1 behoudt koppositie Gezond blijven op een „opoe-fiets" of op een super-Japanner met schijfrem Voor pater Jan Schuur gaat er niets boven Pirajui "JLFC en Roodenburg zonder puntenverlies 1 -^TAP/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Op een woensdagmid dag is het gezellig slente ren over de Leidato, met je kinderen die al zo lang gezeurd hebben om mee te mogen naar de Groenoordhallen waar het jaarlijkse beursfes- tijn verkocht wordt. Het is een middag waarop de omzet van snoep- en eetstands een duidelijk opgaande lijn vertoont De pater weet van geen ophouden. Gisteravond was er in Zoeterwoude nog even familie op be zoek en de pers kwam ook nog. De familie stapte op: „Dag heer oom, tot over twee jaar, hoor..." „Over twee jaar", vertelde heeroom me later, „ben ik 50 jaar priester. Eeergisteren werd ik 75 jaar". Pater Jan Schuur missionaris van het H. Hart („zo maar" geen Mill Hiller) is een rasechte Zoeter- woudenaar en sinds 45 j jaar werkt hij in Brazi- j lië, in de staat Sao Pau- ii lo, „in de grootste kof- I fiegemeente van de we reld eens, maar thans I merendeels omgehakt, j Nu zijn ze weer bezig lom die koffie opnieuw I te planten". Pater' Schuur draagt nog een er smal boordje boven fet grijze overhemd, örmidabel kwiek en fniet geneigd vroeg naar bed te gaan. I ,.U vraagt nu wat we daar I voor mensen hebben. Nou, ge woon van alles; afstammelin- gen van zowat ieder ras. Alles is vermengd. Een zwarte Con- I golees kom je er niet meer j tegen. Het is één volk aan het I worden. Rassendiscriminatie j kennen we daar niet. Arm en rijk, dat wel. Maar een goed en fijn volk". Vaste gegevens I voor pater Schuur, die tijdens Pater Jan Schuur op vakantie in het vaderland zijn vakantie in het vaderland van bijna drie maanden (eens in de zoveel jaar) niet heeft stilgezeten. Hij heeft enorm veel gereisd, langs familie, door Duitsland en België. Al les voor z'n broodnodige ont spanning. „Ik heb nergens ge preekt, nergens actie gevoerd. Echt vakantie gehouden; m'n broers hier wisten vaak niet eens waar ik uithing." Over een paar dagen is deze vasthoudende missionaris weer terug in het stadje Pira jui, een Indiaanse naam voor „Goudvissenrivier". Met Pira jui is zijn lot verbonden, van hier (45 jaar geleden) tot gin der, als de aardse dagen gesle ten zijn. Jan Schuur is daar pastoor van twee parochies (één ervan is onbezet). „We hebben daar onze charitas-in- stallingen, zoals een kinder kantine, waar elke dag tegen de avond eten wordt gegeven aan bijna 300 kinderen, een goed warm maal. Er is ook een sociaal centrum voor de armste families in nood, die bij ons volledig in hun levens behoeften kunnen voorzien. Er is een tandheelkundig instituut met gratis behandeling en dan zijn er de religieuze instellin gen als broederschappen, cur sussen voor ouders en kinde ren, de geloofsverkondiging. Voor een deel van het werk heb ik een assistent. Dat is niet veel, maar het helpt na tuurlijk wel". Pastoor Schuur leest elke zon dag vier missen in zijn paro chies; „op Sacramentendag had ik twee processies en op de zondag vóór mijn vertrek naar Nederland weer vier mis sen en tussendoor 36 doopsels. Vandaar, dat ik hier niet be jaard wil worden en uitrusten; daardoor zie ik echt geen kans. Hoewel ik veel hoop heb op het Jonge bloed" in de herlevende seminaries in Bra zilië. In Nederland zit het er weer bijna voor me op. Ik heb het allemaal weer gezien en het heeft me goed gedaan. Verder moet u maar niet te zwaar tillen aan wat er zoal over Brazilië geroddeld wordt: het is een mooi land en een fijn volk. Vergeet die narig heid maar. Het is een land met problemen, maar welk land heeft die niet? Hebt u wel eens een pilsje laten staan om die mensen te helpen? Nou dan. Ik geef elke avond 300 kinde ren te eten en ik heb nooit hoeven bedelen. Als je een maal het hart van die mensen daar gestolen hebt lukt het best". Zaterdag vliegt pater Schuur over Mexico weer naar Pirajui terug. Aan pensioen denkt hij in de verste verte niet. Niettemin kim je niet om die fietsen heen. In de bijhal vormen die tweewielers een soort „tweede wereld" die je met geen mogelijkheid kunt ontlopen. Eén van de magnaten in die we reld is een vertrouwde figuur wiens naam ik niet zal verklappen maar die een leven rond de fietsen achter zich heeft en vaak tussen de lakens nog over fietsen droomt. Van hem hoor de ik een stuk oudere geschiedenis uit het fiet- senrijk. Ik laat hem voorlopig maar aan het woord. „Vroeger had je alleen maar zwarte heren- en damesfietsen en de „all weather"-fietsen, die helemaal zwart waren tot en met het stuur en de naven. Dat waren fietsen die tegen elke weersgesteldheid op konden. Zie je, vroeger, zo rond de dertiger jaren, kocht je een fiets die een leven lang mee moest. Ik heb meegemaakt, dat fietsen van zwart rood werden door dat poetsen elke week, jaar in, jaar uit. Dan sleet de lak. Wat ook veel voorkwam was het nikkelen en moffelen na een aantal ja ren. Dan zag die fiets er weer als nieuw hit. Men was ge hecht aan zo'n fiets; als je een nieuwe kocht was je dat niet eens zoveel méér kwijt, maar dat ouwe ding kon men niet wegdoen. Dan had je, herinner ik me, het abonnement „schoonmaken", elke week, halen en brengen inbegrepen. Een paar gulden per maand. De perfectionisten lieten ieder jaar hun fiets uit elkaar ne men en weer in elkaar zetten, van binnen en buiten schoon maken: nieuwe assen, nieuwe kogels, nieuw vet." Zoiets kostte in de dertiger jaren een gulden of zes, zeven. Dat was in een tijd, dat er Japanse fietsen te koop waren voor een bedrag vanaf 16 gul den: een merkfiets deed toen 30 tot 40 gulden. Verhuur van transportfietsen (voorlopers van de auto) een gulden per week, inclusief het wekelijkse schoonmaken. Prachtig moet in die jaren de eerste bakfiets met hulpmotor zijn geweest. De oorlog bracht een hoofd stuk apart. Dat waren op den duur, volgens mijn zegsman, geen fietsen meer: „banden waren er na verloop van tijd niet meer te krijgen. Soms werden er drie buitenbanden over elkaar heen gemonteerd, „anti-plof"-banden, een soort dikke tuinslang die om het wiel heenging. Ouderen onder ons herinneren zich ongetwij feld de houten banden. Alles werd gedaan om de fiets in stand te houden, want je moest vaak erop uit om aan eten te komen." Nu is de fiets langzaamaan, in de pijlsnelle gemotoriseerde tijd, een modeverschijnsel aan het worden. Je koopt gemak kelijker een nieuwe, vlugge, lichte en toch sterke fiets die aan de meest bijzondere eisen voldoet. Handremmen onvei lig? Ik vroeg het m'n fietsenfi- guur: „Fabeltje, als je ze maar goed bijhoudt. Alleen bij re gen is de remwerking wat minder. In de meeste landen (met bergen) zijn twee rem men voorgeschreven: de knij- prem zowel als de terugtra prem. Verder stijgt de vraag naar trommelremmen; dat is een afdoend remsysteem. Ook is er meer interesse in grotere wielen, door de lengte van de (Nederlandse) berijder; trou wens, zo'n groot wiel trapt ook lichter." Op de Leidato kun je een wis selend fietsbeeld zien: aan één kant de, laat ik maar eens zeggen, „opoe"-fiets, die popu lair bij de voornamelijk vrou welijke jeugd is. Lekker zwart en ouderwets model, wat lomp ogend en het lieft met „Anno 1892" op de staande frame buis. Oud lijkend, maar nieuw gemaakt door slimme fabri kanten. Daarnaast staat (zo zijn ze ook samen op de foto gekomen, met „eigentijdse" schoonheden) bijvoorbeeld een sportieve Japanner (ze zeggen weieens: de Russen of Chine zen komen, maar de Japan ners zijn er allang) met de schijfrem als wereldprimeur. Waarlijk het allernieuwste, waarvoor je ruim 600 gulden moet neertellen. Enfin, hoe meer fietsen we met z'n allen kopen des te eerder kunnen de rijwielhandelaren gaan freew heelen. En neem hun dat stre ven nou 'ns kwalijk. Boven dien: de één z'n gezondheid is de ander z'n brood. „Oud" en nieuw, naast elkaar op de Leidato dunum vervolgens op een 3—1 voorsprong. Een winnende marge die evenwel niet kon worden vastgehouden. Twee treffers van Paul van Nobelen brachten Teijlingen het ver diende winstpunt: 3—3. Stand: 1 Foreholte 2—4; 2 Teijlingen 3—3; 3 Lugdunum 2—2; 4 SIC 2-2; 5 ASC 3-1. Poule 15 De Alphense derby tussen Alpben en de Boys van die naam, leverde de dit seizoen in de vierde klasse debuterende formatie een 0—1 zege op. Toch was Alphense Boys niet de meerdere van thuisclub Alphen. Zelfs bracht de equi pe van trainer Tamerus de meeste speeltijd op eigen helft door; gebrek aan slagvaardig heid speelde Alphen evenwel parten. Een doeltreffende counter van Alphense Boyw bleek dan ook beslissend: topscorer Nick Verwoerd doel puntte tien minuten na rust LFC - met zes wisselspelers opererend kon pas in de tweede helft afstand nemen van een zich goed verwerend DOSR. Wim Gubler opende de score in dit treffen, maar nog voor rust had de Veense elf zich weer op gelijke hoogte gespeeld: Peter van der Meer doelpuntte. Via Theo Collé haalden de Boshuizerkadebe- woners vervolgens voor de derde achtereenvolgende maal de volle winst binnen. Stand: 1 LFC 3—6; 2 Alphense Boys 3—4; 3 Rijpwetering 2-3; 4 Alpben 2-1; 5 DOSR 2-0. Poule 16 Nieuwkoop en Altior kwamen in een gelijkopgaand duel tot. de juiste score: 1—1. Nieuw koop brak - in de vijfde mi nuut van de tweede helft - de score open. Siem Verlooy ver zorgde die eerste goal. Nadat Jan de Vries voor Nieuwkoop nog een goede kans had laten liggen vond Altior twee minu ten voor tijd de gelijkmaker. Good-old Jan Versluis schoot raak. naar Stuttgart LEIDEN Herman Filippo, de sterke gewichtheffer van het Leidse LKV De Spartaan, is vandaag naar Stuttgart af gereisd om daar deel te nemen aan de Europese en Wereld kampioenschappen gewicht heffen. Filippo, Leids sport man van het jaar, is een van de twee Nederlandse tillers die ons land in Duitsland zullen vertegenwoordigen: Erik Dok ter van Simpelveld is de ande re „sterke" man. Filippo zal van 17 tot 25 september uitko men in de A-afdeling van het half licht-zwaargewicht. Een echt hoge eindnotering ligt overigens niet in de lijn der verwachtingen. Daarvoor is de suprematie van het oostblok nog te groot. Roeistrijd van De Meye j NIEUWKOOP Roeivereniging „De Meye" organiseert aan- staande zaterdag een nationale lange afstand roeiwedstrijd op de Noordeinder plas. De wedstrijd vindt plaats in het kader van de viering van het eerste lustrumfeest van de vereniging. I® Voor deze wedstrijd hebben circa 50 roeiploegen ingeschreven, waaronder 16 „achten" en 17 „vieren". De ploegen zijn afkom stig van zeventien verschillende verenigingen uit het gehele land. IMeer dan tweehonderd roeiers zullen aan dit evenement deelne men. 14.; i m (Van onze sportredactie) j LEIDEN Zowel LFC als Roodenburg hebben bun. derde zege J in successie behaald in de bekercompetitie voor de zondag- 4 KNVB'ers. LFC versloeg het bezoekende DOSR met 2—1 en i Roodenburg had geen moeite met het Hoogmadese MMO: 3—0. DOCOS behield de eerste plaats in poule 11 door een 3—2 winst i op Van Nispen. Randstad Sport blijft voor opmerkelijke neder- j lagen zorgen. Plaatsgenoot SVLV won verdiend met 7—2 van 1 de ex-derdeklasser. De derby tussen Alphen en Alphense Boys J eindigde in een kleine zege (1—0) voor de Boys. 1 Poule 11 J DOCOS won op eigen veld openden de Leidenaars de sco- re, maar Aad Glas wist Van uj] Nispen op gelijke hoogte te brengen. Uit een voorzet van Rob Anila kopte Jan Smits DOCOS naar 2—1. Het werd zelfs 3—1 toen Hennie Monta- nus eencorner van Sjaak Riet- lU| bergen effectief verlengde. Van- Nispen wist nog even te-' rug te komen. Arie Jonker werd gevloerd en Martin van Eeden maakte van elf meter geen fout: 3—2. 1SJ Blauw Zwart heeft de plaatse lijke derby tegen Wassenaar met 2—3 verloren. De bezoe- i kers stonden voor rust met 3—0 voor door doelpunten van Cor Pot, Cor de Vlekkert en J Dik Compier in eigen doel. Na rust werd Blauw Zwart ster- J ker maar scoorde pas een kwartier voor tijd middels Pie- ter Donath en Rob Gillese via een kopstoot. Stand: DOCOS 3-5; Wasse naar 2—3; Bernardus 2—2; J Van Nispen 2-1; WSB 2-1. a, Poule 12 Roodenburg heeft ook de der- de wedstrijd in zijn poule ge wonnen. Nu werd MMO aan de zegekar gebonden: 3—0. De Leiden-Noord-bewoners speel den zonder Aat de Groot, Pe ter Ciere, Wim Ligtvoet en Hans Tisseur. Wim Lancel scoorde van afstand 1—0. Kort na de pauze werd het 2—0 toen René van Dijk een combi natie met Jan Kromwijk af rondde. Nadat schoten van af stand van Reinier Verkuylen en Rob Brittijn waren mislukt, scoorde Vérkuylen in de slot fase wel na aangeven van An dre Ooyendijk. Nadat Lisse en Hillegom zon dag voor de competitie tegen elkaar gelijk hadden gespeeld, was het nu Hillegom dat aan het langste eind trok: 1—2. Beide teams waren overigens beduidend minder geïnspi reerd. Hillegom was net iets beter dan de thuisclub. Ron de Jong scoorde uit een penalty, die om onduidelijke redenen werd toegekend, 0—1. Kort na de hervatting werd het 0—2 door een solo van Peter van de Berg, die ook doelman Jan Zonneveld geen kans gaf. Lis- se ging daarop meer in de aanval en kreeg eveneens een cadeautje van de arbiter in de vorm van een penalty. Ruud Dobbe doelpuntte daardoor te gen. Stand: Roodenburg 3—6; Hil legom 3—4; UDO 2—2; Lisse 2-6; MMO 2-0. Poule 13 SVLV heeft aan de vooravond van het competitietreffen te gen plaatsgenoot Randstad Sport een morele voorsprong genomen. Het bekertreffen eindigde maar liefst in een 7—2 zege voor de bezoekers. SVLV nam een 3—0 voor sprong via Frans Blom (2x) en Jan Stikvoort Frans Jong bloed scoorde tegen met een lob over doelman Dolf van Zijl heen. Na rust liep SVLV weer vlot uit naar 6—1 via Wibo Ammerlaan (2x) en Wim Vree burg. Leen Bolle scoorde te gen alvorens Theo George de eindstand bepaalde. Bernardus won thuis met 2—1 van DSO. Voor rust was het ,nog een gelijkopgaande wed strijd, maar daarna bleek de conditie van de Rijndijkbewo ners de doorslag te geven. Al snel had doelman Jan Groen (na rust vervangen door Ben van Wieringen) het nakijken en kwam DSO op 0—1. Na de pauze schoot Paid de Boer zijn ploeg in volle vaart naar 1—1. Paul de Boer droeg ook zijn steentje bij aan de winnende treffer. Hij zette voor naar Leo van Wetten, die tegen de Zoe- termeerse doelman kopte. De laatste man van Bernardus kon de rebound echter nog op tijd benutten: 2—1. Stand: SVLV 3-5; LWDS 2-3: Bernardus 3-3; DSO 2—1; Randstad Sport 2—0. Poule 14 Foreholte won in deze poule ook de tweede wedstrijd. De Voorhouters, die in hun eerste treffen Teijlingen ruim terug wezen, klopten nu ASC met 1—2. De rood witten keken overigens wel al spoedig tegen een achterstand aan. Peter van Heukelom benutte een strafschop nadat Dennis van der Water onheus was beje gend. De betere spelopvatting van Foreholte gaf echter in het verdere verloop van deze matige wedstrijd de doorslag. Leo van Kesteren en Piet Ruy- grok Jobden" het gehandicap te ASC - zes basisspelers ont braken - naar een 2—1 neder laag. Lugdunum-Teijlingen kende een sensationeel begin. Al na vijf minuten hadden beide ploegen elk een strafschop doeltreffend benut. Frans Sjardijn voor Lugdunum, Peet van de Vlugt voor Teijlingen. Jeroen van Egmond (voor rust) en Bennie de Roo (kort na de hervatting) zetten Lug- oefent Aad Glas van Van Nispen (links) schrikt van de uithaal van DOCOS- spits Jan Smits. DO COS won met 3—2. LEIDEN Het Ton Menken IJshockeyteam dat komend seizoen zal gaan uitkomen in de tweede divisie èn de Coupe der lage landen, opent mor genavond het oefenseizoen met een spectakel belovend duel. Tegenstander van Leiden Lions is het Duitse Hannover, een team dat uitkomt in de hoogste divisie van onze oos terburen. De wedstrijd, die in de Ton Menken IJshal zal wor den gespeeld, begint om 20.30 uur. In de pauzes van deze wedstrijd zullen Short-track- demonstraties worden gege- 1 Leiden Lions

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5