WEL WERK. GEEN MAN TE KRIJGEN voor o Topmanager ia moordpartij in Keulen ontvoerd Plan schoolbezetting bijna half jaar oud Kiezen trekken onder narcose wordt verboden midden op straat Borrel uit kaas- afval Minder zieken bij betere sfeer Kamerlid C. Laban overleden Aftreden Lance geëist IN INSTITUTEN: Marokkaan kwaad op rijschool 2 (Sowa/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtoweg. rtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 6 september 1977,67e jaargang no. 20830 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Roots Delen 1 en 2 van „Roots" over slavenhandel op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.00 uur Televi- zier met Rhodesië. Ned. I om 19.30 uur Sü (3), om 20.20 uur Kojak, om 21.05 uur alternatieve geneeswijze en om ur Linda Ronstadt. Veel bewolking Veel bewolking en voornamelijk in het noorden en westen plaat selijk lichte regen of motregen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind maxima van 18 gra den in het noordwesten tot 22 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 7.01-20.14. Maan 1.00-16.38. Scheveningen hoog water 10.35-23.14. Laag water 5.58-18.30. nne aa' 1 vo< Hans-Martin Schleyer. ivirt wdLEN (AP/DPA) - De voor- onr van de Westduitse werk- wersfederatie, de industrieel htet-Martin Schleyer, is rdestwaarschijnlijk ontvoerd :t ede terroristen die hem gis- Drond in Keulen onder vuur Laten genomen. Ooggetuigen vaen gemeld dat zij gezien Hen hoe Schleyer in een bus- gesleept, nadat zijn begeleiders waren doodge- eten. De Westduitse regering zich thans op „noodza- harde antwoorden", en oolitie heeft „de onbeperkte n van de regering" gekre- terzo heeft kanselier Schmidt uralaard. ute :n anoniem telefoontje is ;d dat Schleyer vanavond :wart over zes zou worden d, als de regering niet An- Baader en andere terroristen in vrijheid stelt, zo meldt het atieblad Bildzeitung in München. De politie onderzoekt de f0<jnen van deze mededeling. .^constructie van de toedracht van het gebeuren luidt als volgt: Jidustrieel zat met zijn chauffeur in een Mercedes, die door „soortgelijke auto met drie lijfwachten werd gevolgd. Sedert l^tien dagen genoot Schleyer extra politiebewaking. Twee bege- n-wrs waren politiemannen, de derde was een agent van een ^heidsdienst. Terwijl beide auto's de woning van Schleyer ^rden, werden beide wagens door een gele Mercedes klemgere- Vanuit een Volkswagenbusje werd vervolgens met machinepis- e){n het vuur op beide auto's geopend. Mogelijk hebben de daders kinderwagen de weg opgereden om de auto's tot stoppen ngen. Wellicht zijn in die kinderwagen ook wapens verborgen sL vonde Schleyer is vervolgens vermoedelijk in de bus gedwon- meegenomen. Later is de bus in een garage teruggevonden, er (62) is een van de belangrijkste economische woordvoer- va van Duitsland. Hij is bestuurslid van het autoconcern Daimler- B€^ AG- en geldt als een groot kenner van sociale en maatschap- politieke vraagstukken. Hij is een fel tegenstander van gelijk- ^"dige medezeggenschap in de bedrijven, maar hij werd door ,te gesprekspartners altijd beschouwd als een zakelijk en eerlijk Jispeler. Kanselier Schmidt heeft de bevolking gevraagd het MCd koel te houden en te helpen bij de speurtocht naar de daders. 3ft' over de geringste informatie beschikt heeft de plicht als politie te ondersteunen", aldus de kai e in Keulen richt zich tegen ons allen". De auto waarin de begeleiders van Schleyer zaten, werd met kogels doorzeefd. lt^Jrie auto's bij de plaats van de aanslag. Dwars de auto die de andere wagens tot stoppen dwong. MSBORREL ffldaf de heren van de accijnzen ®en raad mee weten. EDE (ANP) Bij het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek (NIZO) in Ede zal men binnenkort in staat zijn om alcohol van 96 procent te destil leren uit wei (ee- n produkt dat overblijft bij de produktie van kaas.) Met een speciaal apparaat (een „rectificatie-kolom" die is gemaakt op de Technische Hogeschool in Delft) kan men uit wei bepaalde suikers halen die kunnen worden gegist tot alcohol. Volgens een woordvoerder van het NIZO kunnen later de zuivelfa brieken, op grote schaal overgaan tot alcoholbereiding. Het zal zeer goed mogelijk zijn dat aan elke fabriek een destilleer- derij wordt gekoppeld. De honderd liter alcohol die in Ede dagelijks op proef wordt geproduceerd, verdwijnt voorlopig in het riool. „Jammer, maar de heren van de accijnzen weten nog geen betere oplossing", aldus de NlZO-wwordvoerder. Bliksemenquete Christelijke Werkgevers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een bliksem-enquête, die het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond onder zijn leden heeft gehouden, is gebleken dat vele ondernemers met de beste wil van de wereld geen nieuwe personeelsle den kunnen krijgen, hoewel er duizenden werklozen rondlopen. Het gevolg kan we) eens zijn, dat hele afdelingen moeten sluiten dan wel dat tot verdergaande automatisering moet worden besloten, wat ook arbeidsplaat sen kost. Het bleek moeilijk te zijn zowel ongeschoold als gekwalificeerd personeel te krijgen; het ging zowel om administratief als om produk- tie-personeel, alsmede om verpleegkundigen, die ook schaars blijken te zijn. Bij 84 (van de 164 op de enquête reagerende bedrijven) werden 1185 vacatures gemeld, waarvan er 222 al langer dan een half jaar open staan. Volgens mr. B. Pauw, secretaris van het NCW, vinden vele werkgevers dat er strengere con trole bij de uitvoering van de sociale verzeke ringen, met name de werkloosheidwet, moet plaats hebben. Ook is her-, om- en bijscholing nodig, omdat er geen aansluiting is tussen de vacatures en de kundigheden vqn de beschik bare werkzoekenden. Het NCW vindt verder, dat het onderwijs meer rekening moet gaan houden met de eisen die de arbeidsmarkt stelt, wat tevens betekent, dat het bedrijfsleven de scholen moet duidelijk maken waar de belang stelling ligt. Bepleit wordt een diepgaand on derzoek naar de problemen rond de perso neelsvoorzieningen. Ook van dë zijde van de Nederlandse Her structureringsmaatschappij (Nehem) zijn giste ren sombere geluiden gekomen over onze eco nomie. Door onvoldoende rendementen is het weerstandsvermogen van grote delen van het bedrijfsleven ernstig verzwakt. Zie ook onze pagina Financiën. NCW: SOCIAAL BELEID BELONEN DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is van mening, dat bedrij ven, die een goed sociaal beleid voeren en daardoor met relatief weinig ziekteverzuim te kampen hebben, dit gaan merken via een lagere premie voor Ziektewet en Wet Arbeids ongeschiktheidsverzekering. Het NCW vindt dit een beter antwoord op de thans sterk in duscussie zijnde afwezigheidsbehoefte dan het invoeren van baaldagen, waartegen het zich al eerder heeft afgezet. De gedachte aan baaldagen is geboren vanuit de filosofie, dat werknemers soms het werk niet meer zien zitten en zich dan nogal eens plegen ziek te melden, hoewel ze niet ziek zijn doch slechts een hekel aan het werk hebben. Mede daardoor is het ziekteverzuim onrustba rend hoog. Dat verzuim zou ingeperkt kunnen worden door via een goed sociaal beleid de werkomstandigheden te verbeteren, zo meent het NCW. In aansluiting daarop is het dan echter ook redelijk, dat de ondernemers er als het ware iets voor terugkrijgen, aldus mr. J. Klok, secretaris van het verbond. illliSEBl (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De plannen om de openbare lagere school in Bovensmilde te bezet ten zijn al rond de jaarwisseling door Zuid Molukkers beraamd in een flat te Assen. Dat vertelde vanmorgen voor de Asser rechtbank een van de belangrijk ste schoolbezetters, de Zuid Molukker W. S. S. uit Bovensmilde. Het proces in Assen tegen de Zuidmolukse schoolbe zetters begon vanmorgen in een zeer streng bewaakt gerechtsgebouw. Jour nalisten en andere belangstellenden moesten viermaal hun pas tonen en werden in de'hal grondig gefouilleerd voordat zij de rechtszaal konden betre den. De 47-jarige president van de Asser rechtbank mr. F. C. Fliek begon met het verhoor van de school- bezetter W. S. S. uit Bovensmilde. Duidelijk werd dat bij het beramen van de schoolbezetting nog niets bekend was over een tweede treinkaping. Aan schadelijke gevolgen voor de kinderen in de school hadden Zuid Molukkers geen moment ge dacht. In de eisen die door de bezetters werden gesteld was aanvankelijk wel opgenomen dat de kinderen met de treinkapers mee het vliegtuig zouden ingaan. Waar de Zuid Molukkers heen wilden vliegen wilde S. vanmorgen nog niet kwijt Mr. Fliek maakte duidelijkdat de rechtbank geen oordeel zal uitspreken over de gewelddadige afloop van de treinkaping in De Punt en de bezetting van de school in Bovensmilde. Dat is ook niet in de aanklacht opgenomen. Behalve de heer Flapper (29) uit Zwolle, zal nog een gegijzelde uit de trein, getuigen. Het is de 23-jarige mevrouw R. M. C. Oost-Veen uit Zwolle, die bij de bestor ming van de trein door de mariniers gewond raakte. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: SORENTO (ANP) - Op de leef tijd van 52 is gisteravond in het Italiaanse Sorento na een har taanval het PvdA-Tweede-Ka- merlid Cees Laban overleden. Als lid van het Europees Parle ment was hij naar Sorento ge reisd om daar studiedagen van de socialistische fractie bij te wonen. Cees Laban was sinds 1967 Tweede-Kamerlid. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse Senatoren, Abraham Ribicoff en Charles Percy zijn van mening dat Carters begrotings directeur Bert Lance moet aftreden „wegens beschuldigingen inzake onregelmatigheden van ernstige aard." Een Senaatscommissie zal morgen een hoorzitting beginnen over de financiële problemen rond Lance, een van Carters trouwste adviseurs. „Tijdens de voorbereiding van de hoorzitting kwamen ons bepaalde zaken ter ore, waarbij sprake was van onwettig gedrag van Lance en het is onze plicht dit onder de aandacht te brengen", aldus Ribicoff. De Senatoren weigeren te zeggen waar het precies om gaat, maar naar verluidt is Lance betrokken geweest bij een omkopingsaffaire. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant- alsnog ge bracht e (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Binnenkort zullen de tandheelkundige inrichtingen in ons land geen gebruik meer mogen maken van volledige narcose bij het trekken van tanden en kiezen. Wanneer de. wijziging van de wet op tandheelkundige inrichtingen, die staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gisteren aankon digde, er door is, zal alleen plaatselijke verdoving nog zijn toege staan. In antwoord op schriftelijke vragen van kamerleden zei hij dat sinds 1975 op deze wijziging is gestudeerd. In dat jaar overleed een vrouw tijdens zo'n behandeling in een Rotterdams tandheelkun dig instituut. Ook kortgeleden overleed een vrouw toen zij onder narcose werd behandeld maar, zei de heer Hendriks met nadruk, er was geen verband te leggen tussen het overlijden en de behandeling. Overigens kan de bewindsman niet garanderen dat de instituten zich aan het verbod zullen houden. De controle op het naleven van de wet kan pas achteraf gebeuren en het zal bovendien steekproefsgewijs moeten geschieden. Zoals bekend hanteren de instituten de algehele narcose zondermeer omdat veel patiënten bang zijn voor de pijn van de „prik" bij plaatselijke verdoving. Pacemaker voor La Pasionaria MADRID (AFP) Dolores Ibarruri, de voorzitter van de Spaanse communistische partij, heeft gisteren vanwege een hartaandoening een chirurgische ingreep moeten ondergaan. Bij „La Pasionaria" (81) is een pacemaker aangebracht Volgens partijkringen maakt zij het goed. Spaarrecord DEN HAAG De Neder landers hebben in de eerste helft van dit jaar al bijna evenveel gespaard als in het „topjaar" 1975. Deze verhoogde spaarlust wijst er op dat de bevol king weinig vertrouwen heeft in de economie. Op het ogenblik bedraagt het gespaarde bedrag ongeveer 500 gulden per hoofd van de bevolking. Het intensief sparen is ongeveer in april begonnen en sinds die tijd worden er ook duidelijk minder duurzame goederen gekocht. LEIDEN Een in Leiden wo nende Marokkaan heeft gister avond rond half elf het kantoor tje van rijschool Van Rooden aan de Herenstraat op stelten gezet De man had enkele dagen geleden rijexamen moeten doen maar was toen niet op komen dagen en eiste nu zijn examen geld terug. De gealarmeerde po litie nam hem mee naar het bureau waar de Marokkaan uit woede zijn halskettinkje brak en opat

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1