Geheim van de paalzitkampioen zat in oer-Hollandse klompen Renovatie Warmundastraat definitief van de baan EENHEID STARIEF „DE FLUIT" VAN DE BERGE MAAKT HONDERD UUR VOL Raadslid uit kritiek op vaststelling prioriteiten Feest in Alkemade FLEUR ÓP GS willen rond Valkenburg jtweestrooks secundaire weg WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 PAGINA LEIDSCHENDAM Het ver schil in tariefstelling voor de sporthal ,4e Floit" voor gebrui kers vóór 7 uur 's avonds en voor n£ 7 uur en de weekeinden zal in volgende Jaren komen te vervallen. De tarieven zijn des tijds zo vastgesteld omdat het personeel voor onregelmatige diensten een bepaalde toeslag ontving. De exploitatie van de sporthal wordt daardoor in de avonduren en in de weekeinden duurder. Gebruikers van de sporthal zijn echter in het algemeen niet vrij in de keuze van de tijdstippen waarop zij van de hal gebruik willen maken. De grote belang stelling voor de sporthal ver plicht tot een zo efficiënt moge lijke indeling. Sommige vereni gingen zouden graag op andere tijdstippen van de hal gebruik maken wat bovendien nog goed- KORTWEG koper zou zijn. Het eenheidstarief kan echter niet in één keer gerealiseerd worden. De eerste stap zou zijn per 1 januari het laagste tarief het sterkst te verhogen, het mid delste tarief iets minder en het hoogste tarief iets te verlagen. De maximumverhoging mag echter van de rijksoverheid niet meer dan 5% zijn. LEIDERDORP De heeï van Dijk ontving onlangs handen van loco-burgemeei Drenth de eremedaille in zi verbonden aan de orde Oranje-Nassau. De heer Dijk ontving de onderscheid tijdens de viering van zijn 4 rig jubileum in restaurant Houtkamp" in Leiderdorp. In loop van 40 jaren ontwikk^ de heer Van Dijk zich als expert op het gebied van mo bouw en bedrijfsinrichting veevoederindustrie. LEIDERDORP Het DJ raadslid de heer J. Niev heeft om gezondheidsrede) ontslag genomen als raad van de gemeente Leiderd* Zijn plaats wordt ingenor door de heer Van den Wi gaard. De heer Nievaart kv, op 1 september 1953 in de 1 derdorpse raad (PvdA) en w in 1962 tot wethouder benoei In 1970 keerde hij weer in raad terug als fractievoorzil van DS'70 die toen voor eerst aan de raadsverkiezing deelnam. LISSE De recreatiecommij van het gemeenschapscentr „De Poel" houdt op vrijdaj september een disco-avond v de jeugd tot 12 jaar. De dis avond die van 19.00 tot 21.001 duurt, staat muzikaal onder ding van „Deejay" Willem, kinderen van de leden van Poelcentrum betalen 1 guld .voor andere kinderen geldt toegangsprijs van 1,50 gulden WARMOND In het winter zoen is er een aantal mogel heden om creatief bezig te in de Warmondse Burcht Ns de hobbyclubs voor kinderen I woensdagmiddag, vanaf 14 s I tember, zijn er 's avonds in Burcht vele creatieve cursus: Op het programma staan on andere: kleien, raamweven i ouderwetse poppen maken, v j respectievelijk maandag-, dj dag en woensdagavond. I I cursus wandkleden maken is op donderdagochtend van 9. 11.30 uur. Over de diverse er tieve mogelijkheden kunnen lichtingen worden ingewoni bij galerie „De Pomp", Doi) straat 48, Warmond. Tel. 011 11109. Aad van de Berge: „Vaktaal" „Zo, dat zit erop. Honderd uurtjes lekker zitten en nog wereldkampioen worden ook. Toen ze vanochtend in alle vroeg te, of zeg maar vannacht, als rijpe appelen van de boom vielen, kreeg ik er pas echt zin in. Ik dacht, als ik blijf zitten hou ik de mensen nog een beetje bezig tot aan het moment van de huldiging. En neem van mij aan: zoveel mensen heb ik bij een paalzitevenement van m'n leven nog niet gezien. Duizenden en nog eens duizenden en ook 's nachts was er volop be langstelling. Volgens mij hebben er in Rotterdam verschrikkelijk veel men sen last van slapeloosheid. Maar naast al die Rotter dammers, die de zaken overigens tot in de puntjes verzorgd hadden, zag ik gelukkig ook dag en nacht bekende gezichten uit Weteringbrug en omge ving. En alsof al die belangstelling tijdens de zit nog niet genoeg was, bieden ze me ook nog een feestavond aan. Dat is donderdag, dus morgen avond. In bar-bistro El Barco aan de Kerkstraat in de Wetering. Daar is iedereen welkom. Dit jaar heb ik voor het eerst het gevoel gekregen dat ik deelnam aan een „echt" kampioenschap. Dat komt natuurlijk door die massale belangstelling en de vlekkeloze organisa tie. Ik denk dat ik me binnenkort dan ook maar ga bedienen van professio nele vaktaal, zoals: Wel, mijne heren van de pers, de tegenstand was tanig, maar ik had met m'n trainer een schema opge steld en daar heb ik me aan gehouden. Of: De andere jongens zaten wat weinig flexibel, dus ik dacht ik wacht m'n kan sen rustig af. Maar tijdens de premie-paalviswedstrijd kwam ik toch even in moeilijkheden. Ach, zo kan ik natuurlijk nog eindeloos doorleute ren, maar voor mij staat het vast dat de paaIzit- sport van nu af aan wat serieuzer benaderd zal gaan worden. Ook door de heren van de pers, want ik heb nog nooit van m'n leven zoveel van die druiloren bij elkaar ge zien. Voorlopig ga ik het even wat rustig aan doen. Volgende maand naar Duitsland, we zullen wel zien wat dat wordt. En misschien zitten we vol gend jaar dan wel weer op de Kaag of de Braas- sem. Voorlopig tot ziens en voor wie zin heeft: tot morgenavond in El Bar co". Aad van de Berge De honderd uren vol. Een lauwerkrans voor de held van Rotterdam en Weteringbrug. ROTTERD AM/WETERING- BRUG Een simpel paar hou- ten klampen hebben uiteinde lijk de beslissing in het wereld kampioenschap paalzitten in Rotterdam gebracht. De klom pen waarmee Aad van de Ber ge uit Weteringbrug afgelopen vrijdag Rotterdam kwam bin nenstappen en welke de nodige hilariteit onder de duizenden toeschouwers en de paalzit-op- positie teweeg brachten, bleken in de finale van de paalzitma- rathon om de wereldtitel gis termorgen in alle vroegte dan toch van doorslaggevende aard te zijn geweest „Dat zal die boeren-kampioen wel zijn", werd schampertjes door het stads kijkersvolk opgemerkt toen Van de Berge vrijdagoch tend even over elf uur houtbe- schoeid paal nummer 12 be steeg. Van de Berge glimlachte slechts, zoals hij ook de daarop volgende dagen vele malen zou doen, en zwaaide nog eens jen- nerig met zijn beklompte on derstel heen en weer. Niet zijn luid bezongen slaapkuur, noch zijn licht-verteerbaar dieet en uitgeba lanceerde paalzittershouding, maar juist de doodgewone en in het zicht lopende klompen bleken uiteindelijk Van de Berges sterkste troef en gehei me wapen. Wachten Lachend bezag de Weteringbrugse we reldkampioen de matig beschoeide con currentie. De gymschoenen, de trai ningsschoenen en de wielrenschoentjes, ze bleken geen van alle voldoende be scherming tegen de vochtige nevel, die nu eenmaal altijd boven waterpartijen hangt, te bieden. Van de Berge wist dat en kon derhalve vier dagen glimlachend op paal twaalf zitten. Mentaal en condi tioneel sterk als een beer, ondanks het feit dat in de loop van de wedstrijd de concurrentie hardnekkiger bleek dan hij had verwacht. Maar hij wist wat koude voeten bij een langdurige paalzit- wedstrijd voor gevolgen zouden hebben, en dus bleef hij rustig zitten wachten. Toch duurde het tot zondagavond voor dat het geheime klompen-wapen van van de Berge kon renderen. De afval lers tot aan dat moment waren door insiders op voorhand al afgedaan als potentiële verliezers. Slechts de hard- nekkigsten, inclusief Van de Berge vijf man sterk, dorsten de slijtageslag met het niets ontziende vocht aan. Gezwollen De Rotterdamse student in de bodem kunde, Peter Keijzer, kreeg in de loop van zondag last van zijn voeten. Maan dag was hij nog maar nauwelijks in staat zijn benen te bewegen en giste rochtend moet hij na een zit van 86 uur en 33 minuten de strijd staken. Zelfs de massage-ploeg van de aanwezige EH BO kon de pijn aan de rogoureus ge zwollen voeten nauwelijks meer lenigen. De jongste concurrent, een 19-jarige HAVO-leerling, staakte in de loop van maandag onder stil protest de strijd. Zijn ouders hadden zich door een arts laten voorlichten over de mogelijk scha delijke gevolgen van de lange zit. „Sto ringen in de bloedsomloop", meldde de arts de bezorgde ouders van Manfred van der Wal, waarop zij besloten de paalzitcarrière van zoonlief op bruuske wijze af te breken. Lekker De overgebleven twee concurrenten van Van de Berge kmapten vanaf maandag met lichamelijke defecten. De beide Rotterdammers Wim Rodenkerk en Cees Legers, hadden weliswaar bij paalzitevenementen in Noord-Brabant de nodige ervaring opgedaan, maar lan ger dan 72 uur hadden zij nooit gezeten. En toen die tijd maandagochtend werd bereikt begonnen de problemen voor beide heren dan ook pas goed. Forse bloeduitstoringen in voeten en onderbe nen, die zo pijnlijk werden dat zij na respectievelijk 87 uur en 23 minuten en 89 uur en 15 minuten de strijd tegen Van de Berge moesten opgeven. En vanaf dat moment bleef Aad van de Berge nod doodleuk zo'n 10 uur en 45 minuten in z'n eentje zitten, om het tactisch uitgestippelde honderd-uur-re cord in de zak te steken. Het werden uiteindelijk 100 uur en 3 minuten, een bescheiden toegift aan het toegestroom de publiek en omdat hij toch lekker zat. Sauna En toen volgde natuurlijk, hoe kan het ook anders, de huldiging van de kam pioen. Want de anderen telden niet meer mee. Overstelpende belangstelling en ovationele toejuichtingen aan het adres van Van de Berge en slechts een spaarzame schouderklop voor de ont goochelde opposanten. Zoenen, hand drukken en een heuse lauwerkrans vie len de nauwelijks aangeslagen paalzi- treus uit Weteringbrug eenmaal weer aan wal rijkelijk ten deel. Kort daarna werd de kampioen in afwachting van de ceremonie protocolaire voor een op kikker naar de sauna afgevoerd. Ter meerdere eer en glorie van de inmiddels weer geheel herstelde vedet te hadden de organisatoren een drum band laten aanrukken en een hoeveel heid bloemen die deed vermoeden dat de Rotterdammers de Keukenhof had den geplunderd. En alsof dat nog niet genoeg was, werd Van de Berge korte tijd later voor een rondrit in een open limousine gehesen, waarin hem de toe juichingen van de toegestroomde nieuwsgierigen overmatig ten deel vie len. En waarachtig, Van de Berge wuif de statig, gelijk onze vorstin, naar de deinende mensenmassa terug. Als een waardig wereldkampioen. Wereldkampioen paalzitten Aad van de Berge zal mor genavond in Oude Wetering worden gehuldigd Met de nummers twee en drie Cees Legers en Wim Ro- dekerk, zal Van de Berge hef middel punt vormen van een groots feest dat rond acht uur in bar-bistro EI Barco in de Oude Wete- ringse Kerkstraat an start zal gaan. Voor het begin hiervan zai het drietal eerst nog een rondrit door de gemeente maken. Start en eindpunt van deze rondrit, die met een open wagen zai geschie den, is de Kerk straat in Oude We tering. CARNAVAL VOOR LEIDERDORP In Leiderdorp is gisteren het eerste voorlopige bestuur van de Leid dorpse carnavalsvereniging in het leven geroepen. De zes bestuursled die zich de komende maanden nadrukkelijk met de beneden-riviei feestactiviteiten zullen gaan bezighouden zijn )v.l.n.r. op foto) Ton v Reyden, Jos van Remundt, Betty Spaargaren. Leo Rijsbergen, Herm Averdieck en Rein Paulides. Het zestal wil binnenkort starten met e grootscheepse ledenwerving. Bovendien wil de vereniging die de nai „De Rijnschuimers" meekreeg, een aantal sponsors aantrekken, om begroting voor het in aantocht zijnde feest van de elfde van de ell rond te krijgen. LEIDSCHENDAM Burgemeester en wethouders zouden e I open discussie over meerjarenplanning met de raad en atade I belanghebbenden moeten durven aangaan en voor de prioriteite vaststelling zal aan de deelnemers maximale informatie moet j worden gegeven. Verder moet zo snel mogelijk worden geste met het ontwikkelen van een beleidsvisie. Als aan deze voorwaj den wordt voldaan mag verwacht worden dat op ieders welwille de medewerking gerekend mag worden. Dit schrijft de heer G. Hendriks, raadslid voor Progressieven Leidschendam in „Nieuv brief', het mededelingenblad van de Leidschendamse afdeling v) de PvdA, in een artikel getiteld „Pri(et)oriteitenpraat". Enkele PL-raadsleden hebben commissievergaderingen scherpe kritiek geuit op de nieu we wijze van vaststellen van prioriteiten waarbij het toeken nen van punten het belang moest aangeven. In het PvdA- blad wordt vaak gesteld dat het' j ontbreken van een beleidsvisie voor de langere termijn de hoof- I dreden is van het opwaaien van i zoveel stof. Door de vorige raad j is een extern bureau (het ETI) j opdracht gegeven voor het ver- richten van een eerste onder- I zoek voor een ontwikkelings- I plan. In 1975 verscheen een inte- rim-nota die volgens het PL- raadslid „wel dik was maar voor het overige teleurstellend". Er waren voor verdere uitwerk- ing echter wel enkele aankno- pingspunten te vinden maar tot op vandaag is er niets met de nota gedaan. De verschillende commissies zijn enkele maanden geleden met een door b. en w. verstrekte lijst van prioriteiten van start gegaan maar bij het op volgorde brengen stuitte men allereerst op het ontbreken van de be leidsvisie. De tweede moeilijk heid was dat burgemeester en wethouders een groot aantal van de door anderen ingediende onderwerpen zonder commen taar buiten de lijst had geho den met de opmerking dat de nog niet rijp waren om in afweging te worden betrokke Als derde moeilijkheid noei het raadslid de geringe arg mentatie bij de verschillen! posten. Op deze manier mo meerjarenplanning volgens he wel op een mislukking uitlope Zondag 11 september: nat. Doe mee! Uw Fleurop bloemist helpt u, gegarandeerd. Fleurop-lnterflora staat er voor in. Koninginnegracht 135 Den Ftaag. STAATSSECRETARIS SCHAEFER VOOR SLOOP 31 WONINGEN WARMOND De renovatie van de eenendertig woningwetwoningen aan de Warmundastraat is defi nitief van de baan. Staatssecretaris J. Schaefer van Volkshuisvesting heeft de woningstichting „Warmun- da", eigenaresse van de huizen per brief laten weten geen bezwaar tegen afbraak van de in slechte staat verkerende woningen te hebben. Eenzelfde brief heeft de staatssecretaris verstuurd naar bet actieco mité Warmundastraat. Tussen de woningstichting en het actiecomité is vele maanden touwgetrokken over de beslissing of de woningen moesten worden afgebroken dan wel moesten worden gerenoveerd. De woningstich ting was voor vervangende nieuwbouw, na een onderzoek naar de mogelijkheden tot renovatie, waaruit bleek dat deze vernieuwbouw financieel onhaalbaar was. In februari van dit jaar werd toestem ming verleend de exploitatie van de eenendertig woningen te stoppen. De bewoners schakelden daarop het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing in om te proberen een goedkoper renovatieplan op te stellen. Zij vreesden voor te hoge huren, wanneer er voor de te slopen woningen nieuwe huizen zouden worden gebouwd. Het plan van het LOS viel evenwel niet in goede aarde bij de woningstichting. Enkele noodzakelijke posten bleken niet in de begroting van het alternatieve plan te zijn opgenomen. De verstandhouding tussen de woningstichting en de bewoners werd er intussen niet beter op. Overleg tussen de stichting enerzijds en de bewoners en het LOS anderzijds bleek niet meer mogelijk. Het LOS schreef daarop een brief aan de staatssecretaris om overleg af te dwingen. Blijkens de thans ontvangen brief stelt de heer Schaefer zich evenwel op achter de woningstichting. Op korte termijn wil de woningstichting de nieuwbouwplannen met de bewoners bespreken. De plannen zijn al in vergevorderd stadium, maar de bewoners kunnen alsnog hun wensen ten aanzien van de nieuwbouw kenbaarmaken. NOORDWIJKER- HOUTSE STRAATLOPERS De traditionele oranjefeesten in Noordwijkerhout zijn gisteravond ondanks het wat herfstachtige weer goed van start gegaan. Een door de N. S. L. en Oranjevereni ging georganiseerde straatloop trok ruim 300 lopers. De lopers waren verdeeld in twee groepen: de prestatielopers (zij liepen drie kilometer) en de wedstrijdlopers (zij liepen vijf kilometer). Bij de prestatielopers kwam de Noord- wijker Ton van Noort als eerste aan en Karei van de Veek uit Noordwijkerhout als tweede. De wedstrijdlopers moesten van het begin af aan hun meerdere er kennen in Theo Verbeek uit Schagen, die van start tot finish leidde. Op ruime afstand werd Wim van Gerwen uit Lisse twee de. De snelste dame was een lange afstandloopster uit Haar lem, Corine Kalbfleisch, en de snelste veteraan was Nico Kuil- boer uit Amsterdam. IN PLAATS VAN SECUNDAIRE WEG 6 DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland geven de voorkeur aan de aanleg van een vereenvoudigde twee strooks secundaire weg i 4 ter hoogte van Valkenburg boven de aanleg van een secundaire weg 6. Dit deelde gedeputeerde I Bergman gistermiddag mee in de provinciale commissie voor ruimtelijke ordening. I De meningen over het verkeers- en wegenbeleid rond de Leidse agglomeratie liepen in de commis sie niet geheel parallel. Mevrouw Günther (WD) sprak zich gisteren uit voor de aanleg van rijksweg elf (vanaf Voorschoten in oostelijke richting), maar dan zoals ze het uitdrukte een flink stuk om Berbice heen (noordelijk tracé). Drs. C. P. Tilanus (PPR) stelde voor om de reservering van de rijksweg „van de kaart te vegen". Ir. de Koning (CDA) daartegenover pleitte voor de aanleg van de rijksweg 11 en wilde voorts dat het tracé Leiden richting Bodegraven in de plannen werd openge houden. Naar aanleiding van opmerkingen van het statenlid De Koning wees de heer Borgman er op dat hoewel de discussie over de rijkswegen inder daad in het parlement thuishoort, er een nadruk kelijke samenhang is binnen de ruimtelijke orde ning. „Wij moeten ons in het streekplan wel degelijk uitspreken", aldus de heer Borgman. REGIO LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4