Beleggings- rekenmgentot Teleurstelling en haat centraal op derde procesdag Molukkers Ccidóc Qowumt PHILIPS OFFERT GEEN WEST- EUROPESE ARBEIDSPLAATSEN OP' Bon voor hoge rente op direct opvraagbaar spaargeld Sösgsss Junus R. heeft achteraf spijt Ontoelaatbare terreur Universiteit betaalt half miljoen te veel voor kunstwerk Politie gaat adviseren over misdaadbescherming postgiro en rijkspostspaarbank Ontwikkeling binnen federatie FNV los van relatie met kerk ïslINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 (van een onzer verslaggevers) ssen Teleurstelling, verbittering en haat. ut tegen de Nederlandse regering maar ook in t algemeen tegen de Nederlanders. Dat waren kernwoorden die op de derde dag van het roe es tegen de Zuidmolukse treinkapers en hoolbezetters door verschillende getuigedesklin gen geuit werden. Waarschuwingen waren er uk en zelfs open bedreigingen. Dominee P. Papi- ija (36), een neef van de in de trein gedode leider ax: „Als het politieke probleem van de Zuidmo- kkers niet aangepakt wordt, zal het niet de atste aktie zijn". Opbouwwerker R. Metekohy Lunteren die met verschillende ouders van gedode kapers gesproken heeft: „Een moeder m een van die jongens zei tegen mij trots te p en God te danken dat haar zoon dit offer geven had". De derde dag van het proces in et steeds grimmiger bewaakte gebouw was be- innen met het horen van de getuige dokter assan Tan, voormalig huisarts in Assen en imen met mevrouw Soumokil kontaktpersoon de trein in De Punt. Hij trok fel van leer gen de beoordeling van zijn collega dr. D. ulder. Die had op de eerste dag toen Tan naar trein zou gaan hem meegedeeld dat de kapers i bewustzijnsvernauwing leden. Tan: „Daar was, zo bleek mij tijdens een zes ar durend gesprek dat ik voerde als huisarts met id-patiënten geen sprake van. De jongens waren wel lichamelijk als psychisch in een redelijke aat Volgens de arts had de gijzeling op de eerste ijdag kunnen worden beëindigd als de Neder- ndse regering zich aan haar beloften had gehou- ;n. Hij meende zeker te weten dat een toezegging as gegeven voor een vrije aftocht als de kinderen rijgelaten zouden worden. Dr. Tan vertelt ook ver een ontmoeting op dinsdag 7 juni in het ovinciehuis van Assen met minister Van Agt. 'oen ik hem een brief van de jongens gaf waarin hun eisen benadrukten, merkte Van Agt op dat niet meer viel te praten over een vrijgeleide een vliegtuig. Die termijn was volgens hem tstreken." Dr. Tan heeft dat ook in het laatste >sprek met de kapers donderdags voor de aanval m de mariniers aan hen meegedeeld. Verder seft hij hen toen een eigen plan voorgelegd dat oorzag in een geweldloze oplossing. „Max beloof de me dat met de jongens door te praten", vertelt de arts die zegt hen stuk voor stuk gevraagd te hebben wat zij wilden: een vliegtuig of de dood. Daarbij heeft Rudy L. gezegd graag, een andere mogelijkheid te willen accepteren.„Die opmerking heb ik als een laatste strohalm aan de regering doorgegeven", aldus dr. Tan. Wel zegt hij ten slotte: „Er is geen enkele Nederlander, ook psy chiater Mulder niet, die in staat is Zuidmolukkers in zo'n situatie te begrijpen. Er had in het beleids- RECLASSERING: ASSEN De zwaargewonde kaper Junur R. heeft achteraf spijt dat hij aan de actie bij de trein in De Punt heeft deelgenomen. De vijfdejaars student aan de kunstacade mie is tot het inzicht gekomen dat de actie de verhouding tussen Nederlanders en Mo lukkers alleen maar verslechterde. Dat blijkt uit het rapport van de reclasse ring dat gisteren door rechtbankpresident mr. F. C. Fliek werd voorgelezen. Junus heeft een broer die betrokken is geweest bij de actie in Wassenaar en een die deelnemer was aan de bezetting van het Indonesisch consulaat in Amsterdam. Hij heeft de reclas- seringsambtenaar verteld tegen geweld te zijn, maar vindt dat Meteari en Manusama zich veel te slap opstellen. Over Rudi L. wordt in de rapporten vermeld dat hij ach teraf de actie niet goedkeurt Andreas L. de 18-jarige benjamin van het gezelschap wordt beschreven als een nerveuze jongen. Hij heeft veel Nederlandse vrienden. Andreas zegt het nu te betreuren dat er slachtoffers zijn gevallen. centrum een Molukker aanwezig moeten zijn". Dominee P. Papilaja vertelt in gloedvolle bewoor dingen tweemaal afscheid te hebben genomen van zijn neef Max. De eerste keer was om twaalf uur in de nacht van vrijdag 10 op 11 juni. „Wij werden toen gebeld door een heel goede kennis die mij meedeelde dat Max over een paar uur zou vallen. Ik heb toen tegen mijn vrouw gezegd dat er niets anders overbleef dan in God te vertrouwen als dat Zijn wil was." De predikant vertelt over de houding van de Zuidmolukkers in de woonoorden: „Tijdens de akties was er een golfbeweging. Er was een schok toen men hoorde van het gijzelen van kinderen. Velen distantieerden zich daarvan. Toen echter later de Nederlandse regering met een overmacht aan geweld de treinkaping beëindigde, veranderde dat. Overgebleven is verder grote teleurstelling en haat tegen de Nederlanders. De regering moet de gevoelens van de Molukkers niet te licht schatten. Als de politieke oorzaken niet worden weggeno men zullen de jongeren zich in toenemende mate gaan identificeren met dr. Soumokil, Max en anderen". Professor Henry Baudet (58), een groot deskundige op het gebied van de Molukse problematiek, uitte ernstige kritiek op de commissie-Kobben. Volgens hem staat die oneindig ver van de gewone Moluk ker die geen kans ziet deze astronomische afstand te overbruggen. De hoogleraar economische en sociale geschiedenis ging daarna uitgebreid in op de achtergronden van het Molukse probleem. Naar zijn mening dient de regering allereerst het Zuid molukse probleem als een politiek probleem te erkennen. Hij beschuldigde de regering ervan de Molukkers niet serieus te nemen. „Ik ben steeds bang geweest voor een aanval van buiten de trein. Liever wat langer zitten dan een kogel krijgen. Het is prachtig om te zeggen dat de rechtsorde hersteld moet worden, maar wat heb ik daar aan als ik dood ben!" Rosemarie Oostveen, de 23-jarige medisch studen te, zegt het heel gedecideerd. Samen met George Flapper (29) is zij door de raadslieden opgeroepen om voor de verdachten te getuigen. Beiden zijn ex-gijzelaars uit de trein 747, die 462 uur door Zuidmolukkers bij De Punt werden gegijzeld. George Flapper vertelde zijn verhaal zo waar heidsgetrouw dat het eerder belastend dan ontlas- Regering: volgende maand nota over positie Molukkers DEN HAAG In de loop van oktober zal de regering aan het parlement een nota uitbrengen over de positie van de Zuidmo lukkers in Nederland, waarbij speciale aan dacht aan de politieke aspecten zal worden geschonken. Dit heeft de voorzitter van de Tweede Ka mer dr. R. Vondeling gisteren meegedeeld. Eerder had het PSP-kamerlid Van der Lek gezegd zo spoedig mogelijk een verklaring van de regering te willen ontvangen over het beleid dat ten aanzien van de Zuidmolukse gemeenschap zal worden gevoerd. De rege ring wil echter tijdens de duur van het proces in Assen geen verdere mededelingen doen over haar beleid ten aanzien van de Zuidmolukse gemeenschap. tend voor de kapers was. Hij verklaarde dat er op de eerste dag gezegd was dat die vluchtte een kogel door de borst zou krijgen. „Dat werd don ders serieus gezegd", aldus de student psychologie. Hij heeft lange gesprekken met Max gevoerd, waarbij veel over de RMS-zaak gesproken werd. „Op een gegeven moment moest iedereen aantre den en Max stond voor ons met twee mitrailleurs. Hij: „Ik heb hier twee automatische wapens. Jullie worden gefouilleerd. Trek de jasjes maar uit en doe de sporthemden maar uit, de broek en geen grapjes. Anders trek ik aan het trekkertje en dan komen er twee keer tweeëndertig kogeltjes uit die wapens". George Flapper: „Dat waren zeer bedreigende situaties". De rellen in Assen, Bovensmilde en Krimpen zijn uiterst zorgelijk. In bepaalde Zuidmolukse kringen wil men nog steeds niet beseffen, dat de Nederlandse regering zich niet door geweld, op grote of kleine schaal, laat intimideren. Het blijkt evenwel, dat Nederlandse staatsburgers wel geïntimideerd worden. Vrijwel nieuwe huizen in Bovensmil de zijn ontruimd omdat men er niet meer durft te wonen. Andere woningen worden verlaten, omdat de veiligheid van de burgers niet meer gegarandeerd kan worden. Particulie re eigendommen worden beschadigd, scholen in brand gestoken. In twee Drentse gemeenten moest het geven van onderwijs worden gestaakt Op politie en brandweer wordt geschoten. Het zijn feiten, waar de Nederlandse regering niet om heen kan. Er moet een antwoord komen op dit politieke geweld, omdat de rechtsorde in ons land moet worden gehandhaafd. Maar de oorzaken, die aan de onvrede ten grondslag liggen, moeten ook worden weggenomen. Van het Nederlandse standpunt uit gezien kan dat. Het kan via de spelregels van de democratie, die zeggen, dat iedereen die een politiek ideaal wil belijden, dat in vrijheid kan en mag doen mits hij zich houdt aan de regels, die daarvoor zijn gesteld. Het plegen van geweld tegen individuele Nederlanders brengt de realisering van het Zuidmolukse ideaal geen stap dichterbij. Het afbranden van scholen lost het probleem niet op. Terreur en geweld vergroten de afstand tussen de twee groepen en keren zich ook tegen die Zuidmolukkers, die daaraan part noch deel hebben. Zuidmolukse leiders die bij dit alles zwijgen en hun volgelingen niet krachtig tot de orde roepen, laden een grote verantwoordelijkheid op zich. Het debat dat de regering in oktober met het parlement wil voeren, mag niet plaatsvinden in de schaduw van terreur. Want dan zal het niet in het teken kunnen staan van het streven naar een verbetering van het klimaat, maar zal - evenals eind juni - de handhaving van de rechtsorde de boventoon moeten voeren. Waardoor de vicieuze cirkel weer gesloten zou zijn. Niemand kan met het voortduren van de huidige situatie vrede hebben. De huidige terreur is ontoelaatbaar. ROTTERDAM (ANP) De Erasmus universiteit in Rotter dam heeft „als men alle kosten (ook de toekomstige) bij elkaar telt, bijna een half miljoen gulden te veel betaald voor een kunstproject te behoeve van de medische faculeit. Dit valt op te maken uit een onderzoek van een accoun tantsbureau en van het Bouwcentrum dat werd inge steld op verzoek van de Uni- verstiteitsraad, nadat er ver moedens waren gerezen over fraudes. Criminele handelingen heb ben de accountants niet kun nen ontdekken, maar wel zet ten zij grote vraagtekens bij vele uitgaven. De rel om het kunstproject, bestaande uit een samenspel van betonblokken en roest vrijstalen platen begon al in 1974 via het Universiteitsblad Qoud Novum. Toen bleek dat er, na een intern accoun tantsonderzoek nog vragen overbleven een het kunst werk bovendien in betreu renswaardig toestand werd opgeleverd, werden externe deskundigen ingeschakeld. Er blijken vooral uitgaven te zijn gedaan voor projecten waarvoor geen opdracht was gegeven. Zo werd er een bro chure samengesteld ter waarde van tienduizenden guldens, ontvingen de archi tecten twintigduizendend gulden meer dan was goed gekeurd en aan een kunste naar, wiens ontwerp uiteind elijk werd afgekeurd, werd voor de toch gemaakte kos ten bijna achtduizend gulden EINDHOVEN „Het verwijt dat Philips er „grote verhuizingen" plaatsvinden. Gedi- dan een Philipsonderdeel in Nederland inge- arbeidsplaatsen in West-Europa en met na- rigeerd vanuit de Philipsstad worden ar- krompen vanwege de buitenlandse concur- me in Nederland zou opofferen ten bate van beidsplaatsen overgeplaatst naar andere lan- rentie. Daarvan is volgens de SOBE niets arbeidsplaatsen in goedkopere landen ont- den, met name minder ontwikkelde, zoals gelogen, met dien verstande dat die buiten- kennen wij volledig". Aldus een gisteren Taiwan of Brazilië. Dat gaat volgens de landse concurrentie wel het Philipsembleem uitgegeven communiqué van Philips als SOBE zo: Een Philips-werknemer hier ont- draagt reactie op het eveneens gisteren gepubli- moet in zijn bedrijf opeens een collega uit Philips reageert daarop echter door te zeg- ceerde rapport „Philips Wereldwijd" bijv. Taiwan, aan wie hij het vak moet leren, gen: „In Nederland zou er geen enkele ar- In het rapport opgesteld door de Stichting Na een tijdje wordt die buitenlander weer beidsplaats bijkomen als wij in die andere Onderzoek Bedrijfstak Electrotechniek (SO- teruggestuurd, soms vergezeld door machi- landen niet zouden produceren. Als wij die BE) met steun van „Ontwikkelings samen- nes. Die buitenlander mag dan in een Phi- markt niet goed bedienen, penetreert een werking" en medewerking van de Industrie- lipsbedrijf in eigen land dezelfde produkten land als Japan volledig in het Verre-Oos- bond NKV wordt ondermeer gezegd, dat gaan maken voor minder geld. Later wordt ten." Van een onzer verslaggevers UTRECHT De politie gaat burgers adviseren over mis daadbescherming. Hiervoor wordt een organisatie in het leven geroepen, waarin rijks- en gemeentepolitie gaan samen werken. Een van de taken van de organisatie zal zijn het ge ven van technische voorlich ting over beveiligingssystemen in huizen en bedrijven. Drs. R. Vader, hoofd van de afdeling voorkoming criminali teit van het ministerie van Justi tie zei dit gisteren op een pers conferentie ter gelegenheid van de komende veiligheidsbeurs „Security *77", die van 10 tot en met 14 oktober wordt gehouden in de Utrechtse jaarbeurs. Dat er nog wel eens het een en ander hapert aan beveiligings systemen blijkt uit het feit, dat in 99 procent van de gevallen dat de politie gewaarschuwd wordt door een particulier alarmsysteem, het om loos alarm gaat. Niet alleen techni sche onvolkomenheden aan de apparatuur zijn daaraan debet, ook blijkt dat men niet vaak weet hoe de apparatuur op de juiste wijze moet worden ge bruikt Een mogelijkheid om iets te doen aan het „loos alarm" zou zijn, om het hebben van een bepaalde alarminstalla tie te koppelen aan een gemeen telijke vergunning. De gemeente kan dan eisen stellen aan de installaties en langs die weg kan de kwaliteit dan worden verbe terd. TNO-Delft heeft reeds ge pleit voor het instellen van een stuurgroep, die normen moet gaan ontwikkelen waaraan be veiligingssystemen en -appara ten moeten voldoen. Kritiek rechter op gemeentebeleid voor Katendrecht ROTTERDAM (ANP) - De kantonrechter in Rotterdam, mr. J. M. L. Pompe, heeft giste ren kritiek geuit op het beleid van het college van burgemees ter en wethouders van de Maas stad ten aanzien van de rosse wijk Katendrecht. Dit beleid, dat erop gericht is de wijk vrij te maken van prostitu tie en alles wat daarmee ver band houdt, houdt volgens mr. Pompe te weinig rekening met de sociaal-economische belan gen van mensen, die daar al vele jaren gevestigd zijn en die nu niet meer overlast veroorza ken dan vroeger. De kantonrechter weigerde dan ook mee te gaan met de officier van justitie, die tegen drie ex ploitanten van sexinrichtingen onvoorwaardelijke gevangenis straffen had geëist van tien tot veertien dagen wegens het af scheuren van bevelen tot slui ting van hun zaken. De kanton rechter veroordeelde de drie verdachten tot een boete van 51 gulden per overtreding. De offi cier gaat in hoger beroep. Botsing na druggebruik LEIDEN Een 22-jarige in woonster van Den Haag heeft gisteren schade veroorzaakt aan geparkeerde auto's op de Leidse Houtlaan. De vrouw reed in een personenauto onder invloed van verdovende middelen. Zij botste eerst tegen een tegenligger op en vervolgens tegen een langs de weg stilstaand voertuig. De politie trof in haar auto enige hoeveelheden hasj en amfetami ne-tabletten aan. De vrouw is ingesloten. Nachtelijk verjaardagsfeest in bad De Vliet LEIDEN De politie stelde vannacht een onderzoek in naar een melding van geluidsoverlast bij zwembad De Vliet. Het bleek dat vier mannen van middelba re leeftijd en een 28-jarige vrouw een verjaardag in het bad aan het vieren waren. Adres- van Bae - Wilt u hoge rente voor spaar geld waarover u toch op elk gewenst moment kunt beschikken? Vraag dan meer informatie over de beleggingsrekeningen van postgiro en rijkspostspaarbank. Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor of bel 0017 (gratis) of (020) 5893137. Beleqqinqsrekemnqen tot 7 Uw spaargeld brengt meer op naarmate u het langer laat staan. Bij opname wordt een klein per centage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken U kunt zonder aftrek opnemen: - de rente van het vorig jaar- - geld voor de aankoop van een eigen woning - bedragen waarvoor u een opzeg termijn in acht neemt. Dat de sfeer bij de ontmoeting tussen bisschoppen en FNV behalve openhartig ook ongedwongen was kan uit deze foto blijken. Van links naar rechts Wim Kok, voorzitter FNV. W. Spit, vicevoorzitter FNV. mgr Bluyssen van Den Bosch, kardinaal Willebrands en mgr. Ernst van Breda. UTRECHT (ANP) De betrekkingen tussen de kerken en de FNV, de Federatie Nederlandse Vakbeweging, zullen „proefondervinde lijk worden gestructureerd en ingebouwd", terwijl de ontwikke ling binnen de federatie haar natuurlijke weg zal gaan. Dit denkbeeld is geopperd op een informele ontmoeting tussen afgevaardigen, van de bisschoppenconferentie en de FNV, gister middag bij kardinaal Willebrands thuis in Utrecht Het initiatief voor dit gesprek is uitgegaan van de bisschoppenconferentie. Op de bijeenkomst stelde de FNV dat met het oog op de praktijk het onverstandig zou zijn met de ontwikkeling van de federatie te wachten tot gestructureerde betrekkingen tussen de kerken en de FNV in kannen en kruiken zijn. De FNV hoopt dat bij een totale fusie van NW en NKV de honderdduizenden werknemers zich zullen laten bezielen door levens- of wereldbeschouwing, en deze niet los zullen zien van het vakbondswerk. Verder stelde de FNV dat de vrees dat bij een dergelijke fusie waterdichte schotten zullen worden opgetrokken tussen godsdienstige of geestelijke waarden en vakbondsbelangen volstrekt ongegrond is. Het gesprek van gisteren wasniet bedoeld voor het nemen van besluiten maar voor kennismaking en gedachtenwisseling. Het verliep in zeer openhartige en hartelijke sfeer. Beide partijen spraken zich uit voor voortzetting van de contacten. De bisschoppenconferentie zal de komende maanden het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) en het Nederland Christelijke Werk geversverbond (NCW) ontmoeten. STAATSSECRETARIS HENDRIKS: Geen hartkliniek in BaarleHertog UTRECHT (ANP) Staatsse cretaris Hendriks (volksgezond heid) denkt niet dat de Belgi sche regering de Hartpatiënten Vereniging toestemming zal ge ven voor de bouw van een hart kliniek in de Belgische enclave Baarle—Hertog Volgens de staatssecretaris vindt „Brussel" de Belgische ca paciteit op dit gebied voldoende en zal eventuele uitbreiding al leen geschieden bij bestaande centra. De Hartpatiënten Vereniging vindt Baarle—Hertog de beste plaats voor een Europese hart kliniek en heeft daarom al grond gereserveerd. Baarle-Her- tog zou wel wat in de plannen van de Vereniging zien en zou al om medewerking hebben ge vraagd. Hendriks betreurt deze berichten. Hij wil conform de afspraken op korte termijn de uitbreiding van de hartchirurgie in Nederland ter sprake bren gen. Bramen zijn nu gratis Nu vindt u bramen in de vrije natuur. Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met vanGilse geleisuiker. Lukt iedereen altijd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9