£eidóe <3oma/nt Spoedberaad over acties Molukse wijk Wiegel frontaal in de aanval Weinig schot in zaak Schley Sigaretten en aardgas volgend jaar duurder Diefstal lit woning Bestelling Margriet met zieken naar Noorwegen j PRINZESS diepvrieskip topkwaliteit jrt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewe* I vertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) onnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 13 september 1977,67e jaargang no. 206*. Vijf erfenissen Zonnige perioden „Vijf erfenissen voor een wedu we" op Ned. I om 19.50 uur. Om 19.04 uur KRO's wereldcircus en om 21.50 uur Naïeve schil ders in bijbelse verhalen. In de vroege ochtend nog hier en daar mistbanken, overigens flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen omstreeks 17 graden. Morgen zon: 7.12 - 19.59. Maan: 8.20 20.10. Scheveningen hoog water 4.33, 16.53. Laag water 0.17,12.39. Kamerleden: begrip voor politie-optreden (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De grootscheepse zoekacties, die afgelopen zaterdag in de Molukse wijken van Assen en Bovensmilde werden gehouden, staan donderdag centraal in het overleg dat minister De Gaay Fortman die dag voert met enkele kamer commissies. Het zijn de commissies voor justitie, binnenlandse zaken en voor betrekkingen met Molukkers. De kamerleden zullen tijdens het ge sprek, dat achter gesloten deuren wordt gehouden, tevens beoordelen of aan de zoekacties een apart kamerdebat moet worden gewijd. De «nin*» daar voor is op dit moment niet groot Inmiddels is wel duidelijk dat de kamerfracties van CDA en PvdA begrip hebben voor het politie-optre den in Drente. De VVD heeft kritiek op het tijdstip waarop de acties zijn uitgevoerd, maar acht deze op zichzelf gerechtvaardigd. WD-kamerlid De Ko ning: „De zoekacties hadden veel eerder moeten plaatsvinden, direct na het beëindigen van de jongste gijzelingen. "Dan zouden veel problemen zijn vermeden. De Molukkers zijn nu meer gegriefd dan wanneer het meteen zou zijn gebeurd". Over de mogelijkheden om het vertrouwen tussen de Nederlandse bevolking en de Zuidmolukse ge meenschap te herstellen tonen alleen de kamerle den Molleman (PvdA) en Van der Lek (PSP) zich gematigd optimistisch. De heer Schakel (CDA): „Er valt weinig te herstellen zo lang wij niet voor hun politieke wensenkar gaan staan. Mevrouw mr. A. Schil thuis, commissaris van de koningin in Drente, heeft gisteren de acties een paardemiddel genoemd. „Maar gezien de enorme onrust was er geen andere mogelijkheid. Intussen lijkt uit de straten van Bovensmilde, die direct grenzen aan de Molukse wijk een uittocht op gang te komen. Verschillende gezinnen zijn al verhuisd of verblijven voorlopig in een hotel en tientallen andere bewoners zien uit naar een andere woning. Naar aanleiding van een tip over een mogelijke treinkaping heeft de politie in Amersfoort drie treinen uitgekamd, op zoek naar „verdachte types". Plat op de grond liggend moest een „Indisch uitziende jongeman" zich door een gehelmde politieman laten fouilleren. COMMISSIE KOBBEN GAAT NAAR ASSEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlands-Molukse commissie Köbben heeft gisteravond in Utrecht besloten een delegatie naar Assen te sturen. Men wil gaan praten met de Zuidmolukse wijkraad en met het gemeentebes tuur. De commissie zal bovendien een rapport vragen over de gang van zaken tijdens de zoekacties en met name over de communicatiestoornissen tussen de wijkraad en het gemeentebestuur. Pas als de commissieleden dit rapport in het bezit hebben zullen zij een eindoordeel geven. Wijkraad: Overheid moet concessies doen" (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De overheid zal de eerste stap moeten doen om de geschonden verhouding te herstellen. Men zal van die kant concessies moeten doen. Dit zei Noes Solissa gisteravond namens de Molukse wijkraad van Bovensmilde. Over het nieuwe gijzelingsplan werd gezegd dat dit met hoongelach in Molukse kringen was begroet. „Het hoort thuis in de Fabeltjeskrant Wij dagen de justitie uit dit plan openbaar te maken. Het werkt mee om de angst bij het Nederlandse volk ten opzichte van het Molukse volk te verstevigen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgend jaar worden sigaretten een kwartje en aardgas vier cent per kubieke meter duurder. De regering probeert de lastenverzwarin gen volgend jaar tot het uiterste te beperken, zoals blijkt uit de volgende week dinsdag in te dienen miljoenenno ta. Ook het bedrijfsleven wordt ontzien. Daarom komt er geen verandering in de loon- en inkomstenbelasting. Er moet echter meer in de schatkist komen. Enkele accijnzen zullen worden verhoogd en met name de omzetbelasting op aardgas zal worden verzwaard. De belastingverhogingen zijn minder zwaar dan aanvankelijk de bedoeling was. Via de belastingen en accijnzen zou er een miljard meer in de schatkist moeten komen. Aanvankelijk was gedacht aan een meeropbrengst van twee miljard. De hoge tabaksaccijns zou tenminste 250 miljoen gulden moeten moetdn opbrengen. Dat kost de sigarettenroker 25 cent meer per pakje. De regering acht deze accijnsverhoging verant woord omdat door verhoging van bepaalde accijn zen en BTW-tarieven een algehele belastingverzwa ring achterwege kan blijven. Met verhoging van de tabaksaccijns wordt tevens de volksgezondheid bevorderd. Informatie verloopt traag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het informatieoverleg verloopt trager dan de informateurs Veringa en Den Uyl hadden gehoopt. Bij de nog te behandelen punten zitten een paar hete hangijzers, waarover de frac tievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 het nog niet eens zijn geworden. Moeilijkste punten in het nog resterende deel van het regeringsprogram zijn de kernenergie en de defensie-uitgaven. SIDEN Uit een bureau in n woning-textielzaak in de larlemmerstraat is vermoede- k afgelopen zaterdag een be- ag van achtienhonderd gul- n gestolen. De eigenaar van !t bedrijf deed gisteren pas ngifte bij de politie. Toen de maandag de zaak weer ende, ontdekte hij de verdwij- hg van het geldkistje met het arin aanwezige geldbedrag. >e de daders zijn binnengeko- en is vooralsnog een raadsel.' politie trof bij het eerste jderzoek geen sporen van aak aan. G«en krant ontvangen? Bel tuisen 18.00 en 19.00 uur nummei 071-122244 en per speciale koerier wordt de 1 krant alsnog gebracht HAMBURG De regering van de Westduitse Bonds republiek zoekt naar nieuw contact met de ontvoer ders van werkgeversvoorzitter Hanns Martin Sch leyer. De Westduitse recherche liet gisteravond over de radio een boodschap tot de ontvoerders omroepen, waarin stond dat hij bemiddelaar Payot een medede ling voor de ontvoerders was gedeponeerd en dat via hetzelfde kanaal een antwoord werd tegemoetge- zien. Advocaat Payot had gisteravond bevestigd, dat de nieuwe bood schap die naar alle waarschijnlijkheid van de ontvoerders afkom stig was, uitvoerige richtlijnen en termijnen bevatte. Zij werd de regering in Bonn terhand gesteld. Volstrekt stilzwijgen werd ook bewaard over de besprekingen van de „grote crisisstaf" in Bonn, die gisteravond voor de tweede keer op maandag was bijeengekomen. Aan de besprekingen was deelge nomen door bondskanselier Helmut Schmidt, de ministers van binnenlandse zaken en justitie, Maihofer en Vogel, de partij- en fractieleiders in de Bondsdag, het hoofd van de recherche en de eerste-ministers van de deelstaten Beieren, Baden-Württemberg, Noordrijn-Westfalen en Hamburg. In gevangenissen in deze deelsta ten zitten de elf leden van de Rote-Armee-Fraktion, wier vrijlating door Schleyers ontvoerders wordt geëist. Nederlandse drugsmokkelaar tot twintig jaar veroordeeld BANGKOK (UPI) Een Nederlander die in Bangkok was betrapt op heroïnesmokkel van Hongkong naar Europa, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar in Thailand. De 47 jaar oude P v. B. was op 7 februari aangehouden bij het overstappen op de luchthaven van Bangkok. Hij had 454 gram heroïne in de voering van zijn jas gestopt Indertijd vertelde B. dat hij de drugs smokkelde voor een vriend in Europa en in de mening had verkeerd dat het parfum was. Eén oor gespitst KRITIEK OP AANGEKONDIGD KABINETS BELEID (Van een onzer verslaggeefsters) TIEL VVD-fractievoorzitter Wiegel heeft gis teravond in Tiel aangekondigd dat zijn partij bij het eerste treffen in de Tweede Kamer „een frontale aanval" zal openen op wat hij noemde „de wrakke pijlers van het kabinetsbeleid met betrekking tot de werkloosheid- en inflatiebestrij- ding". De WD zal eisen dat de in het vooruitzicht gestelde bezuinigingsoperatie zal worden uitge breid, versneld en vergroot. Wiegel noemde de afgesproken uitgaven-ombuiging „volstrekt ontoe reikend' en zei dat de overeenkomst tussen PvdA, CDA en D'66 over het te voeren sociaal-econo misch beleid berust op „bluf, ontkenning van de feiten, verhulling van de cijfers en op gebrek aan moed". Persoonlijk kritiek uitte Wiegel ten aanzien van dr. Kruis inga, tweede vice-voorzitter van de CDA- fractie en"tijdens de afgelopen kabinetsperiode ais CHU-voorman in de oppositie. Wiegel vroeg zich ondermeer af wat de diepere drijfveer is van Kruisinga om „meer dan wie haast ook Den Uyl weer op het kussen te krijgen". De heer Kruisinga reageert op die kritiek als volgt „Ik heb altijd gezegd dat bij de samenstelling van. een kabinet rekening moet worden gehouden met de verkiezingsuitslag. Gezien de problemen van dit moment moet er ook een stabiele regering komen en dat kan alleen door samenwerking tussen socialisten en christen-democraten. Met de libera len zijn geen zaken te doen, bijvoorbeeld gezien hun abortus-politiek". Wat betreft de kritiek van Wiegel op het sociaal- economische akkoord zegt Kruisinga: „Wiegel holt weer vooruit op de situatie die hij misschien verwacht. Ik ben van mening dat het akkoord tussen socialisten en christen-democraten loyale uitvoering verdient". Vijftig chronisch zieken en invali den uit Zuid-Holland zijn vanmor gen per vliegtuig vertrokken naar het Noorse Oslo voor een twee daags verblijf. Zij worden tijdens het uitstapje begeleid door 27 vrij willigers van het Nederlandse Ro de Kruis, twee artsen, vijf verpleeg kundigen en twintig helpers en helpsters onder wie prinses Mar griet. Op het programma staan onder meer een bustocht door Oslo, een bezoek aan het scheep vaartmuseum en een lunch in het stadhuis van de Noorse hoofdstad. De deelnemers, onder meer afkom stig uit de Haagse en Leise agglo meratie. zullen de nacht doorbren gen bij pleeggezinnen, waarvoor het Rode Kruis in Noorwegen heeft gezorgd. Postbode gooide brieven weg AMSTERDAM (ANP) Omdat hij zo*n duizend brieven heeft weggegooid is een achttienjari ge ex-postbode door de politie rechter in Amsterdam veroor deeld tot een boete van vijfhon derd gulden. Tweemaal schudde de jonge brievenbesteller een hem toever trouwde postzak leeg in het struikgewas bij de Noorder-be- graafplaats in Amsterdam. Hij verklaarde zijn handelwijze met de woorden: ,Jk was moe en had last van mijn voeten, een schimmelaandoening." De politierechter vonniste hem conform de eis van de officier en gaf de jongeman de raad mee, voortaan in dergelijke ge vallen een pedicure te raadple gen. Meer dan één oor kunnen de ze konijnen van de Amerikaan Richard Alder man niet spitsen meer oren hebben de dier tjes nu eenmaal niet. Het tweetal werd zes maan den geleden zo geboren en de oorzaak is nog onbekend. (Van onze corresponent) PARIJS Toen de doodgraver van het Franse plaatsje Chazel- les-sr-Lyon, Henri Venet bezig was met het delven van een graf, stootte hij met zijn spade op een steen. Dit gaf een vonk en deze vonk bracht het op kerkhoven en in moerrassen vaak aanwezi ge methaan- of moerasgas tot ontbranding. De steekvlam ver oorzaakte ernstige brandwonden aan gelaat, armen en benen van Henri Venet. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Beroeps ongeval. /vVANr LÊKKEMKIPKOMT ^jlTBARNeVÊLD' Bekebrede-Barneveld Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1