£cidóe (Bowumt Formatie gaat verder na bereikt akkoord over abortusvoorstel J Vervalste declaraties en nota's kosten defensie zes ton Zweden stuurt drugbestrijders naar Nederland RUSTIEKE MEUBELEN de stam Inbrekers maken twee ton buit Weerhaan van Pieterskerk verdwenen E) rt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-banK NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur: J J Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg. ^-ertenties (excl BTW) 0.46 per mm Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging tel 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) innementen kwartaal 40.45. jaar 150,30; losse nummers: 55 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 2 september 1977, 67e jaargang no. 20827 F" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu een meerderheid van de CDA- fractie en de PvdA en D '66 zich unaniem achter de abortusvoorstellen van informateur Veringa hebben gesteld kan opnieuw worden verder gegaan met de vorming van een tweede kabinet Den Uyl. Vandaag heeft dr. Veringa verslag gedaan aan de koningin. Het is de wens van CDA-fractievoorzitter Van Agt, dat de heer Veringa doorgaat met zijn informatiewerk en ook de nog resterende program punten als defensie en kernenergie doorpraat. Wat formateur Den Uyl in dagenlang praten niet lukte, heeft de heer Veringa in korte tijd wel mogelijk maakt. De belangrijkste onderdelen van zijn voorstel zijn; Het te vormen kabinet zal eerst zelf zoeken naar De drie fractievoorzitters Van Agt (CDA), Terlouw (D'66) en Van Thijn (PvdA) gisteren in gesprek met informateur Veringa (rechts) voor het bereiken van het akkoord over diens voorstellen. In het midden secretaris Tjeenk Willink. een wetsontwerp inzake abortus. Het krijgt daartoe de tijd tot 1 januari 1979. Lukt het binnen die tijd niet, dan zullen initiatieven uit de Tweede Kamer worden afgewacht. Een eventueel door het parle ment aangenomen wetsontwerp zal dan aan de Raad van State ter advies worden voorgelegd. Het kabinet zal het besluit met betrekking tot het contraseign (het ondertekenen van het wetsvoor stel) nemen „in het licht van het advies van de Raad van State en de gebleken opvattingen van de partij en die in het kabinet vertegenwoordigd zijn, alsme de in het besef dat een herziening van de wettelijke regeling hieromtrent noodzakelijk is". De bedoeling is om vast te leggen dat respect wordt getoond voor opvattingen van het CDA enerzijds, maar dat anderzijds een besluit van een parlemen taire meerderheid niet kan worden genegeerd. Met name deze laatste clausule heeft er gisteravond toe geleid, dat binnen de CDA-fractie zeven leden tegen de voorstellen stemden en één CDA-lid zich van stemming onthield. De tegenstemmers waren Andriessen, Van den Broek, Hermes en Nooten- boom van de KVP, Van Dijk en Van Leijenhorst van de CHU en Van Dam van de ARP. Mevrouw Van Leeuwen (ARP), een van de indieners van het CD A-wetsontwerp inzake abortus, onthield zich van stemming. Fractievoorzitter Van Agt zei over hun overwegin gen gisteravond: „Het is niet onbegrijpelijk. Zij zijn beducht dat een progressieve meerderheid zich zal bedienen van het feit dat zij in de meerderheid zijn wanneer het gaat om het contraseign, waarbij het wetsontwerp zal worden getoetst aan de meningen van de in het kabinet vertegenwoordigde partijen". De heer Van Agt ziet dat zelf niet als een min-punt. Zelf wil hij dit „krediet" wel geven aan de onder handelingspartners. Een duidelijk min-punt vindt hij wel de periode die is gesteld aan het bereiken van een akkoord: een jaar en drie maanden en dat is krap, aldus Van Agt. Terlouw (D '66) en Van Thijn (PvdA) konden zich met het Veringa-voorstel akkoord verklaren hoewel zij de gestelde periode te lang vinden (zoals bekend dacht Den Uyl het in een paar maanden te kunnen klaren). Ook zijn zij niet al te optimistisch over de vraag of men tot overeenstemming zal komen bin nen het kabinet. „Maar", zo zeggen zij, „het voorstel moet een kans krijgen". Onder behandeling „Onder behandeling" deel 1 van serie over andere manieren van genezen op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.30 uur Sil de Strandjut ter (1). Ned. II om 19.04 uur Koning Bolo, om 20.50 uur De Verpleeg sters en om 22.20 uur Koning e Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog en in de vroege ochtend hier en daar mist, overigens zonni ge perioden. Meest matige wind uit zuid-west tot zuid en maxima van ongeveer 22 gra-- den. Morgen zon: 6.54-20.24. Maan: 22.41-13.06. Scheveningen hoogwater 7.13, 19.31. Laagwa- ter 3.15, 15.22. Deze buste van ko perplaat, schroe ven, bouten, haken en moeren is te zien op een doe- het-zelf beurs die in de Duitse stad Es sen wordt gehou den. Ruim vijfhon derd exposanten uit zestien landen to nen er hun produk- ten voor de hob byist. Anita raast over Texas De orkaan Anita die vanuit de Golf van Mexico over grote delen van Texas raast heeft in verschillende steden voor groot ongemak gezorgd. In Seabrook kwam de industriewijk geheel onder water te staan. Deskundigen zijn van mening dat Anita een mogelijk gevaarlijker orkaan is dan Celia, die in 1970 twaalf slachtoffers maakte. Kamerleden: MENTEN IN BEHANDELING BEVOORDEELD DEN HAAG PvdA-kamerle- den Kosto en Molleman en het VVD-kamerlid Geurtsen willen dat minister Van Agt een eind maakt aan de voorkeursbehan deling van Menten. De kamerle den vragen zich af of het nor maal is dat verdachten van ern stige misdrijven zich op onge dwongen wijze kunnen onder houden met familieleden. De kamerleden bepleiten bèeindi- ging van rechtsongelijkheid, bij voorkeur door ook aan andere verdachten deze gunsten toe te DRIJVENDE FABRIEKEN VOOR KUST? DEN HAAG (ANP) De Euro pese Commissie onderzoekt be richten als zouden industriëlen uit EEG-landen schepen inrich ten als drijvende fabrieken, waar Indiase, Bengaalse of Chi nese arbeiders werken. Deze zouden lonen uitbetaald krij gen, die in zuidoost Azië ge bruikelijk zijn, een halve tot anderhalve gulden per uur. De artikelen die worden ver vaardigd op deze voor de Ne derlandse en Westduitse kust varende schepen worden be schouwd als zijnde afkomstig uit de Europese gemeenschap, aldus de Franse communist An- sart, in vragen die hij als lid van het Europees parlement aan het „dagelijks bestuur'Van de ge meenschappen heeft gesteld. Ansart spreekt van „regelrechte slavernij" - de arbeiders kennen geen sociale voorzieningen die bovendien de crisis in de Europese textielindustrie ver scherpt". MINISTER STEMERDINK: Voorlopig geen extra troepen naar Duitsland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland zal N.A.V.O.-opperbe- velhebber generaal Haig niet op diens wenken bedienen met de spoedige legering van extra troepen in West-Duitsland. Minister Stemerdink zei gisteren in Den Haag, dat de stationering van een tweede brigade van de Nederlandse land strijdkrachten in de Bondsrepubliek nog in studie is en dat de beslissing daarover is voorbehouden aan het nieuwe kabinet. De bewindsman heeft zich erover verbaasd, dat de N.A.V.O. deze kwestie plotseling rangschikt onder de zogenaamde korte termijn-maatregelen. Hij acht dat voorbarig. „De legering van een extra brigade over de grens is niet voor eind '78 te realiseren. Er spelen allerlei problemen mee die men op het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Brussel niet ten volle schijnt te overzien", aldus minister Ste merdink. Op het departement van Defensie is thans een studie gaande naar de vraag hoe de tweede briga de op de meest doelmatige wijze op het operatie- terrein nabij het IJzeren Gordijn, in paraatheid kan worden gebracht. ADVERTENTIE HET LOONT, BESLIST DE I I L DeSfam aan het Noordeinde binnen te Wippen. U ontdekt hier de meest complete collectie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii j Steekpartij op Blauwpoortsbrug LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar is gisteravond door de Leidse j politie aangehouden nadat hij een 20-jarige Noordwijkerhouter met een mes in de buik had gestoken. De steekpartij had rond negen uur plaats op de Blauwpoortsbrug. Het motief van de steekpartij I is nog niet bekend. Het slachtoffer werd niet levensgevaarlijk j gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN Hoe is het mogelijk ge- I weest dat de 57-jarige invalide H. L. uit jhet Gelderse Hengelo in twee jaar tijd j zes ton kon loskrijgen van het ministerie van Defensie, als vergoeding voor ver- I bandmiddelen9 Werd hij daarbij gehol- j pen door de 30-jarige drogist F. T. uit j zijn woonplaats en een 32-jarige directeur J. M uit Huissen? De officier van justitie FABRIEKEN Richten de EEG-landen inderdaad schepen in als drijvende fabrie ken.... meende dat de laatste vraag bevestigend beantwoord moet worden, en eiste giste ren tegen de twee mannen zes maanden gevang, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van drieduizend gulden. Volgens de officier was het bewezen dat de drogist en de directeur de invalide man hadden geholpen bij het opstellen van valse declaraties en het zenden van nota's voor nooit geleverde goederen en diensten. L., volgens zijn zeggen oorlog sinvalide, kwam door zijn lichamelijke toestand op het ministerie van Defensie in aanmerking voor vergoeding van ver bandmiddelen en geneeskundige hulp. De drogist schreef voor een bedrag van bij na 152.000 gulden rekeningen uit, had slechts voor vierduizend gulden geleverd, en kreeg voor zijn diensten van de invali de man veertigduizend gulden. De andere verdachte schreef rekeningen voor 341.000 gulden, maar had nooit iets gele verd en kreeg toch dertien mille. In deze zaak komen op 1 november nog een andere man plus een ambtenaar van het ministerie voor de rechter. De invali de - bij wie na zijn aanhouding zeven vrachtwagens verbandmiddelen werden weggehaald - komt 31 oktober voor. IUI|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllilllllillillUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 'V.lllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ...waar Aziatische arbeiders tegen een hongerloon te werk worden gesteld? Er zou ook slavenarbeid worden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Uit de juwe lierszaak Oranjemunt aan de Herengracht in Den Haag is in de nacht van woensdag op don derdag voor ruim twee ton aan bankbiljetten, gouden en zilver en sieraden, horloges en mun ten gestolen. De daders, die zich via een door hen gemaakt gat in de vloer van een leegstaande bovenwoning lieten zakken, zagen kans om in de winkel de elektronische alar minstallatie onklaar te maken. Uit een niet afgesloten brand kast namen zij voor 25.000 gul den aan bankbiljetten van dui zend gulden mee. De rest van de buit werd gehaald uit de etalages en vitrines in de win kel. Juwelier Schepman bij het gat van veertig bij twintig centimeter, dat inbrekers hebben gemaakt in de vloer van een leegstaande etage boven zijn winkel. „STUDENTENGRAP" LEIDEN De pas gerestaureerde koperen weer- leidden naar een studentenwoning. De hele zaak haan op de toren van de Pieterskerk was gister- bleek een studentengrap te zijn. De weerhaan avond plotseling verdwenen. De politie stelde on- werd met gezwinde spoed weer op de toren van middellijk een onderzoek in. Op de toren waren de Pieterskerk gezet. De daders kregen geen pro- (Van een onzer verslaggevers) STOCKHOLM/DEN HAAG - De Zweedse politie gaat drug- bestrijders in Nederland statio neren. De Zweden willen daar mee ,4e hoogst verontrusten de" groei in de narcotica-smok kel, met name van amfetami nen, naar Zweden indammen. Dit heeft minister Bomanus gisteren in Stockholm aange kondigd. De Zweedse justitie beschouwt Nederland en Thailand als de centra, van waaruit illegale ver dovende middelen Scandinavië bereiken. Na langdurige contac ten over de bestrijding van de internationale narcotica-handel heeft de Zweedse politie van de Nederlandse justitie toestem ming gekregen enkele drugbe strijders in te zetten. Zij krijgen evenals de Amerikaanse en Ca nadese politiemensen in ons land geen politie-bevoegdheid. Zij komen om in samenwerking met de Nederlandse justitie de drugsmokkel te bestrijden en zorgen daarbij onder meer voor informatieuitwisseling. Dezelfde functie heeft een Nederlandse functionaris, die sinds dit voor jaar in Thailand is gedeta cheerd. Ook naar dit land zendt Zweden enkele drugbestrijders. De nauwe samenwerking tussen de Nederlandse en Zweedse jus titie is onder meer tot stand gekomen door de afffaire Pauksch Deze Duitse narcotica- koning die grote hoeveelheden amfetaminen naar Zweden liet overbrengen werd enkele jaren geleden in Nederland gearres teerd, uitgeleverd en na zijn vlucht opnieuw aangehouden. Onlangs werd hij opnieuw aan Zweden overgedragen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr.,349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1