LAF-personeel aanvaardt saneringsakkoord Voetgangersbrug Waaghoofd-Stille Rijn I! MARKT KOOPLIEDEN PAKKEN 'GOED UIT Noord-bewoners tegen tunnel Marnixstraat-W.de Zwijgerlaan - MnjOENENINVESTERING IN ZOETERWOUDE VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT IC len,i[ rn LEIDEN De projectgroep voor de Binnenstad heeft gisteren een eerste schets gepresenteerd voor een nieuwe beeldbepalende voetgangersbrug over de Rijn, tussen het Waaghoofd aan de Aalmarkt en de Stille Rijn. De brug zal een belangrijke rol spelen bij het verfraaien van de omgeving van de Hoogstraat en zal te zijner tijd aangelegd worden in samenhang met het stimuleren van recreatie en horeca op dit punt. Aan de Hoogstraat zijn terrasjes gedacht dicht aan het water, terwijl op dit punt ook de rondvraartboten door de grachten zullen gaan afmeren. De voetgangersbrug zal een belangrijke verlichting bete kenen van de voetgangersroute over de Hoogstraat en de Donkersteeg waar het publieknu op zaterdagen en koopavonden slechts voetje voor voetje kan schuifelen. Karakterestiek voor de voetgangersbrug is dat de aloude takel die vroeger op het Waaghoofd dienst deed in ere wordt hersteld in de vorm van een steunpunt voor de brug, die overigens niet beweegbaar zal worden. Ofschoon het idee veel raadsleden uit de commissie standsontwikkeling, waar de schets gisteren werd gepre senteerd, aansprak, kwamen er ook enkele kritische noten. Met name het PvdA-raadslid Bordewijk zei te vrezen dat deze brug de esthetische aanblik van de stad en het uitzicht op de bruggen in de Oude en Nieuwe Rijn zou schaden. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN/ZOETERWOU- ga, DE Ondanks een aan tal kritische opmerkin- bei* gen over het Onderhan delingsresultaat is het georganiseerde personeel 04van de Leidse Appara- 'f tenfabrieken (LAF) giste ren toch unaniem achter het saneringsakkoord gaan staan dat de vak bonden met de Raad van Bestuur van het Gist- Brocadesconcern hebben bereikt. Dit akkoord voorziet in een sluiting I van het bedrijf aan de Os en Paardenlaan in Lei- den-Noord met de bouw ran een nieuw fabriek spand in Zoeterwoude te genover de Heinekenfa- brieken waar minstens 42 man van de 90 perso neelsleden zal kunnen gaan werken. Voor ruim 30 anderen zal vervan gende werkgelegenheid zijn bij Gist Brocades in Delft. Het resterende deel personeel zal langs natuurlijke weg moeten afvloeien. Niet alle bij de FNV aangeslo ten leden toonden zich gisteren tevreden met het bereikte ak koord. Met name het feit dat voor maar 42 mensen in Zoeter woude, waar de LAF gaat ope reren onder de naam Gist Bro cades Technical Products, werk zal zijn, vonden sommigen aan de magere kant. Nol de Jong, districtsbestuurder van de industriebond NW, stel de daartégenover, dat nu be reikt was dat in een nieuwe fabriek gewerkt zou kunnen gaan worden. Bovendien wees hij er op dat de Raad van Be stuur van Gist Brocades, waar toe de LAF behoort, bereid is de eerste jaren genoegen te ne men met een jaarlijks verlies van een half miljoen. Daar komt dan nog bij dat in de nieuwe vestiging in Zoeterwoude, waar van men hoopt dat met name ook Heineken dit bedrijf van orders zal voorzien, als start 2 miljoen zal worden geïnvesteerd met nog eens een latere investe ring van een miljoen gulden. De Jong noemde het bereikte ak koord het uiterst haalbare en toonde zich verheugd over de bereidwilligheid van de con cernleiding. De districtsbestuur der liet er geen misverstand over bestaan, dat het alternatief de onherroepelijke doodsteek van de LAF was geweest, waar bij al het personeel op straat zou zijn komen te staan. Dit resultaat verwerpen of proberen aan te passen zou mogelijk als nog de sluiting van het bedrijf Zonder uitzondering verklaar den de leden zich daarop ak koord met het resultaat. De ko mende dagen zal gesproken worden over een sociaal plan voor de sanering van de LAF. Daarbij zal in het bijzonder de positie van de pendelaars naar Delft worden belicht. Rondvlucht boven Leiden voor hoofdprijswinnaars 01 e i LEIDEN De vereniging voor ambulante handel heeft dit jaar haar "september-actie" grootscheeps aangepakt. Niet minder dan M vierhonderenéén prijzen zullen 24 september in het Hooglands Huys worden uitgereikt In tegenstelling tot andere jaren zullen de prijzen niet uit goederen maar uit sommen geld of waardebon nen bestaan. Als aardigheidje wordt twee prijswinnaars een I rondvlucht boven Leiden in het vooruitzicht gesteld op een door hen te bepalen tijdstip. nd ge week zaterdag is de actie Om tot de prijswinnaars te be horen, dienen de marktbezoe- kers aan één van de kraampjes hun inkopen te doen, waarvoor zij in ruil een lot ontvangen. De kans om in de prijzen te vallen wordt groter naarmate men bij verschillende kramen bood schappen doet. Niet het bedrag dat men besteedt, verhoogt de kans op succes, maar het aantal malen dat men iets koopt. Vori- begonnen. De kooplieden zelf hebben zo'n twintigduizend gul den op tafel gelegd om het even ement een grote kans van sla gen te geven. Alle marktkramen doen aan de loterij mee. Morgen kunnen de bezoekers rbJ no6 °P de markt terecht om in ruil voor hun boodschappen lo ten in ontvangst te nemen. Za- terdag 17 september moeten de loten op de markt ingeleverd ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Nieuwe Rijn 108 is i.p.v. een groothandel in textiel, „Al Najaf Internationaal B.V.", groothandel, im- en export in grondstoffen, industr. en han- delsprodukten, machinerieën, staal, kunstmeststoffen en voe dingsartikelen, gevestigd. Aan de Nieuwstraat 53a is de Leidse Verwarmingsindustrie F. «L Vossen en Zn. opgeheven. worden: hiertoe dient dan de naam en het adres van de "aspi rant prijswinnaar" op de achter zijde van het lot ingevuld te worden. Een week later op 24 september, zal de prijsuitreiking in het Hooglandshuis plaatsvin den. De uitslag van de loterij staat dan op grote uithangbor den bij de kraampjes te lezen. Van de kant van de marktkoop lieden wordt gesteld, dat het Leidse publiek "in regen en wind" de markt komt bezoeken en dat het met deze actie best eens in "het zonnetje" mag wor den gezet. De ambulante handel verwacht dat ook dit jaar de Leidenaars geen verstek laten gaan. Voorzitter Verplancke van de vereniging Ambulante han del: „Ik schat dat er toch wel zo'n honderdduizend loten zul len worden ingeleverd". Volgend jaar viert de markt zijn zevenhonderd-jarig bestaan. De traditionele „sevtember-actie" zal dan nog grootser worden aangepakt dan dit jaar al het geval is. De heer Verplancke speelt met de gedachte de Leidse weekmarkt dan een maandlang een folkloristislch tintje te geven. Er zal worden getracht om van heinde en verre oude traditionele attracties naar de stcd te halen. Zo wordt er zelfs gedacht aan een speciale marktkraam waarin oude mun ten, die ooit in Leiden als be taalmiddel hebben gediend, worden geslagen. Met deze mun ten kunnen de mar kt be zoekers dan weer enkele aankopen doen. De kruising Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan, waar gemeente een fietsers- en voetgangerstunnel wil realiseren. LEIDEN De bewoners van de Marnixstraat en omgeving in bet Noorderkwartier willen geen voet gangers- en fietserstunnel op het kruispunt Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan. Het is al een lang gekoesterde wens van de gemeente op dit kruispunt een dergelijke tunnel aan te brengen teneinde de onveilige verkeerssituatie op te beffen. Bij de bewoners stuit dit plan evenwel op onoverkomenlijke bezwaren. Een en ander bleek gisteravond tijdens een vergadering van de bewoners in het Dienst encentrum aan de Van Hogendorpstraat Het tunnelplan kwam ter sprake bij de behandeling van het bestemmingsplan dat zal komen te rusten op het gebied rond de Marnixstraat Gemeente-ambtenaar Van der Pol legde de bewoners de plannen van de gemeente voor. De Marnixstraat zal in de toekomst alleen voor bee tg angers en fietsers een doorgaande route richting Merenwijk Zevensprong blijven. Het overige verkeer zal via de Kooi- laan en de Koningstraat naar de Willem de Zwijgerlaan worden gevoerd. De bewoners vrezen dat door deze verkeers maatregel er veel sluipverkeer door de wijk zal ontstaan. Bovendien achten zij met name de Koningstraat niet geschikt als doorgaan de route. De heer Van der Pol stelde dat de gemeente mogelijk in deze straat ver keersbeperkende maatregelen zal treffen. Zo zou de Koningstraat kunnen worden ver smald of kunnen worden voorzien van ver keersdrempels. Behalve op de kruising Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan zal er mogelijk eveneens een fietsers-voetgangerstunnel worden aange legd in het verlengde van de Kooilaan. „De mogelijkhedenhiertoe zijn nog in studie op het Stadhuis". Dit antwoordde de heer Van der Pol op vragen van de bewoners of het niet zinniger is een tunnel aan te leggen dicht bij de basisscholen in de buurt „Zowel het verlengde van de Marnixstraat als van de Kooilaan sluiten goed aan op doorgaande fietsroutes van en naar de Merenwijk. De tunnels worden niet alleen voor de lagere schooljeugd gebouwd, maar net zo goed voor de bewoners van de Merenwijk". Veel kritiek kwam er van bewoners op het beleid in clubhuis „De „Zevensprong". Tij dens de vergadering bleken de bewoners zich met de stelling van het wijkcomité Noord dat er te weinig sociaal-culturele accommodatie in de wijk is, te kunnen verenigen. „Als er de meeste behoefte is om aan de activiteiten in „De Zevensprong" deel te nemen, namelijk in de vakantie, is het clubhuis eveneens wegens vakantie geslo ten", was een veel gehoorde klacht gister avond. Met name de sjoelclub Plan Noord kampt met ruimteproblemen. De club wordt thans gehouden in het Dienstencentrum. Een uitwijkmogelijkheid naar de Zeven sprong is er niet, omdat de leiding van het clubhuis geen groepen van veertig jongeren wil hebben. Gepleit werd gisteravond voor het realiseren van een onderkomen voor jongeren vanaf dertien jaar. „Het zijn juist deze jongeren die in de verdrukking dreigen te raken", aldus mevrouw Slagwein. „We hebben ge probeerd ze naar het Dienstencentrum te halen, maar dit stuitte op onoverkomenlijke bezwaren van de oudere bezoekers van het centrum". Uit de zaal kwam de suggestie beslag te leggen op een paar panden in de Bronkhorststraat voor dit doeL Het in deze panden gevestigde bedrijf gaat ongeveer over een half jaar verhuizen. De panden zijn r de gemeente Oud papier inzameling Merenwijk De bouwfondscommissie van de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad houdt morgen 10 september een inza melingsactie van oud papier. De opbrengst is bestemd voor het bouwfonds van het nieuw te bouwen kerke lijk centrum in de Merenwijk in de directe nabijheid van het winkelcentrum. De bewoners van de Meren wijk worden verzocht oud papier in te leveren bij het winkelcentrum. Ook kan het papier worden bezorgd bij enkele particulieren: H. Klein Woltering, Damloper- werf 4VP. van Tol, Teunisbloem 7, D. Teeuw, Mosroos 13, A. Boekee Freediadal 24, O. Bloem, Petunaniadal 5, T. van Dijk, Hermelijnvlinder 30, J. Verschuure, Maanvlinder 7, S. Zeilstra, Gerberaduin 10, H. de Leeuw, Ericaduin 7, H. Beugelink, Wulkenbank 6, H. Segaar, Iepenrode 12. Tijden van inlevering: 9 tot 11 uur. Het raadslid van de SGP/PGV-combinatie, H.H. van der Mey, beeft er gisteren voor gepleit de parkeerfaci- liteiten voor studenten en universitair personeel in Leiden drastisch te beperken. Het raadslid, zelf werk zaam bij de universiteit, suggereerde de wethouder bet college van bestuur van de universiteit te verzoe ken een regeling in te voeren, waarbij bet parkeren voor elk lid uit de universitaire gemeenschap dat binnen een straal van 12 km van Leiden woont, onmogelijk wordt „Dat zou een belangrijke omzet stijging voor de detailisten in regenkleding betekenen en ons wat meer ruimte verschaffen", aldus bet raadslid. Rijnland op Leidato Het Hoogheemraadschap van Rijnland is vertegen woordigd op de Leidato, die, zoals bekend, tot en met 17 september in de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden. Rijnland heeft op de Leidato de beschik king over 50 vierkante meter en heeft hierop veel informatie geconcentreerd over het waterbeheer dat het hoogheemraadschap in zijn gebied uitoefent. On der meer zijn maquettes te aanschouwen van het gebouw dat nu aan de Breestraat verrijst (op de plaats van het oude postkantoor) en waarin de technische dienst zal worden gehuisvest. Verder zal er ook nog een maquette van één van de nieuwste zuiveringsin stallaties te zien zijn, die in Katwijk is gebouwd. Daarnaast veel informatie middels dia's en dergelijke. Westerkwartier Club- en buurthuis „Westerkwartier" heeft voor het komende winterseizoen weer een uitgebreid activitei tenprogramma opgesteld. Voor de schooljeugd tussen zes en twaalf jaar is er iedere dag van de week, behalve dinsdag en zondag, iets te doen in het club huis. Zo is er op donderdag een timmerclub en op vrijdag van zeven uur tot half negen een kindersoos. Eens in de veertien dagen wordt er op zaterdag in „Westerkwartier" een film vertoond. De tieners van dertien tot en met zeventien jaar kunnen elke werkdag tussen twaalf uur en half twee naar de koffiebar in het clubhuis komen. Voor hen is er elke maandag een soos en elke dinsdag een toneelclub. Volwassenen vanaf twintig jaar kunnen elke dinsdag in het clubhuis kaarten. Op woensdag is er van acht uur tot half elf een moedergroep. In samenwerking met het Diensten centrum wordt iedere donderdag aan bejaarden gym nastiekles gegeven. Kaarten in competitieverband voor volwassenen is iedere vrijdag mogelijk. CDA-jongeren De CHU-jongeren uit Zuid-Holland beleggen van avond, 9 september, een vergadering in bet gebouw Rapenburg 10. Behalve de jongeren uit de CHU zijn natuurlijk ook de CDA-jongeren welkom. De vergade ring begint om negen uur. Leidse impressionisten „Leidse impressionisten en het landschap" heet de tentoonstelling die galerie „De Poort" aan de Heren- steeg 11 te Leiden vanaf maandag 12 september aan haar wanden heeft hangen. De expositie loopt tot 8 oktober en omvat werken van M. Schreuder, P. Herfst, H. Werz, J. v.d.Ende, F. de Nocker, W. v.d. Nat, L. Noyen, A. J. van Driesten, L. v.d. Vlist, C. v.d. Windt en W. Pasman. De opening heeft morgen, 10 septem ber, plaats. Galerie „De Poort" is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 13.00 tot 17.30 uur en ook op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Kaatsen met politie De Leidse Politie Sport Vereniging hield onlangs voor de eerste keer nationale kaatskampioenschap- pen. Een en ander geschiedde in bet kader van bet 50-jarig bestaan van de vereniging. Plaats van hande ling was sportpark De Leidse Hout De kampioen schappen werden uiteindelijk een Friese aangelegen heid, want in de finale bestreden de twee „parturen" van de Leeuwardense rijkspolitie elkaar. Verwonder lijk is dat niet, want kaatsen is een Friese sport De derde plaats was weggelegd voor bet team uit Den Haag. De prijzen werden uitgereikt door de beer J. Westbroek, waarnemend voorzitter van de LPSV. Pikant detail is dat bet team van Den Haag voor deze gelegenheid was versterkt met de Leidenaar Van der Veer. In de maand september staan aan activitei ten verder nog een nationale viswedstrijd in bet Rijn en Scbiekanaal op bet programma, die morgen wordt gehouden en tenslotte nog de Nationale Politie tafel tenniskampioenschappen in de Vijf Mei-hall op woens dag 21 september. Promoties De Leidse Universiteit zal in de maand september in het teken staan van zestien promoties. In deze maand hopen de heren F. H. Kuiper (Leusden), faculteit godgeleerdheid, K Wamsteker, (Haar.em), G. J. Ville- voye, (Warmond), J. Lens (Warmond), en G. W. Kaste lein (Rijnsburg), faculteit geneeskunde, mevrouw J. J. Rutten-Kingma (Oegstgeest), R. A. Baan (Leiden), C. M. Plug (Leiden), H van der Veen (Santpoort), A. G. Visser (Leiden), T. Vreugdenhil (Leiderdorp), M. I. A. Eid (Leiden), A. H. Spelbos (Leiden) en mejuffrouw E. A. Ch. van Oortmessen (Oegstgeest), faculteit wis kunde en natuurwetenschappen, mevrouw E. M. Blok- Van der Voort (Noordwijk aan zee) en Z. J. Manusama (Krimpen aan de IJssel), faculteit sociale wetenschap pen op hun respectievelijk proefschriften te promove ren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3