"Ceidóc (Bowumt Oorlogs sfeer in Molukse wijk Assen Eis tien Groep leraren wil bezuinigen Nieuwe vorm gezins hulp kan starten Buschauffeur voorkomt ramp in Oostenrijk Zakkenroller in vuurgevecht doodgeschoten - P CHARGES IN KRIMPEN korting Babylijkje in afvoerput Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtew Klenties fexcl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 1 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 9 september 1977,67e jaargang no. 20833 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ia my dreams I'll see you in my dreams", speelfilm met Doris Day uit 1952 op Ned. I om 19.45 uur. Om 21.50 uur „Als de wind in zee is". Ned. II om 20.45 uur Charlie's Angels en om 21.15 uur Aktua- tv met terreur in West-Duits- land. Af en toe zon Af en toe zon, maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit west tot noord west Max. temperaturen onge veer 17 gr. Morgen zon: 7.05-20.07. Maan 3.36-18.24. Scheveningen hoog water 1.53, 14.24. Laag water 9.45, 22.04. HIHMHHHHHHH SLUIPSCHUTTERS ONTKOMEN (Van een onzer verslaggevers ASSEN In de Zuid Moluk se wijk in Assen is het in de afgelopen nacht tot een ver beten vuurgevecht gekomen tussen Zuid Molukkers en de politie. Een mobiele eenheid die van uit de wijk werd beschoten moest worden ontzet door de Koninklijke Marechaussee. Hierbij werden enige wonin gen achter het Zuidmolukse ontmoetingscentrum Patti- mura met kogels doorzeefd. Van enkele ruiten van deze woningen bleef niets over. Een baby moest onder mi- trailleurvuur in veiligheid worden gebracht. Wonder bo ven wonder werd het kind niet getroffen. Wel is een Zuidmolukse vrouw gewond geraakt, Het kwam tot deze uitbarsting toen de gemeentepolitie versterkt met eenheden van rijkspolitie en korpsen uit andere gemeenten, een onderzoek naar wapens wilde instellen in het ontmoetingscentrum. De wapens werden echter niet gevonden. Wel benzine en materiaal voor de fabri cage van molotov-cocktails. Ingezet werden twee pelotons van de marechaussee met ondersteuning van drie mobiele- pelotons. Boven dien hing een helikopter van de rijk spolitie met een zoeklicht boven de wijk. Op het moment van de inval van de politie in Pattimura bleken alle Zuid Molukkers te zijn verdwe nen terwijl ze daar kort tevoren nog in grote aantallen aanwezig waren. Vanuit een tunneltje werden de poli tiemensen en ook de helikopter on der vuur genomen. Ook werd ge schoten op de woning van een vlak bij de wijk wonende politieagent. Een Molukker werd gesignaleerd met een automatisch wapen. De politie ging tot actie over omdat de indruk bestond dat opnieuw moeilijkheden konden worden ver wacht, zoals in de voorgaande nach ten. Omdat de daders zich toen tel kens terug trokken in Pattimura achtte men het noodzakelijk daar een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van wapens en derge lijke, mede om nieuwe acties te voor komen. (Van een onzer verslagge vers) Assen Officier van justitie mr. C. J. van Oldenbeek heeft vanmorgen voor de rechtbank in Assen tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de drie Molukse treinkapers en de vier schoolbezetters. Tegen de medeplichtige Me- zack P. eiste hij vier jaar. In zijn requisitoir beschuldigde mr. Van Oldenbeek de Zuid-Molukkers van wederrechtelijke vrijheidsbero ving en verboden vuurwapenbezit, dan wel medeplichtigheid daaraan. In zijn requisitoir zei mr. J. C. van Oldenbeek dat hij tot de maximale eis is gekomen omdat hij een af schrikwekkend voorbeeld wil stellen. Hij hoopte bovendien dat er een preventieve werking uit zou gaan van deze eis". Ieder die ooit nog tot zulke daden zou willen overgaan zou de lust daartoe aldus wel vergaan", meende hij. De officier herhaalde wat hij had gezegd in de zaak tegen de treinka pers in Wijster. Er is oneindig veel menselijk leed en verdriet ontstaan alsook grote materiele schade. Dat' geen doodslag ten laste is gelegd, aldus de officier in zijn requisitoir, betekent niet dat het Openbaar Mi nisterie geen aandacht aan de slach toffers zou besteden. De schoolbezetting noemde de offi cier bijzonder lafhartig. KRIMPEN Enkele tientallen Zuidmolukkers hebben gisteravond de politie met stukken hout, stenen en brandende benzine bestookt. Dat gebeurde na een openlucht optreden van de marinierskapel in het kader van het 700-jarig bestaan van Krimpen aan den IJssel. De politie heeft met een mobiele eenheid charges uitgevoerd. De Zuidmolukkers trokken zich toen in him wijk terug. Van beide kanten zijn schoten gelost. Een Zuidmolukker kreeg een kogel in zijn enkel. Zeven Nederlanders licht gewond (Van een onzer verslaggevers) MITTERSILL Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de Limburgse chauffeur W. Erens uit Nieuwenhagen zijn er gisteren bij een busongeluk in Oostenrijk slechts zeven Nederlandse vakan tiegangers gewond geraakt Drie van hen zullen nog enkele dagen aan snijwonden in het ziekenhuis van Mittersill worden behan deld. Het ongeval gebeurde op de Felbertauerstrasse, toen de remmen van de bus, met 48 passagiers op de terugweg naar Nederland, weigerden. Met 100 km per uur raasde het gevaarte een helling af. Chauffeur Erens: „Ik wist dat de weg verderop nog sterker zou gaan hellen. Er was maar één kans om de mensen te redden: afremmen langs de bergwand. Ik heb „vasthouden" geschreeuwd. Toen heb ik de bus over een grasveld laten rijden, tegen een talud op en tenslotte langs een betonnen muur. Ik heb de dood voor ogen gezien." Chauffeur Erens, die zelf geen letsel aan de angstige busrit overhield, heeft na het ongeluk gezorgd voor medische hulp. Behalve het nog gewonde drietal keren de passagiers, leden van een Brunssumse reisvereniging, dit weekeinde terug in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij een vuur gevecht met twee rechercheurs op het Rokin in Amsterdam is gistermiddag een van zakken rollerij verdachte 36-jarige Joe goslaaf doodgeschoten. De man werd door vier of vijf politieko gels getroffen en overleed ter plaatse. De politie maakte van de wapens gebruik, nadat de Joegoslaaf enkele gerichte schoten op de rechercheurs zou hebben gelost. De voorgeschiedenis speelde zich af op een tram van lijn 24, waarin zich drie rechercheurs bevonden van het speciale deta chement ter bestrijding van zak kenrollerij. Geconfronteerd met een geval van zakkenrollerij wil den de rechercheurs de ver dachte nader aan de tand te voelen. Bij de halte Spui op het Het stoffelijk overschot van de van zakkenrollerij ver dachte Joego slaaf wordt hier door de GGD weggedragen. Volgens de politie en getuigen had de recherche het vuur op de man geopend, nadat deze zelf was gaan schieten. Rokin waar bleek dat zich vijf zakkenrollers in de bewuste tram bevonden die allen de be nen namen slaagde ook de Joegoslaaf erin, zich aan de po litie te ontrukken. Bij de achter volging zou hij enkele malen gericht op de rechercheurs heb ben geschoten, waarop dezen eveneens het vuur openden. Op het stoffelijk overschot werd een adres gevonden, waar de politie later nog twee arrestaties verrichtte. Vermoed wordt, dat de mannen deel uitmaken van een georganiseerde bende zak kenrollers. •net Piano's Cherny (nieuw) uk. 2.415.. CHERNY(nw)t»v i4».. 2.695.- Lindbergh" LS4T. 2.795.- Zimmermann tas. 2.945.- Feurich >4».. 5.400.- Rich. WEBER(nw s.3».- 3.995.- Pelt of IT».. 3.595.- BECHNER (meuw 5j«.. 3.995.- Yamaha (nieuw) 4445r- 3.560. Aug. Förster* 44». 3.640. IRMBACH'ï'wï" 5.4».. 4.495. Steinway&Sons* 13 3». 10.750. TCHAIKA'T«I"' 74».. 5.595. Heagele* 7.3».- 4.100. Vleugels Ibach* 19499.-14.11 Bósendorfer" 27.900.- 18.61 Yamaha" U490:. 9.3: Steinway&Sons* 3540O.-20.9l I ESTONIA (meow) 20400:-20.7! Bluthner* 29.9007- 18.31 GrotnanSteinweg2*400^ 15.91 IBECHNER (nieuw) 124507- 10.8! Bechstem" 24^007- 13.41 OOO Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „halt-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparapfu naar: naam. adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De leraren in het voortgezet onderwijs zijn sterk verdeeld over de protes tacties die het Nederlands Ge- nootschap van Leraren (NGL) op 16 september tegen de sala- rissenpolitiek van onderwijsmi nister Van Kemenade in 's-Her- togenbosch organiseert. Leraar Nederlands H. van Rooij- en van het Amsterdamse Igna- tiuscollege heeft met een aantal collega's een actiecomité opge richt dat momenteel aanhanke lijkheidsbetuigingen verzamelt tegen de protestacties van het NGL. In het laatste nummer worden die protestacties die on der meer beëindiging aanbevelen van extra activiteiten op school, overigens afgezwakt. Rector Ei lander van de Daltonscholenge meenschap die ook in het actie comité is gaan zitten, vindt dat door de protesten van het NGL de leraren een slechte naam krij gen. Hij zet zich af tegen plannen van het NGL die de onderwijs vernieuwing en daarmee de leer lingen treffen. Het actiecomité, dat de naam heeft meegekregen van Alternatief Ambtenaren Ac tiecomité (AAA) stelt in een ver antwoording dat de eerstegraad sleraar in het onderwijs in een bevoorrechte positie zit. Een ex tra matiging van zijn salaris is daarom op zijn plaats. Volgens Van Rooijen blijken deze opvat tingen onder veel leraren te le ven. Meijer (CRM): in bepaalde gevallen ideaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris W. Meijer van het ministerie van CRM heeft nog vlak voor zijn aftreden als staatssecretaris in een brief aan de instellingen voor gezinsverzorging de uitvoering bekend gemaakt van de nieuwe vorm van gezins- en bejaardenhulp, de omstreden alpha-hulp waar bij de hulpvrager de hulpverlener zelf betaalt De instellingen voor gezinshulp verlenen daarbij een bemiddelende rol. Voor het bemiddelen moe ten de instellingen een vergunning hebben van het ministerie van Sociale Zaken. Staatssecretaris Meijer verdedigt de alpha-hulp door te stellen dat 4 deze hulp in bepaalde gevallen het meest geschikt is. De alpha-helpsters mogen hoogstens twaalf uur per week werken, verspreid over niet meer dan twee dagen. Hun uurloon bedraagt 8,85 gulden. Ze zijn verzekerd tegen ziekte en krijgen vakantie geld. Omdat de kosten van de alpha-hulpen bij nadere uitwerking veel duurder bleken dan bij de eerste voorstellen, keerde de Centrale Raad voor Gezinsverzorging, die het overkoepelend orgaan is van de instellingen voor gezinsverzorging, zich twee weken geleden tegen de uitvoering van het plan. Ondanks het conflict met de Raad zet de minister zijn plannen nu dus door. Ex-bewakers van Kappler aangehouden in Rome ROME (UPJ) Twee leden van de Italiaanse para-militaire po litie zijn gisteren gearresteerd in verband met de ontsnapping van de Westduitse oorlogsmis dadiger Herbert Kappler uit een ziekenhuis in Rome. De 37- jarige Norberto Capozzella, ka pitein van de Carabinieri die het militaire hospitaal in Rome moeten bewaken, is gearres teerd omdat hij de orders van zijn hogere officieren niet heeft opgevolgd. De andere arrestant had zijn post verlaten zonder daarvoor opdracht te hebben gekregen. De 70-jarige nazi-misdadiger Kappler, die in Italië een levenslange gevangenisstraf uitzat wegens schuld aan de moord op 335 Italianen in de tweede wereldoorlog, werd op 15 augustus door zijn vrouw uit het ziekenhuis gesmokkeld en naar West-Duitsland gebracht Delft Personeel van Openbare Werken heeft in bet winkelcen trum In de Veste in Delft een babylijkje in een afvoerput gevonden. Uit een eerste onderzoek van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is gebleken, dat het lijkje ongeveer een week in de put moet hebben gelegen. Het lijkje was gewikkeld in oude kranten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1