Handhaving van bestaande situatie Noordwijkse brandweer viert gouden jubileum KORTWEG VVD ZOETERWOUDE WIL DORPSRADEN Gerestaureerde Katwijkse dorpskerk morgen weer KATWUK Op het pro gramma van het open jonge rencentrum 't Mallegat staat voor morgen een optreden van de zanger/gitarist Kaz Luxs. Luxs is lid geweest van Brainbox en maakte enige tijd terug een lp met Jan Akkerman. De avond begint om 21.00 uur en de entree bedraagt 2. Zaterdag komt de Belgische groep ,,'t Kliekske" naar 't Mallegat met volksliedjes die begeleid worden op oude instrumenten als een draai lier, vlier, portatief orgeltje, rommelpot, fluit, mondharp enz. Aanvang 21.00 uur. En tree 2. Woensdag 14 september worden er vanaf 20.15 uur tekenfilms vertoond (entree 1) en vrijdag 16 september is er een disco-avond, die eveneens toegankelijk is 1. Zaterdag 17 september ten slotte is het jongerencen trum de hele dag gesloten, aangezien het bestuur en de vrijwillige medewerkers dat weekend een studie-bijeen komst zullen bijwonen. KATWIJK - In Katwijk is een vijfde wijkagentschap ingesteld. Een vaste wijka gent moet nog worden be noemd, doch zolang deze functionaris er nog niet is wordt de post bemand door brigadier H. Kremer. De heer Kremer doet sinds kort dienst als coördinator voor de wijksurveillances. Het spreekuur van de nieuwe wijkagent wordt elke don derdag gehouden van 14.00 tot 15.00 uur in de huishoud school aan de Jan van Bra- kelstraat. LISSE Ter voorbereiding van de najaarsfeesten in Lis- se wordt op zaterdag 24 sep tember een groot najaarsbal gehouden in de gemeentelij ke sporthal. Muzikale mede werking wordt verleend door het „Delta Combo" en organist Wim Bosch. Kaar ten zin verkrijgbaar bij het VW-kantoor en aan de zaal. De toegangsprijs bedraagt 3 gulden. LISSE De oud-papier ac tie voor de vormingscentra „Qbus" en „Harlekino" gaat morgenaochtend om 10 uur van start. Het oud-papier wordt opgehaald door een vrachtwagen die ditmaal rondrijdt in de Poelpolder. Met de opbrengst van de actie proberen de gedupeer de vormingscentra een nieuw interieur bijeen te sparen voor de onlangs door brand verWoeste panden. ZOETERWOUDE - De club „Het Spinneweb" houdt za terdag een spelletjesmarkt aan de Zuidbuurtseweg van 13.30-15.00 voor kinderen van 6 tot 11 jaar. Kinderen vanaf 11 jaar zijn op zater dag 17 september welkom in ,,'t Spinneweb". Om 19.30 begint het programma dat bestaat uit film en volksdan sen. RLJPWETERING De voetbal vereniging Rijpwetering organi seert donderdag 29 september een kontakt-kaartavond voor se nior- en ondersteunende leden. Plaats van handeling is het clubgebouw en de aanvang is 20.30 uur. Superkabel Gisteren werd bij de Verenigde Touwfabrieken BV in Leiderdorp de langste en zwaarste kabel ter wereld gefabriceerd. De staalkabel weegt 100.000 kilogram. Deze kabel is een deel van een aantal kraankabels en ankerlijnen die de firma in de maand november moet leveren aan een Japans bedrijf. Alle kabels bijeen zullen in totaal 300.000 kilogram gaan wegen. Volgens de heer Custers van het bedrijf is het enige probleem om de kabel naar Amsterdam te krijgen waar hij ver scheept moet worden. Momenteel is het bedrijf in onderhandeling over het vervoer naar Amster dam „We hebben wel voor hetere vuren ge staan", aldus het laconie ke commentaar van de bedrijfswoordvoerder. REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 PAGINA 4*( O In kader van 1 ruilverkavelingsplan: I Verkleining reservaten in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Westeindseweg moet wo den verbeterd in het kadi van het ruilverkabeling plan „Rijnstreek-Zuid". Cfc brede vaart langs de w*a zal aan een zijde komen jp vervallen en worden vcfr vangen door een watery voer nabij de Meerburtè Hierdoor zal de weg wordfei verbreed waardoor het mir gelijk is betere inritten na*a de boerderijen te maken, m De reservaten in ZoeterwouiVi zullen worden verkleind. In «e Grote Westeindse Polder woriti het reservaat van 200 hecta>a teruggebracht naar 60 hectanj Terwijl het vogelweidegebied de Bentpolder van 150 hectaiu reeds is teruggebracht naar l<r ha. Het ruilverkavelingsplan morJ in ongeveer acht jaar zijn uitg?' voerd. De 200 veehouders en lr' boomkwekers in het gebi/1 rond Zoeterwoude zullen !P maart 1978 moeten stemméc over het plan. Gisteravond sprfv ken de veehouders en boom' kwekers over de wijzigingen dlh in het plan zijn aangebracht ite een inspraakprocedure, die twee jaar duurde. De komende maa&e den zullen nog bijeenkomsten (g kleiner verband worden gehoij( den. WASSENAARS KOMPLAN: WASSENAAR In de komende weken ligt op het Wassenaarse raadhuis het bestemmingsplan „Centrum" ter inzage. Het plan heeft een aantal grote veranderingen ondergaan, vergeleken met de eerste plannen van zo'n vier jaar geleden. De oude plannen waren gericht op een rigoureus ingrijpen in de oude kom van Wassenaar, terwijl het huidige bestemmingsplan er op gericht is zoveel mogelijk te handhaven van de bestaande situatie. Als zoda nig wordt ook het hoofddoel van het plan om schreven: „het beschermen van het karakter van het dorpscentrum en het handhaven en gaandeweg intensiveren van de functie van de dorpskern als hoofdcentrum van de gemeente Wassenaar". Er is in het plan gestreefd naar een grote toegankelijk heid van de kern voor voetgangers, fietsers e?c automobilisten, die overigens hun auto's zo ve«ic mogelijk buiten het centrum zullen moeten parktu ren op nog aan te leggen parkeerterreinen. Bei perkte woningbouw in de kom is mogelijk. bestaat nog geen zekerheid over de bestemming van het terrein op de hoek van de Langstraat efli de Achterweg. Er is sprake van dat op deze gronM de uitbreiding van de firma Voorham zal plaatarc hebben, maar dat is nog niet opgenomen in hen bestemmingsplan. De luifelbaan is in het besten v mingsplan opgenomen als voetgangersgebied. Aailt de overzijde van de winkels in de Luifelbaan i^r bebouwing mogelijk, zonder dat in het plan ije aangegeven of het winkels of woningen betreft ZOETERWOUDE De WD wil dat er in Zoeterwoude een aantal dorpsraden wordt inge steld. In Zoeterwoude komt volgens het WD-bestuur de ho mogeniteit en representativiteit van de woonkernen in gevaar, met het oog op de geografische omstandigheden. Dorpsraden zouden er moeten komen voor de Hoge Rijndijk, Gelderswou- de/Weipoort en de Zuidbuurt Een aantal jaren geleden was de instelling van „territoriale com missies van advies en bijstand" een kernpunt uit het verkiezing sprogramma van de WD. In 1975 werd een doelstellingenno ta uitgebracht waarin ingegaan werd op de practische uitvoer baarheid van het plan. Nu is de WD-fractie tot de conclusie ge komen dat het gemeentebestuur een experiment met deze vorm van zelfsbestuur zou kunnen starten. Dorpsraden verkleinen de af stand tussen bestuurders en burgers, het vergroot de invloed van burgers op het bestuursge- beuren en creëert een beter woon- en leefklimaat. Een na een jaar te houden evaluatie zou een inzicht kunnen geven in de doelmatigheid van de dorpsra den. De WD heeft veel infor matie ingewonnen in andere ge meenten en men is dan ook van mening dat het aantal raadsle den in de dorpsraden beperk moet blijven tot één. De overig leden moeten er komen via eei direkte verkiezing. Over de be voegdheden zegt de nota dat e duidelijke afspraken moetei worden gemaakt over het sa mens pel tussen B en W en di raden gehoord worden ove ruimtelijke ordening, woorr ruimteverdeling en hinderwet vergunningen. Daarnaast moe* de dorpsraad ook uit eigen bel weging adviezen aan het college uitbrengen. Bronzen legpenning voor melkhandelaar OEGSTGEEST De Oegstgeestse melkhandelaar Jac J. Touten heeft gistermiddag tijdens een drukbezochte receptie de bronzen legpenning van de Kamer van Hoophandel ontvangen. De legpen ning werd de melkhandelaar overhandigd door de heer A. Noort ter gelegenheid van zijn veertig jarig zakenjubileum. De receptie werd gehouden in de grote zaal van het Gemeentecentrum, waar vaste klanten zich tc één lange rij aaneen sloten om het echtpa^ Stouten de hand te drukken. Namens de melkwij van de heer Stouten overhandigde mevrouw F. dj Koek van Leeuwen een bedrag in geld en voor( was er van de jeugd uit de Marijkelaan eei surprise. Namens de melkhandelaren uit Oegst geest werd de jubilaris gelukgewenst door ds heren De Groot en Van der Salm. j NOORDWUK De Noordwijkse brandweer rukte in de afgelopen 50 jaar meer dan 1100 keer uit voor het blussen van branden en bet opknappen van allerhande gevaar lijke karweitjes in de gemeente, zoals bijvoorbeeld het halen van katten uit dakgoten. Die brand weer bestaat 20 oktober van dit jaar op de kop af een halve eeuw. Vandaar dat men voor de statis tiek aan bet tellen is geslagen. De 20ste oktober 1927 is in ieder geval de datum dat een brandweerverordening werd vastgesteld, die de organisatie van brand weer en blusmiddelen regelde. De Noord wijkse vuur bestrijders bestaan in georgani seerd verband al veel langer. De geschiede nis gaat zelfs terug tot 1928 toen door de toenmalige burgemeester Schaffer en diens assessoren (wethouders) een brandreglement werd afgekondigd voor de beide Noordwij- ken, Langeveld en Offem. Een opperbrandmeester, een brandmeester en vijf „hoofdmannen" gingen sindsdien aan de slag voor de dienst der brandspuiten. Dit zevental moest zorgdragen voor het mate rieel. In die tijd beschikte de Noordwijkse hrandweer over een perspomp die bij een eventueel mankement vervangen werd door dragers en waterscheppers, die het bluswa ter aanvoerden. Spuitgast zijn in het midden van de vorige eeuw was geen kleinigheid. Zij werden op voordracht van de opperbrandmeester door het plaatselijk bestuur „voor het leven" be noemd. Niemand tussen de achttien en zes tig jaar mocht zich aan deze dienst onttrek ken; alleen de burgemeester, de assessoren, dominees en pastoors bleven buiten schot. (Men kon zich wel vrijkopen van de brand spuitplicht, maar dat kostte een vermogen: twee tot vijf guldens per jaar). Ongeoorloofd wegblijven kostte de brandweerman ook - geld, en indien hij niet kon betalen werd hij 24 uur of langer in het gevang gezet. Bij nachtelijke of grote branden werd de hele bevolking ingeschakeld. De inwoners van de gemeente waren verplicht in geval van brand de grootste tobbe die zij bezaten met water te vullen en een emmer bij de hand te houden. Een keer per jaar werd het volledige brandreglement in het openbaar voorgelezen. Dat was geen kleinigheid, want het reglement telde 42, waaronder enkele zeer lange artikelen. De opperbrandmeester was overigens een man van gezag in het dorp. Als teken van waardigheid droeg hij een groen geverfde stok met een lengte van ongeveer twee ellen en drie palmen voorzien van een gedraaide vergulde knop en ge meentewapen. Toen de waterleiding in het begin van de twintiger jaren werd aangelegd, werden de inwoners van de gemeente Noord wijk van hun brandblusplicht ontheven. Het werk werd toen op basis van vrijwilligheid voort gezet. De organisatie van de brandweer berust thans op de verordening van 1927. In juni van datzelfde jaar besloot de ge meenteraad tot aanschaf van een motor- brandspuit van het merk Ford. In de loop van deze vijftig jaar is de brandweer gemo derniseerd en uitgebreid maar nog altijd is het materieel ondergebracht in de een halve eeuw geleden betrokken garage. Met name hoofdbrandmeester Van Vliet, de voorgan ger van de heer Dessing, heeft zich nogal ingespannen voor de verhogingen van de vergoedingen voor het brandweerpersoneel Diezelfde Van Vliet schreef tijdens de oorlog een brief waarin gevraagd werd om uitbrei ding van het brandweerpersoneel. De uit breiding was noodzakelijk als gevolg van de oorlogsomstandigheden. Van Vliet onttrok hiermee bewust wat Noord wij kers aan te werkstelling in Duitsland, maar dat schreef hij er in zijn brief niet bij. De Noordwijkse brandweer beschikt thans over een hoge drukspuit, mistblusser, lagedrukspuiten, lad derwagen en een hoogwerker. De brandweer laat vooral de plaatselijke jeugd profiteren van het jubileum. Herden kingsbijeenkomsten en recepties staan voor alsnog niet op het programma. Vrijdag 16 Een uitslaande brand in de Katwijksestraat. Debrandweer! stijl georganiseerd Aanvang i4.oo uur. is snel ter plaatse, de fotograaf was net even sneller. KATWIJK De ingrij pend gerestaureerde Dorpskerk aan de Kerk- laan in Katwijk aan den Rijn zal morgenavond of ficieel in gebruik worden genomen. Tijdens een speciale dienst voor ge nodigden zal de bouw commissie van de kerk voogdij de kerk overdra gen aan de Nederlands Hervormde gemeente. Overmorgen, zaterdag de tiende, is er „open huis" in de kerk; belangstellen den kunnen er dan van 10.30 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur binnenlopen. Tijdens de officiële openingsbij eenkomst zal de organist Joh. Zweers een kort concert geven en gedurende de open huis-dag zal het gerestaureerde Van As sendelft-orgel een van de twee die Nederland nog rijk is worden bespeeld door C. Hoek, D. Durieux, W. Hagen en J. van Rijn. De Dorpskerk is in zijn oude, vervallen staat voor het laatst gebruikt op zondag 17 februari 1974; vanaf dat moment achtte de kerkvoogdij het niet langer verantwoord er kerkdiensten in te houden het dak was totaal vermolmd en de muren brokkel den op verschillende plaatsen af. Toen, na veel wikken en wegen, tot restauratie werd besloten, is die onder supervisie van de Lei- derdorpse architect P. van der Sterre ter hand genomen. Het De hoogwerker in gebruik bij hef Palace-hotel aan de Boulevard. karwei, dat bijna drie miljoen Verhulst Ds. Pars, de zeventien gulden kostte, nam ruim twee de eeuwse Katwijkse geschied- jaar in beslag en werd eind mei schrijver zegt daarover in zijn 1977 afgerond met het plaatsen „Katwijkse Oudheden": „In 't van een gerestaureerde zeven- Van 't Koor, dat ruim en tiende eeuwse preekstoel, af- groot is, beschouwd men de komstig uit de Ned. Herv. kerk pragtige marmere grafplaat- te Oosterleek (N.-H.). De Her- stombe van den Heer en Vrouw vormde gemeente van Katwijk van Katwijk, Loffelijker gedag- aan den Rijn moest zelf vier.ton tenis, na het leven, nevens drie op tafel brengen, hetgeen op Adelijke Kinderen en Wapenen, 50.000,- na gelukt is. uitgehouwen, mogende plaats De Dorpskerk van Katwijk-bin- houden met de kostelijkste en nen is gedeeltelijk veertiende konstigste in Nederland", eeuws, maar heeft in de loop der tijden de nodige veranderin- Onder de kerk ligt de grafkel- gen ondergaan. Er bevindt zich ^er van ^am^ie Van Wasse- een fraai zeventiende eeuws naer van Catwijck, waarvan praalgraf in de kerk, uitgevoerd het wapen in de kerk en door de beeldhouwer Rombout °P het kerkerf kan aantreffen. De gerestaureerde kerk aan de Kerklaan

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4