Felle strijd in Assen: branden en kogelregen Ex-gegijzelde: ,,Ze zeiden dat ik niet hoefde te sterven" Bonn: akkoord met enkele eisen van ontvoerders UTRECHT SLEEPT ZIGEUNERS WEG POLITIEMAN IN BUIK GESCHOTEN Echtgenote Frans H. voor tienduizend gulden opgelicht mmmm Borrels in plastic tijdens paarde- dag :en Eeidóc Soutont Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, lel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewaa Chef-redacteur: Wim Buijtmeg. rtenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 8 september 1977,67e jaargang no. 26832 Overdag opklaringen Vannacht hier en daar regen, overdag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Minimumtemperatu ren omstreeks 10 graden, maxi ma ongeveer 17 graden. Morgen zon: 7.04—20.10. Maan 2.32—17.53. Scheveningen hoog water 0.45, 13.27. Laag water ■8.42., 21.07. All you need „All you need" over de musical op Ned. II om 21.15 uur. Om 22.05 uur Brandpunt met West- duitse ontvoeringszaak. Ned. I om 19.45 uur Chinafilm en om 22.15 uur Jeremy, over geestelijk gestoord kind. (Van onze verslaggevers) ASSEN Sinds de afgelopen nacht is de chaos in de Zuidmolukse wijk van Assen compleet. Op tal van plaatsen werd brand gesticht Brandweerlieden waden beschoten en konden bet vuur pas bestrijden nadat een groot aantal politiemensen voor dekking hadden gezorgd. Een 23-jarige rijkspolitieman werd in de buik geraakt Een volledig over spannen Nederlander werd gearresteerd toen hij met een geladen karabijn over straat liep. Toen vanmorgen de balans werd opgemaakt van een tumultueuze nacht bleek dat een kleuterschool en een aangrenzend pand van het Bode Kruis geheel door brand rijn verwoest Zware brandschade is ontstaan aan een peuterspeelzaal en een andere kleutenehooL Van een bejaardentehuis en talloze winkels en woningen rijn ruiten ingegooid. De toestand van de gewonde politieman werd redelijk ge noemd, kort nadat de kogel uit zijn buik was verwijderd. De politie voerde vannacht enkele charges uit met honden. Een regen van stenen was het gevolg. Later werd ook op de politiemensen en honden geschoten Door de voorruit van een politie-auto vloog een kogeL Niemand raakte hierbij gewond. Zes Zuid-Molukkers werden bij de charges gearresteerd. De branden werden tussen vier en zes uur vanmorgen gesticht Keer op keer moesten de bluswerkzaamheden worden gestaakt door het hevige geweervuur, dat door de politie werd beant woord met losse patronen. De tweede kamerleden Schakel (CDA), Van der Lek (PSP) en Koning (WD) willen dat de regering op korte termijn een verklaring in de kamer aflegt over het beleid dat ten opzichte van de Molukse gemeenschap wordt gevoerd. Zij maken zich, aldus Van der Lek, ernstig zorgen of er eigenlijk wel iets gebeurt om de verhoudingen te verbeteren en of er voorzorgs maatregelen zijn getroffen om herhaling van gewelddaden te voorkomen. ASSEN Het proces tegen de treinka pers is vanmorgen in Assen voortgezet met het horen van nieuwe getuigen. Een van hen was de medische studente Rosalie Oostveen (23). Zij verklaarde tijdens de kaping in de trein meer dan eens met kaper Max Papilaja te hebben gesproken over de Zuid Molukse zaak. Zij merkte op dat zij voor de ideeën wel begrip bad kunnen opbrengen maar dat zij niet akkoord kon gaan met de manier waarop de Zuid Moluk- kers hun idealen trachten te verwezen lijken. Ter sprake kwamen tijdens het horen van mejuffrouw Oostveen de situaties die daar tijdens de kaping voordeden. Zo zijn er in het begin van de kaping verschillende passagiers vrijgelaten. Dat gebeurde deels selectief, deels wille keurig. Zo werden sterke mannen, al dus Rosalie, vrijgelaten. Ook haar vriend werd op de eerste kapingsdag zijn vrijheid terug gegeven. Mejuffrouw Oostveen verklaarde ook een van de gijzelaars te zijn geweest die met een touw om haar nek buiten de deuren van de trein hebben gestaan. Zij was toen erg bang geweest. Zij had nog opgemerkt niet te willen sterven. Toen ze eenmaal buiten stond was de vrees van haar afgevallen. De andere getuige die vanmorgen werd gehoord was ex-gijzelaar Andre Scha kel. Ook hij kreeg op de derde dag van de kaping een touw om de nek. Ook hij werd buiten gezet en ook hij was bevreesd, totdat hij hoorde dat aan Rosalie was gelegd dat zij niet zou hoeven te sterven. Als gevolg van de ernstige ougeregel- heden in de Molukse wijk van Assen en de licht ontvlambare atmosfeer in Bovensmilde werden alle scholen voor het lager- en kleuteronderwijs in de* twee gemeenten vandaag gesloten. Per dag zal worden bekeken of het raadzaam is de lessen te hervatten. Zie ook pag. 9. HEDEL (ANP) In het Brabantse Hedel sal tijdens de paar- dedagen eind de* maand een borrel niet meer worden verstrekt in een glas doch uitsluitend in plastic bekers. Althans, dat willen burgemeesters en wethouders, die de gemeenteraad heb ben voorgesteld de algemene politiever ordening in die zin te wijzigen. Het college van B en W vindt dat in het verleden woor denwisselingen té vaak kracht zijn bij gezet door het onei genlijk gebruik van borrelglazen. Om glasgevechten tussen paardeliefhebbers te vermijden zal nu alle sterke drank in plas tic bekertjes worden geschonken, als de gemeenteraad zich daarvoor vandaag uitspreekt. Elvis' familie wil andere begraafplaats MEMPHIS (AFP) De familie van de on langs overleden zan ger Elvis Presley heeft via haar advo caten de autoriteiten in de Amerikaanse stad Memphis ge vraagd het lijk van de zanger te mogen verplaatsen van de begraafplaats naar het eigen terrein bij de villa van Elvis. De familie zegt dat al eenmaal is gepro beerd het lijk te ste len. De bewaking van het lijk kost 500 gul den per dag. Op het privé-terrein van de familie is er een 24- uurs bewaking. Bo vendien wordt het terrein door een muur afgeschermd zodat het moeilijker wordt bij het lijk van Elvis te komen. Bij de zoekactie van de Duitse politie naar de ontvoerde Hans-Martin Schleyer komen enorme verkeersopstoppin gen voor. Op een autobahn bij München vormden zich lange files toen de politie auto's aan een onderzoek onderwierp. (Van onze correspondent) BONN De Westduitw regering heeft twee eisen van de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Hanna-Martin Schleyer geaccepteerd, maar niet bekend gemaakt om welke eisen het gaat Een vannacht om 24.00 uur via de televisie nitgeaon- den boodschap van de regering in Boon aan de terroristen was alleen begrijpeli£ voor de autori teiten en de terroristen. Het was de reactie van de regering op de ont vangst van een video-band en een nieuwe brief van de ontvoerders. De band was gestuurd als bewijsmateriaal dat de 62-jarige Schleyer nog in leven is, een bewijs waarom de regering gistermid dag had gevraagd. De politie zou ook een foto hebben ontvangen waarop Schleyer in ondergoed staat afgebeeld met een bord om de nek, waarop geschreven staat „Gevangene van de Rote Armee Fraktion". De ontvoerders hebben de vrijlating geëist van elf leden van de zg. Aarde kern" van de Baader- Meinhof-groep. Iedere gevangene zou bij zijn vrij lating 100.000 gulden moeten ontvangen. De gevan genen zouden met een vliegtuig de Bondsrepubliek moeten kunnen verlaten, begeleid door de 85-jari- ge pastor Martin Niemoeller, voormalig president van de Evangelische kerk in Hessen en befaamd om zijn verzetshouding vóór, tijdens en na de oorlog. De overige eisen zijn onbekend. Een eventuele vrijlating van de elf gevangenen zou de regering evenwel komen te staan op een enor me politieke storm, die haar positie in gevaar zou kunnen brengen. Een snelle opinie-peiling van het Wicker-instituut heeft aangegeven dat 71 procent van de Duitse bevolking tegen vrijlating van de elf gevangenen is. De Duitse regering voert daar om een vertragingstaktiek. (Voor een portret van ds. Niemoeller en achter grond van het Duitse terrorisme zie pag. 11. and onder ip gedood 3RDRECHT (ANP) De ze- njarige Annelies van Winger- n uit Dordrecht is gisteren op tg gedood toen zij met haar tofd onder een wip kwam. j en haar speelkameraadjes Idden een wip gemaakt van h losse balk van een van de eeltoestellen op een gemeente- ke speelplaats. 5 LAS e paardendagen in Hedel zullen et zonder borrelglazen moeten lellen. heeft het gemeentebestuur nu plastic voorgeschreven. (Van een onzer verslaggevers) bestaande zigeunerfamilie Nicolic, de nodige moeilijkheden gepaard ion nen de zigeuners niet op Mereveld te geven. Dinsdag vertrok men inder- het overleg tussen verschillende minis- die vorige wede bij de voormalige gaan. blijven, omdat daar totaal geen voor- daad, maar onderweg keerde men de teries voorlopig geen zigeuners over UTREcht Een grote politiemacht renbaan Mereveld in Utrecht was Het gemeentebestuur had de zigeuners zieningen zijn. steven en ging men terug naar de de grens mogen worden gezet. Ge- is vanmiddag rond twaalf uur begon- neergestreken. De politie was op vol- schriftelijk laten weten dat zij vanmid- In overleg met de gemeente Amster- Domstad. meentes behouden evenwel het recht, nen met het wegslepen van dertien le sterkte uitgerukt, omdat de ver- dag om twaalf uur zouden moeten dam werd vorige week besloten de Vorige week besliste staatssecretaris zigeuners van hun grondgebied te ver caravans van de uit ongeveer 100 man wachting was, dat de verhuizing met vertrekken. Volgens de gemeente kun- familie in de hoofdstad een plaatsje Zeevalking van Justitie dat hangende wijderen. Vriend van Carter spoedig uit regering De positie van president Carters vriend en minister van de begroting, Bert lance, die hier zijn woning in Washington verlaat op weg naar zijn bureau, is vrijwel onhoudbaar geworden. Verwacht wordt dat Lance spoedig zal worden venrangen. Deze nieuwe ontwikkeling volgt na dat twee vooraanstaande senatoren, de Demo craat Ribicoff en de Republiekein Percy in een onderhoud met Carter de president hebben meegedeeld in het bezit te zijn van inlichtingen volgens welke Lance zich als bankier aan „on wettigheden" zou hebben schuldig gemaakt. Het Witte Huis heeft Lance niet verdedigd tegen de beschuldigingen van de twee senatoren. Dit wordt algemeen beschouwd als het laten vallen van Carters vriend. MAASTRICHT (ANP) De echtgenote van Frans H., de hoofdverpleger van de Lückerheidekliniek in Kerkrede die onlangs is veroordeeld tot acht tien jaar gevangenisstraf wegens het ongeoor loofd toedienen van insuline bij bejaarde patiën ten waardoor een aantal van ben is overleden, blijkt voor tienduizend gulden te zijn opgelicht In eerste instantie was zij ook haar auto kwijt maar die blijkt inmiddels door de politie te zijn teruggevonden. Volgens mevrouw H. kwam enige tijd geleden een man bij haar op bezoek die vertelde dat hij haar man op staande voet vrij zou kunnen krijgen, mits zij daarvoor tienduizend gulden wilde betalen. Dit geld moest zij meebren gen naar een Maastrichts café. Mevrouw H. geloof de dit, ging naar Maastricht, gaf het geld en kreeg de opdracht in het café te blijven zitten totdat de man terug zou komen in gezelschap van de hoofd verpleger. Hij „leende" even de auto van mevrouw H. om Frans op te halen. Hij heeft zich echter niet meer laten zien en uiteindelijk deed mevrouw H. aangifte bij de politie van oplichting en diefstal. De politie geeft toe dat de auto inmiddels is opgespoord maar voor het overige doet zij geen mededelingen over het relaas van mevrouw H. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge; bracht Deze handige rolmeetband ia een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor hqt aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. V. NOTEER m-»-vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden. Beveiliging tegen verkeer Elke dag vallen er onder de school jeugd weer slach toffers in het ver keer. In Zurich heeft men een re flecterende drie hoek ontworpen die over de schouders wordt gelegd. Men hoopt dat de kinde ren met het aanbre ken van de donkere dagen dan wat be ter beveiligd zijn te gen het voortrazen de verkeer. Van Agt ziek: overleg informatie uitgesteld (Van tie) parlementaire redac- DEN HAAG Het overleg dat de informateurs Veringa en Den Uyl vanmorgen zouden be ginnen met de fractievoorzit ters van PvdA, CDA en D'66, is uitgesteld tot vanavond, om dat mr. Van Agt (CDA) ziek heeft gemeld. Gehoopt wordt, dat hij van avond weer zo hersteld zal zijn dat het overleg over de nog resterende punten voor een re- geerprogram dan kan worden voortgezet.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1