Gerard de Lange nu ook met keukens in Leiden. 6.180.- 09 Gerard deT die oowefiets van 'Ik zou nu niet meer in Staphorst kunnen leven' 11.825.- 8.759.- Gerardda^anp keukens bi Inbouwapparatuur met kortingen tot 30 PAGINA 12 LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 SCHEVENINGEN Roelofje Mus- heeft een dikke streep achter haar heeft plaats gemaakt voor een ma- sche (17), één van de slachtoffers verleden gezet. De beslotenheid van deme open leefgemeenschap in van de polio-epidemie die Staphorst het streng godsdienstige Staphorst Scheveningen. ruim zes jaar geleden teisterde, Haar kamer lijkt in alle opzich- ten op die van haar leeftijdsge noten. Het fleurige behangetje en de typisch vrouwelijke frut sels doen direct gezellig aan. Boven haar bed hangt een le vensgrote foto, waarop ze met, haar grote favoriet Albert West' is vereeuwigd. Zelfbewust zegt ze: "Ik zou nu niet meer in Staphorst kunnen leven. Het is een heel andere wereld dan waarin ik nu verkeer. Voor de gewone Staphorsters ligt dat na tuurlijk voistrekst anders. Die zijn niets anders gewend. Als ik geen polio had gekregen zou ik mee waarschijnlijk daar nog steeds thuisvoelen. Je weet im mers niet beter". Roelofje Mussche woont thans enkele weken in "Dé Schelp" te Scheveningen, een centrum voor mensen met chronische ademhalingsmoeilijkheden. Daarvoor bracht ze zes en een half jaar door in het Enschedese ziekenhuis 'Ziekenzorg'. Ze be hoort tot een van de ernstigste gevallen. Twee jaar moest ze plat op bed liggen, voordat ze zich in een rolstoel mocht voort bewegen. Ondanks het feit dat ze redelijk vooruit is gegaan zal ze nooit beter worden. Er be staat alleen kans dat ze in de toekomst haar armen zal kun nen bewegen. Voor de rest is ze geheel verlamd. Ook haar lon gen zijn door het virus aange tast. Door middel van een bea demingsapparaat (een zoge naamde assistor) krijgt ze de broodnodige zuurstof toege diend. Door die handicap kan ze moei lijk praten en eten. Vijf jaar lang is ze op kunstmatige wijze goevoed. Nu kan ze gewoon voedsel door de keel krijgen, hoewel dat ontzettend veel moeite kost. Net als de andere bewoners van 'De Schelp' moet ze ochter bij het eten geholpen worden. Ook praten kost de no dige inspanning. Wel kan ze haar gedachten uitstekend for muleren. Op dat punt doet ze niets onder voor gezonde leef tijdsgenoten. Bovendien heeft ze getoond over ontzettend veel doorzettingsvermogen te be schikken. Ondanks haar ziekte slaagde ze pas geleden voor de MAVO III. Ze wil in Schevenin gen haar MAVO IV-diploma proberen te behalen. Dat is slechts een voorlopig einddoel, want daarna wil ze Nederlands gaan studeren. Of dat allemaal lukt is nog de vraag. Aan 'De Schelp' zal het Roelofje Mussche: "M n ouders hebben volgens hun geweten gehandeld. Dat kan ik hen niet kwalijk nemen. Ik ben teleurgesteld, niet kwaad". sfeer in het centrum in ieder geval erg plezierig aan. De broe ders en zusters (in de meeste gevallen gediplomeerde zieken verzorgenden) gaan op een vol- vuldig vermeden) om. Er wordt getracht iedereen zo veel moge lijk een eigen leven te laten leiden. Zelfwerkzaamheid wordt gestimuleerd, zonder dat de 13 Overigens zie je veel ellende in zo'n centrum, waarbij het opval lend is dat de patiënten, die zonder hulp vrijwel niets kun- Bosch "Exquisit SL Wengé" Prachtige keuken, uitgevoerd in wengé en leverbaar met verschillende aluminium handgrepen. Hout is net zo gemakkelijk schoon te houden als kunststof. Van-UrTSt: -voor k schoon te houden als Falke Eiken Gothiek Klassieke keuken in massief eiken. Ouderwets degelijk gemaakt. Vaniö^ïT. 4^ „pn Jf voor Bosch "KL802" Leverbaar in 6 kleuren auusului. Van-7^257- voor "Kaiser" keuken Natuurlijk bij Kaiser staan ook in de Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Dordrecht. Eindhoven. Hilversum, Leiden. Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam-C, Schiedam, Utrecht en Zwolle. Massief eiken "Kaiser" keuken (type 4) Leverbaar in blank, donker en groen eiken. Lengte 270 cm. Diverse opstellingen mogelijk. Voorzien van kunststof aanrecht- blad. RVS^poelbak en afzetgedeelte. Inklusief Bauknecht apparatuur. Elektrische kookplaat roestvrijstaal. Elektrische oven met grill- aansluiting. 160 literkoelkast.|| Wasemkapn diverse snelheden. VanA£25r-v (inklusief apparatuur) Exklusief apparatuur "Kaiser" keuken (type 1) Deze keuken (lengte 270 cm.) is leverbaar in groen kunststof. Voorzien van handige greeplijsten. prettige prijs. apparatuur, zoals bij Vcc 2.534.- "Kaiser" keuken (type 2) Een keuken (lengte 270 cm.) met eindeloos veel mogelijkheden. In geel of groen kunststof. Met fraaie funktionele schelpgrepen. Voor> Inklusief Bauknecht apparatuur, zoals bij type 4 hierboven omschreven. Voor 2.698.- »eel of groen kunststof. Met 11 fi téfi De 6 bekende merken bij Gerard de Lange Gerard de Lange levert uitsluitend komplete keukens van bekende merken, zoals: - Bosch - Beka - Bauknecht - Kaiser - Bruynzeel - Falke En alles onder één dak. En in alle mogelijke uitvoeringen. Gerard de Lange rekent en tekent gratis voor u In de keukenstudio's maakt Gerard de Lange ter plekke de offerte op. Vergeet dus vooral uw plattegrond en afmetingen van uw keuken niet mee te nemen. Een goed keukenplan is een tot op de centimeter uitgekiend schetsplan. Gerard de Lange bezorgt gratis De laagst mogelijke prijzen en tóch gratis thuisbezorgen? Inderdaad! Dat is wat Gerard de Lange bedoelt met service. Prijzen exklusief inbouwapparatuur. Hier vindt u onze keukenstudio's: smaandags gesloten ROTTERDAM SCHIEDAM HILVERSUM LEIDEN ZWOLLE le Middellandstraat 68- Broersvest57- Langestraat 128 - Breestraat 122-124 Spiegelstraat 12 Tel.: 010-254646 Tel.: 010-731244 Tel.: 035-17810 Tel.: 071-133613 Tel.: 05200-17907 Vrijdag koopavond Donderdag koopavond Donderdag koopavond Donderdag koopavond Donderdag koopavond Showroom 120 m2 Showroom 400 m2 Showroom 110 m2 Showroom 100 m2 Showroom 130 m2 IS MISSCHIEN WEL 5 TIENTJES WAARD ZET 'NS EEN TELEFOONTJE! Illllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Een jurkje om voor eeuwig vast te leggen. Met een top in uni met kontraststiksel. En een rok in een bonte afwisseling van prints en uni met tussengezette strook Zwart of brique maat 36 t/m 42. De jonge mode van VROOMS DREESMANN nen, het leven van de positieve kant bekijken. In dat wereldje past Roelofje wonderwel. Zuster Josephine Steen, die zo'n twee en een half jaar aan het centrum verbonden is, laat zich uiterst positief over haar uit "Ze heeft overal zin in en ze probeert zoveel mogelijk van het leven te maken. Ze wil, net als de anderen trouwens, beslist niet zielig zijn". Vervelen doet Roelofje zich nau welijks. Haar tijd wordt mo menteel gevuld met uitslapen, lezen, naar de radio luisteren, platen draaien en televisie kij ken. Haar favoriete tv-program- ma is Top-pop. Als de school weer begint zal ze evenwel wei nig tijd hebben voor hobbies. "Ik ben blij dat ik nu vakantie heb. Het was hard werken voor het MAVO-diploma", zegt Roe lofje. Calvinistisch gezin Haar ouders komen regelmatig op bezoek. Dat gaf wel eens problemen, omdat ouders en kind steeds verder uit elkaar groeiden. Roelofje komt uit een streng calvinistisch gezin, waar in allerlei 'uitspattingen' als tele visie kijken en het luisteren naar popmuziek, taboe zijn. In het Enschedese ziekenhuis werd Roelofje geconfronteerd met de 'zondige' wereld, hetgeen z'n in vloed op haar ontwikkeling heeft gehad. Met enig leedwezen constateerden haar ouders dat ze steeds verder van het in hun ogen juiste pad afweek. Ook de kleding werd aangepast aan de nieuwe omgeving. De Staphorster klederdracht werd voorgoed afgezworen. Roelofje Mussche: "De laatste jaren had den we de ene ruzie na de ande re. Ze hadden bezwaren tegen allerlei dingen, zoals het luiste ren naar popmuziek, het kijken naar televisie en het dragen van een lange broek. Nu praten we daar niet meer over. Achteraf neem ik het m'n ouders ook niet kwalijk dat ze zo reageerden. Ze zijn nu eenmaal in die sfeer opgegroeid. Voor hen is het eveneens erg moeilijk. Voor de omgeving moeten ze de schijn ophouden dat ik nog steeds het lieve, begrijpende meisje ben. Dat laat ik maar zo". Ds. Dorsman Als kind Roelofje kreeg op 10-jarige leeftijd kinderverlam ming zat ze iedere zondag onder het gehoor van de hei- vormde predikant Dorsman. Dat hield in dat ze diensten van ruim twee uur moest bijwonen. Bovendien kunnen de preken van ds. Dorsman allerminst op beurend worden genoemd. In zijn ogen zijn velen geroepen, maar slechts weinigen uitverko ren. Roelofje heeft, mede door de donderpreken van de Stap horster predikant, de kerk vaar wel gezegd. Een kerkgebouw heeft ze sinds jaren niet meer van binnen gezien. "Ik ga nooit meer naar de kerk. In de eerste plaats omdat ik er geen behoef te aan heb en daarnaast omdat ik moeilijk in de kerk kan ko men. De kerk zegt me niets", zo zegt Roelofje zonder een spoor van zelfbeklag. Het vaarwel zeg gen van het geloof ervaart ze als een opluchting. Daardoor zijn tevens een aantal psychische problemen verdwenen. Het geloof is er ook de oorzaak van dat ze verder in een rol stoel door het leven zal moeten gaan. Uit godsdienstige overwe gingen weigerden de ouders na melijk Roelofje in te laten en ten tegen polio. Ook daarop reageert ze opvallend mild. "Mijn ouders hebben volgens hun geweten gehandeld. Dat kan ik hen niet kwalijk nemen. Ik ben teleurgesteld, niet kwaad". KEES VAN OOSTEN STAPHORST Eind februari 1971 brak er in Staphorst een polio- epidemie uit Het virus verspreidde zich razandsnel. Bijna iedere dag moest de lijst met patiënten worden aange vuld. Toen na enkele maanden de balans kon worden opge maakt bleek dat 37 kinderen door het virus waren aangetast, van wie er enkelen overleden. Staphorst behoorde in die roerige periode tot een van de weinige plaatsen in ons land waar een relatief groot deel van de bevolking zich uit geloofsovertuiging niet tegen ziekten wilde laten inenten. Na het uitbreken van de epidemie ontspon zich binnen de SGP (Staatkundige Gereformeerde Partij), een partij die in Staphorst een zeer grote aanhang heeft, een discussie over de vraag of inenting nu wel of niet geoorloofd Hierover bestond veel onduidelijkheid. In de pers trok met name een artikel van ds. De Redelijkheid, een vooraanstaand SGP'er, de aandacht. Op grond van Calvijn kwam hij tot de conclusie dat er op godsdienstige gronden geen bezwaar bestaat tegen inenting. Wel vond hij dat de ouders op dit punt vrijgelaten moeten worden. Overheidsdwang is uit de boze, zo stelde hij. Hier recht tegenover stond de mening van ds. G. Taverne, een uiterst behouden predikant uit Hoogeveen, die liet weten dat ds. De Redelijkheid een "heidense* gedachte verkondigde. "We weten immers niet of de Heere hen belieft ziek te maken. Heeft Mozes soms geboden dat alle Isralieten zich om melaats heid moesten laten onderzoeken ter preventie. Helemaal niet," zo stelde ds. Taverne, die op grond van dezelfde Calvijn preventieve maatregelen afwees. De discussie over deze problemen is thans verstomd. Was in de jaren 60 de inentingstraad minder dan 50 procent, thans is 85 procent van de Staphorster bevolking ingeënt tegen kinderverlamming. Dat komt ongeveer overeen met het lande lijk gemiddelde. Slechts in een enkel geval spelen bij de afwijzing godsdienstige overwegingen een rol. De polio-epidemie heeft veel leed veroorzaakt Zowel de slach toffers als de ouders zijn zwaar getroffen. Onlangs werd uit het Enschedese ziekenhuis Ziekenzorg" de 17-jarige Roelofje Mussche, de laatste van de acht destijds naar Enschede overge brachte patiëntjes ontslagen. Ze woont nu in het beademingscentrum "De Schelp' in Scheven ingen. Roelofje zal zwaar gehandicapt het leven door moeten, maar desondanks blikt se de toekomst optimistisch tegemoet Roelofje Mussche (17) slachtoffer van de polio-epidemie 1971:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12