Serenturnen dreigt zinloze aangelegenheid te worden pijn bij wereldtop Hermens zonder topvorm met UITSLAGEN WERELDBEKER ATLETIEK LEEGLOOP OP PAPENDAL O JUANTORENA OPNIEUW SNELLER DAN BOIT (PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 PAGINA Frans van Elteren: „Het KNGV denkt dat ik zo'n examen er wel even tussendoor doe". schuwende vinger ophief. In Het Tumblad (bondsblad van het KNGV) mochten zijn stukken over dit onderwerp echter niet worden geplaatst „Censuur is al een teken van zwakte", zegt hij. „Ik geloof dat er in het KNGV mensen zitten, die niet altijd verstand hebben van din gen waar ze dat wel van zouden moeten hebben. En wat er nu gebeurt, is nog maar het begin. Je kunt van kleine kinderen niet verwachten dat ze zo'n intensie ve training blijven volhouden. Wat er tegenover je opofferin gen staat, moet voldoende zijn om het plezier in je sport te behouden." VOORZICHTIG Evenals Frans van Elteren is ook Dick Ooykaas voorzichtig. Hij is bang al te veel kritiek te laten horen omdat hij het contact met het KNGV nog niet helemaal verloren is. Eens te meer een bewijs van de enge verhoudingen binnen het ver bond waar het woord „zelfkri tiek" als een schuttingwoord beschouwd wordt. Toch zegt Ooykaas: „Op 30 sep tember, veel te kort na de va kanties, was er een interland wedstrijd gepland. Daardoor moest er enorm hard worden getraind. Veel te hard. Blessures waren niet meer te vermijden en het plezier was al snel ver te zoeken. Asarjan heeft een andere achtergrond. Hij denkt dat hij met ons net zo kan wer ken als in Rusland met jochies van twaalf/dertien jaar. Als je tegen die zegt dat ze iets moeten doen, dan doen ze het Wij zijn anders. Wij kijken eerst of het kan." „Je hoeft natuurlijk niet zo gek hard te trainen, maar dan sta je overal volledig buiten. Ik zou best naar de WK willen, maar ik moet mezelf beschermen. Voor de Olympische Spelen van 1972 in München was Cor Smul ders in topvorm, maar hij werd niet uitgezonden. Zo'n teleur stelling wil ik mezelf besparen. Het lijkt me het beste Asarjan toch maar terug te sturen. De man kan er zelf niets aan doen, hij heeft geen alternatief. Daar na moeten we beginnen bij de verenigingen en het opleiden van trainers. Bij veel mensen belangstelling kweken. Dan krijg je een bredere basis en worden op den duur de moge lijkheden groter. Zo wordt het vanzelf ook weer leuk." Het KNGV zal zich in ieder geval moeten afvragen wat ze met topsport wil. „Ik geloof dat ze dat niet weten", zegt Stef van de Bogaert. „Ik heb in het verleden genoeg dingetjes mee gemaakt waaruit blijkt dat het KNGV op de verkeerde koers zit, maar dat heeft met dit ge val niet zoveel te maken en bovendien denken ze dan weer dat ik rancunes heb. En dat is niet zo. Ik vind het alleen maar een trieste zaak dat het met het turnen helemaal de verkeerde kant uitgaat Dat is mijn uit gangspunt." DICK HOFLAND eel zijl DEN HAAG Het herenturnen in Nederland dreigt een zinloze aangelegenheid te worden. Nog even en Albert Asarjan, de Russische trainer van de selectie, hoeft niet eens meer naar Papendal te gaan. Na de zomervakanties gaven kort achter elkaar vijf topturners te kennen, dat ze niets meer voelden voor de centrale training op het sportcentrum. De resterende vier hebben die beslissing nog niet genomen, maar het is te verwachten, dat zeker één binnen afzienbare tijd ook zijn spullen aan de rekstok hangt. „Als het zo doorgaat, is er binnenkort gewoon geen herenturnen meer in Nederland", constateert Stef van de Bogaert. En met dat „zo" bedoelt de herentrainer van Pro Patria niet alleen de leegloop, maar veel meer het beleid, dat op de achtergrond als laxeermiddel werkt. Albert Asarjan zit met de problemen. Moet hij toch maar weer terug naar Rusland? Even vrolijk wordt van bonds- zijde de zaak afgedaan met: „Het is een interne zaak, maar voor de rest is er nog niets aan de hand" (directeur De Wolff). Jan Vermeulen, de voorzitter van het afdelingsbestuur keur- turnen heren, is iets reëler. „Het kan nauwelijks toeval zijn dat zo veel turners er vrijwel gelijk tijdig geen zin meer in hebben. Problemen als werk en studie zijn er immers altijd geweest. Die kunnen nu toch niet ineens tot zo'n beslissing leiden." Maar kort daarop gaat hij weer over op de taal van de typische bondsbestuurder, die op diplo matieke wijze tracht te verber gen wat hij weet of juist zijn onwetendheid probeert te ver pakken. „Ik durf geen vermoe den uit te spreken. Ik weet niet wat er speelt. Daarom gaan we er ook over praten. Vandaag op Papendal." CENTRALE AANPAK Andere mensen weten heel goed wat er speelt. Frans van Elteren bijvoorbeeld. De in Delft wo nende toptumer: „Deze ontwik keling zat al een hele tijd in de lucht. Met Asarjan, een dood goede man overigens, heeft het KNGV gekozen voor de centrale aanpak. Dat houd je misschien twee drie jaar vol en dan knap je af. Ik zit nu in mijn laatste jaar van de studie fysiotherapie. De bond denkt dat ik zo'n examen er wel even tussendoor doe. Dat het allemaal wel goed komt. Ie mand, die werkt of studeert kun je geen vier keer per week naar Papendal krijgen. Hij moet on geveer zeventien uur per week trainen en daar komt dan nog zo'n tien uur reizen bij. Ik heb wel eens het idee dat de verant woordelijke mensen niet genoeg in het turnen zitten om te weten wat er allemaal bij komt kijken. Zo'n man als Vermeulen bij voorbeeld, die heb ik zeker al een jaar niet meer op Papendal gezien. Het zijn meer „papieren" bestuurders. Maar zo langza merhand staat er ook niet veel meer op papier." Van Elteren schrikt zelf een beetje van wat hij zegt en hij wil niet al te veel kritiek geven. Het zou zijn zaak kunnen scha den. „We kunnen niet meer met een ploeg naar de wereldkam pioenschappen volgend jaar ok tober, maar nog wel individueel. En daar heb ik nog wel degelijk trek in. Ik train daarom nog wel op zaterdag op Papendal, maar voor de rest bij mijn vereniging Pro Patria", geeft hij zelf als toelichting voor zijn ineens wat voorzichtige houding. Even later kan hij het echter toch niet laten enige zere plek ken aan te wijzen. „Het is dui delijk een fout beleid. De bond heeft verzaakt de verenigingen te steunen. Ze hebben altijd gedacht dat het wel oké was als er zes turners op Papendal stonden. Maar als er geen aan vulling is, gaat het snel fout. En er is helemaal niets. Ze heb ben op één paard gegokt, Pa pendal en dat is een gigantische miskleun geworden. Het KNGV heeft natuurlijk een eigen verantwoordelijkheid en het is dan ook hun goed recht dat ze voor een bepaald beleid kiezen. In dit geval is het echter een keuze tegen beter weten in. Er is al zo vaak tegen gewaar schuwd. Ook voordat Asarjan kwam." Stef van de Bogaert was één van die mensen, die een waar- DUSSELDORP Jos Hermens heeft gisteravond in het Rheinstadion met een derde plaats op de 10.000 meter nog eens duidelijk aangetoond dat hij zich dit seizoen volledig hersteld heeft van zijn matige ver richtingen tijdens de Olympische Spelen. Enige we ken geleden bracht hij tijdens wedstrijden in Helsin ki al een uitstekende 27.41.25 op de klokken, waar mee hij zijn plaats voor de Europese ploeg die dit KOPWERK weekeinde uitkomt in de strijd om de wereldbeker, is. Daar heb ik vorig seizoen ook al eens last van gehad. Daarom kon ik niet die race lopen zoals ik graag had gewild. Gelukkig deed iedereen het kalm aan, waardoor ik de aansluiting kon houden, maar als het tempo was verhoogd, had ik al halverwege zonder meer moeten lossen." Iberto Juantorena kijkt Mike Boit naar de tweede plaats. Met zijn bekende grote passen wint de Cubaan voor i tweede keer in korte tijd het rechtstreeksde duel tussen de twee sterkste middenafstandlopers. Kimombwa uit Kenia te ontmoeten, die de Nederlan der destijds in Helsinki niet alleen versloeg, als volslagen outsider voor een nieuwe wereldrecord op de 10.000 meter zorgde. Kimombwa werd evenwel niet in de Afrikaanse ploeg opgenomen. Omdat hij niet inging op de invitatie deel te nemen aan de kwalificatiewedstrijden in Tunis. Daar maakte de ervaren Miruts Yifter uit Ethiopië duidelijk dat het Afrikaanse continent over nog meer klasse-atleten beschikt Yifter, die in 1972 op de Olympische Spelen in München een bronzen medaille veroverde, maar van wie nadien betrekkelijk weinig meer weid vernomen, gaf 12 en 13 augustus in Noord-Afrika al een voorproefje van zijn kunnen. Hij won zowel de vijf als tien kilometer zonder dat de tijden overigens tot de verbeelding spraken. Daarmee werd de concurrentie enigszins misleid, hoewel Her mens vooraf al voor de kracht van Yifter had gewaar schuwd. Hermens: „Ik wist heel goed dat Yifter over een sterk eindschot beschikt Maar ik had niet de kracht om hem te achterhalen, omdat ik na zes ronden al pijn in mijn zij kreeg. Waar het aan ligt Joost mag het weten, maar ik vermoed dat er iets met mijn lever ipitEREN hp) meter 1. Steve Williams (VS) 10,13 sec.; 2. Eugen Ray Scw-Dl) 10,15; 3. Silvio Leonard (Cuba/Ame) 10,19; 4. Pietro ~-nea (Tta/Eur) 10,37; 5. Wemer Bastians (W-Dl) 10,57; 6. .uraparp Suchart (Tha/Azië) 10,67; 7. Amadou Meite i/Afr) 10,70; 8. Paul Narracott (Aus/Oce) 10,71. meter 1. Alberto Juantorena (Cub/Ame) 1.44,0; 2. Mik» (Ken/Afr) 1.44,1; 3. Willi WüJbeck (W-Dl) 1.45,5; 4. Mark .-art (VS) 1.45,5; 5. Jozef Plachy (Tsj/Eur) 1.45,5; 6. John igham (Aus/Oce) 1.46,1; 7. Olaf Beyer (O-Dl) 1.46,6; 8. Sri Singh (India/Azië) 1.47,3. Unrai?»€!?"n Wft" (Eth/Afr) 28.32,3; 2. Jöig Peter „tn,i 28'34,0; 3- J°s Hermens (Ned/Éur) 28.35,0; 4. Detlef SKsW r(W-°l)CL28'38.7: Rodolfo Gomez (Mex/Ame) Ö»;5/?' .Frank Shorter (VS) 28.52,5; 7. Toshiaki Kamata •n|ap//uje) 28.56,3. Opgegeven: Christopher Wardlaw (Aus/O- eir ,meier horden: 1. Edwin Moses (VS) 47,56 sec.; 2. Volker >ck (O-Dl) 48.83 (nat. ree.); 3. Harald Schmid (W-Dl) 48,85 4. AI an Pascoe (GB/Eur) 49,73; 5. Peter Rwamu- anda (Oeg/Afr) 50.48; 6. Garry Brown (Aus/Oce) 50,89; 7. Damuso Alfonso (Cub/Ame) 50,95; 8. Takashi Nagao (Jap/A zië) 52,10. Verspringen beren: 1. Amie Robinson (VS) 8,19 m; 2. Hans Baumgartner (W-Dl) 7,96; 3. Charlton Ehizuelen (Nig/Afr) 7,89; 4. Frank Wartenberg (O-Dl) 7,79; 5. Nenad Stekic (Jsl/Eur) 7,79; 6. Unichi Usui (Jap/Azië) 7,68; 7. Kerry Hill (Nw-Z/Oce) 7,18; 8. David Giralt (Cub/Ame) 6,77. Discuswerpen: 1. Wolfgang Schmidt (O-Dl) 67,14 m; 2. Mac Wilkins (VS) 66,64; 3. Hein-Direk Neu (W-Dl) 62,64; 4. Marklcu, Tuokko (Fin/Eur) 61,36; 5. Julian MorrisonJAme) 58,98; 6. Parveen Kumar (India/Azië) 53 52,90; 8. Said Tarwat (Egy/Afr) 4: (India/Azië) 17,43; 8. Keith Falie (Nw-Z/Oce) 15,92. Stand na de eerste dag: 1. Verenigde Staten 47 pnt.; 2. Europa 46; 3. Oost-Duitsland 45; 4. West-Duitslana 40; 5. Afrika 32; 6. Amerika 30; 7. Azië 15; 8. Oceanië 12. DAMES 200 meter. 1. Irena Szewinska (Pol/Eur) 22,72 sec.; 2. Barbel Eckert (O-Dl) 23,02; 3. Tatjana Prorotsjenko (Sov) 23,26; 4. Evelyn Ashford (VS) 23,41; 5. Silvia Chivas (Cub/Ame) 23.45; 6. Denise Robertson (Aus/Oce) 23,82; 7. Ufon Uko (Nig/Afr) 24,17; 8. Errüko Konishi (Jap/Azië) 25,22. 1500 meter: 1. Tatjana Kasankina (Rus) 4.12,7; 2. Franrie Lutz-Larrieu (VS) 4.13,0; 3. Ulrike Bruns (O-Dl) 4.13,1; 4. Natalja Marasescu (Roe/Eur) 4.13,1; 5. Penny Werthner (Ca- n/Ame) 4.14.6; 6. Sakina Boutamine (Alg/Afr) 4.18,5; 7. Yunko Yoshitomi (Jap/Azië) 4.24,8; 8. Anne Garrett (Nw-Z/Oce) 4.31,5. 4x 400 meter estafette: 1. Oost-Duitsland 3.24,0; 2. Europa 3.25,8; 3. Rusland 3.27,0; 4. Oceanië 3.30,5; 5. Amerika 3.31,0; 6. Verenigde Staten 3.33,0; 7. Afrika 3.36,3; 8. Azië 3.53,8. Hoogspringen dames: 1. Rosemarie Ackermann (O-Dl) 1,98 m; 2. Sara Simsoni (Ita/Eur) 1,92; 3. Debbie Brill (Can/Ame) (Aus/Oce) 1,75; 8. Carol Mumbi (Zam/Afr) 1,60. Stand na de eerste dag: 1. Oost-Duitsland 40 pnt.; 2. Europa 34; 3. Rusland 32: 4. Verenigde Staten 25; 5. Amerika 19; 6. Oceanië 14; 7. Afrika 11; 8. Azië 10. Om die reden liet Jos Hermens na 2400 meter het zware kopwerk over aan Yifter, die echter snel liet merken die arbeid niet te prefereren. De Amerikaan Frank Shorter, wiens kracht voornamelijk ligt op de marathon (waarop hij in Montreal achter de Oostduitser Cierpinski zilver veroverde), nam ver volgens de taak op zich om tempo te bepalen. Maar erg snel ging dat niet. Dat was natuurlijk ook niet te verwachten in een ontmoeting, waarin nu eenmaal niet de records, maar de klasseringen pri mair staan. Met nog twee ronden voor de boeg werd de strijd eigenlijk pas interessant, toen de Oostduitser Jörg Peter - in Helsinki tijdens de Europacupfinale super ieur, maar half juli tijdens de halve eindstrijd in Athene nog volkomen kansloos tegen Gerard Tebroke - een demarrage plaatste. Hij nam behalve eveneens de Westduitser Detlev Uhlemann tot grote vreugde van het publiek (35.000) aan kon sluiten. Peter sleurde er hard aan, maar kon 300 meter voor de finish niet voorkomen, dat Yifter ogenschijnlijk moeiteloos Peter passeerde. Jos Hermens trachtte vervolgens nog wel de gedesillusioneerde Peter van de tweede plaats te verdringen, wat honderd meter voor de finish leek te lukken, maar liep te verkrampt om die krachttoer met succes te kunnen afronden. Hermens: „Peter schroefde zijn tempo de laatste duizend meter telkens een stukje op en daar kon ik niet tegenop. Door telkens adem te halen, heb ik de laatste ronden gedacht dat de pijn zou verdwijnen en dat lukte aardig. Maar toch kon ik mijn topvorm niet halen. En dat is natuurlijk jammer, wanneer je zo'n belangrijke wedstrijd mag lopen". HERHALING Met die opmerking deed Jos Hermens de eerste strijd om de wereldbeker, die volgens I. A. A. F.-president Ad Paaien in 1983 vermoedelijk vervangen gaat worden voor echte wereldkampioenschappen, alle eer aan. Want hoewel sommige atleten gisteravond demonstreerden dat voor hen dit hoogtepunt van het seizoen feitelijk te laat komt, lag het peil van de diverse onderdelen dermate hoog, dat een herhaling van dit evenement overXwee jaar zeker geen wegge gooid geld is. En vooral niet als de organisatie, zoals gisteren bleek, daar ruim een miljoen Duitse marken rijker van wordt. In feite was niet de tien kilometer, maar de tweede confrontatie tussen de Mike Boit en Alberto Juan tore- Met een derde plaats op de 10.000 bewees Jos Hermens in Dusseldorp niet ten onrechte in de Europese ploeg te zijn gekozen. na op de 800 meter het hoogtepunt van de avond. Zürich had vorige week woensdag de primeur van een reeks rechtstreekse duels tussen beide grootmees ters op de middenstand. Juantorena, de olympische kampioen, rekende in het Letzigrund-stadion voor de eerste keer af met zijn „grote vriend" Mike Boit, zoals hij hem gisteravond betitelde. In Dusseldorp gaf de Cubaan een reprise van dat duel. Maar vraag niet hoeveel moeite hem dat kostte. Mike Boit die vlak na de start last kreeg van een lichte spierblessure, gaf Juantorena ditmaal niet de kans om bij het ingaan van de tweede ronde iedereen het nakijken te geven. Boit volgde zijn opponent keurig en Juantorena keek bij het ingaan van de laatste ronde ontsteld opzij, toen hij de donkere Kenyaan vlak achter zich zag.. „El Caballo" had echter nog net voldoende energie over om de aanval van Boit vijftig meter voor de finish te pareren en met precies eentiende seconde voorsprong in 1.41.1 te zegevieren. „Die eerste plaats was mijn enige doel, want ik heb sinds november vrijwel onophoudelijk gelopen, en de vermoeidheid begin ik de laatste weken danig te voelen. Pas vijf meter voor de finish voelde ik me zeker van de overwinning". Waarop Mike Boit antwoordde: „En nu wordt het tijd eens enige maan den rust te nemen. Na de race was ik volkomen kapot Dit seizoen is eigenlijk te zwaar geweest Maar ik beloof volgend jaar probeer ik het op nieuw". Net als Juantorena bevestigde Edwin Mozes op de vierhonderd meter horden zijn klasse. Met 47,58 seconden bleef de Amerikaan vlak boven zijn wereld record van 47,45 dat hij waarschijnlijk met iets meer tegenstand had kunnen verbeteren. Tot een dergelijke prestatie kwam ook de Oostduitse hoogspringster Rosemarie Ackermann niet. Ze deed in Dusseldorp een poging haar één week oude wereld record van twee meter een centimeter omhoog te vijzelen. Ze slaagde daarin niet hoewel de tweede en derde poging duidelijk maakten, dat Ackermann die prestatie echt nog wel eens een keer zal leveren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9