3cherpe bewaking op Westduitse luchthavens «••«««Ma Zweden moet nu soberheid leren Arubanen na gesprek met kamercommissie voorzichtig optimistisch in coma GOEDKOPE BRITSE OORLOGSSCHEPEN Welvaartsparadijs aan het verdorren UITENLAND LEIDSE COURAN VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 PAGINA 11 (Van onze correspondent) •'aDNN In verband met de ontvoering van voorzitter van de Duitse werkgeversfe- P^ratie, Hans-Martin Schleyer, zijn op ver- n beidene grote Westduitse luchthavens de )0rliligheidsmaatregelen aanzienlijk ver- ie berpt. Niet alleen is het aantal mare- n jaussees en politiemensen aanzienlijk ver- Kigd, ook worden de reizigers en hun bagage zeer scherp gecontroleerd, hetgeen al tot vertragingen in het luchtverkeer heeft geleid. Met name de luchthaven van Stuttgart wordt scherp bewaakt. Dichtbij Stuttgart zitten zes van de elf extremisten gevangen, waarvan de vrijlating wordt geëist in ruil voor het leven van de ontvoerde Schleyer. De veiligheidsmaatregelen worden door de overheid niet verklaard: de regering hult zich in een absoluut stilzwijgen, hetgeen kan wijzen op enige ontwikkeling in de onder handelingen met de ontvoerders. Ook is de videoband, waaruit zou blijken dat Schleyer nog in leven is, niet voor de televisie afge draaid, zoals door de ontvoerders was geëist. De ontvoerders is te kennen gegeven dat de regering niet wil onderhandelen via berich ten over radio en televisie. Bonn wil in elk geval de ontvoerders in het onzekere laten over de stappen van de regering en ook tijd winnen voor het vinden van de plaats waar Schleyer wordt vastgehouden. De eisen van de ontvoerders behelzen om. de vrijlating van elf met name genoemde terroristen: -de harde kern van de Baader- Meinhofgroep: Andreas Baader, Gudrun Ennslin, Irmgard Müller en Jan-Carl Raspe, drie gevangenen die bij de aanslag op de Duitse ambassade in Stockholm waren be trokken: Hanna-Elise Krabbe, Karl-Heinz Dellwo en Bernhard Maria Roessner, de vermoedelijke moordenaars van openbaar aanklager Buback: Günter Sonnenberg en Verena Becker, en tenslotte Ingrid Schubert en Werner Hoppe. Zij zouden samen met dominee Martin Niemöller en de Zwitserse advocaat Denis Payot, secretaris van de internationale federatie van mensenrechten, en elk met 100.000 mark in bezit, vanuit Frankfurt naar een land van hun keuze moeten worden gevlogen. Payot heeft zich bereid verklaard mee te gaan. Een andere eis, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt, is door de Westduitse regering ingewilligd. [ijkje verdwenen tind gevonden 'ALENCIA (AFP) - De Spaan- t politie heeft het lijkje gevon- en van de vierjarige Veronica, angenomen dochter van de atjelgische consul in Valencia, ierre Jean Carlier, op nog geen iftig meter van de woning van consul, verborgen onder ste- ;n en struikgewas. Er is drie en naar het meisje gezocht, ivankelijk werd aan ontvoe- ig om politieke redenen ge- icht, maar de Spaanse extre- istische organisaties zoals de e irapo lieten onmiddellijk weten it" zij er niets mee te maken idden. sóRhodesïè wijst ;iwart leger af Salisbury iupd - Rhodesie leeft het Brits-Amerikaanse foorstel om de Rhodesische ■Strijdkrachten te vervangen Joor een leger waarin de zwarte rltationalistische guerrilleros de >verhand hebben, vierkant van -Je hand gewezen. jliPit gebeurde bij monde van de Qnïlinister van defensie, Mark >ejpartridge. Het afgewezen denk- tepeeld vormt een van de belang rijkste punten van het Brits- ■^merikaanse plan voor een l vreedzame overgang naar een art meerderheidsbewind in lodesië, dat negen dagen gele ien aan premier Smith is voor- Voorlopig geen PLO-kantoor in 1 Nederland Van onze parlementaire redac tie ie DEN HAAG De Palestijnse i bevrijdingsorganisatie (PLO) irj beeft haar wens om in ons land /deen kantoor te openen voorlo pig op een laag pitje gezet. Zo- E'lang de Nederlandse regering kde PLO niet erkent, heeft men waan een vertegenwoordiging in flDen Haag geen behoefte. •Dit bleek uit de verklaringen _van de twee PLO-vertegenwoor- •Rdigers, Ezzedine Kalak en Nairn SCadr, die gisteren een gesprek 3Qiadden met Nederlandse Twee de Kamerleden. 9*De PLO wil pas een kantoor in 9 pns land vestigen zodra dit kan «j-ekenen op een zekere diploma tieke status. Dit zit er voorals nog niet in. Nairn Khadr zei: „Er -ls geen speciale vergunning no- yjdig om in Nederland een kan erfoor te openen, maar we hebben liever een goed kantoor binnen jetwee jaar dan een bureautje r»,binnen een maand". (Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Hoewel wij in feite nog steeds met lege handen staan ben ik op dit ogenblik toch wel voorzichtig optimis tisch gestemd. Ik heb goede hoop dat de deze week begon nen dialoog over de onafhanke lijkheid van Aruba kan worden voortgezet. Dit zei de leider van de deze week in ons land vertoevende Arubaanse delegatie, Betico Croes, gistermiddag na afloop van een gesprek met de Tweede Kamercommissie voor Neder- lands-Antilliaanse zaken. Croes was na het onderhoud met de Kamercommissie aan zienlijk beter gestemd dan enke le uren daarvoor, nadat hij de derde vergadering met de af vaardiging van de Koninkrijks regering had bijgewoond. Toen legde hij er de nadruk op dat nog altijd geen tastbare resulta ten waren bereikt. Croes zei dat hij naar Neder land was gekomen met het voor stel een Koninkrijkscommissie in te stellen bestaande uit verte genwoordigers van de Neder landse regering, de Antilliaanse regering en het bestuur van Aruba. Deze commissie zou in de periode tot 1979 de proble matiek rond de Arubaanse onafhankelijkheid moeten be studeren waarna in 1979 de tot De voorzitter van de vaste Kamercommissie voor de Nederlandse Antillen, C. Kleisterlee, in gesprek met MEP-leider Betico Croes, voor het begin van het gesprek waarin de Arubaanse delegatie voor de onafhankelijk heid van het eiland heeft gepleit. onafhankelijkheid leidende fase zou moeten ingaan De onafhankelijkheid zou in 1981 (zo nodig wat later) defini tief bereikt moeten worden, nog voor de onafhankelijkheid van de andere vijf eilanden van de Nederlands Antillen. Tot 1981 zou Aruba in het Antil liaanse staatsverband kunnen blijven, maar dan zou het vol gens Croes verrweg het beste zijn als de Arubaanse meerder heidspartij MEP in het nieuwe kabinet van de Antillen verte genwoordigd is. Naar zijn me ning zou de Nederlandse rege ring via de gouverneur kunnen bevorderen dat de samenstelling van het nieuwe Antilliaanse ka binet alsnog gewijzigd wordt. Croes zei er begrip voor te heb ben dat het voor het Nederland se kabinet, gezien zijn demissio naire status, moeilijk is om nu de toezeggingen te doen voor wat betreft het beleid van het volgende kabinet Dit kabinet kanzijn opvolger nu eenmaal niet binden. Maar toch had Croes enig vertrouwen gezien reacties uit de Kamercommissie dat de dialoog na de kabi netsformatie kan worden voort gezet. Croes verklaarde ook nu iets optimistischer te zijn omdat hij voor het begin van de bespre kingen vreesde dat het zou blij ven bij het aanhoren van de Arubaanse wensen. „Het is ech ter een dialoog geworden". Morgen wordt de laatste bespre king gehouden. De delegatie gaat volgende week terug, nadat nog enkele gesprekken met de Tweede Kamer fracties van Pv dA en CDA zijn gehouden. KAMPALA President Amin van Oeganda ligt in een coma na een operatie die hij woensdag heeft on dergaan. De operatie werd verricht -door een Russi sche medicus. Radio Kam pala, die dit bericht ver spreidde heeft niet gezegd, wat de president man keert. Volgens twee van Amin's vroegere lijfartsen, die Oeganda zijn ontvlucht omdat ze voor hun leven vreesden, zou Amin aan jicht lijden en is het moge- A min lijk dat hij een syphillispa- tiënt is. Radio Kampala deelde voorts mee dat Amin een gratieverzoek van twaalf mannen die vandaag geexe- cuteerd zouden worden, heeft afgewezen. De twaalf zijn ter dood veroordeeld wegens verraad. Bovendien worden nog drie anderen vandaag terechtgesteld. Amin heeft bevolen dat de vijftien in het openbaar bij een klokketoren die des tijds gebouwd was ter ere van koningin Elizabeth van Engeland, moeten worden gedood. Grapo deelt worst uit in Cordoba MADRID (DPA) Vier man nen die zich als vrienden van de armen uitgaven hebben in de Spaanse stad Cordoba de chauf feur van een vrachtwagen onder bedreiging van een pistool ge dwongen naar de markt te rij den. Daar aangekomen deelden zij de lading van 3000 kilo worst en ham onder de bevolking uit „Wij willen slechts het volk dat honger heeft te eten geven", zo hadden zij de chauffeur gezegd. De GRAPO, die zegt verant woordelijk te zijn voor de actie, voert strijd tegen het kapitalisti sche systeem, vooral gericht te gen de grote detailhandelsbe drijven. Sahel lijdt onder droogte NAIROBI (Rtr) De Maure- taan.se minister Dio Amadoe, leider van de afvaardigingen van Sahellanden op de woes tijnconferentie in Nairobi, heeft gezegd dat de conferentie noodmaatregelen zou moeten voorbereiden omdat de bevol king van de Sahel aan de rand van een nieuwe crisis staat Amadoe zei nu dat na een goed regenseizoen in 1974 twee slech te jaren zijn gevolgd. De regen viel dit jaar pas in augustus en bracht nog geen derde van de normale hoeveelheid. Er is veel vee omgekomen. Britse bakkers gaan staken In Groot-Brittannië dreigt vanaf morgen de bakkersstaking zich uit te breiden tot 57.000 bakkers. Vermoedelijk zullen alle broodfa brieken compleet stilvallen. Ook zal de levering van bloem aan kleine bakkers worden geblok keerd. De werknemers van de bakkerijen leggen het werk neer omdat zij op Britse officiële feestdagen willen thuisblijven zonder verlies van loon. vele Britse steden, zoals in Lon den, zijn voor de broodwinkels rijen mensen te zien, die hopen nog brood te kunnen kopen. De supermarkten zitten al dagenlang zonder brood. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Oorlogsschepen, die maar half zoveel kosten ais een normaal fregat, zullen bin nen afzienbare tijd op de markt gebracht worden door P. and O., de grootste Britse rederij. Deze firma heeft ook plannen gemaakt voor oorlogsbodems, waarvan de aankoopprijs zal schommelen tussen de 32 en 64 miljoen gulden. De bouwkosten liggen aanmerkelijk lager dan normaal, omdat gebruik ge maakt zal worden van commer ciële in plaats van Britse mari newerven. Het ontwerp draagt de naam „Flower Project", die tijdens de eerste wereldoorlog gegeven werd aan sloepen van een be paalde klasse en in de Tweede Wereldoorlog aan bepaalde kor vetten. Regeringen hebben ge schikte schepen nodig voor de defensie van hun land en voor de kustwacht", aldus een zegs man van P. and O. Olie-installa ties en de visserij moeten be schermd worden. Landen met beperkte defensiebegrotingen zullen onze aanbiedingen voor delig vinden. Ieder schip zal twee helikopters aan boord kunnen nemen, tegen slechts een op een gewoon fre gat. De waterverplaatsing zal ongeveer 1100 ton bedragen en de lengte precies 86 meter, met een snelheid van 22 knopen. Ie der type kan omgebouwd wor den voor bewapening met raket ten. Anderen mogelijke onder delen zijn decompressiekamers voor duikers, uitrusting voor hulp aan rampgebieden en ap paratuur voor kartering of re search. Aardbeving bij Molukken JAKARTA (AP) Het meteoro logisch instituut in Jakarta heeft gisterenmiddag een aard beving waargenomen in de zee in het Molukkengebied. De be ving had een kracht van 5,7 op de schaal van Richter (middel zwaar). In de hoofdstad Ambon van het Molukkengebied werd de beving duidelijk gevoeld. Volgens de woordvoerder in Jakarta zijn er tot nu toe geen berichten over schade of slachtoffers in Jakar ta binnengekomen. Zuid-Af rika wil haven Walvisbaai vasthouden BLOEMFONTEIN, Zuid-Afrika (AP) De Zuidafrikaanse pre mier John Vorster heeft gister avond verklaard dat de bespre kingen met een aantal westerse mogendheden over de onafhan kelijkheid van Namibië zullen worden afgebroken als de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties het Zuidafrikaanse ei gendomsrecht over de haven Walvisbaai betwist. De verklaring van Vorster heeft nieuwe twijfels opgeroepen rond het proces dat moet leiden tot de onafhankelijkheid van Namibië (Zuidwest Afrika) dat al 31 jaar lang door Zuid-Afrika wordt beheerd. Tot nu toe werd het bestuur over Walvisbaai ge voerd vanuit Windhoek, dat in Namibië ligt. Op 31 augustus maakte de Zuidafrikaanse rege ring echter bekend dat het be stuur over Walvisbaai opnieuw in handen zal komen van de Kaapprovincie. Walvisbaai, een kleine enclave, is de enige diep- waterhaven langs de zuidwest Afrikaanse kust. Gisteren heeft de Raad voor Namibië van de Verenigde Na ties de Veiligheidsraad verzocht in het geweer te komen tegen het besluit van Zuid-Afrika om een afzonderlijke status te ge ven aan Walvisbaai, buiten Na mibië. De binnenlandse vleugel van de Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo, heeft verklaard niet te spreken met de bewind voerder voor Namibië, de rech ter Marthinus Steyn, zonder aanwezigheid van VN-functio- Israëlische nederzettingen op Jordaanoever TEL AVIV De Israëlische minister van landbouw heeft verklaard dat Israël in de laat ste maand een aantal nederzet tingen heeft gevestigd op de westelijke Jordaanoever zonder daar veel publiciteit aan te ge ven. In een interview met het dagblad Maariv zei Airel Sha ron dat het met name ging om nederzettingen in Judea en Sa maria. Volgens Sharon waren de be slissingen al genomen door de vorige regering van de Arbei derspartij. Premier Begin voert alleen die besluiten uit, aldus de minister. lockholm Laten we het verhaal van het trdorrende paradijs, dat Zweden heet, 'laar ergens beginnen: op een koude februa ridag in 1976 te Stockholm en in de Konin- glijke Schouwburg. Op het toneel waren gCteurs doende met de repetities voor „De gans des doods" en Ingmar Bergman regis terde. Hij had strenge orders gegeven, hem "let bij zijn werk te onderbreken: kunst is «tinst, en in de voorafgaande maanden was 'Ij herhaaldelijk lastig gevallen door ambte- fcren van de belastingen, die wel eens !§ilden weten, of mijnheer Bergman nog fr de brug wenste te komen en om hem ian te herinneren, dat er, sedert een jaar rijf al een schuld open stond van meer honderdduizend dollar, gman had de heren laten weten, dat hij lajan zulke dingen geen verstand had, dat het jllemaal best in orde zou zijn en dat het j^jjd werd om op te stappen. Voor de heren a/an de belastingen wel te verstaan. En ze Tegen de boodschap mee, dat ze niet meer "erug hoefden te komen wanneer hij toeval- rfg aan het werk was. Kunstenaars zijn gevoelige mensen en zij verstaan meestal de gtunst niet, hun scheppende arbeid met fisca- aangelegenheden te verenigen. Een groep- a je heren, dat op die februaridag in de koninklijke Schouwburg van Stockholm on- dianks alles tó|ch de heer Bergman bij zijn Verk kwam onderbreken, bestond dein ook liet uit belastingambtenaren, maar uit poli- Jiemensen, die aan kunst geen boodschap ladden en die de beroemde man eenvoudig kwamen arresteren wegens het ontduiken ■van belastingen. De arrestatie werd wereld- iuws, Ingmar Bergman belandde met een luwinstorting binnen enkele dagen in een iekenhuis en degenen, die min of meer :ht geloofden, dat Zweden een sociaal "baradijs was, werden plotseling geconfron teerd met een harde werkelijkheid achter de Schermen, namelijk, dat paradijzen sedert de sluiting van het eerste Eden zeer veel Keld kosten, dat het geld ergens vandaan jnoet komen en dat in Zweden - dat geen Arabische wonderbodem heeft - dat geld door staat en onderdaan eerst verdiend moet worden. Het „geval Bergman" werd illustratief voor de steeds hogere belasting druk, waaronder de Zweden zuchtten om hun paradijs in stand te houden in een periode, waarin de economische wind over de wereld naar een ongunstige hoek was •gedraaid. 'Het niet door de oorlog geteisterde Zweden verkeerde, met de Zwitsers, in het Europa van 1945 in een bijzonder gunstige uitgang spositie. De uitgeputte wereld schreeuwde om produkten, die de onaangetaste Zweedse industrie gemakkelijk leveren,kon. Met na me de scheepsbouw, een der steunpilaren van de Zweedse economie, bloeide; textiel- en staalfabrieken konden hun produkten afzetten hoe en waar ze wilden. De socialisti sche regeringen hadden weinig moeite om hun land het uiterlijk te geven van een paradijs, waarin niemand meer dakloos hoefde te zijn, waarin werkloosheid „voor goed" was uitgebannen, waarin de oude dag van elke burger verzekerd was. Florissante exportcijfers ondersteunden de ontwikke ling en jarenlang leek het er op, dat men in Zweden de perfecte coöperatie tussen socialisme en kapitalisme gevonden had. Van het socialisme was de beperkte staats- produkten dan niet wilde hebben, voorlopig maar „op voorraad" te werken en die voor raden behalve met staatsgeld ook te finan cieren met buitenlandse leningen; de tijden zouden ooit wel beter worden. Maar de tijden werden, ook buiten Zweden, niet be ter. Steeds dichterbij kwam het ogenblik, waarop de Zweden zouden moeten beseffen, dat hun paradijs iets kunstmatigs gekregen had, dat zij boven hun stand leefden en dat alleen een drastisch terugschroeven van de levensstandaard enig soulaas zou kunnen geven. De steeds progressiever wordende belastingen hadden een waarschuwing te meer moeten zijn. bemoeienis met de ondernemer ingebracht, maar de industriëlen hielden voldoende ge zag en vrijheid om te handelen naar de oude lucratieve wetten van het kapitalistische on dernemerschap. En juist toen iedereen in het paradijs volmaakt gelukkig was, begonnen er twee dingen mis te gaan; aanvankelijk onopvallend, maar geleidelijk aan steeds catastrofaler. De vooroorlogse concurrenten van Zweden, die jaren niet of nauwelijks meer aan de markt waren geweest, herstel den zich. Niet gewend aan paradijzen waren de werknemers in die landen content met, vergeleken bij de Zweden, bescheiden inko mens: de concurrentie kon, kort en goed, goedkoper leveren. Met name de Zweedse scheepsbouw kreeg het op de internationale markt zwaar te verduren, waar de Japan ners nijver en grijnzend toesloegen. De posi tieve handelsbalans verkeerde in zijn tegen deel. Leningen Maar nog altijd was Zweden een paradijs en de gewone Zweed, gewend aan zijn para dijselijke toestand van tientallen jaren, kon maar moeilijk inzien, dat het Eden eigenlijk al voorbij was. Alleen sterke benen kunnen de weelde dragen en de socialistische rege ring wilde de Zweden zo lang het maar enigszins mogelijk was, de indruk laten hou den, dat die benen sterk wéren. De lonen, omhoog gevlogen in de jaren van voorspoed, moesten blijven stijgen; de werk gelegenheid, die wel af moest brokkelen onder de teruglopende export, moest koste wat kost worden gehandhaafd. De regering van Olaf Palme vond een schijn-oplossing. Steeds meer geld stekend in de krakende industrie, zette zij de ondernemingen aan, om, wanneer het buitenland de Zweedse Met Eden had Zwedens paradijs echter ge meen, dat men goed en kwaad niet vermocht te onderscheiden, maar de slang hing al in de boom der kennis en de appel heette „inkomenszekerheid". De schijn van de ap pel was dan ook ongemeen fraai. In juni van verleden jaar noteerde Zweden op een totaal van ruim vier miljoen werknemers slechts iets meer dan 27.000 werklozen. En zelfs voor die 27.000 was eigenlijk wel werk: in die maand waren in het gehele land ongeveer 61.000 arbeidsplaatsen onbezet. Het waren echter bedrieglijke cijfers: als gevolg van de steeds groter wordende rege ringssteun aan moeilijk zittende bedrijven, die in een „normale" economie al lang ge failleerd zouden zijn, werd er werk verricht, dat het land alleen maar geld kostte en zelfs - op lange termijn - niets inbracht Daarbij kwam in de laatste tien jaar een steeds sterker groeiende absenteïsme. Schui lend onder de paraplu van zijn sociale zeker heid en in de wetenschap, dat de sociale wetten het de werkgevers praktisch onmoge lijk maakten werknemers te ontslaan op korte termijn, blies menige Zweed de stoom van zijn arbeidsinzet en van zijn betrokken heid bij het werk af. En nadat in 1964 en 1974 de ziekengelduitkeringen waren opge trokken tot bijna het gewone arbeidsinko men, bleven steeds meer Zweden gemakke lijker dan ooit „ziek thuis". In juni van verleden jaar, enkele weken vóór de „histo rische verkiezingen" die een einde zouden maken aan vier decennia van socialistische regeringen bedroeg het gemiddelde „ziek- thuis" percentage in Zweden tien procent Een vervelend teken aan de wand, maar nog kon Zweden het zich schijnbaar permitte ren: waar men tekort kwam, sprong de overheid immers in en de produktie ging verder, ofschoon niemand om die produktie zat te springen, tenminste niet in het buiten land. In 1975 daalde de Zweedse export sprongsgewijs met elf procent In de maga zijnen namen de voorraden toe, mede gefi nancierd door buitenlandse leningen. De oppositie sloeg, met de verkiezingen in het vooruitzicht alarm. Niet alleen om wat gebeurd was, maar om wat verder nog dreigde te gebeuren: de Zweedse arbeidersorganisatie, gesterkt door de idee, dat alles in het Zweedse paradijs mogelijk was, had ongeveer een jaar vóór de verkiezingen een plan losgelaten, dat een vergaande collectivisering van de bedrijven beoogde, voorbijgaand dus aan de tot dein toe bestaande goede samenwerking tussen staat en ondernemers, een collectivisering, die het failliet nog versneld zou hebben. Het moge aan de geschiedvorsers worden over gelaten om uit te zoeken wat de Zweedse kiezer nu precies bewogen heeft om Palme in de zomer van verleden jaar de rug toe te draaien en welke rol (bij alles) in die verkiezingsnederlaag de kwestie van de atoomindustrie heeft gespeeld. Vast staat in ieder geval, dat de ongerustheid van de Zweedse burger over zijn te goede en te dure leven en over het onafwendbaar nade rend echec gewicht in de schaal heeft ge legd. Erfenis Zomer 1976 nam de liberaal Falldin het premierschap van Palme over, maar in feite veranderde er weinig of niets. Door de omstandigheden gedwongen kon Falldin voorlopig alleen maar blijven doen, wat Palme gedaan had: overheidsgelden in de krakende industrieën stoppen en het (ook al als gevolg van de werkgelegenheidspolitiek uit de socialistische jaren) sterk gegroeide ambtenarenleger op de been houden. Maar de inflatie was niet meer tegen te houden: het land verloor op zijn buitenlandse lenin gen, die zo driest waren aangegaan om de onverkoopbare voorraden te financieren. In oktober van het vorig jaar devalueerde de Zweedse kroon met drie procent ten opzich te van de valuta der andere Europese lan den, waarmee het in de monetaire „slang" verbonden was. Het bleek niet genoeg. In april van dit jaar volgde een devaluatie met nog zes procent: dat paste eigenlijk al niet meer binnen de slang-afspraken, maar het zou het einde nog niet betekenen. Men kent het vervolg: eind augustus besloot Zweden tot een devaluatie van ongeveer tien procent ten opzichte van de Westduitse mark, wat een (tijdelijk) uittreden uit de slang beteken de. De andere Scandinavische landen volg den op enige afstand. Scheepswerf in Zweden; moordende concurrentie van Japan De Zweden hopen met deze maatregel, die Zweedse produkten in het buitenland im mers goedkoper maakt, hun export weer omhoog te trekken. Met acht tot negen procent, zoals Falldin heeft begroot. Het zal hoog tijd worden: in de Zweedse magazijnen liggen voorraden met een totale waarde van dertig miljard kronen, die nu door het goed kopere Zweedse geld aantrekkelijk gemaakt moeten worden voor buitenlandse afnemers. Of dat lukken zal is nog de vraag. Intussen ligt het voor de hand, dat de Zweden in eigen land ook iets moeten doen, om de nieuwe situatie op te vangen. Hun importen worden duurder en dat impliceert, dat het gehele leven in het paradijs méér zal gaan kosten. Versobering is de nieuwe term, waaraan de Zweed zal moeten wennen na decennia van al dan niet opgeschroefde voorspoed. Versobering en besparing: dat houdt op de eerste plaats in, dat de prijzen de eerstkomende vier weken niet omhoog mogen en dat daarna de overheid slechts een heel bescheiden prijsstijging zal toe staan. Soberheid en zelfbeheersing: niet al leen bij de gewone Zweed, maar ook bij de mannen, die het kapitaal verschaffen. Zij zullen zich neer moeten leggen bij een divi dendstop van twee jaar. Soberheid ook bij de plaatselijke overheden, die de gemeente naren niet zullen plagen met belastingverho gingen in het nieuwe jaar. Behoud Bij dit alles staat binnenlands het behoud, van de werkgelegenheid voorop. In het afge lopen jaar heeft de Zweedse regering niet langer kunnen verhinderen, dat grote bedrij ven over de kop zijn gegaan, nadat de ballon eenmaal was doorgeprikt De geflatteerde werkloosheidscijfers van nog maar twee jaar geleden hebben in enkele maanden tijds harde dimensies gekregen. Om een vergro ting van het werkloosheidscijfer te voorko men, zal de overheid (andermaal) geld in vooral die industrieën stoppen die het meest geleden hebben. In het gekreukeld paradijs zet men de tering naar de nering, waarbij nóg half en half een verbetering van de wereldeconomie wordt ingecalculeerd. Als die verbetering uitblijft, moeten de nu ge troffen maatregelen onvoldoende blijken. Iets van de twijfel aan Zwedens gezondma king klinkt door in de reactie van de West duitse minister' van Financiën, A pel, na Zwedens uittreding uit de monetaire slang afgelopen zondag: „Devaluatie? Die lost niets op". Jo Veugelers

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11