^Morssingel na vrijwillige ontruiming onder slopershamer BTS - „NA FELLE, UITSLAANDE BRAND IN SLOOPPANDEN opening iVlaggen- parade pij Akkoord over vervangende nieuwbouw van Endegeest LEIDSE COURANT PAGINA 3 IJDAG 16 SEPTEMBER 1977 ■nLEIDEN Met het hijsen van SZesentwintig vlaggen is gister middag de nieuwe Bedrijfs Technische School aan de Von- Ol^ellaan officieel in gebruik ge~ gfteld. Leerlingen van de BTS Ohesen de vlaggen waarop de' - Wapen van de gemeenten waar- Fjdt de leerlingen van de school n komen, stonden, nadat de heer L. Vanderbos, plaatsvervan gend directeur van de afdeling LMBO op het ministerie van Sonderwijs het startsein had ge neven door de vlag van de rtfeidse BTS te hijsen. j^pirecteur J. Fokkema sprak tij- fjdens een feestelijke bijeenkomst 10 de aula van het nieuwe Kunstwerk bij De Noorderwiek De onthulling van het kunstwerk Juffrouw E. Dijkmans, hoofdadministratrice van de rooms katholieke scholengemeenschap „De Noorderwiek", onthul de gistermorgen een kunstwerk voor bet schoolgebouw aan de Ter Haar kade. Het kunstwerk had ,J)e Noorderwiek" nog tegoed vanwege het feit dat vijf jaar geleden de nieuwe school in gebruik werd genomen. In de subsidie, die werd verleend om de bouw te bekostigen zat namelijk ook een bedrag, bestemd voor het doen oprichten van een kunst werk. Aanvankelijk had de schoolleiding een ontwerp laten maken voor een kunstwerk. Dit werd evenwel afgekeurd door bet ministerie van onderwijs. Het gisteren onthulde kunstwerk is een bronzen plastiek voorstellende een aantal paarden. De plastiek werd vervaardigd door de kunstenaar Letterie uit Voorschoten. De directrice van „De Noorder wiek", mevrouw T. Noordman-van Mechelen stelde in het toespraakje, dat zij hield na de onthulling, dat de paarden de vaart symboliseren waarmee de school de leerlingen voor het verdere leven lclaarstoomL The Lord's Folks De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt aanstaande zaterdag een Heilige mis in de Parochie van de HerensingeL Het thema van de mis is „Vrede met alle geweld". Pastoor P. de Ridder zal voorgaan in de viering. Kindervolksdansgroep Het Leids Vrijetijdscentrum heeft vanaf woensdag 5 oktober een eigen kindervolksdansgroep „Simi-Jadech". Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen iedere woensdag na 5 oktober van twee tot vier uur in het centrum volksdan sen. Op speelse wijze zullen de kinderen een aantal volks dansen worden geleerd, onder deskundige leiding van Grace Peters. Het cursusgeld bedraagt voor drie maanden tien gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij bet Vrije tijdscentrum, Breestraat 66, tel. 146449. Promoties Mevrouw J. Rutten-Kingma is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Haar proefschrift behandelde een JBiofar maceu- tisch onderzoek van suspensie zetpillen". De heer R. Baan promoveerde eveneens tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift getiteld „The Role of 16S Ribosomal RNA Inpolypeptide Chain Synthesis Structure and Function of the 3'-Terminus". Mevrouw E. Blok-v. d. Voort promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift „Vakantie nader bekeken, een roltheoreti- sche exploratie". Sportcafé Het Leids Vrijetijdscentrum organiseert op elke donderdag avond van 20.00 tot 23.30 uur in de grote zaal en het café van het gebouw aan de Breestraat 66 het zogenaamde Sportcafé. Op deze avonden kan men zich onder meer sportief inspannen middels tafeltennissen, sjoelen, schaken, dammen, tafelvoetbal en het werpen der darts. Dit alles geschiedt in een relaxte sfeer met muziek en bar op de achtergrond. Eén keer in de maand zal er iets speciaals worden georganiseerd. Zo zal er op 29 september een schaak- simultaan worden gehouden, op 27 oktober een dam simul taan. op 24 november de Open Leidse Flipperkampioen- schappen en tenslotte een klaverjastoernooi op 15 december, er zal dan gespeeld worden om een trofee die de wat raadselachtige naam Vrij Ei Trofee heeft meegekregen. Het Sportcafé is bedoeld voor de leden van het Vrijetijdscentrum. Dat hoeft voor niet-leden geen bezwaar te zijn, want voor de prijs van 5 is men reeds lid (opgeven vóór 1 december) en dat levert dan bovendien reductie op de open avonden op inclusief maandelijks het Infoblaadje in de brievenbus. Eerste sleutel Ir. H. de Kiewit, hoofdingenieur-directeur van de volkshuis vesting en bouwnijverheid in Zuid-Holland reikt dinsdag 27 september de eerste sleutel uit aan de bewoners van een van de gereedgekomen nieuwbouwwoningen in het stadsver nieuwingsgebied Herengracht-Zijlsingel. Een feestelijke bij eenkomst ter gelegenheid van het bereiken van deze belang rijke mijlpaal in de herbouw van dit voormalig kaalslagge- bied wordt vanaf drie uur gehouden in de recreatiezaal van bet bejaardencentrum ,JJuis op de Waard" aan de Kaarsen makersstraat 2 Examens Aan de Christelijke scholengemeenschap „Leiden-Zuidwest" zijn geslaagd voor het Atheneum: M van Erp Taalman Kip; M Scheffer. Her. Het havo-diploma is behaald door E Gietema; H. de Haan; A. KooleTh. de Waal; J. v. d. Worp. Voor het mavo-diploma slaagde C. van der Cingel. VERVOLG VAN PAGINA 1 a (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een felle uitslaande brand in een van de slooppan- den van de Morssingel is er gisteren de oorzaak van geweest dat alle legale en illegale bewoners uit eigen beweging de woningen hebben ontruimd. Onmiddellijk daarna is de gemeen te overgegaan tot het slopen van de panden. Dit werk zal vandaag worden voortgezet. Tot alle panden met de grond gelijk gemaakt zijn staan de Morssingel en zijn directe omge- ïrs ving onder strenge politiebewaking. De Leidse politie heeft met het oog hierop versterking gekregen van een groep van de mobiele eenheid uit Den Haag. De Morssingel blijft voorlo pig voor alle verkeer gesloten. as,c Rond het middaguur brak gis teren, de dag waarop de pan- ■■■den krachtens vonnis van de 4 president van de rechtbank f moesten zijn ontruimd, brand uit in het middelste van de 10 slooppanden. Het staat vast js, dat deze brand is aangestoken, te meer omdat de redactie van in deze krant al werd gealar- Bmeerd voordat van enig vuur sprake was. Over de daders bestaat echter geen zekerheid. erz* Aanvankelijk werd nadrukke- ,ar' lijk in de richting van de be gat woners van de slooppanden gewezen, maar thans wordt getwijfeld omdat de bewoners m9 dermate door het vuur werden overvallen, dat zij in allerijl de K)e' woningen moesten verlaten. Direct na het blussen van de 5 brand maakten agenten en slo pers zich van de Morssingel meester en werd een strenge controle ingesteld op ieder die de straat in wilde. Enkele uren *f later was met de sloop van alle panden een begin gemaakt pand Morssingel 2 woonden leken aanvankelijk allerminst bereid om te vertrekken. We liswaar had de brand ook bij hen voor de nodige onrust ge zorgd, maar na de blussings- werkzaamheden verklaarden zij eerst nog nadrukkelijk niet van plan te zijn vrijwillig naar het woonoord in Leiderdorp te gaan. Toen echter de bulldo zers in de Morssingel versche nen en het sloopwerk in de aangrenzende panden begon, kozen de Marokkanen eieren voor hun geld en pakten even eens hun biezen. Direct aaar- op boorde de bak van de bull dozers zich ook in deze wo ning. Gearresteerd Versneld Naar verluidt was het oor- li spronkelijk niet d$ bedoeling I dat gisteren al met de sloop ij zou worden begonnen. Over- coi eenkomstig het vonnis van de i|erechter moesten alle bewoners sk' de afgelopen nacht om 24.00 {q uur de panden verlaten heb- 0, ben. De ontruiming, zo nodig met gepast geweld, was dan ook aanvankelijk op vandaag bepaald. De plotselinge brand, die rond het middaguur voor 0 f een enorme rookontwikkeling '®j* en wegomleidingen zorgde, de heeft het actieplan kennelijk ra, een dag versneld, al werd met een eerder ingrijpen duidelijk rekening gehouden gezien de versterking van dë politie die toen al aanwezig was. Ook de Morssingelbewoners hadden niet het plan eerder dan van- Dan daag de panden te verlaten. 1! Weliswaar hadden zij allen wel Ei de nodige voorzorgsmaatrege- Me len genomen en de meeste kostbaarheden al elders on- Ddergebracht, maar de meeste meubels en bedden stonden h nog in de woningen toen zij tath doze in de dichte rookwolken i|k gisteren ijlings verlieten, lek 'M Marokkanen IDe twaalf buitenlandse werk nemers die tot gisteren in het Intussen waren de tien Neder landse jongeren die in Mors singel 4 woonden naar het ge meentelijk huisvestingsbureau aan de Hooigracht getogen om een dak boven het hoofd te krijgen voor de komende da gen. Toen. zij daar voor een gesloten deur kwamen beslo ten zij naar het Stadhuis te gaan om met wethouder Ver boom over een oplossing te spreken. Deze had kennelijk op de komst van de jongelui gerekend, want de wethouder wachtte hen op met twee re chercheurs, die een van de jongens, Kees Bekema arres teerden en meenamen naar het bureau. Gedurende enkele uren werd hij daar vastgehou den op verdenking van het bedreigen van wethouder Ver boom. „Pas na een telefoontje van de advokaat van de Mors- singelbewoners, mr. M. Tee- kens jr. werd hij weer op vrije voeten gesteld. Daarvoor zou hij eerst een verklaring heb ben moeten ondertekenen dat hij zich niet meer schuldig zou maken aan verzet tegen de overheid. Het gesprek met wethouder Verboom, dat door de andere jongeren werd voortgezet bleef overigens zon der resultaat: de wethouder zou daarbij hebben verklaard niet van plan te zijn te zwich ten voor „zo'n stelletje Mors- singelbewoners". Bewaking Nadat in de vooravond bij alle panden een begin was ge maakt met de sloop, verdwe- BTS-leerlingen hijsen de vlaggen van hun eigen gemeen ten. schoolgebouw over „een onver getelijke hoogtij-dag voor de school". De voorzitter van de bestuurscommissie, de heer C. Sweris maakte in zijn toespraak duidelijk dat dat echt niet teveel gezegd was. Al meer dan tien jaar bestaan er plannen om de BTS uit het verpauperde ge bouw aan de Medusastraat en uit de verschillende dependan ces uit de stad te krijgen. Tel kens wanneer de plannen bijna rond waren, kwam er een kink in de kabel. Aanvankelijk drong het ministerie op versoberingen in de plannen aan, later bleek de school nog niet over het ter rein aan de Vondellaan te kun nen beschikken. Toen de open bare aanbesteding eindelijk plaats had in 1973, bleek de laagste inschrijver nog boven de richtprijs van het rijk te zitten. In 1975 kon eindelijk met de bouw worden begonnen. Het resultaat is een fraai ge bouw met uitbreidingsmogelijk heden. De lokalen zijn ingericht met hoofdzakelijk nieuw mate riaal, dat nodig is om optimaal individueel technisch onderwijs te geven. De gymnastiekzaal kan behalve van binnenuit ook van buiten worden betreden. Hiermee wordt voldaan aan de wens van het Leids gemeentebe stuur om ook andere groepen dan groepen BTS-leeringen in de zaal te laten sporten. LEIDEN De commissie voor Sociale Zorg, Maatschappelijke Aangelegenheden, Gezond heidszorg en Cultuur is gister avond onder voorbbehoud voor behoud akkoord gegaan met een voorlopig plan van vervan gende nieuwbouw in Endegeest. Ook werd ingestemd met een versnelde behandeling van het structuurplan Endegeest om bij uiteindelijke Rijkssubsidieaan vragen niet te ver achterop te raken. De vervangende nieuw bouw in Endegeest dient om de opvang- en behandelingsmoge lijkheden van de patiënten, waarvopr de faciliteiten sterk verouderd zijn, te verbeteren. Het gaat er bij de vervangende nieuwbouw in Endegeest om om de massale woon- en leefom standigheden, waarin de patiën ten van de psychiatrische in richting als gevolg van de ver ouderde faciliteiten verkeren (grote zalen met veel bedden, weinig privacy en bemoeilijkte behandeling) te verbeteren. Daartoe dienen kleine wooneen heden in laagbouw met eigen functies (eigen sanitair, toegang etc.) gecreëerd te worden, waar in de privacy is gewaarborgd en een zekere mate van flexibiliteit aanwezig is. „Een dorpsachtige, hofjesachtige bouw", aldus be commentarieerde geneesheer-di recteur Mojet het voorlopige schematische plan dat gisteren aan de leden van de raadscom missie werd voorgelegd. Op de getoonde tekening waren vanuit het centrale gebouw de kleine wooneenheden in hoefijzervorm naar onderen geprojecteerd.Üe heren Van Oosten (PPR) en Höppener (PvdA) meenden in de schets in de geplande bebou wing te veel eenvormigheid te moeten aantreffen. De heer Höppener drong aan op bebou wing die op de doorsnee stads- bebouwing moet lijken en ver zocht om alternatieven. Wethouder Oosterman en ge neesheer-directeur Mojet ha merden op een bekorting van de te volgen procedure; „Overal in het land worden plannen ge maakt Wie het eerst komt wie het eerst maalt en we moeten er voor oppassen dat Endegeest straks bij het Rijk, financieel gezien niet achterin komt te zit ten", meende de heer Mojet. Wethoudr Oosterman stelde de commissie voor om in ieder ge val akkoord te gaan met het bouwvolume (geplande opper vlaktes) zodat binnenkort de eerste fase van het plan in werking kan treden. Met de ver vangende nieuwbouw (een ge deelte van het totale plan) is een bedrag van ongeveer zes mil joen gulden gemoeid. Werkelozen De commissie SMAGC ging gis teren verder nog akkoord met een financiële regeling voor de organisatie van sociaal cultureel werk ten behoeve van werkelo zen, doch op aandrang vart de heer van Oosten werd daar de voorwaarde aan verbonden dat de instantie die hierover gaat, gedurende de twee jaar van de regeling, streeft naar een inte gratie met andere instellingen in hetzelfde vlak. Het sociaal cultu reel werk ten behoeve van wer kelozen maakt momenteel voor al gebruik van het cursuspakket van de Leidse Volksuniversiteit K&O. Enkele qren later. De slopers hebben het eerste deel van hun werk verricht. De panden aan de Morssingel zijn voorgoed onbewoonbaar gemaakt. nen de slopers van de singel. Daarop werd het sloopterrein hermetisch afgesloten met dranghekken, voorzien van tien surveillerende agenten. Bij het vallen van de duister nis kregen zij de beschikking over zoeklichten die op de panden schenen, met het oog op mogelijke ongewenste be zoekers, die alsnog een verde re sloop met geweld zouden willen verhinderen. Deze poli tiebewaking zal tot aan het voltooien van het werk aanwe zig blijven. Illlllllllllll De uitslaande brand rond het middaguur. Bewoners van het gehele complex moesten de huizen ontviucnten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3