deTijd Twijfels over doodsoorzaak Zuidafrikaanse zwarte leider HP Lance: beschuldigingen zijn alle onbewezen Antillen zware opgave voor nieuw kabinet lezers WEL, GEEN EN TOCH MEERDERHEID VOOR NOORSE ARBEIDSPARTIJ presenteert vyïsmaheljjk vernieuwde soepen lüLv&wa BOMAANSLAGEN IN MEXICO Duits plan voor kolencentrale bij Enschede Terrorisme bij ons en onze buren LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 WASHINGTON (UPI-DPA) De Amerikaanse de vraag of het federale budget nog langer mag heidsbelang in een van die banken en deed een hebben goedgekeurd ,als we hadden geweten, wat Ha»-» J™ 41j:_ -i- i mislukte gooi naar het gouverneurschap van Geor- we nu weten'. ègrotingsdirecteur Bert Lance, boven wiens worden toevertrouwd aan een man die zich inder- oofd zich donkere wolken samenpakken, beeft tijd als bankier op zijn zachtst gezegd onvoorzich- Wetsontwerp tegen f vuile Rijn in Frankrijk ingedrongen op een eerlijk onderzoek naar de tig heeft gedragen. hem ingebrachte verwijten, Lance zei dat len die steeds luider en steeds talrijker zijn Tot dusver is bij de hoorzittingen vastgesteld dat vriend zou meerijden naar de top. Reeds toen, in r„ - - - 1976, begon Lance te manipuleren met zijn condui- ntslag eisen, afgaan op .onbewezen beweringen, Lance voor enorme bedragen aan ongedekte kre- Vastgesteld is ook dat de Senaat in januari, toen testaat als bankier opdat de Senaat een zo roos- Dsinuaties en verhalen van-horen-zeggen'. lend; F-16 DREIGT DUURDER TE WORDEN BUSSEL (ANP) De Europe- Commissie in Brussel, heeft bezwaren tegen dat onderde- n, bestemd voor de bouw van t gevechtsvliegtuig F-16, vrij n douanerechten uit de Ver- igde Staten in EG-lidstaten Worden ingevoerd. Ze heeft haar standpunt uiteen gezet in een brief aan de rege ringen van de negen EG-lidsta ten, zo heeft een commissie- jwoordvoerder in Brussel meege deeld. Het standpunt van de commissie zou ertoe kunnen lei den dat de F-16, die deels ver vaardigd gaat worden in een Jaantal EG-landen, waaronder Nederland, aanmerkelijk duur- jder zal uitkomen. [Denemarken heeft de invoer van F-16-onderdelen al vrijge steld van douanerechten. Neder land en België zijn hetzelfde van De Surinaamse pre sident dr. J. H. E. Ferrier die momen teel een driedaags bezoek brengt aan Nederland, bezocht gisteren met zijn echtgenote de Bloedtransfusie dienst van het Ne derlandse Rode Kruis in Amster dam. Het echtpaar Ferrier onderhield zich geanimeerd met de „plasma meisjes". Vrouw gedood bij botsing met twaalf tonner EDE (ANP) De 48-jarige me vrouw V. M. van der Wal uit Stroe is gisteren om het leven gekomen nadat zij met haar au to was aangereden door een pantservoertuig van twaalf ton. Volgens de koninklijke mare chaussee reed de pantserwagen, die werd bestuurd door een dienstplichtig militair van het opleidingscentrum infanterie uit Harderwijk, zonder voorrang te verlenen vanaf een zandweg de Wekeromseweg op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politieke kringen in Den Haag wordt verwacht dat de kabinetsformateur die zich straks over de samenstelling van de Neder landse regeringsploeg zal buigen bijzondere zorg ui wijden aan de keuze van de minister die (mede) Nederlands-Antilliaanse zaken voor zijn rekening gaat nemen. Zeker na de besprekingen die de Arubaanse delegatie in de afgelopen dagen in Den Haag heeft gevoerd is men ervan over tuigd dat voor deze post een krachtig bewinds man nodig is. Aangenomen mag worden dat ook in het nieuwe kabinet geen full-time minister van Nederlands- Antilliaanse zaken zal komen. Zoals al vele jaren gebruikelijk is wordt deze post ook in de komende jaren een „nevenfunctie", maar ze zal wel aanzien lijk meer tijd gaan vergen dan in het verleden (afgezien van de periode vlak vóór de onafhanke lijkheid van Suriname). Om te beginnen moet de nieuwe minister (wellicht al een paar weken na zijn ambtsaanvaarding) naar Willemstad om daar met de regering van de Nederlandse Antillen en de Eilandsraad van Aru ba te praten over hetgeen dezer dagen in Den Haag besproken is: het onafhankelijkheidsstreven van Aruba. De bewindsman zal uiterst omzichtig moeten ma noeuvreren omdat de kans niet helemaal uitgeslo ten is dat de Nederlandse Antillen uiteen zullen vallen. Zoals bekend wil Aruba rond 1981 alléén verder gaan, maar de vrees leeft dat zo'n streven ook op Curasao gaat leven met als mogelijke consequentie dat het relatief zwakke Bonaire en de piepkleine Bovenwindse eilanden (St. Maarten, Saba en St. Eustatius) overblijven een onmoge lijke situatie, omdat deze vier eilanden alleen al vanwege de onderlinge afstand (Bonaire ligt ca 900 km van de Bovenwinden), in geen geval straks een zelfstandig bestaan kunnen leiden. Het eerste agendapunt voor de nieuwe minister van Nederlands-Antilliaan se zaken wordt onget wijfeld Aruba. Betico Croes en zijn delegatie hebben er in Den Haag geen twijfel over laten bestaan dat de meerderheid van de bevolking van Aruba in geen geval binnen het Antilliaanse staatsverband (zelfs al wordt dat een federatie) wil blijven. Wel willen Croes en de zijnen een band met Nederland behouden; hij kwam met de sugge stie er een soort Gemenebest van te maken. CDA- Tweede-Kamerlid Piet van Zeil, één van de beste Antillenkenners in het parlement, zei dinsdag dat hij ook al een bepaalde structuur in gedachten heeft Het zal van alle betrokkenen grote vinding rijkheid vergen om een effectieve constructie te vinden. PARUS (AFP) - De Franse j gia, als opvolger van president Jimmy Carter met Dinsdag bleek ook, dat Lance al vóór Carters j jnin^terraad heeft zich ak- wie hii Dersoonliike vriendsehansbanden onder- verkiezine wist dat hri met de 7ecrelrar <nn -riin koord verklaard met een wets ontwerp dat de toepassing van de internationale conventie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging met chloorver bindingen, mogelijk maakt. De conventie werd al op 3 de cember van het vorige jaar in Bonn ondertekend door Neder land, de Bondsrepubliek, Zwit serland, Luxemburg en Fran krijk. dieten heeft opgenomen bij de twee banken die Lances benoeming speelde, bewust informatie is kleurig mogelijk beeld van hem zou krijgen. Nog :e verschijnt vandaag in persoon voor de hij bestuurde. Hij deed dat voor de financiering onthouden. Commissievoorzitter Ribicoff heeft ge- afgezien van de zakelijke verwijten is dit iets dat latscommissie die een onderzoek instelt naar van persoonlijke plannen. Hij heeft een meerder- zegd dat men Lances geloofsbrieven nooit zou sterk ten nadele van Lance zal werken. gen van maandag in Noorwegen blijven komen, tweede zetel in het parlement de Arbeiderspartij Nadat de Arbeidspartij zijn aanvankelijke voor- voldoende steun kan geven om een regering te sprong van één zetel in de Storting na het tellen vormen. Mogelijk komt het nog tot een volledige van de per post uitgebrachte stemmen was kwijt- hertelling van de stemmen in Nordland. In dat gen een coalitie hadden aangegaan, de conservatie ve, christen-democratische en centrum partijen, Bij de controle-telling in Nordland bleek dat 50 waren al besprekingen aangegaan over de forma- op de links-socialisten uitgebrachte stemmen bij tie van een regering. Gisteren had de liberale de Arbeidspartij waren geteld, met als gevolg dat partij (2 zetels) besloten een dergelijke coalitierege- aan de conservatieven de winst was toegekend. Na ring te steunen. Bliksem slaat in doodskist ROME (DPA) Tijdens de do denwacht voor de 93-jarige Gio vanni Allegretto in de nacht van dinsdag op woensdag in de buurt van het Noorditaliaanse Pordenone, is door bliksemin slag de doodskist in brand ge raakt. Acht nabestaanden van de over ledene zaten rond de kist toen de bliksem door het dak van het huis sloeg. Het haar en het doodshemd van Allegretto en de bekleding van de kist vatten vlam. De verschrikte familiele den slaagden er in het vuur te blussen. Zuidmolukkers Iedereen wil zich inspannen om tot een gesprek te komen tussen Nederlanders en Zuidmoluk- kers. Maar er komt niets van de grond, althans niet in die mat* dat je kunt zeggen: we gaan de goede kant op. Het blijft maar slepen, net zo lang totdat Neder landers en Zuidmolukkers el kaar helemaal niet meer ver staan. Wat ik mij afvraag is: Waar blijven de kerken? Zij spannen zich in voor de Derde Wereld en dat is alle lof waar dig. Maar is het hierboven ge schrevene niet minstens even belangrijk? Is het in deze niet even noodzakelijk dat de kerken hun stem laten horen? Zouden zij niet bemiddelend op kunnen treden? God heeft voldoende richtlijnen gegeven over wat christenen met zulke dingen aanmoeten. Die staan allemaal in de Bijbel. Kom kerken van Nederland, biedt u aan. De meeste Zuidmolukkers bezitten ook een Bijbel op grond waar van zij en u zich met elkaar kunnen verstaan en waardoor mogelijk tot een oplossing kan worden gekomen. Den Haag A.B (Door de redactie ingekort) UTRECHT Het christelijk in stituut van de Zuidafrikaanse predikant dr. C. F. Beyers Nau- de heeft zijn twijfels over de doodsoorzaak van de Zuidafri kaanse zwarte oppositieleider Steve Banty Biko. Hij overleed volgens de Zuidafrikaanse poli tie afgelopen dinsdag in een politiecel aan een onbekende ziekte. De Europese vertegenwoordi gers van het christelijk instituut. Oshadi Phakathi en Horst Kleinschmidt, weigeren deze verklaring te accepteren. Zij hebben gisteren in Utrecht ver klaard, dat de dood van Biko weer een naam toevoegt aan de lijst van zwarte gevangenen die in Zuidafrikaanse gevangenis sen overlijden, zogenaamd door zelfmoord of ziekte. Steve Banty Biko was ere-voorzitter van de Black People's Convention (BPC), een van de oprichters van de Black Consciousness Movement (BCM) en mede-op richter van de Zimele-trust, een organisatie die zich probeert in te zetten voor politieke gevange nen in Zuid-Afrika. Inmiddels heeft de dood van Biko de roep om een gerechtelijk onderzoek van de gevallen waarin gedeti neerden doodgaan versterkt De Rand Daily Mail schrijft dat „mensen na zeven dagen hon gerstaking niet sterven". De Britse regering heeft gisteren in een officiële verklaring laten weten „diep geschokt" te zijn door de tragische dood van Bi ko. Alle beschikbare gegevens wijzen erop dat de Zuidafri kaanse politie een van haar ge detineerden liet omkomen.' Dit zegt de Europese Unie van Christen-Democraten in Neder land in een verklaring, die is ondertekend door de heren Kruisinga, Kleisterlee (leden van de Tweede Kamer voor het CDA) en De Boer (voorzitter ARP). De Raad van Kerken in Nederland heeft premier Vor- ster van Zuid-Afrika een tele gram gezonden waarin wordt gezegd dat blijkbaar „gematigde leiders van de zwarte meerder heid vogelvrij blijken te zijn, zelfs na hun arrestatie." De Raad spreekt zijn bezorgdheid uit over het feit dat Bico de twintigste zwarte leider is die binnen korte tijd in de gevange nis de dood vindt Onenigheid bij links-radikalen PARUS (AFP-REUTER) Ro bert Fabre, de leider van de Franse beweging van linksradi calen, heeft gisteravond de linkse topconferentie verlaten, die probeert het gemeenschap pelijke program aan te passen aan de huidige situatie. Fabre verklaarde dat het in het belang van de linkse coalitie was, gezien de houding van de 'communisten, dat de topconfe rentie niet werd voortgezet. De secretaris-generaal van de communistische partij, Georges Marchais, beschuldigde op zijn beurt de kleine linksradicale partij er van, dat zij de breuk had veroorzaakt. De socialisti sche leider Francois Mitterrand liet zich niet uit over de crisis. MEXICO-CITY (AP) In drie Mexicaanse ste den, de hoofdstad, Guadalajara en Oaxace, zijn gisteren 23 bommen ontploft. Er waren er 40 geplaatst maar politie en militairen hadden er bijtijds 17 gevonden en onschadelijk gemaakt De meeste bommen ontploften of werden aange troffen in overheidsgebouwen en kantoren van Amerikaanse ondernemingen. Er zijn tenminste vijf mensen gewond onder wie twee politieman nen en iemand die vermoedelijk te maken had met de aanslagen. De chaos in een buitenwijk van Mexico na een van de bomexplosies aan de vooravond van de viering van de onafhankelijkheidsdag. Die viering is altijd voorafgegaan door een golf van terreurdaden. ENSCHEDE (ANP) De Steinkohlen Aktien Gesellschaft (STEAG) in het Duit se Essen heeft plan nen ontwikkeld voor de bouw van twee met kolen te stoken elektriciteitscentra les van elk 750 Mega watt op een 150 hec tare groot terrein na bij Gronau, ongeveer 20 kilometer van En schede. Het centrale-com plex zal dm 1,6 mil jard kosten en in 1985 in bedrijf moe ten komen. Voordat met de bouw kan worden begonnen zullen eerst vergun ningen moeten zijn verkregen en zullen de Duitse en Neder landse bevolking ter plaatse mogelijkhe den tot inspraak krijgen, zo heeft de STEAG op een pers conferentie bekend gemaakt. In verband met het ontbreken van koel water ter plaatse zul len twee koeltorens van elk 220 meter hoogte nodig zijn al smede twee schoor stenen van elk 250 meter hoog. Volgens de STEAG zullen de centrales geen belas ting voor het milieu betekenen. Royco ossestaartsoep. kerriesoep, koninginnesoep, aspergesoepen rundvlees soep. Fijner van samen - stelling en rijker van smaak. per zakie Elsevier schrijft over de groeiende haat van de Moluk- kers: „Er is een grimmige ver harding opgetreden en het eind van de escalatie is niet in zicht. Van de volgende actie is alleen het tijdstip nog niet bekend. In de Zuidmolukse gemeenschap vraagt men zich niet af of er acties moeten komen, maar of het harde dan wel heel harde acties moeten zijn". Het hoofd artikel: „Voor alles moet wor den gehoopt dat de Zuidmoluk se leiders hun mensen duidelijk kunnen maken dat de groeiende haat die daar nu ontstaan is, tot niets kan leiden. Niet tot verwe zenlijking van hun ideaal - al leen tot zinloze bloedbaden". Over de troonrede van dinsdag voorspelt het blad: „Er zullen de nodige zinnen in worden be steed aan de belabberde econo mische toestand van ons land. Den Uyl zou Den Uyl niet zijn als hij niet enige naar zijn in zicht onomstreden remedies zou aandragen." Maar 'ook: „Nie mand gelooft in het mirakel dat Den Uyl zijn met zoveel bloed, zweet en tranen uit de grond getrokken kabinet langer dan twee jaar bijeen kan houden." Het omslagartikel gaat over het rode fascisme in Duitsland (einde nog niet in zicht) en Ellen Vogel, na tien jaar weer terug op het Nederlandse toneel, zegt in een interview: „De actie To maat heeft toch wel levens ver woest. Toen Han Bentz vorig jaar overleed, kreeg ik een ge voel van machteloze woede over me omdat iemand die zo belang rijk was geweest voor het Ne derlandse toneel, nooit meer af heeft kunnen maken waaraan hij begonnen was." Ook in de Haagse Post veel aandacht voor het Molukse pro bleem, met onder meer een re portage uit Ambon zelf. „Op het eiland staat nog steeds ongeveer tien procent van de bevolking achter de RMS. Maar dat zijn ouderen die naar vroeger ver-* langen. Onder de jongeren vindt u ze niet Overigens zult u er niet in slagen één van de RMS- ers te vinden. Ze praten er lie ver niet meer over." Over wat er in Nederland zelf moet gebeuren: „Vermoedelijk zit er niets anders 'op voor de burgers dan wat minder bang te wezen, een mate van civiele soli dariteit onder de niet-terroristen te doen groeien, naast de scher pere, maar onvermijdelijk on volledige politiecontrole een soort sociale controle te schep pen op de Zuidmolukse gemeen- Een ander artikel oppert de ver denking „Dat publieke werken de binnenstad van Amsterdam al lang heeft afgeschreven en de Schiphollijn hanteert als dek mantel voor het plan om rond het Museumplein een gloednieu we Hoog Catharijne-achtige Ci ty uit de grond te stampen." Het omslagartikel bevat een on derzoek naar de vraag hoe links, rooms en goed de Volks krant is. In Vrij Nederland een gesprek met staatssecretaris Klein over de laatste kans die hij de uni versiteiten heeft gegeven om de dienst zelf uit te maken. „Ik wil bevorderen dat het wetenschap pelijk personeel het werk ver richt waarvoor het is aangesteld en wordt betaald, namelijk voor onderwijs en onderzoek, en dat mensen die niet voor hun taak berekend zijn, ander werk krij gen. Het uitgangspunt is met gelijkblijvende middelen meer te presteren." Voorts interviews met de nieu we jonge Molukse leiders. Chris Paais: „De manier waarop de Baader Meinhof-groep het in Duitsland heeft gedaan, dat is nog maar kinderspel vergeleken bij wat wij gaan doen. Wij kun nen toeslaan wanneer we willen. We zijn razend". Ook een artikel over de veran deringen die nodig zijn binnen de PvdA. „Het is een electorale arbeiderspartij, maar qua leden bestand is dat veel minder het geval en qua kader nog veel minder. Er is werk genoeg voor een socialistische partij. Maar dan moet zo'n partij gedragen worden door een aanzienlijke arbeidersaanhang. En daar is actie voor nodig. Actie die niet altijd zal overeenstemmen met de opvattingen van een kabinet PvdA, CDA, D'66." Een kritische toekomstblik ten slotte op de wereldkampioen schappen voetballen in Argenti nië. „Het draaiboek van de mis lukkingen in de voorbereiding op het wereldkampioenschap van vier jaar geleden lijkt nog steeds van kracht. Toen was er echter Cruyff, die alle bestuur lijke en organisatorische blun ders via briljant voetballen kon doen vergeten. Omdat het er nog steeds naar uitziet dat Cruyff niet naar Argentinië gaat, zal de organisatie dit keer moeten waken voor een comple te chaos." De kleurenbijlage is gewijd aan psychiatrie. In de Tijd dit advies over de kabinetsformatie: „In ieder ge val zou het overtrokken zijn wanneer de PvdA bleef vast houden aan een formule die de PvdA meer zetels moet geven als het CDA, zoals de wel geop perde acht-zes-één. Een verdeel sleutel zeven-zeven-één daaren tegen is alleszins redelijk". De Molukse leider Rudy Mete- kohy zegt in het blad: „Den Uyl wil eerst de rechtsorde herstel len en dan moet de dialoog doorgaan. Dus de grote tuhan geeft ons eerst een draai om onze oren, en als we beterschap beloven, mogen wij zijn barang, zijn bagage, weer dragen. Ik weet niet of die man beseft dat de meesten van ons de dialoog helemaal niet meer willen. De lust is ons vergaan. Het is afge lopen." Commentator Henk Neuman schrijft over de Vredesweek van het Interkerkelijk Vredesbe raad: „Kernwapens moeten niet alleen van de wereld, maar ook uit ons aller geheugen wegval len. Maar wie houdt dat voor mogelijk? Daarom is het eind doel uit de Vredeskrant in de absolute betekenis van het woord onbereikbaar. Geen op wekkende conclusie, maar wie is er mee gebaat als we om de hete brij heendraaien?" Het omslagartikel „Blank is blind" geeft een stemmings beeld uit Rhodesië. Op de vraag „wat gaat er mis in ons land?" proberen drie des kundigen een antwoord te ge ven. Een interview tenslotte met prof. W. Grossouw (priester-we duwnaar met de zorg over twee kleine kinderen) die deze week afscheid neemt van de universi teit van Nijmegen. „Je kunt mensen niet met wetten verbete ren en wetten werken veeleer de zonde in de hand. Die gedachte werk ik in mijn afscheidsrede uit. In die lijn acht ik die enor me centralisatie in de rooms- katholieke kerk verkeerd. Dat kerkidee maakt van de Paus een Atlas, die alle zonden van de wereld moet dragen. Dan moet je wei een neurotisch mens worden." Hervormd Nederland in zijn hoofdartikel: „Aan al te groot gejammer over de zoekacties naar wapens in Assen en Bo- vensmilde doen wij niet mee. Wanneer vanuit de bevoking ge richt op politie en brandweer wordt geschoten, wanneer om wonenden zich geintimideerd en bedreigd voelen, moet men niet verbaasd en nog minder veront waardigd zijn, als de overheid tot actie overgaat" Veel aandacht in het blad voor het terrorisme in de Bondsrepu bliek. „Zolang mensen die iets zinnigs te zeggen hebben over een vrije .pluriforme' democra tische samenleving, belasterd en nota bene als aanstichters van het terrorisme gebrandmerkt' worden, ziet het er weinig hoop vol uit. Hoezeer - en dat moet ook worden gezegd - de Bonds republiek altijd nog een demo cratie is van een gehalte zoals Duitsland niet eerder heeft ge kend." Bert ter Veer ,de nieuwe voor zitter van het Interkerkelijk Vredesberaad, verdedigt de ko mende Vredesweek. „Als men zegt: Wat jullie willen, lukt nooit, dan wil ik horen hoe het vraagstuk dan naar de mensen toe moet. Hoe geven wij de men sen dan een eigen vraagstuk terug? Want de mensen zijn to taal vervreemd. Wie een beter voorstel heeft, laat die het dan Prof. G. Langemeijer, oud-pro cureur-generaal bij de Hoge Raad, tenslotte meent, dat de oplossing voor een evenwichtig compromis over abortus luidt: „De knoop door te hakken en als regel een grens te stellen naar gelang van de duur van de zwangerschap; een grens van drie maanden blijkt in de prak tijk ook voor de tegenstanders van vrijheid in deze aanvaard baar te zijn."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7