igen hoekje voor de kinderen URN KUS UIT iedere millimeter heeft Extra aandacht voor Philippijnse produkten Adviesbureau voor priesters heeft minder te doen met uittredingen VAN EGMOND MAAKT 'T BONT Spinnen als een poes en tikken als een klok Roger Schutz bepleit gedaanteverandering van Vaticaan ■4INENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 >or een meisje van acht jaar timmerde haar vader eens een hitterend poppenhuis. Het had vier slaapkamers en zitkamer, douche, een w.c., 'n dak (plus dakgoot) en alle lichtjes i branden als er een schakelaartje werd omgedraaid. Eén j echter was vervelend. Het kind mocht er nooit mee spelen, (et zou zo jammer zijn als er iets werd beschadigd. meeste ouders zijn dol op kroost. Dat ze eigen wen- i hebben wordt meestal wel fkend, maar soms doen ou- moeilijk. Vader maakt zandbak, de kinderen spe- erin. Maar ze vinden 't het 2 als ze stijf van de mod- jjer op hun jurk kunnen klie- •en met water en dat mag weer niet. Begrijpelijk, wel je daar weer tegenover nt' stellen dat er wasmachi- zijn en psychologen lopen gillen dat spelen met water i zand zo verantwoord edu catief en creatief is. Ander robleem is lopen met schoe ien op de hardhouten nieuwe Jjiltrap, dat geeft krassen en het parket is heilige irond. Kliederen met boetseer- Jras en acrylverf in de kamer j> taboe. Kauwgum, (misschien jriet drop de enige aanvaard- snoeperij) is ook taboe, Jlant dat plakken ze onder de Generatiekloof? Gezond kerstand gebruiken? Wie laakt het uit? Toch willen :de ouders best wat inschik kelijk zijn omdat ze het kind graag een blije herinnering aan het ouderlijk huis meege ven als het volwassen is ge worden. Hierbij helpt een ei gen hoekje. Al is het nog zo klein, dit plaatsje is eigen ter rein en het mag zelfs een zand bak zijn... In een flat zonder balkon vulde een moeder een groot dienblad met zand. Ze zette het op een levensgroot tafelzeil in een hoek en liet haar kind er taartjes op bak ken. De kleuter had danig ple zier. In een eigen hoekje kan ook een stevig tafeltje staan met een paar kubussen of rie ten stoeltjes. Een oude school bank is helemaal het einde! Die zijn te bemachtigen bij een school die wordt opge doekt of op de vlooienmarkt. (Wel even ontsmetten In een moderne beperkte lee fruimte voor ouderen is het een goed idee zo'n speelhoek af te scheiden door een bank of kast dwars op de wand te Bij de inrichting van hun kamer denken de kinderen graag mee zetten. Voor de ouders komt.er goed tapijt op de grond; voor de kleuters linoleum of vinyl. Begin niet met kwetsbare spullen. Neem voor de kinder- meubes ut dat niet splintert (dus geen gedoe met sinaasappelkistjes) en zorg dat er geen scherpe randen aan stoeltjes of tafel tjes zitten. Afgeronde kanten beschadigen niet zo gauw als scherpe. Een flink model schoolbord wordt gewaar deerd op de wand van de speelhoek. Spijker aan de on derkant een lat om krijtstof op te vangen als er gekrijt moet worden. De krijtjes kunnen daarop meteen worden wegge legd. Geen ledikant Kinderen spelen niet alleen, ze slapen ook. Als de tijd van het kinderbedje voorbij is geeft een opklapbed in de (kleine) slaapkamer meer ruimte. Een bankbedje dat duurder komt is handiger. Overdag is het zitmeubel, de aanzet tot een knus hoekje. Op tienerleeftijd komen er dan rotanstoelen en fauteuiltjes van gelakte buis bij plus een tafeltje. Over het bankbed komt overdag een strak getrokken fleurige lap wasbare gordijnstof. Bedjes als zitmeubel moeten liefst niet breder zijn dan 80 cm. Wat ludieke kussens erop en er is iets aardigs gemaakt. Sommige zaken verkopen een voudige zitslaapbankjes met bergruimte voor dekens en kussens. Nadeel is echter dat elke avond het bed moet wor den opgemaakt. We willen met dit alles alleen maar zeggen dat de fase van het ledikant Na het succes dat Vroom en Dreesmann heeft gehad met de verkoop van artikelen uit China, heeft men besloten om nog meer onbekende landen onder de aandacht van het Nederlandse koperspubliek te brengen. De keus is nu gevallen op het sprookjesachtige eilandenrijk de Philippijnen met meer dan zevenduizend eilanden en een bevolking van vier miljoen zielen. Nog ongeveer ander halve week worden in de gro tere warenhuizen van Vroom en Dreesmann artikelen uit de Philippijnen verkocht, waar onder schelpen sieraden, lam pen, plantenhangers en schel pengordijnen. De inwoners vajn de Philippijnen, de Phi- lippino's vlechten van riet, bamboe of rotan allerlei meu bels, zoals bakjes, kastjes en kamerschermen. Ook het ma- cramé, het kunstig knopen van gebleekt katoen is verte genwoordigd in de vorm van wandversieringen en planten hangers. Tenslotte heeft Vroom en Dreesmann met mooie bor duursels versierde blouses en tropische sieraden zoals bont gekleurde houten armbanden ingekocht. gerust kan worden overgesla gen. Kubussen Gaat het kind naar de grote school is het tijd voor een bureautje. Maak onder het raam een werkblad van hoek tot hoek: 50 60 cm diep, 72 cm hoog. Zorg voor voldoende ondersteuning. Ze zijn niet te beroerd om erop te gaan staan. Voor dit doel zijn er ook simpele kubussen en aan- bouwkastjes te koop. Een paar van die dingen een eindje van elkaar gezet, werkblad erop en er staat een juweel van een „bureau". Van kubussen is ook een open kast te maken. Leuk voor de allerkleinsten, dan kunnen ze tenminste uit getrokken laden niet als trap gebruiken. Een doordenkertje. Moeten twee kinderen met één slaapkamer doen kan men twee bedjes met de lange zijde tegen elkaar schuiven, maar dan met een flink schot van plaathout er tussen. Dat geeft meer rust en privacy. Zo'n af scheiding kan tevens dienst doen als prikbord. Van beide kanten. Andere mogelijkheid is twee bedjes haaks op elkaar te zetten met een schotje ertus sen. Het principe „laat ze mee denken", is goed. Kinderen vinden het fijn een duit in het zakje te doen bij de inrichting van hun kamer en wat kan het schelen of de gordijnen rood, groen of pimpelpaars zijn. De ervaring leert dat ze wanneer ze zijn „geraadpleegd", en ze een stem in het kapittel had den, veel netter op hun kamer tje zijn dan als de ouders alles zelf beslissen. Ze vragen dan voor verjaar dag of Sint gekke dingen als een palingfuiklamp, een vis net, dolle poppen of rare bees ten, allemaal dingen waarop alleen kinderen vallen. Op zo'n manier wordt de inrichting voor de kinderen een zoveel jarenplan. Liefst met de toe komst voor ogen. Van meubels die ze later, op de middelbare school bijvoorbeeld, nog kun nen gebruiken of ombouwen heeft men het meeste plezier. Nerts met slang; kortjasje voor 's morgens en sport Ronald v. Egmond, bontcoutu rier uit Driebergen heeft zijn boetiek in een huisje waar eens de uniformen van de offi cieren van Napoleon werden gesneden. Over de waardevol le historie van dit pandje hoeft dus niet te worden gediscus sieerd. Voor seizoen 1977/78 stelde Ronald een collectie sa men, die varieert van voor elke vrouw draagbaar" tot hoogst extravagant. Zo'n f 895 voor een kort Toscaans lam- jasje. Voor f 8000 een lange wasbeer mantel van in diago nale lopende smalle reepjes bont en leer. De 7/8 lengte voor de bontjas is terug; ook wijde ruggen zijn modieus. Van Engmond maakt knalro de, witte en blauwe 7/8 Jam mantels met bijpassende mof fen, nerts patchwork jassen met leer, die in elkaar zitten als een borduurwerk, nerts met slang, veel zwarte- en grij ze breitschwanz ook voor een grijs/zwarte étageJURK). Een ware lappendeken is de jas van zwarte blokjes lak en'sue de met enorme kraag van blauwvos, (f 1590,—). In de show die meer Hollandse ste den aandeed (Amsterdam, La ren, en dergelijke) toonde Ro nald dat hij graag shock-effec ten teweeg brengt, trouw bij gestaan door fameuze Mathil- de Willink als mannequin, wie geen modische zee te hoog gaat. Mathilde in een cape van nertsstaarten in aflopende kleuren, vanaf hals tót voeten uitdijend en deinend. Mathilde in wit/zwart/rose- vossen cape met rose pruik, een creatie die de eerste prijs won rond de film „The Pink Panter Strikes Again" (Ronald zelf liep daar naast in een zwarte bontcape, aan de onderkant bezaaid met rose vlokjes vos). Het werk van niet alleen een groot vak man, maar ook van een fanta sierijk kunstenaar. Binnenwandelende manne quins droegen grote suède rechthoekige koffertassen, be zet met pluimpjes nerts. Daar uit toverden ze een als een soepele regenjas opgerolde saffiernerts met nappaleer in zetten. (Met tas f 6950). Tekst: Tiny Francis Plantenliefhebbers kunnen zich ten gerieve van hun lievelingen een aardig instrumentje aanschaffen, dat eruit ziet als een zwart/rode telefoon. Het is een ingenieus geval dat door ingewikkeld systeem haarfijn aangeeft hoeveel- en wanneer de plant een slokje moet hebben. Er zijn drie soorten planten: droge- normale en natte planten, om het maar eens huiselijk uit te drukken. Bij het begieten vergist de leek zich nogal eens, wat jammer is want dan begeeft de plant het De watermeter of „Greenthumb", zoals zijn officiële naam is, helpt de liefhebber een beetje door te spinnen als een poes of te tikken als een klok. Uitleg is hier op zijn plaats. Voordat men zich met de gieter in de hand over zijn plantje buigt moet men de „Greenthumb" met zijn stevige pennen in de aarde steken. Bij de zogenaamde „droge" plant als de kleine Aloë (vetplant) op de afbeelding mag men niet eerder wster geven dan als men één klik per twee seconden hoort Deze tik betekent: „ik heb wel een beetje dorst". Bij de normale groep (informeren bij de bloemist, het zou te ver voeren alle planten soorten in deze kolom op te noemen) pas gieten als men een twee klikken per seconde waarneemt De „natte" groep (bijvoorbeeld de Parapluplant) mag men pas water geven als een spinnend geluid (vergelijkbaar met het tevreden gesnor van uw kater als hij zich op een warm plekje heeft genesteld) overgaat in een vlug klikken. De zogenaamde „natte" planten mogen geen druppel water hebben als de „Greenthumb" dit heftig (protesterend) getik Iaat horen. Pas op, ik heb voldoende gedronken is het sein van de plant De watermeter bewijst vooral goede diensten bij planten in plastic potten omdat daarin de aarde lang nat blijft Vaak is het water gezakt en lijkt de plant droog, maar onderin de pot zit nog een aardig voorraadje vocht. „Greenthumb" geeft de boodschap door. 29.50). de meeste van de twee- iderdduizend moslims die ns land telt eindigt vandaag e jaarlijkse vastenmaand, de PS amadan met grote gebeds- ijeenkomsten, verspreid over et gehele land. (ij dit slotfeest, in het Ara- sch „Eid El Fitr" genaamd, ordt een gift geschonken aan armen, zodat ook zij zich )or die dag nieuw in de kle in kunnen steken en feeste- jk kunnen eten. De Neder- ïdse moslims sturen hun gif- 1 veelal naar hun landen H^an herkomst. ^tan het begirt-van de vasten- m naand heeft de Federatie loslimorganisaties Nederland iet bedrijfsleven gevraagd de iioslims de dag van het slot- eest vrij te geven, als ook op iet offerfeest, de andere grote slamtische feestdag. Volgens de heer A. van Bom- nel, voorzitter van .de federa le, is er vooruitgang geboekt. )e meeste moslims die een frije dag vroegen, hebben de- re gekregen. Er zijn bedrijven die aanvaarden dat vandaag èen deel van de fabriek stil valt. Ook een aantal schoolkin deren krijgt vrij. Tijdens de vastenmaand heeft de federatie, waarbij zestien atselijke organisaties zijn ïgesloten, op een drukbe zochte vergadering het besluit genomen, dat volgend jaar alle groepen de Ramadan op de zelfde datum beëindigen. Dit verhoogt volgens voorzitter Van Bommel de kans op een officiële vrije dag. Het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen (CAPER) te Utrecht krijgt duidelijk minder te doen met priesters en religieuzen die willen uittreden. Het aantal uittredenden, dat het bureau om advies vroeg, liep terug van negen dertig in 1975 tot twintig vorig jaar. In plaats daarvan wordt steeds meer advies gevraagd door perso nen, die religieus of priester willen blijven, maar begelei ding zoeken voor hun proble men. Dit constateert het Jaarverslag van Caper over 1976, dat deze week onder de titel „Tien jaar centraal adviesbureau" is ver schenen. In een onder eigen verantwoordelijkheid uitgege ven bijlage „Met hart en zin nen" gaat de directeur van; CAPER, pastor N. Vendrik, nader in op het affectieve le ven en de relaties van pries ters en religieuzen. De begeleiding van de cliënten duurt langer dan vroeger, om dat hun problemen meer van pastoraal-psychologische aard zijn dan van praktische en vooral financiële aard. Cliënten die het bureau om advies vragen en die niet wil len uittreden, hebben uiteenlo pende problemen. Vele pries ters hebben vragen over de ambtsuitoefening in deze tijd, hebben het gevoel niet goed moer te funktioneren in de pastoraal of hebben proble men met het celibaat. Teruggekeerde missionarissen hebben vaak moeite een ge schikte plaats te vinden, ter wijl missionarissen op verlof zich afvragen of ze nog wel zullen terugkeren. Dit hangt volgens CAPER samen met het feit, dat sommigen zich in de derde wereld overbodig voelen, zich overbodig hebben gemaakt of tevens persoonlij ke problemen hebben. Religieuzen hebben vaak het gevoel zichzelf leeg gegeven te hebben, zonder ooit aan zich zelf te zijn toegekomen. Een groeiend aantal cliënten leeft met de vraag: „Ik voel me in de congregatie niet thuis en zou toch als religieus willen leven. Maar hoe?" CAPER vindt het verheugend dat orden en congregaties de laatste jaren meer vertrouwen hebben gekregen in het bu reau. Daarom werden mensen meer en beter verwezen. Door deze betere contacten ziet het bureau ook mogelijkheden sa men met de besturen van de religieuzen te gaan zoeken naar de oorzaken van de pro blemen. Veel aandacht moet volgens CAPER uitgaan naar de conti- nuiteit. Talrijke religieuzen lijden eronder, dat het religieuze le ven nauwelijks toekomst lijkt te hebben. Sommigen kiezen daarbij voor een herstel van het verleden, terwijl anderen op zoek gaan naar nieuwe vor men. Ook de verhouding van mannen en vrouwen zal voor een aantal een probleem wor den, zo meent CAPER. Korte metten Paus Paulus heeft de Italiaanse kar dinaal Pericle Felici benoemd tot president van de hoogste Vaticaan se rechtbank, de apostolische signa tuur. De 66-jarige Felici blijft voor zitter van de pauselijke commissie voor herziening van het kerkelijk recht. Felici, die bekend is als jurist en deskundige voor het latijn, werd in Sengi, bij Rome, geboren en stu deerde wijsbegeerte. Hij volgt kar dinaal Fino Staffa op, die vorige maand is overleden. Drie lutherse gemeenten in Houston (VS) hebben gezamenlijk een pater franciscaan in dienst genomen als maatschappelijk opbouwwerker. De priester. Roberto Flores, specialist in gemeenschapsopbouw, wordt te werk gesteld in wijken die voorheen voornamelijk blank waren, maar waar zich nu negers en andere ge kleurde bevolkingsgroepen vestigen. Het aanzien van de kerken in West- Duitsland is de laatste vier jaren gestegen, zo blijkt uit een enquête. Het getal van degenen, die menen, dat de kerk niet in deze tijd past is sinds 1973 bij vrouwen gedaald van tweeëntwintig tot negentien procent en bij mannen van dertig tot negenentwintig procent. Onge veer vijfenzeventig procent van alle burgers kent de kerk een taak toe in de huidige maatschappij. Het aantal vrouwen, dat vindt, dat men niet alleen aan het heden maar ook aan de eeuwigheid moet denken is met vijf procent gestegen en dat der mannen met drie procent. De Oostenrijkse bisschoppen hebben in hun vijfjaarlijks verslag aan de Heilige Stoel kunnen meedelen, dat de belangstelling voor het priester schap in Oostenrijk de laatste twee jaar weer een stijgende tendens ver toont. Uit de statistieken over het studiejaar 1976-1977 blijkt, dat het totaal aantal studenten wel iets is gedaald, maar dat het aantal eerste jaars is gestegen. Na het dieptepunt van vijfenvijftig aanmeldingen in 1974. is het aantal nu gestegen tot zesenzestig. De wereldraad der methodistische kerk heeft de Noordierse Sadie Pat terson (69) onderscheiden met de vredesprijs wegens haar strijd voor •het beëindigen van de strijd tussen katholieken en protestanten. Toen haar de prijs werd overhandigd, had zij juist vernomen, dat een 25-jarige achterneef was doodgeschoten toen hij per auto op weg was naar zijn werk. Roger Schutz, de bekende prior van de oecumenische kloostergemeenschap van Taizé in Frankrijk, heeft op het eucha ristisch congres, dat deze week in de Italiaanse plaats Pescara wordt gehou den, gepleit voor een ingrijpende „ge daanteverandering" van het Vatikaan. Met eenvoudige middelen zou dit „klei ne, vrije stuk grond" een gastvrije ont vangstruimte kunnen worden, zo wijd als de wereld. „De bisschop van Rome" - aldus Schutz - „is zeker nog beladen met de enorme ballast van de geschiedenis, maar als wij zijn ambt uit de weg gaan, hoe kunnen wij hem dan nog in staat stellen dit ambt van binnenuit te veranderen en tot een oecumenisch pastoraat te laten worden?" De prior constateerde dat vele niet-kath- olieke christen beseffen dat zij de paus niet links mogen laten liggen, maar sa men met hem op zoek moeten gaan, „met hem en met hen die hem terzijde staan. Dit opdat alle bewoners van het yatikaan zich voor een verandering inzetten en samen een modelgemeenschap vormen". Hierdoor zouden volgens hem katholieke en niet-katholieke kerkleiders over de gehele wereld „op onweerstaanbare wij ze" worden geïnspireerd. Zes Franse Trappisten naar Orthodoxie Een groep Franse Trappisten zal binnenkort overgaan tot de Orthodoxie. De monniken, uit het bisdom Tulle, hebben besloten zich aan te sluiten bij de orthodoxe monnikenre publiek op de berg Athos. In een verklaring heeft de bis schop van Tulle, mgr. Jean Baptiste Brunon er de nadruk op gelegd, dat de beslissing van de Trappisten een breuk inhoudt met de rooms-kath- olieke kerk. „Dat moet duide lijk worden gezegd, anders ontstaat er verwarring". De voorgeschiedenis van deze opzienbarende overgang van de zes Trappisten gaat al u-a ug tot 1965. Toen hadden monni ken van de melchietische ritus uit Noord-Afrika de oude cis terciënzer abdij van Aubazine in het diocees Tulle betrokken. Later vestigden zich Trappis ten in de buurt. Aangetrokken door de oosterse traditie van de melchietische monniken na men ook de Trappisten de By zantijnse ritus aan. Sindsdien kwamen zij steeds sterker in conflict et de westerse vorm van christendom, met als ge volg, dat zij nu hebben beslo ten zich bij de monnikenrepu bliek van Athos aan te sluiten. Het bisdom Tulle is ook be kend vanwege het feit, dat door tot 1962 de traditionalisti sche aartsbisschop Marcel Le- febvre bisschop was.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9