Bond hoger personeel: Prijscompensatie niet volledig doorvoeren ÊéidócSomcutt Sterren stralen overal Leidse docent trekt internationale aandacht Maar waar blijft Tom Poes? übinnenland/buitenland Slaapzakeffecten en ribcord zijn „in" bij C A LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 LEIDEN - Drs. H. M. C. Eij- kelhof, leraar natuurkunde aan de Leidse St. Agnes scho lengemeenschap en prof. dr. E. Boeker, hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Vrije Universiteit van Am sterdam krijgen 2 oktober tij dens een internationale studie conferentie in de universiteit van Houston, Texas, V.S., een van de vijf Mittchellprijzen, groot 10.000 dollar aangebo den die de Amerikaanse olie magnaat Mitchell en de Club van Rome om de twee jaar beschikbaar stellen. Beide on derzoekers krijgen de prijs omdat zij in het kader van het programma „alternatieven voor groei" een praktisch idee hebben ontwikkeld waardoor de voornamelijk op economi sche groei gebaseerde heden daagse maatschappij kan wor den omgebogen naar een meer stabiele samenleving. Zij wil len vanuit de natuurkunde het onderwijs in contact brengen met de grote technische maat schappelijke problemen waar op de Club van Rome de aan dacht heeft gevestigd. (Van onze sociaal-economische redactie) I (JRECHT De Raad van Overleg Middel- D toir en Hoger Personeel heeft er geen llpwaar tegen, het prijsindexcijfer verder HTschonen van elementen, die niet voor Kmpensatie in aanmerking komen. In elk ll|tval zou een deel van de prijscompensatie niet zonder meer automatisch toegekend Kten worden, maar onderwerp van on- iandeling moeten worden. Hiermee irordt de bestuurbaarheid van de economie vergroot en ruimte geschapen voor een zekere differentiatie van de loonomstijging naar onderneming of bedrijfstak. De MHP zegt dit in een interne discussienota „Alle hens" over het in 1978 te voeren sociaal-economisch beleid. Hij vindt, dat in de huidige economische noodtoestand alles ervoor pleit „de automatische piloot uit te schakelen en op actieve besturing over te gaan." Een nieuwe prijscompensatieregeling moet centraal overeengekomen worden, de MHP zal uiteindelijk zijn eisen niet lager stellen dan de andere vakbonden. Deze vakcentrale meent voorts, dat de reële loonkostenstijging moet achterblijven bij de ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit. Dit om het rendementniveau van de onder nemingen te verbeteren en om de bedrijven in staat te stellen te blijven conurreren met het buitenland. Deze terughoudendheid ten aanzien van de looneisen betekent een offer voor de beroepsbevolking, maar er kan een verdere afbrokkeling van de werkgelegen heid door worden voorkomen, aldus de MHP. M eikprotest DEN HAAG Nederlandse melkveehouders hebben gistermiddag in Den Haag op twee plaatsen een scherp protest laten horen tegen de heffing van 89 cent op iedere honderd kilo melk. die hen met ingang van vrijdag door de EEG wordt opgelegd. Enkele honderden veeboeren lieten zowel op het ministerie van Landbouw als op het Binnenhof luidkeels horen, dat de EEG-verordening een verdere verslechtering betekent van de inkomensposi tie van de boeren. Friese melkveehouders eindigden bij het Landbouwdepartement hun drie-daagse estafette met trekkers om een holle kaas aan te bieden als symbool voor de gevolgen van de maatregel. HEER OLLIE B. BOMMEL JUBILEERT: Het Ware Leven is bar en boos. Een on gecompliceerde ziel als Tom Poes mag de Heer van Stand in zijn directe nabijheid dan wel tienduizend afleveringen lang be hoeden voor misstap pen, vrijetijdsvergis- singen en ander con junctureel gevoelig kwaad, een beloning, homaar. De avontu ren die de schrande re poes ooit op touw zette in 1941 mond den anno 1977 uit in een overdreven hul diging van zijn later verschenen partner in de striphistone. Jawel, oplettende le zertjes hebben al et telijke regels lang in de gaten waar het om gaat- Ollie Beren dj- nus Bommel is het feestvarken, krijgt in de vaderlandse druk pers meer dan uitge breide aandacht, ter wijl de minder gefor tuneerde stripgezel Tom Poes het stil zwijgen mag bewa ren. Een historisch stukje sociaal on recht dat ettelijke ka binetsformaties mag wachten op rechtzet ting. Vandaar dat een arbeidersstad van faam als Rotterdam gisteren zijn meest delicate plekken re serveerde voor een discussie over dit fe nomeen. In de aula van de Erasmus-uni versiteit mochten il lustere heren als pro fessor Dr A. Heertje en Marlen Toonder zich het hoofd buigen over kwesties als ,Heer Bommel als theoretisch econoom" en „De nullijn in de economische prak tijk", terwijl het be faamde museum Boymans-Van Beu- ningen een heel pren tenkabinet aan het probleem wijdde. En er werden hartige woorden gezegd. Wat viel er anders te ver wachten in een on be stuurd land dat wacht op de profeet die hoog-economi- sche begrippen als „nullijn" en „klassen maatschappij" luid en duidelijk helder maakt Professor Heertje, volgens de rector magnificus van de Rotterdamse Erasmus-universiteit een gepatenteerd warhoofd in econo misch Nederland, bracht het niet ver der dan een dubieuze theorie als zou Heer Bommels maatschap pijvisie er een zijn van de „classe steri le", de blik van een lichtgewicht die zijn zwaarte ontleend aan de loop der dingen om hem heen. Geen woord over Tom Poes. Ook ene heer Marten Toonder, die zichzelf opwierp als geestelij ke zoon van Ollie B. Bommel vermocht weinig licht in de zaak te werpen. Heer Bommel mag dan mei zijn voorvader lijk kasteel en zijn eenvoudige, doch voedzame maaltijden een vertegenwoordi ger zijn van een be voorrechte klasse, namens Heer Bom mel legde Toonder uit dat dit een over- heidsfout is. De be- stuurderen moeten gewoon zorg dragen voor. méér kastelen en méér voedzame, zij het eenvoudige, maaltijden, en van die ongelijkheid zou geen sprake meer zijn. Zelfs een man als André van der Louw, burgemeester van Rotterdam en ooit verkeersleider van Nieuw Links wist niets beters dan Ollie B. Bommel de Wol- fert van Borsselen- penning uit te reiken. „Een penning ge noemd naar de stich ter van een stad, Rot terdam, voor een stichter van Rommel dam", aldus Van der Louw, die er vervol gens de duistere woorden „hij is ge steld aan Toonder" aan toe voegde. Al weer niets over Tom Poes. Het vaderland pu bliek mag gewaar schuwd heten. Een krantestrip die begint als avonturen van ene fortui nloze Tom Poes wordt halverwe ge, zonder enige in spraak, omgedoopt in de belevenissen van ene rijke Heer Bom mel. Het zijn teke nende zaken voor een maatschappij die zich te sappel maakt over stands- en sala risverschillen. Waar zijn we eigenlijk mee bezig? Een niet in schikkelijke regering wil zich alsmaar niet formeren, maar we tenschappelijk Ne derland buigt zich over Heer Bommel die volgens eigen zeg gen tienduizend maal in een krantestrip is opgetreden. BERT JANSMi Twee van de vier Molukkers die terdag door de politie werden igepakt in verband met wa penbezit, zijn op vrije voeten gesteld. De twee anderen de 31- jarige A. M. en zijn 42-jarige broer D. M. worden vastgehou den. Hun wordt openlijke ge- ildpleging ten laste gelegd. De 8-jarige wachtmeester van de .rijkspolitie J. Stevens die vorige «reek in de buik werd gewond, gisteren uit het ziekenhuis (ntslagen. t „Systeem van doordraaien beschermt consument" HGENINGEN (ANP) - Het 'ederlands systeem van door- raaien van tuinbouwproduk- en tegen vergoedingen ver be leden de kostprijs betekent de leste bescherming van de con- ument, vooral in tijden van nflatie. Doet men het anders, an krijgt men doordraai van consumenten. )it betoogde gisteren ir. P. Lar- dinois, oud-landbouwcommissa ris van de Europese Gemeen schap, op het nationale tuin- jouwcongres in Wageningen. ■let Nederlandse systeem voor- komt doordraai op grote schaal en vermogensvernietiging van \|de tuinders. Zou men het anders doen dan zouden veel tuinders irmee moeten ophouden met de daaraan verbonden kapitaals vernietiging. In tijden van te- tori aan tuinbouwprodukten tou zo'n gang van zaken zozeer de inflatie bevorderen dat de a sconomie er ernstig door ver- stoord zou worden, aldus ir. .ardinois die vond dat de tuin ders zelf erg weinig doen om het doordraaisysteem uit te leggen, fijdens het congres bleek dat n zich in een aantal sectoren de tuinbouw zorgen maakt ;r de mogelijke toetreding van Spanje, Portugal en Grie- nland tot de EG. Gevreesd irdt dat die landen eerst hun nbouwproduktie zullen op- weren alvorens toe te treden. Waardoor de markt ernstig ver stoord zou worden. Voorts be- treft het landen met lage lonen, waardoor er voor moet wordpn aakt dat men produkten te- :n relatief lage prijzen op de irkt zal brengen. Er dienen n ook maatregelen te worden ;nomen dat deze landen zich tuden aan regels en prijzen die inen de EG gelden. AMSTERDAM In januari 1976 begonnen de fysici Egbert Boeker en Harry Eijkelhof te werken aan een onderwijspro ject dat zij noemden „Natuur kunde' in de Samenleving". Daarmee wilden zij een verhel dering aanbrengen tussen de natuurkunde en de concrete toe passingen daarvan in deze tijd. Vandaaruit redenerend sneden ze onderwerpen aan als energie, geluid, transport en wapens. In het boek dat beiden schreven laten ze in elk van de hoofdstuk ken de verwikkelingen zien die optreden tussen natuurweten schap, techniek en samenleving, met de noodzakelijke politieke keuzes die zich daarbij voor doen. Egbert Boeker: „Maat schappij-kritische natuurkunde zou ik het 'niet willen noemen, dat tendeert te veel naar linkse en eenzijdige aanpak. Als het om een onderwerp als de kerne nergie gaat, geven wij een zo objectief mogelijk beeld van wat voor- en tegenstanders daarvan vinden, met de vermel ding van energiealternatieven. Wij willen een zo realistisch mo gelijk beeld geven van die pro blematiek en nemen in onze be schouwing dan ook sociale en economische omstandigheden in aanmerking, zoals die in Neder land vandaag de dag bestaan. In ieder geval willen we voorko men dat leerlingen er iets uit isoleren en zo tot een verdedi ging of afwijzing van een be paald gegeven komen. Wij wil len voor alles het geheel laten zien". Boeker en Eijkelhof geven toe dat de natuurkunde als invals hoek om grote technisch-maat- schappelijke problemen te be studeren vrij willekeurig is. Eij kelhof: „Met een vak als schei kunde zou het ook mogelijk ge weest zijn. Het voordeel van een vak als het onze boven bijvoor beeld maatschappijleer is dat het vak op school een groot aanzien heeft. Het is bovendien een nuchtere materie, je kunt de zaken duidelijk aangeven en vandaaruit naar de maatschap- Drs. H. C. M. Eijkelhof en prof. dr. E. Boeker: natuurkundige samenwerk ing. pelijke consequenties toe rede neren. Het begint niet met poli tiek en economie, die zijn eerder het sluitstuk, maar ze horen er natuurlijk wel degelijk bij. On geveer de helft van alle Neder landse middelbare scholieren kiest natuurkunde als eindexa menvak. Je kunt er dus van verzekerd zijn dat er de nodige aandacht aan wordt besteed". Begin dit jaar stuurden beide onderzoekers hun ideeën op naar de jury van de Mitchell Maatschappij in Houston. Eg- bert Boeker: „We hadden het voor de vuist weg geopperd. On ze ideeën stonden in een mum van tijd op papier. We stonden er met Pasen dan ook wel van te kijken dat we tot de 20 overgebleven inzenders behoor den. Van de jury vernamen we vorige maand dat onze inzen ding bekroond was en wij ons project zouden kunnen voorleg gen aan de conferentie in Hous ton. We kennen niemand van de mensen daar, noch van de jury, alleen weten we uit het pro gramma van de conferentie dat het bijgewoond zal worden door Dennis Meadows (opsteller van het eerste rapport aan de Club van Rome), over „grenzen aan de groei"), Herman Kahn, leden van de Club van Rome en be langrijke politici. Het grote geldbedrag van 10.000 dollar stellen de beide onderzoe kers ter beschikking van de Vrije Universiteit die de ontwik keling van het onderwijsproject heeft mogelijk gemaakt. Aan de ontwikkeling ervan werkten ook dr. J. H. Raat en drs. N. J. Wijnbeek. Eijkelhof: „We zijn „Natuurkunde in de Samenle ving" op een groot aantal scho len aan het uittesten om het verder te verbeteren. We hopen dat het een keuzeonderdeel kan worden van het eindexamen na tuurkunde. De reacties van na- tuurkundeleraren zijn erg posi tief. Maar er zijn er ook onder, die zeggen van een onderwerp als wapens, moet dat nou? Ja zeg ik dan dat moet, want ook daarvoor wordt natuurkunde helaas aangewend". PAUL VAN VELTHOVEN Vredesweek Het Interkerkelijk Vredesberaad, I. K. V. organiseert vol gende week voor de tiende maal sinds 1967 de Vredesweek. Wie de thema's van de afgelopen jaren de revue nog eens laat passeren beseft dat in deze gespleten wereld de Neder landse Kerken met die Vredesweken hebben willen appelle ren aan het christelijk geweten in onze samenleving. Om de wereldvrede te bevorderen en haat en geweld uit te bannen. De middelen, die het I. K. V. daartoe benutte door de inschakeling van deskundigen, die zich met de vraag stukken van vrede en veiligheid intens bezighielden en daardoor de mensen tot meedenken bewogen, verdienen lof - en ondersteuning. Uit de publikaties, die de Vredesweek 1977 ondersteunen, blijkt dat van deze weg is afgeweken. Het I. K. V. heeft zich veranderd in een actiecomité. Het geeft een Manifest uit, dat oproept tot uitbanning van de kernwapens, te beginnen in Nederland. Dat betekent in gewone taal: eenzij dige ontwapening. De brochures, die het I. K. V. dit jaar uitgeeft, ontkennen dat niet. Integendeel, bijna elke bladzij de van brochure nummer 4 gaat over de algehele geweld loosheid. In de Vredeskrant zelf wordt via een gesprek met enkele leden van de groep „Christenen voor het socialisme" ook stelling genomen tegen militaire oefenterreinen in Groningen; niet bedoeld voor atoomwapens uiteraard. Zo wordt de basis van een terechte bezinning op de atoombe wapening en de immense gevaren, die daarmee samenhan gen, verlaagd tot het bevorderen van elke actie, die zich tegen een redelijke verdediging in bondgenootschappelijk verband van onze vrijheid richt. Het I. K. V. heeft hiermee, zichzelf dekkend met het grote morele gezag van onze christelijke kerkgenootschappen, tot woordvoerder van een politiek getint pacifisme gemaakt. Het zou er toe kunnen leiden dat de weerzin tegen en de terechte angst voor de afschuwelijke atoomwapens, wordt geëxploiteerd voor een politiek doel. In het Manifest, waarin de Nederlandse burgers om hun handtekening tot betuiging van instemming wordt gevraagd, wordt zelfs een soort stemadvies ingevoerd. Letterlijk schrijft het I. K. V.: „Als U dit Manifest tekent ...verplicht U zich ook bij de verkiezin gen uw stem veel meer dan voorheen te laten bepalen door de vraag of een partij de verwijdering van kernwapens uit Nederland tot een punt van haar partij- en regeringspro gram wil maken". Paus Johannes XXIII heeft in zijn Encycliek „Pacem in terris" een dringend beroep gedaan om de bewapenings wedloop stop te zetten. De Paus voegde daar echter de voorwaarde aan toe, dat de „bestaande bewapening in gelijke mate en gelijktijdig wordt verminderd". Hij bepleitte derhalve niet de éénzijdige ontwapening, die in deze onvol komen wereld het is helaas te vaak bewezen de uitnodiging tot agressie kan vormen. Aan de andere kant, als men een schild wenst, waarin onze in een bloedige oorlog verkregen vrijheid, kan worden gehandhaafd, dan is het oneerlijk om andere landen de lasten van die veiligheid te laten dragen, die ook voor ons wezenlijk is. Het is betreurenswaardig dat het Interkerkelijk Vredesbe raad alle goede bedoelingen ten spijt zo sterk van de juiste weg afwijkt. Door eenzijdige acties brengt het de vrede, die het wil bevorderen, eerder in gevaar dan dichter bij. Maximum studielening verhoogd, rente omlaag DEN HAAG (ANP) Voor het verhoging van het te lenen be- juist begonnen studiejaar kun- drag van 400 gulden en een nen studenten leningen afsluiten renteverlaging van een half pro tot 4400 gulden tegen een rente cent vergeleken met de huidige van 8,5 procent voor het kalen- regeling. Het minimum te lenen derjaar 1978. Dat betekent een bedrag blijft 500 gulden. BRANDWEER ROTTERDAM OVERWEEGT PRIKACTIES ROTTERDAM (ANP) Er is een kans dat de circa vijfhonderd Rotterdamse brandweerlieden zeer binnenkort prikacties gaan voeren. Dit omdat zij boos zijn, dat wethouder W. J. van der Have gisteren voorlopig heeft geweigerd akkoord te gaan met de invoering van een zogenaamd functioneel leeftijdsontslag op 55-jarige leeftijd. De wethouder wil daar in oktober verder over praten. De bestuurders van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), die voor de brandweerlieden de onderhandelingen voeren, vinden dat de zaak nu lang genoeg geduurd heeft. Zij zullen daarom vanavond op een ledenvergadering voorstellen tot actie over te gaan. Weer Molukker met wapens aangehouden (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De gemeentepolitie van Assen heeft opnieuw een Zuidmolukker aangehouden die verdacht wordt van wapenbe zit. De wapens werden aange troffen afgelopen zaterdag bij de grote zoekactie. Heeriijk,helderHeineken. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM De basis voor de Scandinavische in vloeden in de najaars- en win tercollectie van C A zijn de warme, dikke materialen zoals het „bulky" slaapzak-effect, wollen breisels met Noorse motieven, harige mohair- en dekenstoffen, om de winter behaaglijk door te komen. Ook de modellen zijn er naar. Jacks zijn bol en bloesend, gaan ruim over grote slobber- truien. Ze mogen zelfs een maat te groot zijn om het juis te modieuze effect te bereiken. De mantels zijn wijd en volu mineus. Kleren, die er stoer en ruig uitzien, evenwel licht en vrolijk om te dragen. Dit voor al door de verwerking van ve le tinten wit met pastelkleuri- ge accenten. Deze „buitensnui vers", zijn ideaal voor winter se activiteiten, ook bij die waar geen sneeuw aan te pas komt. Op het gebied van ski kleding brengt C A een groot nieuw assortiment. Pak ken en jacks, licht in gewicht en licht van kleur met fel af stekende biesruiten. Wijde blousons in originele kleuren-, combinaties als roze met rood, geel met blauw en roze met blauw. Wijd en volumineus, dat is het beeld, speels vastgelegd in een serie geruite jurken. De wijdte valt in diepe rimpels en plooi tjes vanaf de schouders en wordt met een riem bij elkaar gesjord tot minijurk. Gek en geestig met dikke wollen mail lots en korte laarsjes, ook heel pittig als blouson op een nauw gepijpte ribcord pantalon. Je moet daarbij dan wel je wol len lange kousen tot op de rand van de laars laten zak ken. Afgekeken van de mannenmo de: onder dit thema brengt C A voor de vrouw een serie blazerpakken in tweed met visgraat en fijne ruitdessins. De blazers, ook in effen mate riaal, laten zich op vele mo- dieuze manieren combineren met rokken, geplooid, wijd of gerend of met pantalons, effen en in brede of smalle ribcord. Ribcord is zowel in de dames als in de herenmode vandaag helemaal in. Vestjes, al dan niet bijbehorend mogen van ander materiaal zijn vervaar digd. De shirts zijn sportief in fijne ruitjes, fantasiedessins of zijdeachtig. Ook een fijn ge breide ajour en jacquard pull over doet het uitstekend onder de blazer, zowel bij de man als bij de vrouw. Het voordeel van deze mode, die zowel op de heren- als op de damesafde ling belangrijk deel van de collectie uitmaakt, is de moge lijkheid, dat ieder zijn eigen combinaties kan maken. Dit dank zij de juiste coördinatie van materialen, kleuren en modellen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13