Dineren: een avondvullende bezigheid Actiefilm steunend op autowrakken Karen Persson exposeert in „De Schakel Het Oude Dykhuys ELVIS HELEMAAL IN DE WAR En Verder Residentie-Orkest met nieuwe series in Leiden Het Residentie-Orkest in de nieuwe samenstelling. Koos Plasmeyer (rechts) en zijn broer, die in de keuken de scepter zwaait. LISSE- Het vullen van honge rige magen was niet het ideaal dat de heer Plasmeyer en zijn vrouw voor ogen stond toen ze in februari van 1975 hun ex clusieve eethuisje openden. „We zijn gastheer en gast vrouw voor onze eters. In een stijlvolle maar toch leuke sfeer kunnen de gasten bij ons een hele avond komen dineren," aldus Koos en Ineke Plas meyer die zich voor het ver zorgen van een maaltijd niet laten haasten. Een boerderijtje aan de Lis- serdijk werd door de heer Plasmeyer van een smaakvol oud-hollands interieur voor zien. Gedimd licht schijnt 's avonds over de gezellig ge dekte tafels. Het restaurant heeft een capaciteit van 45 plaatsen. Op de eerste verdie ping is een zaal voor grotere gezelschappen. Deze zaal wordt de volgende maand voorzien van een open-haard en een zitgroep, om na het diner nog even te genieten van de intieme sfeer en een even tueel drankje. Een gast, die van tevoren wel even een tafel moet reserveren, kan rekenen op de haast bovenmenselijke inspanningen van Chef-Kok Plasmeyer, een broer van de eigenaar. De gasten worden door me vrouw Plasmeyer ontvangen en naar de bar geleid, waar uit een weliswaar beperkt menu een keuze kan worden ge maakt. Het menu staat afge beeld op een perkamentrol, op verzoek wordt een menu voor zien van prijzen gegeven. Zo kan men bijvoorbeeld iemand trakteren op een dineetje en hem of haar de frustrerende confrontatie met de prijzen be sparen. Als voorgerecht zijn er ver schillende cocktails of cuisses de grenouilles la Provinciale (kikkerbilletjes). Ook tot de mogelijkheden behoort: vers gerookte zalm, „Specialité de la maison" is de potage mulli gatawny, het menu vermeldt dan ook dat dit een pittig soepje is om nooit te vergeten. Als hoofdgerecht serveert de heer Plasmeyer graag een „Tarbot la Joinville", dit is een gepocheerde tarbot in een I witte wijnsaus met garnalen 31.-). Gebakken paling of tong kan men echter ook krij gen. De chef-kok bereidt met genoegen een „Tournedos Stroganoff" (55 gulden voor twee personen), voor de fijn proevers is er ook een var kenshaasje met diverse garni turen. Na het diner kan genoten wor den van een koffie a la maison met een „fluitje" tia Maria, dit is een koffielikeur met een puntje slagroom er boven op. De koffie wordt geserveerd in een koperen stelletje. Een fris nagerecht is de „Macèdoine de Fruit" .eventueel met ijs en slagroom geserveerd. Als spe cialiteit-serveert het restaurant „Crêpes Suzette", geflambeer de flensjes. Van het flamberen wordt wel het nodige werk gemaakt, het wordt ook aan tafel gedaan." Maar het ge recht blijft belangrijker dan de show", aldus de heer Plas meyer De rekening wordt na de maaltijd discreet gepresen teerd in een oud-hollands strij kijzer, dat vroeger met kool tjes werd gevuld. Het Oude Dijkhuys ziet graag z'n gasten de avond vullen met het diner. Je kunt er niet „eventjes" gaan eten. In zijn wijnkaart heeft de heer Plas meyer getracht een zo groot mogelijke variatie aan te bren gen. Er is al een „Vin du patron vanaf 17,50 gulden. De beste wijn die Koos Plasmeyer persoonlijk voor zijn gasten opspoorde, is de „Chateau Ca det Piola '71", een hele liter van al dit fijns zet hij op tafel voor 46,-. „Het Oude Dijkhuys is in de week geopend voor de lunch, en 's avonds vanaf 17.00 uur. In het weekeinde vanaf 15.00 uur Dinsdags is het Oude Dijkhuys gesloten. Voor de Leidse Courant-lezers die in afwachting van een be zoekje aan het Oude Dijkhuys thuis al vast wat willen kokke rellen, is hier een recept van chef du cuisine Plasmeyer: Longe du Veau a la Mode du Chef (Kalfslende voor 4 perso nen plm. 800 gram.) De Kalfslende inwrijven met cognac en verse thijm, peper, selderie en zout Aanbraden in de sauteuze (koekepan) en af- braden in de oven. Samenstel ling van de saus: Een roux maken van 60 gram boter en 70 gram bloem, wat ui, prei, wortel, een laurierblaadje, sel derij peperkorrels en een kruidnageltje. Met verse kalfs bouillon en deze roux een ve- louté maken. De saus wordt gemaakt van deze velouté, de braadjus, verse thijm, cognac, zout en peper, verse room en twee eierdooiers. Het vlees garneren met een bouquet van verse groenten. LEIDERDORP In de re creatiezaal (de Pyramide) van verpleeghuis „Leythenrode", Hoogmadeseweg 55 in Leider dorp, wordt vanaf 6 september door Joop van Egmond een expositie gehouden. Deze zevende expositie van de kunstenaar omvat zeer geva rieerd werk met onder meer portretten, stillevens, land- Expositie in „Leythenrode" schappen, dorp- en zeegezich ten welke uitgevoerd zijn in diverse technieken als olieverf, conté, houtskool en pastel. In totaal zijn er 45 schilderijen te bewonderen in de benedenhal en de gangen van Leythenro de. De tentoonstelling is geo pend van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Joop van Egmond is te bereiken op het Goudenregenplein 15 te Rijnsburg. Zijn telefoonnum mer is 01718-22151. Onder de verzamelnaam „In memoriam Elvis Presley" werden vorige week in Den Haag en Leiden een viertal films uit de jaren zestig van de onlangs overleden „King of rock" vertoond. Het succes was zo overweldigend - „In het weekeinde maakten we top-recettes en we hebben honderden terug moeten sturen" - dat er nog best een Elvis-week bij kon. „We kregen er een zeer gevarieerd pu bliek op, van grootmoeders tot kleine kinderen" weet de bedrijfsleiding ons te vertellen „Het enige probleem is dat van films als „Kissin" cousins" en „It happe ned at the worlds fair" nog maar één copie bestaat, zodat we tussen Den Haag en Leiden moesten pendelen". Dit laatste is misschien de oorzaak dat over het tweede Elvis-programma in de aankondiging enige verwarring bestaat. Voor de goede orde: in Den Haag wordt donderdag en vrijdag „California holi day", zaterdag en zondag „Double trou ble", maandag „Harem holiday" en dins dag en woensdag de reportage over zijn optredens „Elvis on tour" vertoond. In Leiden wordt donderdag en vrijdag „Harem Holiday", zaterdag en zondag „California Holiday", maandag „Elvis on tour" en dinsdag en woensdag „Doublé Trouble" vertoond. TRIANON: Speedtrap (16) met Joe Don Baker, Tyne Dale en Dianne Marchal. Regie: Earl Bellamy. Earl Bellamy's „Speedtrap" begint met de diefstal van een dure auto gevolgd door een wilde achtervolging, die een spoor van vernieling in het verkeer ach terlaat. Dat zal zich nog vele malen herhalen, want „Speedtrap" gaat over een geheimzinnige autodief met een dure smaak, die langs electronische weg de portieren opent en de motor start, de wagen onbemand laat voorrijden om dan al brokken makend het hazenpad te kiezen. Politiekapitein Hogan staat machteloos en dus nemen de wanhopige verzeke ringsmaatschappijen de roekeloze parti culier detectieve Pete Novick in dienst om de wegpiraat te vangen. Voorlopig heeft ook Novick geen succes, maar als de als „Road runner" bekend staande autodief met een luxe-slee óók een lading heroïne laat verdwijnen komt er enige tekening in het nogal chaotisch gebeuren. Earl Bellamy heeft met verbluffend stuntwerk en een schier onuitputtelijk aantal auto's een actiefilm gemaakt, die er wezen mag. Dat er van het verhaaltje niets klopt - alle gestolen auto's staan aan het slot zonder een krasje in een pakhuis - is voor hen bijzaak en wie dol is op autowrakken - Bellamy heeft het vooral op politie-auto's voorzien - kan bij „Speedtrap" zijn hart ophalen. Maar wie enige logica en humor in films zoekt, zal het na een half uur wel voor gezien beschouwen. Bellamy vervalt dan in herhalingen, zoals met de dame die rijles heeft, en de beste vertolkin komt nog van James Griffith in een klein rolletje als dronken zwerver, die onbe mand voorbij rijdende auto's aan de alcohol toeschrijft. MILO LIDO I - Live and let die (12). Een reprise van een verfilmd avontuur van de onvolprezen geheimagent 007 met Ro ger Moore in de hoofdrol (derde week). LIDO II - Carry (16). Een film over een schuchter meisje dat is behept met bovennatuurlijke krachten. Haar omge ving gaat er danig onder lijden. De hoof drol wordt vertolkt door Sissy Spacek (tweede week). LIDO m - Turks fruit (16). Uitsteken de Nederlandse film met Monique van der Ven en Rutger Hauwer. Een film die ook internationaal naam maakte (zesde week, reprise). 0 REX - Een brug te ver (12). Goede verfilming van de Slag bij Arnhem in de Tweede Wereldoorlog. Met tal van promi nente acteurs (elfde week). LUXOR - Black Sunday (16). De zo veelste rampenfilm. Ditmaal speelt een en ander zich af in een vliegtuig (derde week). STUDIO - A nous les petites Anglaises (16). Een vrolijke vakantiefilm, waaraan de tieners van de jaren vijftig hun hart kunnen ophalen. Een niet onverdienste lijk regiedebuut van Michel Lang (tweede week). LEIDEN Het Lak-theater opent vandaag om kwart over acht het nieuwe toneelseizoen met de opvoering van een stuk van Bertold Brecht, on der de titel „Het werkelijke leven van Jacob Heedaar". Het is een experimenteel stuk waarin de stijl van de strip en de cartoon als een uitver groot en gestileerd realisme Lak opent toneelseizoen gepresenteerd wordt. Het the ma behandelt de solidariteit van hotelpersoneel in een cri sis-situatie. Het bewustzijn van onrecht staat hierin cen traal. De productie is het re sultaat van een onderzoek naar het medium theater door Utrechtse studenten in de theaterwetenschap. De toe gang tot deze voorstelling is gratis. Bezoekers kunnen kaarten reserveren tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags bij het Lak, Leven daal 150 in Leiden, telefoon 124890. LEIDEN/LEID SCHEND AM Het Residentie-Orkest uit Den Haag brengt het Leidse publiek in de Stadsgehoorzaal enkele series van bijzonder mooie en interessante muziek. Er is een "serie L", bestaande uit vijf concerten op zaterdagavond en één concert naar keuze in het Haagse Congresgebouw; en een "serie P", bestaande uit drie concerten op vrijdagavond. Voor scholieren bestaat de mogelijkheid om zich via him school op te geven voor vier concerten, samengesteld uit de series L en P. Deze scholierenseries zijn alleen bestemd voor leerlingen van de derde klas en hoger. Het spreekt vanzelf, dat het scholierenserie voor een sterk gereduceerde prijs wordt aange boden. Wat de scholierenseries be treft: die zijn ieder opgebouwd uit vier van de acht bovenge noemde programma's. De se rie SI omvat Mahler, de vijfde van Beethoven, Schumann en C. M. won Weber. De serie S2 is samengesteld uit de overige vier concerten. Intelligente le zertjes kunnen uit het boven staande de programma's en data van de beide jeugdseries afleiden en hun keuze overwe- De "serie L", de zaterdag avondserie dus, begint op 8 oktober met een uitvoering van Haydn's 99ste symphonie en van Mahler's "Das Lied von der Erde", gezongen dbor He len Watts en William Johns. Op 19 november staat het Re sidentie-orkest onder leiding van Hans Vonk met een uit voering van Beethoven's over bekende vijfde symphonie. Op 11 februari 1978 speelt Miriam Fried Mozart's vioolconcert in G; het concert van die avond bevat ook de zevende sympho nie van Brückner en een can zone van Conradus: weer een volslagen onbekende Neder landse meester herontdekt! An tal Dorati dirigeert op 25 februari het pianoconcert van Schumann, dat gespeeld wordt door Misha Dichter. En ten slotte wordt op 29 april de negende symponie van Lud- wig van Beethoven gespeeld. Daaraan wordt medewerking verleend door het koor Deum Sacrum o.Lv. Jos Vranken. So listen zijn Grit van Juten, Ca rol Smith, Harold Ek en Ro land Hermann. Naast dit zeer aantrekkelijke vijftal concer ten kunnen intekenaars op de ze serie éénmaal gratis een concert in het Congresgebouw bijwonen. Keuze uit zes moge lijkheden, waaronder zeer aantrekkelijke moderne mu ziek en muziek van Charles Gounod. De "serie P" bestaat uit drie promenade-concerten op vrij dagavonden, waarop iets meer "populaire" klassieken te be luisteren zullen zijn. Op 16 de cember is Willem van Otterloo de dirigent in Mozart's diverti mento voor tien blazers, Brahms' Hongaarse dansen en enkele fraaiheden van Tchai kovsky. Marek Jonowski diri geert op 10 maart de ouvertu re King Lear van Balakiref en Sheherazade van Rimsky-Cor- sakov. Bovendien wordt het tweede pianoconcert van de begin-negentiende-eeuwse Ier John Field uitgevoerd. Soliste: Evelyne Crochet. Deze korte serie wordt op 21 april afgeslo ten met een optreden van Her man Krebbers, die Glazoenof s vioolconcert zal spelen. Daar naast worden de eerste symp honie van Carl Maria von We ber en de Seid umschlungen Millionen-Walzer van Johann Strauss junior gespeeld. Voor elk wat wils dus in deze pro menadeserie. In de concerten waar in het bovenstaande geen dirigent is genoemd staat het Residentie-Orkest onder leiding van de vaste dirigent, Ferdinand Leitner. Voor het bestellen van plaat sen kan men zich wenden tot de firma Bender op de Hoge- woerd. De serie L kost 47 gul den 50, serie P 17,50. Wie zich op beide series abonneert be taalt slecht 55 gulden. De sch olierenseries kosten niet meer dan 12 gulden, te bestellen via de school-administratie. Rest ons nog te vertellen, dat het telefoonnummer van de firma Bender 120097 is. Leidschendam Vrijdag 9 september geeft het orkest in de hal van het sport complex "de Fluit" in Leid schendam een zg. familie-con cert. Onder leiding van de Roemeense dirigent Sergiu Comissiona wordt uitgevoerd Hugo Alfvéns rhapsodie van Zweedse folkloristische en van Poolse mystiek doortrokken melodieën. Met als solist de 27-jarige uit Duitsland afkom stige Christian Zacharias volgt daarna het Vierde Pianocon cert van Beethoven. Na de pauze speelt het orkest tenslot te de frisse en onbezorgde Symponie in C van George Bizet. De naam "familieconcert" is gekozen vanwege het pro gramma dat jong en oud zal boeien vanwege de bijzonder lage toegangsprijs met extra- korting voor kinderen en door de plaats van uitvoering. Het gemeentebestuur heeft name lijk voor het eerst in het be staan van het sportcomplex de sporthal ook eens beschikbaar gesteld voor een cultureel doel. De toegangsprijs is 3 gul den 50 per persoon, een ge- zinskaart voor twee ouderen en drie kinderen kost echter slechts 10 gulden. Houders van Cultureel Jeugd Paspoort en Pas-65 betalen twee gulden. Het concert begint om half 8!. De zaal gaat om kwart voor 7 open. Voorverkoop van de kaarten: Dillenburgsingel 16 (tel. bestelbaar 27.84.89), Prin ses Annalaan 464 en Prins Frederiklaan 247 (na 18 uur). LEIDSCHENDAM In „De Schakel", het expositiecentrum van het winkelcomplex Leidsenhage, stelt de 26-jarige Karen Persson tot en met 30 september etsen, litho's en tekeningen ten toon. Karen werd in Californië, in San Francisco, geboren als dochter van een graficus. Op twintigjarige leeftijd vertrok zij naar Nederland waar zij in Den Haag na vijf jaar aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten afstudeer de op de vakken grafiek en illustratie. Haar tekeningen zijn meestal van mensen vol gens een eigen manier van op bouw. „Een compositie van mij", aldus Karen Persson, „is een spel samengesteld uit lij nen en vlakken van structu ren, tonen en kleuren. Mensen interesseren mij het meest maar puur abstract werken vind ik ook heel boeiend om dat het dan mogelijk is mijn eigen gevoel voor compositie zoveel mogelijk uit te leven". De kunstenares voelt zich te vens erg betrokken bij het il lustreren van kinderboeken, zij bereidt zelfs een eigen kin derprentenboek voor. Verder tekent zij bij toneelstukken van de Toneelgroep „De Ap pel". Al vanaf het begin van het bestaan van deze toneel groep maakte zij bij repetities tekeningen die geëxposeerd werden in het Amsterdamse theater „de Brakke Grond" en het Haagse „Hot"-theater. Ka ren Persson exposeerde eerder in Leiden en in Delft in het Waagtheater. De tentoonstelling wordt mor gen om 3 uur geopend en is verder (gratis) te bezichtigen op werkdagen 's middags van half 2 tot half 5, dinsdag, woensdag en vrijdag boven dien van 's morgens half 11 tot 12 uur, op zaterdag van half 11 tot half 5 en op donderdag avonden van 7 tot 9 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7