y loeiden wil vestiging Nationaal sportmuseum ictor en Floris: wachten op een thuis r Misverstanden hielden Sid Bruinsma uit nationaal team hond zoekt huis i jAD/REGIO "TLS BLIJVENDE HERINNERING AAN or'OURGEBEUREN IN '78 PARKER NU COMPLEET LEIDSE COURANT. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 oemt) ^eren m hi He gi tetai (Van een onzer verslaggevers) zendIDEN „Wij zouden graag Leiden een blijvend keilt onwelwillend tegenover deze gedachte. Wij gelo- in di, dat de gemeente wel ergens een leegstaand pand >ft, dat ter beschikking gesteld zou kunnen wor- ■™"tL De in Amstelveen gevestigde Stichting Natio- liin-U Sportmuseum ziet Leiden als vestigingsplaats i is. k helemaal zitten en heeft alle medewerking toege- ters <d. Het enige probleem lijkt de financiering te zijn. I00"zullen daartoe binnenkort geld ter beschikking leten stellen". len-1 het woord is Bas Vonk, lalf fetaris van de stichting Tour ose France Leiden '78. Een ge len. ek met Bas Vonk leert, dat ,ea» organisatie van het mondiale - leuren dat de Tour de France 1 de ,t te zijn, nog niet geheel rond het Binnenkort zal tourdirecteur 1 in htan met zijn gevolg Leiden hjd pnaals bezoeken om de za- ge-1 betreffende de tourstart in t nader te regelen. Wellicht het rdt dan ook de aankomst- ni, ats van de eerste etappe be id gemaakt. Dat is een van problemen, waarmee de idse tourorganisatie momen- nog zit Men weet nog niet rheen de tourcaravan van- Leiden zal gaan; die ontbre- ide wetenschap bemoeilijkt vertraagt het benaderen van gemeenten die mogelijk door renners wordt aangedaan. Leiden met de komst van tourcaravaan te wachten t, is in grote trekken al rond. Leiden zal volledig in de ban van het wielergebeuren ge raken. Talrijke manifestaties staan op het programma, de één nog indrukwekkender dan de ander. Bas Vonk: „Het is de bedoeling dat Leiden in de tour week geheel op z'n kop staat, acht dagen lang in al zijn voe gen kraakt zodat de Leidse grondvesten schudden. Het moet een 3-october-feest worden dat acht dagen lang duurt Dat dit lukt is voor ons al zeker. Kijk maar eens naar at we alle maal willen doen". De stichting Tour de France Leiden '78 wil Leiden op stelten zetten in de periode van 23 juni tot en met 1 juli. Gedurende deze periode zal een Franse week worden gehouden, waarin Franse artikelen door de winke liers worden aangeprezen en tal van artiesten uit het „land van Marianne" zullen komen opda gen. Ergens in deze week staat een Hugenoten-manifestatie op de agenda Secretaris Vonk: .Leiden heeft een Hugenoten historie, hoewel veel inwoners daarvan niet op de hoogte zijn. We willen dit Hugenoot-zijn acti veren". Waarschijnlijk in de Ton Menken-IJshal wordt gedu rende de Franse week de „Mani festatie Fiets" gehouden, een ex- positie-achtig gebeuren waar al le bekende rijwielfabrikanten van Europa inzendingen zullen verzorgen. Ergens in de stad wordt het Parijse „Place du Te- tre" nagebootst Vanuit de Fran se hoofdstad komen tekenaars en schilders over, alsmede pot senmakers en artiesten. Waar dit gebeuren zal plaatsvinden is nog niet bekend. Ook wordt in Leiden een tourelpee op de markt gebracht, een langspeler met zingende wielrenners en Leidse artiesten. Tevens be raamt men een grootscheepse ontmoeting van Franse en Leidse middelbare scholieren. Stadsgehoorzaal De Stadsgehoorzaal zal enkele dagen nadrukkelijk bij het tour- gebeuren betrokken worden. De Leidse stichting stelt zich voor de „Permanence" niet bij de startplaats Groenoordhal te ves tigen maar in het hartje van Leiden, in de Stadsgehoorzaal. In de „Permanence" moeten de renners zich uiterlijk dinsdag middag 14.00 uur melden. Het onderbrengen in de Stadsge hoorzaal geeft het voordeel, dat het publiek kan worden toegela ten en in direct contact met de renners komt In de Groenoord- hallen zou dat niet mogelijk zijn. Woensdagavond 28 juni worden de deelnemende ploe gen voorgesteld in de Groe- noordhallen tijdens een groot scheeps gebeuren, voor donder dagmiddag staat Leiden de pro loog te wachten. „Zowat de hele binnenstad wordt hermetisch afgegrendeld om het parcours te kunnen uitzetten", weet Bas Vonk te vertellen. De avond na de proloog, aan de vooravond van de daadwerkelij ke start van de eerste etappe staat Leiden een geweldige feestavond rondom Molen De Valk te wachten. „We noemen dit het „Grand Spectacle". Ar tiesten van internationaal ni veau zullen er optreden, vooral afkomstig uit Frankrijk en Ne derland. De televisie zal een li ve-uitzending verzorgen, hoewel we de omroepen hiervoor nog niet hebben wete te interesseren kunnen we dit als een zekerheid aannemen", meent Bas Vonk. Bij de molen wordt een kolossa le hosvlonder opgesteld, een houten vloer dat bij vele Leide- naars herinneringen zal oproe pen aan de 3-Öktoberfeesten van vroeger. Het Grand Specta cle zal voortduren tot diep in de kleine uurtjes. Voor de avond na de etappes tart staat opnieuw een indruk wekkende activiteit op het pro gramma. De Duitse musicus Ja mes Last is al definitief gecon tacteerd voor een avondvullend optreden in de Groenoordhal- Concert van James Last len. Een feestavond waarvan de organisatoren nu al zeggen, dat het tot de zaterdagmorgen gaat voortduren. Op die zaterdag wil men op tal van plaatsen zang, dans en muziek onderbrengen. Kortom een programma om van de likkebaarden. Bas Vonk is uitermate optimis tisch over het slagen van het tourgebeuren. „Het zal bij ons heel wat grootser worden dan enkele jaren geleden in Sche- veningen. Daar had de gemeen te Den Haag een dikke vinger in de pap, maar door ambtena rij verliepen heel wat zaken ui termate stroef. Dankzij het ini tiatief van Eimert Teek ens, die de financiering voor zijn reke ning neemt, is in Leiden de or ganisatie in particuliere handen. Bij ons verloopt de organisatie gesmeerd. En ik moet zeggen dat de Leidse ambtenaren ook erg vlot zijn in hun medewerk ing". Het bestuur van de stichting Tour de France Leiden 78 telt de volgende naman: E. Teekens, mr. J. Karstens, mr. J. H. A Linskens, G. A Kom, Joop Rie thoven (initiatiefnemer), Barend Goddijn en Bas Vonk (secreta ris). Gezamenlijk zullen deze lie den zorgen dat Leiden een boeiende zomer tegemoet gaat. „Ten aanzien van de financie ring is alles vrijwel rond. Er is nu ook duidelijkheid over de participatie van de gemeente. Wij hadden, in overleg met het college, een ton aan subsidie gevraagd. Meer hebben we niet nodig, maar over die ene ton werd nogal moeilijk gedaan. Het is eigenlijk onze bedoeling dat met het geld van de gemeente de uitgaven worden bekostigd die de gemeente ons in rekening zou moeten brengen. Zoals het verhuren, plaatsen en na afloop weghalen van zestien kilometer dranghekken, de huur van de Groenoordhallen, de kosten van de aanleg van tele-communica- tie, politiebegeleiding en de huur van de Stadsgehoorzaal". „Verdienen op de toer zullen we in elk geval niet Het tekort wordt bijgepast door de grote financier en eventuele baten worden weggeschonken aan een goed doel. Maar wat we dan ook nog willen is een blijvend aan denken aan het tourgebeuren. Zoiets als dat nationale sport museum. Per slot van rekening is Leiden volgend jaar sportstad van Nederland. Hoe zouden we het tourgebeuren in onze stad beter kunnen afsluiten dan met de opening van een blijven sportmuseum. Zo'n bundeling van sportherinneringen zou Lei den zeker niet misstaan". kemrben Karstens en collega's zullen Leiden op z'n kop racltten „Het moet een acht dagen durend 3-Oktoberfeest worden", zegt secretaris Bas Vonk. Leiden Met de komst van de 2.03 m. lange Sid Bruinsma is de basket- balploeg van Parker Leiden compleet De in Nederland geboren Bruinsma heeft de afge lopen weken nogal wat stof doen opwaaien toen in diverse bladen het be richt verscheen, dat hij bedankt zou hebben voor het Nederlands team, dat volgende week in België voor de Euro pese kampioenschappen speelt. Er blijken nogal wat misver standen te hebben bestaan tus sen Sid en de Nederlandse Basketbal Bond: „Het begon allemaal in de zomer van 9176. Het Nederlandse team speelde in Hamilton voor kwalificatie voor de Olympische spelen. Ik schreef toen een brief naar de Nederlandse Basketball Bond, dat ik belangstelling had om voor Nederland te spelen. Per slot van rekening was ik een geboren Nederlander. Ik kreeg toen te horen dat met Neder land meespelen alleen moge lijk was indien ik lid zou zijn van een Nederlandse club. En tegelijkertijd bood die contact persoon mij een contract voor Arke Stars aan". Sid Bruinsma had toen alles behalve zin om voor Arke te gaan spelen. Hij zag er meer heil in om zijn studie bij Grand Village State te vol tooien en daarna eens te kij ken of hij naar Holland zou gaan. Sid Speelde dus niet voor Oranje en kreeg april dit jaar een schrijven van Theo Kins- bergen, waarin hij hem uitno digde om naar Nederland te komen om een paar wedstrij den bij Kinzo te spelen. Sid kwam naar Nederland en kwam tot een accoord met Kinzo. Zoals bekend stopte Kinsbergen in mei abrupt met de sponsoring. Kinsbergen speelde aan Par ker de naam Sid Bruinsma door. Parkervertegenwoordi ger Bockweg vloog naar Ame rika en contracteerde Bruins ma. Toen echter een maand gele den Jan Janbroers, de bons- coach, te kennen gaf dat hij Sid graag bij de Nationale Se lectie wilde hebben belde Bockweg in allerijl Bruinsma op, die van zijn selectie nog niets afwist. Sid gaf toen te kennen dat hij het spelen voor Nederland niet zo zag zitten: .Allereerst mijn Sid Bruinsma ziet het dit seizoen bij Parker volledig zitten... ervaring in 1976. Theo Kins bergen vertelde mij, dat het onzin was dat je clubgebonden moest zijn wilde je in het Na tionale team spelen, dus voel de ik me beetgenomen door die man die mij bij Arke wilde hebben. Daarnaast was mij duidelijk geworden, dat de wedstrijden in de zomer zou den worden gespeeld en daar had ik geen zin in, want ik wilde de zomer bij mijn fami lie doorbrengen. Dus vertelde ik Bockweg dat ik liever niet voor het Nederlands team uit wilde komen. As ik toen had geweten, dat de EK in Septem ber zouden worden gespeeld, had ik misschien anders ge- Sid Bruinsma zal dit jaar dus niet in het nationale team spelen. Uiteraard ligt dat an ders voor wat betreft Parker. „Ik zie het wel zitten bij Par ker. Ik zal er zeker alles aan doen om bij de eerste vier te eindigen. As het publiek ook komt dan kunnen we in Lei den een goed seizoen gaan ma ken met Parker". Hoever Parker met de voorbe reidingen voor het nieuwe sei zoen is, zal morgen blijken. Parker speelt dan op uitnodi ging van Vak Stars een wed strijd tegen deze Leidse eerste- divisieploeg, waarin o.a. Peter de Jong en Ed Strong spelen. Aanvang van de gratis toegan kelijke wedstrijd is 19.00 uur. HANS VAN VELDE i Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in liet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven honden rijn alle door bondeberit- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in .Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wonnkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate ran zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel 131670. Geopend dl tjm vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdags van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en '5 maandags gesloten. r Deze week wordt de aandacht ver deeld tossen twee honden. Floris, een klein bastaard hondje van twee en een half jaar oud en Vic tor, een Mechelse Herder van één jaar oud. Victor is al eens eerder in deze rubriek verschenen, maar om onbegrijpelijke redenen zijn er nooit reacties op Victor's toch zeer verdienstelijke verschijning geko men. Maar eerst Floris. Deze hond is om dezelfde reden in het asiel gekomen als de hond van de vorige week, Rutger. Ook de baas van Floris moest namelijk verhuizen van een tamelijk groot benedenhuis naar een kleine re flatwoning. Niet zo zeer vanwege de afmetingen van Floris alswel om zijn leven dige karakter zag de baas van Floris het niet zo scherp zitten om zijn hond naar Maastricht, wat zijn nieuwe woonoord werd, mee te nemen. Floris is een gewoon boerenhondje van een centimeter of dertig hoog. Op het formaat na lijkt hij het meest op een herder. Vooral de kleuren komen opvallend goed overeen. Op de rug is Floris zwart en voor de rest bruin. Met op de kop een prachtige bruin zwarte tekening. Een lange staart comple teert het geheel. Dit wat Floris' exterieur betreft. Het karakter van Floris is uitgespro ken vrolijk. Hij toont overal interesse voor en is dol op elk spelletje. Deze vrolijkheid gaat gepaard met een tomeloze energie. Het is dan ook waarschijnlijk een goede beslis sing van Floris' oude baas geweest zijn huisdier niet mee te nemen naar de flatwo ning. Alleen jammer dat er geen beter alter natief voor Floris te vinden was. Hij heeft het duidelijk moeilijk in het asiel, hoewel er natuurlijk erg goed voor hem gezorgd wordt Want het karakter dat anders zo in zijn voordeel spreekt, werkt nu in zijn na deel. Floris kan zijn energie en vrolijkheid onvoldoende kwijt en daarom moet Floris zo snel mogelijk een nieuwe baas zien te vinden. Misschien is Victor al een oude bekende, maar niettemin toch een paar regels over deze prachtige hond. Het is volslagen bela chelijk dat een hond van Victors kaliber niet allang een passend thuis gevonden heeft De wonderen zijn de wereld nog niet uit.. De situatie wordt echter penibel, want na zo'n zes zeven weken verblijf in het asiel gaat het nu snel bergafwaarts met Victor. Hij wordt erg onrustig en jankt de hele dag door. Tot voor kort leek het nog erg goed te gaan, maar Victor is typisch een hond die het een hele tijd kan volhouden maar daarna finaal in elkaar klapt Nog even een korte beschrijving van Victor. Zijn hoogte loopt tegen de zestig centimeter. De kleur is lichtbruin. Verder uiteraard de typische kenmerken van een herder, zowel uiterlijk als innerlijk. Victor is absoluut niet geschikt voor een klein huis of een flat. Ook binnen moet dit dier de ruimte hebben anders is hij onhanteerbaar. Een boerderij of iets dergelijks zou het meest geschikt voor hem zijn. In ieder geval iets waar hij min of meer vrijelijk in en uit kan lopen. Maar nogmaals: voor wie Victor graag wil adopteren is de grootste spoed geboden, want over niet al te lange tijd is Victor reddeloos verloren.... Rutger, de hond van vorige week heeft de benodigde belangstelling nog bitter moeten missen. Maar misschien komt daar nog verande ring in. Zoals bij Puk, de hond van de week dédrvoor. Dit herder-Collie achtige hondje heeft een eigenaar in Warmond gevonden, die op zijn woonboot graag in het gezelschap van een hond verkeert BART SPIJKER f'ctor en Floris, twee verschoppelingen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5