IJ; Will concerten Zestiende Leidato gezwind van start Rabobank Gedenkbord voor P. Ambachtsheer Handke/Weiss groep met politiek theater Lichtreklame zet jubileumviering van „Don Boscoluister bij Grote taptoe vanavond in Langeraar lÜf Rabobank Q INTERPOLIS aqö rGS GEVEN TOESTEMMING VOOR BOUW RESTAURANT GROENOORDHALLEN STAD/lREGIO leidse courant- zaterdag 10 september 1977 pagina 3 gedaald in regio Leiden LEIDEN De werkloosheid bij de mannen in de Leidse regio is in augustus met 91 gedaald en is momenteel geko men op een aantal van 2292 of 4,54% van de afhankelijke man- nettjte beroepsbevolking. Over de gehele provincie Zuid-Hol land gerekend bedraagt dit per centage 4,09%. De daling kwam voornamelijk voor rekening van de catego rieën metaalnijverheid (-23), de visserij (-74) en losse arbeiders (-10). Daar stond een geringere stijging tegenover in de sector horeca (+9) en de sociale- en geneeskundige sector (+6). De werkloosheid van jeugdigen be neden 19 jaar daalde met 44 en is thans 153. Het aantal werkzoekende schoolverlaters daalde met 8 en is nu 180. De vraag naar manne lijke arbeidskrachten steeg met. 117 naar een peil van 1252. De toename van die vraag lag bij de bouwnijverheid (+24) de sec tor handel en kantoor (+38) en de groep losse arbeiders (+79). De vraag in de metaalnijverheid nam af met 29. De vraag naar jeugdigen beneden de 19 jaar nam toe met 58 is thans 485. Er is vooral vraag naar jeugdig personeel in de bouw- en me taalnijverheid. In vergelijking met augustus 1976 daalde de werkloosheid van mannen met en steeg de vraag naar man nen met 697. 1 Geslaagd concert van Brons en Kapaan pq Leiden Joop Brons en Han Ka- 3 paan traden gisteravond op in de Pieterskerk. Het bekende duo speelde zowel oude als mo- derne muziek. Voor de pauze £1 kwamen Franse barokcompo- 3d' nisten aan bod, en de Toccata fc en fuga in de van J.S. Bach; na de pauze was het programma gewijd aan twintigste-eeuwse muziek. Over het algemeen waren wij niet erg gelukkig met de pro grammakeuze. Veel muziek was overbekend of vreselijk traditio neel. Van andere stukken, zoals de sonate voor orgel en hobo van Jean Baptiste Louillet straalt weinig uit: het is tamelijk schoolse muziek, zonder verras singen of bijzondere hoogtepun ten. Zelfs de moderne muziek bracht geen nieuws om over haar huis te schrijven: de suite „from the world of my father", I een verzameling Jiddische the- I ma's die Hermann Berlinsky j voor Han Kapaan bewerkte, en iö| die nu „op verzoek van een w. aantal mensen" weer ten gehore werd gebracht is toch eigenlijk ljC.; Riet de moeite waard om meer (9 dan een keer te horen, ts Dat het toch een mooi concert was is te danken aan de muzika- üteit en de inzet van de beide I musici. Joop Brons kent het or- gel van de Pieterskerk bij wijze e van spreken als zijn broekzak 0 en weet alle mogelijkheden vein dit prachtige instrument te ge- 0 bruiken. En Han Kapaan over al wint alle technische moeilijkhe- 3 den van een hobo in een koude kerk met een bewonderens- n waardige charme. Het best was het duo in de Franse dansen J van Marin Marais (1656-1728), r maar dat is ook vrolijke en inte- x ressante muziek. Ton Harmsen Vrouwen In de werkloosheid van vrou wen kwam geen verandering; het cijfer blijft 815. Daling en stijging in de verschillende cate gorieën hielden elkaar in even wicht. Daling vond er plaats in de kantoorsector (-19), onder wijs (-5), horeca (-3), stijging in de sociaal- en geneeskundige sector (+6), personeel in algeme ne dienst (+3) en de overige beroepen (+18). De werkloosheid van jeugdigen beneden de 19 jaar nam af met 19 en is nu 188. Ook het aanbod van werkzoekende schoolverla ters daalde met 25 en is thans 219. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten steeg slechts met 3 en is nu 258. Er is een grote vraag naar kleding-, han dels- en kantoorpersoneel. De helft van de vraag betreft jeug digen beneden 19 jaar. In verge lijking met augustus 1976 nam de werkloosheid van vrouwen toe met 47 en de vraag naar vrouwelijk personeel met 45. Lisse Ook in het gebied van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lis- se nam de werkloosheid af en wel bij mannen van 370 naar 325. De werkloosheid bij vrou wen daalde nog sterker: van 321 naar 161. De dalingen hadden hoofdzakelijk plaats in de secto- 1 ren bouw, metaal en landbouw (bloemboilenarbeiders). De vraag naar jeugdig perso neel is aanzienlijk toegenomen. Het GAB-Lisse schrijft deze toe name toe aan de vele subsidiere gelingen die er ten aanzien van het in dienst nemen van jeugdi gen bestaan. De heer Ambachtsheer neemt het gedenkbord van burgemeester Gallas in ontvangst ALPHEN AAN DEN RIJN De adj unct-direkteur van de Water en Lichtbedrijven van Alphen, P. C. Ambachtsheer, heeft gisteren zijn 40-jarige ambtsjubileum gevierd. Uit handen van burgemeester Gallas ontving hij het gedenkbord van de stad Alphen. De burge meester noemde de jubilaris „een man van weinig babbels die van opschieten houdt". Wethouder J. Goedhart bood de adjunct-direkteur een enveloppe met inhoud aan. De wethouder stelde daarbij: „U bent een heer in het uitoefenen van uw ambacht. U bent een echte ambachts heer". De heer Ambachtsheer kwam in 1968 naar Alphen en is sinds die tijd werkzaam geweest bij de Water- en Lichtbedrijven. LEIDEN De rooms-katholieke technische school „Don Bosco" viert in de week van 24 tot 30 september het 25-jarig bestaan in de schoolgebouwen aan de Boerhaavelaan. Op de schooldaken van Don Bosco zullen lichtreclames, uit eigen werkplaats, de fees telijkheden luister bij zetten. Zaterdag 24 september starten de evenemen ten met een reünie, waar oud-leerlingen en strijd tussen personeelsleden en leerlingen, een foto-tentoonstelling, bowlen en barbe cuen. De heer J. Jacobs zal als de langst aan de school verbonden leerkracht in het zonnetje gezet worden. Hij is al gedurende vijfentwintig jaar docent aan de technische school. In de kwart-eeuw, die de Lts. oud is zijn er ten aanzien van het onderwijs tal van vroegere personeelsleden van de school el- verbeteringen aangebracht Uniek mag het kaar de hand kunnen drukken. De bisschop van Rotterdam, monseigneur Simonis zal maandag 26 september 's avonds in de Pe- truskerk een H. Mis celebreren. Het verdere weekprogramma van Don Bosco is zeer gevarieerd. Tal van sportieve manifestaties passeren de revue. Zo staan er op het programma een auto- en fietsenrally, een viswedstrijd in de Vliet, een voetbalwed- heten, dat Don Bosco in een der leslokalen zes zogenaamde terminals herbergt. Dit zijn computers, die regelrecht met het rekencen trum van de universiteit verbonden zijn. De computers zijn een nieuw hulpmiddel in het onderwijs waarbij de leerling door middel van vragen die de computer hem stelt schrif telijk op een speciale schrijfmachine ant woord moet geven. De „ijzeren leraar" laat de leerling pas toe tot een volgende vraa- gronde als hij een goed antwoord gegeven heeft De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Bik, zei gistermiddag tijdens een bijeen komst desgevraagd, dat het „R.K." voor de schoolnaam tijdens de jaarlijkse bestuurs vergaderingen een belangrijk bezinningson- derdeel vormt. „Juist nu in tijden, dat het roomskatholieke geloof het zwaar te verdu ren heeft, achten wij het zinvol om op milde wijze de leerlingen een religieuze levenswij ze te laten overwegen. Wij zijn hier beslist niet dogmatisch in, want ook andersdenken den zijn op Don Bosco welkom", aldus de heer Bik. Het schoolbestuur van Don Bosco hoopt dat het leerlingental, dat nu 391 be draagt zich in de toekomst verder nog uit breidt ZILVEREN KOSTER De heer W. Gelderblom, koster van de Pauluskerk in Oegstgeest kreeg gisteren een zilveren insigne uitge reikt Een en ander geschiedde naar aanleiding van het 25-jarig kosterjubileum van de heer Gelder blom. De insigne is een onder scheiding vanhet hoofdbestuur van de vereniging van Kerkvoogdijen in dde Nederlands hervormde kerk. De heer A. Koerten, waarnemend president kerkvoogd, speldde de onderscheiding op. LANGERAAR De Langeraarse Hadrianus-kerk bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid daarvan staat er in de parochie een groot aantal evenementen op stapel. De feestelijkheden gaan vanavond om half negen van start met een grote taptoe op het kerkplein. Hieraan nemen behalve de r.k. muziek vereniging „Arti et Religions en de jongerengroep „Vita Nova" ook VIOS uit Mijdrecht, „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarendsveen en DSS uit Aar- 1 anderveen deel. MET SQUASH OE SPIEREN LOS! SQUASH gaat Leiden en de Randstad veroveren, SQUASH moet je doen, al is het maar 3 tot 4 keer in de week. Met SQUASH ontstaat uithoudingsvermogen en uithou dingsvermogen is de beste vorm van fitheid. Volgens Dr. Cooper, die een onderzoek heeft voltooid onder leden van de Amerikaanse luchtmacht, is SQUASH dè sport om het lichaam voldoende en natuurlijke li chaamsbeweging te geven. SQUASH is makkelijk te leren (tevens les door Rob Oost mogelijk). SQUASH? DOEN! Het It goed voor U. Voor meer informatie, bel nu Martin Spaargaren 071- 76 9310. V.a. 15 december opening Squash-banen LEIDEN BOniNdS FUH CENTER 07WSSÖJ0 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. Voor een fijne avond uit. Overige vestigingen Utrecht 030-910555 Eindhoven 040433222» P.S. Tevens nog voor enkele leden „Wintertennis" Leiden Het Handke/Weiss gezelschap uit Amsterdam experi menteert al een jaar of vier met politiek theater. Gisteravond bracht men „Büchner's dood" van de in 1941 in Chili geboren auteur Gaston Salvatore; daar was niet bijster veel publiek voor naar het LAK-theater gekomen. Allereerst: toneelstukken van dit genre kan men nauwelijks meten naar het dramatisch effect. Op de planken gebeurt bijzonder weinig, er wordt veel en lang gepraat en de luistervaardigheid van het publiek wordt danig op de proef gesteld. Er zijn mensen die er niet goed tegen kunnen, tegen dergelijk toneel, en dat is hun recht. Wat rest is de politieke stellingname waartoe zulk „theoretiserend" theater wil uitnodigen. In „Büchner's dood" wordt geleidelijkaan duidelijk waar men naar toe moet: de onderdrukking van een groep linkse radicalen in het Hessen van de jaren dertig verwijst naar het onrecht in het „democratische" Duitsland van de Berufsverbote. George Büchner (1813-1837) was naast toneelschrijver indertijd éen van de leiders van politiek-revolutionaire organisaties in Hessen. Voor de al niet minder radicale Salvatore was het sterfbed van Büchner een symbool; de lijn doortrekkend wordt het publiek anno 1977 geacht in Salvatore's stuk een symbool te zien. Een aanklacht tegen de onderdrukkers, een gevoel van solidariteit met de onder drukten. Het Handke/Weiss gezelschap beschikt in elk geval over voldoende capaciteit om dit soort toneel te maken, we hebben dat in het LAK al eerder kunnen constateren. Hans de Waardt speelde de hoofdrol met erg veel overtuiging en ook de andere acteurs - tot op zekere hoogte toch amateurs - bleken veel talent in huis te hebben. Toch blijft de vraag, ten eerste, of toneel als dit eigenlijk met te weinig handeling heeft om nog toneel te mogen heten. En ten tweede: wie meent een gemotiveerde stellingname uit te lokken via ideeën die uiteindelijk in de Franse Revolutie een rol speelden, gaat voorbij aan de actualitieit Tegen het onrecht van vandaag moeten nieuwe systemen de strategie bepalen. Jqs Niihof kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Heinz Friesen met medewerking van Conny Stuart Thijs van Leer Jules de Corte Trio Louis van Dijk Leiden 24 september Stadsgehoorzaal Katwijk 29 september Sporthal Cleijn Duin Aanvang: 20.15 uur Zaal open: 19.30 uur. De netto-opbrengst van de concerten is bestemd voor het Rode Kruis. I kaartverkoop bij alle kantoren van de ^^verzekeringen geld en goede raad Toegangsprijs ƒ11,per persoon. In de voorverkoop bij de Rabobank 8,50 per persoon. LEIDEN - De 16e Leidato Huishoudshow draait weer, sinds gisteravond. Met veel vertoon en overtuiging ging deze Leidse najaarsbeurs van start in de Groenoordhallen. Een toenemend aantal geno digden die de opening willen meemaken. Je zou ook kunnen stellen: een toegenomen aan tal mensen die uitgenodigd worden. Maar ze komen toch maar: burgemeesters uit de omgeving, wethouders, raad sleden, toe-leveranciers, kor tom representatieven en za kenlieden die een graantje, een borreltje, een herken- ningsblik willen meepikken. Een gezelschap, dat ditmaal uitgebreid was met Oxfordse raadsleden en ambtenaren die in een speciaal Engels door Leidato-secretaris Jan van Zijp werden welkom geheten. De Leidato, een beurs in z'n 25ste jaar van bestaan (je moet het niet natellen, maar het klopt wel), groeit almaar, nu zelfs tot 12.000 m2. De geïnviteerden werden met zorg toegelaten, want iedereen kreeg een anjer in de Leidse kleuren op borst of revers ge speld: rood, wit en soms roze. Nadien waren er tal van toe spraken, zoals die van Leider dorps burgemeester Van der Have, die zich enkele malen verguld toonde vanwege de uitnodiging om deze Leidato te openen. De heer Van der Have had minstens een nacht wak ker gelegen om achter het mo tief te komen waarom men hem had uitgenodigd. Hij had daar zo z'n filosofietjes over: de Leidato is een gebeuren in de Leidse agglomeratie en daarin neemt Leiderdorp een voorname plaats in. Boven dien, zo meende deze burge meester, „komen de wijzen uit het oosten" en verder bestaat Leiderdorp al 1200 jaar, een tijdspanne waar Leiden nau welijks iets tegenover kan stel len. Hoe dan ook, burgemees ter Van der Have, die de din gen leuk en verzorgd kan zeg gen, verklaarde z'n liefde tot de Leidato: Laudate Leidato, lof zij u, o Leidato. Hetgeen beloond werd met een zending wijn. De heer Van der Have brak de spanning en opende de Lei dato officieel door een enorme ofwel geweldige taart met een mes en een glimlach aan te snijden. Degenen die minstens twee punten taart kregen voorgeschoteld konden daarna nauwelijks meer „pap" zeg gen. Toen kwam nog „loco" Van Aken van Leiden (burge meester Vis zit in Zuid-Fran krijk alles te vergeten wat maar met Leiden te maken heeft) een belangrijk nieuwtje verklappen: Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland had den zojuist toestemming ver leend voor de bouw van een nieuwe restauratie voor de Groenoordhallen, vandaar dat de Leidato-opening ditmaal voor het laatst in de kale pro visorische Lomney hal werd verricht. Volgend jaar moet het uitgebreide restaurant van de hallen een feit zijn. Over een paar weken hoopt men de eerste spade voor de moderne horeca-nederzetting der Groe noordhallen in de grond te kunnen steken. Op zo'n mo ment ben je allang vergeten, dat de Leiderdorpse burge meester zich in gemoede af vroeg waarom hij het mocht zijn die deze Leidato-toestand opende. Wethouder Van Aken schonk aan Leidato-secretaris Van Zijp een gemeentelijk te geltableau met het Leidse wa pen en een karaf met bijbeho rende glazen voor de bestuurs kamer. Groenoordhallen-directeur André de Jong, die vorig jaar zes (toen was voorzitter Jan Wolfslag nog van de partij) rolletjes vlees aan het Leidato- bestuur schonk, kwam nu na een vriendelijke toespraak Burgemeester V. d. Have snijdt de Leidato-taart aan. Links Leidato-secretaris Van Zijp. aanzetten met een heerlijke paars kleurende Leidse boe renkaas. Het Leidato-bestuur kan enkele dagen kaas uit het vuistje eten. Of het ook in z'n vuistje kan lachen weten we nog niet, want de publieke toe loop op de vrijdagavond was niet direct denderend te noe men. Maar er ligt nog ruim een week voor de boeg, of een week „te gaan", zoals de En gelsen zouden zeggen. De Ox fordse raadsleden vermaakten zich opperbest, want in die voorbeeldige eeuwenoude En gelse universiteitsstad be schikt men niet over een ac commodatie als de Groenoord hallen. Daarvoor moet je in Londen zijn, en dan is zo'n show nog niet zo levendig als in Leiden, zo vernam ik gister avond uit Oxfordse monden. Leiden kan overweldigend zijn, maar je moet er wel oog voor hebben. TON PIETERS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3