,Als het eerste kwartier goed gaat lukt het wel' Cees Jan Snoeck: ,Het publiek komt voor de jongeren op" INVALLER-DOELMAN ROB TERVOORT VAN AJAX: Noteer bij de radio SPORT Morgen is Ajax-Feyenoord weer de traditionele blikvan ger in de eredivisie. Ondanks het feit dat deze ooit alles bepalende topper wat is verkleurd blijft het treffen tussen de Amsterdamse en Rotterdamse topclubs een boeiend duel. Vooral nu Feyenoord, geteisterd door blessures, in staat is met een jongere garde spelers voor onverwacht goed spel te zorgen. Op deze pagina komen de invaller-doelman Rob Tervoort van Ajax, vervanger van de gebles seerde Piet Schrijvers, en Cees Jan Snoeck van Feye noord, (ook een opvallende invaller) aan het woord. (Van onze verslaggever) HEILO „Goed, op een gegeven moment komt Ivic naar me toe en zegt zo van: Rob, moet je luisteren. Die blessure van Piet, dat zijn z'n enkelbanden. Gescheurd. Jij moet nu de komende tien weken in doel". Rob Tervoort uit Heilo stond, zegt ie zelf, wel even te kijken. Dat betekende dat hij voor Ajax het doel in moest tegen NAC (verleden week) en morgen tegen Feyenoord. „Tegen NAC, ach,Ik speel de lekker. In de eerste helft wat balletjes, dat geeft vertrouwen. Dan draai je meteen goed. Tweede helft geen donder te doen gehad". De enkelblessure van Ajax' eérste doelman betekent dat Rob Tervoort de komende twee maanden de laatste man is van de ploeg uit Amsterdam. Na die twee maanden gaat Tervoort terug naar de bank. „Ja, je moet toch accepteren dat Piet de eerste man is. Ik dien mijn tijd gewoon uit op de bank. Vind ik niet erg. Ais het goed is, komt mijn tijd nog wel. Zo over drie, vier jaar. Je kan niet meteen het hoogste willen. Tja. laten we eerlijk zijn, ik ben pas 21, redelijk jong. Zo veel keepers heb je niet in de eredivisie, die zo jong zijn als ik. Iemand als Frans Hoek misschien, van Volendam. En nog wat anderen. Maar toch niet veel". „Piet heeft er behoorlijk de pest over in natuurlijk, dat hij niet aanwezig kan zijn tegen Feyenoord. Ik vind het ook sneu voor hem. Zelf had ik dit trouwens niet verwacht. Ik dacht, Piet gaat wel door, hij redt het wel. Maar tegen Vitesse liep het uit de hand. Zo tegen het einde van de eerste helft liep hij die enkelblessure op. Ivic dacht al aan mij natuurlijk. Maar Piet ging door, die woensdagavond. Ivic zei ook tegen mij: „Rob, je kan beter aan de kant blijven. Dan kunnen we nog twee veldspelers wisselen, wan neer nodig". Nou, die man heeft gelijk, hebben we dus niet gedaan. Volgens Rob Tervoort had Schrijvers al geruime tijd last van zijn enkels. „Maar je kent dat wel. Dan doet hij even wat rustiger aan met trainen.-En voor de wedstrijden krijgt hij een spuit Dan voelde hij de pijn niet. Zo ging Schrijvers ook het veld in tegen A.Z., want hij had die blessure eigenlijk al in de benen sinds de vriendschappelijke wedstrijd in West- Duitsland. Twee weken hield hij het vol. Laatst, zei hij nog tegen mij: „Rob, gewoon doen. Dat is het hele punt Gewoon keepen en de ballen uit de lucht halen. Geen gekke dingen doen, dan red je het altijd. Als je maar niet beter wordt dan ik, daar kan ik niet tegen". Topper Rob Tervoort gelooft aan extra trainingen voor de topper tegen Feyenoord. „De mensen zeggen wel dat clubs als Ajax en Feyenoord niet meer de oude glans van vroeger hebben, maar een topper blijft het, met al die sfeer er om heen. Hoogstens zal Ivic wat bijpraten over hoe we het nou moeten aanpakken tegen Feyenoord. Over de wedstrijd zelf. „Daar ben je natuurlijk al duidelijk mee bezig. Je denkt hoe alles uit zou kunnen pakken. Steeds maar weer opnieuw en opnieuw. Naarmate de tijd vordert, leef je meer naar zo'n wedstrijd toe. Dan word ik ook wel nerveus, ga ik ook gekke dingen zeggen. Die spanning voor de wedstrijd heb je nu eenmaal nodig. Maar ik kan begrijpen dat het voor mijn omgeving niet altijd even leuk is". Tervoort ziet een potentieel gevaar in de uitblinker van Feyenoord afgelopen week: Clyde Best. „Wat ik van hem gehoord en gezien heb, dan is hij een goede voetballer. Probleem met zo'n vent is, dat je niet weet wat je aan hem hebt Dat is zijn voorlopige wapen. Verder heb ik niemand speciaal op het oog". Rob Tervoort begon bij H.S.V. in Heilo. Het contact met Ajax werd gelegd via Cees Groot, destijds jeugdtrainer bij Ajax. Die kwam op een gegeven moment voor Harry Schouten, een veldspeler bij H.S.V. Groot bekeek Schouten, maar zag dat Ter voort ook een goede doelman was. Tervoort en Schouten gingen samen met de trein naar Amsterdam. Rob Tervoort: „Nou jongens", zeiden ze bij Ajax, „jullie kunnen bij ons komen voetballen". Dat hebben we gedaan, tenminste ik heb het gedaan. Harry zat op de kweekschool. Hij zei dat hij de school voor wilde laten gaan. Ik heb de middelbare detail handelsschool ervoor laten schieten. De lagere detail handelsschool heb ik wel afgemaakt Nu doe ik trouwens ook nog een cursus. Marketing-assistent. Gewoon een soort belegging voor de toekomst hé. Want ik wil niet alleen over voetbal en nog eens voetbal kunnen praten. Overal waar ik kom beginn ze natuurlijk over voetbal te kletsen. Niet over pi) tiek of zo. Nou, daarover wil ik ook wel mee kunii praten". Rob Tervoort kwam bij de junioren van Ajax terecj Amper een jaar later had hij al een contract vq de C-selectie op zak. Hij werd al snel gevraagd vd de A-selectie. Maar daar ging hij niet mee accoo omdat het bedrag te laag was. Peter Jager nam to zijn plaats in. Twee jaar later zat Tervoort toch' de A-selectie. „Ik bleek het gewoon erg goed te doe aldus Rob Tervoort. Rob Tervoort is al volledig geaccepteerd in de plo Door zijn spelers („Je hebt daarbij de vedetten de waterdragers"), maar ook door zijn supportej „Voor de wedstrijd tegen NAC klommen twee die Ajax-supporters over het hek heen, overhanq den me twee bossen bloemen en zeiden: Robtl succes. We hopen dat het gaat. Zulke dingen v' ik leuk. Het eerste kwartier is vooral belangr Tegen Feyenoord moet ik ook zo'n goed eerste kw tier hebben. Dan keep je de hele wedstrijd leuk". (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het is donderdagmorgen half twaalf en met haastige tred stappen de pupillen van Boskov naar de ge reedstaande auto's in de schaduw van de Feye noord kuip. 's Middags om vier uur moet er weer getraind worden en nie mand heeft zin om in de tussenliggende uren in het spelershome te blij ven rondhangen. Alleen Martin Vreyssen blijft er achter met de studieboe ken om zich heen gedra peerd. Vreyssen blokt voor een pittig assuran tie-examen, en investeert zijn tijden daarom zo goed mogelijk. Even la ter stapt ook Cees-Jan Snoeck binnen. Stipt op tijd voor zijn afspraak voor een „verhaaltje". „Ik zoek ook nog naar een ge schikte studie", is de eerste op merking van de 20-jarige Snoeck met een gebaar naar Vreyssen. „Ik weet nu al niet meer wat ik met mijn vrije tijd moet doen. Zo'n dag als van daag wordt gewoon een pro bleem. Je gaat naar huis, draait een plaat, leest een boek, hangt wat rond en dan weer terug naar het stadion. Het bevredigt me niet. Ik vind dat Martin ge lijk heeft. De tijd die je zo ver speelt is veel te kostbaar. Het is de mentaliteit van de nieuwe generatie voetballers. Een nieu we generatie die nu ook einde lijk bij Feyenoord een kans lijkt te gaan krijgen. Snoeck, Vreys sen, Brard, Wijnstekers, Melis, ze zijn niet alleen zoveel jonger dan de routiniers, die jarenlang de dienst hebben uitgemaakt, ze kenmerken zich ook door een heel andere benadering van het voetbalvak. Snoeck: „Mannen als Van Hane- gem, Wim Jansen en bijvoor beeld Doesburg bij Sparta, al die groten die nu in de dertig zijn, hebben het voetballen op straat geleerd, in een tijd dat er nauwelijks iets anders was. Stu diekansen waren er ook niet HeM/oetbaH^uir^ever^ewor- den. Ze zijn er de hele dag mee bezig. Hun verwijt aan de jonge re generatie voetballers is, dat ze zich niet voor honderd pro cent op dat voetballen zouden concentreren. Dat we het alle maal te makkelijk hebben, ca deau gekregen. Ik kan dat be grijpen maar ik ben het er niet mee eens. Ik zelf zou het ver schrikkelijk vinden als ik geen andere interesse had. Ik geloof ook dat het het spel ten goede komt. En ik wil straks, als ik ook moet stoppen, mogelijkhe den hebben voor een interessant beroep. Uit dat, nogal zelfbewuste re laas, komen de contouren van Snoeck's persoonlijkheid duide lijk naar voren. Bij Xerses waar hij het vorige seizoen al speelde, stond hij altijd voor aan, en ook in zijn nieuwe om geving blikt hij met opgeheven hoofd in het rond. Gretig om te leren maar ook bereid zaken kritisch door te lichten, al is hij dan pas twintig en weet hij dat hij zich nog helemaal waar moet maken. Zijn wonderbaarlijk snelle groei in de laatste maanden verbaas de hem eigenlijk ook. Hij erkent eerlijk: „Ik had erop gerekend het eerste jaar in het C-team te moeten spelen en ik had zelfs ingecalculeerd dat ik nooit ver der zou komen. Boskov had me nog nooit zien spelen en keek op de eerste training nogal ver baasd naar zijn magere li chaam. Je zag hem aarzelen. In een paar oefenwedstrijden ging het echter aardig en tegen Ko- koto en Saint Etienne zelfs pri ma. Nu heb ik min of meer een vaste plaats, dat komt natuur lijk ook door al die blessures bij Feyenoord, maar ik stond toch ook al in het elftal toen Bosko- v's keuze nog veel groter was". Scouts van diverse clubs merk te-. vorig seizoen de kwaliteiten van Snoeck op en de aanbiedin gen volgden elkaar in snel tem po op toen men eikaars belang stelling opmerkte. Snoecfc: „Ik heb lang geaarzeld. Ik wilde aanvankelijk naar Sparta. Het was mijn plan het voetballen te combineren met een studie aan de hogere hotelschool. Maar dat bleek onmogelijk. Toen was Feyenoord met een fullprof-con- tract het aantrekkelijkst". Bij die onderhandelingen werd Cees-Jan Snoeck deskundig ter- zijde gestaan door Ger Lagen dijk van de V.V.C.S., de spelers- vakbond waarvan zijn veertien jaar oudere broer Martin nog steeds voorzitter is. De invloed van de V.V.C.S.-praeses klinkt ook duidelijk door in de zinnen van zijn broer. „Ik zie Martin geregeld. Hij geeft me nog steeds advies. Hij heeft me ook gestimuleerd om door te gaan met voetballen. Twee jaar gele den maakte ik een slecht sei zoen door. Toen wilde ik er mee stoppen. Hij heeft me toen steeds voorgehouden dat ik wat kon bereiken in de voetballer ij". Martin Snoeck lijkt gelijk te krijgen wat de taxatie van het talent van het nakomertje in de familie betreft. Niet Jan Dein- sen maar Ceés-Jan Snoeck lijkt naast gevestigde krachten als Kreuz en Jansen de voorkeur van Boskov op het middenveld te hebben. Na afloop van het duel tegen Haarlem ventileerde de Joegoslaaf, die toch altijd ook bij FC Den Haag voor repu tatie en niet aankomend talent heeft gekozen, zijn waardering voor zijn jeugdige pupil. Boskov waarschuwde ook voor overbe lasting. Cees-Jan Snoeck: „Dat is waar. Ik ben na elke wed strijd doodmoe. Twee keer trai nen per dag, en steeds negentig minuten lang voluit gaan in de wedstrijd, daar moet je aan wennen. Bij Xerses kon ik het me permitteren om een kwartier lang wat te laten zien en me dan te drukken. En Boskov is een keiharde trainer. Hij gunt je geen minuut rust". Verjonging Het is geen geheim dat de plot selinge verjonging bij Feye noord Boskov eigenlijk door onvoorziene omstandigheden is opgedrongen. Maar dat met na me Guus Brox en ook een be paalde stroming binnen het be stuur er al jarenlang bij de diverse trainers op heeft aange drongen. Een enkele keer werd ook iemand uit het C-team ge probeerd, maar meestal zonder veel succes. Cees-Jan Snoeck: „Ik kan dat begrijpen. Het is een enorme overgang en als je weet dat je je in een wedstrijd moet waarmaken, lukt het nooit". „Neem zo'n jongen als Harry Melis. Eindelijk krijgt hij nu een reële kans. Daarom hoeft hij ook niet meer zo angstig te spe len. Hij durft nu ook twee man voorbij zoals hij in het C-team allang deed. Het prettige vdor ons jongeren is dat het publiek voor ons opkomt. Vooral ook blij is over onze inzet. Je leest zelfs in sommige kranten de vraag of het nu wel nodig is dat de geblesseerde ouderen terug moeten komen". Bij die laatste woorden begrijpt de ex-Xerxes dat hij verkeerd begrepen kan worden en hij vult aan: „Zondag speel ik in een vol Olympisch stadion tegen Ajax, een enorme beleving. Daar droomde je vroeger van. Maar ik besef dat als ik een fout maak, die een doelpunt tot ge volg heeft, niemand ooit meer iets hoort van Cees-Jan Snoeck. Ik heb nu de wind in de rug. Maar als je in dit milieu v dan val je ook diep". Maar middellijk daarop volgt met optimisme waar (Je vonken \l afspringen: „Ik ben nu twin! Ik kan toch nog niet aan I eind van mogelijkheden zi Blijkt dit succes van korte di dan moet ik dat accepter Maar als je daarna toch wl kunt terugkomen, dan ben iemand". Zover wil Feyenooj jeugdigste middenvelder r niet vooruitkijken. Hij koest zich aan het volkomen on\l wachte succes en hoopt alli maar dat de kansen die 2 generatie nu bij de stadionc! krijgt, inderdaad echte kani zijn en dat de klok niet str weer met de forse hand wó teruggedraaid. Martin Vreys| luistert mee en knikt inst< mend Eredivisie NEC-FC VW lil FC Den Haag—FC Amsterdam Sparta—Volendam PSV—Tesltar FC Twente—Go Ahead Eagles Haarlem—Roda JC Ajax—Feyenoord FC Utrecht—NAC AZ '67—Vitesse Eerste divisie Wageningen—SC Cambuur Excelsior—De Graafschap SC AmersfoortVeendam PEC Zwolle-SW FC Vlaardingen—Heracles Fortuna SC—Eindhoven FC Groningen—Helmond Sp Heerenveen—FC Den Bosch FC Dordrecht—MW Wedstrijden gemerkt met een komen voor oj het totoformulier. Cees Jan Snoeck wil naast het voetballen een studie gaan volgen. Een kenmerk van een nieuwe generatie voetballers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18