LEPRAFONDS VERLIEST KORT GEDING Stakingsconflict van vorig jaar in een partij dig' boek Molenaar stoeit met ruiten en driehoeken Molukse aanklacht tegen optreden politie in Drente Amsterdam pakt acute voor alcohol- CENTRUM problemen aan AUTOVERZEKERING MOGELIJK DUURDER CBR: WACHTTIJD RIJEXAMEN KORTER Miljoenenschade monolietvloeren Nieuwe directeur Tropenmuseum LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 japon links bestaat uit twee cirkels, een voor de rok, de andere or het sterk bloezende bovenstuk. De poncho rechts is opge- iuwd uit zes ruiten. Beide typerend voor de mode van Molenaar. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM— Kleding is eigenlijk een vorm van toegepas te meetkunde. Maar wat een scholier, die op de eerste beginselen van de wiskunde zit te blokken, nauwelijks kan vermoeden, is, dat wiskunde voortreffelijke inspiratie voor modekleding kan opleveren. Frans Molenaar is voor een deel van zijn collectie uitgegaan van wiskundige figuren. Hij speelt bijzonder knap met de cirkel, het vierkant, de rechthoek en de gelijkzijdige driehoek. Deze laatste voornamelijk als bouwsteen van ruiten of zes- t hoeken. Een japon kan bestaan uit twee cirkels. De ene is een kuit bedekkende cirkelrok, de ander heeft in het midden de halsopening en aan beide einden van de middellijn een manchet die om de pols sluit. Voor- en achterkant zijn naar L binnen geslagen en op de tailleband van de rok gehecht, zodat er een zeer sterk bloesend effect wordt bereikt. Dit is typisch een model voor een heel lange, slanke vrouw. Is Molenaar niet bezig met allerlei bloes- en vleermuisjapon- nen op meetkundige grondslagen, dan maakt hij pantalons met poncho's. Zo'n poncho kan bestaan uit een zeshoek aan de voorkant plus een zeshoek op de rug, en die allebei dan keurig ingedeeld in de samenstellende driehoeken. Maar neem nu eens zes ruiten, alle opgebouwd uit twee gelijkzijdi ge driehoeken, en leg daar een ster van. Vouw de punten in het middelpunt om als bloemblaadjes en u hebt aangenomen dat de zijden van de ruit wat minder dan armlang zijn een verbazend leuke poncho. Neem een cirkel en maak er twee armsgaten in, en u hebt een jasje. Het gedeelte boven de schouders valt als een brede sjaal kraag. Neem de cirkel heel groot, decoreer hem aan een kant met concentrische cirkels zwart en wit nerts, en u hebt een indrukwekkende avondmantel. Met een vierkant of een driehoek gaat het ook, alleen verloopt dan het lijnenspel van het bont anders. De avondjapon onder deze opzienbarende dubbel-face mantels kunnen alleen maar zo eenvoudig mogelijk zijn, aan bandjes opgehangen kokers, gemaakt van een rechthoekige lap, maar dan wel voorzien van een uiterst diep split. Al deze wiskundige modellen zijn uitsluitend in zwart en wit gehouden. De andere helft van de collectie is gebreid; alle modellen zijn gebaseeerd op twee contrasterende primaire kleuren. Er is een duidelijk verband te zien met het wiskundige deel, onder meer in de manier, waarop vleermuiseffecten tot stand worden gebracht. Al die breimodellen hebben een soort cocon-vorm, ruim, boven een heel breed, aangesloten boord, die gewoonlijk de bibs omsluit, en een enkele keer ook wel iets lager zit. Vaak is er een aangebreide capuchon, soms een afzonderlijk eiweirmermutsje en een sjaal. Meestal komen onder de cocon kousenbenen met laarzen uit, een enkele maal een witte pantalon. De keer, dat we een bijbehorende gebrei de pantalon meenden te zien, trok de mannequin plotseling twee losse pijpen naar beneden. Het was al met al een erg knappe collectie, waar Frans Molenaar veel creativiteit en inventiviteit in heeft verwerkt. Maar dat houdt bepaald niet in, dat deze kleren makkelijk te dragen zouden zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het toenemende aantal schades aan auto's en de inflatie zijn voor de schadeverzekeraars aanleiding te overwegen om op 1 januari een premie-verhoging voor autoverzekeringen in te voeren. De Nederlandse Vereniging voor Automobielassuradeuren wil echter eerst nog een onderzoek instellen naar de bedrijfsresultaten van de eerste helft van dit jaar. Men wijst er intussen wel op dat de verzekeringstarieven in het buitenland aanzienlijk hoger liggen. (Van onze verslaggevers) ASSEN De Badan Persatuan, de Zuidmo- lukse eenheidsbewe ging, gaat een aanklacht indienen over het optre den van de politie tij dens de zoekacties van afgelopen zaterdag in Assen en Bovensmilde. Volgens de beweging is de politie in sommige gevallen gewelddadig opgetreden. Een Zuid-Molukker heeft gisteravond een gewapende overval ge pleegd op een restaurant in Hoogeveen. De dader ontkwam met de dagop brengst. De politie van Wierden, bij Almelo, heeft drie Zuid Molukkers gearres teerd die hebben bekend brand te hebben gesticht in een schoolgebouw. Zij zeiden te hebben gehan deld uit ongenoegen met de zoekacties in Drente. Nieuwe geldinzameling overwogen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank heeft de eis in een kort geding van het Neder lands Leprafonds in Wassenaar om I opheffing van het beslag dat het 1 reclamebureau Inter Essing uit Heerhugowaard op zijn bankreke ningen had laten leggen, afgewe zen. Het Leprafonds had om ophef fing van het beslag gevraagd om dat het fonds contractueel aange gane projecten in de leprabestrij ding niet kan uitvoeren. Het Leprafonds is echter nog 970 duizend gulden schuldig aan Inter Essing dat begin dit jaar een niet succesvol verlopen geldinza melingsactie organiseerde. De actie leverde ongeveer 500 duizend gulden op terwijl de kosten ervan tweeënhalf miljoen gulden be droegen. Toen het reclamebureau Inter Es sing het nog resterende bedrag niet binnen kreeg liet Inter Essing tot twee maal toe de rekeningen van het Leprafonds blokkeren. Volgens mr. B. Gransjean, de penningmees ter van het Leprafonds zijn nu alle midde len uitgeput. Als mogelijkheid om uit de problemen te komen ziet hij alleen nog maar een nieuwe geldinzamelingsactie. Hij ontkende desgevraagd dat het Leprafonds staat voor een faillissement. Ook sluit hij niet uit dat het Leprafonds tegen de beslis sing van de Haagse rechtbankpresident in hoger beroep gaat. Deze oordeelde dat Inter Essing niet verant woordelijk gesteld kon worden voor de mis lukte geldinzamelingsactie begin dit jaar. De mislukking van de geldinzameling was te wijten aan negatieve publiciteit over het Leprafonds. Het Fonds weet de mislukking aan het niet doorgaan van een avondvullen de televisieuitzending ter ondersteuning van de geldinzameling. Oorlogsherinnering Tweemiljoenste De ANWB telt twee miljoen leden. Dat aantal werd deze week bereikt. Reden waarom ANWB-hoofddirecteur A. Blankert blij poseerde met een fraaie pop die de tweemiljoenste symboliseerde. Oorlogsherinneringen namen gisteren in Venray even vaste vorm aan toen een troep Britse oorlogsveteranen,1 die tijdens de oorlog in deze omgeving hebben gevochten een bezoek aan Venray brachten. Niet alleen hadden ze zich in het oude gevechtstenue gestoken, maar ook kwamen zij binnenrijden met voertuigen die de geallieerden tijdens de Tweede Wereldoorlog gebruikten. DEN HAAG Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) wil de tijd tussen de aanvraag voor een rijexamen en het afleggen van dit examen bekorten. Aan de uitbreiding van het korps examinatoren, een van de mogelijkheden om dit te bereiken, zal met kracht worden gewerkt. Ondanks alle inspanningen va rieert de wachttijd landelijk mo menteel tussen de elf en eenen twintig weken. De gemiddelde wachttijd zou kunnen dalen wanneer meer mensen voor de eerste keer al voor het rijexa men zouden slagen. Belangrij ker noemt CBR-directeur Ver beek het of er al dan niet meer mensen een rijbewijs willen ha len. Volgens hem is het verlan gen naar een rijbewijs nauwe lijks verminderd. Dat Duitsland paal en perk wil stellen aan het doen van rijexamen door Ne derlanders in Duitsland zal vol gens Verbeek geen invloed op de wachttijd hebben. Het zou hier slechts gaan om vier- tot vijfhonderd personen in de grensstreek. )uizenden jntslagen bij ^Hoogovens vIVan een onzer verslaggevers) f MUIDEN In de komende ren zullen tweeduizend d rieduizend werknemers bij oogovens worden ontslagen. V at lekte gisteren uit na een tsprek dat de Hoogovendirec- ie had op de ministeries van :onomische en sociale zaken. 7 et voornemen tot ontslag zou e Hoogovendirectie mede heb- y en genomen naar aanleiding i an de slechte bedrijfsresulta- en en de ongunstige vooruit- |9 ichten. loogovens noch de vakbonden nlden commentaar geven. Van morgen om elf uur is een ge- "1 prek tussen de bonden en loogovens begonnen. SVMF-Stork '.ECHT De industriebon- eüden zuilen maandag 19 septem- onber op uitnodiging van minister enLubbers van Economische Za- aI*en in Den Haag praten over «VMF-Stork. en rk De bonden hebben op een der- kt gelijk gesprek aangedrongen, lij omdat zij menen niet voldoende °P de hoogte te zijn van de tffjtttste ontwikkelingen rondom DEN HAAG (ANP) Minister Gruyters (Volkshuisvesting) heeft de tweede kamer meege deeld dat de schade, veroor zaakt door het gebruik van niet deugdelijk vervaardigde mon oliet- breedplaatvloeren wordt geschat op een bedrag tussen 50 en 75 miljoen gulden. Voor de verdere afwikkeling van de schade zal nu een com missie worden ingesteld, die moet bemiddelen in gevallen waarin de bij een schadegeval betrokken partijen het niet eens kunnen worden. In de produkte-periode augus tus 1975 tot februari 1976 bleek een groot aantal monoliet-platen relatief ernstige corrossoie van de betonstaal wapening te verto nen. Aan de onderzijde van de vloeren waren roestplekken en het afdrukken van de betondek- king zichtbaar. In de platen werd een soms zeer hoog per centage chloride aangetroffen, als gevolg van een toevoeging met de bedoeling het verhar dingsproces te versnellen. „DE FNV GAAT NIET OPZIJ' (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Het kon bijna niet uitblijven. Ook de Federa tie Nederlandse Vakbeweging had er behoefte aan haar grote conflict met de werkgevers over in de eerste plaats de auto matische prijscompensatie te boek te stellen. Dat boek is nu dan ook verschenen, als een bewijs van stoerheid het boek heet „De FNV gaat niet opzij!" als een monument van victorie ook de onderti tel luidt „Hoe de vakbeweging de grote staking van 11 won". De documentaire is geschreven door Henne Pauli (31) van de afdeling voorlichting van de FNV. Uiteraard is het een „par tijdig" boekwerk geworden, waarin de gebeurtenissen wor den beschreven vanuit de optiek van één der strijdende partijen. Maar het is ook weer niet zó subjectief, dat anderen werk gevers, de regering ook niet aan het woord zouden komen. Het plezierige ervan is, dat de vele berichten, die maanden lang over de Nederlanders wer den uitgestort met betrekking tot het arbeidsconflict nu als een legpuzzel in elkaar zijn ge schoven, om zo een totaalbeeld te leveren. Dat is aardig gelukt, al blijven er nog wel enkele witte plekken, met name als de vraag aan de orde komt, waar om de centrale werkgeversorga nisaties, die aanvankelijk zo vastbesloten opereerden op de derde stakingsdag al neigingen vertoonden door de knieën te gaan. Henne Pauli geeft een boeiend geschreven relaas van de voor geschiedenis van het conflict, de feitelijke, drie weken durende stakingen en de moeizame on derhandelingen op centraal ni veau en in de bedrijfstakken, om aan het geschil een einde te maken. De reconstructie van het gebeuren, dat met speerpuntac ties startte op maandag 7 fe bruari, is doorspekt met com mentaren van stakers, stakings leiders, vakbondsbestuurders en de sleutelfiguren Boersma, Kok en Van Veen. Alles keert nog eens terug: de loonmaatregelen van 1976, de afkeer van de werkgevers om de automatische prijscompensatie te handhaven en om ook nog eens een reële loonstijging van enige betekenis te geven, de korte gedingen, het Haags protocol, het „ei" van Boersma met enkele tegemoet komingen, dat hij niet kwijt kon omdat niemand met hem wilde praten, de terugkeer van de met bloemen beladen stakers in de platgelegde bedrijven. Het boekwerk bevat niet eens zo erg veel tekst, het heeft ook vele pagina's met foto's en reproduc ties van documenten, pamflet ten en dergelijke, die een heel eigen sfeer oproepen: en sfeer van vastberadenheid, van ver bittering, van vermoeidheid, van diepe dalen en pieken van triomf. Een triomf, die 232.500 mandagen kostte aan onze eco nomie en waarvoor de FNV- bonden rond negen miljoen gul den op tafel moesten leggen aan stakingsuitkeringen. De schade voor de werkgevers is nog steeds niet uitgerekend. Een du re campagne, zeker als men be denkt dat in procenten loonstij ging uitgedrukt de werkgevers en de vakbeweging van het be gin af niet eens zo verschrikke lijk ver uiteen lagen. Maar het ging dan ook meer om princi pes. Het gaat hier om een „boek voor de stakers", het is een ver antwoording aan al de mensen die zich toen hebben ingezet Vandaar dat zij het rijk geïllus treerde boek gratis krijgen. An deren kunnen het kopen bij de FNV (prijs 19,—). De eerste exemplaren zijn gisteravond uit gereikt aan een groep stakers in Tiel, op welke gemeente een van de eerste speerpunten van de actie was gericht. 1 I OPVANG (Van een onzer verslaggeefsters) Amsterdam „We kunnen natuurlijk niet iedereen opnemen die wegens dronkenschap met de politie in aanraking komt Dan hadden we wel honderd opvangplaatsen nodig in plaats van de vijftien die er nu komen", aldus mr. D. B. W. Postma, directeur van de Amsterdamse Jellinekkliniek die binnen een halfjaar als eerste in ons land gaat beginnen met een opvang centrum voor mensen met acute alcoholproblemen. „Weliswaar kunnen we niet garanderen dat we daarmee de tragedies voorkomen van mensen die, wegens dronkenschap en ter ontnuchtering ingesloten, in hun cel overlijden. Maar wel kunnen we alcoholici een betere medische begeleiding geven". Het besluit om een dergelijk opvangcentrum te openen is tot stand gekomen in samen werking met de GG en GD. Het zal worden gevestigd in een nog te verbouwen pand van de Jellinekkliniek aan de Amsterdamse Sarphatistraat. De aanleiding is natuurlijk het angstwekkend toenemende al coholgebruik. Een steeds groeiend aantal mensen raakt aan de drank en daarmee in de problemen. Wie ervan afge holpen wil worden kan terecht in een kliniek als de Jellinek. Maar altijd „op termijn". Men komt op een (eveneens steeds langer wordende) wachtlijst, waarna het geruime tijd duurt voordat de behandeling kan beginnen. Voor hen echter die onmiddellijke hulp nodig heb ben is er tot nu toe geen -of in elk geval te weinig- opvang. Met het openen van het nieu we opvangcentrum willen de Jellinekkliniek en de GG en GD dit hiaat in de hulpverle ning dichten." Voorlopig zal het centrum vijftien bedden tellen voor mannen en vrou wen die door de drank plotse ling in moeilijkheden zijn ge raakt. Dat zijn niet de mensen die eens een avondje flink zijn „doorgezakt" en daardoor hun huis niet meer terug kunnen vinden. Het centrum is be doeld voor mannen en vrou wen die door het gebruik van alcohol werkelijk diep in de ellende zijn geraakt. Het cen trum neemt dan ook alleen mensen op die door de GG en GD worden gebracht. Wat daarbij de beoordelingsnor men zijn wordt op dit moment uitgezocht door een werk groep. Want daarover moeten natuurlijk wel duidelijk af spraken worden gemaakt", al dus de heer Postma. Van de vijftien bedden wor den er vier vrijgehouden voor een eerste opvang. De andere elf zijn bestemd voor de verde re behandeling. Het Tropenmuseum te Amster dam heeft een nieuwe direc teur: N. C. R. Bogaart, die sinds begin vorig jaar in dienst is van het Koninklijk Instituut voor de Tropen als audio-vi- sueel conservator bij het mu seum. De nieuwe directeur, geboren in 1940 te Utrecht, studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar so ciale geografie, culturele antro pologie en theaterwetenschap pen. Van 1964 tot 1976 was hij t.v.-regisseur/producer bij de NCRV. In die periode gaf hij leiding aan een produktie-een- heid, stelde hij documentaires samen over verschillende lan den en volkeren, regisseerde hij kunst- en muziekprogramma's en produceerde hij enkele vaste rubrieken op natuur-historisch gebied. Ten behoeve van de herinrich ting van het Tropenmuseum, dat medio '78 na een grondige verbouwing weer opengaat, maakte Bogaart een film over Jogjakarta en drie films over India. Tevens was hij betrokken bij de voltooiing van de film „Samo, een volk aan de rand van de Sahel", waarvoor de op- tuutsmedewerkers werden ge maakt Enkele films van Bogaart wer den bekroond. Bogaart publi ceerde een aantal gedichtenbun dels en toneelstukken (in 1976 ontving hij een toneelprijs van de Vereniging van Letterkundi gen). Verder is hij adviseur/be stuurslid van enkele stichtingen op het gebied van de gezond heidszorg, filmvorming en re- Zaak verdronken Turk Negen jongens aangehouden AMSTERDAM (ANP) De 44- jarige Turkse bouwvakarbeider Ibrahim Usal die vrijdag in de Singel in Amsterdam verdronk blijkt, zoals al werd vermoed, door een groepje jongens in het water te zijn gegooid. Negen jongelui tussen 16 en 19 jaar zijn gearresteerd. Zij heb ben toegegeven bij de zaak be trokken te zijn geweest. Hoe groot ieders aandeel was is nog niet bekend. Volgens de politie waren de jongens die avond in een „opgewonden roes" na een bezoek aan de kermis. Op de Singel kwamen zij de Turk te gen die zij volgens hun verkla ringen „zomaar" in het water hadden gegooid. Particuliere patiënten minder vaak in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) Als de particulier verzekerden eenzelf de gebruik van het ziekenhuis zouden maken als de zieken fondsverzekerden, zouden de kosten van de gezondheidszorg 250 miljoen gulden hoger zijn. Voorzitter J. H. Bok berekende dat gisteren aan de hand van de in het eerste Kisg-jaarboek verzamelde gegevens. De Kisg is het informatiesysteem van de organisaties van de particuliere ziektekostenverzekeraars. In het eerste jaarboek staan ge gevens over 1975 en 1976. Er blijkt uit, dat particulier verze kerden minder vaak in een zie kenhuis worden opgenomen dan ziekenfondspatiënten en dat ze er gemiddeld ook korter liggen. Turkse vrouw: toch cholera NIJMEGEN (ANP) De Turk se vrouw die dit weekeinde in het Radboudziekenhuis in Nij megen werd opgenomen met choleraverschijnselen, blijkt deze ziekte inderdaad te heb ben. Bacteriologisch onderzoek heeft dat uitgewezen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid verkeert zij niet in levens gevaar. De 60-jarige vrouw is op familiebezoek geweest in Tur kije. Via Düsseldorf keerde zij vrijdag naar Nijmegen terug. Haar huisarts liet haar zondag in het Radboudziekenhuis opne men. Spuitbussenfa- briek in het nauw door geringe afname VEENENDAAL (ANP) De di rectie van de spuitbussenfa- briek Boxal in Veenendaal heeft wegens afzetproblemen voor 180 personeelsleden ar beidstijdverkorting aange vraagd. Volgens de directeur van het bedrijf zijn de afnemers voor zichtig aan gaan doen omdat het gebruik van spuitbussen nogal in opspraak is wegens de scha de die zij kunnen hebben voor het milieu. Ook Ford Nederland heeft ar beidstijdverkorting moeten aan vragen en wel voor 300 man. Dit ten gevolge van een staking bij het toeleveringsbedrijf Burman in Engeland waardoor de pro- duktie bij Ford stagneert.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9