Dood zwarte leider in politiecel schokt vele Zuidafrikanen Aruba blijft in geen bij Antillen geval Mary Bell opnieuw gearresteerd Geruchten van corruptie na aardbevingsramp N.-Italië buitenland Toch minderheid in Noorwegen voor regeringspartij Geslaagde proef ruimteveer BHOETTO VRIJ OP BORGTOCHT LEIDSE C0URAN1 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 PAGINA 11 JOHANNESBURG (UPI) Ge schokte Zuidafrikanen van alle huidskleuren wachten het re sultaat af van een lijkschou wing rond de dood van de in ternationaal bekende Steve Bi- ko (30), stichter van de Zuida- frikaanse beweging voor be wustwording der zwarten, die na een hongerstaking van acht dagen in politiehechtenis is overleden. De minister van politie en justi tie. James Kruger, vroeg het publiek gisteren voor de televi sie om het resultaat van het onderzoek te accepteren. Hij zei dat er bepaalde mensen in Zuid-Afrika waren die met geen enkel onderzoek genoegen zouden nemen als dat niet zou aantonen dat de politie schuldig was. „In alle gevallen van een -onnatuurlijke dood is er een onderzoek en een onderzoek is een gerechtelijk onderzoek", zei hij. Kruger deelde gisteren mee dat de 30-jarige Biko maandag avond in gevangenschap was overleden na sinds 5 september niet meer te hebben willen eten of drinken. Biko's dood is het 20ste overlij den van een gedetineerde sinds maart 1976. De minister zei in een verkla ring dat Biko op 18 augustus door politie was aangehouden omdat hij een bevel had gene geerd dat zijn bewegingsvrij heid beperkte tot King Williams Town, 720 kilometer ten zuiden van Johannesburg. „Hij werd gearresteerd in ver band met activiteiten samen hangend met het oproer van Port Elizabeth. Hij had vlug schriften opgesteld en uitge deeld die aanspoorden tot brandstichting en geweldple ging", aldus Kruger. „De heer Biko weigerde sinds 5 september zijn maaltijden en dreigde met een hongerstaking. Hij bleef echter zijn eten en water krijgen, waarvan hij geen gebruik wilde maken", aldus Kruger. Volgens de verklaring van de minister leek Biko twee dagen later „niet wel te zijn". Maar een onderzoek door een arts „lever de niets negatiefs op". Biko werd de volgende dag twee keer onderzocht en op de vierde dag van de hongerstaking over gebracht naar een gevangenis hospitaal, waar hij twee dagen onder observatie werd gehou den. Op 11 september had Biko nog steeds niet gegeten en hij werd overgebracht naar een zieken huis in Pretoria. „Op 12 september werd de heer Biko nogmaals onderzocht en medisch behandeld door de dis trictschirurg van Pretoria. Hij overleed diezelfde avond", aldus Kruger. Sectie op het stoffelijk over schot die dinsdagochtend vroeg zou plaats hebben, werd uitge steld om Biko's verwanten in staat te stellen een eigen patho loog eraan te kunnen laten deel nemen. De bekendmaking van Biko's dood op de Zuidafrikaanse ra dio op dinsdag, leidde tot een geïmproviseerde gebedsdienst op het middaguur waaraan on- geveer 400 mensen van alle huidskleuren deelnamen. OSLO (AP/Rtr). Bij de No ren, die maandag nog naar bed gingen met de zekerheid dat de minderheidsregering van de Ar- beidspartij voldoende stemmen bij de verkiezingen had verkre gen voor een nieuwe regeerpe riode, is het nieuws van de definitieve verkiezingsuitslag gistermiddag als een bom inge slagen. De schriftelijk uitge brachte stemmen gaven aan de oppositie van conservatieven, christen-democraten en cen trumpartijen evenveel stem men. Premier Nordli heeft Ngoeza Doodstraf oud-minister in Zaïre KINSJASA De van hoogver raad beschuldigde oud-minister van Buitenlandse Zaken van Zaïre, Ngoeza Karl i Bond, is jisteren door het hof voor l staatsveiligheid in Kinsjasa ter dood veroordeeld. Hij was op 13 augustus uit zijn functie gezet en beticht van hoogverraad in verband met de „Oorlog van Sjaba", een inval, vanuit Angola, van vroegere Ka- tangese gendarmes, die door president Moboetoe met Franse en Marokkaanse hulp werd af- De 39-jarige Ngoeza, die afkom stig is uit de provincie Sjaba, werd beschouwd als de opvol ger van president Moboetoe Se- se Seko toen zijn bewind leek te wankelen door de invasie in de zuidelijke provincie. Het op perste 'gerechtshof verklaarde dat de tenlastelegging volledig is bewezen. Vijf getuigen verklaarden voor de rechtbank dat Ngoeza van tevoren op de hoogte was van de inval in de provincie Sjaba door vroegere Katangese gen darmes. die zich in het buurland Angola hadden gevestigd. Ngoe za ontkende deze bewering. Geen bewijzen martelingen in Israël WASHINGTON Het Ameri- kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft te kennen gegeven dat er geen afdoende bewijzen van onafhankelijke instanties zijn voor de stelling dat er in Frans Jordanië dbor de Israëliërs regelmatig en met officiële goedkeuring gemarteld wordt. Ken Brown, de woordvoerder van het ministerie, sloot echter de mogelijkheid van geïsoleerde gevallen van foltering niet uit. Hij liet weten dat de V.S. deze kwestie ,op het hoogste niveau'; in Israël aan de orde hebben gesteld en dat het overleg over dit onderwerp tussen beide lan den nog steeds gaande is. BETICO CROES IN SLOTVERKLARING (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De nieuwe Ne derlandse minister voor Antil liaanse zaken, die binnenkort naar Willemstad gaat om met de Nederlands-Antilliaanse re gering en de eilandsraad van Aruba te spreken over de pro blematiek van Aruba, moet er maar op rekenen dat met Aru ba niet meer te praten is over een rol van dit eiland in het staatsverband van de Antillen. Aruba staat erop los van de overige eilanden van de Neder landse Antillen verder te gaan. Dit zei de leider van de Aru baanse delegatie die in de afge lopen tien dagen in Den Haag besprekingen voerde, Betico Croes, dinsdagavond in een slot verklaring. De delegatie keert morgen naar Aruba terug. Croes zei nog eens niet tevreden te zijn over de bereikte resulta ten, „maar toch gaan we met een zekere mate van optimisme terug". In het verleden heb ik nooit een tegemoetkomende houding van Nederlandse kant kunnen ontwaren, maar nu is er veel meer begrip gekomen. De besprekingen met de Konin krijksregering zijn een echte dialoog geworden en met de parlementariërs hebben we goe de gesprekken gevoerd, aldus Betico Croes die zei vooral hoop te putten uit de toezegging dat het gesprek spoedig zal worden voortgezet. Het ligt in de bedoeling dat de minister voor Nederlands-Antil- liaanse zaken in het nieuwe ka binet zo spoedig mogelijk, wel licht al in november, naar de Antillen gaat om daar het „drie- hoeksgesprek" te openen. In dat gesprek zal het streven van Aru ba naar onafhankelijkheid een centrale rol spelen. Croes sprak de hoop uit dat hij de bevolking van de Antillen gerust zal kun nen stellen. Hij rekent er min of meer op dat een Koninkrijks commissie gevormd zal worden die zich speciaal met de proble matiek van de Arubaanse onaf hankelijkheid zal bezighouden. „Wij hopen van harte dat die onafhankelijkheid (rond 1981), na een vruchtbare dialoog met Nederland kan komen. Zo niet dan zullen we ons tot de Ver enigde Naties of een ander land moeten wenden, dat land zal ons dan moeten steunen in ge val van een eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring." De Arubaanse delegatie stelt zich voor dat na de onafhanke lijkheid van het eiland een of andere band met Nederland be waard kan blijven. Dat zou bij voorbeeld kunnen in de vorm van een Gemenebest waarbij van Nederlandse zijde garanties zouden komen voor de continuï teit van het bestuur (De Konin gin blijft dan ook voor Aruba de vorstin), de cassatierecht spraak, defensie en buitenland se betrekkingen. Croes gaf toe dat er nog veel studies moeten komen, bijvoorbeeld wat betreft het muntwezen en de economi sche betrekkingen. Aruba is ook bereid om op vol kenrechtelijke basis met de an dere landen van de Nederlandse Antillen en in het Caribische gebied samen te werken. Eeh van de zaken die in de komende tijd op Aruba onder handen moeten komen is de opstelling van een concept-grondwet. In vele delen van Kansas City werden geparkeerde auto's door de zware watervloed meegesleurd. Overstromingen in Kansas City: 18 doden KANSAS CITY Zware overstromingen als grote delen van de stad onder water te staan. De gevolg van aanhoudende stortregens hebben tot schade wordt op miljoenen dollars geschat. Vol- dusver in Kansas City aan zeker 18 mensen bet gens de autoriteiten zal het aantal doden zeker leven gekost. stijgen, aangezien er nog tientallen mensen vermist Door de regens die 36 uur aanhielden, kwamen worden. evenwel aangekondigd dat hij ondanks een minderheid toch zal blijven regeren. Daarbij is Nordli ervan uitge gaan dat de twee zetels van de liberale partij niet noodzakelij kerwijs het blok van de opposi tie zullen steunen. De liberale „Venstre-partij" heeft krachtige bezwaren tegen het sterke con servatieve element in de burger lijke coalitie, terwijl zij erop wijst dat de Arbeidspartij met een winst van 14 zetels als de grote overwinnaar van deze ver kiezingen moet worden be schouwd. Zowel de socialisten als het bur gerlijke blok beschikken nu over 76 van 155 zetels in de Storting, het parlement. De libe ralen bezetten twee zetels, de linkse socialistische partij, die de regering Nordli steeds ge steund heeft, één zetel. Premier Nordli wil nu afwachten of er een meerderheid in het parle ment te vinden is die haar naar huis wil sturen. Het wachten is dan op de maand oktober, wan neer het parlement in nieuwe samenstelling voor het eerst bij eenkomt. Vakbond: geen besmet" brood naar Engeland UTRECHT (ANP) - De voe dingsbonden FNV hebben de werknemers opgeroepen geen brood te bakken of te vervoe ren dat Engeland als bestem ming heeft. Volgens de voedingsbonden zijn er aanwijzingen dat Nederland se bakkerijen voor de Engelse markt willen gaan werken en daarmee zou de staking van de 57.000 werknemers in de Britse bakkerijen op losse schroeven komen te staan. De Britten staken omdat ze op officiële feestdagen het loon doorbetaald willen krijgen. Vol gens kaderleden van de bonden zouden maandagavond al door een industriële bakker in Bever wijk 10.000 broden naar Enge land zijn verscheept. Het brood zou bestemd zijn voor het En gelse leger. Het Amerikaanse ruimteveer Enterprise heeft gisteren een geslaagde proefvlucht van vijf minuten gemaakt. De glij vlucht waarbij een aantal wen dingen werd gemaakt begon nadat het ruimteveer was los gekoppeld van een Boeing 747 straalvliegtuig. Het was de tweede vrije vlucht van de ruimtependel. De eer ste vlucht vond plaats op 12 augustus. Indien alles meezit zal de ruimtependel in de ja ren '80 eenmaal per week een ruimtevlucht moeten maken tussen een ruimtestation en de aarde. LAHORE, (AP) Oud-premier Ali Bhoetto van Pakistan is gisteren op borgtocht vrijgela ten na tien dagen gevangen te hebben gezeten op beschuldi ging van moord en samenzwe ring. Bhoetto heeft onmiddel lijk zijn campagne voor de ver kiezingen van 18 oktober her vat en zei dat zijn zaak zal worden beslist door de kiezers. Ik ben onschuldig, ik ben valse lijk beschuldigd.-., laat de bevol- Hof en verklaarde dat het heel goed mogelijk is dat hij voor de verkiezingen nogmaals gearres teerd wordt. Volgende week zal de 49-jarige Bhoetto nog ten- De oud-premier betwistte tevens minste twee keer voor het ge- de rechtsbevoegdheid van het recht moeten verschijnen. king oordelen, zij is het Opper ste Gerechtshof, zo verklaarde Bhoetto voor het Hooggerechts hof van Lahore. TWEE DAGEN NA ONTSNAPPING (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zondag ont snapte kindermoordenares Ma ry Bell (22) is gisteravond door de politie van Derby gevangen genomen in gezelschap van twee mannen, die eveneens gearres teerd werden. Mary Bell zat in zuid-Derby in een geparkeerde wagen, op ongeveer 30 kilome ter van de open gevangenis „Moor Court" te Oakmoor, in Staffordshire, waaruit ze zon dagavond weggelopen was met een Londense prostituée Annet te Priest (21). Haar vriendin is nog steeds voortvluchtig. Het haar van Mary Bell was blond geverfd en ze droeg ande re kleren. Ze bood geen weer stand en was kennelijk teleurge steld over haar arrestatie die gebeurde nadat de politie van iemand een tip gekregen had. Mary Bell is voorlopig onderge bracht in een observatiehuis. Ze zal daar blijven tot het ministe rie van binnenlandse zaken en justitie in Londen een nieuwe beslissing genomen heeft inzake haar toekomst. De ontsnapping van Mary Bell heeft veel ophef gemaakt. Toen ze namelijk elf jaar was, had ze volgens psychiaters „voor haar plezier" twee jongetjes van resp. drie en vier jaar vermoord. Daarna werd ze in Newcastle Mary Bell veroordeeld tot een gevangenis straf van onbepaalde duur. Twee psychologen getuigen, dat Mary Bell een ongeneeslijke psychopaat was. Afgelopen juni werd ze evenwel ondergebracht in de open ge vangenis voor vrouwen te Oak moor, waar geregeld veroordeel den op de loop gaan. De over heid was van plan Mary Bell tegen Kerstmis vrij te laten wat scherpe protesten uitlokte. Ten gevolge van haar ontsnapping is die kans evenwel voor haar ver keken. (Van onze correspondent) SAN DANIELLE DEL FRIULI Nie mand mag hier in Friuli, de Italiaanse streek, waar zich vorig jaar tweemaal een zware aardbeving voorgedaan heeft, fou ten maken. Zeker geen burgemeester. Wat er elders in Italië gebeurt of kan gebeuren doet niets ter zake. Wie hier in Friuli fouten maakt, zal er voor boeten Er wordt een burgemeester gearresteerd op verdenking van het aannemen van smeer geld van een fabrikant van geprefabri ceerde huizen. Er volgen meer arrestaties. In Rome treedt een onderstaatssecretaris af, omdat zijn naaste medewerker even eens steekpenningen zou hebben aangeno men en zelf krijgt hij de schuld van een dure miskoop van duizend Canadese ge prefabriceerde woningen van inferieure kwaliteit. De Noorditaliaanse provincie Friuli beleeft opnieuw een aardbeving. Nu een van mo rele en politieke aard. Het lijkt er ineens op, dat iedereen corrupt is. Ook dat werkt weerstanden: alle 220 burgemeesters in het gebied dreigen op een gegeven moment met aftreden als protest tegen de stroom van negatieve geruchten die hen bijna overspoelde. De bewoners van Friuli zijn zeer rechtlij nig. Het is een in zichzelf gekeerde ge meenschap, vlak bij de Oostenrijkse grens, met de aard van bergbewoners en de defensieve instelling van mensen, die in de loop van de eeuwen allerlei culturen gewa penderhand over zich heen hebben zien rollen. Dit is uitgekristalliseerd in deze eenvoudige formule: wie fouten maakt moet boeten In San Daniele del Friuli zijn nog overal de sporen van de twee aardbevingen zicht baar. „Wij hadden in totaal zeven doden", zegt Enzo Filipuzzo, parttime-burgemeester van het stadje. „Dat is weinig vergeleken met veel andere stadjes en dorpen om ons heen. Maar de materiële schade was wel enorm. Ruim 1500 van de in totaal 7000 inwoners raakten dakloos". Inmiddels zijn in de streek vele tienduizen den voorlopig gehuisvest in redelijk com fortabele noodwoningen en geprfabriceer- de huizen. En dat blijft, alle schandalen en ontluikende schandalen ten spijt, een bijna on-Italiaanse prestatie. De eer van deze prestatie komt toe aan Giuseppe Zamberletti (44). Hij is degene, die onmiddellijk ontslag heeft genomen als onderstaatssecretaris binnenlandse zaken, toen zijn naaste medewerker van het aan nemen van steekpenningen beschuldigd werd. „Ik voel me net als Willy Brandt die aftrad toen zijn naaste medewerker spion bleek te zijn zegt hij er zelf van. „Ook al ben ik onschuldig; ik voel toch dat ik de consequenties moet nemen voor wat mijn medewerker gedaan heeft". In Friuli, waar hij ongemeen populair is, zegt men dat hij opzettelijk ten val is gebracht. Naar verluidt stond hij op de nominatie om benoemd te worden tol coor dinator bij de reorganisatie van de diverse militaire en civiele geheime diensten. In die kringen is men wellicht bevreesd geweest voor Zamberletti, die nu eenmaal in staat moet worden geacht ook in die chaos orde te scheppen, dit ten koste van menige re putatie. Kort na de eerste aardbeving in mei 1976 kreeg hij de functie van commissaris, met de volmacht om naar eigen goeddunken te handelen, contracten te tekenen, beslissin gen te nemen en te putten uit de ongeveer tien miljard gulden, die de regering voor het aardbevingsgebied ter beschikking had gesteld. Zamberletti leidde het reddings- en oprui- mingswerk; hij organiseerde de tenten kampen en liet duizenden caravans naar Friuli rijden en schrok er niet voor terug om een groot aantal van deze mobiele huisjes van particulieren te vorderen. Na de tweede aardbeving in september gelast te hij de opzienbarende evacuatie naar de luxe-badplaatsen aan de Adriatische kust, waar de hotels, zomer- en vakantiehuisjes toch leeg stonaen. Vóór 1 april, het begin van het toeristenseizoen, zouden degeeva- cueerden kunnen terugkeren en een (noo- d)woning ter beschikking krijgen. Zamber letti gaf daarop zijn woord en, sterker nog, hij hield het Zo werden er geprefabriceer de huizen geplaatst, zo mogelijk op het erf of in de tuin van hen, wier huizen verwoest waren, of anders in groepen bij elkaar. Zamberletti kocht zelf 1000 zogeheten con tainerhuizen in Canada. Naar nu beweerd wordt, tegen een veel te hoge prijs. Maar bij de aanschaf telden twee zaken erg zwaar: er moest, met het oog op de nade rende winter, haast worden gemaakt en de Canadezen konden onmiddellijk leveren. Bovendien moesten de woningen te demon teren zijn, zodat zij, na gebruik, opgeslagen konden worden in afwachting van even tueel volgende rampen. Dit alles was haast werk, waarop niet altijd een efficiënte controle uitgeoefend kon worden. Zodoen de staat er in Friuli een klein bestand woningen, dat niet geheel en al aan de primaire eisen voldoet en dat zijn uitgere kend enkele Canadese woningen van Zam berletti. En daarnaar wordt nu een onder zoek ingesteld, hoewel niemand durft te beweren dat Zamberletti persoonlijk rijker is geworden van deze Canadeze transactie. Een tweede onderzoek is gericht tegen enkele personen, die zich, volgens de aan klachten, wel verrijkt zouden hebben door het aannemen van smeergeld. Dat is de burgemeester van Maiano, Bandera, over komen. Hij is 53 jaar en zeer gezien bij zijn dorpsgenoten. Volgens de beschuldi gingen zou hij een halve ton getoucheerd hebben van een kleine fabrikant van ge prefabriceerde huizen. Toen deze fabrikant in staat van bankroet dreigde te komen, onthulde hij rancuneus het schandaal. De burgemeester evenwel beweert dat hij al leen maar twee gouden pennen en twee schilderijen ten geschenke heeft gekregen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11