IHOON VOOR AJAX Twente houdt zich gemakkelijk staande Geels oneens met concept [PORT LEIDSE COURANl DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 PAGINA 15 lOSLO Het „heya, heya Lille- Iström", zal de Ajacieden na I afloop van het eerste duel in het I toernooi om de Europese beker Ivoor landskampioenen tegen de I Noorse titelhouder Lilleström, als lhoon in de oren hebben geklon- I ken. Verbijsterend eenvoudig I werden de feiten in de dure Am- I sterdamse ploeg blootgelegd: ge- I brek aan vertrouwen, gebrek aan I samenhang, maar bovenal gebrek I aan inzet. 1 Met een nederlaag van 2—0 heeft I Ajax de terugreis naar Amster- I dam moeten aanvaarden in de 1 wetenschap, dat over twee weken I de return een bijzonder moeilijk 1 karwei zal worden. Doelpunten van Lönstad en Johansen velden I het vonnis over Ajax, dat eigen- 1 lijk geen moment kans heeft ge- I kregen in deze score enige wijzi- I ging te brengen. Twaalf zwaar I betaalde Nederlandse professio nals kregen een voetballes van twaalf Noorse amateurs, die hun lang zal heugen. De ontluistering van Ajax in beeld ge bracht. Lönstad scoort de eerste treffer voor Lille ström. Doelman Rob Tervoort ligt verslagen op de grond, terwijl Johan Zuidema toekijkt. fflACö K /I a— Binnen twee minuten maakte Ajax reeds kennis met het gevaarlijke wapen van leström: de hoge bal voor het doel. Tom ind, de alleskunner in de Noorse aanval, nam een hoekschop op links en de nerveu ze Ajax-defensie was direct in paniek, larvan Lönstad goed profiteerde: 1—0. Noorse storm duurde voort. Lund was jjna niet te stoppen, hetgeen de rust in l Amsterdamse defensie bepaald niet ten kwam. Er werd hard en meedogen loos getackled om het gevaar te bezweren, maar de Noren hielden aan. Johansen kreeg een geweldige kans na een misser van de Ajax-verdediging, maar hij schoot hoog over. Krol trachtte de verdediging te organiseren, maar moest teveel bijspringen om een leidende rol te kunnen spelen. De gevolgen bleken in de vijftiende mi nuut. Tom Lund nam zijn derde hoekschop en ondanks het wanhopige gespring van Lerby om de Noorse captain uit zijn even- OSLO Tomislav Ivic zei het in een enkele zin: Lilleström heeft gewerkt zoals het een profteam betaamt en dat is onze ondergang geworden. Waar ik al bang voor was en waar ik de jongens herhaaldelijk op heb gewezen is uitgeko men. Deze ploeg is sterk in de lucht en dat heeft ons in het eerste kwartier de wedstrijd gekost". Zag de geplaagde Joe goslavische oefenmeester nog een licht puntje? „Ik ben een geboren optimist en ik moet dat ook zijn", zei hij. „We hebben vanavond de eerste helft gespeeld. Over twee weken gaan we verder". Maar een lachje kon er ditmaal niet af. De stemming in de Ajax-kleedkamer stond wel op een erg laag pitje. Ruud Geels: „We moeten weer helemaal op nieuw beginnen. Als je bijna hetzelfde elftal hebt waarmee we vorig jaar kam pioen zijn geworden, dan vraag je je wel eens af waar het aan ligt. Lilleström heeft een ploeg die bij ons in de eredivi sie geen slecht figuur zou slaan", zei de Ajax-spits, die echter toch niet helemaal zijn ergernis kon bedwingen over het feit dat hij weer eens veel alleen had gestaan. „Ik heb het bij de voorbespreking ook gezegd, dat ik het niet met het concept eens was, maar dan krijg je ten antwoord dat je de schade zo klein mogelijk moet houden. Nu wordt het erg moeilijk in Amsterdam, vooral omdat we geen doel punt hebben gemaakt. Bovendien is Lille ström een goed ingespeeld team. Ze spe len al zo'n jaar of zes samen en dat kon je duidelijk merken. Ze waren op enkele punten erg sterk, wij waren er voor gewaarschuwd en toch zijn we erdoor verrast", zei de zeer teleurgestelde Geels. wicht te brengen, kwam de bal weer voor het doel, waar Tor Egil Johansen klaar stond. Hij liet een steenharde kopbal los, ^velke door Tervoort weliswaar werd ge kaatst, maar vanachter de lijn 2—0. Ajax reageerde onsamenhangend. Iedere poging tot aanvallen werd gekeerd door de achter hoede van Lilleström, waarin international Kordahl een superieure rol vervulde. Pas na zeventien minuten was er sprake van enig gevaar voor het doel van Amundsen, toen Schoenaker een schot loste, dat de Noorse goalie slechts vallend kon stoppen. Ajax leek wat los te komen, ook al omdat Lilleström het accent naar de verdediging verlegde. Lund bleef echter dreigend voor in. Hij onderstreepte in de 22e minuut zijn aanwezigheid met een schitterende solo, waarbij hij ook Krol achteloos Toch kregen de Ajacieden iets meer greep op het spel. Schoenaker (over) en een kogel van Zuidema accentueerden het lichte her stel. Het tempo dat door Lilleström in de stormachtige openingsfase zeer hoog ge houden was, begon te zakken, waardoor Ajax gelegenheid kreeg orde op zaken te stellen. Het was bij een 2—0 achterstand nodig. Voorzichtig werd naar openingen gezocht Lerby kreeg een mogelijkheid de achterstand te verkleinen, maar zijn schot werd van richting veranderd. De start van de tweede helft leek voor Ajax het herstel in te leiden. Blijkbaar had coach Ivic zijn mannen op hun feilen gewezen: een gebrek aan werklust en een te grote angst. De Nederlandse kampioen begon althans voorzichtig de zwakke plek ken in Lilleström op te zoeken. Die waren er vooral op rechts, waar Leif Hansen niet al te betrouwbaar stond te spelen, maar het geluk had dat hij de zwakste aanvaller (Lerby) tegenover zich vond. De Deen faalde in alle opzichten (langzaam en geen enkel inzicht). Het Lund-syndroom bleef de Amsterdamse ploeg echter beheer sen, wat opnieuw werd gedemonstreerd in de 54e minuut toen de Noorse captain zich weer eens vrij speelde, maar zijn actie niet kon afronden met een welgericht schot Machteloos was Ajax, totaal machteloos. Het noopte de ploeg opnieuw de aanvallen de taktiek enigszins te wijzigen. Er werd teruggegrepen op het beproefde wapen: de buitenspelval. De Noren toonden zich de ware amateurs, want keer op keer klapte de val dicht, hetgeen enkele malen zelfs hilariteit wekte. Het haalde echter het tem po bij Ajax eruit. En juist het tempo had de doorslag moeten geven. Van Dord kopte een keer net over en Zuidema prachtig gelanceerd door Geels (overigens weinig opvallend) speelde de bal iets te ver voor zich uit, waardoor Amundsen vallend kon redden. Beide coaches brachten verse mannen in de strijd. Ajax wisselde Lerby in voor Geert Meijer, Lilleström stuurde Nils Otter Hansen de wei in voor Grönlund. Het veranderde echter niet veel aan het spel- beeld. Lilleström, hartstochtelijk aange vuurd door 20.000 fans, dicteerde de strijd. Ajax probeerde het wel, maar niets lukte. Een kwartier voor tijd legde de Nederland se kampioen reeds het hoofd in de schoot Moegestreden, overdonderd door het hart verwarmende enthousiasme van de Noorse ploeg, die geen moment zich de mindere had getoond van de duurbetaalde profs van Ajax. De wijze waarop Kordahl en Birkelund in de Noorse defensie het „ver keer" stonden te regelen moet voor Ajax schrijnend zijn geweest Zelfs in de per soonlijke duels toonden de Noren zich m de slotfase van deze voor Ajax zo teleur stellende ontmoeting de meerderen. Ookin lichaamskracht, waar mee de Ajacieden op den duur trachtten hun tegenstander te intimideren. Zelfs het wanhopige slotoffensief dat de Amster damse ploeg in de laatste minuten ontke tende, hoewel dat woord eigenlijk mis plaatst is, kon Lilleström niet in verwar ring brengen. Ajax was verslagen op een wijze die de technische leiding van de Amsterdamse ploeg aan het denken zal hebben gebracht Opstellingen: Lilleström: Amundsen; R. Hansen, Björklund, Kordahl, L. Hansen; Grönlund (Hansen)," Lön stad, Johansen; Karlsen, Lund, Olsen; Ajax: Tervoort;Suurbier, Krol, Van Dord, Ever- se; Erkens, Schoenaker, Zuidema, Arnesen, Geels, Lerby (Meijer). GLASGOW r Opvallend gemakkelijk heeft FC Twente zich riante vooruitzich ten verworven om over veertien dagen de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars bin nen te stappen. Gisteravond speelde de formatie van Spitz Kohn in de met de nodige zorg tegemoet geziene confronta tie met Glasgow Rangers doelpuntloos gelijk en dat mag een uitstekende basis genoemd worden om op verder te bou wen. Toch waarschuwde FC Twentes commercieel direc teur Ton van Dalen voor een te groot optimisme wat de return in het Diekman-stadion betreft. „Na tuurlijk", liet hij monter weten, „is dit een goed resultaat, maar het moet niet overgewaardeerd wor den. Er komt nog een wedstrijd en we weten maar al te goed, wat de Rangers in Zwitserland hebben gedaan, daar speelden ze immers met 2-2 gelijk tegen Young Boys. Wij zullen in ieder geval moeten winnen om door te kunnen bekeren. Vervolgens gaf Van Dalen grif toe, dat FC Twente meer geoogst had gisteravond dan waarop in feite gerekend was. „Vooral na wat we zaterdagavond van de Rangers hebben gezien tegen Celtic. TJoen sloeg ons, vooral na de pauze, wel even de schrik in de benen. Enfin, ik dacht dat we onze tegenstander vanavond aardig ontmoedigd hadden". Waarna Spitz Kohn eveneens zijn tevredenheid ventileerde. „Het is behoorlijk gegaan, mag ik wel zeggen. Maar dat komt, zonder dat ik mezelf een veer op de hoed wil steken, hoofdzakelijk doordat de zaken bij ons tactisch goed in elkaar zaten. De jongens zijn goed op deze wedstrijd voorbereid en ik heb ze alles verteld wat ik wist, nadat ik de Rangers twee keer aan het werk had gezien, dinsdagavond op het veld heb ik ze nog wegwijs gemaakt. Bijvoorbeeld Cees van Ierssel, die tegenover die Cooper stond. Die knaap bediende zich alke keer van een korte kap-beweging. Tegen Celtic deed hij dat wel 20 keer, en ja, als er dan een voorzet kwam, dan werd hij gevaarlijk. Dat heb ik ook tegen Cees gezegd, zodat hij zich erop in kon stellen. En het resultaat heb je gezien, Cooper is geloof ik maar één keer langs hem heen geko men". Toverwoord Tactiek, dat was voor de Schotten het grote tover woord. Manager Jock Wallace had het al verklaard dat zijn ploeg maar één systeem kende: aanvallen en nog eens aanvallen, met daarbij de verwaarlo zing van een aantal in de voetbalsport elementaire zaken als meeverdedigen, overnemen van de posi ties en noem maar op. Angstige blikken van doelman André van Gerven, Cees van Ierssel en Arnold Mühren, maar de inzet van Cooper zal geen doel treffen. (Foto links). Arnold Mühren illustreer» het zelfbewuste spel van FC A Twente dat ook ten aanval w trok. Verdediger Jackson wordt gepasseerd, maar ook dit schot heeft geen succes. (Foto rechts). En omdat juist dat aanvallen tegen FC Twente zonder enige overtuiging geschiedde, kregen de Enschedeërs gisteren een onverwacht rustig avond je. Vooral in de eerste helft konden zij onbekom merd het spelletje etaleren, dat Spitz Kohn had voorgeschreven. Bij balbezit werd er bijna nimmer door de Schotten gejaagd en als wij eens besloten om te proberen het vijandelijke spel te ontregelen, dan had dat meestal een averechtse uitwerking. Zoals vooral middenvelder Kenny Watson, de direc te tegenstander van Frans Thijssen, ondervond. De arme Schot had geen enkele vat op de kap- en draaibewegingen van de frêle Enschedeër en hij werd dan ook tot zijn grote wanhoop herhaaldelijk de verkeerde kant opgestuurd. Misschien was het zwakke verweer van Glasgow Rangers wel terug te voeden op het feit, dat mana ger Jock Wallace zijn team, in tegenstelling tot FC Twente dat in dezelfde samenstelling aantrad als tegen Telstar, op enkele fundamentele plaatsen had moeten wijzigen. Derek Johnstone, de gevaarlijkste aanvaller, ontbrak omdat hij door de UEFA ge schorst was voor zijn wandaad (natrappen) tegen Young Boys. Zijn eerste aangewezen vervanger Derek Parlone moest echter ook verstek laten gaan omdat hij zaterdag in het 3-2 gewonnen duel tegen aartsrivaal Celtic een scheurtje in een jukbeen had opgelopen. De verder uit de gave technicus Bobby McKean en de ditmaal minder opvallende Davie Cooper bestaande' aanvalslinie moest nu geleid wor den door Martin Henderson, maar dit bleek geen fortuinlijke greep. De massieve midvoor viel eigen lijk alleen maar in negatieve zin op. Drie keer liep hij door op doelman André van Gerven en voor het overige doolde hij maar wat rond. Slechts één keer voelde hij zich geroepen om defensieve steun te verlenen, maar toen maakte hij meteen een forse overtreding tegen Piet Wildschut, waaruit indirect FC Twentes enige hoekschop in de eerste helft de Rangers mochten er in die periode vier nemen voortvloeide. Bovendien ontbrak bij de Schotten routinier John Greig, goed voor 62 Europa Cup duels, omdat manager Wallace de voorkeur had gegeven aan Jackson. Voor de pauze kwam FC Twente het dichtst bij een treffer. Dat gebeurde in de 15e minuut toen centrale verdediger Forsyth slechts ten koste van een overtreding Frans Thijssen had kunnen afrem men. Epi Drost, die zich in het begin een keer vergaloppeerd had bij een pass van Bobby Russel op Sandy Jardine de Enschedese aanvoerder, die verder een briljante partij vertoonde, stapte over de bal heen waarna Jardine scherp kon voorzetten om vervolgens lijdzaam te moeten toezien, hoe Van Ierssel ppruimde nam een lange aanloop en kogelde van zo'n 25 meter keihard op de linker paal. Veel konden de Rangers hier niet tegenover stellen, en het duurde dan ook tot de 22ste minuut voordat André van Gerven handelend moest optreden, bij een inzet van McKean. Twee minuten daarna wilde FC Twentes doelman andermaal in actie komen, om een door Forsyth ter hoogte van de middellijn genomen vrije trap onschadelijk te maken, maar hij liep onder de bal en sloeg royaal mis. Geen enkele Schot had hierop gerekend, dus schadelijke gevolgen had dit niet. FC Twente, met drie debutan ten in het Europese bekervoetbal binnen de gelede ren Hallvar Thoresen, Ab Gritter en Piet Wild schut kon vervolgens freewheelend op het rust- signaal van de goed leidende Oostduitse arbiter Riedl afstevenen om zich in de kleedkamer te prepareren op de lang verwachte, maar ook zo lang uitgebleven stormloop. Maar die kwam niet Slechts even gingen de Ran gers volgens het bekende stramien dus oogklep pen op, vizier op oneindig en rennen maar te werk. FC Twente hield de gelederen echter voortref felijk gesloten. Het door de Nederlanders, als ideaal gestelde doel, in Je Schotse hoofdstad gelijk te spelen kon dan ook met in de laatste vier minuten Theo Pahlplatz als vervanger van de leeggespeelde Bos heel erg gemakkelijk bereikt worden. OPSTELLINGEN: GLASGOW RANGERS: McCloy; Jarine, Jackson. Forsyth, Miller; Russel, Watson, Smith; McKean, Henderson, Cooper. FC TWENTE: Van Gerwen; Van Ierssel. Overweg, Drost, Wildschut; Van der Vail, Thijssen. Mühren; Bos (Pahlplatz), Gritter. Thoresen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15