Nieuw huis voor Lissese kluizenaar Paalzitten volgend jaar mogelijk in Oude Wetering Vrijheid van demonstratie staat voorop' Waardering voor plan complex Boekhorstlaan EIND VAN 23-JARIG CONFLICT NADERT Foto's moeten ontstaan van Leiderdorp onthullen Dode beuken in Wassenaar LISSE De Lissese zonderling Jan Ponsioen weet nog niet zeker of hij het nieuwe thuis dat de gemeente Lisse voor hem bouwt zal betrekken. De kluizenaar met een ongekende verzamelwoede ten aanzien van welvaartsresten denkt wel aan het bewonen van de ogenschijnlijk riante opstallen, maar een definitief en overtuigd „ja" heeft hij nog niet laten horen. De gemeente Lisse kocht enige tijd geleden een directiekeet en een houten schuur om daarmee een eind te maken aan een al 23 jaar voortslepend woningconflict met de kluizenaar. In overleg met Jan Ponsioen werden de keet en de schuur geplaatst in de nabijheid van zijn huidige, sterk vervallen woongelegenheid, aan de Rovers- broekdijk aan de rand van de Poelpolder. Maar die plaatsing van beide gebouwtjes hoopt het Lissese gemeentebestuur volledig aan de wensen van Jan Ponsioen tegemoet gekomen te zijn. Maar eenvoudig is dat zeker niet, want de wensen van de zonderling zijn nogal bizar. Hij had in eerste instantie zijn zin nen gezet op het oude H.I.C.- gebouw aan dé Heerweg. „Dat moet de gemeente maar voor mij kopen als vergoeding voor de vernieling van mijn eigen dommen toen ik nog op het woonwagenpark woonde", zei Ponsioen. Als alternatief on derkomen wees Ponsioen dit voorjaar naar de ambtswoning van de burgemeester van het bollendorp. Het is intussen duidelijk ge worden dat Jan niet in het half afgebroken krot kan blij ven wonen. Het ene deel van het huis is ingestort en in het door Ponsioen bewoonde ge deelte waait een frisse bries, als gevolg van de vele scheu ren in de muur. De kachel heeft het geruime tijd geleden al begeven. Het huisje dat nu acht jaar door Ponsioen is be woond, biedt een troosteloze aanblik; op de salontafel lig gen verzamelde peukjes, in de enige stoel ligt een deken die Jan 's avonds omslaat tegen de kou. In het hevig verzakte huis staan naar. schatting zo'n 5.000 boeken over biologie, medicij nen, techniek en rechten. Het ergste vindt Jan dan ook dat al z'n boeken staan te be schimmelen. Boven is de slaapkamer met een complete verzameling wetboeken van rond de eeuwwisseling. Naast de slaapkamer is het labora torium" waar Jan soms nach tenlang bezig is met z'n zoge heten uitvindingen. Een aan zienlijk deel van het grofhuis- vuil van Lisse verdwijnt in „kantoor, schuur of magazijn" van Jan Ponsioen. Er is vol gens hem genoeg gereedschap om de 50 beroepen die hij zegt te kunnen uitoefenen. „Ik wil graag voor mezelf beginnen, mijn huis zou een toevluchts oord kunnen zijn voor andere eenzamen die behoefte hebben aan gezelschap. Zogauw ik de ruimte heb ga ik werken aan mijn „perpeto- mobiel", dat is mijn antwoord op de energiecrisis; nu heb ik niet eens geld voor kleding en eten". De heer Mesman, wethouder REGIOLEIDSE COURANTVRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 Plan Kamphuizer polder door raad vastgesteld RIJNSBURG De Rijnsburgse gemeenteraad heeft gister avond het bestemmingsplan Kamphuizepolder, de bouwlo- katie van de nieuwe Flora-vei ling, vastgesteld. De 34 inge diende bezwaarschriften wer den door de raad ongegrond verklaard. De diverse raadsleden meenden het gewijzigde plan eigenlijk eerst de commissie voor open bare werken had moeten passe ren. Burgemeester De Roos meende, dat het plan al diverse malen in de commissie was ge weest en het thans ingediende voorstel slechts wat soepeler voorschriften kende. Van het oude Flora-complex zal een zaal blijven staan. De raadsleden hadden wat vraagtekens ge plaatst bij de waterhuishouding in de polder. De voorzitter van de raad verklaarde, dat Rijn land nauwlettend zal toezien op de waterhuishouding. De sloten om het terrein worden acht me ter breed. Het water van de daken belandt in deze sloten, terwijl het water van het par keerterrein van de nieuwe vei ling naar de riolering stroomt De gehele raad toonde zich inge nomen met het behoud van de Flora-veiling voor Rijnsburg. In de nieuwe vestiging zullen alle afdelingen binnen het complex worden ondergebracht. LOCO-BURGEMEESTER THORN OVER ABORTUS-ACTIE IN OEGSTGEEST: OEGSTGEEST - Gisteravond kwam loco-burgemeester, wet houder J. J. Thora in de raad met een verklaring waarom hij pater Koopmans en consorten toestemming had gegeven om voor de woning van het D'66 Tweede Kamerlid mevr. Wes- sels te demonstreren tegen abortus. „Ik stelde de vrijheid van het demonstreren voorop", aldus de heer Thorn, „wij heb ben verder nauwlettend in de gaten gehouden of het niet uit de hand zou lopen. Intussen had ik een gesprek gearran geerd met mevr. Wessels en pa ter Koopman, doch deze kwam niet opdagen. Ik heb op die gronden gemeend de demon stratie te moeten laten beëindi gen". De socialist Kohlbeck was van mening dat alles „erg gevoelig" lag. Eerder deze week had zijn fractie zich uitgelaten in die zin, dat men vond dat bij het verle nen van een toestemming om te demonstreren met twee maten gemeten werd. „Wij betreuren het, dat niet tegen mevrouw Wessels gezegd is wat er zou gaan gebeuren; het ging om een demonstratie voor haar privé- woning". „Maar het was op de openbare weg" repliceerde de voorzitter, „er is eerder gesteld dat als de veiligheid van het verkeer niet op het spel staat wij geen be zwaren hebben". De heer Kohl beck kon zich niet aan de in druk onttrekken dat als het doel waarvoor gedemonstreerd wordt niet zo goed ligt bij het college men minder vlot is met het geven van een goedkeuring. Op verzoek van voorzitter Thorn noemde de heer Kohl beck de Portugal-actie en een actie van fietsers voor „Boycot Outspan" waarvoor geen goed keuring was verleend. Boven dien stelde spreker dat men ter zake van de privésfeer waarin een demonstratie terecht kan komen behoorlijk de zaken •moet afwegen. Drs Van Veen (CDA): „Toen er voor een be paalde bankingang werd gede monstreerd werden de mensen die de bank bezochten ook in hun privésfeer aangesproken door uw groepering™". Uit de raad klonken stemmen op om de huisvestingsnota wel ke vorige maand verschenen is ter discussie te stellen tijdens een „hearing". „Het zal nader bekeken worden, maar in prin cipe heb ik geen bezwaar tegen een hearing", aldus wethouder Gmelich Meijling. Ten aanzien van vragen betreffende een te stichten woonwagenkampje in de bossage nabij de Groene Kerk deelde wethouder Gmelich Meijling mede dat de werk zaamheden die thans verricht worden in de bossage de „aller-, aller-, alleréérste voorbereiding betreffen". De heer Kakebeeke (CDA) stak de loftrompet over de nota Aan zet Verkeersplan. In de nota zijn vele meningen verwerkt, ook die van het publiek. „Er zijn veel schriftelijke reacties ontvangen die duidelijke sporen hebben nagelaten. „De nota is een prachtig stukje gemeenschap- sarbeid". Woorden waarbij de heer Reilingh (WD) zich aan sloot: „De gevolgde procedure was voor ons een plezierige er varing". LEIDERDORP De Monumenten commis sie heeft zich gisteravond beziggehouden met een door een lid van de commissie de heer P. Binnenkade gemaakte luchtfoto's van Leiderdorp, waarbij gebruik is ge maakt van speciale technieken genaamd multi spectrale scanning en infrarood line scanning. De gemeentesecretaris de heer C. Hobo die reeds de nodige studies van oud-Leiderdorp heeft gemaakt zal met de voorzitter van de commissie wethouder E. Drenth in samen werking met de heer Binnenkade de foto's nader uitwerken. Men hoopt hierdoor meer gegevens omtrent de geschiedenis en het ontstaan van Leiderdorp te weten te komen. De heer Drenth zal zich ook bezighouden met de organisatie van een tentoonstelling over oud-Leiderdorp in het kader van het 1200-jarig bestaan dat in 1978 zal worden gevierd. Voorts werd bekend dat morgen 10 september om 9.30 uur door de archeologi sche werkgroep Rijnland een proefopgra- ving wordt gedaan aan het eind van de dr. Van Rhijnstraat (achter het raadhuis). Het vermoeden bestaat dat daar interessante gegevens over oud-Leiderdorp tevoorschijn zullen komen. van sociale zaken en huisves ting denkt hier anders over: Jan Ponsioen krijgt al 20 jaar een uitkering waar hij nog nooit een cent van heeft uitge geven. Al zijn geld gaat regel recht naar de spaarbank. Hij eist veel te veel en dankzij zijn verzamelwoede is hij nergens te handhaven." Jan Ponsioen woont al 23 jaar in de bollenstreek, inclusief een verblijf van zeven jaar in de psychiatrische inrichting „Endegeest". Acht jaar gele den werd hij uit zijn woonwa gen op de voormalige vuilnis belt gezet, een groot deel van zijn bezittingen werd toen ver brand. „Dit is al de derde keer dat ze me kapot proberen te maken, eerst in de Endegeest, toen met de woonwagen en nu laten ze me weer verrekken." De herbouwde directiekeet biedt volgens de gemeente een oplossing voor de problemen. De schuur kan een aanzienlijk deel van Jan's bezittingen her bergen. De directiekeet is voorzien van verwarming, licht en stromend water. Het blijft echter nog steeds de vraag of Ponsioen zijn intrek zal nemen in het huisje: „We hebben goede hoop dat hij erin wil en tot nu toe heeft hij Jan Ponsioen over zijn huidig onderkomen: „Ik ben als de dood dat het dak instort. ook positief gereageerd.", al dus wethouder Mesman die hoopt dat Ponsioen de koop som (30.000 gulden) betaalt of dat hij tenminste huur gaat betalen. Jan Ponsioen wil een accom modatie waar hij kan doen en laten wat hij wil en daarbij een stuk grond om zijn mate rialen op te slaan: „Ik wil graag tussen de mensen wo nen en niet zoals nu tussen muizen en ratten", vertelt de vereenzaamde bollenstreekbe woner. Zo'n 500 meter van zijn verval len woning staat het nieuwe gebouwtje. De gemeente Lisse hoopt van harte dat de 23-jari ge oorlog tussen het plaatselij ke „buitenbeentje" en het be stuur nu een definitieve vrede wordt. „Lisse houdt de adem in" en alle manschappen van gemeentewerken houden zich gereed voor de eventuele ver huizing. KLOOTSCHIETEN IN NOORDWIJKER- HOUT De wat oudere inwoners van Noordwijkerhout konden gis termiddag hun hart ophalen aan het oud-hollandse „kloot schieten". De bedoeling van het spel is om met een steen een ander stapeltje stenen om te gooien. Dit evenement werd gehouden in het kader van de najaarsfeesten en was speciaal bestemd voor de mensen die het spel nog kennen uit hun jeugdjaren. Er was veel be langstelling van jongere Noordwijkerhouters voor de ruim 60 klootschieters. De 1e prijs werd gewonnen door me vrouw Duivenvoorden-Reyden, de 2e prijs was voor Harry Duivenvoorden en de 3e prijs ging naar mevrouw Den Elzen. De dames werden technisch geadviseerd door „Ome Niek" die zelf dank zij dit alles als laatste eindigde. LEIDERDORP BEZUINIGT LEIDERDORP Het college van B. W. is er in geslaagd op de begroting voor het haar 1977 een bedrag van 130.000,- te bezuinigen. Deze begroting gaf aanvankelijk een tekort aan van 785.000,-. De commissie financiën kon zich gisteravond met de voorgestelde bezuinigin gen verenigen. De commissie heeft zich ook bezig gehouden met een aan vraag van de tennisclub „De Munnik" voor een garantie op de rente en aflossing voor een geldlening ten behoeve van de bouw van een tennishal. De stichtingskosten van deze hal worden geraamd op rond één miljoen gulden. De commissie heeft dit punt aangehouden. De tennisclub zal de suggestie wor den gedaan na te gaan of er niet een goedkopere hal kan worden gebouwd. VOORHOUT Burgemees ter M. Th. van de Wouw constateerde gisteravond na afloop van een voorlich tingsavond over de herin richting van een terrein aan de Boekhorstlaan, dat de Voorhoutse bevolking posi tief staat tegenover het schetsplan van de Haagse architect Rietmulder. Deze had opdracht gekregen om een tekening te maken voor een gymnastiekzaal, een peuterspeelzaal en onderko mens'voor de Volksuniver siteit Voorhout en de Jeugd clubs. Rietmulder heeft de huisvesting van deze vier groeperingen samengevat in één complex. Kwamen eerder reeds in de raadszaal de afgevaardigden van de belangengroepen bijeen, nu waren het de bewoners uit de omliggende straten, de Boek horstlaan de Jan Steenlaan, de Vermeerstraat en de Pieter de Hooghstraat die een uitnodiging kregen om het plan te aan schouwen en hun mening daar over kenbaar te maken. Het ont werp met de speelse honingraat- vorm in gevel en de onderlinge afdelingen, zal worden opge trokken uit aluminium segmen ten waarbij voor de afwerking zoveel mogelijk gebruik zal wor den gemaakt van hout. De be zwaren die er waren gingen dan ook duidelijk niet over vorm of indeling van het gebouw maar over de situering in deze dichte woonomgeving. Het meest be vreesd was men voor het ver dwijnen van het laatste stuk vrije speelruimte in deze wijk. Er blijven echter nog ruim zes honderd vierkante meters over die bij een functionele indeling aantrekkelijker zal blijken te zijn dan het grote verwaarloos de stuk terrein dat nu alleen het "Jeugdcentrum" in een houten, keet huisvest. Tegen de geringe afstand tussen de bestaande woningen aan de P. de Hooghstraat en het nieuw te bouwen complex kwamen ook "duidelijk protesten. WASSENAAR - Burge meester en wethouders van Wassenaar hebben een nota opgesteld over dode en slechte bomen in de gemeente, die binnen afzienbare tijd gerooid moeten worden. Het be treft 62 bomen langs la nen en in gemeentelijke buitenplaatsen, waarvan 60 beuken, 1 eik en I wilg. In een toelichting wordt ver klaard, dat de gevolgen van de droge zomers van 1975 en 1976 zich nu duidelijk beginnen af te tekenen in de toestand van het bomenbestand. Waarschijnlijk spelen, behalve de droogte, ook andere, niet direct controleerba re factoren daarbij een rol. Reeds in het najaar van 1976 werd geconstateerd dat de knopvorming bij de beuken zeer slecht was. Daardoor kwamen deze bomen in het geheel niet of slecht in het blad. En als voldoende blad ontbreekt gaan de bomen door de directe zon nestraling op stam en takken nog verder achteruit Ook op particuliere terreinen heeft het bomenbestand ernstig te lijden gehad. Van de buiten plaats Duinrell is bekend, dat er 40 beuken gerooid moeten wor den. De intocht van kampjpen-paalzitten Aad van de Berge OUDE WETERING/WETERING- BRUG Het wereldkampioenschap paalzitten zal volgend jaar vrijwel zeker in Oude Wetering worden afge werkt. De plaatselijke winkeliersver eniging, wil in navolging van het zo succesvol verlopen paalzitgebeuren in Rotterdam, mogelijk volgend jaar juni de w.k. paalzitten in combinatie met de jaarlijks te houden braderie op touw zetten. Het al dan niet door gaan van het paalzitgebeuren is af hankelijk van het antwoord van de wereldkampioen Aad van de Berge. Desalniettemin hebben de Oude We- teringse winkeliers er alle vertrou wen in dat de zaak in de loop van de volgende maand zal kunnen wor den beklonken. Van de Berge werd gisteren na alle feestelijkhe den in Rotterdam door de achterblijvers in Oude Wetering en Weteringbrug nog eens ge* huldigd. Voorafgegaan door de harmonie „Door gunst verkregen" werd Van de Berge met de nummers twee en drie zitten op het dak van een „lelijk eendje" door beide dorpskernen gereden. Ondanks de neerstromende regen had den vele dorpsgenoten van Van de Berge zich de moeite getroost de passerende optocht toe te juichen. Na afloop werd het behalen van de wereldtitel in bar-bistro El Barco aan de Oude Weteringse Kerkstraat voor de tweede maal binnen drie dagen nog eens stevig gevierd. Over drie weken vertrekt Van de Berge met zijn Rotterdamse concurrent Cees Legers naar het Westduitse Bremen om daar deel te nemen aan een paalzitkampioenschap.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4