Nederlands onderwijssysteem verraste Oxfordse raadsleden Het menselijk verval in De Lakenhal )olitie kraakt ïasj-lijn Harokko-Alphen Langeraarse Hadrianuskerk gaat 75-jarig feest vieren NT|GÏÖ LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Oxford, vertegenwoordigd in Lei den door raadsleden en ambtena ren, is er gisteren stevig tegenaan gegaan. Na een bezoek aan de My tylschool voor lichamelijk gehandi capte kinderen aan de Blauwe Vo- gelweg, werd een bezoek gebracht aan de scholengemeenschap Lam- menschanspark. Indringend daar bij was een deskundige uiteenzet ting van het Nederlandse onder wijssysteem zoals zich dat de laat ste tientallen jaren heeft ontwik keld. Een systeem, dat welhaast de Britse begrippen te buiten ging. Zeker waar het ging om dé coedu- .catie van jongens en meisjes; in Engeland houdt men vooralsnog liever de geslachten opvoedkundig gescheiden. Grote aandacht giste ren trok het vele glaswerk (ramen) in de scholengemeenschap, en de planten- en bomenpartijen tussen de verschillende gebouwen. Bewon dering voor de vele ramen: „Hoe houden jullie in hemelsnaam al die vensters schoon?" Vrij indringend werd kennis gemaakt met „de nieuwe vaart" in LEAO en MEAO en MTO. Waarbij ingevoegd een lunch, geheel verzorgd door meisjes van de LEAO die voortreffelijke LEAO-to- matensoep bereidden en serveerden, met blosjes op de wangen van inspan ning. Opmerkelijke lunch overigens: ik zat tegenover een gentleman die drui ven en pruimen tot zich nam door middel van een mes en vork: ook de druiven werden minutieus ontleed. 's Middags werd een rondrit gemaakt over het Waardeiland (met de Oxford- laan en de dure met klachten bezaaide town houses) en door de Merenwijk, om te laten zien dat in het afgelopen jaar (in oktober 76 reden de Oxfordse raad sleden al door die splinternieuwe Leidse buurt) weer heel wat werk was verzet Sheriff Woodward (over het groen en beplantingen): „I like it, I like it I like it.." Het onderwijssysteem van Neder land kwam als een volslagen verrassing bij de gasten over: „Wat doen jullie nou, als iedere scholier z'n eitje van huis meeneemt om op school te koken?" Een probleem, dat de Engelsen het best zouden kunnen oplossen: gewoon in de rij gaan staan... Herman Gordijn exposeert eerste maal in museum ES SMOKKELAARS INGESLOTEN LPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft vijf mannen een vrouw gearresteerd die er van worden verdacht sinds mime tijd hasj het land te hebben binnengesmokkeld. De hasj, komstig uit Marokko, werd met auto's via Spanje het land gevoerd. Volgens de politie is de kans erg groot dat er binnen- Drt nog meer arrestaties zullen volgen. politie kwam de „smokkel- in" op het spoor toen half juni Spanje aan de Marokkaanse ens een 21-jarige inwoner van ouda werd gearresteerd we ens het in bezit hebben van asj. De Gouwenaar had de i de be zinetank verstopt adat een delegatie uit Neder- nd, waaronder een Alphense olitieagent, de man in zijn taanse cel nader aan de tand ad gevoeld kwam de zaak pas ted aan het rollen. Vrijdag 19 -Cursus Nederlands oor ambtenaren iEIDEN Gedeputeerde Sta in van Zuid Holland overwe- en haar ambtenaren in de ge- genheid te stellen een cursus ederlands te gaan volgen. Zij rillen dit om de leesbaarheid an de ambtelijke stukken te evorderen. januari 1973 heeft het toen- lalige KVP-Statenlid J. H. rouwenvelder ook al een plei- ooi gehouden voor de vereen- oudiging van de ambtelijke aal. Hij vond een warme mede lander in de voorzitter van de Weede Kamer A. Vondeling, ^rouwenvelder bracht destijds P een ludieke wijze dit pro- leem onder de aandacht van Statenleden door bij de be- andeling van de nota „Gewest- orming" zijn beschouwing in iet Frans te beginnen. Pas na ajf minuten werd hij afgeha merd. mtussen is het ook tot de ande- Statenleden doorgedrongen 'at, indien men werkelijk de nspraak van de bevolking wil '«"groten, men in elk geval de •eleidsnota's die aan de bevol ing worden toegezonden in «nvoudig Nederlands op moet tellen, Al zal dit in verband net het formeleren van juridi- "die zaken niet altijd even ge- lakkelijk zijn. te bedoeling is dat de ambtena- ïn hun Nederlands gaan opha- in werktijd. Voor de cursus *1 een leraar van de Bestuurs- ^hool in Zuid-Holland worden aangetrokken. augustus volgde de eerste arres tatie. Een 44-jarige handelaar uit Alphen werd in de prille ochtend van zijn bed gelicht, verdacht van hasj-import Bij de huiszoeking werd een „kleine hoeveelheid" gevondea De ar restatie werd verricht door twee agenten terwijl drie collega's de omgeving afgrendelden. De daarop volgende dagen kwam de zaak in een stroomversnel ling terecht. Gevolg: arrestatie van nog twee Alphenaren, een 44-jarige man zonder beroep en een 40-jarige fabrieksarbeider. Direkt daarna werd een 20-jari- ge metaalbewerker uit Wad- dinxveen aangehouden. Deze week arresteerde de politie nog twee verdachten: Een 19-jarige Alphense vrouw, gehuwd met de als eerste gearresteerde man en een 20 jarige autohandelaar uit Gouda. Allen verdacht van het smokkelen van hasj naar Nederland. De verdachten heb ben inmiddels bij de officier van justitie een verklaring afge legd. Op grond daarvan zijn ze in verzekerde bewaring gesteld. De jongeman uit Gouda vertoeft nog steeds in de Spaanse cel. Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten is inmiddels wel bekend dat al de gesmokkelde hasj afkomstig was uit Marok ko. Per toerbeurt reden de ver dachten naar de Spaans-Marok kaanse grens waar ze van een vaste handelaar de hasj betrok ken. In Nederland teruggekeerd, verkochten ze de hasj door het gehele land. De gearresteerden zijn volgens de politie zelf niet verslaafd. De 44-jarige hande laar is eerder met de politie in aanraking geweest In 1975, toen woonachtig in Gouda, werd hij veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf wegens het in bezit hebben van een partij hasj. Die straf heeft hij nog niet uitgeze ten. De hoeveelheden die ver voerd en verhandeld werden zijn volgens de politie niet op zienbarend. De politie sprak gis teren over een „klein smokkel- lijntje". Over het aantal nog te verrichten arrestaties wilde de politie zich niet uitlatea Wel heeft de politie goede hoop de zaak binnenkort af te kunnen rónden. Een religieuze reus viert dezer dagen zijn 75-jarig bestaan. Het is de paro chiekerk van St. Hadrianus in Lan- geraar. Een parochie die zelf een aar honderd jaar ouder is, maar de jiatste godvruchtige behuizing van het volk Gods in het plassendorp ;aat de driekwart eeuw met een westelijke herdenking van vier weekeinden afronden. Al in januari j.l. begonnen de voorbereidingen om de reus met de hoge schouders, die de Hadrianuskerk is, voor het voet licht te plaatsen. Er verschenen een gedenkboekje en een feestprogram ma die bijzonder smaakvol en ver antwoord werden uitgegeven. Het gaat om de geschiedenis van een stenen geloofsmonument, dat van daag de dag een opleving van het geestelijk bewustzijn mag herbergen. Er zijn vier weken om dat te onder strepen. St Hadrianus staat nog met een vorsende blik de jubilerende kerk in te blikken. Tot nog toe heeft hij, met de bijstand van zijn heilige geluksgenoten in het hemels vaderland, zijn Langeraarse schaapjes op het droge gehouden. In een Veenparochie zou je nauwelijks anders mogen ver wachten. Na de reformatie bleef het me rendeel van de Langeraarse bevolking trouw aan de Roomse Moederkerk. Op de één of andere mystieke wijze bleven ze trouw aan het rechtzinnige geloof. Dat ging zo eeuwen door, met steeds wisse lende behuizingen Gods die tenslotte aan het begin van deze eeuw uitmondden in de huidige kathedraalachtige kerk van Hadrianus, onder architectuur van Johan Meester en J. Scheepens. Het gebouw ging een rijke toekomst tegemoet die tot in de huidige dagen voortduurt. Voorzit ter Frans Hoogervorst van het Jubileum comité getuigt: „Langeraar leeft kerkelijk sterker verder, het geestelijk bewustzijn spreekt meer aan. De pastorale verzor ging wordt minder: pater Muller vertrekt in november, pastoor Van Rossum blijft en we hopen maar, dat pater Muller een opvolger krijgt. Hoe dan ook, de paro chiële zaak is bij ons een levende bewe ging". Het komend weekeinde begint de Lange raarse zaak van St. Hadrianius al te gloeien. Dan is de organisatie in hariden van de R.K. Muziekvereniging Arti et Religioni, in samenwerking met de Jon gerengroep Vita Nova. Zondag b.v. is er 's avonds om half negen een grote taptoe op het kerkplein, waaraan nog drie ande re muziekgezelschappen deelnemen, zoals VIOS uit Mijdrecht, Liefde voor Harmo nie uit Roelofaredsveen en DDS uit Aar- 1 anderveen. Bisschop Simonis zal in de plechtige eucharistieviering voorgaan op zondag 18 september om 11 uur. Er is geen sector van de parochiële sa menleving die niet aan bod komt bij het Langeraarse feest, zoals komende zondag de zieken en bejaarden uit de parochie. Op 23 september komt Vox Laeta uit Roelofarendsveen onder leiding van Jan van der Meer een uitvoering geven met een programma dat klinkt is een klok. Verder is er een Vredesweekend. Zo gaat het feestend door, voor die jubilerende Langeraarders in hun versierde Hadria nuskerk, uitmondend in een receptie op zondag 2 oktober, 's middags in het Parochiehuis. Bijzondere aandacht ver dient ook de tentoonstelling van het ker kelijk bezit uit de parochie, met als mid delpunt kostbaar liturgisch vaatwerk, van 14 tot en met 16 september. Dat is nog lang niet alles, wat de 75-jarige Ha drianus te bieden heeft „H 75" zal de hele streek zo'n beetje op stelten zetten in een welverdiende herdenking rond een eerbiedwaardige feestelinge. keling van deze schilder tot nu toe. „Ik vind mezelf belangrijker dan een stroming", zegt Her man Gordijn als iemand pro beert zijn schilderstijl te plaat sen. Kunstkenners zijn ge neigd te denken aan „poëtisch realisme", maar de schilder zelf wil van het voorvoegsel poëtischabsoluut niets we ten. ,Mijn schilderijen zijn realistisch. Het publiek moet zelf maar komen kijken en dan een oordeel vellen", vindt Herman Gordijn. Realistisch zijn Gordijn's Schilderijen in ieder geval, maar het ia ook buiten kijf dat ze toch wel iets verder gaan dan het pure realisme. Mis schien is het beter om over „indringend realisme" te spre ken, een realisme dat zich op vaak bizarre wijze aan de'toe schouwer opdringt. De zeer fraaie opvallende kleurwerk- ing die Gordijn in zijn werken toepast versterkt dit effect De voorstellingen op zich hebben, hoewel ze aan de werkelijk heid zijn ontleend, ook wel iets absurds. Het bizarre groepje vrouwen dat in het schilderij „.Uitvaart" een lijkist torst, zal men niet vaak op straat aan treffen, evenmin als het groep je vrouwen dat in het schilde rij „Uitje" er met een bakfiets op uittrekt Daarnaast zijn er ook heel gewone voorstellin gen, zoals bijvoorbeeld bij de schilderijen „op de thee" en „maison Krul". Dat het Gor dijn niet om de ontluistering van de vrouw op zich gaat bewijst het protret van Iseke en Jurriën Rood, twee jonge meisjes in een park die zeker niet afgrijselijk zijn afgebeeld; realistisch, niets meer en niets minder. Het werk van Herman Gordijn is tot en met 24 oktober in stedelijk museum „De Laken hal" te bewonderen of, al naar gelang de smaak van de toe schouwer, te verafschuwen. FRANK BUURMAN Brits bezoek aan Leidse scholen. Op de thee (1957) Uitvaart (1970 LEIDEN Het is niet zo verbazingwekkend dat veel mensen na bet zien van de schilderijen van de Amsterdammer Herman Gordijn ge neigd zijn te denken dat de schilder een ver schrikkelijke vrouwen hater moet zijn. In bet overgrote deel van zijn schilderijen worden na melijk op realistische wijze vrouwen afge beeld die er op z'n zachtst gezegd met op hun voordeligst uitzien, met hun grimmige, lelij ke gezichten eü uitge zakte lie hamen. Het is echter niet de bedoeling van Herman Gordijn om de vrouw te ontluis teren. Eerder signaleert de schilder het mense lijk verval en beeldt dat op zijn eigen, vaak bizar overkomende wijze af. In stedelijk museum De Lakenhal is aan Her man Gordijn een expo sitie gewijd die een be knopt overzicht beoogt te geven jran de ontwik-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5