Dienstplicht onaangenaam werk is niet te vermijden 7 y Arrestaties in Rhodesiè na rapport over folteringen Weer geluk voor Ajax FNV- oorzitter Wim Kok: Rijkspolitie Bovensmilde 5TAKING BIJ BRITSE CENTRALES staat op scherp Cerkgangers naken eind an paalzitten Notten nog niet weg Ccidóc (Bowumt 1 Rapenburg 2 L^den postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J Haltewas - Chel-redacteur Wim Buuteweo rertenties (excl. BTW) 0,46 per-mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) innementen kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Maandag 5 september 1977,67e jaargang no. 20829 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Sink the Bismarck „Sink the Bismarck", speelfilm op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.50 Marco Bakker in Italië en om 22.20 Simonskoop. Ned. II om 19.04 Addams Fami ly, om 20.55 Klaverweide en om 21.45 Jack Pamell en the Big Band Show. WOLKENVELDEN Wolkenvelden en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind uit Zuid tot zuidwest. Minima om streeks 12 graden. Maxima on geveer 20 graden. Morgen zon: 6.59-20.16. Maand: 0.42-15.53. Scheveningen hoog water 9.22-21.53. Laagwater 4.56- 17.18. an een onzer verslaggevers) WSTERDAM Voorzitter Wim Kok van de deratie Nederlandse Vakbeweging houdt er kening mee, dat er een moment komt waarop ïere Nederlander verplicht wordt een deel van jn tijd, dan wel samengevat in een korte periode in zijn leven, onaangenaam en vuil werk te irrichten. Een dergelijke maatregel, te vergelij- n met de dienstplicht, zal onvermijdelijk wor- n omdat het steeds moeilijker wordt, al is er ote werkloosheid, dit onvermijdelijke werk ver- !ht te krijgen zodat we er buitenlandse werk krachten voor moeten inzetten. Kok vond het overigens helemaal niet zo'n achteruitgang als iedereen van hoog tot laag op een zeker moment in zijn leven letterlijk de armen uit de mouwen zal moeten steken. De heer Kok zei dit vanmiddag in een toespraak ter gelegenheid van de opening van het acade misch jaar aan de Universiteit van Amsterdam. Hij hield een sterk pleidooi voor het democratise ren van de verschillende vormen van onderwijs. „Wat ook je komaf is, alle soorten van onderwijs. moeten voor je openstaan". Hij vond het teleurstel lend dat deze opvatting nog zo weinig weerklank vindt, met name als het gaat om deelname van de verschillende sociaal-economische beroepen aan het hoger onderwijs. „Willen we echter de ongelijke verhoudingen in de samenleving open breken, dan zal dat ook moeten gebeuren langs de weg van een vermaatschappelijking van het onderwijs. De vakbeweging kan wel ophouden met zijn pogingen om andere zeggenschapsverhoudin gen in de bedrijven tot stand te brengen, als de mensen die aan die zeggenschap handen en voeten moeten geven, daarvoor niet zijn toegerust. Daar om moet elk progressief beleid ook een progressief onderwijsbeleid omvatten". Kok hield de academische wereld voor, dat niet de verwachting mag worden gekoesterd dat de arbeidsmarkt alle hoogst opgeleiden kan opnemen overeenkomstig de aard en het niveau van hun diploma. „Als men de werkloosheid onder acade mici vanuit die gezichtshoek bekijkt, dan valt die werkloosheid in verhouding tot de totale werkloos heid wel mee", aldus de FNV-voorzitter. Zie verder pagina's 3 en 5. taartje is het gisteren de itste keer, dat er 1 seizoen in zo- irtuniek over de heveningse Bou- 'ard kon worden flaneerd? Wie zal it zeggen... Feit is ieder geval, dat at© duizenden er p uit waren ge- Cken om dat rtje zomer nog ven te zien kwis- ^len. Voor de on- rnemers langs de ist betekende die et meer verwach- tjelangstelling ei- stertje i o ,yvonde. Een jntal strandtent- luders, dat van- lag met de af- aak van hun hele Ibben en houden iu beginnen, heeft lt tijdstip een paar gen uitgesteld. )NDEN (AFP) Het personeel van veertig van de belangrijkste elektri-: besloten een staking in alle Britse havens uit te roepen ter ondersteuning lie centrales in Engeland gaat vanavond voor twee etmalen in staking, van een looneis. De datum is vastgesteld, maar nog niet bekendgemaakt, heeft een woordvoerder van de betrokken vakverenigingen meegedeeld. Vandaag is in Blackpool de jaarlijkse bijeenkomst begonnen van het in de staking liggen loongrieven ten grondslag. overkoepelende „Trades Union Congress" (tuc) met als belangrijkste onder- iders van de 28.000 havenarbeiders in Groot-Brittannië hebben zaterdag werp de loonbeheersingsmaatregelen van de regering. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De rijkspolitie is erop ge brand de Zuidmolukse woonwijk in Bovensmilde uit te kammen op zoek naar vuurwapens maar krijgt daar geen toestemming voor uit Den Haag. Binnen het korps Mobiele Eenheden en lokale bezetting in dit Drentse kruitvat blijkt men er de allergrootste moeite mee te hebben zich te houden aan de opdracht van het ministerie van Justitie, zich zo ingetogen mogelijk op te stellen in het zo geladen spanningsveld tussen blank en bruin in Bovensmilde. Volgens een hoge politie-officier die in de nacht van vrijdag op zaterdag nauw betrokken was bij het neerslaan van de veldslag tussen Nederlanders en Zuid Molukkers staat de rijkspolitie op scherp. „Als wij onze zin hadden gekregen, hadden wij één keer goed door de Zuidmolukse wijk gehakt", aldus deze politie-officier. Na de explosie in de nacht van vrijdag op zaterdag is in Bovensmilde de plaatselijke rijkspolitie inmiddels weer sterkt met een peloton (30 man) van de Mobiele Eenheid. Voorlopig blijft dit peloton paraat. „Als er nu weer iets zou gebeuren, zijn wij binnen vijf minuten ter plaatse", zegt voorlichtingsman, op perwachtmeester Prins. Omdat er onvoldoende agenten aanwezig waren, kon de politie vrijdagnacht niet onmiddellijk in actie komen. De overmacht was te groot. Een gespannen situatie ontstond gisteravond ook in Krimpen a.d. IJssel, waar Zuidmolukse jonge ren de politie belaagden, nadat deze proces-ver- baal had opgemaakt tegen een Zuid Molukker wegens het dragen van een ondeugdelijke brom fietshelm. (Van een onzer verslaggeefsters) ERKEL Kwade kerkgangers hebben steren een eind gemaakt aan een paal- twedstrijd in het Zuidhollandse Ber il. Zij klaagden er bij de politie over it zij door het groot aantal geparkeerde ito's van belangstellenden hun kerk et konden bereiken. aarom werd er een voortijdig einde imaakt aan de wedstrijd die nog niet as beslist. Na 62 uur zaten er namelijk >g twee man op een paal. De organisa- iren besloten toen maar om hen beiden hoofdprijs toe te kennen: 850 gulden, n makkelijke stoel en een grote beker, lie voor de paalzitwedstrijd in Leiden fgina 4). (Van onze correspondent) LONDEN/SALISBURY Een rapport over foltering van Rho- desische zwarten door soldaten van Ian Smith, dat deze week gepubliceerd wordt door het Britse katholieke instituut voor internationale betrekkingen, trekt al bij voorbaat de aan dacht in Londen. Het rapport steunt op gegevens in Rhodesië verzameld door de katholieke commissie voor recht en vrede - (Justitia et Pax). Vier leden van deze commissie, een Ameri kaanse kloosterzuster, twee priesters en een leek, werden zaterdag gearresteerd in Salis bury, op beschuldiging van ver storing van de orde en overtre ding van de wet op de staatsge heimen. Volgens Mildred Neville, algemene secre taresse van het katholieke instituut voor internationale betrekkingen in Londen, werden door het Smith-regime in Rho desië al geruime tijd pogingen gedaan om de commissie voor recht en vrede het zwijgen op té leggen. In de afgelopen twee jaar ontdekte zij bij herhaling geval len van mishandeling. ,De zwarte bevolking van Rhodesië wordt systematisch geterroriseerd', aldus Mil dred Neville. Het rapport maakt gewag van een incident, waarbij kokend bier uitgegoten werd over het lichaam van een zwarte Rhodesiër, om hem te doen .zingen' over de bedrijvigheid van guer rilla's in zijn woonplaats. Met hetzelfde doel werden zwarten brutaal afgeranseld en zelfs doodgeschoten zonder dat er bewijzen bestonden inzake ondergrondse medeplichtigheid. Steeds meer blanke Rhodesische vrou wen overwegen of doen een zelfmoordpo ging, omdat zij niet langer opgewassen zijn tegen de politiek gespannen situatie in het land, zo meldde een organisatie voor maatschappelijk werk gisteren uit Salisburg. ,De meeste vrouwen kunnen het niet aan dat hun mannen van huis zijn om tegen de guerrillastrijders te vechten', aldus de zegsman. ,De mannen verdenken hun vrouwen vaak van ontrouw. De vrouwen moeten een zaak of een boerenbedrijf alleen runnen, voelen zich onzeker en verlaten - dat werkt allemaal stress in de hand'. Het zelfmoordgemiddelde onder de blan ke Rhodesiërs ligt op minstens een geval per dag. Het aantal zou zelfs nog oplo- ,pen, ondanks het feit dat de blanke bevolking van Rhodesië - 270.000 mensen volgens de jongste gegevens - snel slinkt door emigratie. orkaan Antia Kift het afgelopen 5 Pekeinde het Me- caanse vissers- #rpje La Pesca I's ijwel totaal ver- v <*st Bijna alle 50 boten van de f*ooar» van dit - fcttsje rijn door Uta vernield. Vuilnis uit het raam: twaalf doden per jaar HONGKONG (Reuter) - Het gebruik in Hongkong om vuilnis uit het raam te gooien heeft dit jaar al het leven gekost aan 12 men sen, zo meldt een regerings rapport Meer dan 1300 mensen kregen voor deze overtreding een geldboete. ADVERTENTIE VANDAAG TWAALF PAGINA'S AMSTERDAM - Het is al vaak gezegd dat Ajax niet over geluk te klagen heeft. Ook gisteren legden de Amster dammers weer een proeve van deze kwaliteit af. In uit gerekend de laat ste minuut van de wedstrijd tegen Feyenoord slaagde Ajax er in naast de Rotterdammers te komen. René Notten zag de bal uit zijn vrije trap zodanig van richting veranderd dat doelman Eddle Treljtel kansloos was 2-2. Ajax had dan toch nog een punt en blijft zijn grote concurrent uit de Maasstad vier punten voor. AMSTERDAM - Over een al of niet vertrek van René Notten bij Ajax wordt de komende week beslist. René Notten. de man die Ajax op gelijke hoogte bracht met Feyenoord en trainer Ivic bestaan nog steeds meningsverschillen. Daarom wil Notten Ajax verlaten en volgens zijn zeggen is Feye noord kandidaat nummer een. Maar zowel van Ajax-zijde als van Feyenoord weigerde men in te gaan op deze enigszins netelige zaak. Directeur Guus Brox., „Van de week hoort u meer. Inderdaad zijn wij geinterresseerd. maar het verschil tussen Ajax en ons is de prijs die Ajax vraagt. Verder heb ik geen commentaar." René Notten ontkende niet dat Feyenoord belangstelling heeft. „Maar zoals ik vandaag heb gespeeld en dan denk ik niet aan mijn doelpunt, lijkt het me dat Feyenoord het zal laten afweten. Zo sterk speelde ik niet. Misschien kwam het door het lome weer," zei Notten.-. Juantorena krijgt zijn zin en wint DUSSELDORP - Alberto Juantorena zorgde zaterdag voor een opmerkelijk incident tijdens de wereldspelen atletiek in Dusseldorp. De Cubaanse dubbele Olympische kampioen protesteerde tegen de start van de 400 meter, waarbij hij zou zijn gehinderd door een overvliegende straaljager. Daardoor zou hij het startschot niet hebben gehoord, hij vertrok inderdaad zeer aarzelend en eindigde r». deze race als derde. Hoe ver de invloed van de sinds de Spe* van Montreal ongeslagen Cubaan reikt bleek later. war. ste ren werd de wedstrijd overgelopen, overigens zonder' frika en Oceanie, en Juantorena won. En dat wilde de eerzuchti ge Cubaan. Steven Lubbers cricketprof? Volgend weekeinde hoopt Steven Lubbers tot een overeen komst te komen met Engelse scouts over een profcontract bij een Engelse league cricketclub. Tijdens het bezoek van het Engelse team The Pioneers hoopt hij een contract te tekenen. In het verleden is hem ook al een contract aangeboden, maar toen moest hij dit afslaan wegens zijn studie. Profcontract Van Vliet dubieus Ajax is weer eens in blessuretijd aan een extra punt gekomen. ...en Telstar heeft nog helemaal geen punt verzameld. SAN CRISTOBAL - Leo van Vliet zal voorlopig als ama- .teur doorgaan. Zijn overgang naar Mi- ko-Mercier, waar hij aan de zijde van Joop Zoetemelk zou rijden, is vrijwel zeker van de baan. Vrijdag hebben Zoetemelk en Van Vliet over de prof plannen gesproken en toen werd Van Vliet duidelijk dat Zoetemelk volgend jaar niet weer voor dezelfde groep zou rijden en ook niet naar een ander Frans merk zou gaan. Aangezien Van Vliet "zijn profloopbaan bij Zoetemelk zou willen beginnen en de nieuwe werkge ver van Zoetemelk nog niet bekend is, zal de amateur nog even wachten met de overstap. Het is namelijk niet zeker dat in de nieuwe „stal" van Zoete melk ook plaats is voor Leo van Vliet, die in San Cristobal na twee ronden af stapte.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1