Club de Limetz: eer naar werken Beestenspul '77 werpt recordschaduwen vooruit Akkoord over sanering LAF Gemeentegaranties aan banden Drie squashbanen bij Holiday Inn 5 LEIDSE SPAARBANK flEGIO VOOR AANKOOP VAN OUDE WONINGEN UW INKOMEN EN \LlWIIi;iALI\Gi;\ via een spaargirorekening bij de ■LÉIDSE OÖURANT;. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 Gisteren zag u een foto van een vrij saai stel toekijkenden, op pagina 4, als ik het wel heb. Dat zou dan een snap shot zijn geweest van de reünie die de Club de Limetz zaterdag gehouden heeft in de school De Schakel in Leiderdorp. Het is nog waar ook. Maar ik moet tot mijn ergernis bekennen, dat er iets is mis gegaan. Er was namelijk in het foto-on derschrift sprake van een club uit Lei derdorp. Tegenwoordig, met die moder ne technieken, is er nauwelijks meer sprake van zetduiveltje, dus moet het een ander duiveltje zijn geweest, dat tot boze gemoederen aanleiding heeft gegeven. Een vreemd duiveltje, dat ik bij dezen uitdrijf: de Club de Limetz is geenszins Leiderdorps, maar van huisuit Leids. De reünie vond in Leiderdorp plaats, maar voor de rest kwamen de reünierende leden, meer dan honderd in getal, uit alle windstreken. Er waren er die zaterdag avond laat nog fietsend naar Groote broek toe moesten, "in the dark of the night", en anderen naar Enschede of Goirle, maar dan per auto. Ik had alleen maar willen vertellen, dat de zilveren club een formidabele bijeen komst had gehad, onder aanmoediging van geestelijk vader Joop Koevoets. Club de Limetz, die 25 jaar geleden begon met een Nederlandse priester in een afgele gen Frans dorpje in zijn tijdelijke noden bij te staan met inzet van alle jeugdige krachten. Na een halve eeuw zijn nog steeds cultuur en natuur het hoogtepunt van de Club in Limetz en de hele ge meenschap daar plukt de vruchten van de inzet der "Leidsen", die in de loop der jaren haar vertakkingen tot "all over the country" (en daar is geen woord Frans bij) heeft gekregen. Dat werd za terdag gevierd door werkers van het eerste uur en door mensen die zich verder bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Club de Limetz. Dia's, een film, een kostelijk koud "lopend" buffet en alles overspoeld met fYanse tafelwijn. Zo mag ik die reünie kenschet sen. Een eigenaardige club, die het nog lang zal uithouden. Er was nauwelijks iets aan te doen, maar toen ik giste ren liep te dromen over de komende Leidato-show (u weet wel, met die huishou delijke toestanden waar over steeds weer elk jaar kolommen in deze krant moeten verschijnen), kwam ik op een vreemd moment Rob Lauwers tegen. Rob is sinds jaar en dag de orga nisator van onder meer Kat Expo (waar hij niks meer van wil weten) en van Beestenspul, dat over een paar weken voor de tweede keer in de Leidse Groe- noordhallen zijn beslag krijgt. Rob, in Zoetermeer wonend, had nu al het zweet in zijn handpalmen staan; hij zweette om zo te zeggen „peentjes", want er staat weer heel wat te ge beuren. Beestenspul '77, op 24 en 25 september a.s. Vo rig jaar 35.000 toeschou wers trekkend, met rond 5000 dieren. Dit maal ko men er 6000 dieren en na venant veel kijkers. Dat kan niet anders, want ze ker 70 pet van de Neder landse bevolking heeft huisdieren, van kat en hond tot paarden toe. Zelfs een hangbuikzwijn op het balkon, bij wijze van spre ken. „Twee dagen van acht uurtjes, maar dan moet het ook ko men", vindt Rob, die ondanks alle ervaring „de zenuwen" heeft. Maar hij maakt het steeds mooier: vorig jaar 250 vierkante meter tuin van Flo- raka, van het Plantencentrum Leidschendam; dit keer vier keer zo groot. Door de entree- deuren stap je straks zo het exotisch plantsoen binnen, met de palmen, de bloeiende sinaasappels en ananas. Dat alles op weg naar het immens grote podium. Dit jaar met een wand ervoor, met 15.000 dah lia's ingelegd, rode en witte, in de Leidse kleuren. „Beesten spul *77" heeft een nieuwe diersoort: alpaca's, Zuid-Ame rikaanse berggeitjes, een in zending van dierenpark Was senaar; het is een koppel jon gen dat in het voorjaar werd geboren en door het publiek „de Beatles" wordt genoemd vanwege het haar over de ogen. Dit jaar zijn er geen apen op het spul, omdat een wet „op de bescherming van exotische diersoorten" dit ver biedt. Zo is er ook geen zwarte kakatoe, die ook al uitstervend en beschermd is, evenmin de waterschildpad. Dit gemis wordt straks goed gemaakt door een paar boa constrictors De keuringen maken een belangrijk onderdeel uit van „Beestenspul" extra, zo tussen de wandelen de takken door. Bob Lauwers (die 'm nog steeds knijpt) laat vijf vracht wagens met sparren tot tien -meter lengte opdraven. Voor het sparrenbos op het Beesten spul. En dan die dieren ertus sen in. Er komt nog 120 „kuub" kleizand of .Jklap"- zand, dat betekent 30 vierton- ners met zand geladen. „Je moet niet zeggen, dat je in de Groenoordhallen niet iets moois kunt maken", vindt Rob, die het dubbele aantal inzendingen van konijnen, dui ven, hoenders en cavia's ver wacht, met als extra pauwen en fazanten: „De Leidse Klein dierensportvereniging Rijnland en de LP KV (Leidse Postduiven- en Kleindieren- sportvereniging) gaan het nog grootser maken dan vorig jaar". Voor het concours hippique zijn al zoveel inschrijvingen, dat vóór het spul begonnen moet worden met springen. Een bijzonder aandeel aan het Beestenspul is een concours voor pony's met kinderen tot 16 jaar: „Leuk, die ukkies, die gaan springen", voorziet Rob Lauwers, „ik hoop het weer mee te hebben. Alsjeblieft geen heet weekeinde; een bee tje kwakkelig weer. Alleen zul len zaterdagmorgen de om standigheden wat zonnig mo gen zijn als die vier parachu tisten springen. Die hebben een sleutel bij zich voor mr. Vrolijk, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die de tentoonstelling komt ope nen. Het wordt één van de meest gewaagde sprongen in hun carrière, met die hoog spanningskabels en vrij veel hoge bomen in de onmiddellij ke nabijheid, op 150 meter af stand, ofschoon die afstand ei genlijk 300 meter zou moeten zijn". Rob Lauwers ziet dat Beesten spul al helemaal vóór zich. „Ik praat nog niet eens over die artiesten van grote klasse die komen. Dat hoor je nog wel. Ik denk wel aan die bijenvol ken die we dit jaar ook weer krijgen. Tienduizenden bijen, één van de grootste attracties van het Beestenspul en een brok pure voorlichting: com plete volken in glazen vitrines en de koningin gemerkt met een kruis op de rug, zittend als een heerseres in dat kijkraam. Machtig gezicht, die koningin met haar bijen te zien klooien met honing. De honing- klooiers". Over enige tijd vertellen we er meer van, van dat aankomen de Beestenspul. Volgens Lau wers' voorgevoelens wordt het weer een happening die de stoutste verwachtingen gaat overtreffen. Kaarten in voor verkoop op de Leidato, stand 64, van het Beestenspul, waar ook 5000 vrijkaartjes aan de jeugd (tot 12 jaar) worden uit gereikt. Tegelijk met even zo veel kansen op reuzenprijzen. zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 |aar en een totaal kilometrage van 80.000 15centperkm bij t Multileasebv Postbus 44. Vondellaan 80, Leiden, tel. 071 -76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 -1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! De Leidsche Apparatenfabriek aan de Os en Paardelaan BONDEN BOOS OVER CPN-DEMONSTRATIE LEIDEN De leden van de raads commissie Volkshuisvesting gingen gisteravond zonder al te veel beden-, kingen akkoord met voorstellen inza ke een aanvullend krediet voor de vernieuwing van de openbare straat verlichting in de Pieterskerk, kredie ten voor de vernieuwing van de rio leringen en dergelijke in de Drie Octoberstraat, het Haagwegkwartier en de Ververbuurt en tenslotte een krediet ten behoeve van de aanleg van een riolering in de Rijndijk straat (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met de vakbonden is volle dige overeenstemming bereikt over een sanering van de Leidsche Appara ten Fabrieken (LAF) aan de Os en Paardelaan. Volgend jaar zal de LAF uit Leiden gaan verbuizen naar een stuk grond tegenover het Heineken- complex in Zoeterwoude waar een nieuwe fabriek wordt gebouwd. Daar over was al eerder met de bonden overeenstemming bereikt. De raad van bestuur van het Gist-Brocades con cern, waartoe de LAF behoort heeft nu ook met de bonden een akkoord be reikt over de personele consequenties van de sanering bij het bedrijf Volgens Nol de Jong van de Industriebond NW zullen 42 werknemers van de LAF in Zoeterwoude aan de slag kunnen in het nieuwe bedrijf dat onder de naam Gist Borcades Technical Products zal gaan ope reren. Voor 34 andere personeelsleden is er plaats in Delft bij de hoofdvestiging van Gist-Brocades. Een en ander betekent dat er geen personeel gedwongen ontslagen zal worden. Gisteren werd het personeel van de LAF ingelicht door de Raad van Bestuur van Gist-Brocades. Donderdag staat een bijeen komst met de vakbonden op het program ma. De bijeenkomst van gisteren werd om lijst met een betoging van de CPN Leiden voor de poorten van de apparatenfabriek. Daarbij werd middels leuzen op borden en in stencils de indruk gewekt als zou het akkoord met de bonden een verslechtering betekenen van de werkgelegenheid. Di- stristsbestuurder De Jong ontkende dit ten stelligste: „Gist-Brocades heeft zich bereid verklaard de nodige kennis in de nieuwe onderneming te steken, die de LAF een behoorlijke kans geeft te kunnen overleven. Dat is wat de bonden hebben weten te bereiken. Na wat moeilijkheden in het begin is er een sfeer ontstaan waarin zaken kon den worden gedaan en wij zijn tevreden met het resultaat. Daarom ben ik er niet zo gelukkig mee dat de CPN misschien nog in het licht van haar jongste verkiezingsneder laag voor de poort een beetje rotzooi staat te schoppen", aldus NW-woordvoerder De Jong LEIDEN De gemeente Leiden gaat de gemeentegaranties voor kopers van oude woningen gebouwd voor 1965 aan ban den leggen. In een onlangs verschenen ambtelijke nota over dit onderwerp wordt voorgesteld om bij het geven van gemeentegaranties voor woningen ge bouwd vóór 1965 in het vervolg uit te gaan van de reële verkoopwaarde van de woning, die aan de hand van een taxatierapport wordt opgemaakt. Verder tal er in de toekomst geen garantie meer worden verstrekt op woningen waarvoor afbraak- of soortgelijke plannen bestaan. De in de nota naar voren gebrachte maatregelen zijn bedoeld om te voorko men dat oude woningen tegen veel te hoge prijzen worden gekocht, een situatie die door het huidige systeem van ge meentegaranties wordt mogelijk ge maakt. Die garantie kan oplopen tot een maximum van 115.000 gulden. De prijzen lopen door deze garanties zo sterk op dat koper financieel niet meer in staat blijkt te zijn zijn huis te onderhouden, hetgeen verpaupering in de hand werkt. De ban ken speculeren zelfs op de gemeentega rantie en gaan bij het verstrekken van hypotheekleningen amper meer af op de waarde van een woning bij gedwongen verkoop hetgeen gebeurt als de koper de financiële verplichtingen niet kan na komen omdat rijk en gemeente móge lijk verliezen toch dekken, aldus de nota. De instanties die de gemeente adviseren over de gemeentegarantie kijken alleen naar het inkomen en de woonlasten van de koper en houden zich derhalve even min met de werkelijke waarde van de betrokken woning bezig. Voorwaarden De ambtelijke nota geeft een aantal mo gelijkheden aan om de gemeentegaran ties in te perken. Zo zou als voorwaarden voor het verlenen van gemeentegarantie kunnen worden geëist van de koper dat hij een taxatierapport van een beëdigd taxateur van de aan te kopen woning moet overleggen. Verder zou de gemeente een aantal makelaars kunnen vragen om, taxaties te verrichten. Van woningen ge bouwd vóór 1965 is uitgegaan omdat veilig mag worden aangenomen dat wo ningen na 1965 in orde zijn; de bouwvoor schriften voor woningen werden in dat jaar namelijk strenger gemaakt In de raadscommissie Volkshuisvesting werd de nota gisteravond gunstig ontvan gen. De heer Ham (VDA) stelde zelfs voor om naast een waardebepaling van het pand een beoordeling van bouw- en wo ningtoezicht verplicht te stellen. OFFICIËLE OPENING 15 DECEMBER (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Nog voor het einde van dit jaar is Lei den een tweede squash- baan rijker. Behalve in de studentensociëteit Mi nerva, zal dan ook in Ho liday Inn Leiden de mo gelijkheid bestaan de squashsport te beoefe nen. „Als alles volgens de plannen verloopt", vertelt manager Martin Spaargaren van Holiday inn, „zullen de banen op vijftien december gereed zijn. Drie banen, geïn stalleerd volgens interna tionale wedstrijdbepalin gen en overdekt Een aanwinst voor onze Inn, maar ook een aanwinst voor de Leidse regio". Squash is een in Nederland nog vrij onbekende sport De baan van Holiday Inn mag dan offi cieel als de zestigste in ons land in de boeken komen, de gemid delde Nederlandse sportbeoefe naar zal in de regel toch nog geen squash-racket in de han den hebben gehad. „En dat is jammer", weet ent housiaste Spaargaren. „Als er een sport is die de mens fit houdt is dat wel squash. Dat is trouwens ook wetenschappelijk aangetoond. In Amerika is in dertijd een aantal proeven geno men - de bij sportbeoefenaars niet onbekende Coopertest - die overduidelijk hebben aange toond dat de conditie van squash-spelers aanzienlijk ver beterde na enige keren intensief spelen". Met de bouw van de drie squash-banen door het Leidse bouwbedrijf Tettero - zijn de plannen die de Hl-directie enige jaren terug voor ogen had, vol ledig geraliseerd. „We wilden toen een bowling, een tennis park en een squash-complex realiseren", stelt Spaargaren. „Plannen die mogelijk bleken op het moment dat er via de bowling geld beschikbaar kwam. Overigens houdt de rea lisering van dit alles niet in dat er bij ons nu geen plannen meer leven. Een mooie trimbaan bij voorbeeld, moet in de toekomst ook mogelijk blijken". In dat kader past ook de idee die bij Spaargaren leeft om in de toekomst een soort Beauty Farm op poten te zetten. „Een instelling die in andere landen al wat bekender is. Eenvoudig gezegd houdt het in dat mensen bij ons tot rust kunnen komen via een combinatie van rust, dieet en sport. Als die trimbaan er eenmaal is, kunnen we ook in die richting gaan werken. Nu is dat echter nog volledig toe komstmuziek". Wat niet kan worden gaegd van bet tennispark (ook bet wintertennis is al bijna vol), de bowling (al drie competitie avonden) en de squashactivitei- ten, waarvoor overigens nog kan worden ingeschreven. Kos ten tweehonderd gulden per ka lenderjaar een bedrag waar voor de vermoeide sqoash-spe- ler tevens gebruik zal kunnen ■"«^**1 van zwembad en

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5