strijd om patiënten zet dorp op stelten e hunkemöller DE BLESSE HEEFT EINDELIJK WEER EEN EIGEN HUISARTS, MAAR. BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA Triumph beha - M uit de Poesie serie. katoenen crossbeha met y elastische rugpandjes 'Kleur skin Maten. B 75/80.C 75/90 Triumph pantykorselet van weftlock, goed korrigerend. naadloze cups mei ingewerkt bloemmolief. Kleur skin Maten B, C 75/90 s Elastisch korset f in jacquard dessin, glad satijnen voorpand, extra k versterkt op de a. zijpanden. Kleur: skin. W&Maten75/105 Fabienne stretchbeha van Triumph, funklioneel 'M model, elegan- ,e kantgame- - j ring langs de hals Kleuren C*wit. skin. zwart. Maten B. C. D f 70/90O Q% Cross Your Hear beha van Playtei Kleur: wit. 1 Malen A 70/80. B 70/90. C 75/90 Pastunette panty van satijn elastiek, met versterkt voorpand en ronding in achterpand Kleuren skin. zwart Jf\ Maten 70/80 ItX ^^^Naadloze\ /^jacquard beha\ -i/mei diepe halslijn. /Kleuren, skin. wil IMaten: A, B 70/80/ Pastunette Autopanty van satijn, elastiek met versterkt A voorpand Kleuren skin. wit. iyl zwart Maten 70/80 Bijpassend j/V/elastisch '/slipje. Kleuren: wit. ikin, zwart. Maten: 38/42 u DE BLESSE De 26-jarige huisarts Jan Derk Wolters uit het Friese dorpje De Blesse heeft het verbruid bij zijn collega's in omringende dorpen. Ze hebben hem laten weten dat ze geen enkele vorm van samenwerking met hem wensen. Bovendien trachten ze hun patiënten ervan te weerhouden ook maar één stap in de wachtkamer van Wolters te zetten. De jeugdige arts heeft echter één troost. Een groep sup porters in het kleine dorpje De Blesse beschouwt hem als „hun eigen" arts en gaat van huis tot huis om patiënten voor hem te winnen. Bovendien heeft de progressieve meerderheid in de ge meenteraad zich uitgesproken voor het garanderen van een minimumloon van vijfentwintigduizend gulden per jaar voor deze arts, die nog slechts 450 patiënten heeft. De artsenproblemen in De Blesse be gonnen vijf jaar geleden. Toen stierf de laatste huisarts van het dorp, dokter A.W. Vos. Een opvolger die van een praktijk van 1500 patiënten kon leven, was er niet Dus moest De Blesse het zonder huisarts stellen. Patiënten uit dit dorp en omliggende gehuchten lieten zich inschrijven bij huisartsen in Wolve- ga, Noordwolde en Willemsoord. Hun praktijken waren al vóór het overlijden van hun collega in De Blesse gemiddeld veel groter dan de 2000 patiënten, die de landelijke huisartsenvereniging als streefgetal heeft gesteld. Toch konden ze de 1500 vrijkomende patiënten nog wel helpen. Voor de inwoners van De Blesse werd de nieuwe situatie echter een bron van ergernis. De artsen in het vijf kilometer verderop gelegen Wolve- ga, die op verschillende manieren met elkaar samenwerkten, wensten geen spreekuur in De Blesse te houden. Ook was het voor patiënten niet mogelijk, hun medicijnen in hun eigen woon plaats af te halen. Zieken, gehandicap ten, bejaarden, die nog konden lopen moesten kilometers reizen om de eigen huisarts te bezoeken. „Dat zat de men sen hoog, daar klaagden ze over", zegt mevrouw Lidy Brumink-Van Pelt van de vereniging Plaatselijk Belang. „Steeds hoorden we tijdens de jaarlijk se ledenvergadering de vraag, waarom ons dorp nog geen eigen huisarts had". minder waar", aldus de advertentie. „Wij kunnen u daarentegen mededelen, dat wij op korte termijn spreekuur gaan houden in De Blesse, zodra daar voor een geschikte ruimte is gevonden". De uitdeling van medicijnen zou, zo lieten de artsen Tuinstra, Osinga en Colijn weten, in De Blesse plaatsvinden, zo gauw het spreekuur in het dorp zou starten. Onenigheid Tegenwerking In opdracht van de leden deed Plaatse lijk Belang zijn uiterste best, een huis arts naar De Blesse te krijgen. Verschil lende jonge artsen werden benaderd. „De meesten van hen vonden een prak tijk van 1500 toch te klein. En als we iemand bij uitzondering wel bereid von den om het in De Blesse te proberen, werd hij weer afgeschrikt door het dui delijk dreigement van artsen in Wolve- ga, dat ze een vestiging in De Blesse niet zouden accepteren." Inmiddels werd met de artsen Tuinstra, Osinga en Colijn in Wolvega overlegd over de mogelijkheid, in De Blesse spreekuur te houden. „In 1975 hebben we daarover gewproken. Sedertdien hebben we niks meer gehoord", zegt Lidy Bruinink. Twee jaar geleden gebeurde er in het nabijgelegen Scherpenzeel iets, dat de inwoners van De Blesse nieuwe hoop gaf. Dat dorp, waar de vroegere huis arts niet was opgevolgd, slaagde er in een nieuwe dorpsdokter te vinden: me vrouw Zijlstra. Deze merkte echter al spoedig, dat ook jegens haar geuite dreigementen van artsen in Wolvega gemeend waren. Ze is twee jaar lang dag en nacht paraat geweest, omdat geen van haar collega's bereid bleek, wisseldiensten te verrichten. In april van dit jaar werd tijdens de ledenvergadering van Plaatselijk Be lang De Blesse een bijzondere medede ling gedaan. Er was een jonge man bereid gevonden, zich in dit dorp als arts te vestigen. De reactie van de collega's uit Wolvega kwam snel. Twee dagen later plaatsten ze in een plaatse lijk blad een advertentie, waarin het gerucht werd tegengesproken dat art sen uit Wolvega geen spreekuur in De Blesse zouden willen houden. „Niets is De advertentie in de Stellingwerver kwam net te laat. Want de nieuwe dorpsdokter van De Blesse, de pas afge studeerde Jan Derk Wolters, had van het plaatselijke Groene Kruisbestuur het gebouw tot zijn beschikking gekre gen als praktijkruimte. Gratis. De art sen in Wolvega werd daarentegen de toegang geweigerd. Nog voordat Jan Derk Wolters in juli van dit jaar zijn praktijk in het Stelling- werfse dorp begon, was hij al het mid delpunt van een heftige strijd tussen het bestuur van Plaatselijk Belang van De Blesse en de artsen in Wolvega gewor den. Leden van het Plaatselijk Belang in De Blesse gingen van deur tot deur om patiënten voor dokter Wolters te werven. De artsen uit Wolvega lieten weten, dat ze op geen enkele wijze met hun jeugdige collega zouden willen sa menwerken. Tenslotte stonden de partijen zo tegen over elkaar, dat de afdeling Heerenveen van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst zich er wel mee moest be moeien. Er kwam een bemiddelingsge sprek, onder voorzitterschap van de arts P. Ridder. Hij liet er na afloop geen twijfel over bestaan, hoe hij over de kwestie Wolters denkt. „Er wordt", al dus Ridder, „een zware morele druk op patiënten in De Blesse uitgeoefend om zich te laten inschrijven bij Wolters". Dat is volgens de afdelingsvoorzitter van de K.N.M.G. niet terecht. „De medi sche verzorging in dit deel van WeStstel- lingwerf was voor de komst van dokter Wolters zeker voldoende. De heer Wol ters kan wel erg idealistisch zijn, maar of hij wel aan een praktijk van 800 patiënten toe zal komen, dat betwijfel ik sterk. En dat is toch een aantal, dat al veel te weinig is voor een redelijke praktijk. Straks moet hij nog een bij baantje nemen om aan zijn pensioen verplichtingen te kunnen voldoen." De heren Tuinstra, Osinga en Colijn stellen, dat collega Wolters een afspraak heeft geschonden. „Hij heeft toegezegd een jaar te wachten voordat hij in De Blesse zou beginnen", aldus dokter Osinga. „Tijdens dat jaar zou hij hier als assistent werken en ondertussen kunnen zien hoe zich de situatie in dit gebied ontwikkelt. Misschien is er vol gend jaar wel plaats voor een vierde arts". Dokter Wolters ontkent het bestaan van een afspraak." Ik was tenslotte bereid akkoord te gaan met het opschorten van mijn artsenpraktijk tot volgend jaar. Maar daarbij heb ik heel duidelijk gesteld, dat ik te allen tijde vrij wilde blijven mij als arts te vestigen, ook als de heren het daar niet mee eens zouden zijn. Daarmee gingen ze niet akkoord.". Mevrouw Bruinink bevestigt, dat een aantal Blessenaren nog een beetje hui verig is om zich bij dokter Wolters in te laten schrijven. „Ze zijn door artsen uit Wolvega duidelijk bedreigd, dat ze daar niet weer geaccepteerd zouden worden als dokter Wolters zou vertrek ken. Daarom nemen ze een afwachten de houding aan." Dit wordt ontkend door de huisarts Osinga in Wolvega. „Wij hebben nie mand bedreigd. Ik althans niet en ik kan het me van mijn collega's ook niet voorstellen. Het kan wettelijk niet Onbegrip en verdachtmakingen alom dus. Terwijl het in feite toch om een vrij eenvoudige, principiële zaak gaat. De vraag waar alles om draait, is name lijk: mag een arts zich vrij ergens vesti gen, zonder overleg met collega's? For meel mag dat. In de artsenwereld is het echter in strijd met de gewoonte, prak tijken te verkopen. „Er worden tiendui zenden guldens voor een redelijke prak tijk betaald", zegt de heer Wolters. „Ik vind dat op zich al een vreemd systeem. Maar het is oo\9zo, dat je er momenteel op een gewone manier niet eens meer tussen komt. Dan mag je wel kruiwa gens met gouden wielen hebben". De artsen Tuinstra, Osinga en Colijn voelen zich door de vrije vestiging van Wolters benadeeld. Samen hebben ze meer dan 8500 patiënten, maar de prak tijk van dokter Colijn is met 1800 pa tiënten duidelijk aan de kleine kant. Zijn bestaan zou in gevaar kunnen ko men, als de opzet van Plaatselijk Be lang De Blesse slaagt. Waarom verdelen de artsen in Wolvega hun patiënten dan niet eerlijker? Dokter Osinga: „Je kunt dit soort dingen niet zuiver getalsmatig bekijken. Je kunt er wel enige invloed op uitoefenen, maar regelen kun je het niet. Wij vinden de gang van zaken in De Blesse onjuist De praktijk is te klein voor een arts en er had meer en beter overleg met ons moeten zijn. Na die bespreking in 1975 hebben wij niets meer van Plaatselijk Belang gehoord." Gemeenfegarantie De huidige problemen in De Blesse zijn voor dokter Wolters zeker niet onver wacht gekomen. Hij had een harde opstelling van zijn collega's naar zijn zeggen wel enigszins verwacht. Daarom ook verzocht hij het gemeentebestuur van Weststellingwerf om hem geduren de drie jaar een belastbaar inkomen van 25.000,- per jaar te garanderen. Met 11 tegen 8 stemmen nam de raad een desbetreffend voorstel van B. en W. aan: vóór waren de 9 man sterke P.V.- D.A.-fracties èn de afgevaardigden van D'66 en de CPN. Tegen de hele fracties van C.D.A. en V.V.D. Ook de tegenstemmende minderheid kon wel begrip opbrengen voor de moti vering van B. en W., dat de leefbaarheid van de kleine gemeenschap gediend zou zijn met het in De Blesse blijven van de dorpsarts. Men vond het echter on juist om de bij het ondernemerschap behorende risico's weg te nemen. Ook was men bevreesd voor het scheppen van een precedent Wat dat betreft heeft ook de inspecteur voor de volksgezond heid in noord-Nederland, dr. H. Kijlstra, zijn bezwaren. „Er zijn veel meer dor pen op het platteland die hun dokter zijn kwijtgeraakt Als die allemaal bij gemeentebesturen gaan aankloppen om een zeker minimumloon voor de eigen arts te garanderen, is het hek van de dam." Dr. Kijlstra is er dan ook hele maal niet zo zeker van, dat Gedeputeer de Staten van Friesland het unieke besluit van het gemeentebestuur van Weststellingwerf zullen goedkeuren. Toch is men in De Blesse opgetogen. De eerste slag is gewonnen. „Wij gaan straks in naburige dorpen bij de men sen langs, om patiënten voor dokter Wolters te krijgen", zegt mevrouw Brui nink. De tegen de „vrije vestiging" age rende artsen in Wolvega proberen het verloren terrein in De Blesse te herove ren. Omdat ze geen geschikte ruimte voor het houden van een spreekuur konden vinden, hebben ze bij de wo ningbouwvereniging een huis aange vraagd als praktijkruimte voor de drie artsen. Daar is nog geen reactie op gekomen, maar het bestuur van Plaat selijk Belang heeft nu al laten weten, tegen te zijn. „We moeten voor elk huis en iedere inwoner knokken", zegt me vrouw Bruinink. Bovendien zijn ze nu te laat". Onder druk van de omstandigheden heeft de apotheker van Wolvega inmid dels besloten, de medicijnen voor pa tiënten in De Blesse te laten uitdelen door de plaatselijke kruidenier. Ook dat is bij de dorpsbewoners in het verkeer de keelgat geschoten. .Mijn pillen lig gen op de toonbank, daar heb ik geen behoefte aan", wordt er gezegd. Dokter Wolters is niet zo gelukkig met de golf van publiciteit rond zijn vesti ging in het strijdbare dorpje. „Ik heb me hier gevestigd, omdat ik enerzijds niet zo'n enorme praktijk ambieerde en anderzijds de strijd van de kleine ge meenschap voor zijn voortbestaan graag wilde steunen. Ik hoef hier niet zo nodig rijk te worden, daarom kan mijn praktijk ook kleiner zijn dan die van anderen. Maar wel zou ik graag willen dat de verhouding met mijn col lega's in Wolvega genormaliseerd zou worden. Ik heb al aangeboden, voor de patiënten in De Blesse te betalen. Daar wilden ze echter niet op ingaan." Dokter Wolters verwacht, dat hij de komende maanden behoorlijk op de vingers zal worden gekeken. jfet wordt spitsroeden lopen". Hij weet echter ook, dat de meerderheid in de gemeenteraad en een dorpsgemeenschap achter hem staan. En dat geeft hem de steun, die hij nodig heeft. KLAES JANSMA Geen tonnen Dokter Wolters erkent, dat hij in De Blesse niet rijk zal worden. „Ik heb momenteel 450 patiëten en dat is te weinig. Als ik niet die gemeentelijke garantie zou hebben, zou er momenteel dik geld bij moeten, wel zo'n achtdui zend gulden. Maar de praktijk is ook nog helemaal in opbouw. Er zijn veel mensen die nog even willen wachten met een overschrijving naar mij. Die zijn nog onder behandeling, of ze willen zien hoe het mij hier bevalt en of ik hier blijf. Over een paar jaar moet ik hier zeker een praktijk van vijftienhon derd patiënten hebben. Dat is voor mij genoeg. Misschien moet ik er wel iets anders bij doen. Maar dat vind ik niet zo erg. Ik hoef tenslotte geen tonnen te verdienen." 000 Heupfoundation, beha's... Hunkemöller is 'n zaak waar je uitgebreid kunt kiezen uit een onverwacht grote kollektie. Je vindt er merken als: Lovable, Pastunette, Triumph en Playtex. Hunkemöller is de speciaalzaak voor elke vrouw, dus ook van u. Ontdek 't zelf. Triumph pantykorselet uit de Ideal serie, zonder sluiting. Tule elastiek. Met kanten cups en ondersteuning .van fiber f fill Kleuren, skin. zwart Maten. B. C. D 80/90 Goed korrigerend panty korselet van glad weftlock materiaal. Kleur: skin Maten: B 75/90 De bekende Lovable hart jes beha van elastisch, naad loos materiaal. Kleuren wit, skin, zwart. Maten: A.B.C 70/80 Glanzende naadloze beha van giana, diepe halslijn Merk Pastunette. Kleuren: skin, zwart. wit. Maten: A. B 70/80 Goed korrigerende tweave panty, zeer dun en glad materiaal. Merk Fantasie. yjr Kleur: skin. Maten: 70/85 rtü~ Ook verkrijgbaar mèt pijpje. 55, Playtex .niet te geloven pantyslip Nu 10.- voordeel

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14