HH PvdA in Leidschendam met eigen lijs Raad Lisse op de bres voor detaillisten UITBREIDING VAN TENNISPARK VOORHOUT i GEHANDICAPTEN MET RODE KRUIS IN OSLO Muziektherapie in Sancta Maria REGIO LEIDSE COL RANI DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 PAGINAL OSLO/SCHIPHOL Dodelijk ver- moeid, maar intens tevreden is gis teravond een vijftigtal chronisch zie ken en gehandicapten, afkomstig uit de regio's Den Haag en Leiden en uit zeven andere Nederlandse provincies, geland op de luchthaven Schiphol na een tweedaags verblijf in Oslo. De reis werd gemaakt in het kader van de jaarlijkse Rode Kruis vluchten, die sedert 1970 in samenwerking met Martinair worden georganiseerd. On der de zevenentwintig vrijwilligers van het Rode Kruis bevond zich prin ses Margriet, die voor deze gelegen heid was gekleed in een uniform van helpster eerste klas. De deelnemers van wie het grootste gedeelte vanwege hun handicap al jaren aan huis was gekluisterd en nog niet eerder had gevlogen, kregen in de Noorse hoofdstad een gevarieerd programma aangeboden, dat tot stand wasge- komen dankzij de medewerking van het Rode Kruis in Noorwegen. Een aantal van hen bracht de nacht door bij gastgezinnen, terwijl de pa tiënten die waren aangewezen op rolstoelen in een hotel werden opgevangen. De trip naar Scandinavië werd gemaakt naar aanleiding van een bezoek, dat een Noorse delegatie onder leiding van prins Harold vorig jaar aan ons land bracht om zich te oriënteren over de mogelijkheden om ook in de Noorse wateren een hospitaalschip als de Henry Du- nant te laten varen. De heer H. Hoegh, voorzit ter van het Rode Kruis in het gastland, vertel de, dat het inmiddels zo goed als zeker is, dat ook de Noorse gehandicapten over enkele jaren van een dergelijke in Europa unieke voorzie ning gebruik kunnen gaan maken. „Het lijkt ons bijzonder aardig om tegen die tijd te komen tot een uitwisseling van patiënten", aldus de heer Hoegh. De kosten van het project circa twintig miljoen gulden zullen voor een deel voor rekening worden genomen van de Noorse regering. Tevens zal er een beroep worden gedaan op het bedrijfsleven en de burgerij. Ervaring Voor de Nederlandse gasten betekende het uitstapje een ongekende ervaring. Of zoals een van de deelnemers zei: „Ik zit het hele jaar thuis en als ze je dan zoiets aanbieden, gaat er wel wat in je om". „Alleen jammer, dat ik mijn vrouw niet mocht meenemen. Tenslotte is zij degene, die mij dag en nacht verzorgt". Nadat de DC-9 Jean Monnet dinsdagmorgen op het vliegveld Fornebu was geland, werd per bus koers gezet naar het op vijfhonderd meter hoogte gelegen hotel Voksenaaden, waar met uitzicht op de langgerekte Oslo fjord de lunch Averd gebruikt. Het gezelschap werd 's avonds ontvangen in het Scheepvaartmuseum. Daar werden de gasten welkom geheten door onder meer de Nederlandse ambassadeur in Noorwe gen de heer P. Witte en diens echtgenote. Het programma vermeldde gistermorgen een uurtje winkelen in een groot warenhuis. Het toeval wilde, dat op dat moment ook prinses Astrid, dochter van koning Olaf, daar enkele bood schappen aan het doen was. De spontane ont moeting met „zuster" Margriet was tekenend voor de informele sfeer tijdens deze tweedaagse trip. Dronken De prinses gaf blijk over alle vaardigheden te beschikken van een ervaren Rode Kruis help ster. Overigens ging het haar niet altijd even gemakkelijk af. Toen zij één van de patiënten in een rolstoel een heuveltje in een park opduw de, verzuchtte zij: „Ik maak misschien een dronken indruk, maar dat moet u maar voor lief nemen". Een paar uur voor het vertrek naar Holland werden de gasten door burgemeester Albert Nordenger ontvangen in het stadhuis van Oslo. Mr. H. J. Baron van Asbeck, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, overhandigde bij die gelegenheid aan zijn Noorse collega een film over de Henri Dunant. Eenmaal terug op Schiphol dachten alle deelne mers nagenoeg gelijk over hun belevenissen: „Een reis om nooit meer te vergeten. Daar kunnen we nog jaren op teren". De 50-jarige Noordwijkerhouter P. C. Warmerdam kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven toen hij tijdens het uitbaggeren van een slootje in zijn woonplaats opeens oog in oog kwam te staan met een levende krab. „Ik trok net een lading kroos uit de sloot aan de Schippersvaartweg toen dat beest eruit kroop en mij rakelings miste met zijn vlijmscherpe scharen", al dus de geschrokken „visser". Om niet voor „visserlatinist" uitge maakt te worden werd de ruim 20 centimeter grote krab met vereen de krachten in een emmer water gestopt. Momenteel is de heer Warmerdam in onderhandeling met een aantal vermaarde visres taurants. De vondst van de krab is ronduit opmerkelijk. In Nederland en Bel gië komt de Chinese wolhandkrab in zoet water voor. De mannetjes hebben beharing op de scharen. Waarschijnlijk heeft de heer War merdam een wijfjeskrab aangetrof fen. Deze wijfjes trekken op de leeftijd van vier tot vijf jaar naar de zee voor de voortplanting om daarna te sterven. Het in Noordwij- kerhout aangetroffen dier is op merkelijk groot. Het tennispark van „Voor hout". dat binnenkort de uitbreiding van nog twee banen en één oefenbaan tegemoet mag zien. Auto rijdt tegen boom LISSE Een 21-jarige inwoner van Haarlem is gistermiddag om twee uur ernstig gewond geraakt. De auto waarin de Haarlemmer reed botste op dé Heereweg ter hoogte van Dever om onverklaarbare reden tegen een boom. De man is opgeno men in het Academisch Zieken huis in Leiden. De bestelauto werd onherstelbaar beschadigd, evenals de boom. KATWIJK - 't Mallegat kon digt voor vrijdag 30 september een "Algemene Informatie en Discussie Avond" (AIDA) aan. Tijdens deze avond willen de organisatoren de misverstanden en wrijvingen, die bestaan tus sen 't Mallegat enerzijds en de gemeente, K O enz. ander zijds aan de orde stellen en erover doorpraten. Vanaf 20.15 uur is iedereen die een bijdrage in de discussie wil leveren wel kom in het jongerencentrum aan de Voorstraat (ingang ach terom) NOORDWIJK De nieuwe ruimte voor muziektherapie wordt morgen geopend in het psychiatrische ziekenhuis Sancta Maria. Ter gelegenheid daarvan demonstreert professor W. Keiler uit Salzburg enige klankspelen Muziektherapie is een therapie die in het Noordwijkse psychia trische ziekenhuis al sinds 1968 wordt gebruikt. Muziektherapie is een vorm van handelen en beïnvloeden, een middel om contact te leggen en relaties te verbeteren, welke veelal zonder woorden geschiedt. De spontani teit van de verzorgden krijgt een kans. De instrumenten zijn slechts een hulpmiddel voor de scheppingsdrang die alle men sen bezitten. Bij muziektherapie wordt gebruik gemaakt van de elementen van de muziek zelf, zoals klankkleur harmonie, rit me melodie en beweging. Mu ziek is al vanuit de oudheid en in alle culturen bekend als één van de meest bevredigende groepsactiviteiten. De vraag naar muziektherapie groeide de laatste jaren in het ziekenhuis, met als gevolg dat er behoefte was aan uitbreiding van het pand en vergroting van de per sonele capaciteit. Bij het aan trekken van personeel stuitte de directie van het centrum al di rect op problemen, omdat in Nederland geen specifieke oplei ding voor muziektherapie be staat, die gericht is op het wer ken met volwassenen in de psy chiatrie. Om toch met geschoold personeel te kunnen werken is men in Sancta Maria in 1976 gestart met een tweejarige oplei ding voor muziektherapie. VOORHOUT De Voorhoutse raad heeft gisteravond aan de sportvereniging „Voorhout" toestemming verleend voor de aanleg van twee tennisbanen en een oefenbaan. Deze toezegging is gedaan voor een termijn van 25 jaar. Hierna kan de gemeen te er weer toe overgaan de be schikbaar gestelde grond voor andere doeleinden tie gaan ge bruiken. De gemeente heeft een voorbe- reidingsbesluit genomen over een stuk grond aan de Sport- laan, waarvoor tie Scouting Boerhaavegroep een bouwplan had ingediend. Het plan van de padvinders is om hier binnen kort een nieuw clubhuis te bou wen. Een bedrag van 2.000,- werd door het college beschikbaar ge steld voor een „ballenvanger" op het oefenterrein van Forehol- te. Dit veld wordt zo intensief gebruikt door de tennisvéreni- ging, dat het overschieten van voetballen van ^een nabij gele gen voetbalveld'danige overlast heeft veroorzaakt. Twee bou- waanvragen van bewoners uit Schoonoord werden door de raad gehonoreerd met een voor- bereidingsbesluit. Het betreft hier een uitbreidingsverzoek voor schakelbungalows. De heer Verdegaal (CCP) werd tijdens de raadsvergadering aangeraden om zijn verzoek over een snelheidsbeperking op de Jacoba van Beierenlaan in te trekken. „Er is al twee maal een dergelijk verzoek aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat ingediend en tot tweemaal toe is dit dan ook geweigerd", stel den b. en w. Toch vond de heer Verdegaal dat het juist het ge deelte tussen de bedrijven van de firma Colijn en Auto Bier man erg gevaarlijk was. „Er zijn op dat stuk al twee ongevallen in zes weken tijd geweest", stel de Verdegaal- Burgemeester Van de Wouw zag echter geen reden om nogmaals een verzoek in te dienen. „Er is in de toe stand sinds die twee geweigerde verzoeken niets gewijzigd. 31 KORTWEG KATWIJK - Het wintel- van de protestants chris ouderenbond start op d( dag 22 september om 14.3 in het Jeugdhuis aan de1 straat. Vanaf die tijd k <7 belangstellenden zich ooki^ ven voor de bustocht dit woensdag 28 september d naar De Langstraat in Bi er wordt koffie gedronk Terheyde, geluncht in wijk en de thee wordt in foort geserveerd. In A' wordt de dag afgesloten m diner. De kosten van de tocht bedragen 46,- pel soon. Behalve in het Jeuj! (dagelijks van 15 tot 17 uil men zich opgeven bij de hé, van Duyn in de "Driehoej no. 70. KATWIJK - Alfred Hit) k's film "Blackmail" wot) woensdag 21 septembi 20.15 vertoond in 't Maj Entree 1,-. Op vrijdag 2| tember is er vanaf 20.00 t disco-avond in het jongerj trum, die a 1,- toeganka Zaterdag de 24ste brenj h.m.s. Highschoolband wijkpop" in 't Mallegat - vang 21 uur, entree 2,-. KATWIJK - 't Mallegat seert op woensdag 28 sepl een optreden van de "C Sportievo". Niet in het jonjc centrum, maar in de klein f van sporthal Cleyn Duil groep begint om 21 uur pl J te spelen. Entree 4.-. LISSE De Raad van M houdt op woensdag 21 auj een openbare gedachter!1 ling in het kader van de} na le vredesweek. In de R kerk aan de Ruishooi wordt naar aanleiding vaj "Stellingenspel" gediscusi Aanvang 20.00 uur. LEIDSCHENDAM De Partij van de Arbeid zal bij de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar in Leidschendam met een eigen kandidatenlijst uitkomen. Het prijsgeven van de identiteit tijdens de propa ganda, en verkiezingen zou, vol gens het afdelingsbestuur, na delig hebben gewerkt op- de pu blieke opinie Vier jaar geleden zijn de afde lingen van PvdA, PPR, D'66 en PSP onder de naam „Progres sieven Leidschendam" een sa menwerkingsverband aange gaan dat vier zetels opbracht: twee PvdA-leden en voor PPR en D'66 elk een. De samenwerk ing is, volgens het bestum', „ze ker het afgelopen jaar" uitste kend geweest.'De samenwerk ing in werkgroepen heeft goed gefunctioneerd en het voorzit- tersoverleg kreeg een regelmati ge frequentie. Ledenvergaderin gen verliepen in harmonie en de fraktie kreeg voldoende begelei ding om tot een afgestemd be leid te komen. Opmerkingen' als „de PvdA doet niet meer mee" en „ben je overgelopen" hebben het bestuur echter aan het den ken gezet. Door het uitkomen met een eigen lijst wordt herstel van de identiteit bij de kiezer beoogd. Het argument dat de PvdA hier door wel 'ns een restzetel zpu kunnen mislopen wordt dbor het terugwinnen van de herken baarheid ruimschoots ondervan gen. Het bestuur dat de kwestie op de ledenvergadering aan de orde heeft gesteld meent dat het uitkomen met een eigen lijst geen belemmering behoeft te te kenen om de samenwerking na de verkiezingen met de progres sieve groeperingen voort te zét ten. De damenwerking zal echter anders moeten wd gestructureerd. Over de overgang naar de 1 van de heer J. J. Rooved voor de PPR in de gemé raadsfraktie werd gekozen' op de ledenvergadering wi^ gediscussieerd. ,,Een reis om nooit te vergeten LISSE De Lissese gemeente raad heeft gisteren een lans ge broken voor de plaatselijke de taillisten. Dit naar aanleiding een brief van de Algemene Vereniging voor Handel en Am bacht, die de ongeoorloofde vestiging van vaak „stuntver kopers" wil tegengaan. De ver eniging kreeg in het streven veel bijval van de raadsleden. De vereniging Alverha noemde met name de verkoop in bejaar dentehuizen en het alternatief gebruik van de veilinghallen in Lisse. Raadslid Nieuwenhuis (SGP/GPV) merkte op de wens van de vereniging niet geheel te begrijpen. Dat deed wel het CDA-raadslid Van de Berg, die ook al het afgelopen jaar de ongeoorloofde vestigingen aan de orde had gesteld. „De detail handel moet beschermd worden tegen deze vestigingen, des noods met harde hand. Niet in grijpen kan de bonafide detail list benadelen", aldus de heer Van de Berg. Burgemeester Be rends kon zich wel in de woor den van de CDA-fractie vinden. In dit kader deelde hij mee, dat inmiddels weer een tweetal van deze zaken zich afspelen. „In alle redelijkheid moeten we wel eens een oogje dichtknijpen, maar men kan ook weer niet alles toelaten", stelde de burge meester. Woonruimtewet 1947 Huis verkopen De Lissese raad behandelde gis teravond ook een voorstel, waarin de woonruimtewet van 1947 was opgenomen. De wet biedt de mogelijkheid om vesti ging van niet-Lissers en niet aan Lisse economisch gebondenen in huur- of koopwoningen tegen te gaan. Het gevolg hiervan kan zijn dat een geringe daling van het aantal woningzoekenden tot stand komt. Of het een en ander te realiseren is, konden de frac ties nu nog niet overzien. Me vrouw Van Ruiten (CDA) stelde voor eerst eens de reactie van staatssecretaris Schaefer over dit onderwerp af te wachten. Het volgende agendapunt betrof het verzoek van een huurder om zijn gemeentewoning te mogen kopen. Het college had geen be zwaar en als de raad het er mee eens was, dan zou de huurder voor 152.000 eigenaar worden. Over dit onderwerp ontspon zich een hele discussie. De heer Aagtenburg (SGP/GPV) vond de verkoop wel wat laag getaxeerd. Andere fracties stelden voor om nogmaals een inventarisatie te houden. Uiteindelijk ontstond er zoveel verwarring over dit on derwerp, dat men zonder stem ming ertoe overging om het voorstel goed te keuren. Statenleden bezoeken bollenstreek! LISSE/KATWIJK - de ARP. CHU en KVP-fJ van de Provinciale Staü{ Zuid-Holland bezoeken 30 september de Bollej Duinstreek. Met de collegi b. en w. van verschillen! meenten zullen besprek! over de problematiek va|| gebied worden gevoerd] vier uur 's middags wor^ gezelschap verwelkomd gemeentehuis van Daar worden bespreking! voerd over het streekplanjl Holland-West. Burgern Bosma van Noordwijk^' leidt de bespreking in. Grote krab in slootje Noordwijker- hout

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4