zijn met dit team" maar ook de aan zijn enkel geblesseerde Theo Dietz: „Ik zie Leiden dit seizoen als een van de favorie ten in de tweede divisie. Met Assen en Den Bosch zullen we in ieder geval hoog gaan eindi gen. Niet zo vreemd natuurlijk, als je bedenkt dat we in deze ploeg twee lijnen hebben die in de eerste divisie niet zouden misstaan". Willen deze optimistische gelui den inderdaad bewaarheid wor den, dan zal Leiden Lions toch wat minder pech moeten tegen komen dan tot nu toe. Niet al leen Dietz zit in het gips, maar ook eerste doelman Rob de Jong (gebroken pols) en na gis teravond Jan van der Heide (schouder uit de kom) hebben inmiddels al op de geblesseer- denbank plaatsgenomen. Toch bleek Leiden gisteravond in het een uur te laat begonnen treffen de Duitsers hebben kennelijk nog altijd problemen met onze zomertijd duidelijk de meer ingespeelde ploeg. Pas in de derde periode -wisten de Duit sers „thuis" niet over ijs be schikkend wat van de daar voor opgelopen achterstand goed te maken. De voor 200 toeschouwers bevochten Men- ken-zege kwam echter niet meer in gevaar. Scoreverloop, eerste periode: 1—0 Wielheeze; 2—0 Wielheeze; 2—1 Van demark; 3—1 Jiri Anton; 3—2 Fiel ding; 4—2 Bakker; 5—2 Bakker. Tweede periode: 5—3 Vandemark; 6—3 Jansen; 7—3 Kocanda; 8—3 An ton; 84 Graw; 94 Dobbelaar, 10—4 Anton. Derde periode: 105 Vandemark; 115 Wielheeze; 11—6 Becker; 11—7 en 11—8 Fielding. Ruud Bakker van Leiden Lions heeft Harry Wielheeze (tweede van-links) aangespeeld. Hannover-doelman Keek is kansloos; de tweede treffer van het Ton Menken ijshockeyteam is een feit. in onze sportredactie) IN Ze is een tikkeltje ;esteld. Kijkt veronge- yanneer ik niet in haar n, dit-is-het-helemaal"- ing terugkeer. Die mid- b ik voor de eerste maal i zweefvliegen. Nicole ab-actis (secretaris) van dse Studenten Aeroclub had spontaan een vluch- ngeboden als beloning e journalistieke aandacht iet zweefvliegen. Te laat een niet overtuigende om haar duidelijk te dat ik het „toch wel vond; een hemeltergende i in de oren van iemand, |na al haar vrije tijd in •liegen steekt. „Maar je je toch helemaal gewel- Is je met zo'n vaart de in getrokken wordt?", ze met wat wanhoop in tem. „Het is toch fantas- im zo hoog in de lucht te 1, helemaal op eigen en inzicht? Toch een uit- 1 om zo lang mogelijk bo- e blijven?" Ontkennen k niet meer; een beetje ■amd knik ik vaag. je als je voor het eerst weefvliegen? 's Middags we naar Noordwijk, waar tnnemer Zweef vliegclub terrein heeft. De LSA er introductiedagen voor Kende eerstejaarsstuden- wordt met twee kisten in, een KA 7 van de DSA vereniging Delftse Stu- I Aeroclub) en een eigen pche, de PH-243. „Die is 4 gebouwd", wordt me rouwd. Ik hoop in stilte met die Delftenaar mee aait flink. Er zijn nog een studenten over. De ande- jn na de ochtenduren al eken. Ik merk op, dat de sn niet zo lang duren. Na ar minuten in de lucht te »weest landen de toestel- »er. „Dat komt door de ek in de lucht", luidt de itie. „Omdat het weinig sch is, kun je niet zo lang blijven en moet je ook terug". leurt is gekomen. Het is 243 die klaar staat. Piloot ion van de DSA geeft me aanwijzingen. Vóór hem worden mijn riemen rokken. De kap gaati •n een kilometer verderop de lier aan zijn taak. Een ïonderd meter razen we et duin en dan steil om- Achter me vertelt Bob, j al negen jaar gevlogen Ik haal wat ruimer adem in van het uitzicht te ge- Je zweeft niet iedere dag iter boven de Noordwijk- ïen. Te snel voor mij be- ob aan zijn landingscir- Jfe komen zachter neer De PH-243 bezig aan een landing op het terrein van de Kennemer Zweefvliegclub. Met vereende krachten wordt het toestel startklaar neegezet. «tHMMtHHMtÉlÉÉÉlÉMMMMMMi I dan verwacht. Behulpzame han den brengen de kist weer rich ting startplaats. Op de terugweg vertelt Gert-Jan van Hegelsom, al vier jaar „so lo" en actief lid vein de LSA, dat zweefvliegers „gekke" mensen zijn. „Je kunt zeggen: we zijn fanaten om zelf te vliegen en anderen te leren vliegen. Er zijn zweefvliegers die al hun vrije tijd in hun sport steken. Het komt er soms op neer, dat je op een hele dag bezig zijn maar een half uur zelf vliegt. Er zijn een heleboel mensen die daar op afknappen. Maar als je ook ziet wat er allemaal moet gebeuren voor je de lucht jn kan: de lier moet bediend worden, de kabel wagen moet op en neer rijden, je moet een vluchtofficier heb ben en die taken vereisen alle maal specifieke kenpis". „Je hebt in feite zeven mensen nodig wil er een kist de lucht in kunnen. Het is dus op een speciale manier een teamsport. Je helpt anderen de lucht in, omdat die anderen ook jou moe ten helpen als je wilt vliegen. Het komt er op neer, dat je als club drijft op een harde kern, terwijl anderen alleen komen om mooi weertje te vliegen. De LSA heeft dertig vliegende le den en maar tien mensen waar je wat aan hebt". Dat kleine groepje zit niet stil. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een eigen han gar, die op het vliegveld Valken burg binnenkort officieel wordt geopend. Het wordt de langver wachte thuishaven van de £<SA, die haar leden al voor 125.- een vliegend lidmaatschap kan aanbieden. „Wij moeten het als LSA ook wel goedkoper doen dan de „burgerverenigingen". We hebben onze leden minder te bieden. Onze mogelijkheden zijn beperkt", aldus Gert-Jan. „Maar we willen wel graag meer leden hebben. Dat betekent meer starts, waardoor onze kist rendabeler wordt en we in de toekomst misschien kunnen uit breiden". Hoe ligt de situatie momenteel bij twee burgerverenigingen in de regio Leiden, de Kennemer Zweefvliegclub (KZC) in Noord- wijk en de Zuidhollandse Zweefvliegclub (ZHVC) in Val kenburg? KZC „Wij zijn wat de groei betreft gebonden aan de accommoda tie", vertelt penningmeester Henk van Putten van de KZC, die haar leden voor een all-in contributie van 465.- per jaar ongeveer honderd starts kan bieden. „Wij kunnen met onze zes kisten per jaar zo'n 3500 4000 starts maken. Dat komt mede omdat we op ons terrein in de Noordwijkse duinen regel matig een ongunstige dwars- wind hebben, waardoor er niet gestart kan worden. Maar ge zien het aantal aanmeldingen vari potentiële leden, zou ik zo drie verenigingen uit de grond kunnen stampen". Van Putten noemt een vereni ging als de KZC liever„een bedrijf, dat gerund wordt". Met onder andere zes toestellen waarvan de nieuwwaarde zo'n dertig a veertig mille is en een lier van 40.000.- moet een zweefvliegclub inderdaad als een hele onderneming gezien worden. „Bovendien heb je mensen met vakkennis nodig om het geheel draaiende te hou den. Wij hebben momenteel tachtig leden, waarvan er vijf tien over die kennis beschikken. Als je ziet, dat je die vakkennis in drie vier jaar kunt verwer ven, dan zijn wij wat dit aan gaat nog in de opbouw en draaien we ook om die kern van vijftien man", aldus Henk van Putten. ZHVC Ook de Zuidhollandse Zweef vliegclub moet regelmatig de le denstop hanteren. Bestuurslid J. Vermaat daarover: „Wij bekij ken ieder half jaar de doorstro ming en dan kunnen er wel weer wat nieuwe leden komen. Maar we hebben voor onze ze ven toestellen nu honderddertig vlieggerechtigde leden en dat moet zo blijven, wil je die men sen kunnen bieden, wat je ze beloofd hebt". De Zuidhollandse Zweefvlieg club is een „gecombineerde" vereniging. De club is verbon den aan de Marine Vliegkamp basis van Valkenburg en kan als zodanig over bepaalde facili teiten van het vliegveld beschik ken. Onder het totale aantal van 350 leden (vooral belangstellen den) behoren ook veel militai ren. De contributie bij de ZHVC bedraagt voor vlieggerechtigde leden 325 per jaar, waarbij een bepaald bedrag per start komt. Nu de Leidse Studenten Aero club ook op Valkenburg gaat vliegen, krijgt de ZHVC een kleine buur-vereniging naast zi ch. „Je kunt de verenigingen moeilijk met elkaar vergelij ken", vindt de heer Vermaat „Zij moeten het van hun ent housiasme hebben; wij van hob byisten, die - eventueel met vak kennis - voor 100% achter hun bobby staan. We willen de LSA best helpen. Maar we hbben te gen hen gezegd: Jullie moeten eerst zorgen dat je van de grond komt en dan kunnen jullie om hulp komen in de vorm van instructeurs etc.". Een belofte, die de LSA dankbaar zal aan vaarden. ROEN VAN DER GEEST uitkijken dat we tegen de ande re amateurs geen steek laten vallen want dan kan je zo in de degradatiezone terecht komen. Overigens zie ik een amateur kampioenschap van Nederland best wel zitten" aldus teamlei der Joop Piket. Ook het tweede team heeft zich uitermate rustig gehouden op de transfermarkt. Nieuw in het team zijn de twee jeugdspelers Rini Kuijff, die al een jaar bij Philidor speelde in de interne competitie en Martin Voorn, die afkomstig is van Wassenaar, dat uikomt in de promotieklasse van de HSB. Zij zullen de gaten die ontstaan zijn door het ver trek van Maarten Stam en Peter Gelpke op moeten vullen. Maar ten Stam zal misschien nog en kele wedstrijden mee spelen. Hij heeft zich namelijk aangeboden als algemeen reserve. Echt grote verwachtingen heeft de teamlei der Anton Kohlbeck niet. "We zijn wel sterker geworden maar zullen waarschijnlijk niet verder kunnen komen dan een plaats in de middenmoot. Wel zullen we onze uiterste best doen om stadgenoot LSG in de onderlin ge wedstrijd beentje te Lichten. Dit zal dan een uitschieter naar boven zijn want ik acht dit team samen met SMB en Eindhoven favoriet voor de titel. LSG De meeste veranderingen heb ben wel plaatsgevonden bij de eerste klasser LSG. Niet minder dan drie spelers dienden zich aan voor het nieuwe seizoen. Peter Bosch, onder andere ge deelde derde in het open Neder lands kampioenschap en Leids jeugdkampioen, stapte nu ook voor de externe competitie over van Charlois/Europoort naar LSGl Ook Van Schaik, die al enige jaren lid was, gaat nu voor LSG spelen in plaats van Voorschoten. Wim Heemskerk tenslotte stootte door van uit de lagere tientallen. Vorig jaar al werd een tweede plaats behaald en met de versterkingen geldt dit tiental tot de grote favorie ten. Een rol die de nieuwe team leider Nico Bosman liever niet speelt. "Als gedoodverfde favo riet speel je vaak onder grote druk terwijl je ook als mikpunt fungeert. Desondanks verwacht ik wel hoog te kunnen eindigen. De sfeer is in elk geval weer geweldig mede dankzij het unie ke verschijnsel van de overge- zellige voorbesprekingen". Het vorig jaar gepromoveerde LSG 2 heeft zich ook behoorlijk kunnen versterken. Henk Smout en Ruud Mieremet vielen terug uit het eerste, Frans Erwich is na enkele jaren rust weer ge start en Folkert Jan Geertsma en Arnold Egberts kwamen uit de lagere teams. Een echte cap tain heeft dit tiental nog niet maar voorlopig zal Wiebe Wie bes deze taak op zich nemen. "Als dit team ooit een kans heeft gehad om zich in de twee de klasse te handhaven dan is dat nu wel. Toch moeten we niet al te snel juichen. We zitten in een erg sterke poule zonder dui delijke zwakke broeders wat het alleen maar moeilijker maakt". VOORSCHOTEN De tijd dat Voorschoten bij het begin van de competitie als een van de sterkste teams werd aan gewezen is langzaam maar ze ker voorbij. Vorig jaar al was het geen makkelijk jaar. Nu missen ze ook nog Van Schaik, die voor LSG is gaan spelen, terwijl er geen nieuwe aanmel dingen zijn. De klap zal dus opgevangen moeten worden met reserves uit de eigen kring. Een echt doel hebben de Voorschote naren op dit moment nog niet Degraderen zullen ze zeker nog niet maar een rëele kans op promotie is eigenlijk ook nog niet aanwezig. In de eerste ronde wordt er gestart met een uitwedstrijd te gen Goes, een van de zwakkere broeders. LSG 1 krijgt Moer- wijk op bezoek, waaraan vorig jaar nog een matchpunt werd afgestaan. LSG 2 zal het op moeten nemen tegen het gelijk waardige Charlois/Europoort 2. Philidor 1 mag het al gelijk opnemen tegen de betaalde naahigenoot uit Leeuwarden en de reserves hiervan gaan naar Nijmegen, waar een van de fa vorieten uit de eerste klasse, SMB, beteugeld zal moeten wor den. FOLKERT JAN GEERTSMA Van onze schaakmedewerker LEIDEN'Vandaag gaat de KNSB-competitie, waarin vijf Leidse tientallen uitkomen, weer van start Voor vier van deze teams zal waarschijnlijk niet meer dan een plaats in de middenmoot weggelegd zijn. Alleen het eerste team van LSG zal waarschijnlijk in staat zijn om mee te strijden om het kam pioenschap van de eerste klas se. Het in dezelfde klasse uitko mende Philidor 2 hoopt op een plaats in de middenmoot ter wijl het eerste van deze vereni ging ongetwijfeld weer ten on der zal gaan tegen de sterke profclubs in de hoofdklasse. Het pas gepromoveerde LSG 2 en Voorschoten zullen komend jaar waarschijnlijk niet opval len in de tweede klasse. PHILIDOR Het eerste tiental heeft ten aan zien van het vorige seizoen slechts een verandering onder gaan. De toen falende tiende bordspeler Brinkers heeft de Leidse hoofdklasser vaarwel ge zegd. De hierdoor opengevallen plaats zal worden ingenomen door de nog zeer jeugdige Peter Gelpke. Deze pas 15 jaar oude speler is de grote belofte van Philidor. Vorig jaar al kwam hij met behoorlijk succes uit in de eerste klasse van de KNSB. De teamleider Joop Piket is dan ook niet bang dat hij zal falen. Positief is het verder dat John van der Wiel voor de club be houden bleef. In tegenstelling tot de verwachting is hij niet weggekocht door een van de profploegen. „We hebben nu een goede sfeer in het team en daar door is hij waarschijlijk niet weggegaan. Voor het komende seizoen zie ik het met dit tiental wel zitten. We moeten alleen John van de Wiel: nieuwe kopman Phi lidor Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11