^Toekomstig zakencentrum niet verbrokkelen HERMAN VAN VEEN Lupinetuin klaagt over basketballers STICHTING LEIDSE BINNENSTAD OVER ONTWIKKELINGSSCHETSEN: ►ewoners Morssingel ïaar Merenwijk ulpriool voor eV lijndijkstraat LDM gaat eeuwfeest uitbundig vieren Bewoners Waardeiland willen spoedig veiliger kruispunt STADSGEHOORZAAL LEIDEN LEIDSE COURANT PAGINA 3 IIDEN Het basketbalveld de Lupinetuin in de Meren- is de bewoners een doorn 'het oog. In een schrijven aan en w verzoeken de bewones de Lupinetuin het college veld te doen verwijderen, het terreintje zouden dan ilapparaten voor kleine kin- kunnen worden geplaat- j bewoners van de Lupinetuin llen het college mee dat zij jel overlast van de gebruikers In het basketbalveld ondervin- den. Het veld wordt aan drie zijden omsloten door huizen waardoor het geluid van de zware ballen wordt verkaatst. Ruiten, deuren en zijmuren blij ken niet veilig voor de basket ballende jeugd. Behalve dat er af en toe een ruit sneuvelt, wor den door hen de zijmuren met leuzen beklad. Ook de groen voorzieningen krijgen het zwaar te verduren. „Alles voor de wo ningen Lupinetuin 13 t/m 19 en opzij van nr. 18 is compleet vertrapt", aldus de noodkreet van de bewoners. „Het pleintje heeft een söcie- teitsfunctie gekregen voor een lawaaiige groep jongeren die vaak niet eens uit de buurt ko men. Kleine kinderen kunnen er niet spelen, omdat ze door de ouderen worden weggejaagd. De gezinnen die hun keuken raam aan de zijde van het plein tje hebben, hebben in hun keu kens geen enkele privacy meer want er worden de meest onbe schofte opmerkingen gemaakt door jongeren die naar binnen staan te loeren. In enkele gezin nen durven de vrouwelijke ge zinsleden nauwelijks meer in de keuken te komen", aldus het schrijven van de bewoners. Als mogelijke alternatieve plaats voor het basketbalveld wijzen de bewoners van de Lu pinetuin de grote lege ruimte die ornsloten wordt door de Rid- derspoortuin en de Akeleituin aan. Zij stellen expliciet voor standers te zijn van recreatieve voorzieningen voor de jeugd, maar dan wel zonder dat omwo nenden er overmatig hinder van ondervinden. Zij vragen het col lege om materiaal teneinde zelf op het huidige basketbalveld een speelplaats voor kleine kin deren aan te leggen. xunei Het Schuttersveld, toekomstig zakencentrum (luchtfoto Frans Rombout) (van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Stichting Leidse Bin nenstad, het overkoepelend orgaan van economisch belanghebbenden in de Leidse city, is tegen een ver brokkeling van een toekomstig za kencentrum in Leiden. In een reac tie op de ontwikkelingsschetsen voor de binnenstad, die thans in een inspraakprocedure zijn, zal de Stich ting pleiten voor een concentratie van het zakencentrum op het Schut tersveld. Subconcentraties aan de Langegracht en Hooigracht acht de Stichting niet gewenst in verband roet de grote aantrekkingskracht van autoverkeer. De gemeentelijke projectgroep Binnenstad had deze mogelijkheden in varianten opgeno men. Naar de mening van de Stichting Leidse Binnenstad zal in de binnen stad wel ruimte moeten zijn voor publiektrekkende werkgelegenheid, die niet op het Schuttersveld gecon centreerd zou mogen worden. Het zakencentrum zou er overigens moe ten zijn voor de Schiphollijn gereali seerd is, zodat hier meteen op kan worden ingespeeld. Wat de toekomst van het huidige kernwinkelapparaat in de binnen stad betreft zal de Stichting pleiten voor het handhaven van de bestaan de situatie. De projectgroep gaat in al haar ontwikkelingsschetsen uit van een inkrimping van dit winkel gebied. Met name de Steenstraat en het eerste deel van de Haarlemmer straat staan niet langer in haar visie als winkelgebied te boek. Volgens de Stichting Leidse Binnenstad is dit volkomen ten onrechte. De mening van de Stichting, die aan het einde van deze maand schrifte lijk aan de gemeente kenbaar zal worden gemaakt, werd gisteravond toegelicht tijdens een vergadering van de Adviesraad voor de Binnen stad die de gemeente inzake binnen stadsvraagstukken van advies dient. Daarbij wees de heer Abcouwer, lid van toezicht van de Stichting Leidse Binnenstad, er op dat een gespreide ontwikkeling van een zakencentrum grote consequenties zou hebben voor de verkeersafwikkeling op de city- ring en het herstellen van de woon functie in met name Pancras-Oost in de weg zou staan. Alternatief De mening van de Adviesraad voor de Binnenstad bleek gisteren in gro te lijnen aan te sluiten bij het stand punt van de Stichting. Ook de ad viesraad zal pleiten voor het handha ven van het bestaande winkelgebied en het concentreren van het zaken centrum op het Schuttersveld. Daar naast dient volgens deze raad ernst gemaakt te worden met de bouw van één of meer parkeergarages aan de rand van de binnenstad. Ten aanzien van het verkeer wil de Adviesraad verder de Breestraat als doorgaande route gehandhaafd zien. De Advies raad zal overigens geen duidelijke keuze doen ten aanzien van de vijf ontwikkelingsschetsen, maar met een zesde geheel eigen visie op tafel komen. PENS PSP: jEIDEN Het raadslid voor de PSP, mevrouw H. Passchier, seft er bij het college van b en w op aangedrongen de mogelijkhe- ii te onderzoeken om de buitenlandse werknemers, die thans i de Morssingel wonen, in de Merenwijk te huisvesten. In haar iriftelijke vragen aan het college stelt mevrouw Passchier dat t onrechtvaardig is de buitenlandse werknemers tegen hun zin het woonoord aan de Zijldijk in Leiderdorp te blijven 'ijzen. als bekend moeten de buitenlandse werknemers op korte termijn •huizen, omdat de panden aan de Morssingel worden gesloopt. i buitenlanders gemeente de gemeenten en de tijdelijke commis- die hun huisvestingsbelangen behartigt laten weten niets te elen voor het woonoord in Leiderdorp. Zij willen het liefst in i Leidse binnenstad blijven en als dat niet lukt een flat huren i de Merenwijk. Mevrouw Passchier vraagt het college alles in t werk te stellen om de buitenlandse werknemers vervangende lonruimte aan te bieden. „En als dit niet in de binnenstad lukt oet het college) contact opnemen met de huiseigenaren van flats I de Merenwijk (LWS/PCW)". Zij stelt dat de discriminerende ezwaren die er tegen de huisvesting van buitenlandse werknemers |n de Merenwijk zouden bestaan, moeten worden weggenomen. elL EIDEN - De Rijn- 1 traat krijgt moge- ^|jk een hulpriool. Jen dergelijke riole- ™png zal de bezwaren ie er bij veel bewo- ers van de Rijndijk- traat tegen de aan- van een riolering „.bestaan, grotendeels ppheffen. suggestie tot de anleg van een hul- iool werd gister avond door het CDA- raadslid Vink gedaan tijdens een vergade ring van de raads commissie'interne or ganisatie en beheer. De gemeente wil in het midden van de Rijndijkstraat een nieuwe riolering leg gen. Dit betekent voor veel bewoners dat zij voor hoge aan sluitkosten aan de riolering komen te staan. Vooral voor de bewoners van huizen met plavuizen vloe ren die zullen moeten worden opengebro ken, wordt het, zon der subsidie, een du re grap. Een hul priool achter de wo ningen met een ver binding naar de hoof driool langs de hui zen om zal minder breekwerk in de hui zen ten gevolge heb ben. Wethouder Van Dam zegde de heer Vink toe dat hij de mogelijkheden voor een dergelijke oplos sing van het riole ringsprobleem zal on derzoeken. LEIDEN De Leidsche Duin water Maatschappij heeft in 1976 een winst gemaakt van 566.000. Hiervan zal 180.000 worden gereserveerd voor de viering van het eeuwfeest van de LDM in 1978. Het resterende bedrag vloeit naar de gemeente. De heer Vink (CDA) noemde gisteravond in de raadscommis sie voor interne organisatie en beheer het gereserveerde be drag nogal hoog voor een jubi leumviering. Hij vreesde dat hierdoor de tarieven van de LDM spoedig omhoog zullen moeten. In motel Sassenheim werd gisteravond het 25-jarig attenties in ontvangst nemen. De heer Menken senior Wethouder Van Dam deelde die jubileum gevierd van Het Sociaal Fonds Leidse Melk- bood dokter Jansen een fruitmand aan in verband met vrees niet." Het bedrag komt uit handelaren. Vice-voorzitter Heeremans speldde pen- diens bekwame hulpverlening aan de leden van het de winst. De verbruikers heb ben er dus al voor betaald. In feite schiet alleen de gemeente erbij in, omdat zonder jubileum- JUBILEUM MELKHANDELAREN ningmeester J. Schouten (2e van links) de zilveren Leidse Fonds. Het echtpaar Holst, dat niet aanwezig bondsinsigne op vanwege zijn vijfentwintigjarige werk- kon zijn kreeg een attentie thuis en een applaus van zaamheden als bestuurslid van het fonds. de dankbare leden. Na het diner dat vrolijk opgeluis- Mevrouw Janson, de vrouw van de al eerder onder- terd werd door de muziek van „Henny en Nico' scheiden voorzitter, jubileerde eveneens een kwart ontvingen alle leden een mini-melkbus met een mooie eeuw en daarom mocht zij vele felicitaties en kleine plant erin. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Raymond, z.v. J. van Es en M. Haneveld, Jan Hendrik, z.v. M. van 't Zelfde en L. M. Y. Klaassen, Marcel, z.v. H. W. J. van Beelen en W. van Beekum, Marijke D., n J. H. van Duiive voorde, Antonius F. J., z.v. W. G. Sanders en M. J. Sies. Jolanda, d. v. J. A. W. F. Wijnands en E. van der Wolf. Fred, z.v. W. A. Verkuil en J. S. Hovius, Wilhelmina, d.v. P. J. Houwaart en M. C. Groen, Mariska Valesca, dr. v. M. Varkevisser en M. W. H. A. Oostdijk, 1892. A. F. E. Meyer geb. 1912 geh. Pauline W„ d.v. A. J. Schilpzand en W. gew. met T. J. Zwetsloot. J. Moeijes. Vercouteren. Ramona J. M., d.v. J. C. man geb. 1957, H. Distelvelt man geb. M, Waasdorp en M. J. E. ten Napel, 1888. F. Clemens geb. 1899 man, A. Johnny J. G. M. z. v. J. C. A. M. Meijer Kamphuis man geb. 1929. en M. J. P. van der Eist, Mireille, d.v. Gehuwd: J. Springer en P. A. Epskamp. M. Onvlee en H. W. M. Braggaar. der Knoop en W. Stephan, Ronald M. Tz.v. J. P. D. van der Smissen en J. Breedeveld. Overleden: C. Bras geb. 1906 geh. gew. met T. Boeljon, mevr. S. C. Bink geb. sta LEIDEN De bewoners van ;nhet Waardeiland hebben bij de [cmeenteraad aangedrongen op iet op korte termijn creëren van een veilige verkeersafwik keling op het kruispunt Ket- tingstraat/Hoge Rijndijk. Bij /.monde van wethouder Waal van Stadsontwikkeling is enige t tijd geleden gesteld dat het ne men van verkeersmaatregelen °P dit kruispunt hoge prioriteit heeft. Begin mei zouden mede delingen hieromtrent te ver wachten zijn. Aanvankelijk zou het kruispunt tegelijk met de aanleg van een if vrije busbaan op de Hoge Rijn dijk worden aangepakt. Gezien de hoogstgevaarlijke situatie op enige toegangsweg naar het Waardeiland leek de beveiliging Later is de bewoners gebleken van het kruispunt losgekoppeld dat niet geheel van een loskop- te zijn van dit busbanenproject. peling kon worden gesproken nadat hen van gemeentewege was meegedeeld dat de aanpak nog in studie was „in verband met subsidiëring van het busba nenproject." In een brief aan de gemeenteraad geven de Waard eiland-bewoners lucht aan hun verontwaardiging daarover: „(Hier uit blijkt) dat de ver keersveiligheid ter plekke in ho ge mate ondergeschikt wordt geacht aan de butgettaire pro blematiek van een nog in de overlegsfeer verkerend beleids voornemen", aldus de bewoners. Zij vragen de raad een besluit te nemen in die zin, „dat een veilige verkeersafwikkeling rond het kruispunt Hoge Rijn dijk/Kettingstraat ten spoedig ste gewaarborgd is". viering de gehele winst aan de gemeente zou worden uitge keerd." De LDM wil ter gelegen heid van haar eeuwfeest een tentoonstelling en een groot aantal excursies met de waterto ren als middelpunt houden. Uit de reserves van LDM zal 4,6 miljoen gulden worden uitge keerd aan de gemeente voor de bouw van een zwembad in Lei- den-zuid-west. ADVERTENTIE wegens enorm succes één extra voorstelling zondag 18 september 22.00 uur Eenheidsprijs 15,- ATTENTIEI! Kaartverkoop alleen op vrijdag 16 september van 10.00 tot 17.00 uur aan de kassa en telefonisch 071-131704. Zondag 18 september vanaf 20.00 uur. Billy and the Bulldozers De Leidse rockband Billy and the Bulldozers vereert op vrijdag 16 september het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat met een bezoek en zal naar wordt verwacht voor een uiterst swingende rockavond gaan zorgdragen. De formar tie speelt werken van de Rolling Stones, Chuck Berry en Elvis Presley, maar daarnaast ook veel eigen werk, zoals Teddycoat, That is the Blues en Loe Tequila. Billy en zijn Bulldozers zijn al weer drie jaar bij elkaar en opereren in de navolgende samenstelling: Rob Pronk, gitaar; Ferry Ri- gault, zang; Max Nagel, bas en zang; Eelco Flapper, drums en tenslotte Paul van de Bergh, gitaar en zang. De avond begint om 20.00 uur. Toegang: f2,50 voor leden en CJP en K&O en f3,50 voor degenen die dergelijk lidmaatschapsmateriaal niet kunnen overleggen. Kaarten in de voorverkoop bij Plato, Breestraat 15 en verder aan de zaal. Buurtkrant De Professoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk hebben sinds kort een eigen buurtkrant. Enige dagen geleden beeft bet eerste nummer van de eerste jaargang bet licht aan schouwt. In de eerste krant wordt gewag gemaakt van bet in het leven roepen van een „Stichting Buurthuis" voor de wijk. De stichting stelt zich ten doel het sociaal contact binnen de overigens omvangrijke wijk uit te bouwen en bet doen verkrijgen en oprichten van een wijkgebouw. De activiteiten binnen de wijk gaan 18 september van start met een wandel- en puzzel tocht door de wijk. Hiermee wil het bestuur van de stichting de bewoners wat bekender maken met bun eigen naaste omgeving. Gestart wordt bij de Vredeskerk om half twee. Zondag 25 september staat er een fietstocht op bet programma. De tocht voert onder meer naar Leiderdorp en de Merenwijk. Eensgezindheid" De eerste nieuwbouwwoningen van woningbouwvereniging „Eensgezindheid" in de Kooi zullen aan het einde van dit jaar worden opgeleverd. De afdeling Stedebouw van de gemeente heeft voor de straten rondom dit nieuwbouwcom- plex een herinrichtingsplan gemaakt De bewoners van de Lombokstraat, de Javastraat en Driftstraat kunnen vanavond hun zegje over dit plan doen in het gebouw van speeltuinver eniging „Oosterkwartier" aan de Am bonstraat De bijeen komst begint om acht uur. 500 jaar Lodewijkskerk De vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, drs. R. Th. Bar o.s.b. zal in het kader van bet 500-jarig bestaan van de Lodewijkskerk morgen een conferentie geven. De beer Bar zal spreken over de situatie en de toekomst van de katholieke kerk in Nederland. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In bet kader van bet 500-jarig bestaan van de Lodewijkskerk wordt er verder nog op vrijdag 16 september een avondmis opgedragen en in de predikatie biervan zal een herdenking worden gehouden van bet wel en wee van Kerk en parochie in de loop der tijden. Op zondag 18 september wordt een Pontificale Hoogmis om 10.00 uur opgedragen en de nuntius van de Lodewijkskerk, Mgr. John Gordon is biervoor uitge nodigd. Aan de concelebratie wordt verder deelgenomen door de twee oud-pastoors rector D. Plaat en pastoor A. Vreeburg. De laatste houdt de predikatie. Het parochieel zangkoor zingt met bet koor Vox Leata uit Roelofarends- veen de Krönungsmesse van W. A. Mozart. De H Mis van 11.30 is voor één keer verplaatst naar 11.45 uur. 's Avonds om zeven uur plechtig danklof met Te Deum. Gespreksgroep Ook dit seizoen is er in ,,'t Breehuys" weer ruim gelegenheid om deel te nemen aan gespreksgroepen. Onder leiding van Frances Nuijen en Reinout v.d. Poel kunnen jongens en meisjes tussen zeventien en twintig jaar praten over de ervaringen van alledag. De globale inhoud van de gespreks- avonden worden door de groep aangegeven. De kosten van de gespreksgroepen bedragen vijf gulden per maand. Spellendag Bonaventura Het 50-jarig bestaan van de scholengemeenschap Bonaventu- ra-Kijckenborg werd gisteren gevierd met een spellendag. Er werd geschaakt in een <vhaaircimiiitaan er werd gedamd, getafeltennist en verder vond er een nogal „Superstar"-acb- tige bedoening plaats waarin bet sportieve geweld middels booms tamm engooien en bindernissen nemen ook niet werd geschuwd. De sport- annex spellendag vond zijn einde omstreeks half drie in de middag. Vandaag trekken de Bonaventurianen op naar de Ton Menken IJsbal alwaar een sportdag op het ijs zal worden afgewerkt. Buurtfeest Buurtvereniging „d'Oude Morsch" geeft zaterdag 17 septem ber een buurtfeest in de museumtuin aan de Eerste Binnen vestgracht 33. Er zal worden gebarbecued vanaf zeven uur. Het geheel wordt opgeluisterd door de boerenkapel van muziekvereniging „De Burcht". Voorts is er een .jnister Morsch"-verkiezing, een touwtrekwedstrijd en een vertoning van de film ,,'t Is onze buurt, of niet dan?". Ten slotte is er een taartwedstrijd. Alle keukenprinsen en -prinsessen uit de wijk worden uitgenodigd een taart te bakken. Voor negen uur moeten de bakwerken bij het podium zijn ingeleverd. Gouden speeltuinvereniging Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" bestaat 24 septem ber vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan maakten de kinde ren van de speeltuinvereniging een reisje naar Slagharen. Honderdtwintig kinderen waren zaterdag om tien voor half negen 's morgens present om de jubileumtrip te maken. Onderweg werden de kinderen getrakteerd op fruit, snoep en limonade. Bij aankomst in Leiden werden zij opgewacht door het Christelijk Muziekkorps „Concordia" met majoret- ten in de Kooi laan. In optocht liepen de kinderen vervolgens naar de speeltuin, waar bet muziekkorps een sbow ten beste gaf.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3