SACCO VANZETTI „Die twee Italianen zijn erin geluisd" §tu& VIJFTIG JAAR NA GERECHTELIJK FALEN De zaak diende «oor rechter Webster Thayer, een man wiens haat jegens vreemdelingen en radkaien door da jaren heen steeds duidelijker werd. Thayer had het erover hoe graag hij „een paar van dw rooien au willen oppakken en hen ook zou ophangen". Het zou hem Udien met In Frankrijk en Argentinië werden prompt bommen ge gooid uit protest In tal van steden kwam het tot grote demonstraties, in Zuid-Amerika wenden algemene sta kingen uitgeroepen. Finland begon een boycot tegen Amerikaanse produkten. Vijftig jaar geleden was de (Van onze correspondent) Het was 23 augustus 1927, toen de staat Massachusetts Nicola Sacco en Bartolo- tneo Vanzetti ter dood bracht. Terwijl hij aan de electrische stoel werd vastgebon den, riep Sacco opstandig: „Leve het anar chisme". Vanzetti, die na hem kwam, her haalde voor de zoveelste maal dat hij onschuldig was en voegde eraan toe: „Ik wens nu sommigen van degenen die mij dit aandoen te vergeven". Toen zette de beul de schakelaar om. In New York was er een enorme menigte bijeengekomen op Union Square. Toen het nieuws van de executie bekend werd, zo luidt een destijds verschenen verslag in het blad „World", „reageerde de menigte met een reusachtige zucht Op vijftien of twin tig plaatsen vielen vrouwen flauw. Ande ren, helemaal onder de indruk, lieten zich op straat zakken met hun hoofd in de handen. Mannen steunden op eikaars schouders en huildenMannen begon nen doelloos heen en weer te rennen, plukten aan hun kleren' Om het geval van Sacco en Vanzetti te begrijpen moeten we verder in de geschie denis teruggaan dan de dag van de mis daad waar zij zeven jaar eerder, terecht of ten onrechte, van waren beschuldigd. Net zoals de affaire-Dreyfus bekeken moet worden in het licht van de geschiedenis van het anti-semitisme, zo moet de zaak van Sacco en Vanzetti bekeken worden in het licht van de geschiedenis van het anar chisme in Amerika. De meeste anarchisten dit in tegenstel ling tot de nihilisten geloofden en gelo ven in vreedzame, creatieve, coöperatieve en geweldloze middelen. Dit is het anar chisme van Thoreau, Tolstoj, Gandhi en Kropotkin. Natuurlijk zijn er lieden ge weest, die zichzelf anarchisten noemden en die wel geloofden in het gebruik van ge weld, en deze „propaganda van de daad" ook in praktijk brachten. Het anarchisme in Amerika heeft beide soorterr gekend. Aan de ene kant is er het filosofisch anarchisme van Thoreau en zelfs van iemand als president Jefferson, wiens credo luidde „De beste regering is die het minst regeert". Aan de andere kant is er de gewelddadige vorm van Johan Most, die in 1885 een pamflet publiceerde met de titel: „De wetenschap van de Revo lutionaire Oorlogsvoering: een instructieve handleiding voor het gebruik en de fabri cage van nitroglycerine, dynamiet, brand baar kwik, bommen, lonten, vergiften enz." Binnen een jaar na de verschijning van het pamflet werd Chicago opgeschrikt door de zg. Haymarket-affaire. Iemand had een bom gegooid, juist toen de politie bezig was een menigte uiteen te drijven. Van beide zijden werd geschoten, zeven politie mannen vonden de dood en waarschijnlijk driemaal zoveel demonstranten. Tweehon derd mensen werden gearresteerd, en 31 van hen werden beschuldigd van moord. Er werden geen pogingen gedaan om te bewijzen dat de beklaagden iets te maken hadden met de bom. Ze hadden een revolu tionaire overtuiging en waren dus schuldig. Een man kreeg 15 jaar, hoewel hij zelfs niet in de buurt van Haymarket was ge weest ten tijde van de explosie. Zeven anderen kregen de doodstraf, en in novem ber 1887 werden er 4 opgehangen, ondanks een golf van internationaal protest een voorloper van soortgelijke protesten, veer tig jaar later, om de dood van Sacco en Vanzetti. Zes jaar na de executie van de vier liet gouverneur Altgeld van IUinois de nog levende gevangenen vrij, nadat een onderzoek geen enkel bewijs had opgele verd dat de gearresteerden ook maar iets te maken hadden gehad met de bom van Haymarket Zo gaf de staat indirect toe dat vier geheel onschuldige mensen waren opgehangen. Na de Haymarket-affaire werden woorden als socialisme, communisme, anarchisme en radicalisme te pas en te onpas gebruikt door rechtse Amerikanen. Tijdens de eer ste wereldoorlog kwamen nog twee termen in gebruik: „slappeling" voor pacifist en „dienstplichtontduiker" voor gewetensbe zwaarde. Tijdens de eerste wereldoorlog werden al lerlei beperkende maatregelen afgekon digd, zoals een beperking van de vrijheid van spreken. Daardoor werd het al bijna een misdaad kritiek uit te oefenen op de regering van president Wilson. Onder de spionagewet werd Eugene Debs veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf, omdat hij tegen de oorlog was, en Victor Berger, de eerste socialist in het Huis Van Afge vaardigden, werd tot twintig jaar veroor deeld. Het belangrijkste instrument van onder drukking was de FBI, ofwel het Bureau van Onderzoek van het ministerie van justitie. In een poging dienstplichtontdui kers op te sporen, was de FBI gewoon zonder arrestatiebevel iedereen op te pak ken die de dienstplichtige leeftijd leek te hebben, maar zonder uniform was. Links en rechts werden mensen gearresteerd, ook die duidelijk nooit opgeroepen zouden kunnen worden, zoals gehandicapten, gees teszieken, oude mannen en kinderen. Later zou blijken dat 99,5 procent van de arresta ties vergissingen waren. En zelfs de minis ter van justitie moest later toegeven dat de arrestaties onwettig waren geweest. Dit weerhield de FBI er niet van om ook in het wilde weg „radicalen" te gaan op pakken. Hierbij vond J. Edgar Hoover een machtige bondgenoot in minister van justi tie Mitchell Palmer, die voor zijn „Rode Kruistocht" waarschijnlijk alleen aan de president verantwoording verschuldigd was. En tegen die tijd was president Wilson al getroffen door een beroerte en zat Ame rika eigenlijk zonder president Tegen eind november 1919 waren er 600 vermeende radicalen gearresteerd, waar van er 249 naar Rusland werden gedepor teerd. Op 2 januari 1920 waren nog eens 10.000 verdachten gearresteerd, in de mees- 1 te gevallen onwettig. Het merendeel werd nadien nooit vervolgd. Een van de gearresteerden was een Ita liaanse immigrant, Salsedo. Omdat de FBI geen mensen mocht arresteren, werd de arrestatie van Salsedo ook wekenlang ge heim gehouden. De anarchistische groep in Boston waarvan hij lid was begon zich ongerust te maken en stuurde een ander lid, Bartolomeo Vanzetti naar New York om polshoogte te nemen. Hij vond Salsedo niet, maar enkelen van diens vrienden waarschuwden hem voor nog meer arres taties. Vanzetti keerde terug naar Boston en begon met Nicola Sacco alle radicale literatuur te verstoppen. Op 3 mei 1930 werd het verminkte lichaam van Salsedo bij het kantoor van het minis terie van justitie gevonden. Sommigen be weerden dat hij uit het raam gegooid was, anderen vertelden dat hij was gefolterd tot hij gek werd, waarna hij uit het raam was gesprongen. Volgens de afdeling van Ho over was Salsedo uit eigen beweging acht weken bij de justitie gebleven, en had aan de afspraak een eind gemaakt door zelf moord te plegen. Een paar dagen later werden Sacco en Vanzetti op een tram gearresteerd, naar een politiebureau gebracht en ondervraagd over hun politieke overtuiging. Ze spraken gebrekkig Engels, waren helemaal in de war door hun arrestatie, en waren bang vanwege het nieuws van Salsedo's dood. Ze wilden hun vrienden niet verraden en vertelden leugens. Maar wat heel nadelig voor hen zou uitpakken: ze hadden wapens bij zich al lijkt dit nu, gezien de hysteri sche tijden van toen, niet zo verbazingwek kend. Ongeveer een maand eerder had een wre de dubbele moord plaats gevonden op een loonadministrateur en zijn lijfwacht De vijf man sterke bende die de moorden gepleegd had, zou uit Italianen hebben bestaan. Zonder enig verder bewijs hield de politie een zeer ongewone confrontatie- proef, en Sacco en Vanzetti werden ervan beschuldigd twee van de benedeleden te zijn. De rechter in de zaak was Webster Thayer, een man wiens haat jegens vreemdelingen en radicalen door de jaren heen steeds duidelijker werd. Hij zou het hebben gehad over „die schoften uit Boston" en gezegd hebben dat hij „een paar van die rooien zou willen oppakken en ze ook ophangen". Professor James Richardson zegt dat Thaer hem vroeg: „Hebt u gezien wat ik met die anarchistische schoften gedaan heb?" Thayers houding was typerend voor de hele sfeer waarin het proces gevoerd werd. Er waren tegenstrijdige verklaringen van ooggetuigen en tegenstrijdige verklaringen over de vuurwapens die Sacco en Vanzetti bij zich gehad hadden. In elk geval werden beide mannen op 14 juli schuldig bevonden aan moord. De daarop volgende zeven jaren gaven een eindeloze reeks hoorzittingen, beroepsza ken en onderzoekingen te zien. Het bewijs materiaal van aanklager en verdediger kon vele dikke boeken vullen. De conclusie van twee kogelexperts, dat de dodelijke kogels afkomstig waren uit het wapen van Sacco, was al gepubliceerd voordat de kogels onderzocht waren. En deze conclusie werd nog verder ondermijnd door de uitlating van het hoofd van het ballistisch laborato rium van de politie in Massachusetts, die zei: „De manier waarop dit bewijsmate riaal behandeld is, doet mij de haren te berge rijzen". Daarentegen was het bewijsmateriaal voor de onschuld van Sacco en Vanzetti over weldigend. Ze werden berecht in een sfeer die een eerlijk proces vrijwel onmogelijk maakte. Ze waren niet alleen Italianen, ze waren nog rood ook. Niemand wees er tijdens het proces op dat ze geen strafblad hadden. Niets van het gestolene werd bij hen teruggevonden, en niets wees erop dat ze iets te maken hadden met de auto waarin de daders gevlucht waren. Belangrijker is dat in 1925, twee jaar vóór de executie, een zekere Madeiros bekende de misdaad te hebben gepleegd. Hij ver klaarde dat Sacco en Vanzetti geen lid van de bende waren, en hij kon alle vijf leden van de Morelli-bende noemen. En boven dien, politiefoto's van de Morelli-bende to nen een opmerkelijke gelijkenis tussen Sacco en Joe Morelli. De onderwereld was er over het algemeen van overtuigd dat de roofmoord was ge pleegd door beroepsmisdadigers. En een „gepensioneerde" bankrover vertelde des tijds: „Die twee Italianen zijn erin geluisd." Waren ze schuldig? Kregen ze een eerlijk proces? De conclusie thans is een overdui delijk nee op beide vragen. Het rijn niet Sacco en Vanzetti, maar de Amerikaanse justitie en vijftig jaar anti-rode hysterie die schuldig rijn. Ten slotte de woorden die Vanzetti sprak, toen hij hoorde dat hij veroordeeld was. Het rijn woorden die in de herinnering zullen blijven, lang nadat diepere denkers en betere sprekers vergeten rijn. Taalkun dig rijn ze misschien niet perfect, maar ze rijn onvergetelijk indrukwekkend. „Als dit niet was gebeurd, zou ik misschien mijn leven uitgeleefd hebben met praten tegen honende mensen op de hoeken van de straten. Ik zou misschien gestorven rijn, onopgemerkt, onbekend, een mislukkeling. Nu rijn we geen mislukkelingen. Dit is onze carrière en onze overwinning. Nooit in ons leven zouden we zoveel kunnen doen voor verdraagzaamheid, voor recht vaardigheid, voor het begrip van de ene mens voor de andere, als we nu door een toeval kunnen doen. Met onze woorden onze levens onze moeite: niets! Nu ons leven genomen wordt; het leven van een goede schoenmaker en een arme visboer, alles! Het laatste moment behoort aan ons die doodstrijd is onze overwinning." Copyright The Guardian In de omgeving van Buckingham-palace is het een publiek geheim dat koningin Elizabeth haar thee enkel en alleen gezet wil hebben van een bepaald merk bronwater. Overal waar ze komt, wordt dan ook gezorgd, dat dat water voorhanden is. Een fles met dat door koningin Elizabeth zo hoog geprezen bronwater, tref ik op een gegeven ogenblik aan in de hand van de Hengeloër K. G. Kerkhof (46) van slijterij Walhof. Voorzichtig giet hij iets van dit majesteitelijke water in een wijd glas, waarin een amberkleurige vloeistof glanst. Even schudt hij het heen en weer, dan verdwijnt rijn neus in het glas. Er volgt een zorgvuldig nippen, proeven en doorslikken. „Da's mooi", klinkt het dan. „Da's heel mooi. Proef nou es. Die volle ronde smaak. Echte malt whisky". Whisky Bij scheepsladingen vol komt het ons land binnen. Met koeien van lettere wordt het nationale produkt van Schot land aangekondigd in advertenties. Vaak tegen prijzen, die vijf jaar geleden voor onmogelijk werden gehouden. Samen met ijsblokjes en sodawater gieten we er jaarlijks aardig wat van door onze kelen, daarmee de Schotten de doodschrik op het lijf jagend, want whisky-met-ijs-en-sodawater wordt door de zuinige kiltdragere beschouwd als het vermoorden van de drank. Hooguit een beetje zo natuurlijk mogelijk bronwater (dus zonder koolzuur) toevoegen, luidt het advies uit de Highlands. En niet naar binnen slobberen als was het een glas verschraald Belgisch bier. Maar langzaam proeven en genieten van elke teug. Vooral van malt whisky, die onder de whiskies beschouwd wordt als de grand cru onder de chóteau-wijnen. Het is de originele vorm van het fenomeen whisky. Uitsluitend van gerst gestookt, mees tal in kleine distilleerderijen, die over geheel Schotland ver spreid rijn, maar waarvan de grootste concentratie toch te vinden is langs de rivier De Spey en haar zijtakken. Er is een ontwikkeling in de whisky-produktie gaande, die veel doet denken aan die, welke het geestrijke vocht uit Schiedam heeft doorgemaakt Daar wordt 's morgens om 8 uur bepaald wat er die dag gemaakt wordt. Dan worden enkele knopjes van het computerpaneel ingedrukt en een ogenblik later stroomt de jonge jenever maar het mag ook citroen, bessen of wat andere zijn met honderden liters tegelijk naar de vulmachines, waar de lege flessen gereed staan. Anderhalf uur nadat het startsein voor de jeneverproduktie is gegeven, is de eerste vrachtwagen al onderweg naar de klanten en om half zes 's avonds kan pa het eerste slokje van zijn koud gezette borrel nemen, die 's morgens gemaakt is. Het is jenever stoken langs de koude weg, die weliswaar een gelijkmatig produkt tot gevolg heeft, maar waaraan volgens kenners kraak noch smaak meer rit. En gevreesd wordt dat het met de whiskies dezelfde kant op zal gaan. Want de kwaliteitsafvlakking als gevolg van de gevraagde meer-produktie wordt ook al in de whisky-sector gesignaleerd. „Het alcohol-percentage is sinds enkele jaren van 43 naar 40 procent teruggelopen", aldus de heer Kerkhof. „Bovendien wordt er steeds minder malt whisky in de blended whisky gedaan. Het percentage grain whisky bedraagt soms wel 80 of 85, en dat terwijl een goeie „blend" eigenlijk fifty-fifty behoort te zijn of in elk geval 40 - 60. Dat wil dan zeggen: 40 procent malt en 60 procent grain whisky". Opmerkingen waarmee gezegd wil rijn, dat alle whisky nog geen goede whisky is. Reactie Er rijn eigenlijk twee soorten whisky: de ene is de uit louter gerst gestookte malt whisky, de andere is grain whisky, waar voor ook andere granen dan gerst gebruikt worden. Wanneer men deze twee whiskies samenvoegt ontstaat er „blended" whisky. Naarmate er meer en oudere malt whisky in de blended whisky rit, is de smaak (en geur) voller, ronder. De prijs voor dergelijke whisky is dan ook hoger. En de whisky, die op dit ogenblik tegen afbraakprijzen op de Nederlandse markt wordt gebracht, bestaat voor het overgrote deel uit de relatief goedko pe continu, geproduceerde grain whisky, waarbij de (dure) malt whisky er „met de buks" ingegoten is. De tendens om meer grain whisky puur is ze niet te drinken in de blended whisky te doen heeft er toe geleid dat er sprake is van een kwaliteitsvermindering en een smaakvervlakking, zoals ook bij de Hollandse jenever het geval is. De malt whisky wordt in vier groepen onderverdeeld: 1) Highland malt (whisky, gestookt in distilleerderijen boven de lijn Greenock-Dundee) 2) Lowland malt (whisky, gestookt in distilleerderijen beneden deze lijn. Deze heeft een minder uitgesproken karakter) 3. Islay malt (whisky, die gestookt wordt op het eiland Islay. Er rijn acht distilleerderijen. Deze whisky heeft een zeer uitge sproken geur en smaak) 4) Campbell town malt (whisky, die in twee distilleerderijen gestookt wordt op de Kaap Intyre rond de plaats Campbelltown) Smaak en kwaliteit van malt whisky worden bepaald door de te gebruiken gerst, het zachte water, de turf waarmee gestookt wordt en het klimaat. Een ander zeer belangrijk aspect is de tijd van lagering op eikehouten fust Dit alles bij elkaar opgeteld is nog geen garantie voor een goede kwaliteit malt whisky. Dat ervoeren mensen die in Australië een distilleerderij probeerden op te zetten. Zowel de kwaliteit van de gerst als die van het water, de turf en de befaamde „pot still" (distilleerketel) waren uitstekend. Maar het werd geen malt whisky. „Whisky maken is ook geen kwestie van laat maar liggen en het wordt wel wat", zegt Kerkhof. „Sommige malt whisky wordt nooit wat en gaat regelrecht naar de blend-fabrieken". Gevaar Zoals gezegd: malt whisky is een produkt voor fijnproevers. Tot de opkomst ervan in Nederland werd de stoot gegeven door de Amerefoortse slijter Han van Wees, die op een gegeven moment naar Schotland trok om daar goeie whisky te kopen. Hij klopte aan bij de firma Matthew Gloag in Perth. Bij binnenkomst kreeg hij meteen een zilveren dienblad voorgezet met daarop een fles, een glas en „een heel klein prijskaartje". Nadat Van Wees geproefd had, besloot hij tot het importeren van dit merk, zonder daarbij acht te slaan op de prijs. Van pure verbazing sloegen de Schotten haast achterover. Later kreeg Van Wees te horen, dat „die zuinige Hollander toch nooit zou willen kopen". Het pakte echter andere uit en sindsdien rijn er uitstekende merken whisky in Nederland te koop, zij het dat die duurder rijn dan die, welke tegen afbraakprijzen op de markt worden gegooid. En er blijkt een publiek voor te zijn. Er is echter een gevaar, dat de echte whisky-liefhebber bedreigt Een goede whisky moet een respectabel aantal jaren gelagerd rijn geweest alle whisky is minstens drie jaar oud en er 'rijn nogal wat Schotse distillateurs, die zich beginnen af te vragen wie straks nog een tien, twaalf jaar oude fles kan betalen. Lagertijden van meer dan vijf jaar betekenen, dat bedrijfskapitaal lange tijd geblokkeerd is, terwijl de inflatie doorwoekert Nu al rijn twaalf jaar oude malt whiskies minder gemakkelijk te koop dan een aantal jaren geleden. Een distilleer derij als Glen Grant gaat zelfs geen tien jaar oude malt meer maken, maar heeft de leeftijdslimiet op acht jaar gesteld Andere distilleerderijen beperken de produktie van malt whisky, omdat lange lagertijden tegelijkertijd een bepaalde verdamping van de drank betekenen. Al met al doemen er nogal wat problemen op aan het whiskyfront die ongetwijfeld tot gevolg zullen hebben, dat de prijs na verloop van tijd omhoog zal gaan. „Het is net als met sherry", zegt Kerkhof, terwijl hij de geur van tien jaar oude Highland Park opsnuift „Geloof me, er is geen goeie fles sherry te koop voor 5,95. Dc ben bang, dat het met de whisky dezelfde kant opgaat als met de Franse cognac. Daar zetten ze het jaartal ook niet meer op de fles, waardoor niemand meer weet hoe oud de cognac is die men drinkt". KLAAS GOING A

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17