Paalzitters vanochtend van start Noordwijkse parochie uit de problemen Zoeterwoudse Dorpskerk krijgt grondige opknapbeurt REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 PAGINA 4 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll L. v.d. Niet wint Ronde van Noordwijk NOORD WIJK Fred Boot gis teren de Ronde van Noordwijk voor de jeugd gewonnen. Bij de senioren (boven zestien jaar) legde L. v.d. Niet beslag op de eerste plaats. De twee rondes voor wielrenners werden ge houden in het kader van de Noordwijkse kroningsfeesten. Andere evenementen die de Oranjevereniging op het pro gramma van gisteren had gezet waren een viswedstrijd, ringrij- den met paard en wagen, ring steken op de fiets, auto-duwen en ski-lopen. Het ringsteken met paard en wagen werd gewonnen door P. van Rooyen. Aad Hoog- eveen en Aad van der Meer kregen een prijs voor de origi naliteit waarmee ze hun wagens hadden versierd. Frans van Reeuwijk legde beslag op de eerste plaats bij het ringsteken op de fiets. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OUD ADE De r.k. sportver eniging WOA houdt maandag 5 september in de kantine in het Hertogspark een ledenvergade ring. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing. De heer A. Vrijburg stelt zich niet meer herkiesbaar. Door het bestuur is de heer H. Suk kandi daat gesteld. Voorts wordt de enquête besproken die de afge lopen maanden onder de leden is gehouden. De vergadering be gint om acht uur. GEDUCHTE CONCURRENTIE VOOR VAN DE BERGE ROTTERDAM/WETERINGBRUG Aad van de Berge, de 27-jarige paalzitreus en wereldrecordhouder in deze twijfelach tige tak van sport beeft zich vanochtend om klokslag elf uur op een van de 21 in de Bergse Plassen in Rotterdam geslagen palen genesteld in een poging zijn vorig jaar op bet Kaageiland veroverde wereldtitel te verdedigen. Of zijn record van 91 urn en 30 minuten zal sneuvelen en indien dat het geval is of dat dan door de kampioen zelf zal geschieden blijft nog maar de vraag, omdat Van de Berge het dit jaar zal moeten opnemen tegen een aantal gerenommeerde collega-paalzitters, die hun passieve ervaringen in minder rijk gedoseerde wedstrijden in ondermeer Noord-Brabant hebben opgedaan. In totaal zitten 21 deelnemers sinds vanochtend op de palen. Behalve Van de Berge heeft geen enkele andere deelnemer van de vorig jaar op de Kaag gehouden wedstrijd zich gemeld. Dat het paalzitten dit jaar naar Rotterdam is gehaald, is niet zo verwonderlijk. Organi sator Ben Ruis van de Kaagse kampioenschappen moest vo rig jaar na afloop teleurge steld constateren dat de animo en daaruit voortvloeiende in komsten uit het door hem op touw gezette spektakel enigs zins teleurstellend waren ge bleken. Oud-Leidenaar Aad van Giezen, die sinds enige tijd als zelfstandige in Rotter dam werkzaam is, achtte het paalzitevenement desondanks bepaald een „trekker" voor de kort geleden door hem opge richte winkeliersvereniging Rotterdam. Onderdeel cineerd door het paalzitten. Toen we dan ook als winke liersvereniging voor het eerst een groot evenement wilden opzetten, kwam ik meteen met het paalzitten op de proppen." Organisatorisch werden de Rotterdammers, stevig gehol pen door ex-organisator Ben Ruis, die gaarne bereid was zijn ervaringen met dit feno meen prijs te geven. Slechts één groot verschil bestaat er tussen het Kaagse wereldkam pioenschap van vorig jaar en de vanochtend begonnen wed strijden: het paalzitten is niet langer een op zichzelf staand evenement maar slechts een onderdeel van een compleet feest waarin een braderie een antiekmarkt in de openlucht lucht en artiestenoptredens als dat van de zangeres Meyer meyer en de immer jolige An- De eerste maal hadden de paalzitwedstrijden op de Brasem plaats. Dit jaar is het evenement in Rotterdam. dré van Duin zijn opgenomea „Daardoor zal het paalzitten op zich aanzienlijk meer pu blieke belangstelling krijgen dan op Kaageiland het geval was", meent organisator Aad van der Giezen en ook de We- teringbrugse vedette Aad Van de Berge toonde zich bij een terreinverkenning gistermor gen uiterst verheugd over de totale opzet. „Dat is natuurlijk hetzelfde als voetballen voor een uitverkocht stadion", al dus de paalzitkampioen. Over zijn kansen op de eindze ge is Van de Berge gesteund door zijn huidige titel, bepaald optimistisch. Tijden van ande ren, toch altijd nog zo'n twin tig uur minder, bijna een dag dus, laten Van de Berge volko men koud. „Ik zit mijn eigen wedstrijd uit. Als alles gaat zoals het gaan moet blijf ik tenminste 92 uur (nodig om de extra 500 gulden voor het ver beteren van het wereldrecord in de wacht te slepen, red.) zitten en indien noodzakelijk nog wel langer ook", aldus de huidige wereldkampioen. Of het inderdaad noodzakelijk zal blijken om langer dan 92 uur op de paal met een zitvlak van 48 bij 30 centimeter te blijven zitten zal afhangen van de hardnekkigheid van Aads tegenstanders, zelf gelooft hij er niet zo in, maar bij de organisatie zijn al geluiden vernomen van Rotterdammers die „de reus uit Weteringbrug" koste wat kost willen verslaan. „Al duurt het 150 uur", stelt het vijandelijke kamp optimis tisch. „Ach", grijnst Van de Berge, „ik spreek ze zondag nog wel. Dan hebben we er al zo'n vijftig uur opzitten en ik ben benieuwd wat er dan nog van al die bluf over is." De medische kant van de zaak is op een uiterst nauwkeurige wijze aangepakt. Geluiden over de mogelijk nadelige ge volgen van zo'n lange zit, heb ben organisator Aad van Gie zen doen besluiten zich van voldoende medische hulp te verzekeren. Dag en nacht een EHBO-ploeg in de nabijheid van de paalzitters en vieren twintig uur per dag een arts bereikbaar. Ook het voedsel zal aan de specifieke ver moeienissen worden aange past: licht verteerbaar en zo min mogelijk laxerend, want de deelnemers kunnen slechts zes maal per 24 uur maximaal 5 minuten in een speciaal inge richte „toiletboot" terecht. Strenge regels die bij een Rot terdamse notaris onder wiens controle het hele gebeuren staat, zijn gedeponeerd. De diensten van die notaris en de komst van wereldkampioen Van de Berge gaven de organi satie de mogelijkheid van een wereldkampioenschap te spre ken, hoewel aanvankelijke kandidaten uit het buitenland, uiteindelijk toch nog verstek lieten gaan. Dat alles deed echter niets af aan de vedette- rol, die Van de Berge vanmor gen bij het bestijgen van zijn paal, weergaloos vervulde. Alsof hij in zijn luie stoel voor een avondje tv-kijken ging zit ten. Of Aad daar morgen nog zo lekker zit, boe hij de nacht is doorgekomen en of hij nog steeds overtuigd is van zijn eigen kunnen, zal hij zijn fa milieleden, kennissen, buren en fans in de Leidse regio morgen middels de Leidse Courant laten weten. Van de Berge: Blaaskaken" „Kijk, er blijven natuurlijk al tijd mensen die mij voor gek verklaren. Vier dagen en vijf nachten op een paal zitten ter wijl het gros van de Nederlan ders lekker weekeinde houdt of languit naar de tv ligt te staren. Maar ja, die mensen hebben natuurlijk ook geen kans zo maar even zo'n 1000 guldentjes te verdienen. Want dat is de prijs die de winnaar krijgt uit betaald als mijn record van 91 uur en 30 minuten gebroken wordt. En ik geloof dat ik on danks de concurrentie een rede- hjke kans op de eindoverwin ning maak. Voorlopig moeten ze al dat geschreeuw nog eerst maar eens hard maken. Nie mand van die blaaskaken heeft langer dan negentig uur gezeten en dat is het kritieke punt voor een paalzitter. Na negentig uur kreeg ik het vorig jaar op de Kaag ook pas echt moeilijk. Maar gelukkig was toen al het merendeel van de concurrentie van de palen verdwenen. De één nog strammer dan de ander. Ik zelf kwam 's middags om vier uur van de paal af. Ik heb me toen even laten masseren en ben vervolgens in bed gedoken. De volgende ochtend om zeven uur was ik alweer uit de veren om een lekkere fietstocht te maken. Al die geruchten over Van de Berge die in het ziekenhuis zou liggen waren uit de lucht gegre pen. Gewoon afgunst want ik stak namelijk met lekker rustig zitten aardig wat centen in mijn zak. Iedere sport is natuurlijk gevaarlijk als je je et niet goed op voorbereidt. Daarom heb ik de hele week ervoor gezorgd minstens 12 uur per etmaal te slapen. Van woensdag op don derdag en vannacht heb ik dat opgevoerd tot 20 uur. Aardig wat slaap gespaard, dus. Ik \rraag me af of de concurrenten het ook zo hebben aangepakt. Ze zitten nu nog driftig te glim men maar of dat vannacht ook nog het geval is, betwijfel ik. Er is regen voorspelt eri het zal wel behoorlijk koud worden. We zien wel. Voorlopig zit ik nog net zo lekker als in m'n portiers- stoel. Al m'n kennissen, colle ga's en m'n sponsor de groeten en tot morgen". Aad van de Berge Oegstgeest: college op de vingers getikt OEGSTGEEST - De partijbe sturen en de gemeenteraads fractie van de PvdA en de PPR hebben hun verbazing geuit over het verlenen van de toe stemming tot het houden van een demonstratie aan pater Koopman. Zoals bekend postte de pater met enige medestan ders enkele dagen geleden bij de woning van het Tweede Ka merlid voor D'66, mevrouw Wes- sel, teneinde actie te voeren te gen het door de D'66-ster inge nomen standpunt ten aanzien van abortus. De PvdA en PPR in Oegstgeest stellen dat opzich de verlening van de goedkeu ring juist is geweest maar in een verklaring wijzen zij het Oegst- geests college erop dat in het verleden vaak minder princi pieel met het verlenen van ver gunningen is omgesprongen. Vaak werd aan groeperingen die een mening verkondigden die het college niet wel gevallig was de vergunning onthouden, aldus de twee linkse partijen. „MARIA TER ZEE" VAN ONDERGANG GERED NOORDWIJK Na de sombere berichten in het begin van het jaar als zou de parochie Maria ter Zee ten dode zijn opgeschreven, kan thans mel ding worden gemaakt van een nieuwe bloei van deze kerkelijke gemeenschap in het zeedorp. Zoals bekend kampte de parochie met financiële problemen. Enkele renteloze leningen openden geen beter perspectief en bij dekenaat en bisdom dacht men aan opheffing. De parochie zou dan bediend worden vanuit die van Sint Jeroen. Het kerkbestuur voelde daar niets voor en uiteindelijk gaf het bisdom de Noord wijkers van rooms-kath- olieke huize een laatste kaïns. Binnen twee jaar zou de parochie haar levensvatbaarheid moeten aantonen. Pastoor Jan Straathof (42), die van Vlaardingen was gekomen en speciaal voor genoemde taak bij de parochie .Maria ter Zee" was benoemd, zou het kerkewerk nieuw leven moeten inblazen. On der zijn bezielende leiding is inmiddels reeds veel tot stand gebracht. Er is een kinderkoor opgericht, er worden kindernevendiensten gehouden en er is een dameskoor in oprichting. Allerwege vindt pastoor Straathof medewerking voor zijn initiatie ven. Zo denkt men ook aan de uitgave van een eigen parochieblad, dat verschijnen zal als „De Vonk". Om de zes weken zal het huis-aan-huis worden verspreid. Voor het redactie-team meldden zich vele medewerkers aan. Het kerkbezoek is vrijwel verdubbeld en dit komt vanzelfsprekend ook tot uitdrukking in de finan ciële resultaten. Zo zijn de collecteopbrengsten ongeveer twee en half maal zo groot geworden. Er zijn inmiddels verschillende bezuinigingen doorgevoerd, onder meer door het inkrimpen van het personeelsbestand, terwijl zaalverhuur een ex traatje van 10.000,— per jaar oplevert Om ge heel uit de zorgen te komen heeft het kerkbestuur besloten een actie te voeren voor kerkelijke bijdra gen. Men hoopt en vertrouwt dat ale parochianen deze actie zullen steunen. Dan lijkt het voortbe staan van de parochie Maria ter Zee verzekerd. ue nieuwe winKeipromenaae aan ae «njeiierensirdcu. Verkoop gestart in winkelcentrum Anjelierenstraat RLJNSBURG Het nieuwe winkelcentrum aan de Anjelierenstraat is gisteren voor het publiek opengesteld. De winkeliers bielden naar aanleiding hiervan een receptie van zeven tot negen uur 's avonds. Het centrum mocht zich verheugen in een grote belang stelling van de kant van de Rijnsburgen. sen. Op de promenade zijn plantenbakken neergezet Het centrum ligt in het hart van Rijnsburg en is gemakkelijk te bereiken. Tussen de Vanmorgen zijn alle winkels voor verkoop winkels is een promenade en achter de opengegaan. Op 22 september wordt het winkels bevinden zich grote parkeerplaat- winkelcentrum officieel geopend. COMr 1SSIE BRACHT MEER DAN DERTIG MILLE BIJEEN ZOETERWOUDE Waarschijnlijk zal reeds in de volgende maand worden begonnen met het herstel van de NB. Dorpskerk. Het dak en de muren van bet eeuwenoude monument in het hart van het dorp zijn ernstig door het vocht aangetast. Bij de grote restauratie, die in de naoorlogse jaren beeft plaatsgevonden, is een leidakbedekking toegepast welke de belangrijkste oorzaak wordt genoemd van de aan het licht gekomen gebreken. Tijdens de werkzaamheden zullen de diensten van de N.EL-gemeente plaats vinden in de grote zaal van „Ons Huis". Oók voor de zondags school is daar nog plaats, terwijl de crèche waarschijnlijk zal verhuizen naar de pastorie De commissie „Herstel Dorps kerk", die twee jaar geleden werd samengesteld, heeft zich niet alleen bezig gehouden met de technische voorbereiding van het werk, maar vooral met de financiering hiervan. Van de destijds geraamde kosten ad. 300.000,- nemen rijk, provincie en gemeente 90% voor hun reke ning. Het resterende bedrag van 30.000,- moest door de commis sie worden verworven. Daar voor zijn talrijke acties gevoerd. Inmiddels heeft men nu het streefbedrag al overschreden, want de stand van het fonds is nu ƒ32.875,82. Vooral in de afgelopen maan den is het fonds flink gegroeid. De stand op de braderie bracht ƒ743,53 op, terwijl de activitei ten van mevr. Kortmann-Keulen tijdens de tentoonstelling in het gemeentehuis t.g.v. 700 Jaar Zoeterwoude goed waren voor bijna ƒ600,-. De postduivenver eniging „De Kerkduif' organi seerde een vlucht die 451,25 opleverde. Giften en collecten bij huwelijken vermeerderden in de afgelopen maanden het fonds met 2500,-.. Toch gaat de commissie nog door met zijn aktiviteiten, omdat de rentelas ten tijdens de werkzaamheden erg groot zullen zijn. De subsi dies van rijk en provincie zullen pas in 1978 en 1979 komen, zo dat de voor-financiering voor een fikse extra last zorgt De toren van de kerk, die eigen dom is van de gemeente Zoeter woude, is inmiddels op aan drang van het raadslid Minekus ook .aan een onderzoek onder worpen. Daarbij is gebleken dat deze enkele kleine reparaties be hoeft welke tegelijkertijd zullen worden uitgevoerd. Illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll! Twintig jaar weekmarkt in Sassenheim Jan Dirk Lugtigheid won een fiets op de markt. SASSENHEIM De ambulante handel vierde gisteren het 20- jarig bestaan van een week markt in Sassenheim. Ter gele genheid daarvan werd de trek king gehouden van een grote loterij, die 18 en 25 augustus op de markt werd gehouden. De heer Noyons, ambtenaar van marktzaken verrichtte de trek king onder grote publieke be langstelling. Voordat de trek king werd gehouden, recipieer de de marktcommissie in „Het Bruine Paard". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ALPHEN AAN DEN RIJN - De Oecumenische Dienstea Rijnstroom houden zondag avond vanaf 20.00 uur een oecu menische eucharistieviering in gebouw Rijnstroom aan de Raadhuisstraat 44 in Alphen aan den Rijn. Het thema „Onei- gelijke vragen" zal aan de hand van Mattheüs 22 en Philippus 1 j door ds. N. J. M. Hoogendijk •worden behandeld. Organist is de heer Hoekstra. Na afloop is er gelegenheid tot nabespreking. Grote publieke belangstelling was er voor het tobbetjesteken. Feesten in De Zilk succesvol afgesloten voerde de deelnemers langs fraaie plekjes rond De Zilk. Na afloop van de spelen reikte bur gemeester Bosma de prijzen uit DE ZILK De inwonen van de Zilk hebben zich gisteren kostelijk vermaakt met allerlei volksspelen, die in het kader van de jaarlijkse feestweek in de buurtschap werden gehou den. De belangstelling voor de volksspelen was, even als vorig jaar, weer bijzonder groot Over publieke belangstelling viel eveneens niet te klagen. Het tobbetjesteken en tonknuppelen hadden een vlot verloop. Aan de traditionele puzzel rit namen ook veel Zilkenaren deel. De route

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4