Jaap Stouten: Oud-pionier die baalt van een baaidag JOLIE DROK ZORGDE deelnemers VOOR VERRASSINGEN m Stadsgehoorzaal een avond Europese balzaal Vabo 1977 biedt meer variatie aan de show VF.RZF.KF.RINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomenDe financiële gevolgen ervan vaak wel Voorkom dat in moeilijkheden raakt, 1 REGIO WEIDSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. (Van onze tenmsmedewerker) OEGSTGEEST - Jolie Drok heeft op eigen park in het da mesenkelspel B van het OLTC 30+ toernooi voor een daveren de verrassing gezorgd. Via een drie sets zege beeft zij weten te verhinderen, dat de winnares van vorig jaar, Agnes Engelen* burg, voor de derde maal tot de finale zou doordringen. De eer ste set ging nog net naar Agnes (7—5), maar hierna trok Jolie het initiatief gaandeweg naar zich toe en zegevierde via 64, 6—3. In de halve finale moet zij het nu opnemen tegen Maureen Meyer, die gisteren via twee maal 6—2 met Inge v. Zuren afrekende. Indien Jolie dan even goed op dreef is als giste ren, kan de als tweede geplaat ste Maureen het in deze con frontatie heel moeilijk krijgen. Bij de heren in B werden drie partijen gespeeld, doch span ning brachten deze duels niet. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huis^jggg^jg uw auto en rekreatie. Ga voor een deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK Tennistoernooi OLTC Oudste Madera had geen kind aan Van de Spoel (6-0, 6—2); Ad v.d. Berg is goed op dreef en gaf Erik de Boer dan ook geen schijn van kans (6—3, 6-0). Henk Emnes speelde tegen Rob Stam erg rustig en in de games leek de strijd gelijk op te gaan, doch op de beslissende momen ten had Emnes eenvoudigweg teveel klasse in huis: 6—1, 6—1. Jaap Temminck kreeg een walk-over tegen M. de Graaff, omdat de laatste plotseling tot het besef kwam nog geen 30 jaar te zijn. In het herendubbel C wonnen Grimbergen en Van Paridon op het nippertje van het duo Smit/- Lunsingh—Tonkes (6—7, 6-4, 6—2), maar zij konden dit suc ces niet continueren. De boog kon voor de heren geen zes sets gespannen zijn, zodat Van Veel- en en Jansen v. Rozendaal met 7—5, 4—6, 6—2 aan het langste eind trokken. j In het herenenkel C plaatsten Vroegop en Timmer zich voor de kwartfinale. Vroegop won van Graaf (7—5, 6—2) en Tim mer moest tegen Staal een game i meer prijs geven: 7—6, 6—2. In j de mixed kwam een eind aan de aspiraties van het nummer I twee geplaatste koppel Van Ber gen Henegouwen/Links. Via j 2—6, 46 moeten ze de eer ruimschoots aan Cijsouw en Kengen laten. j Bij de D-dames wordt zware 1 strijd geleverd. De drie speel sters, die zich gisteren voor de halve eindstrijd plaatsten, had den hier allen een drie-setter voor nodig. T. Huffnagel ver sloeg T. Mulder met 6—1, 3—6, 6—3, P. Berg bleef D. v. Wijk voor (6-3, 2—6, 6-2) en A. La. fay rekende af met K. Gernt- •en: 6-3.4-6,6-1. zwemvierdaag- se gehuldigd (Van onze zwemmedewerker) LEIDEN De oudste deelne mers aan de Nationale Zwem- vierdaagse zijn gisteravond in de bloemetjes gezet. In zwembad De Vliet was dat het echtpaar Verhoog dat op leeftijden van 74 en 71 jaar de hand niet omdraaide voor de vier x 500 meter. Namens de Sportstichting werd hen een 25- bad enkaart overhandigd ter wijl de voorzitter van de orga nisatiecommissie bloemen aan bood. In zwembad De Zijl was de 71-jarige heer W. Bodrij de oud ste deelnemer, hij ontving van de Sportstichting een 10-baden- kaart en werd eveneens door de organisatie in de bloemen gezet De in beide zwembaden georga niseerde trimmanifestatie blijkt een enorm succes, 1973 deelne mers zijn in totaal gestart om de 2000 meter zwemmend af te leggen, bijna 2 x zoveel als vorig jaar toen 1020 deelnemers de duik waagden. Ook financieel blijkt dit zwem feest geslaagd, dankzij de belan geloze medewerking van de Sportstichting, de zwemvereni gingen, de muziekkapel en de majorettes van Nieuw Leven, de muziekkapel uit Nieuwe Wete ring, de Kooigirls, de Brand weer, de E.H.B.O. en de heer Van Putten met zijn draaiorgel, blijft een flink batig saldo over dat geheel ten goede komt aan de gehandicapte Leidse spor ters. De deelnemers die de 2000 me ter uitzwemmen ontvangen be halve een medaille een reductie- kaart voor de Ton Menken ijs hal, een reductiekaart voor de Lei da to en een vierdaagse stic ker. De heer A. v.d. Berg. (voorzitter organisatiecommissie, mevr. Verhoog, de heer Verhoog en de heer Caron van de Sportstichting. (V.l.n.r.) Ondanks een wat late bommelding een bom-melding dus is het gister avond een uitbundig en stijlvol glitter- feest geworden rond de Europese kampioenschappen Latin American dansen Professionals, in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Op straat een groot deel van het NOS-wagenpark om dit hoogtepunt van „Dansen is plezier voor twee" in Eurovisiever- band de lucht in te krijgen. De Nederlandse Bond van Dansleraren, die dit kampioenschap te verwerken kreeg, mag eer van haar werk hebben. De uitzending werd verzorgd door de KRO die Hans van Willigen- burg als presentator had gestuurd. Het geheel werd muzikaal gedragen door het dansorkest José Marcello en ertussen door werden demon straties gegeven door het jazzballet Shaft o.l.v. Gemma en John de Boer. En op de momenten dat José even lucht moest happen, speelden de Tornado's uit België. Voor zover u het nog niet via de beeldbuis wist: mevrouw en burgemees ter Vis reikten bokalen uit, aan de zes besten. Vierde werd het Nederlandse paar Henny Vie- berink en Marionne VeldkampVieberink, broer en zus, derde Espen en Kristen Salberg uit Noorwegen, tweede Gert en Helga Weisen- berg uit Duitsland en Europees kampioen werd het paar Alan en Hazel Fletcher uit Engeland dat een aanstekelijke slot-jive in het paars liet zien. De heer en mevrouw Vis kunnen in ieder geval nu rustig met vakantie gaan. „Onbegrijpelijk, dat ik 40 jaar slijten achter de rug heb". De verwonder ing over het afgelopen tijdvak staat even op het gezicht van Jac. (Jaap) J. Stouten, Marelaan, Oegstgeest, te lezen tot hij een stuk kaas in de mond stopt. „Kaas ver veelt nooit, zeker niet in combinatie met een pijp je bier". Er wordt ge beld. Een kolossale fruitmand wordt be zorgd („graag de mand terug, alstublieft", zegt de groenteboer); vruch ten en blikjes en flessen met een compagnie wit te druiven in de front lijn. „Dat is nou een ge schenk van één van mijn grootste klanten, goed voor 100 gulden per week". Jaap Stouten (59 jaar) is een jubileren de melkboer. Nee, hij is een melkheer, evenals zijn broer Jan die maan den geleden met lof en dankbaarheid door zijn cliënten werd uitgeluid nadat hij 43 jaren in de zuivel had gezeten. Jaap Stouten is ook zo'n zuive- lartiest. Gek op z'n vak en een voorbeeld voor de huidige ge neratie door dat vak „m'n hob by" te noemen. Korte loop baanbeschrijving: eerst loop jongen in de Professoren wijk in Leiden, in 1943 als filiaal houder in Oegstgeest („de eer ste week gaf ik mijn vrouw de 92 cent die in m'n loonzakje zat"), in '50 nam hij de zaak van De Landbouw (De Room pot aan de Kempenaerstraat) over en in '59 werd de zaak op 13 september. Dan wordt in motel Sassenheim een receptie gegeven. „Verhalen, meneer, kan ik u vertellen", aldus Jaap Stouten. Uit de bezettingstijd bijvoor beeld, toen hij bij Duitse raz zia's melk moest gaan halen op het gevaar af, gepakt en gedeporteerd te worden naar de Heimat. Hij deed dat in vrouwenkleren, maar hij moest er wel uitermate op at tent zijn, dat hij niet van die grote stappen nam... Verhalen, hou maar op, binnen dit korte bestek van m'n omwegen. Jaap Stouten gaat onverdro ten verder, zolang het hem vergund is. „Misschien is het een ziekte, maar ik doe dit werk nog verschrikkelijk graag. Ik ben een erg vroege en een erg helderse melkboer. Half 5 op, zaterdag om half 4 het bed uit. Dan is de hele wereld voor mij. Half 7 begin ik huis aan huis de flessen in de voortuinen te zetten en zo maar door. De meesten van mijn klanten zie ik niet. Met Kerstmis en Pasen begin ik 's nachts om 1 uur, heerlijk hoor. Ik ben erg groos op mijn klan ten, een heel beste wijk vol vriendelijke mensen zonder poeha, al hebben ze nog zoveel in hun geestelijke mars". Jaap heeft nog nooit een vrije zaterdag gekend. „Je mag blij zijn, als je kunt werken. Baai dag? Belachelijk. Van zo'n uit drukking baal ik. Niet werken en toch maar je geld ophalen. Bezopen. Ik maak 80 uur per week Zou niet weten wat daar voor ergs aan is. Als ik het een klant naar de zin kan maken, heb ik daar zelf plezier in". De erg vroege en heldere melk heer Jaap Stouten recipieert woensdag 7 september a.s. (een huldiging, aangeboden door de gezamenlijke colle ga's) in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. den en tenslotte komt er een premiekeuring van Shetland pony's; paard- jes die na de keuring ter plekke gebrandmerkt worden uit stamboek overwegingen, want men wenst het Shetland- bloed „zuiver" tw hou den. Ir. P. P. J. Buck, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Vebo, was erg content met het aantal inzendingen dit jaar: „overweldigend", noem de hij het; „zwartbont en blaarkoppen bij elkaar 350 dieren, 109 geiten, 134 scha pen, 140 stuks jongvee, 125 dwerggeiten, 160 Shetland po ny's, nou ja, zeg maar over de duizend dieren. Daarnaast val len er 80 Goudse en Leidse kazen te bewonderen en lunchkaasjes. Eigenlijk zijn we met de Vebo een nieuwe rich ting ingeslagen. Bij de „oude" Vebo lag het zwaartepunt op vee en zuivel. Thans trachten we aan de verschillende soor ten vee die we krijgen uitbrei ding te geven; een grotere va riatie om de expositie nog aan trekkelijker te maken. Daar om ook houden we de Vebo op zaterdag, teneinde de rela tie tussen stad en platteland wat meer tot haar recht te doen komen. Dat vinden wij als Vebo erg belangrijk. Ook al gezien de vernieuwde subsi- die-opzet van de provincie". Het programma van het jonge renwerk is een gebeurtenis op zichzelf, zowel binnen als bui- ten de hallen. De jongelui kun nen zich uitleven in trekkers- behendigheidswedstrijden, er is een autobehendigheidswed- strijd voor dames, er zijn te kenwedstrijden voor kinderen tot 14 jaar en bloemschikken voor deelnemers vanaf 12 jaar. Alsof dat nog niet genoeg zou zijn, is er bovendien koek- slaan, boetseren met klei, de Vebo-kwis .Raden maar" en nog meer van die aardige za ken die nog prijzen opleveren ook. Leuk om mee te doen, leuk om naar te kijken; wel kom, welkom, ook aan vrien den, vriendinnen en kennissen van „onze jongeren", zo roept voorzitter Arnold van Swieten van de Jongerencommissie uit in het dikke officiële program maboekje van de Vebo. Meer dan 100 pagina's met alle gege vens over de dag en over de ingezonden dieren. Daarin staat een uitgebreide informa tie over „melkschotten, melk gevende koeien, drachtige droogstaande dieren over fok- families (moeder met twee dochters), groepen dochters van stieren, geiten als vetera nen, types zonder brede tan den of met melktanden. De benaming „ooilammeren van één vader" doet bijna religieus aan, maar dat is een geestelij ke gesteldheid die op een Vebo niet op de voorgrond staat; in veekringen worden elke dag weer nieuwe krachtuitdruk kingen geboren, moet je maar denken. Achter al die lieftalli ge namen (elsje, Clara, Riek, Ingrid van de Voethoek, Joop de Kreek, Agatha van Kroos- land, Jokoladyloepie van de Bekelaar (dat is een 5-jarige geit), Blesje, Marie, Froukje, Uilke, ook Joke Juliaantje, Lolkje, natuurlijk Truus (wat zou je zonder Truus moeten?), nou ja en dan Armgard van de Alkestal en ook Elleke van de Burgwal, maar dat lijkt me een verdwaalde figuur te zijn) ik zeg, achter al dat getroetel gaat een harde, ongepolijste en mestige wereld schuil. En de Vebo is dan de mantel der barmhartigheid die alleen nog maar de glanzenden koeie- schoften laat zien. De show (de hal gaat al om half zes open) wordt zaterdag morgen om kwart voor negen door meer dan 60 juryleden overspoeld en de keuringen beginnen dan ook. Om 10 uur komt drs. H. Schelhaar, voor zitter van het produktschap voor Zuivel, de 41ste Vebo of ficieel openen met wie weet een behartenswaardige toe spraak. Kwart voor twee uit reiking der kampioensprijzen. Extraatje, buiten alle vaantjes, rozetten en linten om, de Ere prijs Groenoordhallen, toege kend aan de „koe met de beste uier", beoordeeld door een speciale jury. De allerbeste uier zal gesignaleerd moeten worden door André de Jong, aan wie een meer dan opper vlakkige kijk op de aders toe gedicht mag worden, en door twee journalisten die van toe ten, blazen noch uiers weten. Komt dat zien, komt dat zien: toegangsprijs een rijksdaalder per volwassene, één gulden vijftig voor kinderen tot en met 12 jaar (onder geleide) en 65-plussers. Jaap Stouten; veertig jaar rnelkwezen zeer bevredigend verkocht. Jaap hield een wijkje over, samen met zijn vrouw bedien de hij de klanten, tot zij op een ongelukkige dag haar heup brak en op nonactief werd ge steld. Die heup is nog steeds niet best, maar de liefde voor Jaaps vak is gebleven. Melkboer zijn in vroeger tij den was een zwoegen vol trou bles. Hoe je er klanten bij moest krijgen was meestal een raadsel. Je had er die de hui zen van nieuwe bewoners schoon maakten en er klandi zie aan overhielden. Jaap Stouten was een melkboer die z'n auto nam - nadat hij in een plaatselijk blaadje had gelezen wie er binnenkort in Oegst geest kwam wonen. Dan reed hij vol goede voornemens en met doorzettingsvermogen naar Apeldoorn of Arnhem: mevrouw, ik heb gehoord, dat u in Oegstgeest komt wonen Concurreren was vechten om de klanten. In 1961 veranderde dat. Jaap Stouten was de pio nier die Oegstgeest, samen met een collega, aan de sane ring hielp: „We hebben toen hier de hele boel gezond ge maakt Iedereen kreeg z'n ei gen wijk. Een hele overgang, zeker voor de huisvrouwen die soms opeens een heel ander gezicht vóór zich zagen en daar niet altijd mee gelukkig Komende zaterdag 3 september wordt in de Leidse Groenoordhallen de 41ste Vebo gehouden. De Vebo is voor zeer velen een begrip op het gebied van fokvee, vet- vee en zuivel, maar het is ook een jaarlijkse ten toonstelling die steeds meer aspecten erbij krijgt. Er kwamen in de loop der laatste jaren jeugdwedstrijden bij, waaraan dit jaar weer uitbreiding is gegeven. Groenoordhallendirec- teur André de Jong was gistermiddag blij te kun nen vertellen, dat deze Vebo-tentoonstelling die steeds duizenden geïnteresseerde en nieuwsgierige bezoekers trekt - drie nieuwe on derdelen bevat: een af deling dwerggeiten (met regionale keuring) - „het zijn dieren in opkomst, ze tonen leuk", meent De Jong - men treft op de expositie de Provin ciale Schapenfokdag voor Zuid-Holland aan, tot nog toe uit traditie steeds in Gouda gehou- waren. Boze reacties, in die beginfase. Maar wij, detaillis ten, plukken er nog vandaag de vruchten van". Zo werd Jaap de voorzitter van de Oegstgeestse Melkhan del, voorvechter van één orga nisatie. Negentien jaar terug werd hij penningmeester van het Sociaal Fonds Melkhandel Leiden e.o. (waarvan L. P. Janson de voorzitter is, al 20 jaar), een soort steunfonds, dat op het moment een kwart miljoen gulden in kas heeft en al talloze malen collega's in moeilijkheden (ziekte e.d.) uit stekend heeft geholpen om een nare periode te helpen over bruggen. Feest voor dit Fonds

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5