weekpuzzd door dr. dierenportret postzegels mi mr i mm M mm 0 k i LEIDSE C'Ot'RANT 6niunDnG o Snix" 1 Imvi r> r, r\ iytl ©BoanHanr annananQg© De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Zeven gulden vijftig: Mej. A. J. v.d. Hulst, Rijndijk 264, Leiden. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Oplossingen onder vermelding van „Puzzel 35" voor woensdagmiddag twaalf uur opsturen naar: Leidse Courant, Postbus 11Leiden. Horizontaal: 1 kinderspel; 13 adellijke titel; 14 plaats in Ned. Limburg; 16 Ned. rivier; 17 water blaasje; 19 stad in Brazilië (verkort); 20 derhalve; 22 voegwoord; 23 metalen staaf; 24 tegenstelling van dik; 26 bobbel in een weiland; 28 bazige vrouw; 29 insekt; 30 tonnetje waarin rupsen zich inspinnen; 32 kloosterzuster; 34 loopvo gel; 36 functie in hotels; 38 denkvermo gen; 40 soort hond; 42 lidwoord; 43 roeiriem met breed blad; 45 in oprichting (afk.); 46 haarkrul; 48 onderricht; 49 eerstkomende (afk.j; 50 file; 51 Euro peaan; 52 splitsingsprodukt v.e. molecu le; 53 paardeslee; 54 Bescherming Bevol king (afk.); 55 duivenhok; 57 metaal; 59 laatstleden (afk.); 61 heuvel; 63 voorzet sel; 65 imitatie; 68 Engelse collegestad; 69 provincie; 72 tegenstander; 73 ten opzichte van (afk.); 75 soort slang; 76 kikvorsachtig dier; 77 laagtij; 79 vroeger; 81 recht stuk v.e. vaarwater; 82 duinval lei; 83 motorschip (afk.); 84 zoogdier; 86 verwisseling van haren; 88 glansloos; 89 vermogend; 90 soort hert; 93 verward uitstaande haardos (fig.); 95 vogel. Verticaal: 1 beroep; 2 bijwoord; 3 mechanisch mens; 4 afgesneden schijf; 5 korte tijds duur; 6 trekdier; 7 nationaliteitsletters van vliegtuigen afkomstig uit Nederland; 8 alvorens; 9 schoon, zuiver; 10 staatsie zetel v.e. vorst(in); 11 jongstleden (afk.); 12 plechtige verklaring; 13 tenen mand; 15 vlaag van eigenzinnigheid; 16 schrijf- kosten (Latijn); 18 goede afloop; 21 met selaarsgereedschap; 23 schoorsteen- zwart; 24 voegwoord; 25 harde vrucht; 27 vreemde titel; 29 vaartuig; 30 civiel-in- genieur (afk.); 31 namelijk (afk.); 33 deel van Europa; 35 bloeimaand; 36 zijaan zicht; 37 het voor het eerst openstellen; 39 scheepsvloer; 41 oude lengteëenheid; 44 vizierlijn v.e. verrekijker; 47 water koud; 48 loterijbriefje; 54 vis; 55 geheel de uwe (afk. Latijn); 56 rust- en feestdag bij de Israëlieten; 58 voorzetsel; 60 lang en dun persoon (scherts); 61 rubber opleverende boom; 62 wild zoogdier; 63 god der liefde (mythologie); 64 gemelijk persoon; 66 hemellichaam; 67 verkoop gebouwtje voor kranten, tijdschriften enz.; 70 in casu (in dit geval) (afk.); 71 dwarshout aan een mast; 74 beroemd componist; 76 R.-K. geestelijke; 78 soort café; 80 traliewerk in b.v. paardestallen; 82 edelknaap; 83 lengte- en afstands maat; 85 door teerdistillatie verkregen stof; 87 magertjes; 88 met andere woor den (afk.); 89 kledingstuk; 91 bijwoord van tijd; 92 muzieknoot; 93 symbool voor ruthenium; 94 bouwkundig-ingenieur (afk.). Old English Sheepdog, een wollig wonder In de woelige tl|den, toen een paard nog het vervoermiddel bij uitstek was om reizen van langer dan een dag te ondernemen en de wegen niet meer waren dan karresporen, leidden de keuter boeren In Engeland een hard be staan. De uitgestrekte wouden waren bevolkt door roofdieren en allerlei gespuls die, zodra zl] de kans schoon zagen, de boer van zijn toch al karige boterham pro beerden te beroven. De hoge straffen op veediefstallen boezemden de daglichtschuwe ele menten nauwelijks schrik in, om dat zij in de uitgestrektheid van de bossen toch niet opgespoord kon den worden. Veel meer respect hadden zij voor de langharige meesterknecht van de boer: de Old English Sheepdog. Over het ont staan van de hond, ook wel bobtail genoemd, valt niets met zekerheid te zeggen. De oudste vorm is waarschijnlijk in de loop der tijden met andere rassen gekruist. Toch mag men er rustig vanuit gaan dat het ras als zodanig erg oud is, omdat het uiterlijk zich de laatste zeventig jaar niet of nauwelijks gewijzigd heeft. Op het eerste ge zicht maakt de hond met zijn over vloedige beharing een trage on bruikbare indruk. Zeker als hij net geborsteld is, lijkt hij een luxe hond zonder enige praktische bruikbaarheid. Maar het is de schijn die bedriegt, want onder al dat haar gaat een hond schuil die zijn vak, het hoe den van vee, tot in de finesses beheerst. Nog kan men in Enge land deze volmaakte drijver aan het werk zien. Zijn taak is uiterst zwaar. Door de combinatie van weersomstandigheden en land schap heeft hij zijn overvloedige beharing, zijn korte, hoge bouw, zijn goedontwikkelde spieren en in geval van nood zijn vervaarlijke gebit hard nodig. De bobtail is de enige hond die in dit gebied zijn werk naar behoren kan verrichten. De vraag die bijna iedereen stelt De bobtail (links), een fraaie wolbaai, die veel verzorging vereist. is: „Kan die hond nog wat zien?" Tot waarschijnlijk ieders gerust stelling: „Ja, hij kan uitstekend zien". Dat haar is natuurlijke be scherming. De droge heidevelden en de altijd aanwezige wind zijn er de oorzaak van dat elke hond zonder zo'n stofbril zand in zijn ogen krijgt en de dieren die hij moet hoeden vergeet, omdat hij het zand uit zijn ogen wrijft. De bobtail is in zijn werk een prima all-rounder die net zo gemakkelijk koeien als schapen en ganzen en ponnies drijft. Bovendien is het ook een prima waakhond die met zijn typische „gescheurde" blaf zijn baas waarschuwt voor onraad. Wat heeft zo'n echte werkhond in huis nu voor consequenties? Veel. Het feit dat hij als huishond ger houden wordt, verandert weinig aan zijn eigenschappen. Een hond die de hele dag contact heeft met zijn baas is erg aanhankelijk en totaal ongeschikt als kennelhond of hond die veel alleen thuis moet blijven. Zijn verblijfplaats is die van de baas. De inrichting van het huis van bobtaileigenaren is meestal wel aan de hond aangepast. Zij verha ren behoorlijk en hun oer-concon- servatieve geest zegt, dat als door een duw met je achterste een schaap of andere hond opzij gaat, dit met een vol koffietafeltje ook moet lukken. Voor de gemoedsrust van de eigenaar is het daarom een bittere noodzaak zijn hond vroeg te leren wat wel en wat niet kan. Want wat zij eenmaal als normaal en goed hebben leren ervaren, krijg je er met geen macht van de wereld meer uit. De bobtail vereist reusachtig veel onderhoud. Dagelijks borstelen en kammen en eens in de week alle kleine klitjes die zijn ontstaan er voorzichtig, maar goed uithalen. De eigenaar die dit verzuimt, heeft binnen de kortste keren een stin kende, onder de vlooien en ander ongedierte zittende klittenbaal. die zich diep ongelukkig voelt. Kaal- scheren is dan het enige wat er op zit. Tot schande van de eige naar, want iedereen die het ras een beetje kent, beschouwt een kaalgeschoren bobtail als een bre vet van nalatigheid en onvermogen van de Het karakter van de hond is prima. Maar toch is het geen goedzak. Trouw aan „zijn" gezin staat met grote letters in zijn blazoen ge schreven. Te weinig beweging en aandacht maken deze liefhebber van het vrije veld binnen niet al te lange tijd een onbetrouwbare, sikkeneurige zeurpiet. Maar dat is dan eigen schuld. Voor de werke lijke liefhebber „een juweel". Voor degene die alleen maar geïmpo neerd is door zijn uiterlijk „nooit aan beginnen". Dat kan alleen maar fout lopen. Voor 6 september a.e. heeft de Nederlandse PTT een serie van drie bijzondere zegels op het pro gramma staan. Deze zegels wor den uitgegeven In verband met een drietal |ubllea die dit Jaar gevierd worden. Het eerste jubileum dat onder de aandacht wordt gebracht betreft het vijftigjarig bestaan van de AVO Nederland. Dit jubileum van het Arbeidszorgbureau voor gehandi capten vormt het onderwerp voor een zegel van 40 cent. Op deze door Jaap Drupsteen uit Weesp ontworpen zegel ziet men een in valide die uitziet over een land schap. Dit landschap bestaat ge heel uit een nachtmerrie-achtige opeenstapeling van trappen, drem pels en nauwe doorgangen, die voor hem onneembare obstakels vormen. Deze zegel werd in de kleuren blauw en bruin in raster- diepdruk gedrukt. Het tweede jubileum vestigt de aandacht op het vijftigjarig be staan van het Waterloopkundig La boratorium te Delft, wat in nauw contact staat met TNO. In dit labo ratorium worden onderzoekingen gedaan met modellen op kleine schaal met betrekking tot golfbre kers, dijken, havendammen en schepen. Voor het onderzoek van modellen van groter formaat werd in 1951 in de Noordoostpolder een openluchtlaboratorium geopend. Het werk van het laboratorium wordt op de zegel tot uitdrukking gebracht in de vorm van een dia gram van een stroming in water. Deze zegel werd ontworpen door Anne Stienstra uit Amsterdam en gedrukt in de kleuren grijs, blauw, rood, licht- en donkergroen en zwart. De derde zegel in deze jubileum reeks heeft als onderwerp het eeuwfeest van het tandheelkundig onderwijs in Nederland. In ons land vindt de opleiding tot tandarts plaats aan de universiteiten van Utrecht en Groningen. Op de zegel worden op symbolische wijze ver schillende aspecten van de tand- Drie herdenkingszegels r - - - imwwwim heelkunde tot uitdrukking ge bracht. Zo ziet men een gaaf gebit, gezond tandvlees, mondspiegel en gebitsschema. Het ontwerp voor deze zegel werd vervaardigd door Henk Cornelissen en Karei Kruij- sen uit Breda. Deze zegel heeft als kleuren rose, blauw ivoor en zwart, en werd evenals de voorgaande in offset gedrukt. Zoals gebruikelijk was het drukken in handen van Joh. En schedé en Zonen in Haarlem. De zegels zullen verkrijgbaar zijn, zo lang de voorraad strekt en de geldigheidstermijn voor de franke ring is onbepaald. Schepen op postzegels vormen een geliefkoosd onderwerp van de thematische verzamelaars. Bij deze vorm van verzamelen speelt het „plaatje" op de zegel de hoofdrol en kan met de nodige fantasie in diverse rubrieken worden onderge bracht. De „schepenverzamelaars" komen aan hun trekken met een serie van vier zegels die de Noorse PTT in omloop heeft gebracht, en die als thema „kustvaart" heeft meegekregen. Op een zegel van 100 ore ziet men de raderstoom boot, „Constitutionen". Deze eer ste Noorse kustvaarder werd afge beeld in de haven van Arendal met op de achtergrond het raadhuis van die stad. De tweeoe zegel heeft een waarde van 125 öre en toont het stoom schip „Vesteraalen" nabij de stad Bodo, bij de opening van de kust- vaartdienst in 1893. Als derde in deze serie een zegel van 130 öre met als afbeelding de in 1904 gebouwde „Koning Haakon". Dit stoomschip is afgebeeld terwijl het de haven van Stavanger verlaat. Op de achtergrond ziet men het stoomschip „Dronningen" uit 1893. Deze twee schepen onder hielden de lijndienst tussen Oslo en Bergen. Tot slot een zegel in de waarde van 180 öre die een beeld geeft van schepen die tegenwoordig de kustlijndienst onderhouden. Afge meerd aan de kade ligt het motor schip „Harald Jari" en daarachter ziet men het stoomschip „Nordst- jernen". Het ontwerp voor de ze gels werd vervaardigd door Fredrlk Metheson en de zegels werden gedrukt door de zegeldrukkerij van de Noorse bank in Oslo. Wie meer wil weten over het thematisch ver zamelen kan hierover kontakt op nemen met de hiervoor gespeciali seerde vereniging. Deze vereniging heet „De Beeldfi latelist", die het thema schepen heeft ondergebracht in de rubriek „Handel en verkeer". Verder kent men daar nog een grot9 reeks van speciale groepen als: flora, fauna, sport en spel en landbouw, om er enkele te noemen. Het adres van de secretaris van de vereniging „De Beeldfilatelist" is: de heer R. Frieke, Langswater 908. Amsterdam. (Tel. 020—100739). In formeert u eens, misschien is uw „hobby" er ook wel bij. door C. J. de Feijter Dat de schooljeugd, wanneer zij zich tot schaken zet, er „wat van kan", getuigt onderstaande partij uit de Scholenspartakiade USSR 1976. Daarvan hieronder een partij tje. Maar nog groter opzien baart het feit, dat de twaalfjarige Nigel Short het bestaat om door te drin gen tot de finale van het Engelse schaakkampioenschap. Als deze nu ook nog de landstitel verovert Wit: Verezjuk Zwart: Izjnin Siciliaanse verdediging. I. e2-e4, c7-c5 2. Pg1-f3, d7-d6 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 5. Pb1-c3, a7-a6 6. Lc1-g5, e7-e6 7. f2-f4, b7-b5 8. e4-e5, d6xe5 9. f4xe5, Dd8-c7 10. Dd1-e2, Pf6-d7 II. 0-0-0, Lc8-b7 12. De2-g4, Dc7- xe5 13. Lf1xb5, a6xb5 14. Pc3xb5, h7-h5. Wit maakt nu de partij uit met een knappe kombinatie. (Zie diagram 1) Wit „Rausert" er nu op los: 15. Pb5-c7f!, De5xc7 16. Pd4xe6l, Dc7-e5 17. Pe6-c7f!, De5xc7 18. Dg4-e2fl, Pd7-e5 19. De2xe5tf, Zwart gaf op omdat mat volgt na: 19De5: 20. Td8, mat. Met dit mat is de jeugdige Rus in goed gezelschap! (Morphy). Oploswedstrijden. Vanaf nu en vervolgens de drie volgende rubrieken begint onze oploswedstrijd. Zoals de vorige keer reeds pangeduid komen er in totaal vier problemen voor de pro- ii LlllMlAlÉ 1 Alt 8 v« m i ui m li AIM «A'S SM BS i i i i i i' n n ÉiM bleemliefhebbers (twee tweezetten en twee driezetten) en voor de eindspelliefhebbers vier studies. De oplossingen kunnen aan het eind van de wedstrijd tegelijk wor den ingezonden aan: C. J. de Feij ter, Wielingenstraat 13, Deventer. Deze moeten binnen zijn uiterlijk de tweede zaterdag na het publice ren van de laatste opgaven. Voor de problemisten zijn twee schaak boeken ter beschikking, voor de studieliefhebbers vier. Beide wed strijden mogen niet worden ge- kombineerd. Dus het één of het ander kiezen! Eventuele nevenop lossingen worden extra gehono reerd, zo ook bij de studies moge lijk voorkomende duals, enzovoort. Voor de problemen is het inzenden van de sleutelzet voldoende. De eindspeloplossers moeten de beste speelwijze voor beide partijen aan geven. Meer werk, maar daarom ook meer kansen op een prijs. Hier is de eerste tweezet, een eerste publikatie van: Mr. H. van Dijk Jr., Den Haag. (Zie diagram 2) Wit: Kc1, Dh7, Td3. Td8, Pe5 en e8, La4 en f6; pion: f2 Zwart: Ke6. Pd5 en d7; pionnen: c6, c7, f3. f4, f7. g4. En dan de opgave voor de studie mensen: A. A. Troitzky Kagan's Neueste Schachnachrich- ten 1925. (Zie diagram 3) Wit: Kf8, Lc8; pion: a6 Zwart: Kh7, Tc3; pion: a3 Wit begint en wint. Dat zegt tenminste de auteur, maar zijn hier extra punten te verdie nen?? U hebt natuurlijk al gelezen dat ook Spasski tot de finale van de kandidatenwedstrijden is doorge drongen. Mr. Jongsma zei ervan: „Dus toch een hele en een halve dissident in de eindstrijd-1, i uiteindelijk dan toch wel een Rus sisch „onderonsje". Men mag ech ter wel aannemen dat er geen hele of halve punten zullen worden weggegeven. Het wordt wel vech ten met het mes op tafel. Karpov heeft onlangs voor de ste keer sinds hij wereldkampioen is, eens niet de eerste plaats in een toernooi behaald. Maar voorlo pig houden we het toch op de jongste van de drie, hoewel de twee „ouden" Spasski en Kortsnoj, wel voor hun laatste kans gaan vechten. Beide komende matches zullen ook wel in Zwitserland wor den uitgespeeld. De competitieleider van de KNDB had nauwelijks een mooiere start kunnen bedenken van de nieuwe clubcompetitie: vandaag gaat he't nieuwe seizoen beginnen met in de hoofdklasse o.a. de topper RDG-Lent op het programma. Twee grootmachten in het clubwe zen, daarvan is ieder damkenner overtuigd. Mogelijk dat de huidige kampioen Roxy Dual nog een rol van betekenis kan spélen, maar daarmee hebben we het aantal echte kanshebbers op de titel al vermeld. Tenzij het Amsterdamse VAD, dat vooral sterk is in de breedte, nog eens ouderwets uit haalt. Duidelijk is ook dat Constant tot de zwakke broeders gaat behoren. De tweede degradant zou Twente's Eerste kunnen zijn dat Rob Clerc aantrok maar Boom kwijtraakte. RDG heeft de meeste spelers aan getrokken. De broers Fokke en Sally de Jong alsmede Rijkaart verwisselden Constant voor de Haagse club, Weerheym kwam over van Monster, Bronstring van Leiden. Klap op de vuurpijl natuur lijk de terugkeer van Ton Sijbrands op het RDG-nest. VAN HAL Lent kreeg er Frank Drost (Hui- zum) bij, maar raakte Hermelink kwijt aan debutant NOAD (Nijme gen). NOAD trok meer leden aan, vooral van de plaatselijke vereni ging Vriendenkring. Huizum raakte niet alleen Drost kwijt. Sjoerd Visser, die halverwe ge Leeuwarden en Groningen woont, waagde de sprong naar Roxy Dual. Hier tegenover staat de aanwinst Bauke Bies, de jeugdspe ler uit Donkerbroek FONVILLE Om vast de smaak van de competi tie te pakken te krijgen twee frag menten uit de ontmoeting Heem stede—^Dns Genoegen van vorig jaar, twee ploegen die elkaar tot in de verlenging toe hebben be- kampt om een plaatsje in de hoog ste klasse. In de partij Van Hal (Heemstede)—Kooymans (OG) werd na 8—12 van de Utrechter de stand van het eerste diagram be reikt. Zoals men ziet is 2430 geen alternatief door 33—29 enz. 37—31 26x37 32x41 21x23 22—17! (en niet 41-37 18x27 33-29 24x33 39x17 en oppositie door 16—21 17x26 27—31 met remise) 12x21 33-29 24x33 39x8 21—27 4137 1823 8-2 23-28 2—13 28-33 13x36 25—30 34x25 33-39 44x33 35—40 25—20 40—44 20—14 44—49 14—10 49—35 10—4 35—19 en zwart geeft zich gewonnen: na 4—10 is het direct uit, op 19x46 volgt 10—5, op 19x5 volgt 36—41 en 4146. Bij Fonville (OG)H.C. Beliën (Heemstede) blijkt dat een logische wel eens een slechte is. Na zwarts 37. 19—23? was het mis. Fon- ville's 38. 39—34! stelde zwart voor onoplosbare problemen, de drei ging 34—29 23x34 33-28 22x33 38x9 is door het ontbreken van een zwarte schijf op 7 alleen te voorkomen met 38. 1419. En na 39. 2S-20 2-8 40. 20x29 15—20 41. 3530 20—25 42. 38—32 12—17 43. 31—26 22x31 44. 26x37 17—22? 45. 30—24 19x28 46. 49—44 23x34 47. 32x3 was het spel uit. Het is altijd weer fascinerend te zien hoe goede bridgers uit enkele geringe aanwijzigingen reeds na enkele slagen tot conclusies ko men, die de minder begaafden (of minder geroutineerden) pas erva ren als het schip al gezonken is. Vooral als het speelplan aan de deducties wordt aangepast en juist blijkt te zijn, boeken deze spelers vaak grote winst In het spel van vandaag zit Eddy Kantar, een van de Amerikaanse kandidaten voor de wereldtitel, op de zuidstoel en het zal u piet verbazen dat dit een van de spel len is waarin het bovenstaande wordt gedemonstreerd. Het ver dient aanbeveling de oost-west spellen pas te bekijken als u een plan hebt bedacht. Zuid gever, oost-west kwetsbaar, viertallenwedstrijd. Onder voortdu- ♦8 6 3 ?B 10 6 OAH6 H942+87,5 4«VB75 OH54 3 ,„N cv 9 7 2 OVB10 5 98 ♦V *9632 OA 8 09 74 3 2 ♦AH B 10 rend passen van oost-west ging het bieden: zuid 1 ruiten noord 2 ruiten zuid 2 SA noord 3 SA, waartegen west met schoppen 2 uitkwam. Oost speelde de boer en zuid nam het aas. Hierna volg de klaveraas, waar bij west de vrouw onder viel. Hoe verder? Er zijn acht vaste slagen en de schoppens zitten, gezien de uit komst, waarschijnlijk 4-4. Een ne gende slag kan gemakkelijk in rui ten ontwikkeld worden, met name als die kleur 3-2 verdeeld zit. Maar is dat laatste waarschijnlijk? En daarop moet het antwoord ontken nend zijn. De uitkomst en het vallen van klavervrouw wijzen er zeer sterk op, dat west met een 4-4-4-1 distributie is begonnen. Immers, met een vijfkaart harten zou west vermoedelijk met die kleur zijn gestart en voor een vijf- kaart ruiten is geen kruid gewas sen. Zo ver gekomen, rijst de altijd weer moeilijk te beantwoorden vraag: is er een 4-1 distributie in ruiten denkbaar, die zuid in staat stelt er met één rultenverliezer af te komen? Het loont de moeite dit nauwkeurig na te gaan en dan zal blijken dat er inderdaad een (en niet meer dan een) mogelijkheid aanwezig is: de singleton van oost moeten de 8 zijn. In de derde slag moet daarom de 9 worden voorgespeeld, met de bedoeling deze door te laten lo pen, als west niet dekt. Als west wel dekt en de 8 valt bij oost, dan steekt zuid naar zijn eigen hand met klaveren over en speelt een kleine ruiten naar de H 6 in de dummy. Als west de 5 speelt, wordt in noord de 6 gt en als west weer een van zijn honneurs speelt wordt in noord genomen, waarna de resterende honneur er uit wordt gedwongen. Zuids ruiten 7 zorgt dan voor de ontbrekende slag. Er is nog een voordeeltje verbon den aan het voorspelen van de 9. Sommige westspelers zullen ter onrechte dekken, als ze iets heb ben als V 10 8 5, B 10 8 5 V B 8 5. En dat is dan mooj meegenomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16