ICDA wil opheldering over standpunt PvdA inzake abortusakkoord Veel schoten bij zoekactie wapens in Molukse wijken Triest record DUITSERS ZIJN UITSTEL MOE POSITIE- UNIFORM" Goedkoop vliegen mag ïeidae (2o Zaterdag 10 september 1977, 67e jaargang no. 20834 rteni nem DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. nties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menton: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Girls zaterdag Ned. I 19.55 Girls! Girls! Girls! Ameri kaanse speelfilm (1962) Ned. II zondag Ned. I 19.55 Le Jour se léve, Franse speelfilm (1939) Ned. II 20.40 Hoe Yoekong de vergen verzette, afl. 2 Meer bewolking In het algemeen veel bewolking met in het noorden van het land plaatselijk regen. Max. temp. van 17 graden in het noordwest en tot 20 graden in het zuidoos ten. Tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Morgen zon: 7.07-20.05. Schev. hoogw.: 2.41 en 15.06. Laagw. 10.37 en 22.54. woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. In coma of niet: Amin laat 15 doodvonnissen voltrekken LONDEN/Kampala (Rtr) - Volgens Henry Kyemba, voor malig minister van Volksge zondheid in Oeganda, nu wo nende in Londen, is het bericht dat president Amin in coma ligt „een van die grappen waar aan je in Oeganda gewend raakt." Naar zijn oordeel is Amin ge zond, maar wil hij de wereld laten geloven dat hij door m coma te liggen de voltrekking van vijftien doodvonnissen die hij heeft ondertekend niet kon tegenhouden. Ook de Franse ambassadeur in Kampala gelooft niet in het co ma van Amin. Hij noemt het „pure fantasie". Inmiddels zijn gisteren wel de vijftien doodvonnissen voltrok ken. Dat gebeurde in het open baar even buiten Kampala. De ter dood veroordeelde mannen waren allen vastgebonden aan met zand gevulde olievaten en werden een voor een door een vuurpeloton doodgeschoten. Hiervan was een grote menigte Oegandezen getuige. Van de te- rechtgestelden zijn er twaalf veroordeeld wegens pogingen het bewind van Amin omver te werpen. De drie anderen we gens verraad en moord. Een foto die zou moeten aantonen dat Idi Amin is opgenomen in een ziekenhuis in Kampala, waar hij door een Russische chirurg in de nek wordt geopereerd. WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse marine heeft weer iets nieuws bedacht: een „positie-uni form". Tot nu toe moesten vrouwelijke offi cieren en .manschappen" op burger- kledij terugvallen wanneer een „blij de gebeurtenis" niet langer te ver hullen was. Voortaan kunnen de a s. moeders er echter ook in hun uiter lijk voor uitkomen dat zij tot de US-Navy behoren. De marine deelde gisteren mee dat het nieuwe uniform zal bestaan uit het gebruikelijke marineshirt, lange blauwe broek, een donkerblauwe rok en een overbloes van dezelfde kleur. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het CDA-fractiebe- stuur wil opheldering over het standpunt van de PvdA inzake het akkoord over de abortus-wetgeving. Het CDA ergert zich namelijk aan verschillende uitlatingen van PvdA- fractie voorzitter Van Thijn hier over. Van Thijn blijft van oordeel dat de abortuswetgeving moet wor den vernieuwd, waarbij de PvdA vasthoudt aan haar uitgangspunt: de vrouw beslist. Onmiddellijk nadat onder leiding van informateur Vereninga vorige week een akkoord over de procedure voor de vernieuwing van de abortus wetgeving was gesloten, bleken Van Agt en Van Thijn er een verschillen de interpretatie op na te houden. Van Agt heeft zijn zienswijze in een brief aan de informateur vastgelegd. Het CDA gaat er van uit dat als het kabinet te zijner tijd moet beslissen over het tot wet verheffen van een parlementair meerderheids besluit en voldoende rekening zal worden gehouden met de opvattingen die binnen het CDA over abortus provo- catus leven. Eerst moet het kabinet zelf proberen tot een nieuwe abortus wetgeving te komen, maar als de PvdA bij voor baat vasthoudt aan het eigen stand punt de vrouw beslist is het pogen van het kabinet om met een eigen wetsvoorstel te komen tot mis lukken gedoemd. Met handhaving van het akkoord zal CDA-fractievoorzitter Van Agt in het formatief-overleg met de infor mateurs en de fractievoorzitters van PvdA en D'66 aandacht vragen voor de uitleg die het CDA aan het abor tusakkoord geeft PvdA-fractievoorzitter Van Thijn zei de interpretatieverschillen meer te zien als standpun tonverschillen. Naar zijn mening is de abortus kwestie afgerond en is er niet in voorzien de beraadslagingen weer te openen. Ook voor Terlouw (D'66) is er „geen aanleiding de abortusbe sprekingen opnieuw aan te vangen". Tot gisteravond laat hebben de in formateurs, Vereninga en Den Uyl, overlegd met de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66, waarbij meer dan de helft van de nog te regelen onderwerpen zou zijn afge handeld, maar de moeilijkste onder werpen nog besproken zouden moe ten worden. Maandag gaan de heren opnieuw om de tafel zitten. Troonrede wordt erg beknopt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De troonrede die koningin Juliana op 20 september zal uitspreken ter gelegenheid van de openingszitting van de staten-generaal zal bijzonder beknopt zijn. Dit is een gevolg van het feit dat het demissionaire kabinet-Den Uyl geen uitgebreid pakket van maatregelen kan en mag aankondigen, zeker niet nu het vrijwel zeker is dat er zeer kort na Prinsjesdag al een nieuw kabinet zal aantreden. Dit zei premier Den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad, dat voor een belangrijk deel gewijd was aan de inhoud van troonrede en miljoenennota. Als het nieuwe kabinet rond is zal men met een regeringsverklaring komen waarin gedetailleerde maatregelen voor het komende jaar staan aangegeven. Drama In Chicago speelde zich gis teren het drama af van een man die zijn acht maanden oude dochtertje op straat wilde la ten vallen vanaf een hoge steiger voor het ge rechtsgebouw. Waarom de 40- jarige Jorge Monsalve dit wilde doen is niet bekend. Via een afleidings manoeuvre wist de politie de man te over meesteren en het meisje in veiligheid te brengen. UTRECHT (ANP) Er is in Nederland sprake van een geleidelijke groei van het aantal zelfmoorden. Het totaal aantal zelfmoor den is sinds 1965 met 26 procent toegenomen en re sulteerde in 1974 en 1975 in de hoogste aantallen van deze eeuw: 13,5 en 13,2 per 100.000 inwoners van 15 jaar en ouder. Dit meldt mevrouw drs. A. C. de Graaf, hoofd van de afdeling bijzonder onder zoek van de geneeskundige hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid in het blad Medisch Con tact. Er zijn twee groepen waarin de stijging zich in verneld tempo heeft voor gedaan: jongens van 15 tot 24 jaar en vrouwen van 35 tot 44 jaar. Bij de jonge mannen is het aantal zelf moorden in tien jaar tijd met 165 procent toegeno men. Bij de genoemde groep vrouwen nam het aantal toe met 140 procent Vier personen zijn gisteren om het leven gekomen toen een los gebroken olifant dwars door een menigte stampte, die in de Indiase stad Rajgir een gods- dienstig feest bijwoonde. De politie en een aantal jagers i heeft opdracht gekregen de oli fant, die na het incident de jun gle invluchtte, op te sporen en i -hm™ ASSEN (ANP) De politie heeft va nochtend zes uur een afzetting gelegd rond de Zuidmolukse wijken in Assen en Bovensmilde. Er wordt gezocht naar ongeoorloofd wapenbezit. De actie wordt uitgevoerd op last van de officier van justitie te Assen. Verslaggevers constateerden dat na zes uur, toen de Molukse wijk in Assen hermetisch werd afgesloten door politiea genten, voortdurend werd geschoten. Er cirkelde een helicopter boven de wijk, die met schijnwerpers de huizen verlicht te, terwijl via luidsprekers in het Neder lands en het Maleis de bevolking werd geadviseerd binnen te blijven, en ramen en deuren gesloten te houden. De zoekactie vindt plaats met een groot aantal mensen, zowel politie als mare chaussee. Verslaggevers zagen aan één kant van de Molukse wijk alleen al twee pelotons marechaussee in actie komen met een aantal pantserwagens. Een woordvoerder van de officier van justitie deelde rond half acht mee, dat het inder haast door de autoriteiten ingerichte perscentrum, in de Kurpershoekhal in Assen bij de afzetting van de Molukse wijk, onbereikbaar was geworden. Er werd in de nabijheid van het perscen trum zo veel geschoten, onder andere vanuit de Zuidmolukse wijk, dat verslag gevers niet meer in de hal konden ko men. Even na half acht is via een pant serwielvoertuig een gewónde marechaus see afgevoerd. Bij de actie in de Molukse wijk in Assen liep hij een schotwond in het bovenbeen op. NEW YORK-LONDEN V.V. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse dienst van de burger luchtvaart heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan de prijs van 625 gulden voor een vliegretour New York-Londen. Zodoende kunnen grote vliegmaatschappijen concurreren met de goedkope retourvlucht die wordt gehouden door „Laker Airways" uit Groot- Brittannie, die vanaf 26 september voor 575 gulden gaat vliegen. Deze is nog goedkoper omdat men tijdens de vlucht geen maaltijd krijgt aangeboden. Dat is bij de andere maatschappijen wel het geval. De prijs van 625 gulden is meer dan de helft goedkoper dan de normale retourprijs. Grote maatschappijen als Pan Ameri can Airways, Trans World Airlines en British Airways zijn tegen het goedkope vliegretour. Zij zullen van de toestemming van de dienst van de burgerluchtvaart dan ook geen gebruik maken. De Amerikaanse president moet overigens die toestemming nog goed keuren. Ook gij Wembley Wembley, het Mek ka der Engelse voetbalsupporters, is „ontheiligd". Het stadion heeft er aan moeten geloven dat ook hier supporters komen die minder gevoel hebben voor decorum en rustig veld en spelers be stormen wanneer zij daar zin in heb ben. En daarom wordt ook Wembley nu ontsierd door een 2,5 meter hoog hek dat voor het eerst zijn diensten zal moeten bewij zen tijdens de wed strijd Engeland-lta- lië op 16 november. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. oopvont prachtige mas- ef zilveren doop- int, die in de zes- ende eeuw werd irvaardigd door de ranse goudsmid an-Francois Cou- zal worden ebruikt voor de oop van prinses ictoria van Zwe- en op 27 semp- wnber Voor de tochtigheid zijn dan zeven- onderd gasten uit te gehele wereld itgenodigd. UC-project Almelo: HENGELO De Westduitse partner Uranit in het LH tracentrifugeprojeet van Engeland, Nederland en de Bondsrepubliek, zal er bij de regering in Bonn op aandringen op eigen grondgebied een uraniumverrij- kingsfabriek te mogen bouwen. Volgens Uranit-directeur Meysenburg in Jülich heeft het uitstel van de bouw van de duizend-tonsfabriek in Almelo „nu lang genoeg ge duurd". De Westduitsers vrezen wanneer de bouw van een nieuwe verrijkingsfabriek nog langer wordt uitgesteld, zij in moeilijkheden zullen komen met hun leveringsverplichtin gen. Daartoe behoort ondermeer het omstreden contract met Brazilië, aan welk land in 1981 reeds 200 ton verrijkt uranium moet worden geleverd. In totaal beloopt het Brazilië-contract 2000 ton verrijkt uranium. Het land zal daar zelf de grondstof voor leveren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1