Werkloze demonstreert tegen Taxi-bedrijven vliegen elkaar in de haren Bundel vermaak in Leids pretpark 0 OP STOEP VAN HET GEMEENTEHUIS WENS PvdA-RAADSLIDVAN DER HORST: Asfaltering Gooimeerlaan De gemeente Leiden is vandaag begonnen met de asfaltering en aanleg van bet kruispunt Gooimeerlaan-Willem de Zwij gerlaan. In verband hiermee wordt bet verkeer komend uit Merenwijk-Leiderdorp richting station via de zuidwestelijke kant van de Willem de Zwijgerlaan geleid, voor het gedeelte dat ligt tussen de Marnixstraat en Koningstraat Ook geldt deze maatregel voor fietsers, die via de gebruikelijke borden naar bet fietspadgedeelte van de zuid-westelijke kant wor den geleid. Naar verwachting zullen de werkzaamheden plm. 6 weken duren. Troef De Sleutelstad staat centraal bij de cursussen die vormings centrum „Troef' bet komend winterseizoen gaat geven. Op donderdag 15 september gaat om acht uur een werkgroep van start. De deelnemers zullen op verschillende manieren aan de weet trachten te komen wat er zoal in Leiden gaande is. Zo zullen er interviews, foto's, films en excursies worden gemaakt. Een andere nieuwe cursus is die van de druktechnieken. De deelnemers zullen affiches of pamfletten maken. Deze cursus start dinsdag 13 september om acht uur 's avonds. Ook nieuw is de fotografiegroep. Deze begint maandag 12 septem ber om acht uur. Op deze dag gaan ook andere cursussen, zoals yoga, cabaret en jaargroep van start Bovendien gaat de bar/soos weer open. Dinsdag 13 september start om negen uur de jazzballet- groep en om acht uur de cursus Engels. De kookcursus begint 20 september om zes uur, de cursus Nederlands voor buitenlanders 22 september om half acht evenals de hande- narbeidcursus. Vanaf 16 september zeven uur kunnen bezoe kers van het vormingscentrum weer iedere vrijdag sport beoefenen. Belangstellenden voor de cursussen kunnen zich opgeven bij het vormingscentrum, telefoon 130494. De deelnemerskosten bedragen f 10,- per maand. Troef is open van maandag tot en met vrijdag van twaalf tot twaalf uur. Diph oma s In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn onlangs examens voor het diploma ziekenverzorgenden afgelegd. De volgende personen zijn daarvoor geslaagd: J. van Ammers, F. Bakker, J. Bron, Th. de Clippelair, I. Dessens, H. de Haas, M. Hartevelt, M van Kesteren, E. Koomans, C. Koome, W. Kroon, E Kuneken, E. van Leeuwen, E Lens, P. v.d. Meer, J. Montanus, W. van Ravensteyn, J. Reedijk, J. van Rooyen, A. Slingerland, G. Tolsma, A Vaillant, H Velema, A£ Visser, J. Voster, G. Zoetemelk. Lida Lobo Polak Lida Lobo Polak opent donderdag 8 september om acht oor een tentoonstel lig van Heiman Gordijn in bet stedelijk museum ,J)e Lakenhal". De tentoonstelling geeft een be knopt overzicht van de werkzaamheid van Gordijn als schilder in de jaren 1965 tot 1977. Het werk is tot en met 23 oktober te bezichtigen in ,J)e Lakenhal". Het museum is dagelijks geopend van tien tot vijf uur, zondags van een tot vijf uur en op 3 oktober van tien tot twaalf uur. Oprechile De stichting Oprechile stelt zich morgen 7 september in het Lak-theater voor aan het Leide publiek. De stichting is een afdeling van Chili Front Leiden en heeft als voornaamste taak humanitaire acties te voeren voor Chili. De Chileense muziekgroep Karaxu luistert deze gebeurtenis op met La tijns-Amerikaanse volksmuziek. De toegangsprijs is vier gul den. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal of bij een van de volgende adressen: boekhandel Van Caspel, Pieterskerk- koorsteeg en bij Kees Plug, Oude Vest 99, telefoon 126859. Cursuswijzcr De „tweede cursuswijzer", een uitgave van het samenwerk ingsverband „Vorming en Training" en het Info-blad over het Overleg-Wijkorganen is gisterenverschenen. De cursus- wijzer biedt informatie over cursussen en andere activiteiten die door instellingen in Leiden worden gegeven zoals K&O, de buurt- en clubhuizen, L.J.A. en het LAK Men vindt in deze gids gegevens over opzet van de cursussen, prijzen, tijden, duur van de cursus en leeftijden. Het alfabeti sche register achterin de gids noemt tal van zaken op waar leden zich voor kunnen laten inschrijven. Het begint met de A van Akts, Algemene ontwikkeling. Antroposofie en eindigt met de Z. van Zuivelkennis, Zweeds en Zwemmen. De cursuswijzer is gratis verkrijgbaar bij de bibliotheken, de Culturele Raad aan de Aalmarkt 21; K en O, Oude Vest 45; de Welzijnsraad, Stationsweg 28; LJ.A., Noordeinde 2a en in alle club- en buurthuizen. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT LEIDEN Nadat giste rochtend een gesprek met wethouder Oosterman (CRM) op niets was uitge lopen heeft de 36-jarige Leidse werkloze C. van der Zwan post gevat voor de ingang van het stadhuis om met enkele medestan ders van zijn ongenoegen over het gemeentelijk so ciaal beleid blijk te geven. Middels deze demonstratie wil de man, een voormalig classificeerder, alsnog van de gemeente een volledige uitkering afdwingen. Deze wordt hem sinds een week ten dele geweigerd, omdat hij niet positief op een aanbod van passende ar beid zou hebben gerea geerd. De heer Van der Zwan, die al tweeëneenhalf jaar werkloos is, kreeg onlangs bezoek van een controle-ambtenaar van de Sociale Dienst-die hem ver weten zou hebben dat hij er „zwart" bij verdiende. Later werd dit verwijt volgens de heer Van der Zwan omgezet in „werk geweigerd hebben", ge koppeld aan de mededeling dat hij 50% op zijn uitkering krachtens de Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers zou worden gekort. Dat gebeurde een week geleden toen Van der Zwan voor twee weken een bedrag van 179 gulden mee kreeg. Daarvan moet hij naar eigen zeggen nog 70 gul den aan alimentatie voor zijn kinderen betalen. De 109 gul den die dan overblijven zijn De demonstrerende C. van der Zwan op de stoep van het raadhuis temidden van enkele sympathisanten. niet voldoende voor het beta len van de vaste lasten, zegt de demonstrant „Ik ben sinds vijf dagen gedwongen in hon gerstaking. Ik heb gewoon he lemaal niets meer, terwijl ik best bereid ben om te werken, zelfs om me om te laten scho len". Al vier keer zou de heer Van der Zwan hebben gepoogd wethouder Oosterman (sociale zorg) te spreken te krijgen. Toen dat uiteindelijk de vijfde keer gistermorgen lukte zou, de wethouder hem te verstaan hebben gegeven: „Ga maar een sneetje brood bij de buren halen, zo kan iedereen wel aankomen". Dat deed voor Van der Zwan die naar zijn zeggen nu alleen nog maar op kalmerende middelen leeft de deur dicht. Hij ging tot actie over en is van plan de demon stratie voort te zetten tot de wethouder door de knieën gaat „Het is gewoon misdadig, zoals ze me hier behandelen". Van de kant van de gemeente viel weinig commentaar op de actie van Van der Zwan en diens medestanders te verne men. Wethouder Oosterman liet weten dat voor de demon strant de normale regels open staan, dat wil zeggen een be zwaarschrift dat door de onaf hankelijke commissie RWW zal worden behandeld. Een dergelijk bezwaarschrift zou inmiddels ingediend zijn. De ambtelijke afhandeling zal echter nog wel twee weken op zich laten wachten. Het college van b en w neemt dan de uiteindelijke beslissing. sjCDA rekent -op winst LEIDEN „Wij verwachten na Je komende gemeenteraadsver- tiezingen 11 zetels van de 39 in I6.|e gemeenteraad te bezetten," hüe prognose werd gisteravond o'fedaan door mr. Driessen, frac tie-voorzitter van de fractie «-an het CDA in de Leids ge- neenteraad op de algemene le- Eenvergadering van de KVP af- eling Leiden. De fractie van et CDA bezit momenteel nog rti) zetels in de Leidse gem een te- )rfaad. De heer Driessen baseer de zijn prognose op recente on derzoekingen. bp de algemene ledenvergade ring gisteravond trad het volle- pige afdelingsbestuur af, het- jeen volgens de statuten gebrui kelijk is na kamerverkiezingen. )2Je heren J. Werter, A. W. van ieder Zon, J. Sala, J. Lijten en A. (SBestelink stelden zich herkies baar en werden ook herkozen. Je heer L. van Rijn, die zich jriiet herkiesbaar had gesteld itryerd opgevolgd door de heer /an Werkhoven. „ONEERLIJKE CONCURRENTIE EN ILLEGALE HANDEL IN VERGUNNINGEN LEIDEN „Broodnijd" van enkele Leidse taxi-ondernemers onderling lijkt de komende da gen volop de aandacht te gaan vragen. Eerst was het de drasti sche tariefsverlaging van 30% waardoor de taxi onlangs nog in de belangstelling kwam; nu lijkt een vete romdom het „broodvraagstuk" tussen de ta xi-houders op het punt van uit breken te staan. Er wordt ge sproken van „oneerlijke concur rentie en illegale handel in ver gunningen". Dit verwijt maakt de directeur van de Ei tax B.V., de heer H. L. van Gulden, in een brief aan het college van b en w collega-concurrent de heer H. Borgerding, eigenaar van meerdere taxi-bedrijven in de stad. Van Guldens grootste grief be treft Borgerdings werkwijze om via „listige overname van niet rendabele bedrijven een enorm taxi-imperium op te bouwen". Van Guldens tweede klacht be treft de handel in zogenaamde „kwartjeskaarten", die naar zijn. zeggen het karakter van „omko ping" heeft „Deze kaarten worden in de ste delijke horeca uitgedeeld als te- gemoetkoming voor de daar ge maakte telefoonkosten. Vooral in het weekend wordt er veel gebruik gemaakt van deze kaar ten als er grote vraag is naar taxi's. Bij inlevering krijgt men het aantal kwartjes vergoed, dat overeenkomt met de hoeveel heid verbruikte kaarten", zo stelt Van Gulden. Broodnijd De heer Borgerding vindt Van Guldens verwijt ongegrond: „Onbegrijpelijk dat Van Gulden dit als omkoping beschrijft ter wijl ik met mijn werkwijze al leen maar aantoon een goed za kenman te zijn. De hele kwestie doet mij sterk aan broodnijd denken, en een dergelijk soort beschuldiging is naar mijn oor deel niet eens de aandacht van het overdenken waard. .Handel in vergunningen", weer zo'n kwestie die Van Gulden als za kenman beter had moeten uit zoeken, hij toont hiermee aan dat de meest elementaire princi pes van het zakendoen door hem niet begrepen worden. Ik zou hem met alle liefde willen uitleggen dat de door mij ge kochte bedrijven en de daaruit verkregen vergunningen op „le gale wijze" in mijn bezit geko men zijn. Of liever, mijn vrouw, want die is eigenaresse van een aantal taxi-ondememingen. Wet houder Waal (verkeerszaken) kan hier alle inlichtingen over verschaffen. Onze zaak telt t aantal b.v.'s die door ieder van ons afzonderlijk bestuurd wor den. Hier is wettelijk niets op tegen", antwoordt de heer Bor- De gemeenteraad zal de taxi kwestie deze maand nog op ver zoek van het CDA bespreken. Taxi-woordvoerders stellen dat het hier een „mug-olifant vete" betreft. LEIDEN Bij de ont wikkeling van het toe komstbeeld voor de Leidse binnenstad zal aandacht gegeven moe ten worden aan de con centratie van hei Leidse vermaak in een „Pret park". Deze wens bracht het gemeente raadslid voor de PvdA, de heer J. van der Hor st, gisteravond naar vo ren tijdens een informa tieve raadsvergadering over de ontwikkelings- schetsen en bijbehoren de nota's van de zoge naamde gemeentelijke projectgroep binnen stad. Deze groep, bestaande uit ambtenaren en „externe des kundigen" heeft een integraal plan voor de ontwikkeling van de Leidse city in voorberei ding. «Zoals bekend bracht de projectgroep kort voor de zo mervakantie als aanzet hiertoe een vijftal ontwikkelingsschet- sen voor de Leidse binnenstad uit. In deze schetsen wordt een beeld getekend van een moge lijke aanpak van de functies wonen en werken in de bin nenstad, waarbij de situering van een zakencentrum annex winkelgebied en de bevorde ring van de woonfunctie ruime aandacht krijgen. De verschil lende ontwikkelingsschetsen zijn thans in de inspraakpro cedure: elke geïnteresseerde kan individueel of in groeps verband zijn mening over de suggesties van de projectgroep kwijt bij de „binnenstadswin kel" aan de Morsweg. Na afloop van de inspraakter mijn, die 30 september sluit, zal de gemeenteraad later in het jaar op basis vein de schet sen en de opmerkingen daar over een keuze doen die bepa lend zal zijn voor de toekomst van de Leidse binnenstad. Vooruitlopend daarop kregen de raadsleden die daaraan be hoefte hadden gisteren al een uitleg van de leden vart de projectgroep. Naast de wens om het vermaak in Leiden te centreren in een pretpark pleitte het PvdA-raadslid Van der Horst ook voor het opne men van het Havengebied in de ontwikkelingsschetsen. Hij zag de Leidse haven graag nieuw leven ingeblazen door deze aan te passen om een groot aantal waterrecreanten te ontvangen. Zowel van de kant van de raad als ook van de zijde van de leden van de projectgroep werd er voor gepleit zo min mogelijk aaneengesloten mo nocultures in de binnenstad te laten ontstaan, dat wil zeggen, dat het wonen en werken zo veel mogelijk geïntegreerd zouden moeten worden. Daar om streeft de projectgroep er ook naar- waar mogelijk op de eerste etages van winkels de woonfunctie te handhaven. Ook van de kant van de politie wordt hiervoor gepleit Met name in gebieden als de Haar lemmerstraat, waar steeds minder wordt gewoond is de criminaliteit de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Een vermenging van wonen en winkelen zou de situatie hier veel levendiger maken en cri mineel gedrag tiert waar 's avonds een uitgestorven toe stand heerst Overigens kwam er van de kant van de raad ook al kri tiek op de schetsen van de projectgroep. Bei jen (PPR) vond dat de groep veel te veel het zakencentrum en de win kelfunctie had laten prevale ren boven het wonen en miste het benadrukken van de Leidse historische binnenstad. „Dit verhaal kan net zo goed op Lelystad slaan als op Lei den", betoogde het PPR-raad- slid. Het raadslid Vink (CDA) vroeg zich af in hoeverre de suggestie te komen tot een aantal parkeergarages zich laat verdragen met het stand punt van het college dat er al genoeg parkeergelegenheid in Leiden is. Van de kant van de projectgroep werd daarop aangevoerd dat de parkeer problemen in Leiden vooral voortkomen uit het langgerekt zijn van het winkelgebied, waarbij ook de parkeergele genheid zeer gespreid is. De gemeente streeft er dan ook naar het parkeren zoveel mo gelijk op goed bereikbare pun ten te concentreren, zonder dat hierbij noodzakelijkerwijs wordt uitgegaan van een uit breiding van de totale capaci teit. Daarbij wordt gedacht aan plaatsen als het Galgewa ter (onder water), de Kaas- markt/ir. Driessenstraat en de Garenmarkt Voor deze sugge sties geldt, evenals trouwens voor alle ontwikkelingsschet sen, dat het maar uiterst voor lopige suggesties zijn, die al lerminst in de vorm waarin ze onlangs gepresenteerd zijn ook ongewijzigd verwezenlijkt zouden moeten worden. De omgeving van het Leids NS-station speelt een belang rijke rol in de ontwikkelingsschetsen van de projectgroep binnenstad. Mede in het kader van de toekomstige Schip- hollijn is op het Schuttersveld een niet onaanzienlijk zakencentrum gepland, waarbij een combinatie met wonen mogelijk moet zijn. Daarnaast zal een deel van het universitaire kantorencomplex te zijner tijd vrij komen, wanneer de RUL haar nieuwbouw op het Witte Singel/- Doelenterrein heeft voltooid. (L.C.-luchtfoto Frans Rom- bout).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3