Drechttunnel jongste zegepraal eehonden hebben steeds minder levenskans Nederland levert nog steeds pasklare patenten op waterige problemen ENS MAAKT VAN WADDENZEE EEN BEERPUT FeidóeQowant 15 november hebben ze nog de tijd, deze wegwerkers van de laatste onvolkomenheden De Drechttunnel, bijna gereed voor de doortocht van 65.000 auto's per dag iORDRECHT De waterspiegel in het ■uiige kantoortje is tot boven het brui- WoerkJeed gestegen. Als iemand er "Aeen waadt klotsen golfjes tegen het bilair. Buiten gaat het nog harder enen. Door de nevel van neerklette- druppels is vaag de rivier zicht- r, met de spoorbrug en een gedeelte Dordrecht op de achtergrond. Ir. n{n der Maas staart somber naar het lensijpelende hemelvocht en zegt kennis van zaken: „Het is een won dat de deur nog zoveel water heeft engehouden". Tien meter lager begint breedste gezonken tunnel ter wereld, over een paar maanden 65.000 auto's dag acht ronkende rijen dik onder [Oude Maas door loodst. Dat lijkt op moment de enige plek waar je veilig it voor deze onbedaarlijke Hollandse in. Hoewel? Als Rijkswaterstaat niet in staat blijkt een waterdichte ling te vinden voor een regenbui- ijectleider Van der Maas lacht mee, maar niet voor lang. „Kom mee." Een minuut later: de Drecht- '1, jongste zegepraal op het niet le water. Droog, gelukkig. ten worstelt het autoverkeer zich door ■w regenscherm van Zwijndrecht naar en omgekeerd door de be- iitste Nederlandse flessehals via de uit 0 daterende brug over de meest zuide- ie Maas-arm Steevast maakt elke och- een opgewekte stem uit de radio ding van kilometerslange files vanuit ichting Breda. Vier tot vijf keer per draait de brugwachter een deel van gevaarte omhoog, het zeer drukke :htverkeer te water vaart het automo- me nadrukkelijk in de wielen. Na 15 :mber moet dat afgelopen zijn. Dan koningin Juliana de Drechttunnel in ruik, waarna het traject Rotterdam- werpen zal zijn verlost van het laatste lakei. Snel en efficiënt. En dat zal d nodig zijn, want tegen 1980 worden 90.000 voertuigen per dag aan de oevers van de Oude Maas verwacht. Deze rollen de massa wordt vanuit Rotterdam halver wege de Van Brienenoordbrug en Zwijndrecht opgewacht door tweemaal vier rijstroken breed asfalt, dat op dit moment nog vóór de Moerdijkbrug over het Hollands Diep overgaat in tweemaal drie banen. Rond 1980 is ook deze rivier- kruising verbreed. Van de in totaal tien brugdelen zijn er nu acht vervangen door stukken, die twee banen meer tellen. Aanvankelijk, vele jaren geleden, zag het er niet naar uit dat Van der Maas nog eens „zijn" tunnel zou kunnen tonen. De eerste gedachten gingen uit naar een nieuwe, veel bredere brug. Dat idee liet men vrij snel varen, omdat daarmee de belangen van land- en waterverkeer zou den blijven botsen. Bovendien zou dan de brug gezien de vrij geringe breedte van de Oude Maas (bijna 350 meter) hoog over de rivier moeten gaan. Met alle gevolgen vandien, zoals lange, gecompli ceerde afritten tot diep in de omliggende bebouwde omgeving. „Daar hebben we zelfs nu mee te maken gekregen", herinnert Van der Maas zich. „Door de verbreding van de rijksweg raasden de auto's vlak langs een paar flatgebouwen in Dordrecht. De complete top van Rijkswaterstaat moest er aan te pas komen om de gemoederen te beda ren. Nog gevoeliger lag de afbraak van 250 huizen in Zwijndrecht. Die moesten toch echt wijken voor de snelweg, maar de bewoners voelden er niets voor hun woningen te verlaten. Ik herinner me nog zeer goed dat ik de agressie onder de mensen kon voelen, toen ik in die buurt eens mijn auto parkeerde. Als je je op De Oude Maas, overbrugd en ondergraven. zo'n moment gedraagt als de man die wel even wat opmeet en een greppeltje laat graven, dan vraag je om moeilijkheden. Het is ten slotte prima opgelost Kosten noch moeite zijn gespaard om de bewo ners niet het slachtoffer te laten worden van een nieuwe tunnel." Nadat langs de oevers eerst nog „even" oude kademuren en funderingen uit de rijke historie van Dordrecht waren ver wijderd, kon het echte werk beginnen: het bouwen van een constructie op de rivierbodem, waarin later drie tunnelele menten van elk 115 meter lengte konden worden afgezonken. Van der Maas: „We konden niet zoals gebruikelijk bronbemaling toepassen. Daarbij wordt eerst het water weggetrok ken, een grote bouwput gegraven, een vloer aangelegd en ten slotte worden de wanden erop geplaatst. Door het grote aantal industrieën in de omgeving was malen niet mogelijk. Er zouden dan ver zakkingen zijn ontstaan. Daarom hebben we aan weerszijden van de af te zinken tunnelgedeelten in totaal 150 schachten van 30 meter diep gegra ven tot ver in een vette kleilaag. Daarin zijn achtereenvolgens wapeningsnetten en beton gebracht Op die manier ont stond het skelet waarin de elementen zijn geplaatst" Zo simpel ligt dat in Nederland, dat getuige de veelvuldige bezoeken van nieuws- en leergierige buitenlanders aan de banaanvormige tunnel nog steeds pas klare patenten levert op waterige proble men. Van der Maas doet de vernuftige constructiemethoden ruim tien meter on der het wateroppervlak, ontspannen voortwandelend, uit de doeken, maar be seft dat de aandacht nu vooral is gericht op het resultaat Hij wijst daarom op de gangen tussen vier rijstroken in, die de automobilist een veilig heenkomen bij onraad moeten bieden. Op de tunnel- wanden, waarop onbrandbare, witte as- bestplaten zijn aangebracht op het don kerblauwe, akoestische plafond, dat het motorgeraas smoort, op de plaatsen waar de door de controlepost voorgeschreven snelheid zichtbaar zal zijn. De nadruk legt hij op de verlichting: „De beruchte (Van een onzer verslaggevers) Jan Duinker kreeg landelijke be- idheid toen hij voor het Nederlands tituut voor Onderzoek van de Zee op iel het zeehondenproject in de Wad izee begeleidde. Duinker is een echte tenschapsman en laat zich ondanks de •liciteit waarmee hij door zijn deelna- aan dit project wordt omgeven, niet leiden tot spectaculaire uitspraken, k al spreken zijn opvattingen op het ste gezicht niet tot de verbeelding, 1 geven ze een duidelijk beeld van de 'aren die de Nederlandse wateren en het bijzonder de Waddenzee bedrei- zeehondjes zijn als het ware een ladmeter voor die vervuiling. Het pro- t is pas afgesloten als de zeehondjes •rden teruggevonden, het geeft niet e. ziek of dood. Zij geven Duinker en mede-onderzoekers informatie over vraag in hoeverre de vervuiling in de jddenzee van invloed is op het levende lieu. Degene die denkt dat het met die rvuiling wel los zal lopen, wordt ge schuwd door Duinker. Hij gelooft 't de vervuiling langzaam maar zeker de levende organismen binnendringt alle gevolgen vandien. Eventuele cor- maatregelen zullen volgens hem slechts heel langzaam voor een ver betering zorgen. De goede verstaander weet wat dit betekent: „Mensen, pas op, ga niet verder, misschien graaf je je eigen, graf. Terugdraaien wordt heel moeilijk". De Rijn, de grootste rivier van West-Eu ropa, zorgt voor de grootste vervuiling. Dr. Duinker: „De hoeveelheid metalen en chloorkoolwaterstoffen die via de Rijn de zee instromen is erg groot. De gevolgen voor het water in de Noordzee en de Waddenzee zijn navenant Als we kijken naar het stroomgebied van het Rijnwater in de Noordzee, dan zien we dat op de plaats waar de Rijn de zee instroomt er een zeer hoog gehalte aan metalen als koper, zink, en ijzer te vinden is. Naar mate we de kustlijn van Nederland naar het noorden toe volgen, wordt dat min der, maar hoge gehalten treffen we weer aan in de Waddenzee. Het vervuilde wa ter bevat zowel, zwevende deeltjes die worden meegevoerd als in opgeloste toe stand in het water zelf de afvalstoffen die zijn geloosd door de industrieën aan de Rijn en zijtakken als de IJssel. Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer vijf tig procent van het Rijnslib, waarin de verontreiniging is opgehoopt, in de Wad denzee terechtkomt. Het wetenschappelijke relaas van dr. Duinker komt er op neer dat de Wadden zee een soort beerput is, waarin de uit werpselen van de door de mens gevoede Rijn terechtkomen. Het project met de zeehondjes werd op gezet vanuit de gedachte: wat is de in vloed van die verontreiniging op de Wad denzee. Daartoe zijn inmiddels al onder zoeken aan de gang. Duinker: „De proef met de zeehonden wordt vooral gedaan omdat dit dier een duidelijke signaal functie heeft. Je kan er uit afleiden in hoeverre die vervuiling inwerkt op het milieu. Ik ben ook emotioneel bij de afname van de populatie van de zeehon den betrokken. Momenteel zijn er in de westelijke Waddenzee nog zo'n vijftig zee hondjes. Dat zijn er honderden geweest. Dan vraag je je toch af: welk recht heeft de mens om andere organismen te vergif tigen? De afname van de zeehondenpopulatie in de westelijke Waddenzee is volgens des kundigen eerder te wijten aan het feit dat er minder zeehonden geboren worden dan dat er veel zeehonden sterven. Een natuurlijke vermindering, zo gezegd. De oorzaken daarvan zijn nog niet helemaal duidelijk, omdat, zoals Duinker vertelt, „een wetenschapsman met zoveel facto ren rekening moet houden, dat hij niet zomaar zeggen kan: zo is het, of: daar komt het door." Uit onderzoekingen blijkt echter wel dat de oorzaken van het zeer lage geboortecijfer onder zeehonden vermoedelijk gezocht moet worden in het hoge gehalte pcb's in het lichaam van de dieren. Pcb behoort tot de chloorkoolwa terstoffen, die ook via verontreinigde deeltjes de Waddenzee en daarmee de maag van de zeehond binnendringen. De pcb's worden gebruikt als weekmakers in plastics, in verf, als koelvloeistof en in transformatorolie. De produktie over de hele wereld wordt geschat op zo'n hon derdduizend ton per jaar. Bij het analyseren van organen van dode zeehonden werden, behalve de .normale" hoeveelheden kwik, lood, koper en zink, door de werkgroep grote hoeveelheden pcb's gevonden in hart, nieren, lever, milt, hersenen en spek. Dr. Duinker: „De pcb's hebben de typi sche eigenschap dat ze moeilijk of vrijwel niet oplossen in water, maar dat ze erg makkelijk oplossen in vet en vetachtig materiaal. De biologische werking is nog grotendeels onbekend, maar door een groep Zweedse onderzoekers is onlangs gesuggereerd dat de pcb's zorgen voor vernauwingen in de baarmoederhals, waardoor de mogelijkheid tot voortplan ting verdwenen is. Maar behalve de pcb's wordt er in het lichaam van de zeehond nog een aantal stoffen gevonden waarvan de chemische samenstelling niet bekend is. Ook deze stoffen zouden kunnen bij dragen aan het lage geboortecijfer." „Kijk, als u een apotheek binnenstapt en u eet hem helemaal leeg, en u wordt ziek, dan wordt het erg moeilijk de hoofdoor zaak van die ziekte vast te stellen. Zo is het met de zeehond in de Waddenzee ook, die krijgt zoveel schadelijke stoffen naar binnen dat het moeilijk is vast te stellen wat de belangrijkste oorzaak is van dat lage geboortecijfer." De herkomst van die schadelijke stoffen is niet zo moeilijk vast te stellen. De industrieën langs de Rijn blijven, on danks protesten en zelfs wettelijke, inter nationale regelingen, hun afval in de rivier gooien. Zij zorgen daarmee voor een onevenwichtigheid in de natuur die pas de laatste jaren sterk naar voren komt, onder andere door de afnemende populatie van zeehonden. Maar ook an derzijds kan deze vervuiling nog lang doorwerken op het milieu en op de mens. Het treffen van maatregelen die wel ef fect zullen hebben, zo dat nog mogelijk is, wordt dringend noodzakelijk. „klap" die de ogen krijgen vlak na het inrijden van een tunnel zal zich hier niet voordoen. Er wordt de eerste 120 meter door middel van hogedruk natriumlam- pen zo'n enorme plens licht over de rijbanen uitgestort dat de ogen niets mer ken. Heel langzaam gaat het naar de normale tl-verlichting toe Bij het uitrij den is uiteraard hetzelfde systeem toege past" De 346 meter onder de Oude Maas èn de gesloten afrit op de Zwijndrechtse oever zijn afgelegd. Buiten teistert de wolkbreuk het beton van de 127 meter lange open afrit. Doordat de Dordtse oever er identiek uitziet is het hele pro ject 826 meter lang geworden. De oude brug blijft op zijn plaats, wordt bestemd voor het lokale verkeer en het vervoer van gevaarlijke stoffen. De kosten zijn ten slotte uitgekomen op 140 miljoen gulden, even duur als de veel kleinere (412 meter lang, 2x2 rijstroken) Kiltun- nel, die vanaf 1 oktober Dordrecht en 's-Gravendeel met elkaar verbindt. De aloude veerpont over de Dordtse Kil komt daarmee te vervallen. Hoewel er volgend jaar waarschijnlijk 15.000 auto's per dag door de tunnel zullen rijden, vond het rijk dit nog geen argument voor een vaste oeververbinding. De bouwkos ten, aanvankelijk geraamd op 50 tot 70 miljoen worden dan ook gedragen door provincie, Dordrecht, 's-Gravendeel en enkele omliggende gemeenten. Om daar nog iets van terug te zien heeft men de snelweg over de rivierbodem tot toltunnel gebombardeerd. Elke auto wordt vrije doortocht verleend na betaling van drie guldenvijftig. De 140 miljoen van de Drechttunnel vormt de tol die heel Ne derland betaalt voor het tot zwijgen bren gen van die stem uit de radio: „De verkeersopstopping ter hoogte van Dord recht WOUT BATENBURG foto's: Milan Konvalinka

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13