Kernenergie nog struikelblok bij kabinetsformatie VNO: Sociale premies moeten fors omhoog VERPLEGER MISHANDELD Gevangenen antwoorden ontvoerders Schleyer Verontrustend veel jonge WAO-ers LANCERING EUROPESE SATELLIET MISLUKT n Dirigent Stokowski overleden WESTDUITSE POLITIE VERSCHERPT BEWAKING Collectieve gratie nodig ^cldóc (Boma/nt (t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. mties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 14 september 1977,67e jaargang no. 20837 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Barabbas „Barabbas", speelfilm met Ant hony Quinn op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.04 uur „Heeft de regen een vader." Ned. I om 20.00 uur „Scènes uit een huwelijk", om 22.35 uur Stu dio Sport met E.C. voetbal en om 23.30 uur staatsbezoek van Surinaamse president. Rustig herfstweer Droog en vrij zonnig met in de vroege ochtend enkele mistban ken. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Maxima omstreeks 17 graden. Morgen zon: 7.1419.56. Maan: 9.36—20.38. Scheveningen hoog water 5.06., 17.26. Laagwater Tot diep in de nacht hebben de informateurs en de fractievoorzitters t te komen over een aantal resterende programonderwerpen. i CDA. PvdA en D'66 gepoogd tot overeenstemming (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 zijn het nog niet eens kunnen worden over het vraag stuk van de kernenergie. Over alle andere punten voor het regeerprogram ma, waaronder defensie, onderwijs en volkshuisvesting, is in de besprekingen met de informateurs Den Uyl en Verin- g» zo goed als volledige overeenstem ming bereikt. De onderhandelingen werden vannacht om half drie afge rond. De fracties van PvdA, CDA en D'66 zijn vanochtend om elf uur bijeengekomen om zich over de schriftelijke voorstellen Vein de informateurs te beraden. Afge sproken is, dat de fractieleiders mor genmiddag om twee uur het resultaat van het fractieberaad aan de informa teurs zullen meedelen. De woordvoerder van de informateurs verklaarde de afgelopen nacht, dat de voorstellen van de heren Den Uyl en Veringa op één na het groene licht hebben gekregen van de drie fractie voorzitters. Uit welingelichte kringen bleek, dat de ze ene resterende hindernis de kerne nergie betreft. De belangrijke vragen op dit punt zijn of in de komende vier jaar met de bouw van drie nieuwe kerncen trales moet worden begonnen en of het ultra-centrifugeproject voor de verrij king van uranium in Almelo dient te worden uitgebreid. Binnen het CDA was er de bereidheid om de ene zaak tegen de andere te ruilen. Dit betekende concreet, dat de christendemocraten bereid waren zich neer te leggen bij uitstel van de bouw van nieuwe kerncentrales als de PvdA akkoord zou gaan met de uitbreiding van het UC-project. De PvdA voelde daar niets voor. In het verkiezingspro gram van de socialisten wordt uitbrei ding van het kernenergiepotentieel in ons land zonder meer afgewezen. D'66 wijst ook uitbreiding van de kerncen trales af, maar staat genuanceerder te genover het UC-project. Als uitbreiding van dit project ons land meer invloed zou geven in de strijd tegen de versprei ding van kernmateriaal, dan staan de Democraten '66 daarachter. In het CDA heeft zich een vleugel gefor meerd rond KVP-minister Lubbers, die van oordeel is dat in de komende perio de met de bouw van de drie reeds geplande kerncentrales moet worden aangevangen. Het eerste kabinet-Den Uyl schoof een beslissing daarover vooruit en Lubbers vindt dat er nu spijkers met koppen moeten worden geslagen. Hij is ook voorstander van uitbreiding van „Almelo". DEN HAAG Volgens bereke ningen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zullen de premies voor de socia le verzekeringen volgend jaar fors omhoog moeten. Er zou 2 miljard gulden meer aan pre mies opgebracht moeten wor den, waarvan 1,3 miljard voor rekening van de werkgevers komt en 0,7 miljard van de werknemers. Deze bedragen corresponderen met een pre miestijging van resp. 1,5 en 0,9 procent. Het VNO stelt, dat het bedrijf sleven onder de huidige econo mische omstandigheden een dergelijke nieuwe lastenverzwa ring niet kan dragen en dat de overheid zal moeten bijsprin gen. Dat zal ook nodig zijn voor werknemers, anders rust er nu al een doem op de loononder handelingen van komend na jaar. Die onderhandelingen beginnen toch al niet onder een goed ge sternte omdat de werkgevers nog steeds van het huidige sys teem van automatische prijs compensatie af willen, terwijl de vakbeweging hiervan niets wil weten. De werkgevers vinden dat niet elke prijsstijging ver goed hoeft te worden met name ryet die stijgingen waaraan zij geen schuld hebben, zoals hoge re invoerprijzen, kosten van mi lieumaatregelen, hogere aardga- sprijzen en belastingverhogin gen. Zij hebben berekend, dat door deze beperktere prijscom pensatie de koopkracht uiteind elijk niet wordt aangetast, want een berperkte prijscompensatie betekent daarna minder prijs stijgingen. Voor de regering be tekenen lagere prijsstijgingen minder stijging van de over heidsuitgaven en dat kan weer betekenen lastenverlichtingen voor bedrijfsleven en burgers. LONDEN (AP) De ver maarde dirigent Leopold Stokowski is gisteren in zijn woning in het Engelse Hampshire aan de gevol gen van een hartaanval overleden. Stokowski is 95 jaar geworden. Nog verleden jaar had hij een contract getekend dat hem werk zou verschaffen tot hij 100 jaar was gewor den. De dirigent die enige malen gehuwd was ge weest, stierf als vrijgezel, vreedzaam tijdens de slaap. Zie verder pag. 8. Aanslag op zuster van sjah Iran Prinses Ashraf Pavlevi (56) zuster van de sjah van Iran is gisteren bij na het slachtoffer ge worden van een aan slag bij Juan des Pins aan de Cote d'Azur. Terwijl zij, een vrien din. mevrouw Fou- rough-Khaienouri en twee Iraanse zakenlie den op weg waren naar hun villa, werden er vanuit een andere auto schoten gelost. Prinses Ashraf bleef ongedeerd, haar vrien din was op slag dood, een van de zakenlie den, Amir Etamadian, die, gezeten achter het stuur, de auto met de aanvallers had geramd, werd licht gewond. De vierde inzittende bleef ongedeerd. Veel totaal -invaliden'''' UTRECHT (ANP) Van elke drie mensen die een WAO-uitkering krijgen, is er een jonger dan vijfenveertig jaar. En van elke tien WAO-gerechtigden zijn er negen ingedeeld in de hoogste invalidi- teitsklasse. Dat betekent: Voor tachtig procent of meer arbeidson geschikt. Deze cijfers kwamen tevoorschijn uit een onderzoek van de Detam, bedrijfsvereniging voor de detailhandel, ambachten en huisvrou wen. Op de jaarvergadering in Utrecht noemde Detam-voorzitter J. Zwarts de stijging van het aantal WAO-ers in ons land beangsti gend. Toen op 1 oktober van het vorig jaar de algemene arbeidson geschiktheidswet (AAW) van start ging, waren er ongeveer 370.000 mensen die een WAO-uitkering kregen. Dat houdt in dat een op de negen ziekenfonds-verzekerden in de WAO liep. Doordat dit aantal nog steeds stijgt, moet er rekening mee worden gehouden dat de WAO-premie de komende jaren fors omhoog gaat, aldus de Detam-voorzitter. Voor wat betreft de werkloosheid in het midden- en kleinbedrijf liet hij een wat optimistischer geluid horen. Tot augustus van dit jaar zijn er twaalf procent minder aanvragen voor een WW-uitkering binnengekomen dan in dezelfde periode van '76. In totaal is dit jaar door de Detam vijftig miljoen aan WW-geld uitgekeerd. 10RDWIJK De Noord- jkse recherche heeft een 22- ige loodgieter uit Leiden ngehouden, die er van ver- cht werd een even oude ver- egkundige ernstig te hebben thaudeld. Deze zat 's avonds aan de bar van een etablis- nent in de badplaats, toen hij ratie "er verspilling gesproken: eerst foordelen en dan wegens ruim- flrebrek het vonnis maar vernieti- plotseling door de loodgieter bij de haren werd gegrepen en op de grond getrokken. Vervol- géns trapte hij de verpleger met de hak van zijn laars in het gezicht. Het slachtoffer liep daarbij ern stige verwondingen op aan mond en gelaat, alsmede een scheur in de schedel. De hevig bloedende jongeman moest op doktersadvies m het Acade misch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Volgens ge tuigen bestond er voor de mis handeling geen enkele aanlei ding en was er sprake van pure café-terreur. Bij het recherche-onderzoek kwam aan het licht dat de lood gieter aan het bar-personeel een valse naam had opgegeven. De rechercheur hoorden verschei dene Leidenaars van die naam, doch deze bleken bij de zaak' niet betrokken te zijn. Na uitge breid speurwerk slaagde men er in de juiste identiteit van de dader vas te stellen, waarna de ze kon worden aangehouden en ingesloten. Bij zijn verhoor leg de de loodgieter een volledige bekentenis af. Volgens hem zou de verpleger de mishandeling hebben uitgelokt door hem een duw te geven. De toestand van de verpleegkundige is redelijk. Hij zal echter nog geruime tijd rust moeten houden. HAMBURG (DPA) De regering in Bonn heeft Baader Meinhofgroep, naar welk land zij even- radioapparatuur zijn voorzien van meters hoge ke de bestrijding van het terrorisme, de Zwitserse advokaat Denis Payot, die in de tueel gebracht willen worden. In Bonn zijn giste- barricaden. Bondskanselier Schmidt zal morgen in de Bonds- ontvoeringszaak Schleyer bemiddelt, boodschap- ren de maatregelen ter bescherming van toppoliti- De Franse president Valery Giscard d'Estaing dag een officiële verklaring afleggen over de pen doen toekomen van de elf gedetineerden, wier ci en van officiële gebouwen drastisch verscherpt, heeft gisteren telefonisch contact gehad met ontvoering van Schleyer. Schleyers chauffeur, de vrijlating geëist wordt door de ontvoerders van De dienst- en privéwoningen van politici, die bondskanselier Schmidt over de ontvoeringszaak 41-jarige Heinz Marcisz, die bij de ontvoering, Schleyer. geacht worden bijzonder gevaar te lopen, zijn Schleyer. Naar aanleiding daarvan werd in Parijs evenals drie politiemannen, om het leven is geko- Aangenomen wordt dat het handelt om de wensen voorzien van prikkeldraadafrastering. De posthui- een communiqué uitgegeven waarin Giscard Sch- men, is gisteren in Bonn begraven. De drie politie- van de betrokken gedetineerden, leden van de zen van politieagenten met machinepistolen en midt verzekert van de wil tot samenwerking inza- mannen waren al eerder ter aarde besteld. Tipje van sluier Nieuwsgierig licht deze schoonmaak ster een tipje van de sluier op. Dat was in de stand van. Fiat op de autos how in Frankfort, die morgen geo pend wordt. Tandenborstel op televisie zoethoudertje (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het tandenbor- steltje dat bij een Ster-snoepre- clame wordt getoond waar schuwt niet, maar stimuleert juist de verkoop van snoep. Tot deze conclusie zijn onder zoekers gekomen nadat zij een groep kinderen hadden onder vraagd. Volgens de meeste kin deren betekent het tandenbor- steltje dat zij rustig kunnen snoepen, als zij vervolgens maar goed hun tanden poetsen. De onderzoekers noemen de tan denborstel een zoethou4ertje. CAPE CANAVERAL (AFP-UPI) De lancering 240.000 en 1,5 miljoen gulden gepresenteerd voor van de eerste communicatiesatelliet van het Eu- de schade die in mei werd aangericht aan de ropese Ruimte Bureau, de OTS is mislukt: drie Deltaraket, die de lancering een vertraging van minuten na de start moest de Amerikaanse Thor- drie maanden deed oplopen. Deltaraket van ruim 34 meter hoogte door middel De uiteindelijke positie van de satelliet zou boven van een telebevel vernietigd worden, nadat zich het Westen van Afrika hebben gelegen. Hij zou in de raket een ontploffing had voorgedaan. West-Europa, het Midden-Oosten, Noord-Afrika, Het OTS-project kost het Europese Ruimte Bureau de Azoren de Canarische Eilanden, Madeira en ongeveer 280 miljoen gulden inclusief de lanceer- IJsland hebben bestreken en in staat zijn geweest kosten en de kosten van de draagraket. Bovendien twee t.v.-kanalen en 5000 telefoongesprekken tege- krijgt het bureau nog een rekening van tussen de lijkertijd te bedienen. PROF. HULSMAN: (Van een onzer ver slaggevers) ROTTERDAM Steeds meer veroor deelden tot korte vrijheidsstraffen - nu al zo'n 11.500 man - moeten lange tijd wachten voordat zij kunnen gaan „zit ten". De wachtlijst groeit nog steeds en dus moet de minister w^r iü?DièuwêeoU L' Hulsman. In vrijheidsstraf terug ..K151". het maand- te dringen. „Want on- lectieve gratie afko blad van de reciasse. danks de belofte van Ken' ringsinstellingen, staatssecretaris Zee- schrijft hij dat er in- valking dat de ach- Dat is de mening van grijpende maatrege-, terstand binnen een de Rotterdamse len nodig zijn om het jaar zou zijn wegge- hoogleraar in de cri- weer gestegen ge- werkt, is het tegen- minologie, prof. mr. bruik van de korte deel het geval". Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: woonplaats Deze non in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1