CDA Streekplan Zuid- Holland-Oost dolksteek in rug Oud-Mercasolspeler Van Rooden zoekt zijn heil in Amerika middenstander hond zoekt huis Vrolijke Rutger verdwaalde in Katwijks bos „ZEKER NOG VOOR EEN JAAR" STAD/GEWEST ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 pagina s i {De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke- nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: ,JHond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezit- ters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,JIond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze al te balen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Rutger werd vorige week door de politie naar Leiden gebracht. Katwijk is zeer waarschijnlijk de woonplaats van Rutger geweest, want voordat de Katwijkse politie zich over Rutger mocht ont fermen, had Rutger al twee maanden zoekgebracht in één van de bokken van een bos wachter, die, om onnaspeur bare redenen, de door hem. gevonden hond niet meteen naar de politie of naar het asiel bracht, maar zelf ging verzorgen. Rutger was niet de enige hond die door de boswachter onder diens hoede werd genomen. Met nog twee andere honden, ook allerlei zwervers, mocht Rutger het genoegen van een uitstekende verzorging, die aan verwennerij grensde, sma ken. Dit luilekkerland kon voor de drie natuurlijk niet eeuwig doorgaan, want even tuele eigenaren konden op de ze manier natuurlijk hun huis dieren niet terug vinden. Van daar dat Rutger, Jero, de jon ge herdershond en Anka, een zwarte poedel door de Kat wijkse politie naar het Leids dierenasiel werden overge bracht. Een poging om baas en hond weer met elkaar te herenigen, die waarschijnlijk zo jammerlijk zal mislukken omdat niemand meer ver wacht na een maand of drie zijn weggelopen huisdier weer terug te kunnen vinden in het asiel. Zoals gezegd, Rutger heeft be slist geen slechte tijd achter de rug. Hij ziet er zelfs stralend. uit en van neerslachtigheid is geen spoor te bekennen. Het is dan ook een van huis uit erg stabiel hondje. Rutger is een bastaard-Hazewind maar heeft duidelijk alleen de goede ei genschappen vaii zijn ouders geërfd. Hazewinden zijn mees tal erg nerveus, hetgeen op hun omgeving nogal eens averechts kan werken. Ze zijn echter bijzonder lief en zacht zinnig en als leuke bijkomstig heid, heel erg mooi. Deze laat ste twee eigenschappen zijn in Rutger rijkelijk vertegenwoor digd, de eerste is echter vrij wel afwezig. Als is Rutger geen rashond, toch wordt (is) hij erg mooi. Vooral de kleur is opvallend. Het best te omschrijven als zandkleurig maar ook dat zit er eigenlijk ver naast. Op de rug is hij het donkerst en loopt in de richting van de buik steeds lichter af. De kop heeft een hele mooie tekening. Wit met het hele lichte bruin. Rut ger heeft twee vriendelijke groen/bruine ogen in een niet al te spitse snoet. Hij is kort- harig en heeft een lange staart. Rutger is pas zeven maanden oud en zal daarom dan ook nog wat groeien, (tot 50 cm. hoog). Aan de opvoeding moet uite raard nog het een en ander gebeuren, maar met een onbe schreven blad als Rutger zal dat hoegenaamd geen pro bleem opleveren. Over zinde lijkheid valt nog weinig te zeg gen omdat Rutger tot nu toe steeds in het buitenhok ver bleef. .Puk, de hond van de vorice aan het landelijk programma voor de gemeenteraadsver kiezingen een bepaalde inhoud te geven. Meer betekenis zou de afspraak krijgen indien het toezicht op de handelingen van colleges, die niet op de grondslag van afspiegeling zijn samengesteld, verscherpt zou worden. De belangstel ling om met zo'n college de gemeente te besturen zou na een paar radicale tikken op de vingers waarschijnlijk in verschillende gemeenten snel verdwijnen. Het probleem met deze afspraken is dat het polarisa- tiestreven van de P.v.d.A. op plaatselijk niveau daarmee nog niet afdoende halt wordt toegeroepen zolang andere grote partijen als bijv. de WD bewust buiten het dagelijks bestuur worden gehouden. Het meest vergaand en het meest afdoende is een wijziging van de Gemeente wet, waardoor de gemeente raad alleen op basis van afspiegeling een dagelijks bestuur kan kiezen. In verschillende democratische landen met eenzelfde kies stelsel als in Nederland, namelijk evenredige verte genwoordiging. kent men dezelfde evenredigheid ook bij het dagelijks bestuur. Interessant is dat ook in een land als Engeland met een duidelijk meerderheidsstelsel een ontwikkeling aan de gang is waarbij in de be langrijkste gemeentelijke commissie ook de minder heid vertegenwoordigd wordt. De voorgangers van de huidige CDA-fraktie in de Tweede Kamer hebben geen kans gezien de problemen met meerderheidscolleges aan te pakken. Thans ligt er een duidelijke opdracht en belofte in het programma. De CDA-frakties in de Neder landse gemeenteraden en de frakties die zover nog niet zijn. zullen met grote aan dacht moeten kijken hoe de nieuwe CDA-Tweede Kamer- fraktie dit belangrijke verkie- zingspunt tijdig voor de vorming van de nieuwe colleges in september 1978 gaat verwerkelijken. Mr H. E. A. Driessen, fractie voorzitter CDA Leiden. Weinig neerslachtig kijkt Rutger de wereld in. week heeft tot nu toe een bee tje pech gehad. Er kwamen wel wat reacties op zijn ver schijnen in deze rubriek, maar het nadeel dat Puk slecht te handhaven is in een kleine woning (flat) bleek voor de belangstellenden toch te groot. Toch heeft Puk de moed nog opgegeven en wie zich interesseert voor deze Herder- Collie kan gerust, naar het asiel komen om Puk met eigen ogen te zien. f BART SPIJKER Kabinetsformatie en collegevorming Het program voor de Tweede Kamerverkiezingen van het CDA bevat ook onderwerpen die belangrijk zijn voor de gemeente. Over het dagelijks bestuur van de gemeente staat daarin: „Colleges van Burgemeester en Wethou ders zijn bij voorkeur afspie gelingscolleges van brede samenwerking en op pro gramma's gebaseerd. Bij de vorming van deze colleges worden geen partijen bij voorbaat uitgesloten." Dit programma is het uitgangs punt voor de werkzaamhe den van de Tweede Kamer- fraktie. Hoe zal de fraktie die doelstelling proberen te realiseren? Als voorwaarde voor landelij ke samenwerking van de P.v.d.A. zou het CDA de eis kunnen stellen dat CDA-par- tijen plaatselijk niet van deelneming in het College van B W worden uitgeslo ten. De huidige Gemeente wet geeft echter wel de mogelijkheid van uitsluiting en afspraken tussen Kamer- frakties kunnen moeilijk partijcongressen verplichten LEIDEN De voormalige Mercasol Lei- denspeler Hans van Rooden is gistermid dag in alle stilte naar de Verenigde Staten vertrokken om daar het komend seizoen te gaan spelen voor het team van het West-Minister-College in Salt-Lake City. Een team dat getraind gaat worden door de voormalige coach van Mercasol- Leiden: Barry Hecker. In tegenstelling tot eerdere plannen heeft Hans van Rooden dus besloten om de Western Kentucky University al na één seizoen de rug toe te keren. „Er waren bij Western Kentucky nogal wat ontwikkelingen gaande, waar ik mij niet kon verenigen. Een aantal vein de spelers had de gewoonte om regelmatig stevig te drinken of verdovende middelen te gebruiken en dan nog wel op tijdstip pen die het spelen van een goede wed strijd niet ten goede kwamen". We hebben daardoor onnodig punten-ver- lies geleden en het is dan ook geen wonder dat Western Kentucky een matig seizoen heeft gespeeld". Bovenden beviel de mentaliteit van de coach, Jim Richards mij niet: hij durfde geen beslissingen te nemen en hij mat met twee maten. De betere spelers kon den zich opvallend meer permitteren dan de overige spelers. De gestelde trainings- regels werden niet konsekwent nageleefd en daar pas ik voor. Toen Richards mij aan het eind van het vorig seizoen vertelde, dat ik het komen de seizoen minder zou gaan spelen, om dat hij met meer ervaren college-spelers wilde gaan draaien, hakte ik voor wat betreft Western Kentucky de knoop door." „Ik had in mijn eerste jaar in de V.S. een goed contact onderhouden met Barry Hecker, de voormalige coach van Merca- sol-Leiden. Hij was na zijn Leiden-tijd naar Salt-Lake City gegaan, waar hij tot coach was benoemd bij het West-Minster College. Onder zijn leiding werd West- Minster 3e in de National Association Of Intercollegiate Athletics (N.A.I.A.). Toen ik Hecker vertelde van mijn teleur stellende ervaringen bij Western Kentuc ky bood hij mij aan om bij West-Minster te komen spelen", aldus van Rooden. Hans van Rooden heeft weinig moeite gehad om een beslissing inzake zijn over gang te nemen: „Feitelijk is er maar één nadeel: Het duurt tot januari voordat ik voor West-Minster mag gaan spelen. Dat zijn de reglementen, maar daar kom ik ook wel over heen". Na dit seizoen is Hans van Rooden vrij om te gaan spelen waar hij wil. Zijn overeenkomst met het Amsterdamse Delta Lloyd loopt op 31 december af. „Die overeenkomst met Delta Lloyd had ik eigenlijk alleen ge maakt voor het geval het mij vorig jaar in Amerika niet zou bevallen. Ik wilde toen niet langer voor Mercasol blijven spelen, dus ging ik akkoord met de over eenkomst van Delta Lloyd". Tijdens zijn zomervakantie, die hij onder meer benutte met het spelen van wed strijden voor het Nederlands Studenten team in Sofia, heeft hij weinig contact gehad met Nederlandse clubs. „Uiteraard informeerde Delta Lloyd of ik weer terug ging naar de V.S. Ook Henny Blom, trainer van Parker Leiden vroeg naar mijn plannen. Toen ik hem te kennen gaf, dat ik nog minstens een jaar naar Amerika ging vroeg hij mij niet of ik eventueel bij Parker wilde komen spelen. Ik ben blij dat hij mijn keuze respecteert, want ik vind het altijd moeilijk om een keuze te maken tussen diverse aanbiedin gen". Hans van Rooden gaat dus in elk geval weer één jaar in de V.S. spelen. Of hij volgend jaar weer in Nederland komt spelen, lijkt onwaarschijnlijk. Hans wil de 4 jaar in Amerika volmaken en het zal veel moeite kosten om hem daar vanaf te brengen. HANS VAN VELDE De middenstanders in Midden-Holland en met name die in de toeristengemeenten Nieuwkoop, Leimuiden en Kaagdorp gaan een aantal onzekere jaren tegemoet. Het voorontwerp streekplan Zuid-Holland Oost, een ontwerpplan dat juist enige duidelijk heid in de toekomstig te voeren provinciale beleidslijnen had moeten scheppen, beeft in die taak, vooral wat betreft de problematiek rond de middenstanders in Hollands Midden, vooralsnog jammerlijk gefaald. Tot aan de dag dat het voorontwerp in een definitief streekplan zal uitmonden, zullen de midden standers het met de onzekere wetenschap moeten doen, dat de provinciale overheid van zins is de in de tweede helft van de zeventiger jaren pas goed op gang gekomen recreatie-stromen in Midden-Holland en met name die in het Plassengebied, min of meer een halt toe te roepen. De om zich heen I grijpende aantasting van de natuur in Mid den-Holland was voor de provincie aanlei ding een aantal beschermende zekerheden als het groeiverbod voor sommige kleine kernen en het indammen van bet toerisme uitdruk kelijk in het streekplan naar voren te bren- gen. Beide voorgenomen maatregelen betekenen evenwel voor veel ondernemers in dit gebied de genadeklap. Immers, de middenstanders in W kleine kernen, als bijvoorbeeld Aarlanderveen 10 en Zevenhoven hadden het toch al niet mak- kelijk een aanvaardbare boterham te verdie- 8n nen en voor de middenstanders in gemeenten als Nieuwkoop, Leimuiden en Kaagdorp, waar men met de groei van de toeristenstro men stevig aan het investeren sloeg, lijkt het I na het bekend worden van het provinciale voornemen nog maar de vraag of de kostbare verbouwingen en moderniseringen er ooit uit komen. Hoge lasten en teruglopende inkom sten. Die onzalige gedachte hangt veel onder nemers in Midden-Holland als het zwaard van Damocles boven het hoofd. Paniekerig Het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) nam het dan ook van meet af aan voor zijn leden op. Bij monde van hoofd consulent J. Blom liet het KNOV de provincie weten ernstige bezwaren te hebben tegen de in het streekplan geventileerde voornemens. „Het is natuurlijk nogal eigenaardig om na- tuurbeschermend te vrillen optreden en daar bij alle andere belangen uit het oog te verlie zen," aldus KNO V-woord voerder Blom. „Het hele streekplan kwam op mij nogal paniekerig over. Zo van: als we nu niet ingrijpen is het natuurschoon voorgoed verloren. Om zo te handelen lijkt me wel enigszins overdreven." Behalve de provincie hadden ook tal van middenstanders de toenemende stroom va kantiegangers en dagrecreanten naar het Plassengebied van Midden-Holland gesigna leerd. Zij besloten daarop hun winkels dusda nig uit te breiden dat gedurende de tien weken hoogseizoen per jaar maximale munt uit dit verschijnsel kon worden geslagen. Niet zelden moesten zij zich om het geld voor deze verbouwingen en/of uitbreidingen te verkrij gen tot over de oren in de schuld steken. Eén van die kleine middenstanders wilde zijn treu rige toekomstverwachtingen wel kwijt. Op een voorwaarde: geen naam. „Want u weet hoe het in dorpen gaat." Intrek „Als middenstander ben je normaal gespro ken dag en nacht bezig. Als je aan het eind van de dag de kassa leeghaalde, dacht je: Een van de oude dorpskernen Nou, dat was toch zo gek nog niet vandaag Maar als je eenmaal alle kosten bij elkaar had opgeteld bleef er echt zo gek veel niet over. Het was voor mij gelukkig nog geen honger lijden, maar vergeet niet ik was per dag zeker 1 uur in de weer." „Toen het een paar jaar geleden hoe langer hoe duidelijker begon te worden dat deze gemeente bij de mensen uit de grote steden goed in trek was, ben ik eens gaan nadenken of ik daar ook geen grantje van mee kon pikken. Na ontelbare slapeloze nachten ben ik naar mijn vrouw gestapt en heb gezegd: Moeder wat dacht je ervan om de zaak eens grondig te verbouwen. Ze schrok zich een ongeluk want ze begreep eigenlijk niet goed waarom dat in 's hemelsnaam nodig was. Avonden hebben we erover zitten praten en uiteindelijk besloten we naar de bank te stappen om geld te lenen. In de zomermaan den kon ik uiteindelijk een groot deel van de rente en aflossing terug verdienen." „Bij de bank was men ook niet kinderachtig. Natuurlijk kon ik geld lenen zeiden ze. Ze vonden het zelfs zeer verstandig dat te doen, want ook zij hadden gemerkt dat het in de gemeente hoe langer hoe drukker werd. En vakantiegangers kijken nu eenmaal niet op een cent. Dus dat betekende extra verdiensten voor ons middenstanders." Plakje ham „De laatste paar jaar gingen de zaken uitste kend. Buiten het zomerseizoen m'nvaste klan ten en in de zomer zelf daar nog eens honder den toeristen bij. Het werd drukker en druk ker, zo erg zelfs dat ik na afloop van de vorige zomer heb overwogen de zaak uit te breiden. Daarvoor moest ik natuurlijk wel weer naar aan bank om te lenen, maar daar schaamde e Midden-Holland rijk is. Zullen zé'een ik me allang niet meer voor. Waarom ook. Ik kon de rente en aflossing makkelijk op brengen. Ik besloot het evenwel nog een seizoen aan te zien omdat je maar nooit weet wat er zich voordoet. Nou, het lijkt wel of de voorzienigheid mij dat besluit heeft ingege ven, want als het aan de provincie ligt, kan ik ook zonder die voorgenomen verbouwing binnenkort wel m'n zaak sluiten. Die toeristen die hier komen betekenden namelijk net dat extra plakje ham op m'n brood, die extra winkeljuffrouw, waardoor ik na weet ik hoe veel jaar het eindelijk eens wat rustiger aan kon gaan doen. Natuurlijk zijn die plannen nog niet definitief, maar het zou me niets verwonderen, als de provincie haar zin krijgt. Nou ja, wat er dan met m'n zaak gebeurt hoef ik niet te vertellen. Ik hoop alleen dat ze me dan ook een verwijsbriefje voor sociale zaken geven." Onverbiddelijk Sombere geluiden en ook collega's in de kleine dorpjes, die van de provincie eigenlijk niet meer zouden mogen groeien, zien de toekomst weinig zonnig tegemoet Geen bevol kingsgroei binnen de gemeentegrenzen bete kent geen groei meer van de omzet. En ook bij de middenstanders doet de uitspraak „stil stand is achteruitgang" onverbiddelijk opgeld. Nu ging het toch al niet zo geweldig met die kleine dorpswinkeltjes. Ook vóór het afkomen van het streekplan tobden veel middenstan ders met het halen van een redelijke omzet Op regeringsniveau werden de problemen van deze middenstanders gesignaleerd. Staatsse cretaris Meijer van CRM kwam nog niet zo lang geleden met het zogeheten ROZ-ontwerp- plan (Rijksgroepsregeling voor oudere zelf standigen) op de proppen, een plan dat door het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- voor een gedoemd zijn te verdwijnen? bond (KNOV) met vreugde werd ontvangen, omdat dit een mogelijk einde van de kommer volle omstandigheden van een aantal midden standers in kleine gemeenten kon betekenen. .Immers, dit ROZ-ontwerpplan beoogde kleine zelfstandigen boven de 58 jaar tot aan hun pensionering een garantie-inkomen te bieden. Wat de zaak te weinig opbracht, zou de overheid aanvullen. Subsidiëring van alle noodlijdende kleine zelf standigen werd door het KNOV van de hand gewezea „Dat is ook wel een beetje teveel van het goede", meent KNOV-districtsvoorzit- ter Dobbe. „Uiteindelijk blijft het bijspringen door de overheid een noodoplossing. De finan ciële helpende hand bieden aan 58 jaar of oudere zelfstandigen is nog een te overziene zaak. Bij pensionering wordt zo'n bedrijf ge saneerd. Voor al die andere gevallen moet men echter de oorzaken aanpakken en niet de gevolgen". Hoe de werkelijke toekomst er voor de mid denstanders in Midden-Holland zal gaan uit zien, hangt voor een groot deel af van de uiteindelijke vorm van het streekplan Zuid- Holland Oost Toch zal ook het resultaat van een uitgebreid regionaal distributie-planolo gisch onderzoek bepalend zijn voor het toe komstig wel en wee van de kleine onderne mer in Hollands Midden. Aan dat driehon derdduizend gulden kostende onderzoek wordt momenteel de laatste hand gelegd. Misschien had de provincie er ook beter aan gedaan dit onderzoek af te wachten alvorens het streekplan op te stellen", meent KNOV- hoofdconsulent J. Blom. „Uiteindelijk zijn de resultaten hiervan bepaald niet onbelangrijk. Behalve de middenstanders is ook de consu ment gebaat met een goed functionerend distributiesysteem. En iedere inwoner van het s treekplangebied is uiteindelijk consu ment".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5