HP deTijd ACCENT 180: Nederland prijst zich uit de markt Attican Unity wordt dit weekeinde versleept X anden cel piraat jDierenvlo krijgt weer de kans Waarom maakt Den Haag al die heisa gg^NLAND/BUITENLANP LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 pagina 7 we orden tma-kanaal -3-irtekend ikaanse president Carter het Panamese staat»- ;rijos (rechts) hebben gis- onder het toeziend oog ecretaria-generaal van de :ie van Amerikaanse Sta gen er aal Alejandro Orfila, e akkoorden ondertekend Panamakanaal. Panama iet einde van deze eeuw ole krijgen over de water- neutraliteit van het kanaal akkoorden vastgelegd en jiigde Staten hebben het waterweg militair te ver- De nieuwe akkoorden ko- i plaats voor de oude over- tt in 1903, waarbij de Ver- Itaten de volledige contro- jrven over de kanaalzóne. handelingen over de coorden hebben dertien INGEN De Groningse hter heeft gisteren de Hendrik Z., inmiddels kend als de „eetpiraat", m de eis veroordeeld tot ^^anden gevangenisstraf. an heeft maandenlang in f Groningse restaurants en se eethuizen uitgebreide ijden besteld en opgegeten ;r ze te betalen. De obers tem de rekening kwamen nteren vertelde hij dat hij geld had en dat de uitke- clie hij van sociale zaken net genoeg was om zijn ijkse hoeveelheid drugs te jn. Voor eten was geen neer over. rik Z., die gisteren overi- piet voor de rechtbank ver- n, kreeg in oktober vorig vier maanden cel voor !de delicten LANDBOUWSCHAP: Den Haag (ANP) Als het kostenklimaat zo somber blijft, prijst Nederland zich uit de markt. Landbouwschap-voorzit ter drs. P. Bukman dringt met klem aan op een concurrentie- versterking van de land- en tuinbouw. Het beeld van de nationale han delsbalans is, ten opzichte van 1976, geheel omgeslagen van een overschot van 2 miljard gulden in de eerste helft van 1976 naar een tekort van 3 miljard gulden in de eerste helft van dit jaar. De land- en tuinbouw heeft 23 procent meer ingevoerd en slechts 4,5 procent meer uitge voerd, zo zei Bukman gisteren in Den Haag tijdens een be stuursvergadering van zijn schap. Het is vooral een kwestie van prijzen, omdat de hoeveelheden in procenten aanzienlijk minder zijn. Het invoervolume in de landbouw steeg met 4 procent tegenover een toename van de uitvoer met slechts 1 procent. De landbouwschaps-voorzitter vindt dat de concurrentiekracht van de land- en tuinbouw een ruggesteun nodig heeft. In dat verband wijst hij op het onlangs gepubliceerd beleidsprogramma 1977-1981, waarin een aantal voorstellen voor het landbouw beleid zijn gedaan. Het aankloppen van Spanje, Portugal en Griekenland bij de EG, heeft volgens Bukman ge volgen voor de land- en tuin bouw. Hij herhaalde tijdens de bestuursvergadering nogmaals het standpunt van de Neder landse boeren en tuinders. Eerst goed orde op eigen EG-zaken stellen, dan over uitbreiding van de gemeenschap praten. Het landbouwschap zal deze visie over de uitbreiding van de Eu- romarkt met de minister van Landbouw bespreken. in de Breestraat 131-133 Drie dagen mooi weer, y Vier goed in de lotto, n Nieuwe bloem aan je lieveling,s- plant en deze fa ntastiese la nge jas van warme deken-stof WINKEL VAN T KLEINE GELUK Zomertijd levert België winst van 49 miljoen op BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche zomertijd (die evenals in ons land eindigt in de nacht van 24 op 25 september) heeft het land een' besparing van 1 pet van het stroomverbruik opgele verd. Volgens mededelingen van de Belgische electriciteitsbedrij- ven is er in de zes maanden die de zomertijd geduurd heeft ruim 215 miljoen kwu minder electriciteit verbruikt, hetgeen neerkomt op zo'n 49 miljoen gulden. Er was echter een grote re daling van het electriciteits- verbruik verwacht De Belgi sche spoorwegen en de lucht vaartmaatschappij Sabena heb ben de zomertijd probleemloos verwerkt. Er zijn vrijwel geen klachten van reizigers binnenge komen. Ook uit landbouwkrin- gen (de boeren leverden voor de invoering van de zomertijd de meeste kritiek) zijn vrijwel geen klachten gehoord. Cholera in Midden-Oosten NICOSIA (AP) - In verschil lende landen in het Midden- Oosten worden preventieve maatregelen genomen in ver band met de cholera-epidemie, die in Syrië, Jordanië en Liba non is geconstateerd. Sinds maandag zijn in Syrië ongeveer 700 nieuwe gevallen van cholera-besmetting gecon stateerd. Sinds het uitbreken van de ziekte op 25 augustus werd bekend gemaakt zijn 1.895 gevallen van cholera-besmetting geconstateerd. Vlissingen (ANP) Rijkswa terstaat streeft ernaar om het Griekse vrachtschip, de Attican Unity, dat al vanaf donderdag 25 augustus op het strand bij Cadzand zit, in het weekeinde drijvend te maken, waarna het naar een haven zal worden ver sleept Hoofdingenieur H. Verhees van het arrondissement Vlissingen van Rijkswaterstaat zegt, dat uit het onderzoek is gebleken dat de bodem van het schip zich in goede staat bevindt. Het giftige bluswater aan boord zal in bakken worden afge voerd. Wat er mee moet gebeu ren is nog niet bekend. Ook bestaat nog onzekerheid over de plaats waar het schip naartoe gesleept zal worden. Op dit mo ment is men bezig om de vaste lading, waaronder motoren, sta len pijpen, plastic, papier en diverse chemicaliën te lossen. Alles heeft brand- en waterscha de opgelopen. Uit kosten- en veiligheidsover wegingen moet de Attican Unity zo snel mogelijk geborgen wor den. De bergingsoperatie, die vorige week woensdag door Rijkswaterstaat van de bergers werd overgenomen, heeft deze dienst nu al ruim een miljoen gulden gekost. De drie bergingsmaatschappij en, waaronder een Belgisch en twee Nederlandse, hebben aan de berging een financiële strop van 750.000 gulden overgehou den door schade aan blusboten en ander materieel. "Jieuwe Unicefkaarten icef Nederland brengt in het komende winterseizoen weer een ^heel nieuwe serie Kerst- en Nieuwjaarskaarten uit die weer H/allen door kleur en vormgeving. Net als andere jaren zijn Bestellingen gekozen van bekende kunstenaars waaronder ditmaal Hasso en Rafaël. is een religieuze en een algemene serie uitgebracht. Daarnaast Hnt Unicef voor de eerste maal met een adventsboekje, getiteld Be Kinderster". Met de opbrengsten van de kaartverkoop bekostigt licef voornamelijk geneesmiddelen tegen kinderziekten in landen n de Derde Wereld. Den Haag Honden- en kattenbezitters kunnen weer te /maken krijgen met een vlooienplaag. De verkoop van vlooienbestrijdingsmiddelen is de laatste weken met spron- r gen omhoog gegaan, sprays, poeders, shampoos en anti- vlooienbanden. Vermoedelijk nemen vele honden- en katten- h bezitters tijdig voorzorgsmaatregelen. De oorzaak van 'vlooienklachten' ligt volgens een woordvoer der van de afdeling ongediertebestrijding van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne voor de hand. Tijdens de vakanties als duizenden Nederlandse woningen wekenlang leegstaan kunnen de vlooienlarven (kleine naalddune wormp jes) zich vooral bij warm weer tussen de kieren en naden ongestoord ontwikkelen. Tot een volwassen vlo. 'Na zo'n vakantieperiode wemelt het huis dus van de vlooien die allemaal begerig op een 'gastheer' zitten te wachten. Loopt er dan een hond of kat door het huis dan wordt dat dier onmiddellijk besprongen door de talrijke vlooien. Normaal krijgen de larven niet zo de kans zich talrijk te ontwikkelen omdat er regelmatig stof gezogen wordt", aldus de woord- I voerder. Een andere oorzaak voor de 'gunstige' ontwikkeling van de vlo is het toenemend aantal centraal verwarmde woningen en vaste vloerbedekkingen. Elsevier heeft een enquête ge houden, waaruit blijkt, dat Ne-, derlanders niets zien in de VAD. „Slechts tien procent denkt er door de VAD zelf op vooruit te gaan. Dertien procent ziet de bui hangen en gelooft door die vermogensaanwasdeling er op achteruit te gaan, terwijl maar liefst 69 procent meent dat het geen verschil zal maken. Gecon fronteerd met zo'n uitspraak is een logische reactie: voor wie maken die hoge heren in Den Haag nu eigenlijk al die heisa?" Voorts vraagt het blad zich af of Van Agt zijn kiezers verra den heeft. Ton Wagemakers, voorzitter van de KVP-kring Brabant: „Ik vind het allemaal niet zo fraai. Ik ben nogal te leurgesteld. Ons abortusprinci pe is een fundament van de christen-democratie. Dat moe ten we hoog houden. Mijn per soonlijke mening is, dat de frac tie nu te ver is gegaan. Ik moet vrezen dat de regeerhonger het van ons principe heeft gewon nen". En CDA-Kamerlid Hannie van Leeuwen: „Dit kost ons tien zetels". Het hoofdartikel zegt dat Andriessen moet blijven, want: „Het CDA heeft naast opportunisten die voornamelijk op een ministerszetel uit zijn, dringend behoefte aan een prin cipiële vertegenwoordiger die zich hun belofte aan de kiezers ook na 25 mei nog herinnert". Voorts achtergrondinformatie over het proces in Assen met de conclusie, dat versplintering on der de Zuidmolukse jongeren driest* geweld mogelijk blijft maken. Het antwoord op de vraag hoe en door wie de ter reuracties zijn georganiseerd, zal nog tijden op zich laten wachten. Als het er ooit komt. De Nederlandse anti-terreurin- stanties hebben geen enkel beeld van het terroristische me chanisme. Een interview ten slotte met Aruba's onafhankelijkheidsstrij der Betico Croes. „Mijn zwager heeft nog meegemaakt, dat wij op Aruba toestemming moesten vragen om potloden aan te schaffen. In feite is er niets veranderd. Nu krijgen we van Curasao bij voorbeeld de afge schreven schrijfmachines, ter wijl n.en zelf nieuw materiaal aanschaft Wij zijn gewoon een vuilnisbak en moeten het maar met tweedehands spullen doen." In de Haagse Post een interview met Ed van Thijn. „We zijn tot elkaar veroordeeld, ja, en dan moet je ook in die realiteit be rusten en elkaar de ruimte ge ven. Als je toch ziet dat het CDA verschillende gelegenhe den om nog eens een keer naar de WD te kijken, heeft laten liggen en steeds een duidelijke voorkeur heeft uitgesproken voor samenwerking met de pro gressieven ja, dan moet je ook eens een keer royaal zijn." Voorts een commentaar over de „goede uitvinding" van baalda- gen. Niet alleen dat de indivi duele werknemer zichzelf be stuurt door een dag thuis te blijven, maar de werknemers besturen zichzelf door samen te besluiten hoever dat wegblijven kan gaan, en voor effectieve contróle daarop hebben zij geen chefs of medische rechercheurs nodig. Het is een bewijs van mondigheid en volwassenheid dat zich ook op andere bedrijf sterreinen zou kunnen gaan ma nifesteren. Bij de kwestie Aruba de kantte kening: „De verdenking dat Be tico Croes optreedt als stroman van een buiten de Antillen gesi tueerde belangengroep, blijft le vend. Men wijst er op dat Betico behalve een huis ook nauwe contacten heeft in Venezuela en dat volgens officiële Venezo laanse opvattingen Aruba bin nen de territoriale wateren van dit land ligt". Het omslagartikel gaat over het verschijnsel van te goed verko pende hedendaagse jonge au teurs. De Tijd beschrijft de „politieke zelfmoord" van Frans Andries sen. „Zijn omgeving houdt er rekening mee, dat hij zich zal terugtrekken uit de Haagse poli tiek." Het blad voorspelt over het komende loonoverleg: „het meest waarschijnlijk is geen centraal akkoord, ma^r onder handeling per bedrijfstak. De afzonderlijke bonden zullen een eventuele matiging uitbetaald willen zien in harde garanties over handhaving van de werk gelegenheid. Dat is voor een vol gend kabinet dan weer tijdelijk een zorg minder". Voorts een groot artikel met de vraag waar de katholieke Ne derlandse dagbladpers is geble ven. Dagbladuitgever Van Tie nen: „De oude tegenstelling tus sen de neutrale en de katholieke pers is verdwenen. Voor een katholieke dagbladpers is geen toekomst. Die tijd is voorbij. Dat hebben we gehad. Een mooie periode is afgesloten. In het algemeen kan je vaststellen dat een geprofileerde dagblad pers geen bestaansmogelijkheid heeft. Dat geldt voor een tjT?isch roomse en voor een uitgespro ken rode pers". Het kostelijke omslagartikel is gewijd aan de schoolmeester en zijn gedichten. Vrij Nederland beschrijft hoe Ruppert, vice-voorzitter van de Raad van State, namens de Ko ningin een CDA-minderheidska- binet heeft geblokkeerd. „De overweldigende verkiezings winst die Den Uyl boekte, kon immers niet genegeerd worden. Ook de Koningin ziet niet graag een ander dan Den Uyl als pre mier, wellicht mede met het oog op haar toekomstig aftreden. Pas toen het Van Agt duidelijk werd dat hij een christen-demo cratisch minderheidskabinet wel kon vergeten, besloot de CDA-chef zijn fractie over te halen tot een vergelijk met de PvdA." Ook een verhaal over de Rotter damse plannen voor een bor deelschip. „Daar trapt niemand in. Een kamer, die kost je zeker honderd gulden per dag. Nou, ik verzeker u, dat dat behoorlijk prijsopdrijvend zal werken. Voorts een interview met Harry Mulisch. „In Nederland lijkt het wel of de Neerlandici de macht overnemen. Ze krijgen in ieder geval behoorlijk veel praatjes. Je hebt zelfs schrijvers die gaan schrijven zoals de critici vinden dat er geschreven moet worden. Dan ben je van God los, dat is rampzalig voor de literatuur. De Neerlandici moeten bij elkaar gaan zitten en zich over onze werken buigen en ons ademloos bestuderen. Dat moet, want zon der ons waren er helemaal geen Neerlandici." Op de sportpagina praat Aja- cied René Notten. Als ik vrij ben, ga ik me verhuren voor korte periodes. Ik heb dan mis schien niet die absolute top ge haald die erin heeft gezeten, maar ik ben nog altijd een van de betere middenvelders. En als ik vrij ben, heb ik met niemand meer iets te maken. Dan ben ik eindelijk weer van mezelf." Accent signaleert een linkse machtsgreep in ambtelijk Den Haag, „een griezelige en nauwe lijks meer terug te draaien ont wikkeling". Het blad voorspelt dat het demissionaire kabinet op Prinsjesdag toch met een begroting en een dekkingsplan zal komen. „Dat de belastingen opnieuw aanzienlijk zullen stij gen, staat als een paal boven water. Allerwegen spreekt men de verwachting uit dat het voor al de inkomens van boven Jan Modaal zullen zijn die een grote veer moeten laten. Het is dan ook een politiek probleem van de eerste orde hoever men kan gaan met het beroep op de of fervaardigheid van Piet Mo daal." Ook een reportage over de pop groep Normaal. Het is gewoon angstig. Een complete massahis- terie. Afgestampt volle zalen, een enorme fontein van bier, agressie, zweet, geweld. Het is met geen pen te beschrijven. Hervormd Nederland over een tweede kabinet-Den Uyl: ,„Het grootste winstpunt is dat er nu garanties zijn dat een democra tisch tot stand gekomen wets ontwerp, hetzij pp initiatief van het kabinet, hetzij op initiatief van het parlement, tot wet wordt verheven". Over de neu tronenbom schrijft het blad: „Openbaarheid van de kant van de Nederlandse regering is ge boden. Tijdens de koude oorlog zijn we min of meer in de situa tie van nucleaire medewerking gegleden. In de toekomst zullen er een aantal beslissingen moe ten worden genomen. Hoe de keuze ook zal uitvallen, slechts die zijn verantwoord waarbij re gering en parlement kunnen be slissen uit alternatieven. Een in terview ten slotte met de 10 jaar in Nederland verblijvende Griekse theoloog Apostolou. „Ik wil graag een kanttekening ma ken bij de democratisering en inspraak zoals die hier functio neren. Een maatschappelijke si tuatie moet veranderen. We moeten met de tijd mee alles akkoord, maar wanneer die overtuiging niet gedragen wordt door je geloof en gevoed wordt door de liturgie en het sacra mentele leven, houdt "het voor mij op. Juist omdat alles veran dert, heb je het geloof nodig."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7