Ziekenhuis van fraude specialisten overtuigd Corduroy en laarzen Êcidöc Qowumt Kabinetsformatie geeft koningin eigen speelruimte VERHOGING VAN AARDGASPRUS HEEFT GEEN ENKEL EFFECT ONTSLAG AANGEVOCHTEN Scholen aan de slag met nieuw natuurproject Kamerleden bepleiten kustwacht VNO: hogere loonstijging leidt tot minder werk WINTERS MODEBEELD: Wordt radio-actief materiaal opgeslagen bij Nederlandse grens? Positief akkoord met zwakke punten BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 pagina 9 EINDHOVEN (ANP) Ondanks de vrij spraak van het gerechtshof in Den Bosch blijft het St. Josefziekenhuis in Eindhoven er bij dat de röntgenologen P. Klaver en F. van Zuylen uit Valkenswaard zich aan fraude bij het declareren hebben schuldig gemaakt. De directie van het ziekenhuis zegt over voldoende gegevens te beschikken die het onomstotelijk bewijs van geknoei met declaraties leveren. Tegen het ontslag op staande voet dat daar in het voorjaar het gevolg van was, hadden de advocaten van de twee specialisten gisteren in een civiele procedure bij de kantonrechter ge protesteerd. Met name eisten zij dat het ziekenhuis de resterende honoraria van de röntgenologen tot 1 oktober zou uitbetalen. Volgens de advocaten was de reden van het ontslag de verklaring van de landelijke specialisten- vereniging doorslaggevend was voor het ont slag. In de verklaring werd gesteld, dat de specialisten verantwoordelijk zijn voor de foutieve declaraties en niet het administra tieve personeel op wie de schuld werd afge wenteld. De beide röntgenologen hebben inmiddels functies aanvaard in Gouda en Alphen aan den Rijn. Uitspraak van de kantonrechter 24 november. - 4.- «a.'t* -W' Staatssecretaris W. Meijer presenteert in Nieuwspoort de landschappenkaart. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dezer dagen krijgen de klassen 5 en 6 van de scholen voor basisonder wijs, de scholen voor lager land- en tuinbouwonderwijs, de pedagogische academies en een 25-tal technische scholen een pakket met materiaal over bet Project Landschap-, pen kaart, eep initiatief van bet ministerie van CRM. Dit project is opgezet om de leerlingen kennis te laten ma ken met de waarden van de natuurgebieden en cultuur landschappen van ons land en om te laten zien aan welke ingrepen deze gebieden wor den blootgesteld. Om dat doel te bereiken is het, vindt staatssecretaris Vf. Meij er, nodig dat de leerlingen eerst hun eigen directe omge ving leren kennen. Daarop wordt in het project nadrukke lijk ingegaan. De leerkrachten die dat wen sen kunnen bij de uitvoering van het project een beroep doen op een van de al bestaan de 500 in het hele land ver spreide steungroepen die be reid zijn zich voor het project in te zetten. Die steungroepen bestaan uit vrijwilligersorgani saties, schoolbiologen, school begeleidingsdiensten, gemeen telijke plantsoenendiensten e.d., in elk geval groepen die, werkzaam zijn op het gebied van de natuur- en milieu-edu catie, het milieubeheer en/of het onderwijs. DEN HAAG (ANP) - De smok kel op grote schaal van verdo vende middelen langs de kust zou aanleiding moeten zijn tot instelling van een kustwacht Dit is de mening van de CDA- kamerleden Van Dam, Cornelis- sen en Wisselink. In schriftelijke vragen aan de ministers van Justitie en van Financiën stellen zij, dat een kustwacht de verbo den invoer van verdovende mid delen en wapens kan tegengaan. Literaire prijs voor Kellendonk HAARLINGEN - De Anton Wachterprijs, die op 24 septem ber in Harlingen voor het eerst wordt uitgereikt door mevrouw A. C. M. Vestdijk-Van der Hoe ven, is door een driekoppige jury toegekend aan Frans Kel lendonk. De in 1951 in Nijmegen geboren auteur krijgt de prijs voor zijn verhalenbundel „Bouwval", die dit jaar gepubliceerd werd. De Anton wachter-prijs, groot 1.500 gulden is een nieuwe lite raire prijs die elke twee jaar in Harlingen, de geboorteplaats van Simon Vestdijk aan een be ginnend auteur wordt uitge reikt De jury bestond uit Nico Scheepmaker, Ko Pop en Mar tin Ros. DEN HAAG (ANP) Eigen berekeningen van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen bevestigen, aldus het ver bond, publikaties, waarin de verwachting wordt uitgespro ken dat de initiële loonsverho ging dit jaar omstreeks 2,5% zal bedragen. Omgerekend op jaar basis zoals in de loonpolitiek gebruikelijk is komt dit cij fer op 2,1 procent. Volgens het VNO komt circa 0,6 procent van de stijging voor re kening van verbeteringen, die zonder de loonmaatregel reeds in 1976 zouden zijn bereikt, maar die nu op 1977 drukken. De rest van het verschil tussen het nieuwe cijfer en de 0 tot 1 procent (gemiddeld 0,5 procent) die de werkgevers bij de loonon derhandelingen voor ogen stond, moet, volgens het VNO, regelrecht worden toegeschre ven aan de voortgaande sta- kingsdruk van vakbonden na de totstandkoming van het Haagse protocol. De schijnwinst die de vakbeweging op dit punt heeft behaald, zal ongetwijfeld leiden tot minder werk. Attican brandt nog De Attican Unity ligt nog steeds voor de kust van Cadzand te branden. Twee sleepboten en een blusboot van Rijks waterstaat zijn naast het schip ge meerd. Uit het ach terruim werd giste ren de resterende lading overgeladen terwijl het vuur ver der woedde in het voorrüim. Corduroy en laarzen gaan het winterse modebeeld bepalen, met voor de vrouw een vlot mannen-colbert met lange sjaal en pet (links). Voor hem een corduroy kostuum van niet te brede rib (midden). Rechts een brede wollen rok met colbert en vest in folklore-dessin. En weer laarzen eronder. Van onze moderedactie AMSTERDAM Uit hetgeen de inkopers van De Bijenkorf gistermiddag in Amsterdam lieten showen, kan men geredelijk afleiden dat zij rekening houden met een koude winter. Behaaglijke wollen kleding met royale rolkragen, wollen kou sen en grote sjaals van mohair waren aan de mannequins opgehangen. Zachte mohair en angora breisels in ecru en pasteltinten waren gebruikt voor lange truien, alias mini jurken die over wollen maillots of corduroy-pantalons met strakke pijpen worden gedragen. De corduroy broeken waren zowel voor dames als voor heren opvallend nauwsluitend van heup tot enkel. Daarbij moeten dan korte laarzen gedragen worden. Naast deze zachte volumineuze breisels waren er wijde japon nen en cirkel-rokken, geïnspireerd op ouderwetse stofmotieven. Fluwelen biesjes en satijnrandjes versterkten die nostalgische trend nog. Naast de goedgesneden pantalons viel in de herensector ook op dat het modehuis de heren in parka's en blousons wil hullen. Blousons van gevoerd corduroy dat weer helemaal „in" is en van breiwerk met een voering van schaapsvel. De blousons waren veelal afgeboord met tricot Naast de typisch vrouwelijke kleding viel ook op dat de vrouw zich mannelijke mode-elementen toegeeigent Voor haar waren er ook vlotgesneden colberts waaronder dan weer een op de laarzen vallende corduroypantalon gedragen wordt. Laarzen zijn er overigens deze winter te kust en te keur, met tal van variaties in hoogte, materiaal en tint. Lage modellen, net boven de enkel en met een platte zool doen het leuk onder een sportieve knie-lange jurk. De schachtlaars blijft, maar bepaald nieuw zijn de lange laarzen met een hoge, smalle hak en sporen. Oltmans trekt beschuldiging in DALLAS De Nederlandse journalist Willem Oltmans heeft verklaard dat hij „fou tief" wijlen olie-miljardair H. J. Hunt ervan had beschuldigd be trokken te zijn geweest bij de moord op president John Ken nedy. Oltmans had in een vraagge sprek voor de televisie in april gezegd dat de in Rusland gebo ren prof. George de Mohren- schildt bij die samenzwering 'naar boven' verbonden was aan Hunt en naar beneden met Lee Harvey Oswald. EMMEN Voor de tijdelijke opslag van radio-actief mate riaal wil de Westduitse regering in Noord-Duitsland koel vij vers aanleggen. Netten, op 15 kilometer van de Nederlandse grens, is één van de zes plaatsen, waar onderzocht wordt of dit mogelijk is. Dit staat in een rapport van de samenwerkende elektriciteits bedrijven van West-Duitsland. Ook Ahaus op 20 kilometer ten zuidoosten van Enschede behoort tot de aan te wijzen plaatsen. Die laatste plaats zou de belangrijkste kandidaat zijn. Het rapport is gisteravond door milieu-actiegroepen openbaar gemaakt Het ministerie van Economische Zaken in Bonn wilde geen commentaar geven. Volgens het rapport moet in 1978 begonnen worden met de aanleg van de koelvij- vers. „Die haast is nodig", zo staat in het rapport „omdat Duitsland anders in grote moeilijkheden komt met de opslag van radio-actief materiaal. HONSELERSDUK (Bloemenveiling CCWS), donderdag 1 september 1977 (midden en hoogste prijs): Amaryllis 69-100; Anjers 20-55; Anjers tros 24-95; Anthurium 114-155; Asparagus snij- groen per bos 141-315; chr. tros jaar- rondcult. 33-85; chr. gepl. jaarrondcult. 58-86; chr. gepl. normaalcult. 54-79; Euphorbia 91-145; Freesia dubbel 23- 46; Freesia enkel 19-50; Gert»ra 44-89; Gladiolen 8-16; Irissen 32-54; Leliekel ken 57-133; Lelietakken 27-220; Orchi- deèen 163360; Rozen groot 24-86; Ro zen klein 17-40; Strelitzia 269370. Het is in politiek Den Haag een niet onbekend gezel schapsspel om uit te rekenen wie, bij een compromis, de meeste of de zwaarste concessies heeft gedaan. Dat spel is ook gisteravond weer volop gespeeld. Het is een onvrucht baar spel en eigenlijk ons peel baar in de zo geladen abortu sproblematiek. Omdat de afspraken, die door PvdA, CDA en D'66 onder leiding van informateur Veringa tot stand zijn gekomen, geen inhoudelijke, maar procedureafspraken zijn. In hetzelfde vlak liggen ook de bespiegelingen in de geest van: heeft de PvdA aan Veringa gegeven, wat zij Den Uyl heeft onthouden? De voorstellen, die informateur Veringa zelf „aanbevelingen" heeft genoemd, waren anders als die van Den UyL Noch een commissie, zoals Den Uyl wilde, noch een beraadsgroep door Van Agt voorgesteld, komen erin terug. Wel de taakstelling voor het nieuwe kabinet om zelf een wetsontwerp in te dienen. Dit is een zwaar element in het akkoord, waarop het CDA steeds heeft gehamerd, omdat men een parlementair kabinet tot stand wilde bren gen. Immers, uitsluitend via het kabinet kan het CDA wezenlijke invloed op het nieuwe wetsontwerp uitoefenen. Buiten het kabinet is het een te verwachten PvdA-VVD- meerderheid, die de dienst uitmaakt. En dat zou zoals we dat op deze plaats eerder hebben omschreven neer komen op .regeren met het CDA, maar beslissen over abortus zonder het CDA". Een tweede wezenlijk verschil tussen de voorstellen-Den Uyl en die van Veringa is, dat in het akkoord geen verplichting tot bekrachtiging van een wetsontwerp, uit de Kamer afkomstig, is opgenomen. Hieruit vloeit wel voort, dat het kabinet als college optredend voor die bekrachtiging zichzelf een belangrijke beperking heeft opge legd. Het kabinet mag immers alleen dan over die bekrach tiging in positieve zin beslissen als de beide Kamers een wetsontwerp hebben aangenomen, waarin alle drie de coali tie-partijen zich kunnen herkennen. HeT bereikte akkoord kent ook zijn zwakheden. Maar de aanvaarding ervan door de drie politieke groepen heeft in ieder geval een zware morele verplichting op alle ministers gelegd vóór 1 januari 1979 alles te doen om zelf een wetsvoorstel aan het parlement aan te bieden. Het met de armen over elkaar gaan zitten van de bewindslieden van PvdA en D'66, omdat bij het falen van het kabinet, hun geestverwanten toch met een initiatief zullen komen, dat wellicht volledig overeenkomt met het eigen program, kan door de christen-democraten als woordbreuk worden opge vat. Met de daaraan te verbinden consequenties. Bovendien en in dit opzicht moeten de aanbevelingen van informateur Veringa dan letterlijk worden opgevat zal een dergelijk wetsontwerp nimmer door het kabinet voor bekrachtiging mogen worden voorgedragen. Ook de socialistische ministers moeten zich daar tegen uitspreken, op grond van de vannacht getrokken conclusies: het contra seign zal worden gegeven in het licht van het advies van de Raad van State en de gebleken opvattingen bij de partijen, die in het kabinet vertegenwoordigd zijn. Het trekken van een conclusie is derhalve moeilijk, zo niet onmogelijk. Positief is in ieder geval, dat weer een stap is gezet op de weg naar een meerderheidskabinet, dat is geënt op de uitslag der verkiezingen. Dat de regeling van het abortusvraagstuk niet toch een breekpunt-op-ter mijn wordt, kan niet worden uitgesloten. Reclamegrapje met hel en hemel is verboden DEN HAAG (ANP) - Recla meuitingen, waarin leuk gedaan wordt met bijbelse begrippen als hel en hemel, kunnen niet worden toegelaten. Het college van bijstand van de reclameraad heeft zich in die zin uitgesproken naar aanlei ding van een klacht, die de heer W. Strijbis te Werkendam heeft ingediend tegen een televisiere clamefilm, getiteld „Lucifer", uitgebracht door het reclamead viesbureau Prad te Amsterdam voor het produkt „Seven Up". De film geeft een voorstelling van de hel, waarbij de aange prezen frisdrank wordt aange merkt als een frisse verkoeling uit de hemel. KONSUMENTEN KONTAKT: RIJSWIJK (ANP) De aangekondigde prijsverhoging van aard gas met waarschijnlijk drie cent, gaat de consument zeker 105 gulden per jaar kosten. Het voornemen van minister Lubbers om de aardgasprijs tot 1981 met nog een dubbeltje te verhogen, komt de consument op nog eens 350 gulden aan kosten extra. Deze prijsverhogingen worden niet gecompenseerd door verhoging van bijvoorbeeld isolatie-subsidies. Het lijkt er dus op dat de minister de aardgasprijsverhoging grotendeels op de schouders van de consument wil afwentelen. Zo luidt de kritiek van het Konsu- menten Kontakt op de voorgenomen aardgasprijsverhoging van minister Lubbers. Sinds 1973 is de aardgasprijs per kubieke meter verhoogd van tien cent naar 23 cent Op het verbruik heeft die prijsverhoging totaal geen effect gehad, aldus de consumentenorganisatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vorming van een kabinet is in ons land een zaak van ongeschreven spelregels. In de wetgeving ligt daarover niets vast. Nadat kie zers hebben gesproken, komt de eigen positie van het staatshoofd tot gelding. De tijd van de kabi netsformatie geeft de koningin een geheel eigen speelruimte. Normaal is de kroon ondeelbaar, dat wil zeggen: staatshoofd en ministers vormen de regering, waarbij de daden van het staatshoofd politiek door de ministers worden gedekt. In de tijd van de formatie opereert de koningin door middel van formatie-opdrachten zelfstandig. In de verouderde tekst van de grondwet staat simpel: de koning stelt ministeriële departementen in. Hij benoemt ministers en ontslaat hen naar welgevallen. Zoiets mocht in 1915 het geval zijn, al jarenlang is de praktijk anders. De ministers zijn niet meer de dienaren van de koning(in), maar regeren samen met het staatshoofd in dienst van het volk. De uitslag van de verkiezingen - normaal eens in de vier jaren - is sterk bepalend voor de politieke kleur van de nieuwe ministerraad. De politieke getalsverhoudingen zijn terug te vinden in de poli tieke kleurverdeling binnen een kabinet, wanneer dat op basis van afspraken met kamerfracties tot stand komt. De koningin laat haar invloed tot gelding komen in de wijze waarop opdrachten tot (in)formatie worden ingekleed. De koningin gaat daarbij in zoverre „op eigen houtje" te werk, dat ze de politieke verhoudingen en mogelijkheden grondig verkent en zich breed en diepgaand laat adviseren. Die adviseurs zijn: de vice-voorzitter van de Raad van State, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en de fractievoorzitters in de Twee de Kamer. De. (in)formatie-opdrachten uit de laatste dertig jaren komen neer op vief mogelijkheden: 1. De vorming van een kabinet dat geacht mag worden voldoende vertrouwen van het parlement te genieten. Een variant hierop is: een kabinet dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerk ing met het parlement. Bovenstaande formuleringen hebben betrekking op een parlementair meerderheidskabinet. Op basis van afspraken tussen een formateur en voorzitters van kamerfracties staat bij voorbaat vast dat zo'n kabinet „gedekt" wordt door steun van voldoende kamerleden. 2. In de formatie-opdracht kan ook staan: de vor ming van een kabinet dat „in voldoende mate steun van het parlement zal ondervinden". Deze formule ring is ruimer maar slaat duidelijk op kabinetten met voldoende aanhang in het parlement. 3. Liggen de politieke verhoudingen moeilijk en kan geen akkoord tussen grote politieke groeperingen worden bereikt, dan kan de koningin opdracht geven tot vorming van een kabinet dat „voldoende vertrouwen in het parlement zal verwerven". Zo'n kabinet is bij voorbaat niet verzekerd van een parlementaire meerderheid, maar moet erop gokken dat voor verschillende voorstellen de steun van verschillende groeperingen kan worden verkregen. Regeren bij wisselende meerderheden bezorgt een kabinet echter geen stabiele basis. 4. Tenslotte de allerruimste opdracht: de vorming van een kabinet. Wanneer iemand zo'n opdracht krijgt, kan hij alle kanten uit. Van parlementair meerderheidskabinet tot minderheidskabinet dat misschien een tijdje in het parlement zal worden „gedoogd". Zo'n opdracht zal echter pas worden gegeven, als de koningin eerst de andere mogelijk heden heeft laten onderzoeken. Duidelijk Toen de uitslag van de verkiezingen op 25 mei duidelijk was, was de opdracht aan Den Uyl, de grootste winnaar, ook heel duidelijk: de vorming van een kabinet dat kan rekenen op vruchtbare samenwerking met het parlement. Het lag voor de hand dat zo'n kabinet zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van PvdA, CDA en D'66, die samen 110 zetels in de Tweede Kamer hebben. Ook als ervan moet worden uitgegaan dat bij sommige voorstellen nu en dan een paar CDA'ers „uit de boot zouden vallen", dan nog zou een kabinet van PvdA, CDA en D'66 steunen op een zeer ruime parlementaire meerderheid. Wanneer er dan bij de formatie goede afspraken worden gemaakt, moet worden vertrouwd dat zo'n kabinet een vrij stevige politieke basis heeft. In 1972-1973 duurde de formatie van het kabinet- Den Uyl 163 dagen. Dat was een record. Maar ook in het verleden ging de formatie niet altijd van een leien dakje. In 1972 waren er ruim twee maanden nodig, in 1913 64 dagen, in 1925 113 dagen. De vorming van het vierde en laatste kabinet Drees in 1956 vergde 121 dagen. De formatie van het kabinet-Drees (2) in 1952 duurde weliswaar maar 50 dagen, maar er kwamen zo'n zeven opdrachten van de koningin aan te pas. (In)formateurs waren: Drees, Romme, Beel, Donker, Staf en tot slot weer Drees. Handicap De lange duur van de kabinetsfofmatie is een grote handicap. Het normale politieke spel tussen rege ring en volksvertegenwoordiging is dein namelijk vleugellam gemaakt. Het demissionaire kabinet be hartigt in feite alleen nog maar de „lopende zaken" in 's lands belang. Grote politieke zaken moeten blijven liggen. Wanneer een formatie lang duurt, gaat men de gevolgen daarvan steeds meer merken. Een bijzondere situatie ontstaat, wanneer er geen nieuw kabinet voor Prinsjesdag is. Zoals de zaken er nu voor staan, zal ons land op de derde dinsdag van september nog geen volwaardig kabinet heb ben. Prinsjesdag gaat normaal door. Met koningin in gouden koets, troonrede, aanbieding rijksbegroting enz. Net een cadeau in mooie verpakking. Als het wordt uitgepakt, blijkt de doos leeg te zijn. Vermoe delijk zullen diverse ministerszetels op Prinsjesdag leeg zijn. Vice-premier Van Agt heeft dan voor de Tweede Kamer gekozen, is minister af en zit tussen de Kamerleden. De meeste ministers die nu een dubbelrol in combinatie met het kamerlidmaatschap spelen, zullen op 8 september echter voor voortzet ting van het ministersambt kiezen. Wanneer het kabinet op Prinsjesdag nog demissionair is, zal dat zijn weerslag vinden in troonrede en miljoenennota. Het regeren gaat wel door, maar van politiek daden drang kan nauwelijks sprake zijn en de regerings stukken kunnen dan ook niet bol staan van de beleidsvoornemens. Een bijzondere situatie, want na de Tweede Wereldoorlog is het slechts één keer in 1956 voorgekomen, dat er op Prinsjesdag een demissionair kabinet in de Ridderzaal zat.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9