Politie-actie in Assen was opdracht Justitie Zwitserse advocaat oemiddelt in Duitse ontvoeringszaak Duitse minister Economische Zaken afgetreden {EACTIES OP EIS TEGEN KAPERS: „TE HOOG" lllllll! fieidae Qowumt TIELSA VALT TERUG De laatste hobbels Pleidooi voor waarmerk bejaardenreizen tot 1981' Gezondheidszorg heeft nog 45.000 arbeidsplaatsen extra nodig Sleepboot Thames" vrijgelaten i^NNENLAND/BUITENLAND" LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977' PAGINA 7 Premier Den Uyl: (Van een onzer verslaggevers) 5SEN De actie die de politie in de icht van donderdag op vrijdag uitvoerde het Zuidmolukse ontmoetingscentrum ittimura in Assen was gelast door het jnisterie van Justitie en berustte niet op ii beslissing van de plaatselijke politie. It heeft burgemeester Masman gisteren Mgedeeld. llgens de burgemeester van Assen was t een duidelijk omlijnd plan dat „niet ter mogelijkheden bood". Men had de pracht zich te beperken tot het ontmoe- jgscentrum. „De politiemannen waren [iter graag veel dieper de Molukse wijk hnengedrongen. Zij stonden te trappelen Cj ongeduld om de hele wijk eens gron- J; te mogen uitkammen", zo vertelde een jntal agenten. Volgens de burgemeester |d de hele actie voorkomen kunnen wor- n als de Molukse ds. Meteary publieke- k zijn belofte aan de Assense burgemees- r bekend had gemaakt, namelijk dat hij In eigen mensen zou zeggen de ongere mdheden van de nacht daarvoor te be- euren. Dat had hij beloofd, maar niet jdaan, aldus de burgemeester. isteravond en vannacht was het rustig in ssen. De straten waren leeg en alleen de heulende puinhopen van de in brand (stoken school getuigden nog van de veld- Rudy Metekohy, Moluks sociaal werker, prof. Baudet uit Groningen, getuige van de ag. De stad lijkt in afwachting van de verdediging in de rechtzaak tegen de treinkapers en schoolbezetters en Carel Wielenga, Kspraak in de rechtzaak tegen de Moluk- ex-gegijzelde van Wijster, tonen kogels die in de woningen van Zuidmolukkers werden kapers en schoolbezetters nu de officier gevonden na de schietpartijen tussen Molukse jongeren en de politie in de nacht van in justitie zijn eis op tafel heeft gelegd donderdag op vrijdag. en de advocaten hun pleidooi hebben ge houden. Die eis van de officier tien jaar tegen de zeven kapers en schoolbezetters en vier jaar tegen de medeplichtige Zuidmolukker viel gisteren als een bom in de rechtzaal te Assen. Ouders en familieleden keken elkaar verschrikt aan. Zoveel, dat had niemand verwacht. Alleen bij de verdach ten zelf was geen spoortje emotie te bemer ken. Met oosterse gelatenheid staarden zij kaarsrecht voor zich uit. De officier van justitie had maar weinig tijd nodig voor zijn requisitoir. De zaken lagen ook duide lijk: de zeven kapers en bezetters was vrijheidsberoving en verboden vuurwapen bezit ten laste gelegd. Feiten die eigenlijk voor de vierdaagse zitting al bewezen wa ren. Dat maakte het proces, in tegenstel ling tot dat van Wijster in juridische zin dan ook bijster oninteressant. Het beteken de ook dat er weinig eer was weggelegd voor de beide raadslieden. Buiten de rechtzaal ontstonden onmiddel lijk na het bekend worden van de eisen verhitte discussies. Prof. Baudet, als getui- ge-deskundige bij het proces aanwezig, zei dit „een psychologisch onjuiste beslissing te vinden". Hij noemde de geëiste straf veel te hoog. Ex-gegijzelde Wielenga uit de trein bij Wijster: „Ik ben bang dat een dergelijke straf wel eens niet het afschrik wekkende effect zal hebben dat de officier beoogt, maar juist als een boemerang gaat werken". De rechtbank in Assen zal 22 september uitspraak doen. Half oktober beleidsrapport Molukkers (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „Ondanks de voortdurende ongeregeldheden rond de Zuidmolukkers in As sen, Bovensmilde en Krimpen aan de IJssel mag, kan en wil het kabinet de pogingen niet opgeven om tot een redelijke dialoog met de Zuidmolukse bevolking te komen". Dit zei gisteravond premier Den Uyl na afloop van de vergadering van de ministerraad. Unaniem spreekt het kabinet zijn grote zorg uit over de rellen die gedurende de afgelopen week hebben plaats gevonden. We zijn het er allemaal over eens, dat de dingen die nu ge beuren met de meest doeltref fende middelen bestreden die nen te worden", aldus Den Uyl. De premier kondigde aan, dat de regering half oktober aan de Tweede Kamer het na de recen te gijzelingsacties beloofde rap port zal sturen, waarin voorstel len worden gedaan ter verbete ring van de verhoudingen tus sen Zuidmolukkers en Neder landers. De voorstellen behelzen onder meer het overleg met alle gele dingen binnen de Zuidmolukse gemeenschap, de woon- en werksituatie van de Zuidmoluk kers en de regeling van kwesties rond de Zuidmolukkers binnen het nieuwe kabinet, ook met betrekking tot eventuele geweld dadige acties. „Maar we hopen en bidden dat we in de toekomst gespaard zullen blijven voor nieuwe gijzelingen of anders- soortige acties", aldus Den Uyl. (Rtr-UPI) De Westduitse regering heeft de Zwitserse advocaat Denis Payot (35) als contactpersoon tussen haar en de van de voorzitter van de Duitse Hans-Martin Schleyer. De regering- in deed hiervan via de radio aankondiging rond het middaguur het ultimatutn van de was verstreken voor het vrijlaten de elf extremisten om het leven van Schleyer functionarissen, die het ultimatum als Niemöller. De reactie van de ontvoerders op de stap van de autoriteiten is nog niet bekend. De Westduitse regering had al in een eerder stadium voorgesteld dat de ontvoerders van Sch leyer zelf een contactpersoon zouden noemen. Ze heeft tot nu toe met de ontvoerders gecommuni ceerd via radio en televisie, maar ze zei dat deze methode onpraktisch was gebleken. Functionaris sen in Bonn stelden dat verwarring over de jonste eisen van de ontvoerders de noodzaak onder streepte tot meer direct contact met hen. van de hand wezen, zeiden dat zij Brieven van de ontvoerders waarin het laatste met een bemiddeling door Payot, advo- in Genève en voorzitter van de Zwitserse liga de mensenrechten. Payot is een van de twee die volgens de ontvoerders de elf vrij laten linkse extremisten moeten vergezellen op ultimatum van gistermiddag werd aangekondigd werden gisterochtend ontvangen door het dagblad Frankfurter Rundschau en het bureau van het Franse persbureau AFP in Bonn. Maar volgens de functionarissen kon men niet aan inwilliging vliegtocht naar een land van hun keuze. De van de ultimatieve eis toekomen omdat deze te is zoals bekend de 85-jarige ds. Martin laat was ontvangen. waar bewapende politiemannen bewaken de grote hal van het vliegveld n Frankfurt als onderdeel van de verscherpte veiligheidsmaatregelen de gehele bondsrepubliek na de ontvoering van werkgeversvoorzitter chleyer. De 35-jarige advocaat en bemidde laar Payot. Gewijzigde xamenregeling LBO en LHNO 'EN HAAG (ANP) - De minis- •rraad is gisteren akkoord ge- san met een nieuwe examenre- eling voor het Lager Beroeps- nderwijs en het Middelbaar uishoud- en Nijverheidsonder- djs, voorzover daar centraal chriftelijke examens voorko- len. te regeling van herexamens is «vangen door de mogelijkheid lat de gezakte kandidaat een herkansing vraagt voor twee fckken. Daarmee wordt tege moet gekomen aan de bezwaren He kleven aan een momentop name, aldus het kabinet. Het ligt n de bedoeling dat de herkan- ing wordt ingevoerd bij de exa- nens 1978. In 1979 zullen die nerkansingen eventueel nog 'oor de zomervakantie worden ftehouden. (Van een onzer verslaggevers) De Tielsa, het Nederlandse zeilschip van Dirk Nauta, dat meedoet aan de zeilwedstrijd rond de wereld is teruggevallen naar de twaalfde plaats. Vorige week lag het nog op de eerste plaats. Ook de Rotterdammer Van Rietschoten moest afstand doen van. zijn goede positie; van de tweede plaats zakte hij met de Flyer naar de zevende. De onderlinge afstand tussen de schepen, die als einddoel Kaapstad hebben en nu ter hoogte van de Canarische Eilanden zijn, is echter zeer gering. Gemengde reacties op stijging prijzen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen van goederen en diensten zijn in augustus met ge middeld 0,4 procent geste gen. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond bekendge maakt Hij zei dat het vorig jaar augustus het prijsindexcij fer met één procent om hoog ging. Hij constateerde met voldoening dat de prijsstijgingen steeds klei ner worden. De vakbonden daarentegen zijn teleurgesteld over de nieuwe cijfers. Zij constate ren dat weliswaar de prij zen minder hard stijgen, maar dat ze nog steeds te snel omhoog gaan om de ramingen van de regering te halen. GALA Prinses Beatrix heeft gisteren een gedeelte van de gala-avond bijgewoond die het weekblad Elegance organiseerde in het Slot van Zeist ten bate van het Prinses Beatrixfonds (poliobestrijding). Onderdeel van de avond vormde een modeshow. AlS de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 elkaar een goed weekend toewensen, betekent dit dan dat de bel voor de laatste ronde heeft geluid? De vraag stellen is lang niet haar beantwoorden. Want er liggen enkele hobbels die de partijen onder leiding van Veringa en Den Uyl moeten nemen, afgezien van de zetelverdeling en de individuele benaming van het kabinet-Den Uyl. Zonder nu die problemen, waar met name de defensie en de kernenergie uitspringen, te willen onderschatten, mag toch worden aangenomen, dat de politieke wil bij de beide grote partners aanwezig is om tot een oplossing te komen. Daarbij rijst echter onmiddellijk weer de vraag: hoever mogen deze afspraken gaan? Bij de grondpolitiek, de VAD en het sociaal-economisch beleid in het algemeen, zijn vrij vergaande afspraken gemaakt. Met de stelling dat deze gedetailleerde afspraken voortvloeien uit gebrek aan ver trouwen tussen de partners, zijn wij het niet oneens. Maar dat is waarschijnlijk niet de gehele waarheid. Want ook bij de totstandkoming van vorige kabinetten, waarbij van ingebouwd wantrouwen niet of veel minder sprake was, zijn vaak zeer vergaande afspraken gemaakt. Het „Akkoord van Wassenaar" uit 1963, de resultaten van de informatie- Steenkamp uit 1971 bewijzen dit. En ziet: noch het kabinet- Marijnen, noch het kabinet Biesheuvel heeft de 4-jarige parlementaire rit uitgezeten. Die afspraken bieden derhalve geen waterdichte garanties voor een lang en gelukkig regeren. Ais nu waar is, dat het abortus-akkoord het bewijs is voor een gegroeid vertrouwen, dan mag er ook van worden uitgegaan, dat wellicht reeds heden die laatste programma tische hobbels worden genomen. En dan in die zin, dat globale afspraken worden gemaakt, die duidelijk de richting van het te voeren beleid aangeven, zonder regelingen tot en met de komma's en de punten. Want anders wordt in ons dualistisch bestel aan taak en functie van het parlement teveel geweld aangedaan. Overigens lijkt het er op, dat de behoefte aan gedetailleerde afspraken in deze laatste fase van de formatie, lang niet zo sterk aanwezig is, als in het begin te signaleren viel. In ieder geval talrijke aanwijzingen duiden daarop is dat niet bij het CDA het geval. Het is wel zo, dat juist tijdens een kabinetsformatie de verantwoordelijkheid van een toekomstig kabinet en nieuw optredende parlementaire fracties, zich versmelten en sterk monistische trekken zicht baar worden. Er van uitgaande, dat de heren Veringa en Den Uyl begin volgende week de programmatische fase kunnen afsluiten en de fracties dinsdag het groene licht geven, zou het denkbaar zijn, dat een formateur en wie zal dat anders zijn als Den Uyl in de rest van de week in staat zal zijn de ministers aan te trekken. Het lijkt evenwel wenselijk, dat informateur Veringa, gelet op het succes dat hij tot nu toe heeft kunnen boeken, nog wel betrokken blijft bij de verdeling naar politieke kleur, der nieuwe bewindslieden. Ook daaraan zitten nog enkele haken en ogen. Het lijkt echter mogelijk en het is in ieder geval wenselijk, dat op Prinsjesdag in de Ridder zaal een nieuw kabinet tegenover de Troon zal kunnen plaatsnemen. Want al die lege ministersstoelen is op zo'n feestelijke dag voor de parlementaire democratie géén gezicht! UTRECHT (ANP) - De Nederlandse overheid zou nauwlettender moeten toezien op de kwaliteit en de dienstverlening van de „overwinteringsreizen" voor bejaarden naar Spanje. Men zou daarom moeten komen tot een waarmerk voor bejaardenreizen, die voldoen aan een aantal te stellen normen en tot het scheppen van degelijke klachten- en beroepsmogelijkheden, zo staat in het blad „Leeftijd" van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbe leid (NFB). De NFB voegt er onmiddellijk aan toe dat het ook en vooral een zaak is voor betrokken reisorganisaties. Zij zijn tenslotte het best geholpen met de uitbreiding van hun mogelijkheden, maar laten helaas de doeltreffendheid van hun werkzaamheden overschadu wen door het concurrentie-principe. Vele tienduizenden Nederlandse bejaarden brengen de laatste jaren in de gure wintermaanden vijf of meer weken door aan de zonnige Spaanse kust. De appartementen die zij huren zijn echter niet ingericht op bewoning door bejaarden, aldus de NFB. beduidend mindere stijging dan in de afgelo- (Van onze parlementaire redactie) overzicht geeft van de voor de komende pen jaren het geval is geweest, als men DEN HAAG Het aantal arbeidsplaatsen jaren geraamde kosten en arbeidsplaatsen bedenkt dat in 1971 het totaal aan uitgaven in de gezondheidszorg zal in de komende op het gehele gebied van de gezondheids- voor de gezondheidszorg nog „slechts" 24 vier jaar met ongeveer 45.000 toenemen. In zorg. miljard bedroeg. De verminderde stijging 1981 zullen er dan circa 290.000 mensen in Wat de kosten voor de komende tijd betreft van de uitgaven voor de komende jaren is de gezondheidszorg werkzaam zijn. deelt de staatssecretaris verder mee, dat de het gevolg van de voor alle departementen Dit heeft staatssecretaris Hendriks (volksge- Staat tot 1981 de uitgaven voor de gezond- geldende noodzaak tot bezuiniging (de zgn. zondheid) meegedeeld in een brief aan de heidszorg zal verhogen van ruim ƒ31 mil- 1 procent-operatie) om de financieel-econo- Tweede en Eerste Kamer, waarin hij een jard tot ruim 36,5 miljard. Dat is een mische positie van ons land te verbeteren. Niet in uniform naar Chili-de- monstratie UTRECHT (ANP) Nederlandse soldaten die mor gen in Amsterdam in uniform hadden willen demonstre ren tegen het be wind in Chili, zul len daarvan moe ten afzien. Generaal-majoor M. de Jong heeft een verzoek van de WDM daartoe af gewezen „omdat het dragen van het uniform de indruk zou kunnen wek ken dat het hele leger achter deze protestactie staat". Studenten-protest kamernood (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groep van ongeveer vijftig Nederlandse studenten heeft gistermiddag een tentenkamp op het Haagse Binnenhof opgeslagen om te protesteren tegen de ka mernood onder Jongeren, met name onder studenten. In een open brief aan de Tweede Kamer eist het „Landelijk Overleg Grondraden" intrekking van het verbod van staatssecretaris Klein van onderwijs aan universiteiten om geld uit te trekken voor meer woonruimte. Volgens een woordvoerder van het LOG heb ben vierduizend studenten geen enkele woon ruimte en zijn duizend anderen 'dringend aan andere toe. Men wijst erop, dat van de in 1976 toegezegde vierduizend woonruimten er maar 800 zijn gerealiseerd, terwijl er van de voor dit jaar beloofde ruimten (6000) er maar 400 in de maak zijn. Dood Spaans meisje was sexmisdrijf VALENCIA (AP) Veronica Carlier, het vier jaar oude doch tertje van de Belgi sche consul voor Spanje, Pierre-Jean Carlier, is sexueel mishandeld voordat zij stierf. Veronica werd maan dag vermist toen zij aan het spelen was in de tuin van haar ou derlijk huis in de bui tenwijken van Valen cia Donderdag werd het stoffelijk overschot door een politiehond gevonden, verborgen in een gat in de grond op nog geen vijftig meter van haar woning. (Van onze correspondent) Friderichs stelt ook zijn mandaat in de bondsdag beslissing geen enkele politieke overweging ten Sommigen zijn van oordeel dat Friderichs ten BONN Midden in de ernstige conjuncturele en zijn functie als vice-voorzitter van de liberale grondslag ligt, werd er in de politieke kringen toch aanzien van de manier waarop de economische situatie waarin de Bondsrepubliek verkeert, heeft partij FDP ter beschikking. Bondskanselier Sch- druk gespeculeerd over de werkelijke motieven die krisis in de Bondsrepubliek moet worden bestre de Westduitse minister van Economische Zaken Friderichs volledig onverwacht zijn ontslag inge diend. Hij volgt met ingang van volgend jaar de op 30 juli jongstleden door terroristen vermoorde Jurgen Pon to op als voorzitter van de raad van bestuur van de Dresner Bank. midt heeft het ontslag aanvaard en het voorstel Friderichs tot zijn ontslag hebben gebracht Als den, geen ondersteuning heeft gevonden in het overgenomen om graaf Lambsdorff als zijn opvol- het niets met politiek te maken heeft, waarom kabinet Anderen wijzen op de gespletenheid in ger te benoemea moest het ontslag dan op zo'n merkwaardig tijd- de FDP, waarin de meningen over de richting van stip midden in de nacht, en op het hoogtepunt de economische ontwikkeling zodanig verschillen. Hoewel zowel Friderichs als zijn partij en zijn van de crisis rond de ontvoeringen van Schleyer dat op het komende partijcongres nauwelijks een fractie met nadruk hebben verklaard dat aan deze bekend worden gemaakt vraagt men ziek af. eensluidend programma te verwachten valt Burgemeester New York in voorverkiezing verslagen NEW YORK (Rtr.) Burge meester Abraham Beame van New York heeft bij democrati sche voorverkiezingen een ne derlaag geleden. De 71-jarige Beame barstte in tranen uit toen bekend werd dat hij met 18 pet van de stemmen op de derde plaats was geëindigd en dat hij bijgevolg geen kans maakt op herverkiezing. Beame is de eerste burgemees ter van New York sinds 1953 die niet een tweede mandaat krijgt. In de strijd om de democrati sche kandidatuur eindigden Ed ward Koch, lid van het huis van afgevaardigden, en Mario Cuo mo, minister van binnenlandse zaken van de staat New York, vrijwel gelijk. Koch kwam op 20 pet. en Cuomo op 19 pet. Aange zien geen der zes kandidaten de vereiste 40 pet. van de stemmen op zich heeft verenigd, zal er op 19 september een tweede ronde zijn tussen Koch en Cuomo. ROTTERDAM (ANP) De sleepboot „Thames" van Smit Internationale in Rotterdam is door de Saoedie-Arabische au toriteiten vrijgelaten. Het schip werd sinds mei van dit jaar in de haven van Dammen vastge houden. Een woordvoerder van Smit In ternationale kon gisteren niet zeggen, wat de autoriteiten in Saoedie-Arabië heeft bewogen schip en kapitein te laten gaart Het is evenmin bekend wat ka pitein Pannekoek precies ten laste was gelegd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7