„Bij AZ val ik niet meer op" 1 sterke wind te veel voor Betty Stöve Chris Evert en Iebroke maakt sinde aan heerschappij Jos Hermens Pech voor Bregman en MSV Duisburg Best eist nog geld van Fulham 19K JjAN PETERS, EVEN /TERUG IN NIJMEGEN: ATIONAAL RECORD P TIEN KILOMETER i Tanzania heft boycot tegen Nieuw Zeeland op Noodweer teistert motorzesdaagse WEL SUCCES IN DUBBELSPEL PROTEST TEGEN KOMST FILLOL BREMEN Eintracht Frank furt heeft gisteravond in de vooruitgespeelde ontmoeting voor de Bundesliga tegen MSV Duisburg niet over enig geluk te klagen gehad. Binnen twintig minuten leidde Frankfurt in het Waldstadion al met 2—0, dank zij treffers van Wenzel en de Joegoslaviër Stepanovic. Kort voor rust bracht de Oosten rijkse international Jara met een afstandsschot de stand op 2-1. De bezoekers hadden in de tweede helft pech. Uit een schot van Biicker stuittede bal tegen de paal en Kees Bregman had nog minder geluk toen een ge weldig schot van hem via de binnenkant van beide doelpalen weer in het veld terugsprong. De 23.000 toeschouwers konden een zucht van verlichting slaken toen de stand op 3—1 werd ge bracht, doordat MS V-verdediger Jakobs de bal in eigen doel gleed bij een poging een treffer te verhinderen. In de tweede Bundesligawed- strijd van gisteren speelden Werder Bremen en Saarbrücken in Bremen gelijk met 1—1. FRANKRIJK - Nice heeft zijn leidende positie in de Franse voetbalcompetitie verstevigd, door op eigen veld met 4—1 te winnen van het laaggeklasseer de Troyes. Nice heeft in zeven ontmoetingen slechts een halve misstap begaan en voert de ran glijst aan met dertien punten. Bastia, de club van Johnny Rep, verblijft vooralsnog in de onder ste regionen. Op de zevende speeldag werd met 0—2 verloren bij Marseille. De uitslagen zijn: Nantes—Sochaux 2—0, Metz—Laval 1—0, Nimes—Lens 2—1, Reims—Bor deaux 1—0, Strasbourg—Nancy 2—0, Marseille—Bastia 2—0, Valencienne s—Monaco 1—1, Lyon—St Etienne 2—2, Rouen—Paris St—Germain 1—3, Nice—Troyes 4—1. De stand na zeven wedstrijden is: 1. Nice 7-13. 2. Monaco 7-11, 3. Sochaux, Laval, St. Etienne, Nantes en Marseille 78. LOS ANGELES George Best, die donderdag plotse ling naar Los Angeles ver trok, beweert dat zijn En gelse club Fulham hem een bedrag van 10.000 pond (45.000 gulden) verschul digd is. Dat zou hij con tractueel zijn overeengeko men voor hij afgelopen zo mer bij de Los Angeles Az tecs ging spelen. Fulham-voorzitter Ernie Clay ontkent dat de club Best nog geld schuldig is. „Hij heeft geen penny van ons tegoed", aldus Clay, „George moet echter wel terugkomen, want wij heb ben zijn spelerslicentie. Hij kan voor geen andere club spelen en we zullen hem nooit verkopen". CORNELIS NAAR PEC Zwolle De eerste-dicisieclub PEC, die aanzienlijk is ver zwakt, omdat Rinus Israël voorlopig niet zal kunnen spe len, heeft Cees Corn el is overge nomen van het Nijmeegse NEC. Het is de bedoeling dat de 31-ja- rige Cornelis vanavond al mee speelt in de uitwedstrijd van PEC tegen MW. Charles Corver leidt Frankrijk-Bulgarije DEN HAAG Charles Corver is aangewezen als scheidsrech ter voor de kwalificatiewed strijd Frankrijk-Bulgarije. De ontmoeting, die op 16 no vember in Parijs wordt ge speeld, beslist welk land in groep 5 zich plaatst voor de eindronden van het wereldkam pioenschap in Argentinië. Kuiper winnaar in Valkenburg VALKENBURG Ilennie Kui per is winnaar geworden van het criterium tijdens de Nacht van Valkenburg. In de rit over 55 kilometer sprong hij drie ronden voor het einde weg uit het peloton. Op de streep had hij nog juist tien meter over op aanstormende hoofdmacht on der leiding van Patrick Sercu, die tweede werd. Daarachter finishten achtereenvolgens Fons van Katwijk, Frans Ver- beeck en Benny Scheepmans. Het eerder afgewerkte criterium leverde een overwinning op voor het Belgische koppel Roger de Vlaeminck-Marc de Meyer. Theo Smit en Jos Schipper wer den derde achter de Belgisch- Duitse combinatie Verbeeck- Thaler. Een afvalkoers over dertig ron den van 1150 meter was voor Rick van Linden, die Thaler en Karstens achter zich liet - 'PORTLEIDSE COURANTZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 ALKMAAR Jan Peters zal na zijn W\ verhuizing naar AZ'67 niet hebben i kunnen bevroeden, dat de eerste W te r ui Jan Peters aan de bal: „Willem van Hanegem is de motor. Ik vorm met de rest het geheel. tegen zijn oude werkgever NEC zou uitgroeien tot de topper van dit weekende. Ieder weet de situatie seizoen. In de laatste wedstrijd te gen AJAX veroverden de Nijmege- naren het ene puntje dat beslissend een hernieuwde kennisma king met de eredivisie. zijn sterspeler kwalitatief een gevoe lige aderlating had ondergaan. De eerste fase van deze nieuwe voetbal verraderlijk het is voorspellingen te doen. Immers, NEC is de trotse leider van strijden nog geen enkel punt verlo ren. Derhalve is de confrontatie NE- -AZ vanavond uitgegroeid tot de topper en treedt Jan Peters sinds maanden _weer op in het Nijmeegse blij dat zijn oude ploeg zo goed boert in de eredivisie: „Ofschoon ik niets meer te maken heb met NEC, doet Iconfrontatie met zijn nieuwe club jaargang heeft inmiddels geleerd hoe het me toch goed dat de ploeg zo draait. Op dit ogenblik is AZ mijn broodheer, maar die zes jaar in Nij megen hebben er wel toe geleid dat van NEC na afloop van het vorige de eredivisie en heeft na zes wed- er nog altijd een binding met NEC bestaat". Rust Een complex van factoren heeft ge leid tot de wederopstanding van NEC: Althans, dat is de mening van Jan Peters: „Aan het einde van het vorige seizoen heeft NEC vijf zes spelers verkocht en zeven acht succesprodukt Jantje Peters^ Het de mensen in Nijmegen aan Jantje nieuwe krachten aangetrokken. Kwalitatief is de selectie vooruitge gaan. Er is nu ook rust binnen de groep. De ploeg had in de laatste fase van stadion „De Goffert". De omgeving de afgelopen competitie bijzonder waar hij zes jaar geleden uitgroeide einde van het liedje was, dat Peters Peters terugdenken. Het vertrek van naar AZ vertrok. Menigeen had ver- de middenvelder schijnt NEC goed wacht, dat NEC door het verlies van te hebben gedaan. Jantje Peters is )NDEN De heerschappij n Jos Hermens op de tien lometer, in Nederland wel te «staan, is ten einde. Slechts n man, die daarvoor al een dje in aanmerking komt, ver- terde gisteravond in Londen t nationale record op die af- ind: Gerard Tebroke. Vrij at in het seizoen realiseerde atleet van Ciko '66 op de inststofbaan van Crystal Pa ce een tijd van 27 minuten en r ,63 seconden. Pikante bijkom- A igheid was, dat hij in een Bijzonder snelle race Hermens lf achter zich liet De Nijme- naar werd vijfde. •ychologisch gezien kan de uit- irsting van Tebroke nog een ivolg zijn van de gebeurtenis- n twee weken geleden iiï Zuri- i, waar hij slechts in de B-loop erd toegelaten. Een week iarna revancheerde de Arn- snse atleet zich al door in unberg de derde seizoenpres- tie te lopen met 27.41.5. Die estatie zat niet meer dan 'eetiende boven het record, toen nog in bezit was van ^Basketbalteam "kan f geen moment f imponeren IAARLEM Het Nederlandse P Mtetbalteam maakt nog niet Ie indruk klaar te zijn voor het I furopees kampioenschap, dat londerdag in Oostende begint. het internationale toernooi IB Haarlem wonnen de pupillen ran coach Jan Janbroers welis- »ur met 92-84 (3943) van Jet Tsjechische Ostrava, maar Ie ploeg kon geen moment im- Mvvezigheid van een goed com- piatievermogen, in het begin I ten slechte aanvalsrebound en lebrekkige concentratie waren re symptomen van het Neder- ^?dse sPel- Vooral in de eerste "Kift. Als excuses kunnen gel- Ben de afwezigheid van Jimmy Woudstra (dijbeenblessure) die oe nodige snelheid had kunnen brengen en Al Faber. Die wilde ójn enkelblessure nog een avond laten genezen. Bovendien wisselde Janbroers zijn spelers Constant. Hermens, die in de afgelopen vijf jaar zeven keer een natio naal record verbeterde. De race in Crystal Palace werd gedragen door zeven atleten, van wie zich in de slotfase, Fos ter, Rono en Tebroke losmaak ten van de overigen. De Brit had de langste adem en won in de voortreffelijke tijd van 27.36.62. Na het wereldrecord van Kimombwa (27.30.47) de be ste, die dit seizoen is gelopen. In Fosters spoor finishten de Keniaan Henry Rono (27.37.08) en Tebroke. Samson Kimombwa liep wel mee, maar hield zich volledig afzijdig. Hij eindigde als elfde in 28.15.98. Eerder op de avond won John. Walker de 3000 meter in de voortreffelijke tijd van 7.41.93:. In een redelijk sterk veld met de Amerikaan Marty Liquori (7.43.21), de Noor Knut Kval- heim (7.44.63) en de Brit Nick Rose (7.45.26) kwam de Nieuw- zeelander niet tot een daadwer- kelijkè aanval op het wereldre- Gerard Tebroke maakte met een Nederlands record op de tien kilometer een einde aan de heerschappij van Jos Hermens. cord. Dat staat al drie jaar op naam van Foster met 7.35.2. Mike Boit, die keer zonder Juantorena als tegenstander, kon zijn geliefde afstand, de 800 meter, weer eens winnen. Hij deed dat keurig in 1.44.76, maar bleef er de Brit Sebastian Coe maar nauwelijks tweetiende se conde mee voor. De belangrijkste uitslagen zijn: HEREN: 100 meter: 1. Edwards (VS) 10,41, 2. Williams (VS) 10,42, 3. Quarrie (Jam) 10,47. 200 meter: 1. Williams (VS) 20,94, 2. Edwards (VS) 20,97. 800 meter: 1. Boit (Ken) 1.44,76, 2. Coe (GB) 1.44,95, 3. Omwanza (Ken)- I.45,58. Mijl: 1. Ovett (GB) 3.56,63, 2. Wes- singhage (WD1) 3.57,50, 3. Nilsson (Zwe) 3.57,78. 3000 meter: 1. Walker (NwZ) 7.41,93, 2. Liquori (VS) 7.43,21, 3. Kvalheim (Noo) 7.44,63, 4. Rose (GB) 7.45,26, 5. Coates (GB) 7.45,29. 10.000 meter: 1. Foster (GB) 27.36,62, 2. Rono (Ken) 27.37,08, 3. Tebroke (Ned) 27.37,63, 4. Quax (NwZ) 27.41,95, 5. Hermens (Ned) 27.43,00, II. Kimombwa (Ken) 28.15,98. DAMES: 100 meter: 1. Sonya Lannaman (GB) 11,40, 2. Sharon Colyear (GB) 11,50. 1000 meter: 1. Josephine White (GB) 2.38,58. Speer: 1. Tessa Sanderson GB) 61.30 meter, 2. Kathy Schmidt (VS) 60.50. DAR ES SALAAM Atleten uit Tanzania mogen in het vervolg tegen atleten uit Nieuw Zeeland uitkomen. Dit meldt het Tanzaniaanse regerings blad The Daily News. Volgens de krant heeft de Tanzaniaanse minister van Buitenlandse Zaken gezegd, dat zijn land de besluiten, die door de laatste vergadering van Gemenebest staatshoofden in Londen zijn geno men, zal uitvoeren. Hierin werd aangedrongen de boycot van Nieuw- zeelandse atleten op te heffen. Wel blijft Tanzania tegenstander van contacten op sportgebied met Zuid Afrika. De ontspanningspolitiek van Tanzania maakt de weg vrij voor het lang verwachte duel tussen Filbert Bayi en de Nieuwzeelander John Walker. De eerste is wereldrecordhouder op de 1500 meter, de ander houder van het wereldrecord op de mijl. POVASZKA BYSTRICA - Een geweldig noodweer, dat zich gisteren boven het wedstrijd terrein van de motorzesdaagse in Povaszka Bystrica ontlaad de, heeft er voor gezorgd dat na de vijfde dag nog slechts zestig rijders de eindstreep haalden. De Nederlandse rijen werden flink aangetast. Stonden er 's morgens nog veertien Nederlan ders, van de oorspronkelijk ge starte achttien, aan de start, na het modderbad van Povaszka Bystrica waren er nog drie over: Jan Tijhuis, Herman van Hoe- neemt deze ploeg de vierde ges en Henk Poorte, allen leden plaats in, achter respectievelijk van het team dat om de trofee Oost-Duitsland, Tsjecho Slowa- strijdt In het landenklassement kije en West Duitsland. NEW YORK Betty Stöve heeft Chris Evert gisteren niet van haar 112de achtereenvolgen de zege op langzame banen kunnen afhouden. De als eerste geplaatste Amerikaanse kwalifi ceerde zich voor de finale van het dames enkelspel van Forest Hills met 6—3, 7—5. Cijfers, die al aangeven, dat zij de Nederlandse niet ter zijde heeft kunnen schuiven op de koele, zakelijke manier waarmee zij haar te genstandsters uit de voorgaande ronden beje gende. De combinatie van een moeilijk te berekenen wind en de al even onverwachte knallers van Nederlandse zijde, maakten het moeilijk voor de Amerikaanse, die opnieuw zegevierde tegen Stöve sinds in 1975 op Forest Hills het gras door een op gravel gelijkende kunststof werd vervangen. De wind hinderde de speelsters, maar Evert scheen er het meeste last van te hebben. De speelsters gingen tot deuce in vijf van de negen games van de eerste set In de vijfde game van de openingsset werkte Stöve drie keer een gamepoint weg om vervolgens de service van haar tegenstandster te breken. Zij haalde daarmee op van 0—3 tot 2—3 en bracht op eigen opslag de stand op 3—3. Een tweede krachtsexplosie bracht Evert echter buiten bereik van Betty Stöve. Ze won de eerste set met 63 en kwam in de tweede met 5—4 voor. Het kostte haar echter nog vijf match points eer zij de tegenstand van de Nederlandse definitief kon breken. Drie netballen hielpen Betty daarbij. „Ik heb sinds lang niet meer met zo'n wind gespeeld", verontschuldigde Evert zich bij de persconferentie. „Ik geloof dat het mijn spel aantastte." „Ik had nogal wat missers", ging Chris Evert voort". „Ik vond het moeilijk om me te concen treren. Het is trouwens al moeilijk genoeg om tegen Betty uit te komen. Zij breekt mijn ritme." Betty Stöve had eveneens problemen met de wind. „Ik probeerde de bal zoveel mogelijk vaart mee te geven", zei ze, „zowel de hoge als de lage. Dat zou Chris uit haar ritme moeten brengen. Ze maakte een keer drie fouten achter elkaar, zodat ik denk dat mijn taktiek juist was". Voor de partij had Evert in het toernooi slechts tien games behoeven af te staan. Evenmin als op Wimbledon heeft Martina Na- vratilova op Forest Hills de finale kunnen bereiken. In Londen werd ze uitgeschakeld door Betty Stöve, gisteren was de als twaalfde geplaatste Wendy Tumbull, bijgenaamd „het konijn", voor haar te sterk: 2—6,7—5, 6—4. Een jaar geleden verliet Navratilova het centrecourt in tranen, toen zij in de eerste ronde was uitgeschakeld door Janet Newberry. Ook dit maal bleef het publiek een emotionele uitbar sting niet bespaard. Mede door een onberekenbare wind moest Betty Stöve op Forest Hills door de knieën tegen Chris Evert. Want hoewel de taillelijn aanzienlijk geringer is geworden en de benen sneller, is er met Navratilova's mentale houding ten opzichte van toptennis weinig veranderd. Gefrustreerd sloeg ze met het racket tegen de grond, hield de handen voor de ogen en knalde ballen in het publiek. Betty Stöve heeft zich met Martina Navratilo va wel geplaatst voor de finale damesdubbel spel. Zij versloegen in de halve eindstrijd de Amerikaanse combinatie Billie-Jean King/Ju- lie Anthony met 6—3, 7—5. Bob Hewitt en Frew McMillan veroverden de, titel in het heren dubbelspel. In de finale versloeg het Zuidafrikaanse duo het Ameri kaans/Mexicaanse koppel Brian Gottfried/Raul Ramirez met 64, 60. Renee Richards, die in de eerste ronde van het dames enkelspel kansloos was tegen Virginia Wade, heeft in het dames dubbelspel de finale bereikt met haar partner Betty-Ann Stuart. Het duo versloeg in de halve eindstrijd de Ameri kaans-Argentijnse combinatie Lele Forood/Ra- quel Giscafre met 7—5, 5—7, 1. De belangrijkste uitslagen zijn verderP Dames dubbelspel, halve finales: Renee Richards/Betty Ann Stuart (Vst) - Lele Forood (Vst/Raquel Giscafre (Arg), 7—5, 5—7, 6—1. Gemengd dubbelspel, kwart finales: Kristien Shaw/Butch Walts (Vst)—Rosemary Casals/- Dennis Ralston (Vst) 6—3, 6—4. Mijn vertrek bij NEC is daar debet aan geweest. Toch geloof ik niet dat NEC deze vorm kan vasthouden. Het spel is volledig gericht op kracht. Door de positieve resultaten zijn de spelers nu in staat de slopende ar beid vol te houden. Maar hoe lang nog?" Na zes wedstrijden is voor velen bij AZ Jantje Peters nog niet de speler, die hen in vervoering kan brengen. Anders was dat in Nijmegen, waar hij binnen de ploeg van NEC de dominerende figuur was. In Alk maar heeft hij echter een volledig andere taak. Zijn spel is binnen AZ niet dominerend, maar nuttig. Pe ters: „Bij NEC was ik de motor en met de andere spelers hielden we het geheel draaiende. Bij AZ is de situa tie anders. Daar is Willem (Van Ha negem, red.) een motor en vorm ik met de andere spelers het geheel". De aanpassing binnen het team van AZ is nog lang niet achter de rug. Peters: „Het tempo bij AZ ligt veel hoger. Bij NEC kon ik bijvoorbeeld in één actie drie handelingen ver richten. Bij AZ moet dat in twee of zelfs in één keer. Momenteel is het spel van mij niet spectaculair, maar wel nuttig. In het geheel val ik niet meer op. Daar heb ik overigens ge heel geen moeite mee. Ik heb in de afgelopen tijd voldoende in de be langstelling gestaan. In de toekomst moet het echter wel zo zijn, dat wanneer Willem van Hanegem, weg valt door welke omstandigheden dan ook, ik of Kristen Nygaard moeite loos de positie van hem kan overne- Punten AZ is verschillende punten kwijtge raakt en dat terwijl de ploeg al voor het begin van de competitie werd gebombardeerd tot kampioenskan didaat nummer één. De resultaten in de oefenperiode waren hiervan de oorzaak. Jan Peters: „Daarom is het gelijke spel tegen Volendam toch wel goed voor ons, hoewel we nooit een punt hadden mogen verliezen. Wij hebben dan wel de meeste doelpunten ge maakt, er worden nog te veel kansen onbenut gelaten. Dat kan ik bepaal de wedstrijden punten kosten. Zoals tegen Volendam en VW. Niet alleen punten overigens, maar ook onnodig gebruik van conditie". DEN HAAG Het Comité America Latina Libre (Latijns- Amerika vrij) in Den Haag heeft gisteren met kracht geprotesteerd tegen de deelneming van de Chileen Jaime Fillol aan het tennisprofcircuit dat van 4 tot en met 9 oktober in Nederland wordt gehouden. Fillol zal spelen in de voorronde in Groningen, Zwolle en Arnhem. De finale wedstrijden vinden plaats in Rotterdam. Jaime Fillos is niet door iedereen gewenst in Nederland. Amerika Latina Libre stelt dat Fillol een vertegenwoordiger is van de militaire junta in Chili. Hij heeft herhaaldelijk in het openbaar verklaard dat het een „eer" voor hem is voor de junta uit te komen en dat hij de junta trouw is. Het comité, protesteert tegen de komst van Fillol en eist van de organisa toren dat zijn naam uit het programma wordt geschrapt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9