Hoop {Mors- Campagne tegen geluidoverlast LerarenLjjjlSR voor u... I Vredesinstituut: Uitgaven voor defensie afgenomen terug^doen voor collega's '&nj nvolle Verkeersleiders in Spanje verstoren najaarsvakanties Geen ontslagen bij Meneba A BRAND, ONTRUIMING, VIER ARRESTATIES EN NIEUWE ACTIES Zaïrische ex-minister Gratie voor Vrijdag 16 september 1977, 67e jaargang no. 20839 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND „Alfie", speelfilm met Michael Caine op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.40 uur „Huizen in de stad. Ned. II om 20.25 uur De ver pleegsters, om 21.15 uur Aktua- tv met reportage dalende Neder landse export en om 21.55 uur Bonjour Dave, bonjour Paris. Opklaringen Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, in het Waddengebied krachtige wind uit noordwest tot noord. Maxi- mumtemp. omstreeks 16 graden. Morgen zon: 7.17-19.51. Maan: 12.09-21.46. Scheveningen hoog water 6.14-18.37. Laagwater 2.20- 14.33. Maximaal 26 uur lesgeven Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. ..als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: ^^ntwoordnr^49Aeiden^^ f MADRID (UPI) De vakanties en vakantieplannen van veel Nederlanders dreigen ernstig verstoord te worden, nu de Spaanse luchtverkeersleiders met in gang van vandaag besloten hebben het luchtverkeer met vijftig pet te verminderen. Zij dreigen zelfs nog verder te gaan. Ze hebben namelijk besloten om op 30 september helemaal in staking te gaan, tenzij de regering tegemoet komt aan hun wensen. Deze wensen zijn: salarisverhoging, extra-toeslagen, uitbreiding van de staf en het verkrijgen van de status van ambtenaar. Bejaarde voorkomt treinramp De 81-jarige Hanna Lindstroem, een krasse Finse, heeft een waarschijnlijke treinramp voorko men. Uit haar huis zag zij dat een gro te boom door de wind over de spoor lijn was gevallen. Omdat zij de dien stregeling uit haar hoofd kende, wist zij dat zij snel moest optreden. Zij greep een zaag. zaagde de boom door en trok -de stukken weg. UTRECHT (ANP) - De cijfers over het eerste halfjaar van Me neba, die maandag worden ge presenteerd, zullen slecht zijn. „Maar dat weet iedereen, die op de hoogte is van ons doen en laten. Er zullen echter geen ont slagen worden aangekondigd". Woordvoerder Tj Schmidt van het meel- concern Meneba zei dit gisteren in een reactie op een artikel van de voedings bonden FNV in hun blad „Bondig". De bonden schrijven daarin, dat de aandeel houders en de directeuren van alle Mene- ba-vestigingen maandag zijn uitgenodigd. Daarnaast zouden maandagavond ook de ondernemingsraden in de verschillende vestigingen bijeen worden geroepen. „Een vreemde gang van zaken bij een halfjaar-bericht", aldus de voedingsbon den die zich afvragen wat de onderne ming in haar schild voert 'ader en Jochter lerenigd (Van een onzer verslaggevers) DELFT Naar schatting wordt een op de twee Nederlanders geregeld gehin derd door geluidoverlast. Tien tot vijf tien procent wordt in zijn woon- of werkomgeving zelfs in ernstige mate gehinderd door lawaai. De Nederlandse Stichting Geluidhinder in Delft gaat daar in het najaar onder het motto „Laten we zacht zijn voor elkaar" een actie tegen voeren. De campagne richt zich in de eerste plaats op geluidoverlast waar mensen in de individuele sfeer wat aan kunnen doen, en die niet door wettelijke maatre gelen kan worden tegengegaan. Uit on derzoek is gebleken dat de ernstigste hinder wordt veroorzaakt door het weg verkeer (35 procent), de buren (25 pro cent), de industrie en het vliegverkeer (beide tien procent). De Delftse stichting meent dat de geluidoverlast hand over hand toeneemt. Tegelijkertijd wijst opi nieonderzoek uit dat de verdraagzaam heid jegens mensen die veel lawaai pro duceren zeer groot is. Mensen zijn slechts zelden er toe te bewegen aanmerkingen te maken over geluidhinder. Van de an dere kant wordt vaak geredeneerd dat I iw 1 t». £cldóc0ouAcm< it Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. «rtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mnernenten: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. dolgelukkig lopen f ader en dochter tevig gearmd door tockholm. De va ler is de Duitse lanketbakker Alfred laase en de doch- er is de beroemde angeres van de groep, Annifrid lad. Een Duits •lad had ont- dat Annifrids nog in Karls- leven was „ZACHT ZUN VOOR ELKAAR" W an een onzer verslagge vers) SIDEN De sloop van panden aan de Mors- ngel is in volle gang. isteravond werden de ►orgevels van de om- i reden panden met f aut geweld ingebeukt, e slopershamer maakte deze wijze resoluut nde aan een turbulente iddag rond de Morssin- tl. De bewoners van de inden aan de Morssin- hebben inmiddels een we kraakactie uitge- ird. Zij hebben een laten fabriekspand i de Uiterstegracht in it genomen. Een kraa- tie van een ander deel de bewoners aan de •glandse Kerkgracht d vannacht door de itie ongedaan ge- t. zolang er niet geklaagd wordt over de eigen geluidproductie deze voor anderen niet hinderlijk zal zijn. Als er toch ge klaagd wordt is men bereid daar reke ning mee te houden. De eerste fase van de campagne die afhankelijk van de resultaten in het voor jaar door andere gevolgd zal worden, is bedoeld om het publiek van de geluid overlast bewust te maken. Maatregel tegen belastingvoordeel koopsompolissen DEN HAAG (ANP De Tweede Ka mer is gisteren in haar geheel akkoord gegaan met het wetsontwerp van staats secretaris Van Rooijen dat een eind wil maken aan het belastingvoordeel dat men kan behalen bij levensverzekeringen met een korte looptijd. Het wetsontwerp wil vooral de zoge naamde koopsompolissen aanpakken, verzekeringen met een looptijd van onge veer zes jaar, waarbij de premie ineens wordt gestort aan het begin van de loop tijd. Hierbij hoeft slechts het bijzondere tarief aan belasting te worden betaald, dat voor levensverzekeringen geldt Daar bij komt dat het geld voor de eerste storting vaak wordt geleend, waarbij de rente van die lening ook weer fiscaal aftrekbaar is. derwijs echter meer gebaat is met ervaren leraren dan met beginnen de docenten, biedt het NGL alle hulp aan om zo spoedig mogelijk een deugdelijke dag/avondbetrek- king te ontwerpen. Die zou het voor veel geroutineerde collega's moge lijk maken avondlessen te geven binnen de normbetrekking. Zo ko men daglessen vrij voor werklo zen." Een andere mogelijkheid is volgens de heer Roefs de vrijwillige vermin dering van het aantal lesuren door een leraar, met daaraan gekoppeld- een evenredige salarisverlaging. Ook zou men kunnen denken een verkleining van de klassen, uitbrei ding van het aantal lesuren per leerling per week en het vervroegd pensioneren van leraren en school leiders. Van de vele mogelijkheden om werk in het onderwijs te scheppen, heeft er een voor de leraren de allerhoogste prioriteit, namelijk de verlaging van alle normbetrekkin gen tot 26 uur per week. KINSJASA (AP) - De Zaïri sche president Moboetoe heeft het doodvonnis tegen zijn voor malige minister van buiten landse zaken Ngoeza Karl i Bond omgezet in levenslange gevangenisstraf. Ngoeza was dinsdag door het staatsveiligheidshof wegens hoogverraad tijdens de inval dit voorjaar van voormalige Katan- |ese gendarmes in de provincie Sjaba ter dood veroordeeld. noodlottig CHIASSO Zwitserse grenswachten hebben gisteren een jonge Ita liaan aangehouden, die was opgevallen door zijn moeilijke, zware tred. Het was meteen raak ook. De jongeman die op het punt stond Italië te betreden bleek in zijn laarzen een halve kilo goud te hebben verstopt, geschatte waarde: ruim een half miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De reële uitgaven voor de Neder landse defensie in de na oorlogse jaren zijn eerder af- dan toegenomen. Drs. Jan Geert Siccema komt tot deze conclusie in een gisteren verschenen noti tie van het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken onder de titel Bewapeningswedlo pen, Bekijkt men de na-oorlogse de fensie-uitgaven dan vertonen zij volgens de notitie ook als men ze corrigeert in verband met de stijging van de kosten van le vensonderhoud, een opgaande lijn. Houdt men echter rekening met de sterkere stijging van de kosten van investeringsgoede ren en de nog veel sterkere stij ging van lonen en salarissen, dan verdwijnt deze trend en kan worden gesteld, dat de reële mi litaire inspanningen van ons land eerder zijn afgenomen. Aldus herberekend ziet men, dat de uitgaven in 1956 hun top bereikten, toen ze 4668 miljoen gulden bedroegen. Daarna trad een daling in, maar in 1963 ston den ze nog altijd op -4406 mil joen gulden. In de jaren zeven tig bedroegen de reële defensie uitgaven achtereenvolgens 4080 miljoen in 1972, 3946 in 1973, 3926 in 1974, 4158 en 1975 en 3993 in 1976. Over 1977 zullen de bestedingen waarschijnlijk op 4051 miljoen uitkomen. De feitelijke opgaande lijn in de defensie-uitgaven komt voor re kening van de post lonen en salarissen hoewel de mankracht daalt. Om veiligheidsredenen werd be sloten vanmorgen in daglicht de actie voort te zetten. De panden werden de gehele nacht be waakt. Drie bewoners van de Morssin gel trachtten vannacht het pand Hooglandse Kerkgracht 61 te kraken. De politie verhinderde dit en sloot hen in wegens ver nieling. Het waren'twee jonge mannen van 24 en 26 jaar en een meisje van 20 jaar. Een vierde arrestatie was gistermid dag al verricht. Een van de be- Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Het Nederlands Genootschap van Leraren, het NGL, wil waar mogelijk meewer ken aan de oplossing van de drei gende werkloosheid in het onder wijs. Daarbij wil het NGL niet alleen maatregelen voorstellen die de overheid geld kosten, maar ook offers vragen van de leraren zelf. Een en ander is duidelijk gesteld tijdens een vergadering in de Bra banthallen in Den Bosch, waar on derwijskrachten uit het hele land demonstreerden tegen de komende verlaging van de aanvangssalaris sen van eerste-graadsleraren. woners van de Morssingel zou wethouder Verboom hebben be dreigd en in het stadhuis een ruit hebben stukgeslagen. Een andere groep uit de Mors singel ontvluchte bewoners heeft vannacht het voormalige pand van de fabriek van Ergon Electric aan de Uiterstegracht gekraakt. Politie en gemeente waren hier niet van op de hoog te. Vanmiddag hebben de kra kers hun geslaagde actie op het gemeentehuis gemeld. (Zie ver der pag. 3). NGL-voorzitter F. Roefs noemde vanmiddag als voorbeeld de af- fe schaffing van overuren. Daardoor zouden 2600 betrekkingen vrijko- men. p Een andere suggestie is het afstaan door alle avondleraren van hun les sen aan collega's die geen werk kunnen krijgen. „Omdat de speci- II fieke didactiek van het avondon X NU MET NAJAARSVOORDEEL Chrispijn's Caravanbedrijf RIJNDIJK 123-LEIDEN TEL. 071 - 76.42.56 (tussen de Vink en Haagsche Slopers beuken de voorgevelds van de panden aan de Morssingel in. ruimd zijn. De president van de Haagse rechtbank had hiertoe onlangs besloten. Het plan van de overheid was om vanmorgen in alle vroegte in actie te komen om eventuele achtergebleven bewoners te dwingen de panden te verlaten. Een felle brand die gistermiddag rond één uur in een van de leegstaande panden uitbrak, gaf de aanzet tot een versnelde ontwikkeling. Beslo ten werd onmiddelijk tot actie over te gaan. Daartoe werd de uit de woningen gevluchte be woners de terugkeer onmogelijk gemaakt. Na de blussing begon een slo- persploeg onder het toeziend oog van de politie met het in beuken van de voorgevels. De sloop werd om acht uur 's avonds gestopt, toen direct na het inbeuken van de gevel van een pand waarin buitenlandse werknemers verbleven, drie sla perige mannen geschrokken naar buiten kwamen. De politie was van de aanwezigheid van het drietal niet op de hoogte.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1